PUROL Stukge/oopen Stadsnieuws verrichten wat noodig of nuttig is. Door deze vennootschap is door centralisatie en eenheid van leiding grootere oeconomie in de exploitatie van beide fabrieken te verkrijgen. Daar de ledenvergadering van de coö peratieve suikerfabriek te Zevenber gen van den 22 Juni 1.1. een zelfde besluit heeft genomen, is de oprich ting der vennootschap thans een feit geworden. Vergiftiging van haar blinden m De 26-jarige vrouw uit Middelburg die er van verdacht wordt haar blin den man van het leven te hebben be roofd door het toedienen van ratten vergif, is naar een inrichting overge bracht tof het instellen van een on derzoek naar haar geestvermogens. Zooals bekend heeft het O. M. bij de rechtbank te Middelburg 20 jaar gevangenisstraf tegen deze vrouw ge- eischt, doch heeft de rechtbank de behandeling van deze zaak geschorst om een nader psychiatrisch onderzoek in te stellen. Ratten. Een bewoner van een nieuw betrok ken huis te Sas van Gent deelt aan de „Tern. Crt." mede, dat hij Maan dagavond bij het naar huis keeren langs den Molenweg plotseling uit een der casematten, die zich daar onder den molen uitstrekken, een heel lan ge breede donkere streep zag over den weg, die zich bij nader toezien bewoog in de richting van de vest. Het bleek een heele bende ratten te zijn die zich daar plotseling in de vest stortte. Den volgenden morgen bleek het dat er aan het kelderdeksel van zijn woning pogingen tot inbraak hadden plaats gehad en uit de duizenden voet sporen, dat er rondom het huis een waren heksendans gehouden was. De haven te Neuzen. De speciale tarieven op de Belgische Spoorwegen voor de Belgische havens zijn tot nader order van toepassing ver klaard voor de zeehaven te Terneuzen. Opening jacht. De jacht op patrijzen in Zeeland is geopend van 8 Sept. 1928—1 Januari 1929; op houtsnippen van 8 Sept. 1928 tot 24 Febr. 1929; op korhennen van 29 Sept. 1928 tot 28 Oct. 1928, op kor- hanen van 29 Sept. 1928 tot 1 Jan. 1929; op fazantenhennen van 29 Sept. 1928 tot 1 Jan. 1929; op fazantenhanen van 29 Sept. 1928 tot 27 Jan. 1929; op hazen van 29 Sept. 1928 tot 1 Jan. 1929; op zwanen van 3 Nov. 1928 tot 17 Febr. 1929; op ganzen van 23 Juli 1928 tot 28 April 1929; op water snippen van 23 Juli 1928 tot 7 April 1929; op eenden van 23 Juli 1928 tot 17 Febr. 1929; op wilde eenden van 23 Juli 1928 tot 27 Jan. 1929; op goud plevieren van 1 Sept. 1928 tot 27 Februari 1929. Zentoonstelling Z. L. M. Met de Prov. boot kwam gisteravond een vrij talrijk gezelschap te Zierik- zee aan om deel te nemen aan de tweedaagsche tentoonstelling op 12 en 13 Juli. Ten stadhuïze werd het ge zelschap, w.o. vier leden van Ged. Staten, de voorzitter van de Z.L.M., dr. Molhuijzen, ir. Mansholst etc. ont vangen door ongesteldheid van den 'burgemeester, door den oudsten wet houder, de heer A. Timmerman Czn., die ongeveer als volgt sprak: Onze stad is het middelpunt en de marktplaats van een landbouwstreek en alle handel houdt onmiddellijk ver band met den landbouw. Wij missen hier doorvoerhandel en industrie, maar putten ons bestaan direct of indirect uit den bloei van den land bouw; slechte jaren voor dezen, brengt ook slechte jaren voor de neringdoen den met zich. Het doet den raad, mij en zeer zeker ook de burgerij daarom zeer veel genoegen, dat de Z.L.M. steeds in bloeienden welstand verkeert, welke zijn weerspiegeling in den landbouw vindt. Het is nu 15 jaren geleden, sinds te Zierikzee een landbouwtentoonstelling werd gehouden; naar mij is medege deeld, is de nu te houden tentoonstel ling in omvang en beteekenis de vóór gaande echter verre vooruit; onze ver wachting is daarom hoog gespannen, maar