RUITENBOER N° 81. Maandag 9 Juli 1928 115° Jaargang. Buitenland ItaDd en Tuinbouw Rechtszaken. School en kerk. Koloniën. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Amerikaansche verkiezingen. Men bad verwacht, dat Al Smih in zijn groot© rede voor Tammany Hall, op Onafhankelijkheidsdag, met zijn natte ver kiezingsleuze voor den dag zou komen. Maar de democratische candid aat voor het presidentschap der Vereemigde S'a'em heeft er over gezwegen, velen tea spijt. De „natten" be'reuren het, maar ook die „drogen", die klaar staan om op elke „alcoholische" uitlating het vuur te ope nen. De „Smithcampagne" zal van uit vijf strategische centra gevoerd worden. Het hoofdkwartier is te Washing.cn. En het is te begrijpen dat aan de zwakke punten extra zorg wordt besteed'. Voor Smc'.h zijn dat het Zuiden en Zuidwesten, waar de droge democraten won:n. De Ame rikaansche politiek heeft nu eenmaal in elke partij elementen saamgebracht, waar- tusschen grootere verschillen bestaan dan tusschen de partijen onderling! In de Zuidelijke staten is dan ook alj een formeele anti-Smith beweging ontstaan De millionnair Jones uit Houston die tot inu toe met zijn blad steunde komt plotseling in de oppositie en 10.000 vrou wen uit Georgia prolesteeren, tegen het stemmen op den „natten" candidaat. Deze zal daar dan ook een barden dobber heb ben en het is zeker al het Zuidelijk ru moer geweest dat zijn jongste speech zoo „droog" maakte. O wee voor Smith, als ook de twijfelachtige staten als Kentucky Tentnessie en West Virginia door de op standige dames omgepraat worden! Tegenover het glaasje bier, dat Smith zijn kiezers belooft, stellen de republi keinen eein „volledig diner Het is hun crigineeie manier om te doen uitkomen, dat de drooglegg'ng de welvaart heeft doen toenemen, een reden, waarom zij door de over groote meerderheid der be volking gehandhaafd zal worden. Ove rigens heeft dr. Hubert Work, die de lei ding van Hoover's campagne op zich genomen heeft, verklaard, dat met de drooglegging de inzet der verkiezingen is, maar de protectie. President Coolidge zal voor Hoover op drie verschillende plaatsen redevoe ringen houden. Men voorziet een echten ouderwetschen verkiezingsstrijd. Een zwakke plek van de republikeinen is het Westen, waar de farmers tevergeefs voor den landbouw gunstiger maatregelen vragen. De democraten zullen er een extra post vestigen, maar men neemt aan, dat er toch, uit traditie, én groote meerder heid op Hoover gestemd zal worden. Pootaardappel-knoeierij. De Ihear Ir. I. G. J. Kakebeeke, vooi"- /••tter van de Veraeniging „centraal co- 125 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Plotseling hield hij op; hij scheen op het punt te staan verder te gaan* maar hij bedwong zich en liet kalm haar hand los. „Dat is alles, wat er voor mij over schiet, vrees ik", zeïde hij. „Lucas zou je vriendschap, ridderlijkheid, sympathie, alles wat een vrouw ver langt, gegeven hebbben. Ik kan je al leen slavernij aanbieden". Met die woorden keerde hij zich half om, alsof er slechts één teeken noodig was, om hem voor goed te doen gaan. Maar Anne gaf geen tee ken. Boven hun hoofden was een lijs ter plotseling begonnen zijn ziel uit te storten voor de Junizon; zij luister de als door een toovermacht aan den grond vastgenageld. Eindelijk na eenige oogenblikken van benauwende stilte begon zij te spreken en in haar stem was een diepe klank, die trilde als muziek. „Er is een slavernij, Nap, die zach ter en zoeter is dan welke vrijheid ook. En Nap, dat is het eenige, wat ik wil wat ik noodig heb waar om ik dag en nacht bid". maté in zake keuring van gewassen", deelt in een