PUROL Het Medaillon van Lord Stair N° 841. Maandag 16 Juli 1928 iiö8 Jaargang, Buitenland Sport School en kerk. Kunst. FroVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cen-l. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Mussolini is tevreden. De meeningen loopen uiteen over de houding van Mussolini inzake Ti rol. Men zegt, dat de bewoners van dit land schandelijk behandeld wor den. Maar volgens Mussolini is dat niet waar. Aan een medewerker van de „Lokal Anzeiger" heeft hij ten minste gezegd: „Er bestaan politieke vraagstukken van groot belang en van mindere be- teekenis. Een staatsman zooals uw Bismarck zou dat, wat gij hardnekkig als de Zuid-Tirolsche kwestie blijft bestempelen, zeker als een vraagstuk van mindere beteekenis beschouwen. Men roept over de Italianisatie van Duitsche namen, doch niet meer dan een dozijn namen werden veranderd. Oorlogsverminkten en invaliden van het vroegere Oostenrijk-Hongaarsche leger zijn dezer dagen bij mij op be zoek geweest; onder hen bevond zich een oude boer die geen Italiaansch sprak; ik heb mij met hem in het Duitsch onderhouden. Ik wil geen martelaren maken. In Tirol worden slechts de wetten toegepast die voor geheel Italië gelden. Ik heb een spe ciale commissie naar Bozen gestuurd teneinde te onderzoeken met welke moeilijkheden de landbouw aldaar te kampen heeft. De kwestie van Zuid- Tirol is uitsluitend door de vijanden van het fascisme ter sprake gebracht, menschen die anders volstrekt niet nationalistisch denken, vallen mij er over aan, hoewel zij zelf dulden dat aan de grenzen van hun eigen land allerlei onrecht geschiedt. Het is niet waar dat Aldo Adige (Opper-Etsch; Zuid-Tirol) lijdt en ik wil ook niet dat het lijdt, maar ik laat mij door mijn vijanden geen wereldbeschou wing opdringen. Socrates heeft gezegd „Wees vriendelijk tegenover uw vrien den en vijandig tegenover uw vijan den"; dat waren wijze woorden, ik wil niet wijzer zijn dan de Grieksche philosoof". Intusschen, dr. Seipel begrijpt Mus solini's houding heel goed. Hij doet tenminste alsof. De centrale commis sie uit den Oostenrijkschen Natio- nalen raad heeft aan mgr. Seipel een motie van vertrouwen gegeven; die be grijpt het dus ook. Nu is Oostenrijk dus tevreden met wat de Italiaansche regeering in Zuid-Tirol doet; althans op politiek gebied, want een „cultu reel vraagstuk" blijft het toch. Maar intusschen heeft het machtige Italië een moreele overwinning op het zwak ke Oostenrijk behaald. De schijn-ontwapening. Lloyd George heeft in een rede te Aylesbury critiek geoefend op de uit gaven der regeering voor de bewape ning. Vóór den oorlog, zeide hij, ga ven wij 70 millioen per jaar uit voor de bewapening en dit jaar 114 mil- FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Hoofdstuk 111. Toen zijn vrouw gestorven was, had Cyril Nairne het gevoel of alle me lodie voor goed uit zijn leven wegge vloeid was. Hij wijdde zich nu geheel aan zijn kunst en werkte bijna zonder rust van den vroegen morgen tot de zon onderging. Hij trachtte het jonge le ven van zijn kind te vullen met mu ziek. Als ze bedroefd was of moe, speelde hij toovermuziek die de kleine Ivoetjes deden dansen, als ze ruste loos was en niet in slaap kon komen, speelde hij weemoedige liedjes. Cyril Nairne had weinig vrienden. Nu en dan kwam David Anson, de organist van de oude kerk in Inis- fail. Ze speelden dan duetten terwijl het kind luisterde of sliep. David Anson hield veel van het kleine meis je met de prachtige oogen. Hij kwam