RUITENBOER N° 78. Maandag 2 Juli 1928 1I&8 Jaargang. Buitenland Bij Scheren Sport Rechtszaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 60ESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal betekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Frankrijk's politiek. De laatste dagen wordt van Frank rijk's minister-president wel veel ge vergd. Talrijk zijn de groote redevoe ringen geweest, die Poincaré in de ka mer of elders heeft gehouden. Zijn jongste rede, die hij afstak in de ka mer behandelde de algemeene politiek van het kabinet. Het betoog bestond uit twee gedeelten. Het eerste gedeel te, dat kalm werd aangehoord en vol ledige aandacht afdwong, hield een uiteenzetting in van de samenstelling van het kabinet en den wensch tot het ongewijzigd voortzetten van zijn politiek. Het tweede gedeelte, dat her haaldelijk door uitroepen en tegen werpingen van de oppositie werd on derbroken, betrof het ministerieel pro gram, waarbij Poincaré op de geplaat ste interrupties levendig inging. De kamer bleek sterk onder den indruk van de rede, vooral van de verklaring van Poincaré dat hij van de meerder heid der kamer niet slechts een schoorvoetend-gegeven eenvoudig vo tum van vertrouwen verwachtte, doch volledige instemming met het regee- ringsprogram. Aldus alleen zou hij de regeering kunnen voortzetten. Men moest weten, dat na de stabilisatie de minste of geringste onhandigheid alles weer in gevaar kon stellen. Poincaré herinnerde eraan, dat zijn ministerie is samengesteld uit zes oud-premiers. Deze samenstelling waarborgt een voor zichtige politiek. Hij zeide verder dat indien de kamer een verandering in de regeering wilde in rechtschen of linkschen zin, hij, Poincaré, zou wei geren een nieuw ministerie sa men te stellen, daar hij solidair is met al zijn medewerkers, die vroe ger zijn tegenstanders waren, doch thans zijn loyale vrienden zijn. Poincaré's rede werd gevolgd door de indiening van een tweetal moties, namelijk één van de socialisten en één van de links-radicalen. De motie der laatsten was er een van vertrou wen in de regeering en deze is dan ook aangenomen, zoodat Poincaré en zijn ministers gerust kunnen zijn. Frankrijk's veilige politiek is verzekerd Coolidge en de vrede. President Coolidge, die op zijn zo merverblijf nabij Superior (Wisconsin) vertoeft, heeft in een onderhoud ver klaard, dat hij hoopt, dat de onder handelingen over het door staatsse cretaris Kellogg voorgestelde anti- oorlogsverdrag nog vóór het afloopen van zijn ambtstijd zullen eindigen, zoodat hij in de gelegenheid zal zijn het verdrag met de andere mogend heden zelf te onderteekenen. Coolidge uitte voorts nog de hoop dat Kellogg's voorstel in de komende maanden zulke vruchten zal afwerpen dat de verdragen tusschen de Ver- eenigde Staten en de belanghebbende 121 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. HOOFDSTUK XIX. Uit de marteling. Capper keek «enigszins verbaasd en nieuwsgierig, toen Nap hem dien avond on verwacht naar zijn kamer volgde. ,;Wil je iets van Ine?" vroeg hij op zijn gewone recbtstreeksche manier. „Niet veel," antwoordde Nap. „Maar misschien wilt u zoo vriendelijk zijn mij een slaapdrankje te geven.. Het schijnt, dat ik mijn gewoonte om dadelijk in slaap te vallen, verloren heb. Maas- eigenlijk kwam ik hier, om u te zeggen, dat Hudson, indien u tenminste zoo goed wilt zijn hem mee te nemen,, morgen met u mede zal gaan. Hij zal u niet veel last bezorgen. Ik zou hem de volgende week wel meegenomen hebben, maar ijt geloof niet, dat zijn hersens tegen de in spanning, om in gezelschap te reizen, bestand zijn. En als het niet hoog noodig is, zou ik hem liever niet heelemaal krank zinnig maken- géén Pijn en na schrijnen of s'.ukgaan der huid, indien men vóór het inzee- pen de baardoppervlakje inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL staten in December voor een onderzoek door den Senaat gereed zullen zijn. Door den verrekijker. Te Tokio en Kyoto zijn in to taal 130 personen gearresteerd, die protesteerden tegen de door den troon- raad aangenomen wet inzake de be straffing der communisten. Naar verluidt, is de Japansche re geering voornemens evenals voor de kroningsfeestelijkheden in September het geheele land van verdachte ele menten te zuiveren om manifestaties en samenzweringen te voorkomen. VOETBAL. Door de vereeniging „Middelburg" te Middelburg worden in de maand Juli serie-wedstrijden gehouden, waar aan ook door de vereeniging „Goes" wordt deelgenomen. KORFBAL. Uitslagen der 1ste klas competitie van deze week V. V. C.-E. L. T. O. I 1-0 L. O. V.-V. I. O. S. 3-1 D. O. S.-V. I. O. S. 4-3 Het programma voor deze week is als volgt Woensdag 4 Juli: E. L. T. O. I L. O. V. 71/4 uur te Kloetinge. Zaterdag 7 Juli: E. L. T. O. I.— Zeelandia I 61/2 uur te Kloetinge. Zaterdag 7 Juli: V. I. O. S.-D.O.S. 31/2 uur te Middelburg. Kwakzalverij. De kantonrechter te Middelburg heeft P. A. S. te Krabbendijke we gens het uitoefenen van een beroep, waartoe men niet is toegelaten, ver oordeeld tot f200 boete subs. 10 da gen hechtenis. De Veendammet Hypotheekbank. Het was Vrijdag de tiende dag der behandeling van het proces der Veen- dammer hypotheekbank. In deze zit ting heeft de officier van justitie zijn requisitoir genomen. Hij eischte tegen den 52-jarigen J. J. Wolfman zes ja ren, tegen zijn 25-jarigen zoon J. P. H. Wolfman één jaar en drie maan den en tegen den 39-jarigen A. C. Möhring, eveneens één jaar en drie maanden gevangenisstraf, terwijl hij, wat betreft mr. E. M. B. Kortenoe- ver vrijspraak vorderde. „Wat heb je met dien kerel uitge voerd?" vroeg Capper. Nap glimlachte smalend. „Beste dok ter, ik voer nooit iets met iemand uit. Wanneer de menschen me goddelooze krachten toeschrijven, dan zult u moeten toegeven, dat het mij niet kwalijk te nemen is, indien die verlokking om niu en dan eens hun phantasle te exploitee- ren, mij te machtig wordt." „Ik geef niets toe, dat niet strikt nor maal en gezond is." „Daarmee sta iik ineens op de zwarte lijst! Goeden nacht." ,1,Wacht „Wacht nog even!" beval Capper. „Laat ik je eens goed aankij- kijken. Als je me wilt beloven je voor eenmaal als een gewoon mensch te ge dragen, zal ik je dat slaapdranje geven." „Ik zal u beloven, wat u wilt," zeide Nap met iets vermoeids in zijn stem. „Morgen ga ik naar de stadi en dan slaap ik nooit, zoodat dit mijn laatste kans fc het in den eersten tijd te doen." „Heb je zelfmoordplannen.?" vroeg Capper abrupt. Maar Nap lachte. „Als dat mijn plan was, dan dieed ik het op een snefwer- kender manier dan deze. Neen, op die wijze zal ik niet sterven, denk ik. En bovendien schijnt u te vergeten, dokter, dat ik zoo taai ben als lieer." ,»Maar zelfs de taaisten blijven niet DE OLYMPISCHE SPELEN. Sedert eenigen tijd is men bezig met den aanleg van de baan, tribunes en boot huizen voor de Olympische roei-wed strijden in de ringvaart bij Sloten. Overzicht van de werkzaamheden. DE ELECTRIFICATIE. (Vervolg). Men zou bij stroomaankoop twee jaar eerder tot tariefsverlaging kun nen overgaan dan bij eigen opwekking, maar zich dan ook gedurende een veel langer tijdsverloop met de aldus ver laagde tarieven tevreden moeten stel len, terwijl bij eigen opwekking de resultaten steeds gunstiger en de kans op verdere tariefsverlaging dus veel grooter wordt. Het behoeft geen be toog, dat de S. A. geen stroomaanbïe- ding doet, of de levering moet voor haar winstgevend zijn. Daar staat te genover, dat zij met haar zooveel grootere centrale en gunstiger bedrijfs- duur lagere productie cijfers kan heb ben dan een kleinere provinciale