comuniqué het volgende mede: Het bekladden van die goede reputatie van de Nederlandsche pootaardappelen in het buitenland is al weer begonnen. Tot dusverre zijn bij de pogingen om deze handelingen le bestrijden de na mem der schuldigen niet publiek gemaakt. Het komt mij echter voor, dat thans geen verschoo- niing meer kan gelden. Nu mij weer een ernstige handeling, welke in strijd is met de Nederlandsche exportbelangen, bekend is geworden, meen ik 'daaraan volledige publiciteit te moe jen geven in de hoop dat daardoor een einde wordt gemaakt aan het besmeuren van den goeden naam van een onzer belangrijkste exportpro ducten Door Gebr. Kloosterboer te St. Pan- eras bij Alkmaar is aan Duitsche belang hebbenden een uitvoerige circulaire ge zonden, waarvan de volgende zinsneden hier letterlijk vertaald worden weergege ven: „Eenige jaren geleden zijn hier kieu- ringsvereenigingien opgericht, waarvan die leden in hoofdzaak eigenaar zijn van groo te bedrijven, die hunne aardappelen niet zoo vroeg ter markt kunnen brengen en daarom probeeren hun aardappeloogst te verkoopen als goedgekeurd pootgped. Zonder die keuring op zichzelf te wil len afkeuren., kunnen wij toch niet nalaten uw aandacht te vestigen op de wijze1, waarop deze keuringsvereenigingjen de poot aardappelen van haar concurrenten (niet- leden) verdacht maken. Het zal u wel bekend zijn, dat de voor zitter van de centrale vereeniging een offi cieel bericht heeft gepubliceerd over be drog met Nederlandsche pootaardappe len zonder certificaat van diie vereeni ging. Een blad le BerLijn drong in een hoofdartikel ;aan op een invoerverbod. Uit verschillende handelingen van de besturen van deze keuriingsvereenigingjen blijkt, dat zij niet in de eerste plaats het veredelen van aardappelsoorten be oogen, maar dat zij persoonlijk uit 'den uitvoer van de door hen goedgekeurde aardappelen winst willen maken. Het komt hier vaak voor, dat dengene, die namens de vereemi gingen keuren, later de aardappelen van de boeren koopen en voor eigen rekening van de hand doen. Het is op die wijze in hun belang de niet gekeurde aardappelen verdacht te ma ken in de hoop, dat de koopers zich tot hunne vereeniging zullen wenden. Het of- ficieeie karakter van de vereeniging steunt hen daarbij. Tegenstanders van deze vereen'.gingjan zijn zeer vele handelaren en boeren, die met haar niets te maken willen hebben. Hoe deze aangelegenheid ook zijn mo ge, vast staat dat Duiiitscbland bij voor keur aardappelen van gemiddeld 28 35 m.M. heeft, terwijl op de aan keuring onderworpen velden, waar de boeren eerst dan oogsten, als de aardappelen ge heel volgegroieid zijn, niet 2 °/o van de jaarlijksch door Diuitschland benoodigde hoeveelheid in die maat beschikbaar zijn. Wij constateeren hiermede dus, dat de „Anne", zeide hij en keek haar weer aan. Hij nam de beide handen, die zij hem toestak, in de zijne. „Anne", zeide hij weer met een stem, die beef de, „ik heb getracht een eerlijk spel met je te spelen. Ik heb je gewaar schuwd. Je weet nu wie en wat ik ben. Je weet het". „Ja", zeide Anne, „ik weet het". Zij hief haar hoofd op en keek hem recht in zijn oogen. „Je bent alles voor mij, Nap. Jij bent de man, dien ik lief heb". Zijn armen grepen haar en drukten haar woest tegen zijn borst. „Zeg dat nog eens1." zeide hij, ter wijl zijn oogen vlammen schoten. „Zeg het nog eens!" Doch Anne zeide niets. Zij keek hem lang in zijn gelaat; dan stak zij hem zwijgend haar lippen toe. Het verdere van den langen Junidag brachten zij in den tuin door. Geen van beiden had besef van den tijd, totdat onverwacht de avond hen over viel, een gouden avond vol heerlijke