zelden zonder iets voor haar mee te brengen. De kleine Marguerite had nóg een vriend: den predikant van lioen, wat een schande was. Er be stond slechts weinig gevaar, dat de landen gedurende de tegenwoordige generatie weer met elkaar in oorlog zouden komen, waarom moest er dan zooveel worden uitgegeven? Dat was een krankzinnigheid. Door te bezuini gen op de bewapening kon men Eu ropa voorgaan op den weg naar den yrede. Dat zou beter zijn dan te trachten kwijnende industrieën te doen herleven door gelden uit de belas tingen en daarmee den uitdrogenden handel te besproeien. KORFBAL. lste klasse Z.K.B. Uitslagen van de deze week voor bovengenoemde klasse gespeelde wed strijden Schore: Zeelandia I—L. O. V. 4—3 Goes: V. V. C. -V. I. O. S. 4—1 2de klasse Z.K.B. Kapelle: Olympia—E.L.T.O. II 0—0 KloetingeE.L.T.O. II—Zeel. II 1—5 De stand in deze klasse luidt als volgt: E. L. T. O. I 9 7 1 1 15 34-13 D. O. S. 8 5 1 2 11 27-16 Zeelandia I 7 4 1 2 9 19—18 V. V. C. 8 3 1 4 7 16-22 L. O. V. 8 2 0 6 4 23-30 V. I. O. S. 8 0 2 6 2 19-38 In afdeeling II is alles afgespeeld en wel v.n.l. door het terugtrekken van W. K. C. Zeelandia II is hiervan ongeslagen kampioen geworden. De eindstand ziet er hier als volgt uit Zeelandia II 4 3 1 0 7 151 E. L. T. O. II 4 112 3 3-10 Olympia 4 0 2 2 2 1—8 Geref. Jeugdarbeid. Te Amersfoort is een bijeenkomst gehouden van de landelijke centrale voor jeugdarbeid op gereformeerden grondslag. Op dit congres hield ds. P. Ch. van der Vliet uit Utrecht, een inleiding over de „algemeene ontwik keling der gereformeerde jeugd". Bij het debat, dat op het betoog van den predikant volgde, zijn o.m. de volgen de vragen gesteld: moet men de ge reformeerde jeugd van tooneel en bioscoop geheele verre houden, of iets geven, om aan de verlangens ten opzichte van dramatische kunst en goede films tegemoet te komen, en zoo ja, hoever mag men daarmee gaan? Ligt het aanbrengen van de algemeene ontwikkeling als door in leider verdedigd, wel op den weg der gereformeerde jeugdorganisaties, of is dit de taak van de school? Moet met het oog op hetgeen door inleider be- St. Alpage, die vrouw noch kind had. Het jonge dienstmeisje was wegge gaan na den dood van mevrouw. Ze kon niet tegen de eenzaamheid in hef huis. Haar plaats werd ingenomen door Martha Gzen, die al bij Cyril's moeder had gediend. Zij was een van die ouderwetsche dienstboden, een ras dat snel aan het uitsterven is. In haar oogen was Mar guerite het mooiste en liefste schep seltje op de wereld. Opgevoed, in de gewone beteekenis van het woord, werd het kind niet. Martha leerde haar lezen en verder voedde het kind zichzelf op; ze las al de oude boeken die de planken in de bibliotheek vul den, haar kennis werd van een won derlijk soort, ze wist allerlei dingen behalve de meest gewone. Tweemaal terwijl ze opgroeide van kind tot jong meisje kwam de baker, de oude vrouw Spar, haar op zoeken. En telkens had deze met groote verbazing gekeken naar de lij nen in de roze hand. Het kind is heel anders dan andere kinderen, had Martha gezegd. En het antwoord van de oude vrouw was geweest: het zou beter voor haar zijn als ze was als anderen. Marguerite groeide op tot een on gewone schoonheid. Ze was slank en tenger met een zacht en ernstig ge zicht. Er was iets in het gezicht dat Doos30"60.