BIJVOEGSEL GOESGHE COITRANT Een goed Belgisch geluid Medische Rubriek. Klein Vee*Teelt. Voor de VrouW Stadsnieuws Lm VAN DE VAN VRIJDAG 13 JULI 1928. We hebben al verscli üendie keeren de gelegenheid te melden hoe onvriendelijk sommige Belgen over Nederland en zijn bewoners denken. Het is dus niet meer dan billijk dat we, een ander geluid) uit het Belgische land hoorend, ook dit ter kennis onzer lezers brengen. De redacteur van het „Laatste Nieuws" de heer A. Hans, die tijdens den oorlog geruimen tijd in ons land vertoefde, heeft met de buitenlandsche journalisten de tour née door ons land gemaaktt In een serie artikelen beschrijft hij zijn indrukken, die alleszins gunstig luiden en die bewijzen, dat er n.et alle zuidelijke naburen hier al les even slecht vinden. We laten hieronder de beschrijving vol gen die de heer Hans van Zeeland gaf De zestig auto's snorren achter elkaar over dijken en dan over den dam, diie cb eilanden Walcheren en Zu'd-B.ve'and er- bindt. Aan weerszijden klotst het water, maar tegen den dam heeft de stroom slib neergelegd, dat men reeds met zeegras be-' plantte, opdat dat zich welig ontwikkelen en de slijkerige massa samen houden zou. Want hier zijn we in een gewast, waar Nederland gjrooter wordt, waar mennieuW land wint. Ginds staat een fonkelnieuw kerkje van' een nieuw dorpje, dat Noord-Kraaiert heet. En ook hier wachten Zuid-Beve landers, 'die den autostoet voorbij z.en rij den en die inzittenden gemoedelijk toe wuiven. We rijden langs 's Heer Arendskerke naar het lieve stadje Goes, waar veel be weging is. Straks komen we hier terug. Eerst moeten we nog iets meer van het eiland zien. En men brengt ons even over Kattendijke op een hoogen dijk, waar de weg verdacht smal is voor auto's. Een ver keerde stuurbeweging en er is gjroo te kans n den wel tien meter diepen polder le tui melen. Maar onze Zeeuwsche landman zit evctii gerust aan 'twiel als vroeger op de voor-i bank van zijn chais. En we kijken niet rechts naar den pol-, der, doch links naar de breede Oostier- schelde, voor wie deze door beton ver sterkte dijk als een vesting is gebouwd. Die stroom kan zulke geweldige aanvallig op het land doen etn in den loop der eeuwen heeft hij hier reeds veel buit weg gesleept, waarvan we nog de kaal gescho ren banken boven de golven zien blinken n het zonnelicht. Ja, in 't zonnelichj, dat toch even dooir- breekt. Hoeveel dorpen slapen er met de eens bloeiende slede R^imerswaal in den vloed. De buitenlanders krijgen er hier een denkbeeld van hoe de Zeeuwen to worste len hebben, voor 't behoud van hun schoon land. En 't maakt diepen indruk <op hen. Wat al nota's worden vlug opgeteekend, om straks uitgewerkt to worden voor bladen gansc'h Europa door, van Finland tot Spanje. We bereiken Wemeldinge, waar een groot tu.nfeest plaats moet hebben. Maar die tuin staat door de regens cnder water en men heeft hst feest naai' een gebouw to Goes verlegd. Wemeldinge vlagt toch- en eveii begroe ten we de dorpelingen', die ons izoo gast vrij hadden willen ontvangen. Het plaatsje ligt aan het Noor dere.nde van 't bekende kanaal door Zuid-Beve land. Vandaag is een nieuwe, sluif., vooral ten behoeve onzer Belgische Rijnvaart, in gewijd. Langs de boomgaarden van Kapelle keeren we naar Goes terug». En daar is het voor 't gansche gezel schap een verrassing. Honderden zijn uit de omgeving naar het vriendelijk stadje gestroomd. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes op hun Zondagsch, en met Oranje op de borst, gelijk bij een volksfeest. Twee muziekgezelschappen wachten ons af, op de Markt dacht bij die majestueuse Magdalenekerk, welke thans hersteld wordt Maar de buitenlanders kijken nu niet naar gebouwen. Ze hebben alleen oog voor de Beve- landsche meisjes ea vrouwen, in- hun schit terende nationale bleeding. Sommigen kunnen niet gelooven, dat het 'hier geen gekostumeerd feest gpldt. Herhaaldelijk vragen zij of die drav?ht de gewone is. Draagt ge dat alle dagjen? laat er een door een tolk vragen. Ja, maar natuurlijk het altijd de beste spullen, antwoordt een prachtmeid, wier karbonkeloogen schalks flikkeren. En ze voegt er bij Die mijnheer is toch ook niet altijd1 in zijn Zondagsche goed. En men bewondert niet alleen de Mee ding, maar ook het ras, z?oo schoon," zoo kloek, zoo gezond, zoo frisch als gansch Zeeland is. In alle talen klinkt de lof der Zeeuw sche vrouwen. En nog nooit op de heele reis hebben de fototoestellen der bezoe kers zoo gewerkt als hier. Boeren als boomen rijden voorbij met de kapwagens, waarmede ze vijf en twin tig jaar terug naar de kerk en markt en feest trokken, voerlui gen zoo zwierig, zoo fijn van vorm en lijn, zoo heerlijk van kleur en toon, als waren ze voor prhses- sen uit sprookjes gebouwd. Nu bezitten de meeste boeren auto's. Door muziek begeleid en ook door hup- lende en wiegelende meisjes, gearmd, in lange rijen, waarin zich waarachtig ook de jongste Denen, Zweden of anderen van het gezelschap hebben gewerkt, slap pen we naar het veilingsgebouw. Wat een heerlijke schittering van kleu ren, een wemeling van tinten wordt het me nu. I Zeeland laat zien dat het een eigen Zeeland is, zegt ons iemand. En heeft het gieen gelijk? vragjein we Ja, Zeeland toont zijn eigen aard en zeden. Het doet het het op bevel, het doet het uit natuur 't Wordt een volksfeest zoo echt als vierde men Goesche kermis. En daar staan boeren, die ons hun prijshengsten toonen, reuzend eren van twintig duizend gulden en meer, de trots van het eiland. Mannen draven met vier paarden Iegelijk, en 't lijkt dan wel een beeld uit een arena der oudheid...H En in 't gebouw zien we Zeeuwsche dansen en hooran we Zeeuwsche Lederen. 't Is een gloriedag voor de Amsterdam- sche pers die door haar initiatief heel Nederland in beweging bracht. De leden van 't uitvoerend komiteit, de hh. Kou- wenaar, Rogge, Van den Berg;, Van den Broecke en Galesloot wandelen er echter zoo kalmpjes rond als kwamen ze gelijk eenvoudige toeschouwers een kijkje nemen. Een gloriedag, waarvan we allen ge nieten. En te vroeg slaat na drie uren plezier het afscheid. Honderden Zeeuwen en Zeeuw.niruen, begeleiden de bezoekers naar het station. Het Wilhelmus klinkt nogmaals. Tal van buitenlanders kunnen er reeds van meezingen. Zeeland laat een on vergetelij ken indruk na. Stoer en toch vriendelijk land met gulle bevolking. En zooals we 't vanochtend hoorden zingen: „Goed Zeeuwsch, goed rond". Er is geen andere keus, Oranje en Zeeland is ons leus." De hen voort ons naar Vlissingen terug waar de mailboot Oranje-Nassau gereed ligt om ons naar Rotterdam te brengen. Zegen zomersproeten. Als dan eindelijk de zon warmte en kracht zal hebben gekregen, als, laat ons hopen dra en dan wat lang, het weer lokt om zooveel mogelijk buiten te zijn dan komt ook weer de tijd, dat een massa vnou wen gaan zuchten en klagen, omdat haar tint niet bestand is 'tegen het felle zonne licht en haar gezicht (vaak ook armen en handen) ontsierd wordt door de leelijke gele en bruine spikkels. Een lezeres van het Hsbl. uit Parijs stuurt een middel tegen zomersproeten, dat naar hare bewering, door veie Fran- sche vrouwen wordt gebruikt. Dit middel bestaat uit... aardbeienfijn gewreven, zeer rijpe aardbeien, die met een waltye of een zoogenaamd Veneti- aansch sponsje op het gezich't gewreven worden, des avonds, vóór men slapen gaat. Men wascht daarna het gezicht met af, maar laat het aardbei enslap den ge- heelen nacht op de huid inwerken. En des morgens wascht men zich met water, waar in kervel is gekookte een twintigtal tak jes kervel op een theekopje water. Als er geen aardbeien meer zijn, of als er nog geen aardbeien zijn, wascht men zich inplaats daarvan met een aftrek-» sel van lindebloesem, dat vijf minuten ge kookt heeft; een handvol bloesems voor een theekopje water. Men laat het gezicht drogen, zonder het af te wrijven, en daar na poedert men zich bij voorkeur n et met poudre de riz, maar met talk, doch 'heel