Stadsnieuws transport gesteld om ter beschikking van de justitie te Roermond te wor den gesteld. Benoemingen. Tot tijdelijk opzichter aan de Zuid watering van den polder Walcheren is benoemd de heer C. Dieleman te Westkapelle. De heer W. Verplanke te Biervliet is tot tijdelijk opzichter benoemd aan de Watering Cadzand. Deze benoeming staat in verband met de uitvoering van aanleg van een stoomgemaal. Geslaagd. Voor het examen der rijkskweek school te Middelburg slaagden de hee- ren A. G. Bruinshootd te Kapelle en H. Dronkers te Hansweert. De staking aan ,,De Schelde". De staking aan „De Schelde" te Vlissingen is de zevende week reeds ingegaan en er is nog niets dat wijst op een oplossing van het conflict. Het aantal werkwilligen is met eenige ver meerderd, doch hun aantal is nog zeer gering. Van de georganiseex-den is nog slechts een hoogst enkele sta ker aan het werk gegaan. Dat de sta king voor vele neringdoenden groot nadeel oplevert, laat zich begrijpen. Er wordt op ,De Schelde" gemiddeld ruim f5 0.000,per week aan loon uitbetaald. Het bedrag dat thans door de verschillende bonden wordt uit gekeerd, zal heel wat minder zijn. Door den Chr. Bond is aan de sta kers weder een extra uitkeering ge daan in den vorm van verschillende levensmiddelen als koffie, thee, sui ker, rijst enz., terwijl de moderne Bónd zijn wekelijksche uitkeering heeft verhoogd. De vraag wordt gesteld of het mo gelijk zou zijn de partijen tot elkaar te brengen, teneinde besprekingen te voeren. Dit zal evenwel niet gemakke lijk zijn, daar „De Schelde" wel wil onderhandelen met de stakers, doch niet met vertegenwoordigers van de vakbonden, terwijl de stakers zich achter hun organisaties hebben ge schaard. Alles wijst er dan ook op, dat hef conflict nog langen tijd kan duren. Ernstig ongeluk. Gisterenmiddag heeft op den Nieu wen Vlissingschen weg tusschen hef padje van Davidse en de Abeele een ernstig ongeluk plaats gehad, dat weer eens bewezen heeft, dat deze weg op de meeste plaatsen veel te smal is en minstens begonnen moest worden om langs den berm van den weg een behoorlijk wandelpad door te trek ken. De marinier de V. liep aldaar te wandelen met zijn verloofde, Mej.L., wonende op 't Zand, gemeente Kou- dekerke, toen zoowel van de richting Vlissingen als van de richting Mid delburg een auto aankwam, die el kaar wilden passeeren. De wandelen den werden door de aan hun zijde zijnde auto van achter aangereden en tegen den grond geworpen, waarbij beide ernstig verwond werden. De V. had een ernstige hoofdwonde en had verder o.a. een arm gebroken, terwijl hij bovendien bewusteloos was. Mej. L. had vermoedelijk een hersenschudding bekomen en bloedde uit haar mond, terwijl zij o.a. aan de knie verwond was. Mede door het feit, dat de tele foon des Zondags zoo weinig uren geopend is (weer een bewijs dat zij dat je, wat hier gebeurd is als niet gebeurd beschouwd. Ik wou, dat je het hier voor altijd uit je geheugen wegjoeg. Ik wou je vertrouwen terug hebben je vertrouwen". Het was als een wanhoopskreet, die uit zijn ziel zelf oprees. Impulsief keerde zij zich- om. „Spreek daar nooit meer over, Nap. Daarvoor hadt je me niet hier behoe ven te brengen,, lieveling. Toch ben ik blij, dat we gegaan zijn. Het zal heilige grond voor mij zijn, zoolang ik leef. Zoolang als ik leef, zal ik mij herinneren, dat hier eindelijk de deur van het.