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten toogd werd, wijziging worden aange bracht in de doelstelling van den ge- gereformeerden jeugdarbeid? De inleider antwoordde op deze vragen onder andere: Niet alleen de jeugdorganisaties wer ken aan de algemeene ontwikkeling onzer jonge menschen, maar ook ge zin, school en kerk. De doelstelling behoeft niet te worden veranderd, wel zouden onze jeugdorganisaties meer kunnen doen aan de literaire ontwik keling der leden. Jeugdorganisaties en andere lichamen moesten de handen ineenslaan tot het oprichten van goe de Christelijke bibliotheken. Tegen het gevaar van openbare leeszalen kan niet genoeg worden gewaarschuwd. De voorlichting door de ouders zal beter worden als zij in hun jeugd meer kennis omtrent letterkunde heb ben opgedaan. De gereformeerde jon gens en meisjes op gymnasium en H.B.S., die van de moderne literatuur moeten kennis nemen, moeten die wer ken onder goede leiding lezen, en zoo dit biddend geschiedt zullen zij voor dreigende gevaren worden behoed. Besloten werd, dat van dit congres een circulaire zal uitgaan om te waar schuwen tegen de veie gevaren van de moderne lectuur. Hoewel over de vraag, of tooneel en bioscoop op zichzelf als verkeerd moeten worden beschouwd, geen een stemmigheid bestaat, moeten voor ge reformeerde jonge menschen het too neel, zooals zich dat heden vertoont, en de bioscoop contr„oande zijn, zoo merkte ds. Van der Vliet o.m. nog op. Het gezelschap ter Hall. Uit Zwolle wordt aan het „H.bld." gemeld: Toen de heer Ter Hall aan het einde van het vorig jaar aankon digde, dat hij zich uit het revueleven terug ging trekken, lag het in de be doeling dat de heeren J. Kohier en Buziau de zaak zouden voortzetten. Heden werd den spelers medegedeeld, dat dit niet gebeurt en dat het ge zelschap na het beëindigen van deze tournee, November, zal worden ont bonden. De ontvluchte. De politie te Bergen op Zoom is er Zaterdag in geslaagd de hand te iedereen direct trof; in rust was het droomerig en nadenkend, maar als haar belangstelling gewekt werd, lag er een vreemde glans over; het was een gelaat vol poëzie en romantiek. Alleen voor haar vader was het jiog steeds het gezichtje van de klei ne Marguerite. En totdat ze zestien jaar was, ver liep haar leven zonder groote emotie. Hoofdstuk IV. Heel het stadje Inisfail was in op winding, er zou een groot concert ge geven worden en Cyril Nairne zou een een van zijn eigen composities spelen. Het concert werd gegeven onder de hooge bescherming van Lord Stair de groote man van het graafschap van den graaf en de gravin van Des ford, van majoor White, van Mr. John Stuart en van Squire Jordaan. David Anson had de leiding en dit concert leek hem de groote kans de aandacht van de groote wereld te ves tigen op een genie dat naar zijn mee ning, ongeëvenaard was. Het concert werd gegeven ten beste van het Hospitaal Fonds. Een sopraan uit Londen zou oude balladen zingen, maar het glanspunt van den avond zou toch Cyril Nairne'é Woodland's ouverture zijn. Vader, had Marguerite gevraagd, mag ik ook komen om u te hoo- leggen op een Deen, die verdacht wordt van de verschillende inbraken en het wegnemen van verschillende goederen te Vlissingen. De man had een der gestolen kleedingstukken aan, was voorzien van horloges, ringen enz., alles van inbraak afkomstig. Of schoon de man nog niet bekend heeft, zijn er termen genoeg hem aan te houden. De landbouiv-tentoonstelling. Over de landbouwtentoonstelling te Zierikzee lezen we in de „N.R.Crt.": V^at de gewassenkeurïng enz. aan gaat merkten we op, dat er, als we de oorlogsjaren uitschakelen, een langzame stijging is waar te nemen, b.v. voor tarwe 20 gekeurde H.A. in 1911 tegen 