GOESCHüCOURANT °Zt;i [PUROL fnst i purol BIJVOEGSEL Voorde VrouW Klein Vee^T eelt. Rechtszaken. Koloniën. School en kerk. Land en Tuinbouw Binnenland Gemengd NieuWs. VAN DE VAN VRIJDAG 29 JUNI 1928. Weet U?.... Dat kleine gaatjes jn geëmailleerde afwasclhbakken en baden gemakkelijk zelf gerepareerd kunnen worden, met wat ce ment, die men tot een dik papje gemengd, er gewoon op strijkt? Dat de onaangename kickt, die bij het overkoken van de melk ontstaat, vermeden kan worden, door, zoodira de ramp is geschied een handvol zout of een scheutje azijn te wierpen op de plaats waar de melk is terecht gekomen? Dat vetvlekken uit wollen stoffen een voudig kunnen worden weg gemaakt door wrijven met warm water en ammoniak? Een origineele coöperatie. In een Engelsch blad werd onlangs geschreven over de kunst hoe aan kinde ren .te leeren een goede, aangename logé te worden. De schrijfster vertelt, dat ze eenigen tijd een jong kindje te logeeren had, waarvan de houding haar wel een beetje verbaasde. Het kind had heele- maal ide manieren van1 'n ervaren en. ïi vol wassen logeergast, ofschoon ze nog nim mer de stad was uit geweest. Bij infor matie bleek het, dat dit het resultaat was van coöperatieve opvoeding, die te samen met eenige buurtbewoners was georgjani- seerd. Aanleiding hiertoe was geweest de ervaring, dat kinderen sommige dingen vaak veel beter in een vreemd dan in het eigen gezin leeren. Nu en dan werden door de buren Ides Zaterdags en Zondags z.g. „week-end"- gasten uitgenoodigjd en 'dat waren dan kumderen van weer andere buren. Ze moes ten dan zelf hun koffertje pakken, zjen of hun kleeren jn orde wanen en er pp rekenen, eenige dagen weg te blijven. De jeugdige logeergasten werden geheel naar den vorm behandeld en daar k.ade ren er dol op zijn zoon verbeeldings spelletje als „echt" te beueven, wis tien ze dit altijd wonderwel vol te houden en zoo leerden ze spelenderwijze de een voudige regels, hoe men zich als „mo" del-logé moet gedragen, begrijpen. Maar behalve de opvoeding van mo del- logeergasten, behoorde tot de coö peratie ook het houden van een „naai school" en „kookschool". Ieder kind moest daar op zijn beurt aan andere kin deren laten zien, hoe een eenvoudig klee- diugstuk gemaakt werd. Dit denkbeeld eerst zelf iets te leeren1 en dit dan aan anderen te onderwijzen, vonden de kin deren buitengewoon aantrekkelijk en kwam hun kennis ten goede, daar niets zoo zieer het denken verscherpt, dan aan anderen iets te moeten uitleggen. Zou men in Holland dit aardige, prac- tische voorbeeld niet kunnen volgen? Seizoen-wenken. Reinheid is al een zeer voorname fac tor In de pluimveeteelt. Hoeveel meer klemt dit niet in den zomertijd, wanneer mijt en luis zich op onrustbarende wijze vermenigvuldigen? Spaar dan de wit kwast niet en doe er ook een scheutje carbol neum door. Wil men het geelach tige van de carbolineum wat wegnemen (het oog wil immers ook watdan doet men er een scheut karnemelk bij door. Wees des ochtends vroeg bij de hand. Langslapers zijn zelden goede kippen- hauders. „Vroeg begonnen, veel gpwon- nen", is een gezegde, dat heel goed door een kippen man in de wereld kan zijn ge bracht en dan heeft die baas het wel bij het rechte eind gehad. De kippen regelen zich met naar den zomer- of wintertijd, doch houden zich aan den zonnenstand. Laat de zon dus ook uw wekker zijn. De topjes van het jonge gras vormen een voortreffelijk groenvoer. Wist u dit niet? Welnu, doet er dan thans |rw voordeel mede. Tijdsbesparing .spselt in het pluimvee- bedrijf een groot» rol. Om deze bespa ring te