zal zeer zeker niet teleurgesteld worden, doch deze overtreffen. Dat wordt ons gewaarborgd door het hoofdbestuur met zijn bekwamen voor zitter, den heer nir. Dieleman, die se dert jaren de stuwkracht is voor die zoo groote organisatie. Ook anderen bracht spr. hulde, waarna hij besloot met de bede, dat de Heere door goed en mooi weder niet alleen de tentoonstelling, maar ook den aanstaanden oogst tot een rijken zegen moge doen slagen. voorzitter der Z.L.M., de heer mr. P. Dieleman betuigt zijn dank voor de ontvangst. Spreker herinnerde er aan hoe vol gens een resolutie der Staten van Zeeland van 22 Sept. 1693 de dek hengsten op Schouwen en Duiveland eerst aan de magistraat van Zierikzee moesten worden getoond en door deze worden toegelaten en dus de oude Zierikzeesche magistraat de taak van de keurmeesters op den centrale heng stenkeuring vervulde en dus de ver betering van het paardenras op Schou wen-Duiveland vrijwel in de hand had. Spr. gelooft niet dat de huidige re geerders dit werk gaarne aan hun ambt verbonden zouden zien. Maar Zierikzee kan op meer bogen en reeds vroeg was de belangrijke scheepvaart oorzaak, dat het een Hanzestad werd en uit haar haven voer het eerste cra- veelschip van Philips de Schoone en Johanna van Arragon naar het Iberi sche Schiereiland. Gezonde koopmans durf dreef de bevolking tot groote en veel moed eischende daden. De eerste kalkoenen werden 400 jaar ge leden door schiper Muplock naar zijn vaderstad medegebracht. Terecht werd Neptunes met zijn drietand op het stadhuis in 1554 geplaatst. Het mooie gebouw, dat met veel andere Zierik zee tot een der schoonste steden van Zeeland, van Nederland zelfs, maakt. Spr. denkt aan het Steen, aan de lang verdwenen St. Lïevenskapel, aan den machtigen toren. De stad heeft ook vele geleerden zien geboren worden, o.a. Phillipus a Leydi. De ver t dreven drang naar onafhankelijkheid was oorzaak, dat de Graaf van Vlaan deren de stad, dat Kraaiennest, wilde .vernietigen, wat dank zij Fransche hulp, echter niet gelukte. En in la ter dagen was er weer strijd onder de burgers zelve. Niet hef minst in den Hervormingstijd en spreker denkt daarbij aan den heerschzuchtigen Mo- det, door Charlotte de Bourbon als immodet getypeerd. Zierikzee, hoofdstad van Schouwen en Duiveland, bloeie steeds meer, tot heil der geheele bevolking. Hoofdbestuursvergadering. Hierna werd in hotel „Juliana" de hoofdbestuursvergadering gehouden. De heer J. W. van Oeveren, voorzit ter van den kring, heette de aanwe zigen welkom en constateerde met trotsch dat Schouwen het grootste aantal Z. L. M.-leden levert. N.l. 1260. Het speet spr. dat de burge meester van Zierikzee, die zoo met alles meeleeft, door ziekte verhin derd was ter vergadering te zijn. De beste wenschen voor een spoedig en algeheel herstel werden uitgesproken. Nadat de heer van Oeveren allen had opgewekt in het belang van den land bouw werkzaam te zijn, verkreeg mr. P. Dieleman het woord. Op zijn ver zoek werd staande het overlijden van de leden Dommisse en Polderdijk en Gast herdacht. Het hoofdbestuur verleende op de meest eervolle wijze ontslag aan den heer Boerendonk als 2e secretaris der Z.L.M. Hij heeft in Indië een werk kring gevonden. Hierop volgden ver schillende mededeelingen. Aangenomen werd het voorstel in zake de oprichting van een coöp. vereeniging voor het centraal bureau. Over het rapport van het Ned. Landb. Comité inzake het rijkswegen-regle ment en de motor- en rijwielwet werd van gedachten gewisseld. Vooral de breedte der wegen vormde een on derwerp van gesprek. Aan de orde was vervolgens het rap port van de commissie „Controle op aardappelen". Gewezen werd op het