geuren. Eindelijk kwamen zij onder den se ringeboom, en hier bleef Nap staan. „Nou zal ik afscheid van je nemen!" Zij keek hem verbaasd aan. „Wil je dan niet bij mij blijven eten?" „Neen. Ik ga niet naar binnen. Van avond zou ik onder een dak stikken". „Maar we kunnen buiten eten". Hij schudde zijn hoofd. „Neen, ik vraag maar officieel gekeurd pootgped een luxe is, welke in de eerste plaats geld kost en ïin de tweede plaats geien groo'.ere zekerheid biedt voor werkelijk goede pootaardappelen dan indien men de poters vroegtijdig bestelt bij earn betrouwbare firma, omdat die dan in staat is den oogst van goede boeren te koopen". Het zal miet noodig zijn hier uiteen le '.ten, dat. in deze be weringen de feitelijk© toestand opzettelijk in lijnrechten strijd met de werkelijkheid wordt weergegeven. Men kan zich op het standpunt stellen, dat ©en dergelijke poging, om de keurings- ns'tituten, aan welke werking grootemdeels de goede naam van onze poo'.aiardappe'liem in het buitenland te danken .is, te verzwak ken, geein giroo'er kans op succes zal heb ben dan wanneer een muls zou trachten een stalen kabel door te bijten. Of wel, dat de resultaten van deze verheffende p o gingen op den ins teller zelf terug zullen vallen. Ik acht dit zelfs niet onwaarschijnlijk. Maar al was het alleen om te voor komen, dat dit „Holland op zijn smalst" aan het buitenland te toornen, verdere navolging vindt, acht ik het noodig om dezen handelingen van de Gebroeders Kloosterboer volle bekendheid te geven. De moord op de dienstbode. Het Gerechtshof te Den Haag heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen koopman H. P. N. uit Rotterdam, thans gedetineerd die in eerste instantie door de recht bank aldaar wegens zware mishande ling met voorbedachten rade den dood tengevolge hebbende, gepleegd in den avond van 15en November van het vorige jaar aan de Boompjes te Rot terdam op de Duitsche dienstbode Frieda Hansen, werkzaam in het Maashotel, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Het Hof, opnieuw rechtdoende, achtte niet bewezen voor bedachten raad en veroordeelde den verdachte wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende tot een gevangenisstraf van 6 jaar. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis der rechtbank gevraagd. Een Rijkskweekschool overbodig. Op 1 Juli, den officieelen termijn van aanmelding, had zich geen en kele candidaat voor de rijkskweek school te Maastricht aangemeld, schrijft het „Limb. Dagbl.". Hoe is dit feit te verklaren? Sinds 1880 tot den tijd dat de beurzen werden op geheven, studeerden aan de Kweek te Maastricht de beste leerlingen uitFriesland en Groningen. Door ga, Anne", zeide hij, haar hand aan zijn lippen brengend. „Maar ik vind het vreeselijk weg te moeten gaan. Hoe lang moet ik daartoe nog ge doemd zijn?" Zij raakte zijn schouder met haar wang aan. „Denk je dan, dat ik het niet vervelend vind?" „Dan Hij sloeg zijn arm om haar heen. „De volgende week, Nap", zeide zij. „Meen je dat?" »Ju „Wil je de volgende week met me trouwen? Welken dag?" „lederen dag", zeide ze, terwijl zij haar gelaat aan zijn schouder ver borg. „lederen dag, Anne? Bedoel je daar mee, dat ik mag kiezen?" Zij lachte zachtjes. „Ik zal alles aan jou overlaten". „Dan kies ik Zondag", zeide hij, zonder een oogenblik na te denken; ,,'s morgens zoo vroeg mogelijk. Ik ga regelrecht naar den dominee, om af te spreken." „Goed. Ik zal probeeren klaar te zijn". Met het oude arrogante gebaar wierp hij zijn hoofd in zijn nek. „Je moet klaar zijn", zeide hij gebiedend. „Ik zal je zelf komen halen". Weer lachte zij. „Dat zal je niet. Ik ga met Mrs. Errol." Al