verkrijgen, moet men vooral aan die kleinigheden denken, welke regel matig terugkeeren en door hun vermenigr vuldiging ten slotte gjroot, soms heelgroot worden. Denk bijvoorbeeld eens aan een deur. Vele malen per dag wordt de deur van het kippenhok open en dicht gedaan. Gaat de deur stroef, haakt ze ergens, dan is dat een tijdverlies van een of meer seconden. Per dag wordt dat een minuut en per jaar 365 minuten of wel 6 uur. Wanneer men dus 15 minuten aan het wegnemen van dat euvel besteedt, spaart men over een jaar 6 uur plus een dagelijks lerugkearcnde ergprnis uit. Het zelfde krijgt men, wanneer de sluiting wat onhandig is, een slot stroef gaat pl iets dergelijks. De voer- en watervoorv ziening moet zoo zijn geregeld, dat men daarbij zoo min mogelijk behoeft te loo- pen, waarmede men dikwijls ettelijke ki lomeiers loopen per jaar uitspaart. Zoo hebben wij een leider van een groo-t plu.mveebedrijf eens voorgetekend, dat bij per dag 400 M. Ie veel liep, wat per jaar 146 K.M. bedroeg, dus 28 uur gaans Hij ihad daar nog nooit bij stil gestaain, zag bet echter duidelijk in en heeft toen direct de waterbakken zoo geplaatst, dat hij ze van buitenaf koin vullen, zoodat hij geen deur open en weer dicht hoefde te maken en voorts ook geien ettelijke meters in de ren behoefde te loopens terwijl bovendien zijn grasvlakte minder leed. Deze paar voorbeelden, welke met een groot aantal kunnen worden uitge breid. als verduidelijking, Laat de deur zoo draaien, dat ze naar buiten open gaat en dlan tegen de zijde van het hok komt te rus ben. Komt er een rukwind, dan zal ze niet uit de heng sels vliegen, doch steun tegen de zij wand vinden. Laat men ze naar de andere zijde toedraaien, dan zindt ze die steun niet en aan deze fout valt al menige uit haar hengsels geslagen deur toe te schrij ven. Hoe minder men in de ren behoeft !e komen, des te beter dit is. Dit spaart namelijk al weer tijd ut, hetgeen nog idoor zeer velen,5 zelfs op sommige groote be drijven, over het hoofd wordt gezien. Maar is de situatie een zoodanige, dat het niet te vermijden valt, laat dan in ieder geval da deur de ren in draaien, men heeft dan althans verkregen, wat in de gegeven omstandigheden te verkrij gen viel. Voor de kleine toornen houden wij niet van de droogvoer-methode en die nen het de kippen liever rui toe. Houdt men echter groote koppels, dan betee- kent de droogvoer-methode een zooda nige werkbesparing, dat men er op aan gewezen is. Het droogvoer wordt in een droogvoerbak toegediend, welke gje- d uren de de laatste jaren in ons land bur gerrecht heeft verkregen. Maar des avonds "sluit men in ieder geval de droogvoerbak af. Ratten en muizen zijn uitermate ge wiekst en meeivoer is voor hen een zoo danig kostje dat ze, tot door het bru tale heen, alles in het werk stellen om er bij te kunnen komen. Heeft u al eens aan het toegangspoortje van uw hok ge dacht? Zoo gauw ze maar even durven, reeds in de avondschemering, tippelen ze daar door heen en hebben zij hurt doel al voor een goed deel bereik! Daarom sluile men het toegangspoortje tijdig af. Zelfs bij de beste droogvoer- bakken blijft het meeivoer nog wel eens hangen. Daarom is het gewenscht eenmaal per dag even de klep open te doen p|f liegen de zijwand te kloppen om het te la'jen doorzakken. Een kleine moeite, welke al heel gauw wordt beloond. In hooger beroep. J. J. L., 35 jaar, werkman le Wemel- dinge heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Mid delburg van 15 Juni 1928, waarbij hij lier zake van het onttrekken van baten aan een