toenemen van het vervoer van aard appelen en op het gewenschte toe zicht. De voorzitter zei samenwerking te willen zoeken met West-Noord- Brabant en met Goeree Overflakkee teneinde sterk te staan tegenover den bond van aardappelhandelaren. Hef rapport werd goedgekeurd. Bij de besprekingen over de merrie keuringen in 1928 werd aandacht ge wijd aan de inzendingen van leden van het Zeeuwsch-Belgische stamboek. Mogen deze op de keuringen uitko- Snen of niet. De voorzitter was de meening toegedaan dat zulks alleen kan als de dieren ook zijn ingeschre- in het stamboek van hef Nederland- sche trekpaard. Verschillende leden maakten hun meening over deze kwestie kenbaar. Tenslotte werd met 15 tegen 7 st. besloten nog geen beslissing te nemen en de zaak aan te houden. Na afloop der vergadering bood de kring Schouwen-Duiveland het hoofd bestuur een souper aan. Begrafenis Dr. Folmer. Gistermiddag hebben we ons naar Driewegen begeven voor de teraarde bestelling van hef stoffelijk overschot van Dr. Folmer, wiens tragische en plotselinge dood de bewoners van Zuid- en Noord-Beveland aan het ein de der vorige week wel heeft ge schokt. Van heinde en ver waren de menschen naar Driewegen gekomen om den doode naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. In het dorp reden voeten, verzacht 1 1 en geneest men met Doos 30- 60. Tube 80 'X Bij Apeth. ca Dfojistco auto's af en aan, rijksveldwachters regelden het verkeer, bij de kerk verzamelde zich een groote menigte dorpsmenschen, die van de uitvaart van den beminden en gewaardeerden medicus getuige wilde zijn. Te één uur verliet de droeve stoet het sterfhuis, het klokje in den kerk toren klepte zijn doodenlied, lang raam schreden de dragers met hun last door de straten. Achter de baar reed een auto waarin een schat aan bloemen en kransen was geborgen, achter de auto kwamen de familie leden van den overledene, zijn vele vrienden, burgemeesters uit omliggen de gemeenten, zijn collega's Enkele minuten voordat de stoet het kerkhof bereikte bevonden we ons op de kleine begraafplaats, die in het groen verscholen ligt. Men kon er de rust bijna hooren. Heel in de verte keerde een jongen de kersen een enkele vogel scheerde boven de boomen't Was er doodstil de zon lichtte tusschen het groen. Wel heel scherp hebben we in deze roer- looze omgeving de tragiek ondergaan van het ongeval dat aan een fleurig leven een einde maakteDe rust was niet van langen duur. Door de struiken verschaften vrouwen, man nen en kinderen zich toegang tot den doodenakker. Ze moesten het neerla ten van den doode in de groeve zienToen de begrafenisstoet hef kerkhof bereikte was het al ten deele gevuld met belangstellenden. De kist met het stoffelijk overschot daalde in de geopende groeve. Heel even was er een intense stilte, en daarop sprak burgemeester Mulder van Driewegen, die mede namens zijt? collega's van Ellewoutsdijk en Oude- lande de laatste eer kwam bewijzen. Spr. herinnerde aan het plotselinge sterven, dat in den geheelen omtrek grooten indruk maakte. Voor de ge meenten Driewegen,Oudelande en Elle woutsdijk is dit heengaan een groot verlies, want Dr. Folmer was bij oud en j.ong, bij rijk en arm gezien. Jaren lang stond hij dag en nacht gereed om ellende te verzachten. Driewegen, zei spr., hee/t thans een vooraanstaand burger verloren, een hard werker, die gewerkt heeft zoo lang het dag voor hem is geweest. Dr. Huese sprak namens de afdee- ling Zuid- en Noord-Beveland van den geneeskundigen kring. Hij gewaagde van de waardeering die de collega's Dr. Folmer toedroegen. Nooit werd in onzen kring een gewichtig besluit ge nomen zonder Folmer te raadplegen. Het eenige lichtpunt in deze donkerte noemde spr. het feit, dat de naam Folmer ook in, de toekomst aan Drie wegen verbonden zal zijn. Dr. Reïlingh, voorzitter van den dis- trictsraad V van de Ned. Mij. van Geneeskunde, wees op de groote werkkracht van den overledene. 