Vrijdag 20 Juli 1028 118" Jaargang. Het Medaillon van Lord Stair N' 86 abonnement Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Uit de Radiowereld Medische Rubriek. ProVincienieuWs feuilleton Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels 11,20, elke regel meer 24 ceni. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wat hoort men graag. We lezen in het „Hbld". stellig aannemen, dat de socialistische lu.steraars heel wat meer dan 10 van het totaal uitmaken; het blijkt dus, dat er ook onder hen velen zijn, die, even als naar de godsdienstoefeningen, gaarne naar militaire muziek luisteren. Hetgeen over.gens geenszins op jnihtairistisclhe neigingen behoeft te wijzen. Bijna evenzeer wordt oude dansmu- ziek gewaardeerd; ja van de 89.7 °/o zou De smaak van het publiek is niet zoo 57.3 °/o zelfs graag nog wat meer te boa gemakkelijk Ie peilen. Men kan de meeste ren krijgen, symptomen ervan niet naar hun juiste Iiets minder groot (70.9 °/o) is de be waarde beoordeelen, omdat de ware maat- langstelling voor luimigp onderhouding staf en in het bijzonder e'lke vergelijking (schetsjes, cabaret voordrachten enz.), ontbreekt. Men telt de duizenden, die maar precies de helft van de antwoor- naar de bioscoop gaan, maar de tiendui- den wilde nog uitbreiding. Koorzang zenden, die er nooit een voet zetten, ziet wordt door 76 dei* luisteraars ge waar- men niet. Daarom is voor leder, die wil deerd, 22.8 vond het niet g.noeg wat weten waarheen de belangstelling van de het program aan koorzang bood, maar meerderheid in onze dagen gaat, hoogst 18.5 °/o vond het te veel en 5.5 °/o wilde interessant kennis te nemen van het re- het geheel afschaffen. Voorlezen uit eigen sultaat eener enquête, welke men inZwe- of andermans werken heeft de belangstel den gehouden heeft onder die radioluis'je- ling van 74.4 van wie 22.4 °/o raars. Men kreeg ongeveer 155.000 ant- wel wat Rauwe kost. Het voordeel van rouwen kost zoo I schrijft de Veg. Bode, is dat er geen waardevolle zouten en vitaminen- door af koken verloren gaan, of, als men zoo wijs niet af te koken, toch door de hitte wor den ontleed en een deel van de waarde verllezee wat trouwens ook n.e; sommi ge ei w i t ver bind in gen het geval is en dat men er minder van noodig heeft. Rauwe kost verzad'gt veel spoediger I dan het zachtgekookte eten. Dat komt zeker voor een groot deel ook hierdoor, dat men het veel beter en dus langer moet kauwen. Een niet groote hap rauwe bieten, toch reeds vrij fijn gesneden, vereischt driehon derd kauwbewegingen, om zonder slikken te worden weggewerkt. Een even gjroote hap gekookte aardappelen komt in den- zelfden toestand na 25 a 30, zuurkool of bruine boonen na 50, een hap gebakken aardappelen na 100 kauwbeweg'ngeneen nog meer wil hoornen, maar even woorden, dus materiaal genoeg om zich zoo velen vroegen vermindering. Naar ra- een vrij juist oordeel te vormen omtrent dio-theater luistert 73.9% graag, 31.9 [aardappelen na 1UU kauwbewegngeneen de voorkeur der meerderheid. wenschte nog meer, 19.6 echter juist I droge korst bru.n brood vereiseht er wel Wat het meest in den smaak viel was minder. Ernstige muziek (kamermuziek, HO en s,nmm ce rauwkostproducten b.v. de dagelijksclhe ber.chtendienst; 98.7 piano- en vioolsolo) wordt iets minder hoorde die graag, 38% wilde zelfs nog gewaardeerd dan lichtere muziek reslau- méér booren. Dan kwam het k.nderpro- rantmuziek of radio-orkest), resp. 63.9 gram, dat de instemming van 93.2 en 68.3 van de luisteraars spraken hun had, doch de meeaten vonden het ge- waardeering uit, maar voor beide bestond noeg, slechts9 waren vootr uitbreiding, een vrij sterke s'rooming, die jjeperkitng Groot is ook de belangstelling voor voor- vroegen (resp. 30.4 en 27.1 terwijl drachten en godsdienstoefeningen, die uitbreiding door 16.2 en 21.2 gevraag|d door resp. 92 en 92.6 gewaardeerd werd. Paedagogische cursussen konden werden. Wat de laatste betreft, is dat nog juist door de helft gewaardeerd wor- resultaat verrassend, omdat de Zweden den, maar om vermeerdenng vroeg slechts veroorzaken, nu niet zoo erg kerksdi zijn en in kerke- 5.6 »/o, om vermindering daarentegen 32.9 ."