Uit den Westhoek Ernstig gemeend Buitenland Raadsfilm. Stadsnieuws EINDELIJK Al de lezers die vanavond gaart grasduinen in de regelen die in dit nummer onder het kopje „De elec- trificatie" staan, zullen waarschijnlijk dezelfde sensatie ondervinden, die wij bij het bewerken der onderhavige stukken te verwerken kregen. Vermoedelijk zucht men in Zuid- Beveland vanavond in koor: „Einde lijk". JuistEindelijk. Eindelijk komt er dan toch schot in het electrische stumperdje van onze provincie. Eindelijk zien Ged. Staten in, dat het er nu maar eens van komen moet. Eindelijk komen ze met een voor stel voor den dag, dat niet reeds bij voorbaat ten doode is opgeschreven. Eindelijk laten ze de Statenleden de keuze Het aanbod „Liefje wat lust je, kla re met pf klare zonder" moge niet van een sterke en onaantastbare positie der P.Z.E.M. getuigen, het zegt dan toch, dat men dezen keer in ieder ge val tot een oplossing wil geraken, dat men de noodzakelijkheid van een spoe dige electrifïcatie inziet. Al het andere laten we nu maar bui ten beschouwing. We spreken niet over de verhouding van het bestuur der P.Z.E.M. tot den Raad van Ad vies, niet over zonderlinge cijfers, niet over handige camouflage, niet over provinciale aanmatiging, die dik geld kan kosten, enz. We gelooven dit keer dat alles wel. Gedeputeerden zijn met twee voor stellen uit den hoek gekomen en een van deze voorstellen is aannemelijk. Eén van de twee moet dit keer onder den hamer door. Dit is voor ons hef belangrijke. Het eenig belangrijke omdat er in de Bevelanden, inzonderheid in Goes electriciteit moét komen. En spoedig. Op welke manier het er komt is nu zaak der provinciale staten. Succes mijne heeren. Raad van Bestuur, dat stroomaankoop van de S. A. ongetwijfeld in de eerste moeilijke jaren financieele voordeelen biedt. Doch in het zesde jaar slaat de balans reeds om en komt het voor deel aan de eigen opwekking en dat in steeds klimmende mate. Niet „voor al", doch „alleen" in de eerste 5 ja ren is stroomaankoop voordeeliger. (Wordt vervolgd). Belgische zeeloodsen. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Door de hoofd- afdeeling der Belgische Kamer werd aan den minister van zeewezen een vraag gesteld betreffende de organisa tie van den dienst der Belgische zee- loodsen waarop de minister thans het volgende heeft geantwoord: „De zee- loodsen der havens van de (Belgische) kust zijn allen te Nieuwpoort, Oos tende en Zeebrugge gevestigd; vroeger verbleven al de zeeloodsen van de Schelde-monden te Vlissingen, sedert eenigen tijd zijn er 7 te Antwerpen en 14 te Oostende maar voor deze laatste stad wordt een getal van 36 loodsen binnenkort reeds voorzien. De .mogelijkheid der overbrenging van het Belgische loodswezen naar Zee- brugge is overwogen geworden; hef zal echter noodig zijn steeds een kern te Vlissingen te behouden terwijl Oos tende ook meer voordeelen biedt als thuishaven". is onze raad om een verzekering met winst-aandeel te sluiten bij de HAV BANK, Schiedam. Onze verzekerde no. 80, die f 141, premie per jaar betaalde, ontving over de jaren 1923 25 f203,15 aan winst aandeel terug. Vraagt inlichtingen. Bijkantoor Groote Markt 16 te Goes. Dir. W. L. B. J. DEKKER. Cyphus te Middelburg. Tot 23 Juni werden te Middelburg 26 gevallen van febris typhoidea ge constateerd. Na dien datum werden geen niéuwe gevallen geconstateerd en werden 7 personen als genezen afge voerd, zoodat thans nog 19 patiënten onder behandeling zijn. Botsing. Op de Jannetjesbrug te Lisse is een