29 jaar nadat hij geneesheer werd, vond Dr. Folmer tijd om te promoveeren, om een boekdeel te vullen met medi sche ervaringen, getoetst aan die der collega's. Wie zoo iets kan is in ieder college een groote kracht. Wij zullen, zei spr., zijn adviezen in den district- raad missen. De heer Warren bracht namens de Gezondheidscommissie, zetel Goes, een laatsten groet. De heer G. Houtekamer, secretaris van V.V.V., hierna het woord verkrij gend, zei dat er een golf van ontzet ting door Zuid-Beveland ging, toen hef bericht van den dood de ronde deed. Spr. wees op het vele dat Dr. Folmer voor V.V.V. heeft gedaan en op zijn liefde voor Zuid-Beveland. Het be stuur van V.V.V. verliest in Dr. Fol mer een figuur die zeer zeer moei lijk te vervangen zal zijn. Spr. heeft den overleden voorzitter steeds be wonderd om zijn doorwrochte kennis op zoo menig gebied. De herinnering aan Dr. Folmer zal voor het bestuur een steun zijn om verder te werken. De heer van Hattum, ambachtsheer van Ellewoutsdijk nam van den doo de, die een goed vriend voor hem is geweest, afscheid. De heer v. d. Have sprak waardee- rende woorden namens de Vrijwillige Verkeers-inspectie in Zeeland. Fol mer, zei spr., was altijd voor practi- sche dingen te vinden. Als men hem daarvoor noodig had, wist hij zich vrij te maken. Spr. dankt den doode voor hetgeen hij voor de Verkeers-inspetie deed en ook voor de vriendschap die hij persoonlijk mocht ondervinden. Nadat een bestuurslid van de coö peratieve Boerenleenbank te Driewe gen de beteekenis van Dr. Folmer voor deze Bank had geschetst, dankte de heer A. Folmer voor de belang stelling. De slag die ons trof was zoo vreeselijk, dat we hem moeilijk te bo ven kunnen komen, zei spr. Daarom doet deze belangstelling, die getuigt hoe bemind vader was, zeer goed. HANSWEERT. Op het laatst ge houden examen voor adjunct-commies bij de Directe Belastingen enz. slaag den Mej. E. Hijman, C. P. vanGem- derden en M. Griep, allen alhier. HEINKENSZAND. In een vergade ring van de handboogschutterij „Sora- nus" alhier, werd door burgemeester Mes, als voorzitter dier vereeniging de wisselbeker voor het koningschap overgedragen van den heer F. Bek op J. de Jonge. Mr. Mes schonk den onttroonden koning als blijvende her innering een prachtige beker die dank baar aanvaard werd. Aan het concours der handboog schutterij „Soranus" is door 89 schut ters deelgenomen. De vogels werden geschoten als volgt: Hoofdvogel P. Remijn, „Eensgezindheid" 's Heeren- hoek; le klep C. Stouthamer, „Zorg vliet", Ellewoutsdijk; 2e klep P. P. Stouthamer, „Zorgvliet", Ellewouts dijk; le zijvogel C. Stouthamer „Zorg vliet", Ellewoutsdijk; 2e zijvogel C. van Liere, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; le hoofdkal P. Bliek, „Zorgvliet", El lewoutsdijk; 2e hoofdkal L. Rijk, „Willem Tell II", Ovezand; le onder- kal M. v. d. Dries, „Soranus"' Heïn- kenszand; 2e onderkal M. Schaik, „Ons Genoegen", Oudelande. TERNEUZEN. Het Engelsche stoom schip „Maysaid" heeft bij het zwaaien in het kanaal de Belgische spits Waes- land, geladen met cement, in den grond geboord. Het schip was bijna door midden gesneden en zonk on middellijk. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. WISSENKERKE. De gemeenteraad vergaderde Maandag. Afwezig de heer Kramer. Besproken werd de verbete ring van den weg Kamperland naar Th. Verburg. Men hoopt dezen winter met de grondwerken te kunnen be ginnen. Aan den heer P. A. van Dam me werd concessie verleend voor ra dio-distributie. Hij zal echter niet den eisch mogen stellen dat abonné's bij hem een luidspreker moeten koopen. De raad brengt overeenkomstig het verzoek daartoe aan den heer Robijn, Onderwijzer te Kamperland, die 44 dienstjaren heeft, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 October a.s. Tijdens de vacantie van den ha venmeester zal de gemeente aan den plaatsvervanger het loon uitbetalen. De heer De Regt vroege strenge toe passing van de motor- en rijwielwet. De voorzitter zei er meer voor te voe len om aanvankelijk soepel op te treden. De heer Schippers informeer de naar de aanbesteding der brand putten te Kamperland, de heer Noord- hoek naar de mogelijkheid van aan sluiting bij de rioleering te Kamper land. Omtrent het laatste werd be paald dat ieder op eigen kosten zich kan doen aansluiten. WEMELDINGE. Te Leiden is be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: Het ontslag van Wilhelm Adriaen van der Stel, de heer F. C. Dominicus, geboren te Wemeldinge; idem, op proefschrift getiteld: „De beteekenis van Johannes van Vloten", mevr. M. Mees-Verwey, geboren te Wemeldinge. In de op Maandag j.l. le Wemel dinge gehouden raadsvergiaider ng was de heer A. Dominicus met kennisgeving af wezig. Naar aanleiding van de voorge lezen no luien merkt de hear J. A. Do minicus op, dat hij geen voorstel zal in dienen om alsnog adhaesie le betuigen aan het adres van do afdeeliing Z.- en N.-Beveland van de Chr. Boeren- en Tundersbond, gericht, aan de Koningin rat het beschikbaar stellen van gelden voor de oprichting van een Chr. tuinbouw school te Kapelie. Spr. zegt, dat zooals bekend kan zijn, intusschea voor Zeeland hiervoor geen gelden van Rijkswege wor den verstrekt. Op een aanschrijving van den minister van arbeid wordt besloten niet toe te traden tot het werkloosheids besluit 1917. Met 5 tegem 1 stem, wordt besloten niet toe le treden tot het school artsen-instituut, omdat de voorgestelde bij dragen te hoog worden geacht voor de gemeente. Goedgekeurd wordt de rekening 1927 en de begrooting 1929 van de Ge zondheidscommissie en de begrooting 1927 voor de Vleeschkeuringsdienst. Op een verzoek van den heer Looijmans waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt met 4 tegen 2 stemmen, die van de hoeren J. A, Donnnicus en Smits, besloten gaan gelden beschikbaar te stellen voor vergoeding van een scho- llerskaart voor vervoer per tram naatr Goes on met 4 tegen: 2 stemmen, d.e van de heeren L ndenbergh en Hooge- steger, besloten de gevraagde ergoedi'mg c verleenen van de verblijfkosten van adressants kinderen te Goes. Vastgesteld worden de staten van oninbare posten en restanten over'het jaar 1927, waaruil blijkt, dat als oninbaar moet worden af geschreven een bedrag van f4,68 weg|ens schoolgeld. Aangeboden wordt de tje meante-rekenjng over 1927 met een totaal in ontvang van f68866,99l/2 en in uitgaaf van f61160,43, alzrara met een goed slot van f 7706,56Vh op den gewonen denst en met een totale ontvang en -uitgaaf van f 3833,30 op den kapi'taalJienst. Als com missie voor hel nazien dezer Rekening worden aangewezen de hoeren A. Domi- n.cus, J. A. Dominicus, J. KaïelseAzn. en J. Sm.Is Czn. Na uitgebracht rapport van de commissie voor het nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur bij monde van den heer J, A. Dom nicus wordt goedgekeurd de rekening en ver antwoording van het Burgerlijk Armbe stuur over het dienstjaar 1927 op een totaal :n ontvang van f 36312,34Va en in u.tgaaf van f2479459V2> goed slot 111517,75. In de genieente-begrooib'na 1928 wordt een wijziging aangebracht Overeenkom.