Burgers E.N.R. - Rijwiel Bata-facÉrïÉ. arand Hotel Britannia VACANTIETOCHT Jacob Snoodijk Ter Üeuzen-Londonv.v. iBufgem Weventer Laatste Berichten. de Duitsche Zure WOONHUIS Neemt PROEF met onze Reclame Kotfieboonen N.V. E. VERBEEM, Boes. Zi n d e lij ke^ D l ENST BODE BOUWTERREIN te koop danspaar Lilith en Marco. Wilt ge een prettige vacantie? Berijdt dan een Het verschaft U een ongestoord genoegen. HOOFDVERTEGENWOORDIGER Keizerstraat 7 - GOES Geregelde Dienst Minstens 2 afvaarten per week. DOCK- ENTREPOT TERNEUZEN T. L. L. NOLSON. zich aan het hek vast en vroeg kreu nend: Wat moet dat beteekenenV Wel, dat is een kleine herinne ring, antwoordde de patiënt met een grijns, om te maken, dat ge me niet vergeet. Een deftig huishouden voor 70 jaren. In oude papieren werd door het „Vad." de volgende begrooting gevon den van een gezin, dat ongeveer 1860 op den Bezuidenhoutsche weg te 's Gravenhage woonde. De post „be lasting" betrof toendertijd alleen de „personeele". Huishuur f 1500,- Huur Domestiquen 85 70 60 110 f 325,- Kermis en nieuwjaar 24, f 349,- Kleeding v. d. Knegf f 164,— Consumptie f 3000, Belastingen f 100,- Wijnen f 300,- Brand en licht f 650,- Wagschen f 175,- Kleedgeld f 1200, Meesters f 300,- Aankoop en onderhoud van meubelen f 400,— Differente. Vrachten f 70,— Armen f 135,— Boeken f 50,— Amusementen f 75,— Dokter, apotheken, chirur gijn f 150,— Onkosten f 125,— Fooien f 100,— Onvoorzien f 100,— f 805,— Equipage. Huur der paarden f 800,- Onkosten aan rijtuigen f 200,- Huur van den koetsier f 75,| Kleedïng als boven f 120,. f 1195, Onderhoud tuin f 112,— Samen f10250,- Zijn dieren intelligent Mevrouw Wilhelmine Wiechowski schreef aan „Die Umschau" Mijn kinderlooze tante was een die- renvriendin. Als zij uitging, was zij (gewoon haar hond iets te dragen te geven. Vaak was het haar huissleutel. Toenmaals was er in Praag in een der drukste verkeerswegen een laan van kastanjeboomen, die twee straten met elkaar verbond. Ook was er toen nog geen hondenbelasting en geen muil- korvendwang in Praag, zoodat het hondental legio was. Eens had mijn tante haar hond weer den huissleutel in den bek gegeven. Zij was een be zoek gaan brengen in een huis, dat zich dicht bij de genoemde laan be vond. Na geruimen tijd miste zij haar hond en haar huissleutel. Zij begaf zich nu op zoek en vond spoedig in de kastanjelaan haar hond, spelende met andere honden. Op haar barsche vraag naar den sleutel, liep de hond zonder eenige verlegenheid naar een boom, groef met den poot wat aarde op, haalde uit het gegraven gat den sleutel en gaf hem aan zijn meesteres. Japansche leermethoden. Een eigenaardige, en onder zekere om- sliaindigiheden voor den betrokkene ook ©enigszins pijnlijke methode om Engelsch le learen heeft een Japansche Leeraiair voor ©enigen tijd ingang; willen doen vin den. Men zou deze methode de „eksteroog methode" kunnen noemen. De leeraar stelt n.l. het volgende voor: Wanneer men als Japanner op straat een vreemdeling ziet, gaat men naar hem toe en trapt hem, niet al te> ongevoelig, op de teenen. In negen van de tien geval len zal het slachtoffer cets- zeggen en., men kan een gesprek beginnen. In de meest© gevallen zijn de vreemdelingen Engelschen en op deze manier is men al spoedig in staat een klein gesprek te voeren, zij het dan ook slechts een pijnlijk lachend geuit „beg your pardon". De vreemdelingen in Tokio zijn niet enthousiast over deze me'hode, waarbij zij het lijdend voorwerp zullen zijn. Bovendien trekken zij zeer in twijfel of het Engelsch dat de beoefenaar van de methode te hooren zal krijgen, na dat hij zijn slachtoffer een trap op diens likdoorn heeft toegediend, wel liet En gelsch is dat men in gezelschap gewend is te gebruiken. Het zou best kunnen gebeu ren, dat de professor zijn leerlingen woor den hoort gebruiken, die zij nooit door de radio-lessen geleerd zouden hebben. Ook de politie heeft zich met de zaak bemoeid en verklaart niet den minsten lust te hebben zich te bemoeien met kwesties, voortvloeiende uit de methode van den Ja pan schen professor. Hoeveel insecten doodt een vogel? Hoe langer hoe meer komt men tot de conclusie, dat de