70 in 1927. Het individua lisme van den boer en ook zijn iet wat conservatieve aard belemmeren hem hier. Wat zeer jammer is. Dan wat nieuws en wat ouds. Het eerste het Almenium-vlas door H. O. v. d. Zande te Oosterland ingezonden en als het oude de meekrap, waarvan de ouderen zich zullen herinneren, dat het in de aardrijkskundelessen als een belangrijk product in Zeeland werd genoemd. Sindsdien hebben anï- line-kleurstoffen deze plantaardige ge heel verdrongen. Merkwaardig is dat echter in den laatsten tijd meer vraag naar mee krap komt, hoewel het heden als cul tuur niet van noemenswaardig belang is. Doet zich hier wellicht hetzelfde verschijnsel voor, dat ik op mijn rei zen door Noord-Afrika heb opge merkt, dat voor de zeer goede kwa liteiten van artikelen uit gekleurde wol vervaardigd, de plantaardige kleurstoffen boven de chemische de voorkeur verdienen, om hun groofere houdbaarheid en vooral minder-schel- le tinten? Zoo dit juist is, zou men daaromtrent wat Zeeland betreft eens navraag kunnen doen en zou mis schien de meekrapteelt, wel niet in zijn oude belangrijkheid kunnen wor den hersteld, maar toch wellicht weer een bescheiden plaatsje onder de landbouwgewassen kunnen innemen. Hoe wetenschappelijke vorming en studie hun buitengewoon belang voor den landbouw hebben, bewijst de stand ingericht door het selectiebe- drijf van ir. C. Koopman. Het is hier niet de plaats daarover uitvoerig uit te weiden, maar we wil len er even op wijzen, dat hij door selectie uit het op Schouwen—Duive- land gebruikte landras de zeer pro ductieve en voor Gloeösporium hoogst waarschijnlijk geheel ongevoelige „Ce- ka"-boon heeft gekweekt. De meer dere opbrengst per gemet (de Zeeu wen rekenen meestal nog met deze maat, die pl.m. 42 A. is) bedroeg 5t—7 H.L. Dat wil dus zeggen, dat men zonder eenige verhooging van productiekosten hierdoor per H.A. een winst zou maken van pl.m. 1218 H.L. boonen. Deze cijfers demonstree- ren nogmaals duidelijk het groote be lang voor de grootere productie per ren spelen? en Cyril Nairne, die haar nog steeds als een klein kind be schouwde, keek hulpeloos naar zijn Vriend, David, om raad in deze bui tengewone omstandigheden. Waarom zou je haar niet laten mee gaan? Ze zal er van genieten, daar ben ik zeker van. Marguerite genoot intens van dit vooruitzicht. Het raadhuis van Elmsthorpe, waar het concert gegeven zou worden, was in haar oogen een geweldig gebouw. Het feit dat ze daar zou zitten tus- schen de voornaamste lieden uit de streek, die zouden luisteren naar haar vaders spel, maakte haar opgewonden van vreugde. Dagenlang dacht ze aan niets anders. Op den lang verbeiden avond zat de mooie Marguerite tusschen de me nigte, met verbaasde oogen kijkend naar al die gezichten om haar heen, niet begrijpend waarom alle menschen naar haar keken. Ze dacht dat het moest zijn omdat ze de dochter van Cyril Nairne was. Hoe vriendelijk waren al die vreem de menschen, hoe aardig om haar te bewonderen terwille van haar vader! Ze wist niet dat het haar fijn en no bel gezicht was, dat aller aandacht trok. De dames in Hillshire toon den zich uiterst nieuwsgierig. Wie was dit mooie, jonge meisje, dat deed eenheid van oppervlak in den land bouw. Het tentoongestelde materiaal voor het landbouwonderwijs gaf aardige modellen te zien bij dit onderwijs in gebruik. Vooral die der demonstratie van electrische stroomen doet zien hoe de landbouwcursussen aan den jongen boer een ruim inzicht geven in alles, wat voor zijn bedrijf van belang