Sport Uit de Pers. Binnenland Gemengd NieuWs Laatste Berichten. J. C. Rinders te EUewoutsdijk Te Utrecht slaagde voor doctoraal-ge- scliiedenis, onze oud-stadgenoot de heer J. P. Duvekot. Nieuwe telefoon-aansluitingen. Lijst van nieuwe aansluitingen over de maand Juni 1928 aan het Rijks telefoonnet te Goes met de daaronder ressorteerende hulptelefoonkantoren en stations. No. 337, Goes, Jos. Witkam, Kloe- tingsche weg; No. 22, 's Gravenpolder, H. J. Vertriest, 's Gravenpoldersche straatweg C 52; No. 24, 's Gravenpol der, Joh. de Schipper, Nazareth B 7; No. 25, Kruiningen, Coöp. Boerenleen bank, Zandweg B 28a. Botsing. Hedenmiddag had op hel drukke er- keer spunt Nieuwe weg-W..Ihelminastraal- Voorstad een boitsiing plaats tusschen de vrachtauto's van den heter Bauer uit Krui ningen ein van dein heer Van Westen uit Goes. Beide auto's kregen eemige materi- eele schade, en een lantaarnpaal werd in tweeën gereden. Politie was spoedig aanwezig om uit te zoeken wie schuld heeft. Begin van fcrar.d. In de timmermanswerkplaats van den heer Baarends aan den Oost singel brak heden een brandje uit. Het personeel an de werkplaats en eemige emmers water voorkwamen even wel uitbreiding. VOETBAL. Gisteren werd de eerste wedstrijd om den Middelburg-beker gespeeld en wel tusschen Vlissingen en Goes, met 03 tot uitslag. Brief aan Ds. Kersten. De „Zijhchtjes-schrijver" van het ,,\?acl." schrijft: D ominee Nou geen gekheid! Laten we de din gen goed doen. U ergjert zich aan de Ne nijto. Ik ook. Wij samen. U stelt den mi nister vragen. Da's maar half werk. Man en paard! Zet uw hoed (of wat u ge woon bent) op en ga mee. Zélf kijken „deze tentoonstelling met de daaraan ver bonden kermis, diie niet bevorderlijk is aan het zedelijk welzijn der bevolking." Geen praatjes voor de vaak. Spijkers met koppen. Allo! Kom mee. Aldus. Daar is ie nou! Nenijto '28. Ziet u dat kleine treintje? Schum hè? Rijdt zóómaar rond! Ja 'tis krasl En hier: een kiosk, daar verkoopen ze zoute harimg. Bar, hè? En ginds..,, nee, ik be grijp best, dat u die havemmaquettes niet onzedelijk vindt.... Wat? Wèl een beetje? Nou, ik óók dan! Maar er is nog veel erger! Die mallemolen 1 Hebt u d'r ad eens ingezeten? Nee, dat moét. Daar komt u niet af! Zoo iets kan men onmo gelijk van buitenaf beoordeelen. Stap in, vader! Nou, is het verschrikkelijk? En dan dat vlooientheater! En nou zwijg ik nog over! de gebrande amandelen en de ap.es-noga! En dat bierhuis. Laatst was er nog een meneer, die dronk drie bellen Beiersch bier! En tóén ging ie in „Wilder Esel!" U begrijpt: die man is zedelijk naar de haaien! Hebt u het Verdrag van Versailles al zien onderteekenen door waspoppenCrimineel, hè? Ja, dit zijn schaamtelooze tijden! En die paddestoe- lenbaan! En poffertjes! Rotterdam gaat f.naal naar den keider. Ook is het mensch on teer end, te hameren op den kop van Jut? En de zweef baan! Ik v.nd de dood straf véél moreeler. U óók, hè? Zijn we het alwéér eens. Wat zegt u? Zit ik u voor den gek te houden? U mij zeker niet? Althans den minis ter! Wat moet die daar nou op antwoor den? Die kan toch geen Zijlichtje schrij ven? Die moet er serieus onder blijven. Tjonge jonge Dominee, in wat voor we reld leeft u eigenlijk? O, ik voor mij ben er niet gék op, om een rond autotje te besturen op de bobbelbaan. Daar niet van. Maar het ondermijnt m'n zedelijkheid -niet. De uwe dan wèl? Nou afijn4 als u het