vogels der mensch- heid waarlijk onschatbare diensten bewij zen, doordat zij jacht maken op vaak schadelijke insecten. De rol die onze ge vederde makkertjes hierbij spelen is inder daad zeer voornaam. In de eerste plaats zijn vogels de beste verdelgers van lastig|e muggen en vliegen. Nu heeft; men, zoo meldt een medisch tijdschrift, eens uitge rekend hoeveel insecten eigenlijk wel door vogels onschadelijk gemaakt worden. In den broeitijd bracht men aan verschil lende vogelnesten ©lectrusdh© con'ac'.en aan, due gesloten werden wanneer de vo gel er tegenaanvloog,. Hierdoor kwam er op een schijf due evenals een klok de cijfers een tot en met vierentwintig te le zen gaf, iederen keer een punt, te staan. Uit het aantal punten nu kon men opma ken hoe vaak de oude vogel zijn jongen, due hij met insecten voedt, zulk een slacht offer kwam brengen. Men kwam hierbij tot de conclusie, dat de vogel van 's mor gens drie uur tot 's avonds negen uiuir ongeveer vijfhonderd rivaal zijn nest ver liet om de jongen te voeden. De beide oude vogels brengen cederen keer dat zij terugkomen, samen twee insecten mee, zooals muggen, vliegjen, rupsen, vlinders enz., zoo dat een paar vogels ie deren dag ongeveer duizend inceoten doodt. Hierbiij komt nu nog het aantal insecten dat de vogel doodt voor eigen voedsel, want zoo als bekend, eet een vogel per dag onge veer twee-en-een-half maal zijn lichaams gewicht aan voedsel op. Toch is deze zeer groote prestatie van de vogels niet genoeg om het vliegengevaar afdoende te bestrij den. Dit wordt duidelijk wanneer men bedenkt dat een vlieg in ©en zomer de stammoeder kan worden van ongeveer 120 mi.llioen nakomelingen. Hoe sterven de dieren? Een boek van den Engelschman Long „De dieren in de wildernis", bevat menig boeiend hoofdstuk, dat ons de dieren in een ander licht laat zien dan wij het ge woon zijn. We zien de mensch de heer schappij over alle dieren in zijn om geving uitoefenen. Hij gebruikt of mis bruikt ze om zooveel mogelijk nut van ze te hebben, bekommert zich zoo weinig mogelijk om hen en doorkruist hun levenspad, wanneer het hem goieddunkt. Long volgde de dieren en bestudeerde hun levenswijze in de vrije natuur, om hieruit gevolgtrekking|en te kunnen maken. ,,Hoe sterven de dieren?" vroeg hij. Het is waar ook, in de wildiernis hebben de dieren hun vijanden, het eene dient het andere to-t voedsel en het zwakke is aan het sterke als buit overgeleverd. Maar terwijl wij geneigd zijn de hande lingen van de dieren tegenover elkaar als iets verschrikkelijks te beschouwen, vertelt ons Long, dat in vele gevallen een weldadig aandoend gevoel van ver- dooving intreedt, waardoor het lijden van het slachtoffer wordt verlicht. Hij baseert zijn meerling op de verklaring van den ontdekkingsreiziger, dat hij gteen pijn voelde, zelfs niet wist, dat hij gewond was, toen hij met een zware schouder- wonde onder de klauwen van een leeuw lag. Medelijden is bij dieren onbekend", zegt Long. „Zij gievoelen esn geweldig wantrouwen tegenover alles, wat maai* ©enigermate vreemd of gewoon is onder him soortgenooten. Zij dulden geen ver minkten, geen misvormde of zieke die ren in hun gemeenschap, eenige gevallen uitgenomen. Wanneer een dier oud en zwak is geworden, als een eigenaardig gevoel van het onbekende hem besluipt, dan volgt hij een zeker instinct en ver dwijnt. In het boek van Long vinden we een belangwekkende beschrijving van een ster vende adelaar, wiens laatste, wellicht uit zuiver instinct, voortkomende bewegngen, Long uit zijn schuilhoek kon gadeslaan, nadat hij reeds langen' tijd had gezien, hoe de adelaar met rustige blikken revue hield over de heerlijke natuur, waarvan hij de heerschappij aan anderen overliet. Dan verhief hij zich van het nest en breidde zijn vleugelen uit. Hij scheen in onregelmatige, voortdurend kleinere krin gen om een middelpunt te vliegen, stiet een wild geschreeuw uit en hield zijn vleugels wijd en stijf uitgebreid. Hij kwam al lager en lager, vloog rechts over een landtong en kwam met halfgesloten oogjen in een boschje aan de tegenovergestelde zijde. Kort daarna vond Long hem dood. WETENSWAARDIGHEDEN. Boeken, vooral heel oude