licht. De Fransche vrouwen vinden veel baat bij deze .middeltjes. Misschien dat ook die Nederlandsche vrouwen er haar voordeel mee kunnen doen. Nuttige wenken. De opgroeiende hennetjes vragen nu al uw aandacht. Als zij goed worden op gefokt, zich regelmatig, kunnen ontwikke len, zullen zij mits natuurlijk van goede afstamming, en op tijd gebroed de ge wen schte wantereierein geven en is daar mede aan een der voorwaarden voor een winstgevende kippenhouderij voldaan. Als men de jonge hanen tusschen de hennetjes laat loopen, is het bedenkelijk geworden. De hennetjest hebben rust noch duur en van een regelmatige ontwikkeling komt weinig terecht. Trouwens is he: ook een kostbare geschiedenis, want wat kosten die jonge hanen niet en hoe weimig bren gen ze op? „Opgeruimd s'aat netjes", denkt dan ook de verstandige kippanhou- der en hij verwijst den haan naar idea poe lier of bestemt hem voor zijn Zondags- maal. De hennetjes zijn hem er dankbaar voor. Waak toch vooral tegen een over bevolking in het kulkan-verblijf. Om dezen tijd van het jaar zijn de hennetjes al heele bazen geworden en' de hun toegewezen ruimte is niet mee gegroeid. Overbevol king geeft zieke dieren. Denkt daar voor al aan. Vindt men het noodig de kuikens wat in hun groei te remmen, wat noodig kaïn zijn, wanneer zij te vroeg gefokt zijn of misschien ook wat te geforceerd ge voerd, laat ze dan eens van hok of ren verwisselen. Dat is een veel betere me.ho- de dan de rem in eein gewijzigde voeder- wijze of .n een ander voer te zoeken. Al zullen er steeds hennetjes bij zijn, lak \aan elke rem hebben en toch met versnelde \pas naar hun legrijpheid gaan. Ook wat de oude hoenders betreft is opruimen nu de boodschap. Straks wordt de markt overvoerd en brengen ze een stuk m'nder Jop dan 'thans nog het geval s. Slaiook eens uw jonge hennetjes gade. Z ijn er mi s luk ke liin gen of a chi' erbl ij ver t jes bij, stuur dam ook de de laan uit. Ge noegen zult u er toch niet van beleven, voordeel nog m'nder. Wat blijft er dan nog van uw geroep van jammer over, om-, dat zulke dieren nu reeds opgeruimd moe ten worden? Vergeet daarbij niet, dat de vrij gekomen rurale aan de overblij- venden ten goede komt, zoo dat die weer inhalen wat u aan de van de. hand gedane dieren zult hebben verspeeld. Kan de jonge hennen als u tloopterre n een wei land, of wat nog veel beter is een niet te dicht staande boomgaard gegeven worden, dan zal dit hun groei zeer ten goede komen. Het is een lust om le zien hoeveel ze uit zoon terrein weben opbe- garen en hoe ijverig zij daarbij in de weer zijn. Is de ruimte wat meer beperkt dan kan men met een tijdelijke verruiming van de ren ook al weer heel veel bei-eiken. Een ieder handele naar de zich bij' hem voordoende omstandigheden. Heeft men de gelegenheid voor, gfraaf dan nu de bovenste laag van de oude ren weg. Heb ben de kippen er lang op geloopen zit er een harde koek op, wat een wa'.lerdoorlahimg zeer in den weg staat. Toch as de terrein vervuilang van nog veel meer belang. Versche grond daarvoor in de plaats en voorloopg zijn we er weer mede klaar. Juli is in het land gekomen. Dat wil dus zeggen, dat er warme dagen zuilen komen, zelfs an ons Holland. Is die huis vesting niet prima 'in orde, dan is het vooa* de hoenders zelfs te warm en de leg lijdt daar dan onder. Hebben de kippen vrijen uitloop, dan zullen ze langer blijven door- jgen, dan de kippen die hun niet altijd even yroo lijk b e staan op dit ondermaan- sche an 'een afgesloten ruimte moeten doorbrengen. Die stads kippenhouder die jen dengeen die zijn dieren over een vrijen uitloop kan laten beschikken op- boert, heeft de daarvoor noodige pluimr veekennis en -ervaring dan ook volkomen onder de knie. Zoo zijn er. Zijn de kip pen wat aan den vetten kant geworden', wat bij overjarlgje, opgesloten zittende1 hoenders meermalen het geval is, dan wor den het dure kosibgalngers, omdat hun eierproductie daar erg onder lijdt. Peu zel zulke gasten liever smakelijk op. De lichte rassen zullen èn van de warmte èn van een te vet worden m nder last hebben dan /de middelzware en daarom zullen zij ook langer blijven doorlegigjen. Zulks als een algemeene regel te beschouwen, wel ke regel zooals gewoonlijk ook weer zijn uitzonderingen heeft. 