faillissement, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden. Door een koelie .aangevallen. De Borneo-Post" meldt: Te Bandjermasin is de heer W. Wes- terhausen, hoofd-administrabeur der ko lenmijn Goenoeng Koepang door een zajner koelies, Ka tiran genaamd, aange vallen. Toen de heer W. zich met zijn vuisten verdedigde, kreeg hij plotse ling een slag met een1 eind hout boven op het hoofd, hem door Katiran's vrouw toegebracht. De heer W. raakte bezwijmd 'en zakte in elkaar, hetgeen door zijn boekhouder, den heer Jeremiah, opge merkt werd. Op dat moment wilde iele koelie den beer W. met een bijl afmaken1, doch nog voor hij den eersten slag kon toebrengen, was de boekhouder den heer W. le hulp gesneld. Een gevecht tusschen dezen en den koelie volgde met als re sultaat een overwinning van dein heer Jeremiah. De heer Westerhausen werd lacht gewond, de koelie gearresteerd. De reden van den aanval is nog niet bekend. Onderwijzers naar lndië. Ameta verneemt, dat na de examens voor de hoofdactie in Nederland in Juli en Augustus de door het departement van onderwijs voor 1928 aangevraagde mannelijke leerkrachten ten getale van 150 naar lndië vertrekken zullen. Onder deze uitkomende leerkrachten zijn ver schillende oud-gedienden, die reeds ge pensioneerd war.n. Ook zullen 20 aan gevraagde vrouwelijke leerkrachten, in het bez'.t van de acte Fransch, binnen kort uitkomen. Fruittelers, let op uw zaak Ons fruit, en bepaaldelijk onze ap pels, hebben in het buitenband geen besten naam. Knoeierij bij den export hééft daartoe bijgedragen. Wij worden over troefd door de Amerikaansche Staten, Amerika levert een mooi en goed ver zorgd product. Waarvan ieder bij een bezoek aan de fruitwinkels in onze steden zich ook kan overtuigen. Men ziet daar mooi gekleurd en gesorteerd fruit; dii'i is buitenland sdh product; en men ziet er slecht fru't; dit L van onze eigen teelt. Evenzoo is het in Engeland, waar in 1926 rond 250 m'Lüoen K.G. appelen uit de Vereinlgie Staten w.erden Inge voerd, terwijl er nog hee'j wat wordt geïmporteerd uit Canada, Australië en andere overzeesche gewesten. In het ge heel voerden de Vereenigde Staten in 1926 naar de verschillende Europeesche landen, uit: 340 mi^locn K.G. appelen en ons land sljechte ruim 12 V2 millioen of nog geen 4 °/o van dat cijfer. Enge land, dat vlak bij onze deur ligt, zou voor ons een prachiiig afzetgebied kunnen zijn indien wij een product konden Leve ren als Amerika; dan zouden we 170 maal zooveel appels naar Engeland kun nen zenden als thans. Wij hebben daar toe veel voor: onze productiekosten en ook de verzendingskosten kunnen belang rijk lager zijn. Maar wat wij' tegen heb ben is: de kwaliteit van ons fruit. Als wij hebben le klagen over overproductie, dan :s dat niet, omdat er geen vraag is. Er is groote vraag, doch naar miooa gekleurd, goed gevormd en gped gezond fruit. En velen onzer teders kennen dat niet. Br wordt in Engeland echter niet slechts zeer gelet op kleur, maar ook meer en meer op den smaak. En vele Amerikaan- sche appelen voldoen 111 beide opzichten. Als wij van hier in kistverpakking appelb naar Engeland zenden, dan dienen wij er derhalve voor te zorgen, dat ons pro duct zoowel wat uiterlijk als wat den smaak betreft met het bu'.tenlandsch fruit kan wedijveren. Al bieden wij dan niet zulk £Cen ruime keuze, de naam van ons fruit houden wij dan toch hoog. De Engelsche merken wet zal vermoe delijk binnenkort voorschrijven, dat het land van herkomst bij appels wordt ver meld. Vermoedelijk zullen we dus alleen nog dit jaar onze appels zonder merk kunnen invoeren. Voor