was het maar half, dat vond hij toch goed. „En daarna?" „Het daarna staat aan jou," verschillende oorzaken nam het aan tal liefhebbers af en toen de beurzen werden ingetrokken en schoolgeld werd geheven, bleven de leerlingen uit het Noorden weg en de school moest alleen bestaan van leerlingen uit Zuid-Limburg. Het spreekt van zelf, dat men aan de katholieke scho len in ons gewest, aldus het blad, onderwijskrachten wil, die hun oplei ding genoten hebben aan katholieke kweekscholen. De meeste scholen in Limburg zijn katholieke scholen. Iemand, die voor onderwijzer of on derwijzeres wil studeeren en later bij het katholieke onderwijs terecht wil, gaat vanzelf dus naar een katholieke kweekschool. Er zal dus een tijd ko men, dat de rijkskweekschool te Maastricht geen katholieke leerlingen meer uit Limburg heeft. Komen van elders geen leerlingen (de kans daar op is zeer groot) dan zal de school moeten worden opgeheven. Dr. F. van Gheel Gildemeester. Dominee van Gheel Gildemeester, die zijn predikantenloopbaan in Wil- helminadorp aanving, en thans reeds vele jaren in Den Haag staat, heeft zijn 50-jarig ambtsjubileum gevierd. Overeenkomstig den dringenden wensch van den gouden jubilaris is het jubileum alleen in intiemen kring gevierd. Vele particuliere vrienden en bekenden toonden intusschen hun be langstelling door een bezoek te bren gen aan de predikantswoning. De predikanten Posthumes Meyer en Ra- vesloot kwamen namens den kerke- raad en het ministerie van predikan ten en boden een boekwerk aan. De ouderlingen van ds. v. Gheel Gilde meester verschenen ook te zijnen hui ze en zeiden hem hartelijk dank voor de langjarige vriendschap. Zij over handigden een herinnerings-album. Het Herv. Weeshuis bewees een aardige attentie, door een bloemstuk te zenden met het cijfer 50. Verder waren er tal van schriftelijke geluk- wenschen uit kerkelijke kringen zoo wel als van daar buiten. Behalve de reeds gemelde geluk- wenschen ontving ds. van Gheel Gil demeester ter gelegenheid van zijn 50-jarig ambtsjubileum nog tal van telegrammen, alle in de meest har telijke bewoordingen gesteld. Hierbij bevond zich een zeer hartelijk tele gram van het kerkpersoneel. den er drie tot achttien en is een tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Twaalf medeplichtigen kregen twee jaar en zes maanden en een kreeg vier jaar gevangenisstraf. Moord op een assistent. De landraad te Tandjong Balei heeft vonnis gewezen in de zaak van den moord op den assistent Robert Allan, werkzaam op de onderneming Soen- gei Roembia die door bijlslagen ver moord werd. Van de vier hoofdbeklaagden wer „Meen je dat?" „Natuurlijk". „Dan", hij boog zijn gezicht plot seling voorover en drukte zijn lippen op haar voorhoofd „dan, Anne, wil je dan met me naar Bramhurst gaan?" „Bramhurst!" Zij schrok ervan. De naam was voor haar niet meer dan een bittere herinnering onder de vele bittere herinneringen van haar leven. „Wil je?" „Als jij het graag wilt". „Heel graag". „Nou, goed dan!" Hij boog zijn hoofd nog lager, kuste haar tweemaal hartstochtelijk op haar lippen, hield haar tegen zich aange drukt, als kon hij haar niet van zich laten gaan, rukte zich dan bijna met geweld van haar los en ging vlug en geruischloos als een schim over het grasperk weg. HOOFDSTUK XXI. De macht, die duivelen uitwerpt. Het was reeds laat op den avond van haar trouwdag, dat Anne weer den salon van de kleine herberg te Bramhurst binnenging en bij het open raam staan bleef. Er hing een muskusgeur in de ka mer achter haar en een heel wat aan lokkelijker geur van rozen en kam perfoelie in den tuin voor haar. Aan de andere zijde van