CHOBOTRA Het Medaillon van Lord Stair N° 82 Woensdag li Juli 1928 il$e Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Sport Rechtszaken. Binnenland ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (Wisent Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Moord. Andermaal heeft het moordende lood in den onrustigen Balkan een slachtoffer gemaakt. Ditmaal is het generaal Protogerof, de gewezen hoofdman van het Macedonische re- volutionnaire comité, op wiens hoofd de Servische regeering een grooten prijs had gesteld, die door lafhartige sluipmoordenaarshanden is gevallen in de straten van Sofia. In Zuid-Slavische politieke kringen is mén van meening, dat de aanslag dient te worden toegeschreven aan de in de Macedonische gelederen zelf heerschende verdeeldheid. Protogerof zou op verzoek van de Boelgaarsche regeering, die een buitenlandsche lee ning heeft en daarom met Belgrado op goeden voet moet staan, het Ma cedonische comité den raad hebben gegeven voorloopig elk terroristisch optreden van de Macedoniërs te sta ken. Hiertegen verzette zich Pentsji Migailof, de tweede leider der Mace doniërs, die gehuwd is met Montsja Karnitsjeva, die enkele jaren geleden in het Weenschem burg-theater den Macedonischen leider, Panitza, heeft doodgeschoten. Migailof zou aanhan ger van het voorzetten van de terro ristische actie zijn geweest. Om zulks mogelijk te maken moest Protogerof, die zooals wordt beweerd, vier jaar geleden Alexandrof, den toenmaligen leider van het comité, heeft laten ver moorden, uit den weg worden ge ruimd. Een belangrijke vraag is in ieder geval, of de moord door vijan den is geschied, of dat er sprake van een veete binnen de Macedonische beweging was. Als de tweede veron derstelling juist is, zijn de vooruit zichten angstwekkend. De tegenstan ders van de Macedonische zaak zul len er zeker van profiteeren. De Ma cedonische beweging, om zijn natio naal comité geschaard, weet niet, dat er geschillen bestaan in zijn boezem. Generaal Protogerof heeft een veel- Jv-ewogen loopbaan achter zich. Hij "werd geboren te Ochrida in 1867. Hoe wel hij dus Turksch onderdaan was, trad hij in Boelgaarschen militairen dienst. Sinds 1895 nam hij deel aan de Macedonische beweging van So fia uit, wel te verstaan en in 1912, toen hij ontslag uit den Boelgaarschen dienst had genomen, werd hij voorzit ter van het Macedonische comité. In den oorlog heeft hij weer dapper in het Boelgaarsche leger meegevochten. Bij de ineenstorting van Boelgarije in Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Hoofdstak 1. Ik heb al heel wat menschen de hand gelezen, zei de oude vrouw, maar nog nooit heb ik zulke vreemde lijnen gezien als deze. Terwijl ze dit zei hield ze een hand- je vast, een mooi klein handje van een heel jong kindje, rozerood in de 'palm, heel teer, een handje dat een schilder in verrukking zou hebben gebracht, maar waarover de vrouw, bedreven in haar geheimzinnige kunst, fceinzend gebogen zat met gefronste .wenkbrauwen. Ik begrijp er niets van, zei ze het is de eerste hand die ik niet kan lezen. Maar zei het dienstmeisje tegenover haar, je gelooft toch niet dat alles wat je in de hand leest, ook werke lijk uitkomt? Het is bijna nooit mis, zei de oude. Ik ben eens ik was toen nog heel jong in het huis geweest van een het laatst van September 1918 werd hij commandant van Sofia, waar hij de orde wist te handhaven. Toen het ministerie Radoslawof door Stamboe- linsky omvergeworpen werd, werd Protogerof mede gevangen genomen, doch hij ontsnapte, hield zich twee jaar te Sofia verborgen en ging ver volgens de Macedonische grens over, waar hij zich bij Alexandrof, den grooten leider, aansloot. Na diens ver moording in 1924 werd hij het hoofd der organisatie, waaruit hij zich on langs wegens oneenigheden had terug getrokken. De Serviërs hebben zijn hand meenen te zien in den moord op generaal Kowatsjewits en daarom een prijs op zijn hoofd gesteld. Vol gens zijn vrienden was Protogerof ech ter een zachtmoedig en vriendelijk man. Den laatsten tijd van zijn leven wijd de hij zich vooral aan spiritisme. KORFBAL, lste klasse Z.K.B. Voor bovengenoemde klasse zijn in den loop der vorige week de volgen de wedstrijden gespeeld: KloetingeE.L.T.O. I-L.O.V. 6-0 Kloetinge: E.L.T.O. I—Zeelandia 5 1 Middelburg: V.I.O.S.