Uit den Westhoek GHOBOim Ieeh heerlijke chocoladepasteiI Stadsnieuws Binnenland NOBILE. Toen het bekend werd dat No bile in veiligheid gebracht was is er door het couranten lezend puibiiek in ons land waarschijnlijk geen golf van blijde ont roering gegaan. We kunnen het ten volle billijken. Voor onze Hol.andsche begrip pen toch is er iets met de redding van Nobile niet in orde. Hij was de comman dant 'der onderneming, hij was de eerste die de troostelooze en gevaarlijke ijs vlakte verliet.... hij was het die zijn be manning aan het lot prijs gaf.... hij was het die ons deed denken aan den kapitein die het zinkende schip ontvluchtte voor dat de bemanning in veiligheid was ge bracht Aan het bericht zijner redding was toe gevoegd dat Nobile een gebroken been had. Voor zijn eer en voor die van Italië hopen we dat deze toevoeging juist is geweest, hopen we zelfs, dat de toestand van Nobile bedenkelijk is en dat er dus eenige reden voor hem was om zijn man nen te verlaten, in tegenstelling met wat door alle eeuwen heen eer en plicht aan een commandant voorschrijven Het is geen sympathieke figuur deze Italiaansche generaal, om wien niet alleen de heele exped-t.e van de Italia" d dood hoogstwaarschijnlijk is ingegaan of zal ingaan, die voorts den vermoedelijken dood van Amundsen en vier zijner mak kers op. zijn rekening heeft en wellicht ook dien van zijn eigen redder, den Zweedschen aviateur Lundborg. In 1925 voer Nobile met Amundsen over de Noordpool. De nog al blufferig aangelegde Nobile trachtte toen zijn leer meester op zij te duwen en e.schte groo- ter aandeel in den roem dan hem toe kwam. Daarna heeft Nobile allerlei on sympathieke geruchten over Amundsen - verspreid en hij wilde toen toonen dat hij ook zonder zijn leermeester, zonder den trouwhartigen Noor over den Pool kon koersen. Het gevolg is bekend. De slecht voor bereide tocht mislukte. Toen Nobile in nood zat was Amundsen een der eersten die een vliegtuig vroeg, om hem te gaan opsporen.... Amundsen wordt nu ver mist. De kans is groot dat hij aan zijn menschlievendlheid ton offer is gevallen, dat hij nooit zal terugkeeren. En intussclhem zit de waanwijze dilet tant poolreiziger in zijn hut aan boord van de „Cita di Milano", welverzorgd, verpleegd en gekoesterd. Zijn gebroken been zal herstellen, hij zal terugkeeren naar zijn vaderland dat hem als teen held, met veel omhelzingen* tranen en „eviva's" zal binnen halen...... Een groot3 of sympathieke figuur is deze generaal in onze Hollands clhe oogen evenwel niet. De oefening staat onder commando van den a fdeeiings-commandant, De brug bij Tholen. Daar de aanneemster en haar borgen geen gevolg hebben gegeven aan de aan maning van het gemeentebestuur van Tho lein om met het betonwerk aan den pijler van de brug op den Thoolschen oever te beginnen is men vanwege de gemeente begonnen ook dat gedeelte van de brug- werkeo un eigen beheer uit te voeren. Nader verneemt de ,,Z. Nsb. dat vo rige week bij deurwaarders-exploit de aanneemster van het werk gesommeerd is om het werk aan den grootea pijler aan den Thoolschen oever aan te vangen. De aanneemster heeft aan de sommaties geen gevolg gegeven. Ook de borgen zijn <in gebreke gebleven bet werk over te ne men. Derhalve was de gemeente genood zaak het werk zelf te doen uitvoeren op kosten van de aanneemster. Men is dan ook thans met volle kracht aan den gang en