is. De, voor zoover Schouwen—Duive- land betreft, nog betrekkelijk jonge tuinbouw komt met eenige uitstekende stands, ondergebracht in één tent, voor den dag. Al schijnen cijfers vaak vervelend, ze kunnen zoo belangrijk zijn als de monstraties van vooruitgang van een of ander onderdeel. Daarom noemen we hoe in 1918 de hoeveelheid kruis bessen op dit eiland slechts 3000 Kg. bedroeg tegen een hoeveelheid van 27.000 Kg. in '27. Aardbeien stegen van 850 Kg. tot het geweldige getal van 91.000 Kg. En als we dan nog tlenken aan de remmende werking van de reeds bovengenoemde slechte verkeersmiddelen, kan ieder inzien, dat ook voor den tuinbouw hier een prachtige toekomst is weggelegd. Bloembollen worden er op een 20 H.A. gekweekt; waar echter voor deze teelt persoonlijk gaan naar de vanaf het eiland moeilijk te bereiken beurs noodzakelijk is schijnt ons dit, mits de toestanden niet veranderen, geen teelt, die groote toekomst zal hebben. Belangrijk is ook de cultuur van Oost-Indische kers, waarvan men op de zandgronden de kleurige veldjes aantreft. De export van dit artikel is grootendeels naar Amerika. De bijenteelt, voor het meer alge meen worden van den suiker, van groot belang, heeft ook op het eiland SchouwenDuiveland een groote op leving vertoond. Voor 1924 ongeveer was de bijenteelt er onbekend, nu bestaat er een krachtige, kleine ver- eeniging, waarvan vooral fruittelers lid zijn. Zeer merkwaardig was de ter tentoonstelling aanwezige uitgeholde klos, die in de middeleeuwen als bijen korf dienst had gedaan. Waarschijn lijk is deze klos wel een unicum. Een uitgebreid park met landbouw machines en -werktuigen, kunnen we stilzwijgend voorbijgaan. Niet omdat ze onbelangrijk was. Integendeel ze was zeer uitgebreid, maar omdat ze betrekkelijk niets nieuws bracht en ze op elke tentoonstelling aanwezig is. Waar de weilanden op Schouwen— Duiveland veelal op de voor dijken- bouw afgegraven gronden, van min dere kwaliteit liggen en land- en tuin bouw hier de hoofdzaken voor het cultuur-bedrijf zijn, was de hoeveel heid tentoongesteld vee niet zóó be langrijk als we wel in andere stre ken zien. Zeer mooi was de groote collectie paarden, die in hun forschheid altijd een attractie voor tentoonstellingen uitmaken. De kleinveeteelt,voor een deel vooral denken aan een zeldzame, tee re bloem? Maar degeen die het meest getrof fen werd, was Lord Stair. Douglas, de zesde Baron Stair, was een van de aanzienlijkste en rijkste menschen uit het land. Hij was eigenaar van het prachtige complex gebouwen, bekend als Rydesdale Cottage op het eiland Wight. Hij was een man met een ernstig voorkomen, groot van gestalte, donker, ontwikkeld, maar koud en trotsch. Hij was een uitstekend mu ziekkenner en de naam Cyril Nairne had hem aangetrokken; van den or ganist David Anson had hij reeds veel over de nieuwe compositie gehoord. Lord Stair sloeg het meisje gade met groote belangstelling. Er was geen spoor van verlegenheid op het mooie gezichtje, geen zweem van bijzondere emotie, behalve toen haar vader op het podium verscheen. Toen straalden haar oogen, die onaf gebroken op haar vader gevestigd waren. Ofschoon ze weinig van de wereld afwist, begreep ze intuïtief dat haar vaders genie onbekend was en ze wist, dat dit het eerste werk was, dat van hem op een concert werd ge speeld. De ademlooze spanning, waar mee naar de muziek werd geluisterd, het daverend applaus aan het slot, brachten haar in verrukking. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1