^«anden veroorzaK n, 150, en somm'ge rauwkostprodacte: selderie en roode kool, eveneens 150. Wil men zijn eten' dus even goed kau wen, dan vereischt rauwe kost zoo wat 6 maal zooveel tijd als gekookte kost. Van dat lange kauwen wordt men moe en krijgt men genoeg, zoodat mien zich eender vol daan en verzadigd voelt en dus minder vo lume naar binnen werkt. Gezien het feit, dat de meeste men- schen te veel eben, kan dat niet anders dan een heilzaam ontzien van maag en die gewoonlijk HET ERNSTIG MIJN - ONGELUK TE BRUNSSUM. Hoe de bewoners op eenvoudige wijze haar kameraden een laatsten groet brachten, door de „vlaggen" halfstok te hijschen. Het 6 maal langer kauwen, om de zelfde verkleining tew-eg te brengen, ver oorzaakt een veel betere vermeng'ng met speeksel, wat ook aan de spijsvertering ten goede zal komen. En dan is het heel wat goedkooper; men bespaart niet aTem vuur voor 't ko ken, maar men kan met kleiner hoeveel heden volstaan. Er zit aan den anderen kant iets min der gezelligs in. Zoon warme maaltijd doet behaaglijk aan. Dit is echter groo- r? -j-o lijke kringen zelfs eenige bezwaren tegen en om afschaffing 11.8%. Ook solozang |al te veel overladen worden, radio kerkdiensten geopperd worden. Voor ondervindt slechts matige waardeering; beperking was slechts 6 en voor af- 42.1 vond wat geboden werd genoeg,, schaffing 1.4 voor uitbreiding 17.5 8 wilde meer, maar 40.4 wilde Van de voordrachten genoten de meeste minder en 9 5 o/n vroeg algeheele af- belangstelling reisbeschrijvingjein, daarna schaf fing. voordrachten over actueele onderwerpen, Nu komen wij tot de rubrieken, die geneeskunde en hygiëne, natuurwetenschap niet de instemming van de meerderheid en geschiedenis; het minst wordt geluis- hebben. Het minst houdt men van mo- terd naar voordrachten over kunst en mu- derne dansmuziek, slechts 24.5 is daar- ziek en filisofia. Aan de cursussen „n het mee ingenomen, 33.9 wil althans ver- Engelsch werd door 7.1 aan dce in mindering en 41.6 algeheel© afschaf het Duitsch door 5 en aan die in hei fing. De chef van den radiodienst heeft Fransch door 3 deelgenomen. Dege- reeds gezegd, dat hij met een zoo du de- :en, die de radio- in dienst der politiek? lijke uitspraak zeker rekening zou houden, willen stellen, moeten wel teleurgesteld Maar ook de opera per radio be- zijn als zij hooren, dat 49.5% alle po- haagt weinigen (26.4%); 45.5% vroeg litieke voordrachten wilde afgeschaft zien, vermindering en 28.1 zou liefst heele- 11.2 was er onverschillig voor en niet maal geen opera door de radio hooren. meer dan 39.3 waarschijnlijk de reeds Ook symphonie-muziek geniet maar rna- vurlg overtuigden, voor handhaving,. Ove- tig© waardeering (41.3 41 vraag] rigens wilde van de 92.7 voorstanders vermindering, 17.6 afschaffing. Iets van voordrachten 48.3 nog uitbreiding grooter is de belangstelling; voor de ra- er van op het programma. dio-operette (44.7 maar voor al De vijfde plaats :n de belangstelling deze rubrieken wordt slechts door wei- nemen typisch Zweedsch de volks- nigen uitbreiding verlangd. Pcdcren en volkswijzen in; 91.3% stelt Gevraagd wordt of het de bedoeling i, dat wordt afgezien van voorzie ning van Walcheren door Middelburg en of, gezien men sinds Januari j.l. te Middelburg het stilzwijgen bewaart, moet worden afgeleid, dat de gemeen te er vanaf ziet. Bepleit wordt het vaststellen van een vastrechttarief voor dat stroom kan worden geleverd en ook wordt aangedrongen op het gratis verstrekken van een lichtpunt en een stopcontact bij aansluiting van ieudeels een kwestie van gewoon'.e. ook, men kan bij gekookt eten fInker toetasten; doch gulzigheid, hoe „mensche- lijk" ook, is niet bepaald een deugd. En I pen perceel. Dit lid vroeg ook of 45 cent voor licht de bedoeling is. Verschillende leden hebben bezwaar tegen stroom-inkoop omdat zij daarin een versterking van de positie der S. A. zien, die toch al beter is ge worden sinds zij een contract met de „Schelde" afsloot. De concurrentie I met dit bedrijf zal onmogelijk worden en dit ten voordeele der aandeelhou- lied. ran en volkswijz die op Imogen prijs en 57.7 °/o wenschte I re zelfs nog ril mere p'.aats er voor op hel L- O O EZ 1 LLC ft program. Vervolgens gaat de be'.aiags'.ellng uit r.aar.... militaire muziek; van de 89.9 die graag daar.'