militaire motorrijder uit 's Hee- renhoek, die een convooi militaire vrachtauto's begeleidde, in volle vaalt tegen een Ford gereden, die van de tegenovergestelde richting kwam. Ern stig aan hoofd en dijbeen gewond is de motorrijder naar het Militair Hos pitaal te 's Gravenhage vervoerd. Autobus-conceSsies. De Kroon heeft vernietigd het be sluit van Ged. Staten, waarbij conces sie werd verleend aan J. de Muijnck te Borssele voor een autobusdienst op het traject Goes over 's Heer Arends- kerke en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg (op Donderdagen)aan M. P. M. Wondergem te Waarde en P. van Koeveringe aldaar, voor een dienst van Waarde naar Goes op Dinsdagen; aan J. Bauer te Kruiningen voor een dienst van Kruiningen over Schore, Kapelle en Kloetinge naar Goes op Dinsdagen. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep der Ned. Spoorwegen te gen de beschikking van Ged. Staten, waarbij aan J. de Muijnck vergunning is verleend voor een autobusdienst van Borssele over 's Heerenhoek, Nieuw- dorp en St. Joosland naar Middel burg op Woensdagen. Eveneens is on gegrond verklaard het beroep der Spoorwegen tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij aan C. Steketee Zoon te Nieuwdorp (gem. 's Heer Arendskérke) en aan J. Dominicus te Nieuwdorp (gem. 's Heer Arendsker- ke) eene vergunning is verleend voor autobusdiensten van Nieuwdorp over 's Heer Arends- kerke naar Goes, en omgekeerd (uit sluitend op Dinsdagen) van Nieuwdorp over Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg, en omge keerd (uitsluitend op Donderdagen). 's GRAVENPOLDER. Aan de rijks universiteit te Leiden slaagde voor candidaat in de rechten, onze vroe gere dorpsgenoot de heer C. Kouse maker. HANSWEERT. Geslaagd voor doc toraal examen handelswetenschap aan de Nederlandsche Hoogeschool te Rot terdam, de heer F. V. de Groof alhier. HEINKENSZAND. Voor de teraar debestelling van wijlen Jhr. Mr. Dr. A. J. van Citters bestond zeer groote belangstelling van de zijde der bur gerij. Een drietal kransen dekten de baar. Door den heer Steketee, oud burgemeester, werden aan de groeve zeer waardeerende woorden gewijd aan de overledene. Door een der aan wezigen werd dank gebracht voor de belangstelling. Gisteren vierde de Wed. D. v. Weele alhier, haar 90sten geboorte dag. Het muziekgezelschap bracht haar een serenade. Thans telt deze ge meenste 3 negentigers. KAPELLE. Óok hier is besloten een vereenigïng op te richten voor zieken- huisverpleging. Twee honderd leden traden toe. In het bestuur werden ge kozen: Ds. A. Scheele, voorzitter; S. J. van Dijke, secretaris; D. Ganseman, penningmeester; Zuster Scheffer, vice- presidenfe; A. J. van Liere, algem. plaatsverv. en als gewone bestuursle den M. Gelok en P. M. Keim. Als ode benoemde het bestuur de heer van Oosten. Ook te Biezelinge zal men trachten tot de oprichting van een ziekenhuis- vereeniging te komen. NISSE. De heer J. van der Made Jr. alhier, slaagde voor het eindexa men afdeeling A van het Lyceum te Baarn. Donderdag werd alhier door no taris Pilaar publiek verkocht: 1. Een hoefje, bestaande uit woon huis, schuur, erf en bouwland in hef Nieuwland groot 1.05.20 H.A. aan Pe trus Franciscus Schreurs te 's Hee renhoek voor f 6010, 2. Bouwland in de gemeente Heïn- kenszand in den Louisepólder, groot 0.91.20 H.A. aan Adr. Vermue Jans- zoon te Heinkenszand voor f3192, Samen f 9202, OVEZAND. Donderdag is door het R.K. Armbestuur van Goes ten over staan van notaris Verbist verkocht: 0.99.07 H.A. bouwland