-D.O.S. 2-2 E.L.T.O. I heeft door deze twee overwinningen zich bijna van de be geerde kampioenstitel meester ge maakt; nog slechts een gelijk spel tegen V.I.O.S. en de eerste plaats wordt door haar bezet. V.I.O.S. zorg de voor de verrassing door tegen D. O.S. gelijk te spelen. De stand in deze klasse luidt als volgt E. L. T. O. I 9 7 1 1 15 54-13 D. O. S. 8 5 1 2 11 27—16 Zeelandia I 6 3 1 2 7 15|15 V. V. C. 7 2 1 4 5 12,-21 L. O. V. 7 2 0 5 4 19—26 V. I. O. S. 7 0 2 5 2 18.-34 Het programma voor deze week is als volgt: Woensdagavond om half acht te Schore: Zeelandia I—L. O. V. Donderdagavond om 7.15 uur te Ka- pelleOlympïa;—E.L.T.O. II. Zaterdagavond om 6.15 uur te Goes V. V. C.-V.I.O.S. Zaterdagavond om 6.15 uur te Kloe tinge: E.L.T.O. IIZeelandia II. Politierechter te Middelburg. Een late kerkganger. J. B., 39 jaar, commissionnair te 's Heer Arendskerke, werd verdacht dat hij in den nacht van 2 op 3 Juni j.l. te 's Heer Arendskerke is binnengedrongen in het kerkgebouw der Nederduitsch Hervormde gemeen- voornaam heer om zijn vrouw op te passen, ze had een kleinen jongen en in zijn hand zag ik een lijn die altijd noodlottig is. Iemand die die lijn in zijn hand heeft, sterft door den strop. Het was heel wonderlijk, ging ze voort, een lief onschuldig kind met dat vreeselijke teeken in zijn kleine handjes. Het deed mijn hart zeer en toch moest ik er telkens weer naar kijken en ik zag de lijn al dieper en dieper worden. Ik waarschuwde de ouders, maar durfde niet alles zeg gen. Ik zei alleen dat dit kind hun veel moeite zou geven en dat ze hem moesten leeren, zich zelf te beheer- schen en zijn driften in te toornen. Toen ik aanhield, begonnen ze me uit te lachen. Arme kleine handjes! Het zou beter geweest zijn voor het kind als het toen gestorven was. Wat is er dan met hem gebeurd? vroeg het kleine dienstmeisje angstig. Toen hij een-en-twintig was, werd hij verliefd op het mooiste meisje uit de streek en zij hield van hem. Een mooi meisje is als een drop ho ning met een zwerm insecten er om heen. Zij was de drop honing, arm kind, en de mannen die haar bewon derden waren de insecten; het was haar schuld niet dat zij op haar af kwamen. Hij was jaloersch, niemand had hem ooit geleerd zich te beheer- te toen het orgel daar heeft bespeeld en beschadigd. Eïsch f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Bekneld. In de Rijswijksche straat te Den Haag is Maandagavond een 25-jarige man, wonende in die straat, bekneld geraakt tusschen een muur en een achteruitrijdende auto. De man had een verbrijzelde schedel en was spoe dig na het ongeluk overleden. Het was een vrachtauto, bestuurd door een broeder van den getroffene, die uit een garage gereden werd. Het lijk werd naar het ziekenhuis overgebracht. Jaloersche grasmaaiers. In den hooitijd komen vele maaiers uit Drente en Gelderland Purmerend bezoeken om werk te vinden in den omtrek. Ook zijn e r thans eenige Bel gen. De Zondagen brengen ze dan in het dorp door. Zondag j.l. was er een zestal Belgische grasmaaiers. In een café op de Kippenmarkt kregen ze ruzie over een vrouw, waarvan het gevolg was een vechtpartij, waarbij een der vechtersbazen in hoofd en rug werd gestoken. Hevig bloedend is het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is gevat. Een ode aan de fiets. De A.N.W.B. heeft zijn jaarvergade ring in Alkmaar gehouden. In de ver gadering hield de voorzitter, de heer Bergsma een rede, die, omdat ze een „ode aan de fiets" is, interessant ge noeg blijkt om haar hier weer te ge ven. De ode luidde: „Eerst een greep uit het ver verle den: laat ik u voor den geest bren- egn men zou het bijna vergeten, velen, die zich dien tijd toch wel her inneren kunnen, hebben het inderdaad vergeten ja, laat ik u in enkele woorden nog eens voor den geest bren gen, hoe onze Bond voor de fiets de baan heeft geëffend. Herinner u, gij die de eerste 10 a 15 jaren van het Bondsleven hebt mee gemaakt, hoe de plattelander het rij wiel verguisd heeft, hoe de wielrij der gehoond, gedwarsboomd, geweerd werd! Laat thans de plattelander zich ook herinneren hoe de A.N.W.B. vooroor- deelen bestreed, bestreed langs den weg der overtuiging en door de oogen te openen voor het nut van dit nieuwe vervoermiddel juist voor het platte land. Weinigen zullen er zijn, die nu nog ontkennen dat de fiets is gewor den een zegen voor