-tig overgelegd ontwerp-beslult vain B. en W. In'behandel ng komt een 'voorstel van B. en W. tot verbreeding van den Wemelding schen Zandweg volgens het Prov.nciale wegenplan. De voorzitter deelt mede, dat gerucht is dit werk uit te voeren in sa menwerking met de gemeente Kapel'e eder voor zijn aandeel. Intusschen is ge bleken, dat de gemeente Kapelie hiertoe net wenscht over te gaan. Opgemerkt wordt dat de houding van die gemeente Kapelie t.o.v. dezen weg te be reuren valt en dat het wenschelijk -,s een gen aandrang u.t te oefenen teneinde oen beteren ver bindingsweg tot stand te bremgpn. Tevens wordt voorgesteld het gedeelte straat van den Westelijken Zandweg waarop Ged. Staten een m'ndèring van de uit keer Eg wenschen toe te passen, in. eigen beheer te verbeteren. Aldus wordt besloten. Aangenomen wordt een voorstel tot bet bestemmen van een perceeltje grond voor den aanleg van een weg van den Bonzij weg naar den Breedenweg. Voorts wordt beslo.en deo'voorgenomen verkoop van een perceeltje grond (voormalige Bonzijweg, ged.aan te houden. Een voorstel van B. en W. om naar aanleiding van een van de Gascomm ss.e ingekomen ontwerp- n- struct.e voor een directeur dier gasfabriek, de bestaande instructie voor den gasmees ter le handhaven, doch) deze in dien zin te wijzigen, dat de gasmeesier den titel krijgt van directeur en dat hij gemachtigd wondt voor het gasbedrijf betalingen te doen, komt in behandeling. De heer Ka- relse wijst er op, dat het niet loopt over de titulatuur van directeur. De gasoom- miss:e wensdbt inderdaad een directeur. De voorz.tter doelt mede, dat destijds met een bepaalde bedoeling een gasmees ier is benoemd. Besloten wordt dit ont werp aan te houden. Besloten wordt de gascommiss.e le machtigen overeenkomstig haar voorstel gratis mum'gas aan te leggen, voor die perocelen, welke naar haar oor deel daarvoor in aanmerking komen. Bur gemeester en wethouders vragen machti ging om met de betrokken eigpnaren in overleg be treden om de scherpe punten van de voor hunne pcrceelen staande (ijze ren hekken weg te nemen. Tevens wordt aan B. en W. opgedragen maatregelen te nemen tot het weren van het gevaar bij de overwegen van den spoorweg door het ontwerpen van een verorden ng of anderzens. In de volgende vergadering zal een beslissing genomen worden om trent de muziektent. De heer Smits be spreekt de wenscheliijkheid van het behoud van de autobusverbinding op Vlake en geeft B. en W. in overweging, be trachten een betere postverbind ng te krijgen dan de laatstelijk ingevoerde. Spreker acht liet niet in het algemeen belang, dat de eerste post des middags te 12 uur wordt bezorgd i n de kom der gemeente. De voor zitter zegt toe, dit onderwerp onder het oog te zien. YERSEKE. Door de gemeentepolitie en rijksveldwachter van Wemeldinge zijn Maandagnacht aan de Postbrug een tweetal mannen aangehouden die in verboden vischtijd 30 kreeften ver voerden. Tegen een der aangehoude nen werd proces-verbaal opgemaakt, de ander wierp zijn vracht neer en reeds met de fiets weg. Vermoedelijk zijn de kreeften onder Kattendijke met carbid-lantaarns belicht en ge schept. Het wachtschip Ramses, dat al tijd op de Yerseksche oesterbank ligt, is voor de jaarlijksche schoonmaak naar Zierikzee vertrokken. De vis- scherij-politie neemt nu de dienst waar. Het gemeentelijk abattoir. In de koelruimte van het abattoir is er den laatsten tijd iets niet in orde. Ver schillende slagers kregen het vjeesch, da$ un de koelruimte had gehangen, na afleve ring van hun klanten terug, omdat deze er een ammomiakgeur aan bespeurden. De vraag is, waar komt dat gas van-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2