-paradijs voor ons ontsloten werd en dat God wilde, dat wij het betraden". Met een half-verlegen, half-vertrou- wenden blik sloeg zij haar oogen naar hem op. „Geloof je in God?" vrÖegzij. Hij antwoordde niet dadelijk. Zijn blik staarde in de verte, het ruste- looze vuur was uit zijn oogen ver dwenen. Maar zij waren nog diep als een bergmoeras. „Nap", fluisterde zij in een zucht. Onmiddellijk keek hij haar weer aan. Hij nam haar hoofd tusschen zijn handen met een liefdevolle teederheid die zóó nieuw voor haar was, dat zij tot tranen geroerd werd. „Ik geloof in de Macht, Die duive- velen uitwerpt", zeide hij diep-ernstig. „Luke heeft mij dat al geleerd. En mijn vrouw zal mij de rest wel leeren". EINDE. eigenlijk geen minuut kan worden ge mist) duurde het vrij lang eer medi sche hulp aanwezig was. Toen deze er was, namen de doktoren het werk der particulieren over en werd over brenging naar een ziekenhuis drin gend noodig geacht. De V. 'werd per door een zuster bestuurde rijwielbran card naar het ziekenhuis te Vlissin gen overgebracht, terwijl Mej. L. in de ziekenauto naar Middelburg werd vervoerd. Politie uit Middelburg, Sou burg en Vlissingen zorgden voor het ver keer, dat d9£r den oploop van nieuws gierige. jOnpjV.onenden en wandelaars gehinderd werd. De rijkspolitie maak te voorloopig -proces-verbaal op, hoor- de .getpijje c.m nam de auto, waarmede de aanrijdjpg plaats had in beslag, peze eufq .ifi^s van een autohandelaar uit Vlissingen en werd door een zij ner £{}^jj£|eifj;s bestuurd. De inzitten den in dé andere auto hadden niets van de aanrijding bemerkt en reden door. Het ware te wenschen er spoe dig verbetering in den toestand op dezen weg wordt gebracht, want zoo als men weet is het waarlijk niet het eerste ongeluk dat aan het veel te smal zijn van dezen weg is te wijten. Zeeutvsche Polder- en Waterschaps- Bond. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond is Zaterdag te Hulst gehouden in de daartoe ter beschik king gestelde trouwzaal van het ge meentehuis. De druk bezochte verga dering werd te 10 uur geopend dooi den voorzitter Mr. P. Dieleman, die in het bijzonder het welkom toeriep aan den Commissaris der Koningin, aan de leden van Ged. Staten, de hee- ren Mrs. Van Dusseldorp en Stieger, den hoofd-ingenïeur van den Provin cialen Waterstaat, den heer Ir. van Leeuwen. Spr. zette dan uiteen, dat samenwerking noodzakelijk is op hef gebied van den strijd tegen het wa ter. Te veel is er indivudalisme be tracht. Er zijn te veel kleinere pol dergemeenschappen, die eigen belang voor het algemeen belang stellen. Een goede cultuur heeft een goede afwate ring noodig. Door een goede afwate ring zal er meer welvaart zijn en ge legenheid tot intensieve cultuur, die een belang is voor het geheele platte land en emigratie naar Amerika of Frankrijk niet meer noodig zal doen zijn. Het' is liet doel van den Bond bok daaraan mede te werken. In Zee land Is men reeds met het indivuda lisme gaan breken, wat ook blijkt uit de calamiteuze polders. Als doel van den Bond zet spr. verder uiteen, dat hij adviezen wil geven, lezingen doen houden, invloed wil aanwenden op de wetgeving door provincie en rijk. De polders behoeven bij de samenwerking hun zelfstandigheid niet prijs te ge ven. Men heeft in de omstreken van Hulst nog te weinig aanhang en daar om heeft men deze vergadering in hef Zuid-Oost van Zeeland uitgeschreven. Spr. hoopt dat de leden een goeden indruk zullen mede nemen van hef goede gewest en het goede Zeeuwsch- Vlaamsche volk. Vervolgens werd door den secreta ris-penningmeester, den heer Mr. H. v. d. Beke Callenfels het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: In 1927 werden door com missies twee belangrijke rapporten uitgebracht, het eene betreffende het gezamenlijk