het platteland, een behoud voor het platteland, een van de meest onmisbare dingen voor het platteland om staande te blijven. Gij ouderen herinnert gij u hoe het rijwiel verketterd is door den werk man? Maar weet gij nog te verhalen van de propaganda door onzen Bond gemaakt, opdat de fiets gepopulari seerd zou worden en bereikbaar ge schen. In zijn jaloerschheid doodde hij haar. Ofschoon de knapste ad vocaten hem verdedigden werd hij veroordeeld tot den strop. Zijn moe der kwam later bij mij, grijs gewor den; een gebroken vrouw. Waarom heb je me nooit verteld wat je in de hand van mijn jongen hebt gezien, vroeg ze en ik herinner de haar eraan hoe ze gelachen had den om mijn waarschuwing. Je maakt me zoo bang zei het dienstmeisje plotseling. Waarom?, vroeg de oude. De Goede God geeft zijn gaven zooals Hij wil. Sommige menschen lezen alles in het gezicht van een mensch, ik lees hef in de hand! Waarom zou je bang zijn? Vroeger zouden ze je als een heks verbrand hebben, zei het meisje. Als ik in die dagen had geleefd zou ik wel wijs zijn geweest om mijn mond te houden, antwoordde de vrouw la chend. Ze hield nog altijd het kleine rose handje vast en keek er weer naar met ernstige, bijna angstige oogen. Ik lees een boek dat ik niet kan begrijpen, zei ze zacht, en enkele mi nuten lang was het heel stil, alleen de vogels buiten waren nu duidelijk hoorbaar. De kamer waarin deze twee zich be vonden was groot en goed gemeubeld. Er was geen weelde maar alles adem de gezelligheid de enkele schilde' ■EEN HEERLIJKE CHOCOLADEPASTEI I I OP BROOD OF BESCHUIT Ia. Prijs per flacon it-Aj maakt ook voor den minderbedeelde? Welnu mag ik heden de vraag niet stellen is het rijwiel niet ge worden een vriend, een onmisbare steun voor den werkman? Heeft de fiets voor hem niet de wereld ge opend, hem in staat gesteld beter te wonen, hem de gelegenheid verschaft te genieten van de natuur, hem een breeder gezichtskring gegeven? Gij ouderen, moet ik u ook in de herinnering nog terugroepen welke vooroordeelen er bestonden tegen de fiets uit een oogpunt van gezond heid voor ouderen, voor meisje en vrouw, tegen wielrijden zelfs voor elkeen? Hebben we niet doktoren tegen dok toren in het veld moeten brengen, hebben wij niet feitenmateriaal uit alle landen aangesleept en ten slotte den strijd gewonnen? Den strijd gewonnen en de fiets ge maakt tot een zegen voor de gezond heid, de levenskracht, de levensblij heid van vrouwen en mannen, jong en oud? Hebben wij ouderen, leden van den Bond, ook met elkander de paedago- gische voordeelen niet tot de juiste proporties teruggebracht; hebben wij niet de school dichter gebracht tot wie ver woont en de centra van we tenschap en beschaving nader ge bracht tot hen, die afgezonderd wonen en toch dorst hebben naar ontwikke ling en kennis? Millioenen fietsers telt thans ons landmogen althans tienduizenden van hen zich herinneren, wat de A.N.W.B. deed voor hen en doet voor hen en dat hij voortgaat met voor hen te werken. Nederland, is fietsenland, waar ter wereld is, als hier, één fiets tenmin ste in elk gezin; waar ter wereld gaat, zoowel de minister, de raadsheer de generaal, zoo goed als de kleinste typiste en de nederige werkman per fiets naar zijn werk en fietst zelfs de Prins van den bloede?" Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam waarschuwt tegen de prak tijken van de Vereenigde Incasso- Bureaux, directeur J. L. H. Engelen, gevestigd Rauwenhoffstraat 50 aldaar, vroeger handelende onder den naam Centraal Incassa-Bureau. Dit incasso-bureau, zoo vernemen wij nader, had tot doel, voor zijn cliëntèle kwade posten te innen. Daar bij werd een provisie van 15 tot 20 over het totaal te vorderen bedrag bedongen. Ten minste moest men evenwel fö,— betalen. Het was de gewoonte, dat de klanten een abon- rijen, de rijen boeken, een overvloed van bloemen en de gemakkelijke stoe len. De kamer lag gelijkvloers, er waren geen ramen, alleen groote gla zen deuren die naar den tuin voer den. Een intieme, ouderwetsche tuin vol bloemen, rozen en anjelieren, waar de zon scheen, de bijen gonsden en de vogels zongen. De deuren stonden wijd open op dien heerlijken Juni-dag en de wind droeg de geuren van al de bloemen naar een wieg in het midden van de kamer, waarin een baby lag. De wieg was zoo mooi, dat alleen de hand van een