cen trale. De tariefstelling wordt minder makkelijk, naarmate het aantal perso nen tusschen producent en consument grooter wordt. Niet alleen omdat de S. A. een buitenlandsche maatschappij is, heeft de Raad van Bestuur bezwa ren, maar zij acht het verkeerd, ter- wille van een financieel voordeel van tijdelijken aard, de zekerheid der stroomlevering te verminderen en de vrijheid van het electriciteitsbedrijf te beperken door dit te binden aan een particuliere maatschappij. Vooral ook een contract voor 15 jaar in plaats van bijv. voor 5 jaar acht de Raad van Bestuur een bezwaar en zij komt tof de volgende conclusies: a. de electrificatie van de Midden groep is economisch mogelijk zoowel uit een eigen centrale als door het betrekken van stroom van de S. A. b. de tweede oplossing biedt direc te financieele voordeelen voor de eerste jaren, welke echter vermoede lijk zullen worden geneutraliseerd door directe financieele nadeelen in latere jaren; altijd leven," merkte Capper op. „Ga nu maar maar bed. Diam kom ik dadelijk bij je!" Toen hij een paar minuten later weer bij Nap was, lag dieze met wijduitge- strekte armen op zijn rug naar het (pla fond te staren. Zijn geest scheen ver weg te zijn, en toen Capper zijn hand op zijn pols legde, schrok hij op. „Wat is er?" vroeg hij. „Ik kan het niet helpen, maar ik stel belang in pu, mijn zoon! „Heel vriendelijk van u. Maar waar om? Capper keek hem onderzoekend aan, „Omdat ik zoo'n voorgevoel heb, dat je hier noodig bent." Nap begon onrustig heen en weer te draaien en bleef zwijgen. „Hoe lang ben je van plan weg te blijven?" „Ik weet het niet." „Voor lang?" Ongeduldig maakte Nap zijn pols los uit de hand van den dokter. „Misschien Capper's lange vingers begonnen te knappen. Hij keek nadenkend. „Zeg Nap," zeide hij plotseling, „wij mogen nu niet precies groote sympathie voor elkaar hebben, maar ik geloof toch, dat we samen lang genoeg opgetrokken heb ben, om op intiemien voet met elkaar te c. die financieele voordeelen komen neer op f 17.100,— minder rente door de provincie over zes jaren te betalen en de waarschijnlijkheid van vertra ging van tariefsverlaging met twee jaren; d. de tweede oplossing maakt de voorziening van een groot deel der Provincie voor ten minste 15 jaren afhankelijk van een particuliere, prac- tisch buitenlandsche maatschappij en vermindert daardoor de waarborgen van ongestoorde stroomlevering; e. door de scheiding van productie en distributie wordt de tariefstelling aanzienlijk bemoeilijkt en de regeling met de S. A. voorziet daarin niet,' althans slechts zeer ten deele; f. deze regeling komt, ook op nog andere punten, niet aan alle wenschen tegemoet. Aan de P.N.E.M. is kennis gegeven van de onderhandelingen met de S. A. en haar in de gelegenheid gesteld desgewenscht nog voordeeliger voorwaarden aan te bieden. De P.N. E.M. heeft bericht, dat de haar ge stelde termijn te kort was om te be slissen. Waar lagere tarieven ook con sequenties voor de Noordgroep zou hebben meende de Raad van Bestuur niet te moeten wachten met het doen van nadere voorstellen. De Raad van Bestuur blijft voor een voorziening uit een eigen centrale, al ontveinst hij zich niet, dat daardoor een in zeker opzicht bezwaar van 2 centrales voor de Middengroep ontstaat, waar zeer wel met één centrale zou kunnen wor den volstaan. De S. A. heeft echter elke gedachte van overdracht harer centrale laten varen. Bij aankoop der centrale zou het monopolie der op wekking voor de Middengroep aan de P.Z.E.M, bij aankoop van stroom zou het aan de S. A. komen. Eeq dergelijk monopolie wordt slechts vei lig geacht in handen van een bedrijf, dat zich het maken van winst niet ten doel stelt, dus een overheids- of semi-overheidsbedrijf. staan. Doch hoe dit zij, ik heb een soort eerbied voor