Woensdag 18 Juli 1928 Ii88 Jaargang, Het Medaillon van Lord Stair PUROL friK I PUROL N° 88 Buitenland LINTVELT's BAZAR Uit de Radiowereld Land en Tuinbouw Binnenland GHOBOTRA Ieen heerlijke chocoladepastei 1 I op brood of beschuit Rechtszaken. Kunst. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Het anti-oor logs iter drag. In het antwoord op de nota van Kellogg verklaart de Fransche regee ring zich gelukkig, het eens te zijn met de nieuwe bepalingen van de in leiding, waarbij het in hoofdzaak voor de onderteekenaars er om gaat af stand te doen van den oorlog als in strument van nationale politiek en waarbij de voordeelen van het ver drag vervallen worden verklaard voor een mogendheid, die in strijd zou handelen met anderer nationale be langen. Ook is de Fransche regeering gelukkig acte te nemen van de Ame rikaansche interpretaties, die reke ning trachten te houden met de Fransche bezwaren, n.l. dat het ver drag zelf niets afdoet aan het recht van zelfverdediging tegen een inval en dat iedere natie uitsluitend zelf bevoegd is uit te maken of de om standigheden een verdedigingsoorlog noodig maken. Het is in geen enkel opzicht in strijd met het pact van den Volkenbond, de verdragen van Locar no en de neutraliteitsverdragen. Elke schending van het verdrag door een onderteekenaar zou de anderen ont heffen van hun verplichtingen ten opzichte van den overtreder. Frankrijk acht zich aldus gelukkig dat het verdrag strookt met zijn ver plichtingen, voortvloeiend uit be staande verdragen welke het volko men en loyaal moet eerbiedigen. Dien tengevolge is het geheel bereid om nu reeds het voorgestelde verdrag te on derteekenen overeenkomstig de die pere verlangens van het Amerïkaan- sche en het Fransche volk en de steeds meer verbreide gevoelens van menschelijke solidariteit. Ze ver gegaan. De geschiedenis van de Nobile-expe- ditie, waarvoor men zich in Tsjecho Slovakije, vanwege de deelneming van dr. Bohoenek, al bijzonder interes seert, zal waarschijnlijk nog een on verwachte nasleep hebben op diplo matiek terrein. De nog niet opgehelderde houding van generaal Nobile, en vooral het feit, dat hij de anderen waaron der dan ook dr. Bohoenek achter liet, gaf aanleiding tot veel en hef tige kritiek. Deze kwam onder ande ren tot uiting in de „Brünner Tages bote". Hierin vond de Italiaansche consul te Ostrau aanleiding het blad te kapittelen. De consul Ugo Dadone Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. De toejuichingen hielden aan en de élite kwam naar Cyril Nairne toe om hem de hand te drukken. Lord Desford was verrukt. U mag uw licht niet zoo onder de korenmaat zetten, mijnheer Nairne, zei hij. Hillshire is trotsch op u. En Lady Desford voegde er met haar beminlijksten glimlach aan toe, dat zij nog nooit zoo van muziek had genoten. Toen verzocht ten aanhooren van het geheele gezelschap, van al de voorname dames van Hillshire, Lord Stair den componist, hem aan zijn dochter te willen voorstellen en hij voegde er het verzoek bij om hem den volgenden dag te mogen bezoeken. U zult mij een groote dienst bewij zen door me eens iets van uwe com posities te laten zien, zei Lord Stair. U behoorde deze niet als een gierig aard voor u zelf alleen te houden. Den volgenden dag en vele dagen daarna bezocht Lord Stair de „Wood- was eenige jaren geleden benoemd tot pers-attaché aan het Italiaansch gezantschap te Praag, werd echter na een paar onaangename affaires met de Tsjechische socialisten en sociaal democraten naar veiliger provincie oorden gedetacheerd. Van Ostrau uit, zond hij nu den „Brünner Tagesbote den volgenden brief: „De campagne die u tegen generaal Nobile voert, is zoo kleinzielig, en zoozeer een blijk van idiotisme, dat zij niet waard is weerlegd te worden. Journalisten zijt ge niet; ge zijt mise rabele chauvinisten, die men ten hoog ste in het gezicht kan spuwen". In Tsjecho-Slovakije is men er steeds vlug bij, een aanklacht in te dienen wegens beleediging de wet geeft daartoe alle mogelijkheid, waar van dan ook druk gebruik wordt ge maakt. In dit geval echter stond men machteloos. Als consulair ambtenaar stond de consul boven de wet. De „Brünner Tagesbote" publiceerde den brief dus zonder veel commentaar. De Tsjechische nationaal-socialisten Zijn echter in het „Ceské Slovo", het blad van Benesj, in het geweer geko men. Natuurlijk haalt men affaires van Dadone van drie jaar geleden op. Doch tegelijk wordt zijn uitzet ting uit de republiek geëischt. Luisteraars in Zweden. Het aantal ingeschreven luisteraars in Zweden, het land, dat in verhou ding tot het bevolkingsgetal de meeste luisteraars heeft, bedroeg einde Mei 363.863, wat in één maand tijd een toe neming beteekent van ruim 3000. S.D.A.P. en landbouw. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft besloten tot het houden van een congres speciaal ter behandeling van vraagstukken, de verhoudingen in den landbouw en de landarbeiders betreffende. Het ligt in de bedoeling dit congres in October te houden; waar is nog niet bekend. Er zullen inleidingen worden gehouden door de Kamerleden J. W. Albarda, W. van der Sluis en P. Hiemstra. Melkvergiftiging. Na het gebruik van melk, waarin eenigen tijd een aluminiumlepel had gestaan, hebben zich in het gezin van den timmerman Wies aan de Genie- dijk te Aalsmeer vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. De man en de vrouw, die beiden van de melk had den gebruikt, zijn ernstig, doch niet levensgevaarlijk, ziek geworden. lands". Het was Marguerite die hem er heen trok en zijn liefde voor haar groeide tot zulk een machtig gevoel, dat hij haar na eenigen tijd vroeg zijn vrouw te willen worden. Ze was eerst bijna verschrikt; ge dachten aan liefde en huwelijk waren nog nauwelijks bij haar wakker ge worden. Lord Stair zag dien verschrikten en verwonderden blik. Vertel me eens, Marguerite, zei hij, heb je ooit zooveel van iemand ge houden, dat je met hem zou willen trouwen? Daar heb ik nog nooit aan gedacht. Heeft iemand ooit zoo aan jou ge dacht? vroeg hij. Ze antwoordde hem ernstig dat ze er zeker van was, dat nog niemand haar tot vrouw begeerd had. Wil je dan mijn vrouw worden? vroeg Lord Stair. Ik zal je gelukkig maken. Ze keek hem aan met bijna plech tige verbazing. Ik ben pas zestien, zei ze, ik kan nu nog niet trouwen. Wil je dan probeeren om van me te houden? vroeg hij. Ja, dat wil ik, maar dat andere niet. Ik zal wachten, zei Lord Stair, als je belooven wilt je best te doen om van me te houden. Ze gaf hem haar belofte onder het Ia. Prijs per flacom f.1.- Paniek aan het Schevening- scne strand. Ongeveer vier uur Maandagmiddag passeerden twee torpedojagers Sche- veningen en keerden voor de Pier terug in de richting Hoek van Hol land. Een militair vliegtuig vloog er over en cirkelde herhaaldelijk boven de duizenden badgasten, die zich met hun kinderen daar amuseerden. Aller oogen waren gevestigd op het lucht schip en de zeeschepen. Opeens klonk het: „O, kijk eens, wat doet de zee vreemd; wat een hooge golven!" En inderdaad; er geschiedde iets zeer vreemds. Of er door het keeren der oorlogsbodems, of door andere oorzaak bijzonder hooge golven wer den veroorzaakt is niet met zekerheid te zeggen maar een hooge zee kwam plotseling opzetten en gegil en een wilde vlucht alom! Maar zoo snel trachtte men zich niet in veiligheid te brengen, of de zee was nog vlug ger. Stoelen spoelden om, dames la gen te water, om niet te spreken van de weggedreven tasschen, thermofles- schen, boeken en alles, wat zich zoo al bevindt in en bij de badstoelen. In enkele seconden was de vloedgolf weer teruggetrokken, maar uren zul len er mee gemoeid zijn geweest, eer de ouders van schrik zullen zijn be komen en de kleeren, etc. weer in orde hebben, die de zee in enkele seconden doorweekte. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. België en Nederland. In de „Morning Post" komt prof. Geyl op tegen de voorstellingen, die het blad over de positie van Antwer pen had meenen te mogen geven. Daar was de indruk gevestigd, dat Antwerpen in een steeds moeilijker parket kwam doordien verbetering in de vaargeul van de Schelde werd tegengehouden door Nederlandsche belangen. Prof. G. herinnert in dit verband aan de bekende uitlatingen van Tabri Claes, waarin onzinnig werd genoemd de bewering, dat de Nederlanders slechte bedoelingen hadden bij hun Scheldebeheer en erkend werd, dat steeds verlof voor de gewenschte ver beteringen werd gegeven. Doodelijk ongeval. Zondag reed een vader met zijn achtjarig zoontje in een autobus naar het ziekenhuis Eudokia aan den Berg weg te Rotterdam, waar zijn vrouw wordt verpleegd van een ernstige ziek te. Onderweg stak de jongen voort durend zijn hoofd uit een der ramen. Op de Noord Blaak moest de autobus licht van de sterren, verward en bijna angstig. En zoo kwam het keerpunt van haar leven. Hoofdstuk V. Toen Douglas, Lord Stair, Margue rite ten huwelijk vroeg had ze nau welijks begrepen wat hij bedoelde. In haar kleine wereld was niemand ge trouwd; haar vader leefde alleen, Da vid Anson had geen vrouw en den predikant ook niet, ze had nooit hoo- ren praten over liefde en trouwen. Lord Stair had hierover ook niet ge praat bij zijn eerste bezoeken. Toen, plotseling op dien avond was hij naar haar toegekomen en had haar met een vreemd-donkere stem verteld, dat hij haar liefhad en niet kon leven zonder haar! Toen kwam er een andere Juni avond. Cyril Nairne en David Anson waren verdiept in een compositie van Bach. Lord Stair, die hen niet wilde storen, stond in den tuin naar de muziek te luisteren. Plotseling zag hij Marguerite tusschen de bloemen. Zijn hart bonsde, de muziek verstomde voor hem Marguerite! Marguerite, zei hij wat heerlijk dat je hier bent. Ze glimlachte hem vriendelijk toe en dacht bij zichzelf: Ik hoop, dat hij nu niet weer begint over liefde en huwelijk. plotseling uitwijken en de jongen, die weer uit het raam" keek stootte met zijn hoofd tegen een boom. Hij brak een halswervel. De jongen is aan de gevolgen overleden. Een griezelige vondst. Zondagavond werd de politie van het bureau Westerstraat te Amster dam gewaarschuwd, dat vanuit een kamer in perceel Tuinstraat 44 een ondragelijke lucht tot de aangrenzen de woonkamers doordrong. Het was bekend, dat deze kamer door eein naar schatting 60-jarige vrouw be woond werd en dat deze vrouw sedert dagen nergens meer was opgemerkt. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in. Zij brak de deur open en vond daar toen het in vergevor derden staat van ontbinding verkee- rende lijk van de bewoonster op den grond liggen. Volgens de buren moet het lijk daar reeds zeven a acht da gen gelegen hebben. Of hier een mis drijf is geschied zal het politioneele onderzoek nader aan het licht bren gen. Van de vrouw was bekend dat zij aan den drank verslSafd was. Een K. L. M. - record. Vanwege de K. L. M. wordt mede gedeeld, dat Zaterdag 14 dezer voor de Maatschappij een record-dag is geweest. Zij vervoerde op dien dag op haar internationale lijnen 174 pas sagiers en 3200 K.G. goederen. Hier mede is de record-dag van 1927 ge slagen, toen op 30 Juli 121 passagiers en 1800 K.G. goederen werden vervoerd Dood aan den weg gevonden. Hedenmorgen hebben fabrieksarbei ders, die naar hun werk gingen, nabij Oud-Gastel het lijk gevonden van den ongeveer 55-jarigen weduwnaar P. Kuysterburg, wonende te Oud-Gastel. Vermoedelijk is de man, die bij zijn rijwiel lag, door een auto overreden. Hij moet op slag dood geweest zijn. De I. T. A. verlengd. De I. T. A. te Arnhem, welke op 28 Juli a.s. zou sluiten, zal verlengd worden tot 5 Augustus d.a.v. Het auto-ongeluk te Leiderdorp. De Haagsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak te gen een bleeker, wonende te Rijswijk, beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Het zou n.l. aan zijn schuld te wijten zijn geweest dat een door hem bestuurde automobiel op 19 Maart j.l. onder de gemeente Leiderdorp in den Rijn is gereden bij het draaien van den wagen op de afhellende dorpsstraat, waarbij de in den wagen zittende R.K. geestelijken Höppener, deken van Delft, en kape laan Van Diest zijn verdronken. Het O. M. had 14 dagen gevange nisstraf tegen verdachte geëischt. De rechtbank achtte overwegende Marguerite begon hij, wil je nu naar mij luisteren? Hij dacht er aan dat hij altijd door vrouwen gezocht was en nu hier stond tegenover een tenger meisje van zes tien, geslingerd tusschen hoop en vrees, gemarteld door