L». Uit den Westhoek Sport. Stadsnieuws BOUWT MEE! Het Goesche Sas, hoe verdienstelijk ook, is als zwemplaats nog verre van ideaal. Zij die er in deze warme dagen ge regeld komen (en dat zijn er zeer zeer velen) weten er over mee te spreken. Het gebeurt vaak dat er op de uren, gedurende welke het zwemmen een groote attractie moet zijn zoo goed als geen water aan het Sas is. Men is in de Goesche badplaats absoluut afhankelijk van het getij, hetgeen voor den waren zwemliefhebber verre van prettig genoemd kan worden. Deze afhankelijkheid, het ontbreken van zwemwater op de uren van den dag die zich uitstekend voor de zwem- sport leenen is de kardinale fout van onze inrichting. Andere zaken welke haar als badplaats op het derde plan houden zijn stroom, kwallen, krab ben, steenen, zeewier Ook hierover kunnen de Goesche zwemmers en baders meespreken. De zwem- en badclub ,,'t Sas" nu koestert het plan om al deze aan hare zwemgelegenheid verbonden bezwaren uit de wereld te helpen. Zij heeft het voornemen voor het aanbreken van het volgende seizoen om het le vak een betonnen muur te doen aanleggen die 25 c.M. boven de normale hoog- waterlijn zal reiken en waardoor het vak tot een permanent zwembassin zal worden van de afmetingen 65 bij 58 meter. In dit zwembassin zal op ieder uur van den dag water zijn, dat met be hulp van een sluisje ververscht wordt. Dit water zal, voordat het in het bas sin komt een ruwe zuivering onder gaan. Kwallen, krabben, zeewier, stee nen zullen niet langer toegang tot hef zwemwater hebben. In het bassin zal geen stroom staan, en het zal zich dus prachtig leenen voor het geven van zwem-onderricht en voor het houden van wedstrijden. Loopt den Sas-bezoeker het water niet om de tanden als hij van deze plannen van het bestuur der zwem- clqb kennis neemt? Alvorens de mooie plannen uitge voerd kunnen worden is er evenwel nog iets noodig. Geld N.l. 4500 gulden. Niet weinig zult u zeggen. U hebt gelijk! Maar de vijf en veertig honderd rinkelende guldens behoeven niet uit één beurs te komen. Het bestuur van ,,'t Sas" stelt zich voor het berroodigde bedrag bijeen te brengen door het uitgeven van rentelooze aandeelen ad f loo en ad ƒ50, waarvan ieder jaar eenige zullen worden uitgeloot. Een gedeelte van den bassin-muur zal ongetwijfeld op deze wijze ge bouwd worden door sportieve Goese- naren die voor het algemeen welzijn zich gedurende enkele jaren de rente van f 50 of f 100 willen ontzeggen. Het andere gedeelte van den muur, aldus het bestuur van Jt Sas", zal er moeten komen door vrijwillige bij dragen. Bijdragen, groot en klein, van hen, die van de zwemsport houden, van hen die in de zomermaanden een zee bad op prijs stellen, van oud en jong, van arm en rijk, die het nut van een steeds van zuiver zeetvater voorzien bad begrijpen. Op deze bouwers van den sas-muur wordt hier een speciaal beroep ge daan. Sportieve en gezondheidsminnende Goesenaars .- Bouivt mee!!! Wij noodigen u uit uwe bijdragen aan de administratie van de „Goesche Courant" te doen toekomen. Deze zal van tijd tot tijd de binnengekomen gelden vermelden en na het sluiten van de inzameling het totaal-bedrag aan het bestuur van ,,'t Sas" afdragen. Allen voor Dan kan de wedstrijd aanvangen. Bouwers van het Goesche zwem bad" aan den slag. burg en Vlissingen er in te betrekken, het zwaartepunt niet te Goes, maar te Middelburg ligt. Een lid drong er op aan eerst den raad van advies te hooren alvorens plannen voor Ged. Staten worden in gediend. Een ander betreurt het, dat het Oosten van Zuid-Beveland er bui ten valt, informeert naar de gemeen ten met M.A.B.E.G.