zégt.... Ieder moet maar voor zich weten, hoe vast hij in züjn schoenen staat, iik kan d'r tegen! Wat zegt u?Begrijp ik u ver keerd?.... Kan u ©r persoonlijk óók wel tegen, maar komt u op voor anderen? De anderen zijn u dankbaar! Die voel den zich al zedelijk wegzinken op de Ne nijto. Op de vunze Nenijto met z'n kunst aardewerk, z'n vroolijk rad en z'n haven maquettes. Want: eerlijk is eerlijk. U zanikt niet enkel tegen het Lunapark, maar tegen de tentoonstelling er bij. Of niet soms? Nou, dan volhouden. Oók de tentoonstelling zélf is gemeen! Nietwaar? Nee, nou niet) terugkrabbelen! Wat zegt u?.... Waar ik me mee be moei! Maar Dominee! U vraagt |db fraaiigheden toch niet privé aan den mi nister, enkel voor de aapdigjheid? Dat is toch voor het algemeen belang? Nou, dan mag ik er m'n neus toch zeker in steken? Ik ben toch óók eeüïi perceeltje van het al gemeen belang? Ais u ons de doodstraf kunt bezorgen, dan loopea u en ik toch allebe! het risico van het schavot? Wat zegt u? Ik het e.<rst ofn m'n gr ooien mond? Ben u non kwaad? Ben ik een oneerbiedig spotter? Lig ik uit uw gunst? Komt van de Nenijto! Te ,lang in de wafelkraam gezeten! 'k Had de dik ke dame op schoot, weet u! Uit htar gunst lig ik voorloopig nog net! Zij is een gezellige vrouw en van u kan men dat niet zeggen! Hoogachtend, Gar/uli Filiius, pierewaaier. NEDERLAND EN BELGIË. In de Belgische Kamer heeft minister Hymans een er klaring afgelegd, waarin hij het Belg.sche standpunt tegenover de verklaringen van den Nederlandsc'hen minister van Builenlandsebe Zaken Bee- iaerts van Blokland, betreffende de her- va ttng van de onderhandelingen tusschen Nederland en België uiteenzet'e In den loop van zijin rede kwam hij tot de oon- clusLe, dat België een politiek van har telijke samenwerking met Hol'and wenscht waarbij rekening wordt gehouden met de verlangens van beide landen en met de belangen van hun havens. Deze politiek is volgebs spreker mogelijk, maar hangt niet uitsluitend van België af. Indien deze politiek in de toekomst niet wordt ver werkelijkt zal de atmosfeer tusschen beide landen vertroebeld worden. België kan geen afstand doen van dien wensch, zijn essentieel© belangen op afdoende wifie te verzekeren. Het zal de tot -dusver ge volgde politiek betreffende de verbindin gen te wiater, blijven volgen, en zich daar bij ie de eerste plaats laten leiden door zijn eigen belangen. Indien de noodigje ga ranties niet worden gevonden in een twee zijdig verdrag, zal België er toe komen, deze garanties te zoeken op het gebied van het internationaal recht. Het slot van de rede van Hymans werd met algemeen applaus begroet. De heer Vandervelde, doe de volgende spreker was, zeide, daf de kwestie in Holland tot een gevoels kwestie was geworden en dat hij van mee- ning was, dat zij moest worden onder worpen aan het oordeel van het Hof van Arbitrage. Nederlanders buiten het rijk. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp1, houdende bepalingen betreffende de be lasting van de nalatenschappen en schen kingen van Nederlanders, die niet zijn in gezetenen des Rijks. De minister van Financiën zet daarin uiteen, dat bij de successierechten het vraagstuk van heffing naar nationaliteits beginsel ©en andere beteekenis heeft, dan bij de jaarlij ksdhe belastingen. Dit is altijd erkend, ook in de buitenlandsche wetgevingen. Dat hij na de afwijzing van het eerste deel van het oorspronkelijke wetsontwerp het tweede deel handhaaf de, lag zóózeer voor de hand, dat het een verbazing gewekt zou hebben, zoo hij dit niet gedaan had. De Tweede Kamer die het eerste deel van het wetsontwerp afwees, nam het tweede deel aan met 49 legen 12 stemmen. Zij heeft derhalve het verschil beseft en geen gemis aan deferen tie gezien in de handhaving van het sterk ste deel van het ontwerp. Te minder re den was er, het tweede deel van het ont werp terug te nemen, waar reeds in 1859, bij de voorbereiding van de tegenwoordig!© successiewet, ernstig overwogen is, het nationaliteitsbeginsel voor deze heffing te aanvaarden. Daarvan is toen afgezien we gens het gevaar van dubbele belasting. Dit gevaar wordt in het huidige ontwerp on dervangen door den bekenden aftrek. In een tijd, waarin van belastingvlucht geen sprake was, werd het beginsel principiëel reeds als juist erkend. Dat een groot aantal Landgenoolen met kleine vermogens vaak 't Land hebben ver laten, omdat zij beneden' hun stand moes ten gaan leven, kan juist zijn. Maar waar om dit zou moeten leiden tot vrij stelling van misschien in geheel andere omstandig heden levende en zich ruim bewegende erfgenamen, is den minister allerminst dui delijk. Indien het wetsontwerp te laat is ge komen, omdat in andere landen, de suc cessiebelasting reeds even hoog is ais hier dan verdwijnen alle andere bezwaren te gen het ontwerp aangevoerd, want dan zal niemand er last van ondervinden. De minister meent in tusschen, die stelling in haar algemeenheid te moeten betwisten. Reeds het feit, dat er landen zijn, die de belasting geheel of nagenoeg geheel niet heffen, waarschuwt tegen overdreven voor stellingen in dit opzicht. De vrees, dat van dieze beperkte wet het gevolg zal zijn, dat vele Nederlanders in den vreemde zich zullen' naturaliseenen, acht de minister volkomen ongegrond. Men zal niet geneigd zijn, tot tdezen maat regel over te gaan, ten einde aan zijn erf genamen successierechten fe besparen, vooral waar 't in hoofdzaak betreft erf genamen in de zijlienies. Echtelijke twist. De Maredijk, een der buitenwijken van Leiden, is in rep en roer gebracht door een hoogloopende twist, tusschen een jeug dig echtpaar, dat nog slechts kort gehuwd was. Tijdens de afwezigheid van den mi n had de vrouw een verhuiswagen ontboden, waarop zij het huisraad deed Iaden, met het doel, de echtelijke woning te verlaten en weer naar haar ouders terug te keeren Buren, die deze verhuizing zagen, waar schuwden den jongen ech genoot, die daaop weldra ten tooneele verscheen en zijn vrouw met een mes wilde bewerken. Niet lang duurde het, of de politie was er bij en wist erger te voorkomen. Bet huisraad werd weer afgeladen en in huis gebracht. De vrouw verkoos echterniet meer naar binnen te gaan en liet manlief met de meubelen alleen. De m ij n, die geen m ij n was. Op liet rapport uit Enkhuizen, dat na bij Vrouwenzand een mijn was gezien, is van den Helder uit onmiddellijk een tor pedoboot uitgevaren, teneinde het oorlogs monster onschadelijk te maken. Deze torpedoboot heeft echter de mijn niet kunnen vinden. Thans wordt vanwege den veerdienst Ënkhuizen-Stavoren medegedeeld, dat de belboei „Rancon", die verankerd ligt in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar men meende, Dinsdag de mijn te hebben waargenomen, dien dag over den kop is gegaan en met den bodem naar boven lag. Bij het rijzen