in Nisse voor f6310 per H.A. aan M. Zonnevijle te Nisse; 2.35.50 H.A. weiland in Nisse voor f2730 per H.A. aan Ps. Werrie te 's Heerenhoek; 1.08.00 H.A. bouw land in Nisse voor f2010 per H.A. aan J. Kegel te Nisse; 1.18.40 H.A. bouw- en weiland in Nisse voor f2250 per H.A. aan A. Boonman te Oude lande; 1.09.60 H.A. bouwland in Nisse voor f3520 per H.A. aan A. Boonman te Oudelande; 1.16.10 H.A. bouwland in Nisse voor f3730 per H.A. aan A. Boonman te Oudelande; 0.75.40 H.A. bouwland in Nisse voor f4140 per H.A. aan A. Boonman te Oudelande; I.07.09 H.A. bouwland in Nisse voor f 4560 per H.A. aan A. Boonman te Oudelande; 0.49.60 H.A. bouwland in Nisse voor f 4620 per H.A. aan C. Westdorp te Nisse; 0.49.20 H.A. bouw land in Nisse voor f3510 per H.A. aan J. Boonman Pz. te Nisse. Onkos ten 8y2 <>/o. De gunning is door de verkoopers 3 dagen aangehouden. RILLAND-BATH. Aan de Universi teit te Amsterdam slaagde voor de gezamenlijke tentamina in de natuur wetenschappelijke vakken van het eer ste gedeelte candidaats-examen in de geneeskunde de heer W. A. Griep alhier. SCHORE. Bij de sluisbouw alhier geraakte de werkman C. van Hans- weert bij het verhandelen van heipalen met zijn voet zoodanig bekneld, dat geneeskundige hulp moest worden! n- geroepen. Naar wij vernemen zal deze werkman zijn werk voor geruimen tijd niet kunnen hervatten. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat in den tuin van den heer N. meerdere aardbeien zijn gegroeid van abnormale grootte. Een dezer bleek 53 gram te wegen. Alhier is een afdeeling opge richt van de vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging met aanvankelijk 67 leden. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren ,M. Maas, A. Bie- rens, H. van Koeveringe, C. Potter Azn. en G. Zoeteweij. Op de plaats waar een gedeelte van den zeedijk is verzakt, tengevolge van den sluisbouw, is thans aan de zeezijde een kistdam aangebracht. De veiligheid is hierdoor verzekerd, zoo dat de werkzaamheden aan de sluis zonder gevaar voortgang kunnen heb ben. WAARDE. Woensdagmiddag was Mevr. Hondelink voor het laatst aan wezig op het consultatie-bureau voor zuigelingen, wegens vertrek naar Utrecht. Ngjnens alle. moeders werd haar door Mej. Kamerling een bloem stuk aangeboden. WOLPHAARTSDIJK. De heer A. Strijd, autoverhuurder alhier, heeft de ouden van dagen, die in „Zorgvliet" verpleegd worden een aangenamen dag bezorgd. Met de verpleegden maakte hij geheel belangeloos een tochtje naar Vlissingen. OVERZICHT. De nieuwe Duitsche regeering. Dat hef lang niet gemakkelijk is een regeering samen te stellen is opnieuw gebleken uit de vele pogingen die de heer Müller aanwendde alvorens hij Duitschland een nieuw kabinet kon voorleggen. Maar: tenslotte is de ka binetsformateur dan toch geslaagd. De Duitsche regeering is gisteren tot stand gekomen. De ministerlijst bevat de volgende namen: Hermann Müïler (söc.), rijkskanse lier; v. Guérard (centrum), bezette gebieden en verkeer; Stresemann (Volkspartij), buiten- landsche zaken'; Severing (soc.), binnenlandsche za ken; Curfius (Volkspartij), economische aangelegenheden Hilferding (soc.), financiën Koch (dem.), justitie. Gröner (partijloos), rijksweer. Dietrich (dem.), voedselvoorziening. Schaetzl (B. Volkspartij), posterijen. De rijkspresident verleende aan deze lijst reeds zijn goedkeuring. Als een permanente regeering behoeft mende bovenstaande evenwel niet te beschou wen. Het kabinet zal slechts tot den herfst in functie blijven! Die pessimistische