- of andere gas- fabrieken. In de afdeelingsvergaderingen werd op deze verschillende vragen geant woord. Een lid van Ged. Staten is niet altijd voor overheidsbedrijven, doch in dit geval wel. Hij acht het o.a. een groot bezwaar dat de S. A. een buitenlandsche maatschappij is en is opgenomen in een groot concern, dat in Hongarije, Polen, België en an dere landen werkt. Er hangt bij uit voering van een contract nog veel af van den goeden wil der contrac tanten en daarom acht spr. in dit geval een overheidsbedrijf veel beter dan een particulier. Ged. Staten ko men zelf met tiet voorstel tot bouw van een eigen centrale. Het tweede voorstel, om aan te sluiten bij de S. A. is eigenlijk dat van den raad van advies. De cijfers van de directie, die Ged. Staten onvoorwaardelijk over nemen, zijn volgens sommigen wel wat al te voorzichtig. De raad van bestuur heeft een groot deel der lei ding in handen gelegd van het Dag. bestuur, zulks naast de directie. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten de concessie voor het platte land van Walcheren niet meer in han den van Middelburg te geven, het is niet bekend of Middelburg geen prijs meer stelt op deze electrificatie. Voor ten vastrechttarief zijn nog verschil lende moeilijkheden niet opgelost. Het tarief voor licht wordt geacht op 45 cent per K.W.U. De voordeelen van een eigen centrale zijn moeilijk in cijfers uit te drukken. Hoofdzaak is niet het maken van winst, doch het dienen van het Prov. belang. De eerste vraag is niet wat is het voor- deeligst, maar wel hoe wordt de Mid dengroep het best bediend. De S. A. zal door opname in het groote con cern niet altijd kunnen doen, wat ze zelf wel zou willen. Het monopolie van de S? A. is vooral een bezwaar bij de grootverbruikerskwestie. Men moet niet afhankelijk zijn van ande ren. Over het feit van de buitenland sche aandeelen is verschil van mee ning. De positie van de P.N.E.M. is anders dan die van de S. A. De P.N.E.M. staat onder regeeringscon- trole en in geval van verschil kan de P.Z.E.M. de bemiddeling der regeering inroepen. Doch zij staat machteloos tegenover de: S. A. Als de leden nog advies van den) raad van advies en van Prof. Feldmann willen hebben, zal de geheele zaak weer 4 of 5 maanden worden opgeschort. In een afdeeling werd met 9 tegen 5 stemmen het vra gen van advies van Prof. Feldmann aangenomen en staakten de stemmen over nader advies van den raad van advies. In de derde afdeeling wil men voor de openbare vergadering nog over alle stukken van prof. Feldmann advies hebben, terwijl men meent, dat het Goessche adres eerst aan de orde kan komen wanneer onverhoopt geen beslissing inzake de electrificatie van de Middengroep mocht worden geno men. De M.A.B.E.G. wilde eerst f 50.000,— ontvangen, nu wil zij f 50.000, storten om overal van af te zijn. Voor een onderzoek naar de gasvoorziening is opdracht gegeven. Aan het plan van voorziening vanuit Krabbendijke wordt de voorkeur ge geven boven voorziening van uit Goes. De onderhandelingen met Yersekeen Wemeldinge vlotten niet, er kan nog steeds aan worden gedacht om deze in het plan Goes op te nemen. Door de tram overreden. Gisternacht heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg een ernstig ongeluk plaats gehad ongeveer op dezelfde plaats als dat van 8 Juli j.l. De laat ste tram van Middelburg moet den 25-jarigen assistent-machinist T. G. van het te Middelburg aan de Los- kade liggende Duitsche stoomschip .Grenn" hebben aangereden; althans diens lijk is aldaar aangetroffen en door de politie in beslag genomen. De overledene was met twee andere opvarenden uit geweest. De bedwelming te Middelburg. De toestand van het tweede slacht offer van de bedwelming in een riool- put te" Middelburg, was gisteren veel verbeterd. De begrafenis van den bij het on geluk om het leven gekomen gemeen tewerkman Dourleijn zal Zaterdag middag 12 uur plaats hebben. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad waren de heeren Potap- pel en Verburg afwezig. Van de po litieschool te Hilversum was een ver zoek ingekomen om een subsidie, groot f25. Op voorstel van B. en W. werd hierop afwijzend beschikt. Aan den secretaris werd verlof toegestaan van 3 tot 30 Augustus. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1929 werd goedgekeurd met eindcijfers van f 1197,98, waaronder een post voor on voorzien van f69,98. Ingekomen was I een schrijven van den minister van arbeid, betreffende toetreding tot hef Werkloosheidsbesluit 1917. Met alge meene stemmen werd besloten hier op afwijzend te beschikken. Eveneens werd afwijzend beschikt op een schrij ven van Ged. Staten van Zeeland, be treffende invoering van het school artsen-instituut, en op een schrijven van de besturen van de polders Oud en Nieuw-Noord-Beveland, betreffen de verbetering van de wegen naar Kortgene. Een verzoek van P. C. de Lange en anderen 0111 een lantaarn te plaatsen in den Groenen Achter weg werd aangehouden tot een vol gende vergadering om dan tegelijk behandeld te worden met een reeds vroeger ingekomen dergelijk verzoek van M. Kramer. Op voorstel der wet houders wordt besloten om de bui gen, die vrij gekomen zijn uit de rioleering van de Oostkruisstraat te gebruiken bij verdere rioleering van den Groenen Achterweg. Ten slotte werd de gemeenterekening 1927 aan geboden en gesteld in handen eener commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren A. Verburg en A. de Pree Az., met den heer H. M. Ha ringman als wethouder. KRUÏNINGEN. Ten overstaan van notaris J. J. van Dijke te Kruïningen werd Woensdagmiddag verkocht ten verzoeke van den heer L. Sinke c.a. le. een perceel tarwe te velde, groot 232 roeden, voor f125,per gemet; 2e. een perceel te velde staande sui kerpeeën, voor f150,— per gemet; kooper werd de heer A. Dek. 3e. 126 roeden klavers, voor f20, per geet; 4e. 700 K.G. klaverhooi voor f26, 5e. 781 roeden kanthooi voor f0,10. Kooper van perceel 3, 4 en 5 werd de heer L. Sinke. KRABBENDIJKE. Alhier werd ten overstaan van notaris Van Dijke te Kruiningen .voor de erfgenamen van P. K. v. NieuwenhuijzenKoolaard verkocht een burgerwoonhuis in de Wilhelminastraaf voor f5065,Koo per werd de heer Marn. Weststrate Az. MIDDELBURG. Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen tot intrekking van het be sluit om tezamen met .Middelburg over te gaan tot den bouw van een Centrale gemeenschappelijke slacht plaats op een terrein onder Koude- kerke, heeft de gemeenteraad van Middelburg B. en W. verzocht, mede te deelen, tot welke beschouwingen de door Vlissingen gevolgde gedrags lijn hun aanleiding geeft. B. en W. schrijven nu, dat, naar hun gevoelen, het besluit van den raad van Vlissingen niet is in het al gemeen belang. Zij zijn van oordeel, dat het bouwen van een gemeenschap pelijke centrale slachtplaats voor bei de gemeenten, ja beter nog voor ge heel Walcheren, verre de voorkeur ver dient boven het bouwen van een slachthuis èn te Vlissingen èn te Mid delburg, omdat daardoor de meeste juiste en de minst kostbare wijze van bouw en exploitatie zal worden verkregen, met daarnaast de voordee- ligste en doeltreffendste uitoefening van den vleeschkeuringsdienst. Boven dien is hun inziens het algemeen be lang gediend door concentratie van slachtingen en wordt daardoor mede de handel in vleesch, afvalproducten en slachtvee in zeer sterke mate be vorderd. Intusschen, nu Vlissingen heeft ge meend, niet meer met Middelburg te moeten samenwerken, mQeneti B. en W., dat het aanbeveling verdient, plan nen te doen ontwerpen voor de bouw van een slachthuis voor Middelburg alleen. Daar evenwel enkele leden van den Raad van Vlissingen aan de Koningin hebben verzocht, het geno men besluit te vernietigen, zijn B. en W. van plan, met het ontwerpen van definitieve plannen voor den bouw van een slachthuis te wachten, totdat de Koninklijke beslissing is gevallen. Zij voegen hieraan toe, dat de houding van het