van het water kwam de ankerketting weer gespannen te staan en is de boei vanzelf weer in normalen stand gekomen. Vrij zeker heeft men Dinsdag de boei voor een mijn aangezien. Werkverruiming. De Rijkscommissie voor werkverruiming vergaderde dezer dagen in Den Haag onder voorzitterschap van den heer Nolens. Met leedwezen had de commissie er kennis van genomen, dat ondanks den geest van Geneve'' Engeland besloten heeft tot ver hooging van de invoerrechten op geslagen emaillewaren tot 25 °/0 ad valorem, waar door onze uitvoer gevoelig wordt getroffen te meer, daar de Engelsche industrie boven dien de voorkeur geniet in het Britsche rijk. Besproken werd de economische toe stand in Zeeuwsch-Vlaanderen, De wensch werd uitgesproken, dat in deze streek een commissie van vooraanstaaude mannen tot stand zal komen, met het doel de econo mische situatie van Zeeuwsch-Vlaanderen te bevorderen. De commissie vond geen vrijheid na de gevallen beslissingen aan de regeering gunstig te adviseerenbetreffen- de het verstrekken van een subsidie voor een grooten exportorder. De commissie constateerde met leedwezeD, dat er nog altijd ondoordacht orders worden geplaatst of eisehen worden gesteld, waardoor de nationale nijverheid niet wordt gediend. A u l o b u s-o n g e v a 1 Gisteravond reed een autobus halfweg tusschen Hengelo en Enschede bij het plotseling uitwijken van een wielrijder, die zonder een teeken te geven den weg overstak, in vollen vaart tegen een boom, waardoor de bus totaal vernield werd. Van de tien inzittenden kregen er zes ver wondingen door de glasscherven. Twee personen bekwamen vrij ernstige wonden aan het gelaat. Dr. van Leeuwen uit En schede verleende geneeskundige hulp. De jongen die het ongeluk veroorzaakte, kwam er met enkele ontvellingen af, doch zijn fiets werd geheel in elkaar gereden. Z. Exc. moet pand betalen. Minister Kan, die Vrijdag een bezoek bracht aan Groningen en de Ommelanden heeft in de vroegte in de hoofdplaats der provincie een eigenaardige ervaring beleefd, De vorige maal had hij in het Helper zwembad gezwommen, ditmaal ging hij naar de gemeentelijke had. en zweminrich- ting, De beambte bij het loket had blijk baar niet veel fedutie in den door de zon bruin geblakerden hoedloozen meneer, die geen kleingeld bij zich had en van wien de ambtenaar een pand verlangde, eer de onbekende in het water ging, blijkbaar uit vrees dat die er met den badhanddoek van door zou gaan of in 't geheel niet zou terugkeeren. Zijne Excellentie de mi nister van Binnenlandsehe zaken en land bouw deponeerde als pand een rijksdaal der, kreeg een handdoek en ging zwem men, Van den rijksdaalder werd natuurlijk zooveel ingehouden als de kosten van hel bad bedroegen. De beambte heeft onbewust de voldoe ning dat hij minister Kan, die zeker in hon derden zwemgeiegenheden in Europa ge zwommen heeft zonder vooraf een pand af te geven, daartoe genoodzaakt heeft Het klompenwetje. Sommige Belgische klompenfabriekanten zoo meldt de Brusselsche correspondent van de N. Rl. Ct', hebben de aandacht van de regeering gevestigd op de Neder landsche klompenwet, welke de bedoe ling heeft den invoer van Belgische klom pen in Nederland vrijwel geheel onmoge lijk te maken Aangedrongen werd op spoedige tusschenkomst bij de Nederland- sche regeeriDg ten einde haar te bewegen deze wet niet af te kondigen en oin in Den Haag te laten weten, dat in geval van