uitspraak: „Hoe ooi belangrijker de agenda..... des te langer de besprekingen", ging, gister nu eens neet op. Tusschen bet raadsgabed en de smakelijke uiteenzet ling van den voorzit ter waarom de skctothu'sbediende op hy- gëniscbe gronden meer recht heeft op een water-closet dan op een traditioneel tonnetje (natuurlijk* slot der vergadering) kg slechts een stijf k war bert je. En in dat kwartiertje maakten de raads leden het elkaar noch den- voorzitter ks- tiig. Het eenig aanwezig, r.k. raadslid trachtte even liet college van B. en W. en zijn collega's tot een juridisch spelletje te verleiden, de voorzitter verkocht een witz-je over advocaten die het even ge makkelijk vinden le bewijzen dat iets wit is als zwart, (welk grapje in verbarid met de aanwezigheid van een meester in rechten nogal succes oogstte) de heer van Poelgeest bromde eens goedmoedijg op oude notulen, de heer van Bommel van Vloten op de begrootng van het gasbe drijf, de heer Eckbairdt kon weer niet nakien even zijin klankrijk orgaan te be luisteren.... Dit was alles. Het is ongetwijfeld de tamste en ver standigste bijeenkomst die we in Goes tot nu toe bijwoonden. Na de openbare zitting is waarschijn lijk heel genoeglijk in besloten zitting nog een boompje opgezet, doch tot der gelijke bijeenkomsten reikt' ons filmtoestel niet. i Hetgeen we natuurlijk met de colle ga's van harte betreuren! Het mooie zomerweer vergoedde de journalisten evenwel eenigszins de spoe dige verwijdering uit de raadszaal. Een zilveren jubileum, Een kwarteeuw zal het Zondag a s. geleden zijin dat de heer F. G. C. Rot huizen, directeur van gemeentewerken, alh er, als gemeente-bouwmeester m dienst der stad Goes trad. Hoewel de jubiWis te kennen heeft ge geven den herdenkingsdag zoo. weinig mo gelijk ruchtbaar te wil'en maken (hetgeen volkomen in overeenstemming is met de eenvoud ge, bescheiden persoonlijkheid van dein heer Rothuizen) meenen we toch :n onze kolommen van dit jubileum gewag te moeten maken. Eerstens omdat het slechts zelden voor komt dat een d.recteur van gemeente werken 25 jaar achtereen zajn taak in eenzelfde gemeente vindt, ten tweede (en dit is wel de voornaamste reden) omdat de jubilaris in Goes een der voor naamste en moedijkste gemeentelijke func ties bekleedt en dit doet een wijze die 'hoogachting, instemming ontzag en eerbied verwekt. De heer Rothuizen is 'in Goes niet de eenage die in Ihet ambtenaren-corps onzer stad den eersten rapg bere'kté. dVfaar toch gelooven we te mogen zéggen, dat hij onder de vooraanstaande ambtenaren zoo wiet de moeilijkst de-'meest aan cr.tiek onderhevige Sen ook eeji der verantwoordelijkste ^siïbs bekleedt. Hij toch bepaalt z.ch in -ziju.-wierk niet tot het papier, het geduldige papier dat, in een dossier gesloten, meestal weinig gelegen heid krijgt aanklachten te uiten tegen hem die het gebruikte, en dat toch nog altijd kansen biedt gemaakte fouten te verbeteren. De heer Rothuizen evenwel werkt in steen, een materiaal duurzamer dan papier en minder soepel ais het geldt eventuceb vergissingen te wijzigen. Hel :s o.a. de substantie van het materiaal dat betrekkingen als die van dien jubilaris zoo bij uitstek verantwoordelijk doet zijn. Knoeit een schilder dan kan men zoo hij geen zelf-critiek genoeg heiaft om zijn doeken te vernietigen, zijn werk negeeren. Knoeit daarentegen een architect, dan geeft hij de gemeenschap een klap in het aangezicht. Zijn scheppingen toch kan men niet over het hoofd zien, ze dringen zich op, direct nadat ze gereed kwamen