Uit den Westhoek Stadsnieuws Zomersproeten Binnenland PARA-TyPHÜS. De Gezondheidscommissie te Hid delburg verstrekte aan de „Middel burgsche Courant" een mededeeling over, hetgeen zij noemt, para-typhus epidemietje. Daarin wordt o.a. gezegd: „Een der oorzaken kan zijn: besmet water. En dadelijk na hef bekend worden van de ziektegevallen is dan ook door den burgemeester na over leg met en op advies van den be treffenden hoofdinspecteur van de Volksgezondheid aangeraden: Kookt Uw water, uw melk en weest voor zïchtig met alles wat met water in aanraking is geweest. Er is toen door enkele gevraagdMaar is dan het water van de Waterleiding met ty- phusbacillen besmet? En in een ge westelijk blaadje werd dit 'zelfs met vrij groote stelligheid beweerd en ge zegd, dat dus de Middelburgsche wa terleiding niet in orde was. Wij kun nen gerust zeggen, dat het waterlei dingwater niet besmet is met typhus- bacillen. Maar wel is het verontreinigd geweest met bacteriën, die onder ge wone omstandigheden niet veel scha de doen, die zeker geen para-typhus veroorzaken maar ook zeer zeker niet in goed leidingwater behooren. Over de oorzaak van het voorkomen van deze bacteriën in het leidingwater zal ter gelegenertijd een en ander worden meegedeeld". Aangezien in dit geval alleen de „Goesche Courant" het gewestelijke blaadje kan zijn waarover hier sprake is, meenen we te moeten aanteekenen dat de gewestelijke doktertjes waar ze schrijven dat met vrij groote stel ligheid beweerd is: „De waterleiding is met typhus-bacillen besmet" niet juist zijn. Wij hebben geschreven: „Uit het feit dat men aanraadt het water te koken mag worden afgeleid, dat de mogelijkheid van besmetting doormid del van het water niet is buitenge sloten". Verder schreven we: „De waterlei ding is niet in orde". De doktertjes uit Middelburg doen in hun verslag uitkomen dat we het bij het juiste einde hadden. een nadeeligen invloed hebben, in aanmerking genomen worden, was de scheepvaartbeweging op Terneuzen in 1927 niet onbevredigend. Een sterke toeneming werd ook waargenomen voor de necpvaart op het zijkanaal naar de Axelsche Sassing. Er kwa men binnen en vertrokken 839 sche pen, of ongeveer 200 meer dan het jaar te voren. De algemeene toestand van het landbouwbedrijf in Zeeuwsch-Vlaan- deren was over het jaar 1927 niet rooskleurig. Vele gewassen ondervon den den invloed van het buitenge woon natte, koude en donkere weer van den afgeloopen zomer, waardoor de opbrengst slechts middelmatig was, terwijl ook de hoedanigheid in den oogsttijd dientengevolge te wenschen overliet. Bovendien werden verschil lende gemeenten geteisterd door ha gelslag. De rundvee-stapel gaat vooruit. Ook waren de prijzen niet ongunstig te noemen. De tuinbouw, speciaal de fruitteelt, is in dit gewest nog in haar beginsta dium, doch breidt zich voortdurend uit. MIDDELBURG. Dinsdagmiddag werd eene spoedvergadering gehou den van den gemeenteraad ter be handeling van het voorstel van B. en W. om naar aanleiding van het rapport van den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid de kermis, welke van 30 Juli tot 4 Augustus zou plaats hebben, -niet te doen doorgaan. Dit in verband met de gevallen (totaal een goede 40, waarvan meer dan de helft reeds genezen) van para-typhus die hier zijn voorgekomen. De voor zitter zeide, dat wellicht later de ker mis nog kan doorgaan. Mevrouw Weijl (arts) zegt gaarne rekening te willen houden met de bepalingen van den middenstand, maar men dient het advies te volgen. De ziekte is niet kwaadaardig en sterf gevallen zijn er gelukkig niet voor gekomen. Men moet de uitbreiding helpen voorkomen. Dat het circus Strasburger wel werd toegestaan en nu geadviseerd de kermis niet door te doen gaan, ligt in het feit, dat er op een kermis zooveel geconsumeerd wordt. Men moet voorzichtig zijn, maar er is geen enkele reden tof ongerustheid en zeker niet om vreem delingen te weren. De heer Paul kan geen termen vin den om de kermis niet te laten hou den dit jaar, gezien het kleine aantal ziektegevallen en het goede verloop der ziekte. De heer Jeronimus meent, dat de In Den Haag wedijvert alles met elkander om zoo schoon en helder mogelijk voor den dag te komen. De straten, pleinen, gebouwen en woonhuizen, alles maakt een zeer gunstigen indruk. hoofdinspecteur alleen in overweging geeft. De voorzitter zegt, dat diens raad