weigering België gelijksoortige pro tectie maatregelen tegen Nederlandsche producten zou treffen. In verband hier mede blijkt de Belgische minister van buitenlandsche zaken aan den gezant in Den Haag opdracht gegeven te hebben stappen te doen bij de Nederlandsche regeering Radio Holla n dI n d i Volgens de „Preangerbode" is overeen stemming bereikt betreflende het tarief van de radio-telefonische verbinding tus schen Indië en Nederland, seint „Aneta'. Het is vastgesteld op tien gulden per minuut met een minimum van drie en en maximum van zes minuten. Vreeselijke scheepsramp. Uit Santiago (Chili) werd gisteren ge meld Het s.s. vAngamos", een transportvaar tuig van de Cbileensche regeering, met een bemanning van 147 koppen en 148 passagiers, waaronder veel vrouwen en kinderen aan boord, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gezonken ter hoogte van Punta Chimpel, ruim 500 K M. ten Z. van Valparaiso. Slechts vier matrozen slaagden er in zwemmende de kust te bereiken. Stormen en regenvlagen maakten het onmogelijk, direct naar eventueele overlevenden te zoeken. Men acht het trouwens vrijwel zeker, dat alle overige opvarenden ver dronken zijn. Reeds zijn 80 lijken aan gespoeld. De vier overlevenden vertelden, dat het schip Vrijdagavond tegen 11 uur het roer verloor en op de rotsen liep, eenige hon derden meters voor de kust. Tot omstreeks middernacht bleef de »Angamos« stilliggen Toen werd het schip door een ontzaglijke golf getroffen, waarna het geleidelijk uit elkaar sloeg. Korten tijd klemden beman ning en passagiers zich nog hulpeloos vast aan de verschansing Toen kwam een tweede enorme golf De mast, de brug en de pijp knapten af, en daarop spleet de scheeps wand en het water stroomde binnen. Door de stranding, zoo vertelden de mannen verder, was de radio-installatie direct vernield, terwijl alle lichten uit gingen, zoodat de boot in duisternis ge dompeld was. Vrouwen en kinderen, slechts gedeeltelijk gekleed, renden in het donker over het dek; de meesten waren reeds in slaap toen het schip op de rotsen liep. De vier overlevenden waren zoo geluk kig een stuk van den mast te grijpen; zij gelooven echter, dat de overige opva- reuden allen verdronken of tegen de rot- Ernstige ziektegevallen aan boord. De directie van de Rotterd'amsdhe Lloyd deelt aan Aneta-Vas Diaz mede, dat uit telegrafisch ontvangen berichten van den gezagvoerder van de Insul'.nde (de op 14 Juli te Marseille moest aan komen op thuisreis uit Indië1 gebleken is, dat zich verschillende ernstige ziekte gevallen aan boord hebben voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop. De directie heeft de familieleden zoowel in Indië als in Holland ervan «n kennis ge steld. Ter geruststelling van familieleden van op .torenden verzoekt de directie ons mede te deden dat de laatst ontvangen berichten veel gunstiger luiden en dat er zich aan boord geen ernstige ziektege vallen meer voordoen. Het schip wordt thans te Suez verwacht. Nader vernemen we dat de 8 gestorvenen tot de passag.ers behoorden. De „Italia". BERLIJN, 9 Juli. Naar de „Mon- tag" uit Koningsbaai meldt, is de chef- ingenieur van de Italia Ceccionï aan zijn vroeger opgeloopen verwondingen overleden. Twee andere deelnemers aan de expeditie van Nobilie zijn tengevolge van de ongewone en moeilijke levensom standigheden op het ijs ernstig ziek. Vol gens de laatste mededeelingen van Lund- borg is