het Amerikaansche Canadeesche en Australische fruit brengt dit geen verandering, omdat dit fruit reeds duidelijk den naam van herkomst draagt. Maar wel voor ons. Zoodra bedoeld be sluit zal zijn gevallen, moeten onze te lers er voor waken, dat geen slechte Ne- derlandsche appels meer naar Engeland worJeci uitgevoerd. Groote belangen staan hier op het spel. Fruitteers, let op uw zaak! Aardappelen uit Italië. Sinds eenigen tijd komen in ons land groote zendingen aardappelen uit Italië aan. De Italianen leggen zich krachtig op den aardappelenbouw toe. Zij hebben poot- goed (Eigenheimers) uit Nederland ge kregen en voeren nu het product, 0 a. naar Nederland en Engeland. Het gevolg van die Italiaansche import was, dat o.a. in Amsterdam voor Malta-aardappelen geen afzet was te 'vinden, mede omdat de Italiaansche aardappelen beter zijn. De importeurs van Malta-aardappelen hadden tijdelijk, in verband hiermee, de zendingen doen ophouden, maar ten slotte moeten zij toch aankomen. Intusschen zijn echter ook de binnenlandsche nieuwe aard appelen aan de markt gekomen. Het ge volg is nu een concurrentie tusschen de VlaJta-importeurs en de Nederlandsche producenten, waar de Italianen ook nog tusschen zitten. De Malta-aardappelen zijn daardoor, hoewel niet spotgoedkoop, toch lager genoteerd dan was verwacht. Nederland em België. Blijkens het Voorloop'g Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp 'bot goedkeuring van hel op 26 October 1927 le Brussel tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende intellects eele toenadering tusschen beide landen juichten eenige leden het beginsel, waar van dit tractaat ilitgaat, ten zeerste toe; zij spraken de hoop uit, dat de uitvoering tot gunstige resultaten zal leiden. Enkele andere leden konden met deze zienswijze niet instemmen. Bij hen vond het gesloten tractaat weinig sympathie. Zij vreesden, dat vooral Fransche in vloed zich hier had doen gelden. Waren zij juist ingelicht, dan waren door de Belgische Regcering1 met Frankrijk en het onder Franschen invloed staande Polen soortgelijke verdragen aangegaan met Engeland, Italië, Zweden, en Let land, allen vrij van Frankrijk staanelf mogendheden, zouden de pog.ngen tot toenadering niet zijn gelukt. De leden, hier aan het wond, konden he; vermoeden niet onderdrukken, dat da Eeigisctie hoog'eeraren, die naar Neder land zullen kom-n, zich uitsluitend van de Fransche taal zullen bedienen en Je Ne derlandsche professoren, die in België zullen optreden, wellicht voor het mee- rendeel Fransch zullen spreken. Zoodoen de zouden wij de sympathie der aan ons stamverwante Vlaamsch volksdeelen ver spelen en juist om het behoud dezer sympathie moet het, naar het oordeel dezer leden, te doen zijn. In dit verband werd ook nog gewezen op het feit, dat onlangs aam den voorzitter van den Diet- schetn Bond, mr. P. W. de Koning, de toegang tol België was ontzegd, toen deze zich tot het houden eener rede bij de Vlaamsche betoog'ng te Aalst naar dat land had willen begeven. Deze leden konden den .ndruk niet van zich afzetten, dal begunstiging van de Fransche boven de D.etsche gedachte practisch de opzet van dit tractaat was, Zij hoopten door den minister im dit op zicht eenigermate le worden gerustgesteld. Een gevangene ontsnapt. Woensdagmiddag 5 uur kwam aan het station te Haarlem aan een gevangene, die overgebracht werd uit Amsterdam. Op het politiebureau aan het Stationsplfe in moest hij even wachten totdat de ge,'an geaiswagen voorkwam. Toen deze voor reed en de gevangene naar bu ten werd geleid, wist de man zich