den tuin lag de weide in het rossige donker van den nagloed onder es» diep-blauwen he Verduistering van een motorrijwiel. Per radio had de commissaris van politie te Roermond aanhouding ver zocht van een tweetal vreemdelingen, wegens verduistering van een motor rijwiel en een bedrag van circa 600 mark. Nu wilde het geval, dat Woensdag aan het station te Roosendaal een viertal personen door een wachtmees ter der marechaussée werd aangehou den op verdenking, dat zij in het Alg. Politieblad" gesignaleerd ston den, n.l. een man en vrouw en twee jongemannen. Om zich zekerheid te verschaffen, begaf de marechaussée zich een enkel oogenblik in de tele fooncel, om de brigadewacht op te bellen en informatie te nemen. Toen deze nu uit de telefooncel terug kwam, zag hij op 't stationsplein een geweldige vechtpartij van een mare chaussée met een dronken Italiaan, die wegens ordeverstoring uit het sta tion verwijderd was. Goede raad was duur en er moest hier met spoed ge handeld worden. De wachtmeester liet zijn vermoedelijk gesignaleerden voor- loopig in den steek en stormde zijn collega op het plein tegemoet. Beiden slaagden er dan ook in den woesten Italiaan op het politiebureau te bergen. Teruggekomen op het station, wa ren van het viertal aangehoudenen de twee jongemannen geblazen. Zij hadden aan de rijwielbewaarplaats een motorrijwiel in bewaring gegeven en waren daarmede gegaan in de richting Wouw—Bergen op Zoom. Wederom was het zaak, spoedig handelend op te treden. De marechaussée's requi- reerden een auto en nu ging het er op los: richting Bergen op Zoom. Zoo wel op de kruispunten van den weg als in de stad Bergen op Zoom werd telkens geïnformeerd: „Heb je hier dat en dat duo-span zien passeeren?" En zoo hield men steeds den goeden weg; zij waren Bergen op Zoom al weer uit, alleen even benzine ingenp- men en toenAan het kruispunt België—Zeeland gekomen, hadden de motorrijders zich blijkbaar vergist en waren zij in Zeeland gearriveerd, in plaats van via Putte over de Belgi sche grens. Nu zaten de vogels in de klem. Alle brigades van Zeeuwsch- Vlaanderen werden telefonisch op de hoogte gesteld van het bezoek en al spoedig kwam nu het telefonisch be richt uit Hansweert, dat de beide heertjes waren aangehouden en bij de marechaussée's onder dak gebracht. Vrijdag zijn zij via Roosendaal op mei. Uit de verte klingelde droome* rig door de avondstilte een koeien- klokje. Zij leunde, met haar gezicht naar den avond, tegen hef kozijn. Het was een wondermooie avond vol rusfig- stemmenden vrede. Toch waren haar wenkbrauwen eenigszins gefronst. Zij scheen over iets na te denken. „Zeg het maar hard op", zeide Nap. Zij schrok niet, ook al had zij hem niet binnen hooren komen. Zich snel omdraaiend stak zij hem haar hand toe en trok zijn aru door den hare. „Waarom hebben wij deze plek ge kozen?" „Jij hebt hem niet gekozen." „Maar, waarom jij dan?" „Voornamelijk, omdat ik wist, dat jij deze plek haatte", antwoordde hij met een vreemde trilling in zijn stem. „Moet ik dat gelooven, lieve Nap?" Door de invallende duisternis keek hij haar aan, terwijl zijn hand zich dichter om haar arm sloot. „Het is in ieder geval de waarheid", zeide hij. „Ik wist, dat je deze plek haatte, dat je alleen ging voor mij. En ik ik wilde dat je hier kwam, om deze plek te leeren lief krijgen". „Voor jou?" „Ja en om een andere reden". Hij hield op; het was alsof het spreken hem plotseling moeilijk viel. Eindelijk ging hij voort: „Anne, ik weet, dat je me sedert lang vergiffenis geschonken hebt; maar ik wou je zoo graag hier op. deze plek hooren zeggen,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1