passie. Zou hij ooit een woord van liefde hooren van deze lippen, ooit een blik van liefde zien in deze mooie oogen? Heb je nagedacht over wat ik je gevraagd heb? Ze stond met haar oogen neerge slagen. Ik weet niet wat ik zeggen moet Lord Stair. Als ik met u trouw, zal ik altijd bij u moeten zijn, is het niet? Dat hoop ik, antwoordde hij. Man en vrouw wonen toch altijd in het zelfde huis. Waarom vraag je dat? Het lijkt me zoo vreemd, altijd met u in het zelfde huis te zijn. Plotseling keek ze schuw naar hem op Wij zijn zoo verschillend, zei ze. U is zoo groot en zooveel ouder dan ik. Maar jij bent niet klein, Margue rite, en juist omdat ik ouder ben, zal ik beter voor je kunnen zorgen. Ik ben nog nooit in zoo'n groot huis geweest, als waar u woont. Ik weet niets van al die dingen af waar je in een groot huis van op de hoogte moet zijn en als ik met u trouw zal ik daar immers meesteres zijn. Dat zal je zeker, antwoordde hij. dat verdachte in de gevolgen van zijn rijden reeds genoeg gestraft is ter men aanwezig tot het opleggen van een geldboete en veroordeelde hem tot f60 subs. 30 dagen hechtenis. Huldiging Pisuisse. Vrijdag 27 Juli zal in den wandel foyer van het Kurhaus te Schevenin- gen de onthulling en overgave plaats hebben van het portret van wijlen Jean Louis Pisuisse, geschilderd door Hans v. Meegeren. Er wordt aan her innerd, dat men deze schenking dankt aan de redactie van het geïllustreerd weekblad Mondain Den Haag, dat het initiatief nam tot deze blijvende hulde aan den beminden en betreur den kunstenaar en die dit plan bin nen enkele maanden tot werkelijk heid maakte. Jhr. Jan Feith zal uit naam van de redactie van genoemd blad het portret overdragen in tegen woordigheid van genoodigden. Sfukloopen Goedkoope trein. Woensdag 25 Juli zal een goedkoope trein rijden van de stations aan de lijn VlissingenRoosendaal naar Rot terdam en Den Haag, in verband met de tentoonstelling „Het Nederland sche trekpaard" te Den Haag. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-V laanderen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, te Terneuzen, heeft verslag uitgebracht over 1927. Daaruit blijkt dat de eco nomische toestand in dit gewest door de lage valuta van België wordt ge drukt. Het is wel te verwachten dat een regelmatige stijging der loonen in België zal leiden tot verhooging van de prijzen en het Nederlandsch publiek behoeft voor het aankoopen van verschillende artikelen reeds thans, om goedkoop te koopen, niet meer over de grens te gaan het geen de verhoudingen meer in even wicht zal brengen, doch men is daar aan thans nog lang niet toe, aldus het verslag, en de zaken en bedrij ven, die beslist met België moeten concurreeren, hebben een zorgelijk be staan, of moeten het onderspit del ven, aangezien de productiekosten in Nederland hooger zijn. In de bouwvakken heerschte een bepaalde slapte, waardoor er ook on der de arbeiders werkloosheid was. Indien de verschillende factoren, die En zijn er dan veel bedienden? vroeg 5jj verder. Heel veel! Maar hoe kan ik daar dan meeste res over zijn. Wij hebben nooit meer dan één dienstmeisje gehad die de baas over ons speelde, in plaats van wij over haar. Wat zou ik moeten beginnen met zoo'n leger bedienden? Hij merkte wel dat er van liefde bij haar geen sprake was. Hij las slechts angst in haar groote kinder- toogen, angst dat ze niet tegen de Uiterlijke moeilijkheden zou zijn op gewassen. Marguerite, dat zijn allemaal dingen van weinig belang. Denk je heusch dat ik al die lasten op jouw kleine schou ders zou leggen? Je moet niet met me praten over huizen en bedienden. Ze lachte vroolijk. Moet ik dan met u praten over liefde? antwoord de ze. Maar daar weet ik nog minder van dan van al die andere dingen. Laat mij het je aanleeren, fluis terde hij. De stralende schoonheid van haar gezicht scheen hem te verblinden. Hij moest haar winnen en haar wegvoe ren uit haar eenvoudig thuis naar een paleis; hij voelde een groot ver langen om haar te kleeden in zij en fluweel, haar te tooien met juweelen en al de groote liefde van zijn hart te offeren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1