je gekregen, dien ik niet gp- dacht had, dat ik ooit voor je hebben zou. En als je den raad wilt aannemen., van een vriend, die het goed met je meent, dan zal je daar geen berouw over hebben." De dunne lippen begonnen te glim lachen. „Het zal me een waar genoe gen zijn naar uw raad te luisteren, dok ter. Maar ik ben toch zeker niet ver plicht hem te volgen." „Ik vermoed juist, dat je het heel graag zult doen," antwoordde Capper droogjes. „Maar mijn raad is; blijf niet te lang weg. Je plaats is hier." „Gelooft u dat?" „Daar ben ik zeker van." „Denkt u soms, dat ik het zoo prettig vind om weg te gaan?" ,l,Wie anders?" vroeg Capper bijna streng. Nap antwoordde niet dadelijk. Hij lag op zijn rug met zijn gezicht in de scha duw. Toen hij eindelijk sprak, was het op volmaakt bedaarden toon. Capper be greep, dat het hem moeite kostte, om te spreken. Je bent een huisvriend, zeide hij. „Dus geloof ik, dat je het recht hebt om het te weten. Ik ga volstrekt niet voor mijn eigen plezier. Het is voor haar, en omdat ik het aan Luke beloofd heb. In verband met het voorstel inzake de Middengroep stellen Ged. Staten nog voor eene 5o/0 leening aan te gaan van f 1.335.000 of f 1.060.000 af te lossen in 40 jaar, teneinde de kos ten dier electrificatie te dragen. Vrijzinnig Godsdienstigen. Gisteren werd te Zierikzee de derde Provinciale Landdag van Vrijz. Gods dienstigen in Zeeland gehouden, wel ke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Allleen uit Middel burg, Vlissingen, Bergen op Zoom en Goes en omstreken waren een 200-tal belangstellenden aanwezig. Des morgens werd een godsdienst oefening gehouden in de Nieuwe kerk, onder leiding van Ds. Hoekstra te Zierikzee, met medewerking van het Zangkoor van Vrijz. Godsdienstigen uit Middelburg, onder leiding van Mej. Guijot. De Nieuwe Kerk, plaats bie dende aan ongeveer 1000 personen, was geheel gevuld. Des namiddags, nadat velen zich aan een gemeenschappelijken koffie maaltijd vereenigd hadden, begon de openluchtsamenkomst op het terrein van den heer Ten Haaf, onder leiding van Ds. Hoekstra, voorzitter van hef Provinciaal Landdag Comité. Als spre kers traden daar achtereenvolgens op Dr. H. de Noo, voorzitter van hef plaatselijk Comité te Zierikzee; Ds. At Jonge, Ned. Herv. predikant te Ber gen op Zoom; Ds. v. d. Wissel,Doops gezind predikant te Aardenburg en Ds. J. A. de Koning, secretaris van den V.C.J.B. te Utrecht. Een en ander werd afgewisseld met zang van het zangkoor der Vrijz. Godsdienstigen te Middelburg, terwijl het muziekgezelschap vanOuwerkerk zijn muzikale medewerking verleende. Ver keer sbelangen. Ter bespreking van de verkeersbe- langen voor een deel der Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche eilanden, meer Als ik bleef, zou ik een ploert en erger zijn. Zij zou mij nemen, zonder er op te letten wat er voor baar op helt spel staat. Zij is een vrouw, die nooit om zichzelf denkt. Ik moet voor haar dan ken. Ik heb een eed gedaan, dat ik een loyaal spel zal spelen en dat zal ik doen. Daarom wil ik haar niet meer in het ge laat zien, voor ik weet, dat ik voor haar kan zijn, wat Luk© voor haar geiweesf zou zijn wat Bertie voor Dot is wat iedere man, die een man is, behoort te zijn voor zijn vrouw, die bij tot do zijne gemaakt heeft." Hij zwaaide zijn armen boven zijn hoofd en bleef eenige oogenblikken zoo „Ik wil een vriend voor Kaar zijn., een vriend, op wien zij vefrtirauwen kan of niets!" Er kwam een vriendelijke blik in Cap per's groene oogen, maar hij ging er niet verder op in. Hij keerde zich slechts om en nam het glas, dat hij bij zijn binnen komen neergezet had. En terwijl hij dat deed, glimlachte hij als iemand, die bui tengewoon in zijn schik is. (Wordt vervolgd.) ^ÊÊÊtÊÊ^m

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1