5e naald: 1 steek averecht afhalen, recht u'tbreien, 1 steek meerderen. 6e naald: 1 steek averecht afhalen, averecht ui tbreien, 1 steek meerderen. 7e naald: 1 steek averecht afhalen, recht ui tbreien, 1 steek meerderen. ie naald: 1 steek averecht afhalen, averecht ui tbreien, 1 sbeek meerderen. De 9e en 10e naald zander meerderen, vervolgens telkens 2 toeren meerderen 4 toeren zonder meerderen tot het voorgedeelte van het pantoffel.je 28 ste ken breed en 56 toeren hoog is. Kant hierna 18 steken af, brei op die overige 10 steken nog 112 toeren', waarna de laatste toer, de 112e dus, met de eerste 10 af gekante steken wordt samen gebreid. De omslag wordt op een breedte van 15 steken 98 toeren lang gebreid in rib bels, elke naald dus recht. De omslag wordt van boven langs de opening van het pantoffeltje genaaid en teruggesla gen. Met dicht opeen slaande steken wordt het zooltje bevestigd, dat bijvoorbeeld uit een ouden vilten hoed kan geknipt worden. Dan nog een zwart pomponnetje op het schoentje en ge bezit een'paar aardige stappers voor uw kleintje voor een bagatel. Huispantoffeltjes voor onze kleintjes. Iedere moeder weet, dat de onder danen van onze kleintjes, als ze dein hee- len dag door het huis dribbelen, nogal dure klanten zijn. Maar waarom niet zelf een paar pantoffeltjes gemaakt? Een rest je jumperwol is er altijd wel in huis en met één avondje van werken zijin ze ge reed. Ziet hier een aardig en gemakkelijk patroontje: Het pantoffeltje wordt in, 2 dealen en 2 kleuren gebreid: het schoentje zelf bijv. in paars en de omslag, die wc om den ingang van het pantoffeltje heen naaien, in fleurig oranje. Met gewone stalen pennen kan gebreid worden. Zet dan op 10 steken, dit is voor het teentje. le naald: 1 steek averecht afhalen, recht uitbreien, 1 steek meerderen. 2e naald1 steek averecht afhalen, averecht uitbreien, 1 steek meerderen. 3e naald: 1 steek averecht afhalen, recht uitbreien. 4e naald: 1 steek averecht afhalen, averecht uitbreien. Te Krimpen aan den IJssel liep van de werf der firma C. van der Gies- sen en Zonen's scheepswerven, het nieuw gebouwde dubbelschoef -mo tortankschip „Turicum" van stapel. Een overzicht tijdens het van stapel loo pen. Gezondheidscommissie. Aan het jaarverslag van de bev.nckmgen ein handelingen der Gezondheids-Com missie, zetel Goes, ontleenen we: Algemeene beschouwingen. De gezondheidstoestand in het ambts- bied der Commissie was in 1927 niet ongunstig. Het sterftecijfer was slechts weinig hooger dan de vooraf gjegane jaren. Dit is veroorzaakt door de influenza- epidemie van Januari. Het gjeboorte-cijfer was weer lager, en in alle gemeenten benedien de 30 ge daald. In 5 gemeenten was het reeds be neden de 20. Te Wolphaartsdijk kwamen eenige ge vallen voor van vergiftiging, waarvan één met doo'delijken afloop. Het tweede ziekenhuis in Goes werd in December geopend. Dat het in een be~i staande behoefte voorziet, is meer gehoopt dan gebleken. Tot nog toe is de be-i schikbare ziekenhuisruimte in Goes veel grooter 'dan de behoefte. In dien loop der \aren zal dit echter veel meer in evenwicht komen. Waterloopen en slooten. Naar aanleiding van ons bezoek aan verschillende groen te-kweekeri jen te poes, om de middelen van watervoorziening te controleeren, meer spec aal om na te gaan, welk water gebruikt werd, voor het was- schen van groenten, vruchten, wortel- en knolgewassen, welke ook rauw gegeten worden, zijn meerdere adviezen van ons naar B. en W. van Goes uitgegaan en zal bij voortduring onze aandacht hierop ge vestigd blijven. Verzameling van vuil, mestvaalten, goten, enz. Meerdere klachten over stank ver spreir ding door mestvaalten, bereikten onze Conj missie. Het