boeken, zijn ook reeds speculatie-objecten geworden Voor een eersten druk van Shakespeare's werken bijv. wordt de krankzinnige prijs van 400 000 francs gevraagd. Het aantal inwoners van New-York neemt elk jaar met ongeveer 100.000 toe. Van de 34- millioen inlanders op Java kunnen er slechts één millioen lezen en schrijven, zoodat ongeveer 97 pCt. der bevolking tot de analphabeten behoort. De New-Yorksche geestelijkheid heeft kunnen constateeren, dat na een druk adverteeren der kerkdiensten het bezoek en de collecte-opbrengsten enorm stegen. Voor twaalf films heeft de bekende film ster Mary Pickford maar eventjes vier millioen dollar honorarium ontvangen. In het lichaam van een volwassen man is zooveel ijzer als aan een spijker gaat en zooveel phosphor, dat er 2200 lucifers koppen van gemaakt kunnen worden. Bij een Franschen officier werd ge constateerd, dat, toen hij kuste, terwijl hij oog een snor droeg, hij 1650 bacillen per kubieken millimeter overdroeg. Nadat de snor was afgeschoren, kwamen slechts 140 bacillen op een kubieken millimeter voor. Be Fransche geleerden wenschen daarom Jatallem mannen zonder snor zullen kussen De professoren van het Western College te Colorado hebben uitgerekend, dat iedere kus het menschelijk leven met drie minuten verkort. Bij het geven van 500 kussen leeft men één dag korter. Zou men 175.000 kussen gegeven hebben dan is het leven met een jaar verkort, dat wil dus zeggen, dat men bij een aantal van honderd mil- ioen kussen reeds als zuigeling zou zijn gestorven. J apoleon hield er een aparteu dienst op na onder leiding van Lavalette, die in een a'zonderlijk laboratorium alle brie ven van buitenland che gezanten opende., er uiltreksels uit maakte en daarna weei sloot en verder zond Het Panamakanaal, dat in 1914 ge opend is, heeft in totaal 900 millioen gulden gekost. Het in 1876 geopende Noordzee kanaal heef 31.200.000 gulden Het tijdstip, dat de meeste menschen sterven schijnt te liggen tusschen 1*2 en l uur 's nachts. Het zwaarste metaal is geplet platina, het weegt 23 K.G. per d.M.3, dat is ruim driemaal zooveel als ijzer Er zijn te Amsterdam: 2800 kruide nieren, 1400 aardappelhandelaren, 1200 groentehandelaren en 1200 melkbezorgers BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 12, Johannes Coenraad, z.v. Gerrit Jan Zembsch en Johanna Maria Antometta van Leeuwen; 13, Jacomimia Rudolplbina, d.v. Abraham Arnold Osse- waarde en Jaooba den Boer; 13, Lena Jo hanna, d.v. Pieler Johannes Hamelink en Johanna Maria van Eencnnapm. Huw.-aang.12, Marlnus Verhage, 37 jaar, en Susanna Gunst, 30 jaar; 12, Hen drik Bakker, 22 jaar, en Maatje Snoek 21 jaar; 12, Geerard Nieuwedhuijze, 22 jaar, te Kapelle, en Geertru'da de Visser, 24 jaar. Gehuwd: 12, Comelis Engel Kole, 21 jaar, en Maria' Kouweuberg, 20 jaar; 12, Jozias Jacob Goedegebuur, 31 jaar, en Geertje Frederika Frank, 29 jaar. De „Italia". ROME, 13 Juli. De Russische ijs- breker „Krassin" hee/t gisteravond 9 uur de uit 5 personen bestaande Vig- lijeri-groep gered. Toen de „Krassin" op weg was naar deze groep en voorbij de plaats voer waar de „Italia" vergaan is, werd een groep menschen ontdekt, die teekenen gaven. De „Krassin" antwoordde, dat het schip op de terugreis hen aan boord zal nemen. De commandant van de „Krassin" is van meening, dat het de groep alpenjagers is, die voor de redding waren vertrokken. De ijstoe stand is gunstig. Alle leden van de Viglieri-groep zijn nog in leven. De „Krassin" is op weg naar de alpenjagers en naar de groep, waar van sinds het vergaan van de „Italia" niets meer gehoord is. LONDEN, 13 Juli. Volgens hier uit Moskou ontvangen telegrammen staat het niet vast dat de groep, welke de „Krassin" gisteren bij het Foyn-eiland passeerde, de alpenjagers zijn. De mo gelijkheid bestaat ook dat het Amund sen en zijn metgezellen geweest zijn. De „Krassin" heeft zich onmiddellijk naar de opgemerkte groep begeven. Verder wordt gemeld, dat alle 5 leden van de Viglieri-groep in leven zijn, n.l. Viglieri, Behounek, Trojan, Ceccioni en Biagi. Allen hebben van de ontberingen ontzettend geleden. LONDEN, 13 Juli. De bericli'en om trent de redding der bemanning