maar ook later nog, aan de geslachten (die na ons komen. Eetn mislukt bouwwerk sleept de mienschbeid zooals de wande lende Jood zijn zonde»eeuwen met zich mede. Na deze overweging zal mén ons' wiel van overdrijving verdenken als we schrij ven, dat de betrekking van -demheer Rot huizen in Goes een zeer verantwoorde lijke as. Bij ieder jubileum van beteekenis gunt mien zich tijd voor oen terugblik. Ook thans dus. Als mein den 25-jarigem steat van dienst van den heer Rothuizen overziet, bemerkt men eerst wat in een kwart-eeuw onder zijn toezicht en (of) door zijn bemidde ling tot stand kwam. Een lange lijst van werkzaamheden ligt voor ons, doch we zullen slechts het voornaamste hier af drukken. De heer Rothuizen bouwde en ver bouwde van 1903 tot heden o.a.: diverse schoollokalen, vele straten, rioleerimgen en havenwerken, de secretarie, het vei- lingslokaal achter de Beurs, de landbouw- winterschool, de rijkskantoren en de wo ningen aan het Ravelijn, het politie-bu- reau, het kantoo r voor gemeen te-wer ken het Schuttershof, 20 kleine woningen aan den Polderweg, woningen voor Nieuw Goesmiddenstands woningen, het nieu we Gasthuis en het zusterhuis, 32 wonin gen voor het spoorwegpersoneel, de be graafplaats, een brandvtij gemeente-ar chief, het abattoir.^.yi* -j - .y, Hij vernieuwde dégasfabriek, restau reerde het vischhufsje,~ de* "poortjes aan de Kreukelmarkt d^Mnhuis'hij ontwierp een grootsch- reoleerin&plan voor Goes (het wacht "nog op ba vering), legde het Ravelijn, den hoofdyerkeers-;. weg, West wal en verschillende plantsoe nen aan Hij reorganiseerde den reinigings dienst Hij ontwierp de uitbreidingsplannen vain Goes, vastgelegd in de bouwplannen I, II en IIIj Hij deed tal van andere, kle.ne werk jes tot openbare werken behoorend..... Bovendien was de heer Rothuizen ar chitect van vele particuliere gebouwen en woonhuizen Dit zijn slechts een paar notities, over genomen van de lange lijst, vermeldende de werken daie in den Goeschen tijd van den heer Rothuizen tot stand kwamen, Zooals men ziet: aan werk heeft hel den jubilaris nooit ontbroken. Ook niet aan zeer moeilijk werk onder omstandig heden soms 'doe van het menschelijke prestatie-vermogen het uiterste vergden. Dit was vooral het geval gedurende de eerste jaren van zijn verblijf n Goes, toen de gemeente ging, uitbreiden en de raad niet inzag dat iedere werkkracht Kaar grenzen bereikt. Zonder een'ge hulpmoest de gemeente-bouwmeester zijn omvang rijke, overbelaste taak vervullen. Wat de kwantiteit van 'twerk van dem heer Rothuizen betreft: dat is wel in orde De meemimgan zullen daarover al even weinig verdeeld zijn als over de kwaliteit. Ook deze kan bij een terugblik niet on besproken blijven want onmiddellijk na kennisneming van de „werk-lijst" welt de vraag cp „Hoe bouwt de directeur van gemeente werken Het zou ettelijke pagina's ruimte vel gen zoo we aam de hand' van de architec tonische scheppingen van den jubilaris, alle afzonderlijk betracht, het antwoord moesten geven. H ervan zie'i we dus af. 