wel degelijk positief is bedoeld. Verschillende leden voeren nog het woord, waarbij de heer Onderdijk, wethouder, zegt, dat voor hem het advies even zwaar weegt als het be lang der neringdoenden en hij daar om voorstelt bijv. in de tweede helft van September kermis te doen houden. Verschillende leden kunnen zich met dat idee vereenigen en de voorzit ter stelt daarom voor te lezen, dat gezien het rapport van den hoofd inspecteur der Volksgezondheid over het voorkomen van enkele ziektege vallen, besloten wordt de kermis op 30 Juli niet te doen doorgaan, maar B. en W. te machtigen haar zoo mo gelijk in de tweede .helft van Sep tember te doen plaats hebben en daar voor maatregelen te nemen. Dit voor stel werd z.h.s. aangenomen. Hedenmorgen waren de werk lieden der gemeentewerken, Doleijn en Dekker, werkzaam in de rioolpuf bij de Noordbrug aan de zijde van den Singel aan het werk. Beide wer den bij het opendoen van een klep door het uit het riool komende zwa- velwaterstofgas bedwelmd. Wel heeft een hunner nog eenige malen om hulp geroepen, die dan ook van verschil lende kanten kwamen opdagen. Een der toegeschoten mannen, Flipse, be gaf zich nadat hij een touw had om gedaan in het rioolgat, maar was ook onmiddellijk het bewustzijn kwijt. Hij werd naar boven getrokken. Met ver eende krachten mocht het daarna ge lukken Dekker op den wal te bren gen en een minuut of tien later ook Doleijn. Beide mannen waren bewus teloos en men vreesde reeds het erg ste. Door de nabijheid van het gast huis waren spoedig doktoren ter plaatse, en ook het zuurstof-apparaat. Een paar uit de kazerne aangebrachte gasmaskers bleken niet voor gebruik gereed. Door middel van het zuur stofapparaat werden de levensgeesten bij de slachtoffers der gasvergiftiging weer opgewekt en zijn daarna ten spoedigste naar het gasthuis overge bracht. Hun toestand was nog zeer ernstig. Nader wordf gemeld dat Doleijn, overleden is. De toestand van Dek ker is nog steeds zorgwekkend. RILLAND-BATH. De Zaterdag j.l. gehouden voetbalwedstrijd fusschen A.D.O. en D.S.V., beide vereenigingen alhier, eindigde in een 3—0 overwin ning voor D.S.V. yERSEKE. De uitzaai van schelpen voor de oestercultuur neemt weer spoedig een einde. Naar schatting van deskundigen wordt dit jaar een 40.000 meter uitgezaaid, een waarde verte genwoordigende van 100 a 120.000 gulden. De kerkrestauratie. Met de restauratie der Groote Kerk wordt nog steeds goeden voortgang ge maakt. Men as thans doende het kerkge- deelte, dat steeds voor den dienst ge bruikt werd, te herstellen. De kerkmeube- len zijn naar de wandelkerk overgebracht en voorioopig zal daar kerk worden ge houden. Rijwielvervoer. Het vervoer der rijwielen per spoor is de laatste weken overstelp-end. De di rectie der spoorwegen raadt in verband hiermede aan zoo weinig mogelijk op Zaterdag en Zondag rijwielen te ver voeren. Wie met vacantia ga.at en zijn karretje tijdig op zijn bestemming wil hebbia,n. ver~e~d 'n b^g'n de- week Indische d:enst. De heer D. J. C. van der Peijl alher is bestemd voor den Indischen dienst Geslaagd. De heer M. E. J. F. van Dissel slaag de te Middelburg voor het eind-examen H.B.S., afdeeling A. Aan de rijkskweekschool te Middel burg slaagden voor het examen handen arbeid de dames C. O. Nieuwenbuijze en P. H. Verhage, alhier. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Hooges'eger, Goes; Marlnus Koole, 's Heer Arendskerke. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam én adres te vermelden, opdat deze bij Q$bestelbaar- heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscbt alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. „Toonkunst". Donderdag zal in de „Prins van Oran je" door de zangschool van „Toonkunst 'een openbare les worden gegeven. Veemarkt. Ter markt van gisteren waran aange voerd: 58 biggen. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Leerplichtwet: L. v. P. ie Waarde f 15 s. 15 d. Zonder vergunning loopen over grond met verboden toegang: C. P. te Yerseke f 5 s. 1 w. tucbtsch., H. I. C. aldaar terug aan ouders. Met een voertuig niet behoorlijk uit wijken naar rechts: M. J. M. te Drie wegen f 10 s. 10 d. Op Rijksstraatweg stoffen laten vallen die schade kunnen teweegbrengen: U. v. B. te Kloetinge f 3 s. 3 d. Te Yerseke fietsen over trottoir: T. M te Yerseke f 3 s. 3d. Visschen in de Schelde zonder ver gunning: A. K. Jzn. te Hontenisse f 15 s. 15 d., J. I. aldaar vrijgesproken. Visschen in de Schelde zonder con sent: C. K. te Putte f3 s. 3 d. Varen in een rijkskanaal zonder regle menten aan boord: J. W. Ie Duisburg 3 X f2 s. 3 X 2 d., J. W. te Antwerpen 2 X f2 s. 2 X 2 d. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: H. W. te Caub (D.) f5 s. 5 d. Met auto rijden 's avonds zonder licht J. C. M. te Krulningen f 10 s. 10 d. Dronkenschap le herh.L. A. H. te Yerseke 3 d. Hooger beroep aangetcekend door J. P. te WoLphaartsdijk veroordeeld we gens het laten werken van een leerplichtig kind gedurende den schooltijd tot f 15 s. 15 d., door P. C. te Kapelle voor het zelfde feit tot f 15 s. 15 d. ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol Bij alle Drogisten. De In su linde. Maandagmorgen is de Rapide hier te 'ande aangekomen, met de passagiers van de Insulinde, dat onderweg te kampen had met ziektegevallen. Een van de passagiers heeft over het verloop van de ernstige ziektegevallen aan boord het volgend® verteld: Op 20 Juni is de Insulinde van Ba tavia vertrokken. Een van de passagiers een dame, werd kort na het vertrek ziek en deze ziekte nam zulk een ernstig ka rakter aan, dat zij in Sabang, waar wij den 25sten aankwamen, aan wal is ge bracht, om daar in het ziekenhuis tea- verpleging le worden opgjenoimen. Deze dame leed evenwel niet aan een keel ziekte. Te Sabang hebben de meeste passa giers in zee gezwommen en gebaad. Of dit mogelijk de oorzaak van de latere ziektegevallen is geworden, is niet be kend, maar in elk geval zijn kort daarna vele passagiers ziek geworden. Het eer ste heeft de keelziekte zich geopenbaard bij een- dame. De verschijnselen werden steeds erger en drie dagen Later is zij overleden. Zij is in haar hut verpleegd geworden. Inmiddels was ook de Chi nees che passagier ziek gewórden en ook hij is spoedig aan de gevolgén overleden. Het aantal ziektegevallen wérd met den dag grooter, zoodat het geneeskun dige personeel handen vol werk had. Een militaire arts, die de reis als passagier meemaakte, heeft den scheepsdokter ge assisteerd. Mejuffrouw Hoekendijk, een repatrieerende onderwijzeres, cntpopte zich als een voortreffelijke verpleegster. Het was voor den medischen dienst zeer inge spannen werk, maar hij heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn zware taak gekweten. De militairen arts is het gelukt een leerling-kok, die eveneens ziek was geworden, door operatief ingrijpen, in het leven te houden. Maar de kwaadaardige ziekte woekerde voort en vóór Aden zijn vier dooden over boord gezet moeten wor den. Een officier van de Koninklijke Paketvaartmaatscihappij en een dame wa ren overleden, zonder dat bij hén de keel- on tstekin gs-verschijnselen hadden geopen baard, bij de beide anderen, onder wie een zee-officier, hadden zij zich wel voor laan. De begrafenis van dezen officier is met militaire eer geschiedt. In Aden hadden wij nog twee dooden aan boord, n.L. een Chinees'en een meisje van een jaar of 10. Beiden zijn daar be graven. In deze havenplaats hebben wij serum aan boord gekregen. Een deel van het Eerste-klassedek is voor hospitaal inge richt en daarna werd de droeve reis voortgezet. Na Aden woekerde de ziekte voort, maar met een minder ernstig karakter. Ongeveer 100 passagiers werden aan getast. De stemming aan boord was, zoo als zich gemakkelijk laat begrijpen, uiterst neerslachtig. Er werd geen muziek ge maakt en alle spelen waren verboden. Het schip voer de vlag halfstok ten teeken van uw. Te Suez werden wij allen in de ge legenheid gesteld, te worden ingeënt en bijna iedereen heeft daar gebruik van gemaakt. Te Port-Said waar de Insulinde moest bunkeren, mocht niemand van boord/het geen velen heeft gedupeerd, zoodat men nu geen geld kon wisselen en zich geen Europeesche kleeding kon aanschaffen. Des avonds hebben wij de reis voortge zet. Eenige dagen vóór dat wij te Mar seille zouden aandoien, ontvingen wij een draadloos telegram uit Port-Said, dat heit bacteriologisch onderzoek had uitgewezen, dat de ziekte geen diphteritas was, maar een ernstige vorm van angina. Te Marseille is het geheele schip ont smet, waarna de Fransche medische dienst het schip vrij verklaarde. De passagiers mochten van boord en zij zijn dadelijk met de Lloyd-Rapide hierheen gereisd.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2