aankoopen en exploitee- ren van wegwalsen, het andere betref fende de wenschelijkheid van het op richten van diverse afwateringswater schappen. Verschillende adviezen wer den aan de leden uitgebracht. Herinnerd werd verder aan de uit- noodiging van het Natuurkundig ge zelschap te Middelburg om de leden tegen een geringen entreeprijs de le zing van den ingenieur de Blorg van Kuffelee over de Zuiderzeewerken te doen bijwonen: aan de deelneming aan de tentoonstelling der Z.L.M. te Middelburg, aan de vorige vergade ring, gehouden op 2i Juli te Sf. Phi- lipsland en aan de oprichting van de Unie van Waterschapsbonden, welke oprichting moet worden toegejuicht. Drie nieuwe leden traden tot den bbikL tBc tbWtvijf persoonlijke leden Het aantal,- bedraagt nu resp. 86 en 90. Het verslag werd goedgekeurd en évenèens de rekening welke een eind cijfer "aanwijst van f1905,23 en een nadeelig _?lot van f 101,02. ''Aan ae orde was vervolgens de be stuursverkiezing ter voorziening in de vacatures ontstaan door het periodiek aftreden van den heer G. v. d. Putte en C. D. Vereeke en het bedanken van den heer J. M. Wagemaker. De heer v. d. Putte had bericht zich niet meer herkiesbaar te stellen, ge zien zijn vele andere werkzaamheden. De voorzitter bracht dank aan den heer v. d. Putte voor het vele, dat hij van de oprichting af voor den Polderbond heeft gedaan en ook voor het waterschapsbelang in het alge meen. Met den heer Vereeke werd aanbe volen de heer H. A. Hanken, doch deze had bericht geen benoeming te kunnen aanvaarden. Hierop werd de heer Vereeke te Kapelle bij accla matie herkozen, terwijl gekozen wer den in de vacafure-v. d. Putte de heer F. P. Polderdijk te N. en St. Joos- land en in de vacature-Wagemaker de heer W. M. Kloef te Sf. Maartens dijk, met welke heeren waren aanbe volen de heeren L. Simonse te Bigge- kerke en A. H. v. d. Slikke te Sta- venisse. Alle benoemden namen de benoeming aan. De heer Welleman wijdde aandacht aan de calamiteuze polders. Spr. stelt de vraag of de wet van 1870 nog wel in overeenstemming is met de opvat tingen van tegenwoordig. De Calam. polder „Borssele" heeft om vrijverkla ring gevraagd en de ingelanden doen o.a. door bezoek aan Statenleden al les om dit gedaan te krijgen. Zij be roepen zich óp de reserve van f 120.000,- Volgens art. 133 van het reglement mag een polder vrij zijn als voor de waterkeerende werken niet meer wordt uitgegeven dan aan dijkgeschot is ontvangen. Doch in dit geval staat daartegenover, dat de vooroever van den polder gevaar voor calamiteiten oplevert en nog veel aan herstel zal kosten. Ingelanden, beroe pen zich op het ook door den voor zitter reeds gememoreerde gezegde: „Die water deert, die water keert". Spr. voelt ook volkomen, men zich niet voor zijn plezier calamiteus laat verklaren. Het tweede standpunt ech ter, waarop ook Ged. Staten zich plaatsen, is dat de vooroever groote offers zal vragen en dat men beter van de zijde van rijk en provincie iets kan bijdragen dan een polder kwijt te raken. Spr. acht het ook over weging waard, of de reserve niet bij een ware te brengen door rijk, an dere belanghebbende polders en den polder zelf te samen en stelt voor eene commissie in te stellen die na gaat of de wet nog aan de tegenwoor dige eischen en opvattingen aanpast. De voorzitter acht het ook ge- wenscht zulk een commissie een on derzoek instelt, maar bedoeld zal zijn dan ook het reglement op Calam. Polders. Het is zeker een zeer be langrijk punt en zal het bestuur het zeker zeer ernstig overwegen. Hierna hield Ir: L. F. v. d. Wal een lezing over „De afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee". Na de vergadering, waarin ook de Commissaris der Koningin zich nog waardeerend uitliet over het doel van den bond, werd een gemeenschappe- lijken maaltijd gehouden. Het slot van den dag was een rijtoer door Zeeuwsch Vlaanderen in daartoe bereidwillig afgestane auto's. Noodlanding. Zaterdagmiddag maakte het marine watervliegtuig W 59, bemand met een piloot-officier H. Meester en een kor poraal een noodlanding in zee bij Westkapelle, tengevolge van een mo tordefect. Zondagmiddag is het vlieg tuig, dat het strand nog had kunnen bereiken, weer naar de Mok ver trokken. COLIJNSPLAAT. In Juni zijn in gekomen: Pieter de Regt, van Kafs. Vertrokken: Maria van Gilst, naar Kortgene; Cornelia Kallewaard, naar Noordgouwe; Adriana Koole (Wed. H. Geelhoed) en zoon, naar Wol- phaartsdijk. DRIEWEGEN. De teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van dr. H. R. Folmer zal Dinsdagmiddag te één uur te Driewegen plaats heb ben. Uit het justitioneel onderzoek naar het ongeval, is gebleken dat de bestuurder van den locaaltrein geen schuld treft. HANSWEERT- Geslaagd voor het examen voor rijksklerk der Directe Belastingen enz. de heer A. Over- duin alhier, insp. HOEDEKENSKERKE. Ter gelegen heid der Heinkenszandsche kermis werd alhier op Zaterdag j.l. een ring- rijderij te paard en per rijwiel ge houden. Te paard werden door de navol gende personen de hoofdprijzen be haald: 1. G. Jeronimus; 2. A. Smalle- gange; 3. A. Paauwe. Per rijwiel werden door de navol gende personen de hoofdprijzen be haald: 1. P. Lindhout; 2. T. v. Dam me; 3. N. de Waal. Door de schietvereeniging „Elk naar zijn krachten" is een onderlingen wedstrijd gehouden. De 3 eerste prij zen werden behaald door: Personeeje baan groep 11- NI. v. Belsen 55 p.; 2. J. Geense 53 p.; 3. M. v. Ree 52 p. Groep 2: 1. P. Riemens 56 p.; 2. L. de Bart 53 p.3. J. La Grand 52 p. Groep 3: 1. L. Minderhout 51 p.; 2. J. v. d. Berge 49 p.; 3. J. v. Dam me 41 p. GeluksbordL. Lous. Vrije baan (buks): 1. S. Roelse 96 p.; 2. L. Lous 95 p.; 3. P. Rie mens 94 p. Vrije baan (Marga): 1. B. v. Dam me 57 p.; 2. J. Priester 57 p.; 3. S. Roelse 56 p. KRABBENDIJKE. Te Bergen op Zoom slaagde voor het examen Espe ranto, diploma A, Mej. L. J. W. Wel leman alhier. Vrijdagavond vergaderde de on- derafdeeling „Krabbendijke" van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. De voorzitter deelde mede, dat het aantal leden steeds toe neemt en hij wekte de aanwezigen op om propa ganda te maken voor deze nuttige in stelling. Tot bestuursleden werden de finitief benoemd de heeren G. van Harn, voorzitter; J. M. de Nooijer, vice-voorzitter; M. C. van Hekken, 2e secretaris, M. Francke en Adr. Tollenaar, die dit jaar de functie van secretaris-penningmeester zal waarne men en bij wien dagelijks gelegenheid bestaat om zich als lid te doen in schrijven. Tot bode werd benoemd de heer H. M- Fonteine. Daarna werd hef huishoudelijk reglement vastge steld. KATS. In de maand Juni is inge komen: Maria Rooze, van Kortgene. Vertrokken: Pieter de Regt, naar Colijnsplaat. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Al hier is op 74-jarigen leeftijd overle den de heer Jan Polderdijk, sedert 1917 burgemeester dezer gemeente, vroeger raadslid en wethouder. De overledene was verder een bekend persoon in landbouwkringen. Vroeger was hij tal van jaren vice-voorzitter van den kring Walcheren en lid van het hoofdbestuur van de Z.L.M., thans was hij eere-lid dier Landbouw Maat schappij. OVEZAND. De raad vergaderde 6 dezer. Aanwezig de voorzitter, 6 leden en de secretaris. Afwezig D. van den Dries met kennisgeving. Met algemee ne stemmen wordt besloten niet mede te werken tot het aanstellen van schoolartsen. Een suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1928 wordt vastgesteld tot een totaalbedrag van f8,- zijnde voor 4 honden le klasse over een half jaar. Voor den dienst 1927 wordt f 4,hondenbelasting on inbaar verklaard. De gemeentereke ning over 1927 wordt voorloopig vast gesteld voor den gewonen diengt op f28.350,59 in ontvang en op f23.821,78 in uitgaaf, alzoo met een goed slof van f 4558,81 en voor den kapitaal- dienst op f 900,.— in ontvang en uit gaaf. RILLAND-BATH. Gistermiddag had de plechtige inwijidingadieus't plaats in de nieuwe N. H. Kerk. Te drie uur was geen plaats in het gebouw onbezet en moesten velen z;dh met een staanplaats tevreden stellen. Na het zingen van Ps. 84 vers 1 en 2, werd door den aannemer den Iheer J. van de Sande de. sleu'els van het gebouw overgedragen aan den heer F. M. Boot, president-kerkvoogd. De heer Van de Sande memoreerde de pret tige samenwerking met allen die. bij den bouw betrokken waren. De heer Boot aanvaardde de sleutels met dank. Hij riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, in de eerste plaats den heer Commis saris der Koningin en zijne echtgenoote, de kerkelijke autoriteiten en den verte genwoordiger van het gemeentebestuur Hij besprak de geschiedenis van de be sluiten van kerkvoogden en notabalein tot bouw van een nieuwe kerk en daarna de algemeene goedkeuring van de leden in een algemeene vergadering daartoe bijeen. Dank werd gebracht aan den heer Van Damme, architect, den heer Van de San de. aannemer, den heer Schouten, op zichter, en al de menschen die aan de kerk hebben gewerkt. Daarna werd de kerk door de kerkvoogdij ter besch.kking gesteld van den kerkeraad voor de verkon daging van het evangelie. De heer Van Damine architect, keurde in een korte rede de oplevering van het gebouw goed. Gezongen werd het Onze Vader met or gel- en cello-begeleiding,, hetgeen met groo te aandacht werd aangehoord. Eemgeca- thechisanten boden een bijbel en gezang boek aan voor den preekstoel. De heer W. Lobbezoo, ouderling, droeg deze na mens den kerkeraad ovex- aan Ds. Hartjes en sprak de hoop uit, dat dit schoone kerkgebouw vele jaren zal mogen d:enen tot de eer en uitbreiding van Gods Ko ninkrijk. Ds. Hartjes las van Lucas 21 vers 1 tot 6 en Markus 12 vers 41 tot Markus 13 vers 2. De spr. besprak naar aanleiding hiervan het groots werk dat door Gods zegen is tot stand gebracht, door greote offervaardigheid Gememoreerd werden verschillende geschenken. Hierna werd do#' verschillende spre kers het woord gevoerd, afgevaardigden van Prov. Kerkbestuur, Classikaal be stuur, Algem. Synode, Provinciaal Col lege van Toezicht, Ds. van der Waa, Ds. Fonteijn, Ds. Visser en Ds. Louws uit Barmen. Tot slot zong de gemeente Ds. en mevrouw Hartjes Ps. 134 vers 3 tot afscheid toe. SCHORE. De vrouw \an den heer G. had de onvoorzichtigheid om met een speld te krabben in het huisje van e|en floberipatrocntje, waas-van de kogel was verwijderd. Het gevolg was, de in de; huls aanwezige stof ontplofte en de vrouw' n het aangezicht werd verwond, zoodat geneeskundige hulp moes! worden inge roepen. Zaterdagmorgen had op het werk van de sluisbouw alhier een e-ns'ig onge luk p'aats. Bij het seriaden van een plm. 400 K.G. zwaar ijzeren heiblok vaneen lorrie op eon vrachtauto, kantelde de lorre waarbij de werkman P. kwam te vallen en do heiblok op zijn lichaam neer- cel, tengevolge