't Geheel in vogelvlucht beschouwend, en onzfe meening toetsend aan die van kunste naars en bouwmeesters* van beteekenis, kunnen we schrijven: „Het werk van den heer Rothu.zem getuigt van een rustagjo bezonken artistiek talen', idait is afgestemd op de praktijk van het léven in een kleine stad. Zijn oeuvre is nooit een openbaring (yvas het dat wel,1 dan deugde de beer JR. niet als gemeente-architect voor Goes) nooit van brutale opdringerigheid, doch ;n volkomen harmonie met het Zeeuwsche iandschap en met dé onmi ddellijke om- gev.ng, terwijl het tóch dermate persoon lijke visie en modem inzicht verraadt, dat men het nooit za,l rangschikken onder de in overheidsdienst1 uitgevoerde werken, die hare beteekenis slechts onilcenen aan haar onmiddellijke doel. De hear Rothuizenheeft Goes van voortreffelijke bouwwerken vóórzien. Als we dit schrijven denkan wie niet het minst aan Nieuw Goes, daft zulk een opwekken- den indruk maakt' op den vreemdeling aan de huizen in ds andere bouwplannen, die als opmerkelijke jonge, fleurige beel den om die grijze stad slaan.' Gedurende een kwart-eeuw heeft de heer Rothuizen zijn beste krachten aan de stad geschonken. Goes mag hem daar voor dankbaar zijn. Dankbaar voor het werk dali hij schonk, dankbaar ook voor zijn persoonlijkheid, zijn \r endelijke, be schaafde, welwillende persoonlijkheid, die in een samenleving als de Goesche zoo uitlnemend op haar plaats is en zoo vrucht bare resultaten afwéirpt. Maandag zal het, zilveren Jubileum ge vierd worden. We hopen, dat( den heer Rothuizen (al is hij er niet op gesteld) vele blijken van waardeerng 'zullen be reiken. Want deze zijn het toeh die hem .ets kunnen vertolken van de groote waar deering die in de Goesche harten jegens den jubilaris gekoesterd, wordt Gemeenteraad; (Zitting van gistermiddag). Voorzitter: de heer G. A. Hajenius, Afwezig: ide heeren. Koning en Simons'. De notuien van de vergadering an 18 Januari, 1 Februari, 22 Ma^rt, 12 April en 24 Mei 1928 worden goedgekeurd. Ir. van P o e 1 g e.e s t vindt het wen- schelijk dat de notulen voortaan eerder worden vastgesteld. Do voorzitter antwoordt, dat dit ook in de bedoeling ligt. Nu was er eeni gen achterstand door afwezigheid van personeel enz. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ihgekohien stukken: Verslag van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteirs Maatschappij te Middelburg over 1927.' Processen-verbaal van de opneming vari kas en boeken van '(den gemeente-ont vanger. Goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot ingebjruikgeving van gronden aan den Stationsweg. Goedkeuring van h^Upjiadsbesluit van 24 Mei 1928, houdende vaststelling van de te betalenrecognitie' vóW het verbe nen van uitweg naar het wandelpad op den Oostwal. Goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Mei l'928, ;tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1928. Goedkeuring va®, .het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot wijziging van de begroo ting voor'"hét Grohdbódrijf iteor 1928. Goedkeuring, van het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot wijziging van dé begroo lang van hét Openbaar Gedtraal Slacht-- huis voor 1928. Goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Mei 1928, tot het aangaan van een geldleening ad f60.000 voër- de kerk restauratie. *r'' Goedkeuring van "het raadsbesluit van 24 Mei 1928, betreffende prijsdaling van gronden in de Bouwplannen', Verzoek van het bestuur der vereeni ging voor HandelsondeWdjs te Middel burg, om een jaarlij k^ch subsidie té wil len verleenen. Verz oe ken entvöonr stellen Verzoek om afschrijving van belasting. Het verzoek Wordt /toegestaan. Voorstel tot onderhandsche verhuring van grond in Bouwplan III aan den héér J. A. H. Abeleven. Aangenomen. Voorstel tot het voeren van een ont eigeningsprocedure ter verkrijging van dé nog resteerende eigendommen, noodig voor den aanleg va/n Bouwplan III. Aangenomen'.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2