verwacht mag worden dat nu het werk binnen afzienbaren tijd geheel ge reed zal zijn. Het terrein is afgezet door rijkspolitie en marechaussee, om even tueel© verwikkelingen ie voorkomen met het oog dat vorige week reeds een vecht partij plaats had tussdhen de aannemer Boersma en den uitvoerder der Zu d-Ned, Beton-Mij van Go!. Wij kunnen, aldus de „Z. Nsb., met anders dan dit actief optreden van het dagelijksch bes'tuur der gemeente op P^ijs stellen, want het telkens uitstellen zou oor zaak worden dat die brug er 'dit jaar niet meer zou kunnen komen. Gezondheidcommissies. Door den Commissaris der Koning n in Zeeland zijin in de Gezondheidcommis si-es gezeteld te Middelburg, Veere, Vlis singen. Zierikzee, Tholen, Goes, Krui- ningen' Oostburg, Hulst en Neuzen, voor het tijdvak 1 Jul: 1928 tot 1 Juli 1933 herbenoemd tot lid resp. de heeren A. J. Hoorweg, Middelburg; mr. W. J. Wol dringh van der Hoop, Westkapelle; J. J. Wolters, Vlissingen; C. Blom, Haam stede; D. v. d. Maas, Oud-Vossemeer; L. W. B. A. Mulder, Ovezande; W. M. Moree Rilland-Bath; J. van Baal, Oost- burg; J. van 'tWesteinde, Hulst; en A P. Wisse. Zaam^lag. I op brood of beschuit I Ia. Prijs per flacoriitr^J Aanbestedingen Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg is heden aanbesteed. a. het voltooien der \erruiming van de bestaande buitenhaven -en het opspui ten van terreinen om de haven, met bij komende werken, ten b-hoeve van de ver bet.ring van de haven van VJissingen, in gevolge de wet van 25 Juli 1919, als mede het onderhouden van de bodem diepte in een gedeelte van de bestaande bu tenhaven te Vlissingen, bchoor.nde tot de werken van het kanaal door Wal cheren. Raming f 690.000. b. het leveren en imhangen van vier sluisdeuren met bijbehoorende onder-dea len ien het leveren van een reservedeur ten behoeve van de keersluis te Vlissingen. Raming f213.000. c. het vernieuwen van de dekken van de Bonzijbrug en de Schorebrug, beboo- rende tot de werken van het Kanaal door Zu.d-Beveland. Raming f13.000. a. Inschrijvers: KI. Blankenvoort te Haarlem, en J. M. Kalis, te Den Haag, bij een wekelijkschen werktfjid van 48 uur na 1 Januari 1929, f 1.243.700 ein bij 55-urige arbeidsweek f 1.353.000, N. V. Albatam te Den Haag, resp. f 1.150.000 en f 998.400. Twee biljetten werden van onwaarde verklaard. b. N. V. ,,de Maas" te Slikkerveer f264.380; N. V. Machinefabriek „Braat e Rotterdam f252 266; N. V. Kloos Zonien's werkplaatsen te Knderdijk f 222.740; N. V. „Werkspoor" te Am sterdam f 198.445. Een biljet werd van onwaarde verklaard. c. P. Dekker le Veere f 13990; N.V. Mabuat te Willemstad f13516; J. J. Jansen te Middelburg f 13370; L. P. Corstanje f 13180; en A. v. d. Straaten Jr. te Hansewert f 12.800. BORSSELE. De zoon van den land bouwer J, de J„ alhier, die te Biervliet logeerde, liep Woensdag aldaar over de schorren. Wijl hij den weg niet wisti is hij in een diepe geul gegleden en ver dronken. Een voorbijganger heeft nog veel moeite gedaan om het slachtoffer te "redden; helaas zonder resultaat. 's-GRAVENPO'LDER. Vrijdag ver derde de raad dezer gemeente, waar bij alle leden tegenwoordig waren. Over' egd werd het proces-verbaal van kas opname bij den gem.