moeder dat rozeroode nestje van zij en kant kon hebben opgebouwd. Het was een wiegje waarin een ko ningskind had kunnen rusten. En het kindje van enkele weken dat daar binnen zoo veilig geborgen lag, was zelf als een klein prinsesje, zoo teer en mooi. Het gezichtje was omgeven door goudblonde haren, de wenkbrauwen waren fijn gebogen en al duidelijk geteekend en de kleine trekken had den een volmaakte kinderlijke schoon heid. Het kind glimlachte in haar slaap, onbewust van de vreemde lij nen in haar handje. Het dienstmeisje lag naast de wieg geknield, zij was pas even te voren binnengekomen met een boodschap voor de baker en was op haar knieën nement bij dat bureau namen. Als men zulk een abonnement nam, moest men een contract sluiten, waarbij o.a. het bureau volledige volmacht werd ver leend. Hierdoor was het bureau in staat bij de wanbetalers oogenbli.k- kelijk met een faillissementsaanvrage te dreigen. Op die manier kreeg het in den regel wel een deel van het ver schuldigde bedrag betaald. Maar de kosten waren zoo abnormaal hoog men moest immers provisie over hef geheele te innen bedrag betalen dat er voor den klant zoo goed als niets overbleef. Ook is het wel ge beurd, dat men zelfs nog toe moest betalen. In het contract was n.l. een clausule opgenomen, dat remise eerst na accoordbevinding zou volgen. Als de klant dus de schriftelijke verkla ring had afgelegd, voorloopig genoe gen te nemen met een gedeelte van de te innen som, dan kreeg men eerst daarna de hooge onkostenrekening. Aangezien men de accoordbevinding al had afgegeven, viel er weinig anders aan te doen dan maar te accepteeren. Zoo had een meneer uit Steenber gen twee posten te innen gegeven, respectievelijk groot f151 en f335. Bij den eersten wanbetaler werd f45 geïnd. De klant verklaarde hiermede genoegen te zullen nemen. De kosten bleken evenwel ruim f50 te bedragen, zoodat hij geld toe moest betalen. De tweede wanbetaler betaalde f315. De kosten bedroegen f144. De klant nam hier geen genoegen mee en toen kreeg hij in het geheel niets. De contracten bevatten voorts aller lei bepalingen, welke hef incasso bureau alle rechten geeft en den klan ten slechts verplichtingen. Zoo mag een klant niet tusschentijds beëindH gen; het bureau daarentegen wel. Voorts mag een klant buiten het bu reau om geen regeling met de wan betalers treffen, enz. Het bureau heeft den laatsten tijd veel goede zaken gedaan, vooral in de provincie. „Dinteloord" De te Roosendaal gehouden buiten gewone algemeene vergadering van le den der Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" heefteen bestuursvoorstel aangenomen tot het aangaan van een gemeenschappelijke exploitatie met de coöperatieve beet wortelsuikerfabriek te Zevenbergen. Na toelichting van het aan te gane contract, machtigde de algemeene ver gadering het dagelijksch bestuur der coöperatie, om ter uitvoering van het door de algemeene vergadering geno men besluit, de voorgestelde vennoot schap onder firma, onder de genoem de bepalingen aan te gaan, de acte van vennootschap te doen opmaken en verlijden, en voorts met betrek king tot het aangaan van bedoelde vennootschap onder firma, alles te gaan liggen om het kind te bewon deren. De baker zat aan de andere zijde van de wieg, een bejaarde vrouw met heldere diepe oogen en een breed voorhoofd. Het was een gezicht dat men niet licht zou vergeten. Vrouw Spar stond bekend als de beste ba ker in Hillside. Toen het dienstmeisje binnenkwam had ze de oude vrouw aangetroffen, ernstig kijkend naar de palm van het kleine kinderhandje. Toe laat mij ook eens kijken, zei Ann Roberts, het dienstmeisje, die weer wat moed kreeg. De oude vrouw opende hef handje en wees op de teere lijnen die zich in de palm af- teekenden. Kijk, zei ze, dat is de levenslijn; zij breekt plotseling af en dan is hef alsof ze opnieuw begint en tot hef eind doorloopt. En dit is de lijn van het huwelijk zij wijst op een vroeg huwelijk en ook deze lijn wordt plot seling afgebroken, maar dan komt er een nieuwe lijn die doorloopt. En zie je dat kruis daar in het midden van de palm? Dat beteekent altijd iets vreeselijks een plotselinge dood, moord of zelfmoord. De hemel beware het arme kind, riep het dienstmeisje verschrikt, zeg toch niet zulke vreeselijke dingen! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1