los te rukken en te ontsnappen. Hij holde weg, doch werd onder het viaduct reeds gegrepen en naar de gevangtn.swagein teruggeleid. De reis der Kon. fami lie. De Koninklijke familie wordt 1 Aug. uit Noorwegen op Soestijk verwacht en vandaar midden Aug. op het Loo. Prins Hendrik en de Pressa. Prins Hendrik werd Woensdag, ver gezeld door den Oberburgemeister dr, Adenauer, door de Pressa te Keulen rondgeleid. Hij bezocht de Nederland sche Spaansche en Zweedsche afdeeling van het Stalenhuis en woonde daarna de voorstelling bij in het „Theater der Mun ohener en IUustrierten" op de tentoon- s telling. Poes met de tram uit r ij den. Op bet remiseterrein van de tram aan de Lijsterbesstraat te Den Haag loopen nogal eens katten rond, die niemand toe- behooren. Liefdadige handen geven dezen wel eens een hapje eten, doch ia hoofd zaak voorzien de katten door het vangen van musschen in hun onderhoud. Zooals het meer voorkomt, een bewoner der dienstwoningen ontfermde zich over zoo'n zwerfster. Dezer dagen was poes plotse ling spoorloos verdwenen, en na den gan schen dag niet meer thuis te zijn gekomen, werd de veronderstelling al geopperd, dat poes wel overreden zou zijn. Men had reeds de hoop op het levend weerzien van poes opgegeven, toen twee maal 24 uur, nadat de viervoeter verdwenen was, de bewoonster van een der dienstwoningen in den omtrek 'n klagend gemiauw hoor de. Hoe poes verdwenen was en weer ter plaatse terugkwam, moge hier volgen. Des nachts staat een rij kleine aanhang wagens op het remiseterrein, in de,bocht naar de zoogenaamde pekehemise. Poes had in den vroegen ochtend een plekje uitgekozen onder den bak waar de as van de wielen onder den wagen door loopt. Op een gegeven moment werden de wagens aangekoppeld om in dienst te gaan. De wielen begonnen te draaien, hoe langer hoe sneller, poes werd angstig en bleef ineengedoken in de zeer kleine ruimte zitten. Zoo maakte poes den eersten dag via de Sportlaan met lijn 7 een aantal gratis ritten naar de Laan v. N. O.-Indië en terug. 's Avonds weer in de remise komende was poes de kluts kwijt en bleef in haar schuilhoek. Des anderen daags deed de bewuste wagen dienst op lijn 5. zoodat poes den geheelen dag dezen dienst mede heeft gemaakt. Den morgen van den derden dag stond de wagen juist tegenover den ingang van poes' oude verblijfplaats. Toevallig be merkte poes de voetstappen van haar meesteres, begon erbarmelijk te miauwen, en de meesteres, een haar bekend geluid bespeurend, toog op onderzoek uit en vond haar nieuwe, reeds doodgewaande kostgangster in den bak onder het wielas. Bepaald zindelijk zag poes er niet uit, maar dat kwam spoedig in orde. Hulp uit de lucht. Het K. L, M.-vliegtuig uit Hamburg is gisteren te Rotterdam aangekomen met een lading van 700 K G. onderdeden van den motor van een Noorsch vaartuig dat met averij in Rotterdam lag en zijn reis niet kon voortzetten. Het waren een groot vliegwiel en een kamwiel van groo ten omvang, die op deze wijze door de K. L. M. zijn overgebracht en die ter stond na aankomst gemonteerd zijn. Het 'Wegenfonds. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende de begrooting op het Wegenfonds 1928. Het is aldus dit verslag niet noodig te besparen op de wegenaanleg om den bouw van bruggen over groote rivieren, van viaducten voor spoorwegen en om afschaffing van tollen en dergelijke te kunnen bevorderen. Hiertoe zijn naast de gelden, noodig voor' de verbetering onzer wegen, voldoende gelden beschik baar. Uit eigen beschouwing kan de minister verklaren, dat van toenemend vernietigen van natuurschoon bij onze wegen verbetering, hem niet is gebleken Integendeel wordt zorgvuldig ouder deskundige voorlichting er voor gewaakt, dat onnoodige schade aan beplantingen wordt voorkomeD. De berichten betreffende het verband tusschen kanker gevaar en bitumineuze wegdekken zijn den minister bekend, doch een onderzoek te dier zake ligt wellicht meer op den weg van den minister van arbeid, handel en nijverheid en hij wil zich gaarne, na overleg met dien ambtgenoot, nader in overweging nemen, of tot instellen van het hierbedoelde onderzoek ware over te gaan. Het ligt voorshands niet in de bedoeling om hel gebruik van alle wegen, waarlangs goede rijwielpaden liggen, voor wielrijders te verbieden. In overweging is de vraag of een dergelijk verbod voor weggedeelten of bepaalde wegen aanbeveling kan ver dienen. Met betrekking tot de verbinding van Botterdam met het Zuiden, kan de mi nister mededeelen, dat dit vraagstuk reeds geruimen tijd in onderzoek is. Dit onder zoek is evenwel nog niet zoo ver gevor derd, dat omtrent eenig resultaat thans reeds inlichting zou kunueu worden ver strekt. Nekkramp. Bij het 7-jarig jongetje A. Thomassen in de gemeente Oosterhout is een geval van meningitis cerebrospinalis epidemica geconstateerd. De toestand van den patiënt is ernstig. Een agent mishandeld. Woensdagmorgen vervoegde zich aan het onderstenningsbureau aan de Kost- verlorenkade te Amsterdam een man, die al meermalen om steun had aangeklopt, hoewel hij daar niet voor in aanmerking kwam. Ditmaal hoorde hij opnieuw de mededeeling, dat zijn beroep vergeefsch was. Hij ontstak daarop iu woede en begon een reeks lieflijke woorden naar liet hoofd van de ambtenaren te slingeren. De dienstdoende agent .verwijderde den man uit het bureau, maar deze daad vau den politieman deed de woede van den teleur- gestelden man tot het kookpunt stijgen. De man gaf den agent een kopstoot, waarop deze zijn gummistok trok. De man wist echter den agent de stok te ontrukken en hij begon er mee te slaan. De agent trok zijn sabel en een worste ling ontstond. De man diende den agent met de gnmmistok eenige kraehtige slagen toe. Ambtenaren van het bureau hadden inmiddels aan het posthuis Borgerstraat om assistentie gevraagd. Eenige agenten verschenen spoedig en ontzetten hun collega, die vol blauwe plekken zat en eenige bloedende wonden had. De agent is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. 'Gevaarlijke wonden heeft hij niet. De woesteling zal ter be schikking van de justitie worden gesteld Snippers. De arbeiders Drost en Hootsen te Achterberg, bij Rhenenzijn bij hun werk door dampen van kunstmest ver giftigd. Nog denzelfden dag zijn beidien overleden. Spoorwegongeluk. Nabij het station Darlington (Enge land) heeft een ernst g spoorwegong]» luk plaats gehad met oen pleiziertrcin, waarin ruim 500 passagiers zaten. Men dacht te Dariington dat de pfci- ziertrein al gepasseerd was, zoodat de lijn vrij werd gegeven voor den goederen trein om te rangeeren. De machinist van den pleizierircin zag den goederentrein voor zich op ongeveer 300 meter, zoodat hij nog met alls kracht kon remmen- en zijn trein bij de botsing niet meer vaart had dan 20 K.M. in het uur. Desniette min ontspoorden de tweede en derde wagen, omdat de locomotief omviel en zij werden door de volgende rijtuigen in elkaar gedrukt. Het aantal dooden be draagt 23 en er zijn resds 47 gewonden naar de ziekenhuizen vervoerd, van welke 5 of 6 in emstigen, doch niet onmiddellijk levensgevaarlijken toestand verkecren.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1