het ijs van het kamp van de Itali aan sche bemanning verder gesmolten en bet is niet meer geschikt voor een landing per vliegtuig. OSLO, 9 Juli. Naar uit Spitsber gen gemeld wordt, vreest men dat al leen Nobile de expeditie van de „Ita lia" zal overleven. Het kamp wordt weer in Oostelijke richting van het land afgedreven. Tengevolge van het steeds slechter worden van het ijs en hef toenemen der nevels, schijnt het absoluut uitgesloten dat de Zweed- sche vliegers nog eens bij het kamp kunnen landen. De eenige kans van redding is dat de Russische ijsbreker, de „Krassin" het kamp bereikt. De „Krassin" kan zich echter zeer lang zaam door het ijs werken. Sedert Vrij dag is het vaartuig 2 K.M. naar het Oosten voortgedrongen. De „Krassin" heeft thans een groote ijsschots be reikt die 1 K.M. lang en meer dan 2 M. dik is. Daar deze ijsschots de vliegtuigen een goede gelegenheid biedt tot starten zullen de Zweedsche vlieg tuigen voor nieuwe tochten gereed worden gemaakt. De Russische vlieger Baboesjkin heeft opdracht gekregen het zoeken naar Amundsen te staken. Volgens de vier geredden moet de kapitein, Suarez genaamd, zich een kogel door het hoofd hebben gejaagd, toen het schip zonk. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 2 Juli 1928. Vlasaanvoer 1300 Blauw f0,0, 4000 Groningen f 0,a f 0,Wit f o,— a f 0,—, 5000 Geel f 1,20 af 0,— 1500 Dauwroot f 0,a f0, Handel zeer stil, nieuw gewas gunstig beoordeeld, boekweit geen prijs bepaald. Aardappelen Zeeuwsche geen noteering Granen buitenlandsche, prijshoudend Meel f 18,40 a fHaver Canada f 13,40 a 1Mais Laplata f246. Binnenlandsehe: Maanzaad f 33,a 36, Karwijzaad 33,a 35, Kanariezaad 13,a 14, VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1114, eerste kwaliteit f 0,64 a f 0,66 tweede f 0,60 a f 0,62 derde f 0,55 a f 0,58zouters f 0,a f0,export f 0,62 a f 0,66. Handel redelijk. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 9 Juli 1928. Zwarte bessen f 35,10, idem afwij kende f 7 a f 16, Frambozen f 35, Aard beien (export) f 31,10 a f 31,90, Aard beien f 12 a f20, Witte bessen f10 a f 14, Tomaten f21 a f39, Kersen:Hol landers f55, Roode Suikerkersen f26 a f28, Porseleinkersen f26, Roode Blance f24, Zn. e Morellen 18, Zoete Morellen f27 a f31, Postelein f9, Groene boonen f 45, Aardappelen f 5 a f6, alles per 100 Kg., Bloemkool fl a f9, Kropsla f0,60 a f0,80, Kro ten f5, alles per 100 bos. ADVERTENTIËN. Heden overleed plotseling in den ouderdom van 74 jaar, onze Schoonzoon en Zwager, de heer JAN POLDERDIJK, Burgemeester van Nieuw en Sint Joosland. Uit aller naam, Mevr. Wed. J. OELE Hz.- Vermeule. Goes, 8 Juli 1Q2&. Pootaardappelen, goedgekeurd door de Friesche Maat schappij van Landbouw, waarvan de alleenverkoop berust bij de Z. P. C. te Leeuwarden. Wij deelen U hierdoor mede, dat voor Zuid-Beveland de heer onze alleenvertegenwoordiging heeft. De heer Rinders levert geen andere pootaardappelen uit Friesland. Alvorens deze alleenvertegenwoordiging verstrekt werd, had den wij den heer M. Blok te Krabbendijke toegezegd, dat hii dit jaar ook van de Z.P.C. kon betrekken. Deze toezegging moesten wij natuurlijk gestand doen, van daar dat de heer Blok kon adverteeren, dat hij ook dit jaar Z. P. C. poters kan leveren. Uit een en ander blijkt wel, hoe men de Z. P. C. poters in Zeeland, waardeert. De Directie der Z. P. C.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3