.aar iu'steren viroe;i.n-42.5% nog om uitbreiding. Sledhts 10 °/o waren voor beperking of afsctiaff:ng. Men mag bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten, ver zacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL Electrificatie Middengroep. Verschenen is het afdeelingsverslag ders, men zal dan weer voor dezelfde der Prov. Staten inzake het voor- moeilijke beslissing komen te staan stel van Ged. Staten om voor de als het contract is afgeloopen. Bij electrificatie der Middengroep een stroom-inkoop zullen afgelegen plaat eigen centrale te stichten of een con- sen minder makkelijk of nimmer ge- tract voor stroomlevering aan te gaan holpen kunnen worden. De winsten met de Soc. An. te Vlissingen. Uit bij een zeker debiet zullen voor de dit uitvoerige verslag lichten we het provincie verloren gaan. Andere le- navolgende: den meenen Vlissingen en Middelburg In alle afdeelingen vraagt men na- nimmer voor de P.Z.E.M. te winnen dere adviezen van prof. Feldmann en zullen zijn. Een lid meent, dat een van den raad van advies. particulier bedrijf vlugger en meer winst maakt dan een overheidsbedrijf en verschillende leden hebben bezwa ren tegen een eigen centrale, reeds nu. Het bedrijf zal door de vaste kosten worden gedrukt, een centrale is voldoende, dat heeft ook de „Schel de" begrepen, doch deze heeft een reserve in haar eigen centrale. De minst rendabele stukken zijn voor de P.Z.E.M., de beste, Middelburg en Vlissingen heeft de S. A., het bou wen van een eigen centrale zal de stroomlevering een jaar langer uit stellen. Dit laatste wordt door an- leden betwijfeld. Een lid wijst op het bezwaar, dat het kapitaal der S. A. bijna of ge heel in buifenlandsche handen is, een ander lid meent dat dit wel meer gebeurt, men betrekt in het oosten van ons land ook stroom uitDuitsch- land en Ged. Staten wilden dit voor een paar gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen ook van een Belgisch be drijf doen. Een lid meent dat het goed is, dat de raad van advies met de S. A. heeft onderhandeld. Een lid had advies over het Goes- sche adres verwacht en vraagt of het niet beter is een eigen centrale te Goes te bouwen, dan te Middelburg. Een ander lid meent, dat als de hoop verwezenlijkt wordt, Middel- Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. hem nauwelijks. de, zei de vader peinzend. Die zou Ik houd van je zooais je oeiu, vxcx U wilt met Marguerite trouwen, Lord dit allemaal zooveel beter geweten hij haar in de rede. Je bent mijn ko- Stair? maar ze is nog zoo jong en hebben. Zult u goed voor haar zor- ningin. Ik zou voor niets ter wereld het eenige kind van mijn arme Daisy, gen? En altijd vriendelijk voor haar willen dat je anders was, ik heb je Ik beloof u haar gelukkig te maken, zijn, Lord Stair? bent zooals je was het ernstig antwoord. Het eenige waarvoor gevaar bestaat ;iIl. Marguerite zei de kunstenaar droo- is, dat ik haar te veel verwennen zal, De zomerwind bewoog de rozen merig, is het waar dat je mij alleen had Lord Stair geantwoord en dien- -- _.,ii ï-izelfden avond kuste hij bij het af- I van vormen en etiquette. Ik houd van je zooals je bent, viel i-'t tiUiuorwiuu zacht en de klank van de muziek tin-1 wilt laten? I zenuen avonu nusic xxy u.j uu telde on uit het huis. Hij trok haar Ik heb het Lord Stair beloofd met I scheid Marguerite als zijn kleine ver- exu yeux,A.g i-r loofde. zou ik de composities allemaal I schuw terugdeinzen in haar, alleen toen werd t-yrn ïNairnc zicu uc-1 Het nieuws verspreidde zich snel en maar verwondering. wust van de werkelijkheid. Er kwam Lieveling, drong hij aan, zeg dat een droevige uitdrukking op zijn ge- Ikelde op uit het huis. Hij naar zich toe. Er was geen spoor van I hem te trguwen, vader. r__ «rtiuw tcrutsdeïnzen in haar, alleen Toen werd Cyril Nairne zich be- kunnen laten uitgeven. Zeker, zei Lord Stair maar nauwe- juxcvciuig, ui„„s ...j lijks had hij dit gezegd of hij kreeg je mijn vrouw