gemeentebestuur van Vlissin gen bij de behandeling van deze aan gelegenheid hen zeer heeft teleurge steld, te meer, daar van die zijde steeds gewezen is op de moreele ge bondenheid aan het advies der com missie van deskundigen. B. en W. adviseeren den raad, van een en ander mededeeling te doen aan Ged. Staten van Zeeland. Inzake uitbreiding van de openbare zwemgelegenheid hebben B. en W. een plan ontworpen, omvattende het ma ken van 14 kleedkamertjes op een houten paalfundeering met een toe gang van twee trappen, een voor de 10 mannenkamertjes en een voor de 4 vrouwenkamertjes. Dit plan zal f3500, kosten; rente en aflossing komen op f 350, per jaar en dan nog f 250, tot f 300, voor dage- lijksch toezicht en schoonhouden ge durende 4 maanden. Ter vaststelling worden aangeboden de rekening over 1927 der gasfabriek met een batig saldo van f4050, te bestemmen voor reserve, die van de Duinwaterleiding met een verlies van f 6694, en die van het electriciteits- bedrijf met een winst van f29.390,—. Hiervan zal f 780, worden toegevoegd aan de reserve, die dan f68.165, groot is, hef maximum, dat toelaat baar is, n.l. 20 pet. van hef kapitaal, dat in het bedrijf is gestoken. Het overige ad f28.538, zal in de ge meentekas worden gestort. Voorgesteld wordt, de wachtgeldre geling voor het werklooze personeel der meelfabriek opnieuw mef 3 maan- te verlengen en wel tot 1 October. De gemeente betaalt weer een vierde of ten hoogste f650, het rijk ook 25 pet. en de Vennootschap 50 pet. B. en W. hebben aan de Prov. Staten van Zeeland alsnog een adres verzonden in verband met het voor stel tot electrificatie der midden groep der provincie. B. en W. verzoeken de Staten daar om, voor het geval zij met de S. A. te Vlissingen geen stroomleverings- contracf moeten aangaan (hetgeen zij ernstig zouden betreuren) wel aan Ged. Staten (de P.Z.E.M.) te willen opdragen met Middelburg in overleg te willen treden over de mogelijkheid gezamenlijk eene centrale te stichten of eene zoodanige overeenkomst te sluiten, dat aan Middelburg electri- citeif tegen kostprijs zal worden gele verd door de nieuwe centrale, op te richten door de P.Z.E.M. SCHORE. De afdeeling Schore van de vereeniging voor ziekenhuisverple- ging op Zuid- en Noord-Beveland, kwam in vergadering bijeen in het schoolgebouw. Een huishoudelijk regle ment werd vastgesteld. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren M. Maas, A. Bierens, H. D. Trimpe, H. van Koeveringe Jzn. en A. Kole. Het aantal leden bedraagt thans 163. Tof bode werd benoemd de heer J. van der Maas. Mej. Z. geraakte met twee vin gers van haar rechterhand bekneld tusschen een neervallend raam. Daar het raam aanvankelijk niet opgescho ven kon worden, doorstond zij veel pijn. De verwondingen waren van dien aard dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. KORFBAL. lste klasse Z.K.B. Uitslagen van de deze week voor bovengenoemde klasse gespeelde wed strijden Middelburg: L. O. V.-D. O. S. 2-0 Schore: Zeelandia I V. V. C. 52 Middelburg: V.I.O.S. E.L.T.O. I 1-4 De stand in deze klasse is: E. L. T. O. I 10 8 1 1 17 38-14 Zeelandia I 8 5 1 2 11 24-20 D. O. S. 9 5 1 3 11 27—18 V. V. C. 9 3 1 5 7 18-27 L. O. V. 9 3 0 6 6 24—30 V. I. O. S. 9 0 2 7 2 20r—42 E.L.T.O. I is uitgespeeld en heeft in den laafsten wedstrijd den kam pioenstitel behaald. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Roads tijden wordt do s'.am-, tak- en wortelbast van do oip Java en Suroa'ira gecultiveerde Kinaboom als geneesmid del aangewend, 't Is de bast van de ge kweekte Cinchona succirubra, waaraan de Medisch - Pharmaceu t i sche werenschap de werkzame bestanddeelen (o a. Kinine) onttrekt, om zo te- doen d;eo(en tot wel zijn der menschhieïid. Ook heden ton dage wordt de Kina voel gebruikt, zoowel op dokters voorschrift, alsook in de voor den handel bereide Kinaextracten, Kina wijnen enz. De étalage van den heer A. C. van der Rest, Lange Kerkstraat, alhier, toont U de Kinabast in verschillende graden van fijnheid, alsook hoe de heer Dr. H. Nan- ning ze o.a. gebruikt voor zijn Kina druppels, die hij tot opwekking der eet lust zoo speciaal aanbeveelt. Dat de hoer A. C. van der Rost U al die Kinapreparaten levert, is vanzelf sprekend, daar hij natuurlijk 0211 zoo uit nemend geneesmiddel in zijn zaak voorra dig heeft. Tenslotte vermelden- we nog, dat de Kinaboom in Nod.