van de „Ilaba" volgen elkaar thans snol op. Vol gens berichten uit Moskou ontkent de commandant van de „Krassin" dat het lijk van professor Malmgren geborgen is. Volgens deze nog n et bevestigde berichten kan de tijding afkomstig zijn van de Rus sische stcuncommiss'io die voor de redding in het leven is geroepen, en niet van de „Krassin". Gemeld wondt dat Malmgren het Broek-eiland alleen heeft verlaten, zoodat de mogelijkheid bestaat dat hij nog in leven is. Het is de „Krassin" gelukt het beschadigde vliegtuig van Luodborg van het ijs te halen. STOCKHOLM, 13 Juli. Het bericht van het overlijden van Malmgren heeft groote droefenis en verbittering in Zweden verwekt. De openbare mee ning die alle vertrouwen in de rap porten van Nobile heeft verloren, heeft thans met klem aangedrongen op de volledige waarheid over de omstandigheden die er toe geleid heb ben dat Malmgren Nobile verliet met een gebroken hart. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 14 dezer ludt: veranderlijke wind meest uit Z. r V.ngeri, helder tot licht bewolkt, warm of zeer warm, droog weer behou dens kans op onweer. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Verbinding Albert Joachimikade— Oude Singel. De smalte Oude S nge! met haar ver schillende scherpe bochten heeft voor het verkeer vele bezwaren. Vooral in het na jaar mei de bieten-periode. De bezwaren aan het gebruik van dezen weg verbonden kunnen geheel ondervan gen wo-rden, door het verbetieren van en den aanleg vain een klein nieuw stuk weg van de Albert Joachimikade naar den Ouden Singel, het begin van die z.g. „schans". Als het dijkgedieelte wat afgegraven en verbreed wordt en bij „Havenoord wordt door het „genadewerk" een nieuw stiuk weg gelegd, aansluitende aan den Ouden Singel, dan krijgt men een mooie en vlugge verbinding naar de richting Kattendijke. Tevens kunnen dan worden opgeruimd de oude woningen aan de Schans staande. Mogelijk zou de uitvoering van boven staand idee door werkloozen kunnen ge schieden. Oud-Goesenaar. ADVERTENTIËN. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: a contant, wassende aan pl.m. 550 struiken in den boomgaard van den heer JOHs. DE ROO fe Biezelinge. Inschrijvingen worden ingewacht ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes, uiterlijk tot Dinsdag 17 Juli 192S n.m. 1 uur (N.T.) Inlichtingen te bekomen bij den verkooper. Te koop een goed onderhouden Te bevragen bij JAN KOSTEN, De Ruijferlaan 33, Goes. per pond 32 cent. per 8 pond 180 cent. Wie deze week J pond koekjes koopt ontvangt 3 ons. DE BURGEMEESTER VAN GOES maakt bekend, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een aan vraag van J. G. VAN ZALTBOMMEL om VERGUNNING tot het verrichten van bakkersarbeïd tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel 's Heer Hendrikskin- derenstraat 17. Op ZATERDAG 11 AUGUSTUS a.s. des voormiddags 11 Va uur> za^ hl het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester BE ZWAREN tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvra ger als zij, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren monde ling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengenoemde tijdstip, ter secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrift uren kennis nemen. Goes, 12 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, A. L. VAN MELLE. I.B. GEVRAAGD in gezin van 3 volwas sen personen. 2e meisje aanwezig. Brieven Mevr. LOS, Villa „Aurora", Zwïjndrecht. gelegen aan den Nieuwen weg te Kloetinge. Te bevragen: C. M. RIJK, Nieuw- straat 44, Goes. VANAF ZATERDAG 14 JULI iederen avond het Inlichtingen betreffende danslessen aan het Hotel. Door aan het verzoek van onze Clientèle te voldoen zal de Dienst worden geopend in de week van 16 tot 22 Juli inplaats van i Augustus a.s. De Dienst zal worden onderhouden met de stoomschepen SC HELD EDAM", 700 tons met lUbbCHEiNlJEK, "SCHELDESOP", 780 tons en andere. Verdere inlichtingen en vrachten worden verstrekt door: Voor goederen te vervoeren met de Telegram Adres DESPATCH TERNEUZEN lijn wordt geen loodshuur berekend Telefoon No. 39 (2 lijnen).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3