wilt worden. Ik neem zicht. Hij staarde eerst naar hetmeis- alsof hii haar poogde om de heele verantwoordelijkheid op me. je, toen naar den man naast haar. God is mijn getuige. Het huwelijk is te ongelijk, zei hij, Ze keek naar hem op, haar oogen Ongelijke huwelijken brengen nooit waren helder en klaar. geluk. Ik vertel u eerlijk dat ik u niet Er is geen ongelijkheid in ons hu- I liefheb, maar dat het leven, dat u me welijk, zei Lord Stair. Uw dochter geven zult, me heerlijk lijkt. geeft me haar rijke bruidschat van Je zult me leeren liefhebben. Ik zal het jeugd en schoonheid en bekoorlijk- 4-4 het gevoel alsof hij haar poogde te koopen. Je vader zal in elk geval beroemd worden, zei hij, hij is een genie. Denkt u dat werkelijk? zei ze. O, wat heerlijk! Hij greep haar mooie, blanke han den en zei: Lieveling, doe wat ik je J vraag; als ik dacht dat je ongelukkig I je leeren. Je moet me liefhebben, om- met me zou zijn zou ik je vrij laten, dat ik jou zoo hartstochtelijk liefheb! hoeveel ik ook van je houd. Pro beer het Marguerite! Maar ze weerde nog eens af, u is zoo heelemaal anders dan ik, zoo ernstig en voornaam. Voor jou niet, lieveling. Hoofdstuk VI. De introductie van de jonge Lady Stair in de groote kringen, maakte heel wat sensatie. Toen Lord Stair nog dien zelfden o— heid, dat maakt ons tot gelijken. Maar, antwoordde Cyril Nairne, u is van adel, hebt groote bezittingen, een van de eerste die het hoorde was vrouw Spar. Marguerite vertelde haar dat zij in Juli al de vrouw zou wor den van Lord Stair van Cakelifft. Ze vertellen dat hij een voornaam man is, zei de oude vrouw. Heb je hem lief, kleine Marguerite? Ja, was het korte antwoord, maar er was geen ontroering in haar stem. Laat mij je handen eens zien, ging de oude baker voort en Marguerite stak haar lachend beide handen toe. De oude vrouw keek bedroefd maar zeide niets. mijn kind heeft niets. I Het huwelijk had plaats in de oude Vertrouw haar aan mij toe, was het kerk van St. Alphage. Het was een antwoord, en heb vertrouwen in wat J 1 - 1 ik u gezegd heb. Cyril dacht na en zei plotseling; Vvx - IU OLU.1L U05 uxvxx xxviw- Misschien niet, maar uw karakter avond aan Marguerite's vader had ver- U hebt gelijk, wat beteekent stands is zoo ernstig en koel en trotsch, en teld dat zijn dochter had beloofd zijn verschil ten slotte? Liefde en kuns ik ik ben zoo onstuimig en zeg vrouw te willen worden, had Cyril maken alle menschen tot gelijken. Ti. INoime niet veel verbazing getoond. Dus u geeft uw toestemming? SS vSi ïweelt Ik" weet niets I Se ding^Van de J=d raakten I Ik wilde dat baar moeder nog leef- schitterend feest, maar Lord Stair's eenige zuster, Lady Perth, weigerde te komen uit beleedigd standsgevoel, een andere bloedverwant was in het buitenland, doch talrijke vrienden van Lord Stair waren gekomen. Bruid en bruidegom gingen op reis, Cyril Nairne verdiepte zich weer in zijn muziek, al de opwinding en het gepraat over dit huwelijk luwden en Xnisgail werd weer even kalm als te voren. De groote wereld echter genoot van van dezen Roman. De couranten ston den vol over Lord Stair's jonge vrouw, de dochter van een componist. Lord Stair was buitengewoon trotsch op zijn jeugdige vrouw. Hij nam haar mee naar Parijs en naar Rome, be steedde groote sommen aan cadeaux en voordat het eerste huwelijksjaar voorbij was, was Marguerite bijna on herkenbaar veranderd. Ze had een subtiele, onbeschrijflijke gratie gekre gen. Ze werd aan het hof voorge steld en de oogen van den vorst rustten op haar met bewondering. Ze was dan ook wonderlijk mooi in haar wit satijnen japon, getooid met de familie-diamanten en met een kostbare aigrette. Gedurende haar ver blijf in Londen leefde ze als in een droom waaruit ze niet ontwaakte voordat Lord Stair haar meenam naar huis. Het was den laatsten dag van Julli toen ze Oakcliff bereikten. De rit door het prachtige park ter wijl de zon onderging, was verrukke lijk. O, Douglas, zei de jonge vrouw met een zucht van voldoening, wat heerlijk om weer midden tusschen de boomen en bloemen te zijn en vo gels te hooren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1