-Oost-Indië, zoowel van gouvernementswege als door particuliere ondernemingm geteeld wordt. Het Goesche Zwembad y lste verantwoording. N.V. Goesche Courant f 10, SAS, JE BENT GOUD WAARD. Sas, je bent wel schatten waard in de heete Zomerdagen in de hondsdaghittevlagen, als wij dampen als een paard, Sas, dan ben je schatten waard! Ja, in Goes bestaat de kans om bij omstreeks honderd graden in de koele zee te baden, bij hoogwaterstand althans hebben wij die koude kans. Maarbij afgeloopen tij kan de zon zóó hevig branden over Goesche stad en landen, maar het zwem-uur is voorbij, o, dat afgeloopen tij! Zomertijd is zwemmerstijd, laat ons samen geld vergaren om het water te bewaren, weg, laagwaternarigheid, zomertijd steeds zwemmerstijd! Vijf en veertig honderd pop en het Sas kan nooit verdrogen Goes kan dan met eere bogen op een badplaats, op en top, Vijf en veertig honderd pop! Sas, je bent wel schatten waard, frisscher zullen wij dan leven door aan ,,'t Sas" ons geld te geven, gauw die som bijeengegaard, 't Sas is immers schatten waard? JO DE WIT. R. H. B. S. Tot de eerste lclas zijn toegelaten: Nelly de Dreu, G. van Reet, M. v. d. Reepe, C. Vesser, D. C. Kloosterman, M. C. van Damm-e, S. G. van Strien, Ha. Kranenborg, He. van Luijk, Ga. M. la Ro.e, C. de Gooijer, J. C. Watten, M. C. van Strien, Ae.den Herder en G. Alders van Goes, Je. C. E\erse van Kioe tuiinge, J. E. de Bourgraaff van Wemel dinge, D. Nagelkerke van 's Heer Arends kerke, C. P. van Velzen en J. W. Kuzee van Krabbendijke, F. van Hoorn van Ka- pelle, Ma. Oom van Yerseke, Je. Meu- ienberg van Ellewoutsdijk, C. Dromkers van Baarland, B. Aa. Ca. Coppens van Hans weert en L. van Liere van 's Gra venpolder. Vakschool voor Meisjes. In het gebo uw der Vakschool voor Meisjes zijn hedenmiddag de resultaten der overgangs- en eind-examens mede gedeeld en de diploma's en getuigschrif ten uitgereikt. Bij deze uitreiking, die ieder jaar met eenige plechtigheden gepaard gaat, waren o.a. tegenwoordig het dagjelijksch bestuur der gemeente, het bestuur, de directrice en de leeraressen der school. Namens het schoolbestuur spr. Mr. Hugenholtz het welkom. Hij gaf een kort overzicht van het afgeloopen schooljaar, memoreerde het 10-jarig bestaan der in richting dat onlangs feestelijk gevierd is. Bij dit feest, zei spr., kwam tot uiting, dat er in deze school zoon goede geest heerscht. Heit bestuur is de direotrice en de leeraressen daarvoor zeer dank baar. Hierna gewaagde spr. van het kamp dat eenige meisjes in de vorige zomer- vacantic op de Veluwe betrokken. Daar, aldus: de heer Hugenholtz, kon zoon goede vergelijking worden gemaakt tus schen het primitieve huishouden en het regelmatige en hoog, opgevoerde, waarvoor men hier de opleiding ontvangt. Aan het vertrek van mej. Sypkens die het bestuur noode ziet heengaan naar een anderen werkkring, en aan de ziekte van mej. Schenk, werd de aandacht gewijd. Tenslotte bracht sp-r. het gemeentebestuur van Goes dank voor de aanwezigheid en voor de belangstelling in de vakschool. De directrice der school deelde ver volgens de volgende resultaten van de examens mede Bevorderd \an de le naar de 2e klasse: M. Beneder, K. Bouterse, F. Korstanje, T. Corstanje, W. Heintzbergen, T. Lin den bergh, K. v. d. Sanrle J. SchefPrs, -

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2