bleek evenwel dat niet dal} nadat wijziging in de betreffende bouw verordeningen zal zijn aangebracht, eenig resultaat door ons kan bereikt worden. Door ons zal bij de betrokken gemeenten tot wijziging der verordening, geadviseerd worden. Wederom trad onze Commissie meer malen bemiddelend op bij klachten over afvoer van water, riolieeriing, enz. Woningtoestand Goes. In het vorig jaarverslag kon melding worden gemaakt van den bouw van 20 nieuwe woningen, uitgevoerd door en voor rekening der Gemeente Goes, ter vervan ging van krotwoningen. In den loop van Januari' van dit jaau kwamen deze woningen geheel gereed ent werden ze door de nieuwe bewoners be trokken. Gedurende den loop van het jaar werden de woningen meermalen ge ïnspecteerd en al heel spoedig is daarbij gebleken, dat bij een deel der bewoners geregeld en streng, toezicht op een goede en zuivere bewoning, beslist noodzake lijk is. 1 De exploitatie der woningen geschiedt voor de gemeente, door de Bouwvereni ging „Nieuw Goes". De bouw van dit soort woningen is i mooie sociale maatregel en kan alleen door een gemeentebestuur geschieden, om dat particulieren, kennende de mentaliteit der bewoners, niet geneigd zijn, nieuwe en goede woningen voor deze categorie van menschen te bouwen. Wil de maat regel echter goede resultaten opleveren, dan zal aan de bewoners veel zorg besteed moeten worden, speciaal bestaande in na der en geregeld toezicht en het geven van raad omtrent in te stellen eischen voor behoorlijke bewoning. Het spreekt van zelf, dat er ook meerdere bewoners zijn, die dit toezicht niet behoeven, doch de er varing heeft nu al geleerd, dat er verschei- denen zijn, die het niet kunnen missen, wil binnen niet te langen tijd de woning er weer niet uit gaan zien, ais de verlaten krotwoningen. Vooral op de reinheid in de woning is toezicht zeer noodig. Uitbreiding der stad. In een vorig jaarverslag kon worden medegedeeld, dat voor verdere stadsuit breiding aan de Oostizijde der stad1, in de Voorstad en achter een gedeelte van den Oostsingel, een derde bouwplan was ontworpen en door den gemeenteraad goedgekeurd, gjroot' plm. 9 Hectaren en dat inmiddels reeds 6 Hectaren grond1 voor dat bouwplan bij minnelijke schik king was verkregen. Aan het einde van het jaar 1927, was eveneens bij minnelijk accoord, reeds ruim Hectaren terrein eigendom der gemeente geworden en waren ook reeds eenige ont worpen straten, met daarbij behoorende rioleeringen enz. aangelegjd. En gelijk de ervaring met de Bouwplannen I en II reeds geleerd had zoodra de straten zijn aangelegd, wordt er ook gjebouwd. In het nieuwe bouwplan werden de 30 woningen voor spoorwegpersoneel, waar over ook reeds in het vorige jaarverslag iprake was, in den loop van dit jaar ge heel voltooid en bewoond, terwijl op 31 December reeds weder in aanbouw wa ren of grond gekocht was voor 15 wo ningen. Bouwplan III is derhalve ook in ex ploitatie en voor het eerste jaar is zeker over de liefhebberij om in dit nieuwe stadsgedeelte te bouwen, niet te klagen. Zaagmolenstraat. In het vorig jaarverslag werd dee ld, dat aan de nieuwe door bouwondernemers een tiental wo ningen, die ook als arbeiderswoningen be schouwd kunnen worden, gesticht waren en hiermede voor 'teerst sinds 1914 weder door particulieren werd voorzien ge heel voor eigen risico in de behoefte van arbeiderswoningen. In het jaar 1927 volgden nog weder een viertal van dezelfde woningen, ook aan de Zaagmolenstraat en gebouwd door dezelfde bouwondernemers. Hiermede is echter de bouw van kleine arbeiderswoningen op dit oogenblik weer opgehouden; wat particuliere bouwonder nemers over 't algemeen bouwen zijn mid denstandswoningen in grooter of .Jsfaör formaat en deze worden in ien regel steeds aan gegadigden verky ett ni©t verhuurd. Op 1 Januari 1927 waa^ aanbouw: 20 woningen voor de gem^e Goes; 30 woningen voor de .Nieuw Goes"; 22 woningen vo^. particulieren. In t mmmm

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1