waarvap hij zwaar ge kneusd por auto naar zijn woning is over gebracht. ,1:1. VLISSINGEN. Het was voor auto rijders, wier papieren of wagens niet in orde waren, gisteren gevaarlijk de Badhuisstraat, hoek Slngelweg teVlis- singen te passeeren, want aldaar was voor hen weder eens een val neerge zet. Daar stonden Ir. Vijgenboom, pro vinciaal deskundige voor auto's en enkele politiemannen én iedere be stuurder van auto of motorrijwiel moest daar stoppen, zijn papieren la ten zien en zijn wagen of rijwiel aan een onderzoek doen onderwerpen. De echte Zomersche Zondag was oorzaak, dat het gisterenmiddag aan het strand en den Boulevard te Vlis singen gezellig druk, was,„waartoe ook een zeer groot aantai Belgen die per plezier- of andere booten of wel met auto's naar Walcheren waren geko men, onder geleide van* muziek of zanggezelschap. Een paar honderd van hen maakten per twee extratrams een uitstapje naar Middelburg. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag wer den alhier ten overstaan van Notaris Hioolen te Middelburg, ten verzoeke van den heer J. A. Koert, in het openbaar geveild 8 perceelen bouw land en 1 perecel weiland. Voor het bouwland ter gezamenlijke grootte van 8 gemet en 159 roeden (Blooisch), was na verschillende opbiedingen en com binaties, de hoogste bieder de heer J. C. Koert voor f1620,per gemet. Het bouwland is niet toegewezen. Van een perceel weiland, groot 13 gemet en 265 roeden werd kooper de heer M. J. Mol alhier voor f1160,per gemet. Donderdag had een juffrouw uit Goes het ongeluk in deze gemeente met haar rijwiel zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, waarbij bleek dat zij een ernstige bloeduitstorting in haar rechter-kuitbeen had bekomen. Per auto van den heer van der Slikke werd zij naar Goes vervoerd. De handboogsociëteit „Doel naar Hooger" alhier hield Zaterdag een con cours, waaraan werd deelgenomen door 16 sociëteiten met te samen 64 schutters. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel C. van Liere, „Zorg vliet", Ellewoutsdijk1ste klep L. de Jager, „Doel naar Hooger", Wol- phaartsdijk; 2de klep C. van Liere, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 3de klep G. Vereijke, „Zorgvliet", Ellewouts dijk; 1ste zijvogel A. v. d. Dries, „Eensgezindheid", 's Heerenhoek; 2de zijvogel L. Rijk, „Willem Teil", Ove- zande; 1ste hoofdkal A. Hoondert, „Victoria", Kwadendamme; 2de hoofd kal W. v. d. Dries, „Concordia", 'sHeerenhoekle kleine kal C. Daal- man, „Vooruitgang Zij Ons Streven", Kwadendamme; 2de kleine kal J. v. 't Westende, „Victoria", Kwadendam me. Het hoogste aantal kleine vogels werd geschoten door de schutters J. C. Koert en J. Goense, beiden van „Doel naar Hooger" te Wolphaarts- dijk. Excursie. Zaterdag j.l. weid door de examen- groepen van den cursus voor Waterbouw kundig opzicfiber alhier, een. excursie ge maakt onder leiding vanleeraren. Eerst werd bezichtigd, de aanleg van de nieuwe uitwateringssluis bij Schore, waarvan de fundeering thans gereed is; vervolgens werden de sluizen te Hansweert bezocht; daarna gereden naar Kruiningen, alwaar een paar betonbruggen en werkzaamheden aan een spuiboezem de aandacht vergden; eindelijk ide sluiswerken te Wemeldinge, waar de groote schutsluis thans gereed en in werking is. Geslaagd. Te Middelburg slaagde voor het eind examen der. rijkskweekschool de heenen J. Brouwer en S. P. P. Hengeveld, al hier. Aan de r.k. kweekschool voor onder wijzeressen te Oudenbosch slaagde voor onderwijzeres jnej; S. vaii 'Liere hier ter stede.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2