-ontvanger. In kas was een bedrag van f3735,79V2. De voorzitter las het adres voor, ver zonden aan den minister van waterstaat, waarin wordt verzocht, den neuw aan te ;gen weg niet bulten de bebouwde kom te leggen, opdat gjean kostbaar bouw en tuinland noodeloos aan de cultuur worde onttrokken. De rooilijn aan den 's Gravónpolder- sche weg werd vastgesteld op 12 50 M. en die aan den lange weg op 11.80 M. uit de as van den weg. De aigemeene politieverordening werd aangevuld met e.n bepa'ing welke beoogt te voorkomen, dat op bochten of krui singen van wegen-, door beplantingen of het plaatsen van voor we/pen het uitzicht wordt belemmerd. In de begrooting 1927 werd nog, een kleine wijziging aangebracht, De heer Verhulst verzoekt alsnog ant woord op zijin gestelde vraag omtrent de openbare school, waarop de voor zitter antwoordde, dat de school op tijd aanvangt. 'sHEER ABTSKERKE morgen zou W. M. zijn schapen, in een weide docht bij Helnkenszand loopemidie^ scheren. Daar komende ontdekte hij dat één er van, die voor ongeveer 6 pond wol op had, door een dief geschoren was. 'tls te hopen dat de politie de dader(s) opsporen kan. HEINKENSZAND. Alhier is heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. Dir. A. J. van C.tters, in le ven oud-gezant ie Peking. KRABBENDIJKE. Alhier is defi nitief opgericht een onderafd. van de Ver. voor Ziekenhuisver p leging op Noord en Zuid-Beveland. Het aantal ingeschre venen bedraagt thans 130, waarvan 119 beitalenden. Dit jaar zal op de KruiningJ- sche kermis (tvveede dag) geen ringrij- derij plaats hebben. Ook het muziekge zelschap zal geen concert geven, aange zien dit gezelschap deel neemt aan het festval te Yerseke. Vroeger jaren was het op den tweeden dag een gez» drukte velen uit den omtrek kwamen dan naar hier. Door het dans ver bod en andere belemmeringen gaan de jongelui ergens anders hun vermaak zoeken. KRUININGEN. Mej. L. Hollestelle alhier slaagde te Middelburg voor het examen nuttige handwerken. MIDDELBURG. Op verzoek van den waarnemenden commissaris van politie al hier deelun wij mede. dat de secretaris van -den Armenraad te Amsterdam ont raadt, mede op grond van inlichtingen van den hoofd-oommissaris van politie te 's Gravenhage, het verstrekken van fir nancieelen steun aan de stichting „Zon nestraal", voor welke zekere heer C. Wa> terland collecteert. Daar deze heer thans alhier tracht geld bijeen te brengen en dat nog wel zonder de veireischte vergun ning zij men gewaarschuwd daaraan g(een gehoor te geven. Het is weer een bewijs men steeds goed doet naar een vergunn.ng te vragen alvorens onbekenden geld te geven. Gisterenmiddag is tijdens den vrij hevigen storm bij een rukwind een zeer groot gat g|eslagen in heit dak van eene woning op den Dam alhiir. Een zijde van het dak werd bijna geheel weggeslagen en ook inwendig werd aan de woning vrij groote schade toegebracht. Persoonlijke ongelukken vielen er niet bij voor, RILLAND. Zondag nam in den na- middagdiienst in de O. L. schooi, welke tot in den gang was gevuld, ds. J. S. Hartjes afscheid vain -de Ned. Herv. Kerk alhier. Tot tekst had spreker genomen Lucas 17 vers 10: „Aizoo ook gij wanneer gij zult gedaan hebben al hetgeen U bevo len is, zoo zegt: „Wij zijn onnutte dienst knechten", want wij hebben maar gedaan hetgeen wij schuldig waren te doen." Gisteren vergaderde de raad vol tallig. De voorzitter verstrekt namens B. en W. nog enkele mededeelingen aangaan de de onderhandelingen inzake overname der gasfabriek, welke sinds de vorige raadsvergadering zijn gevoerd. Verder wordt ter kennis van den raad gebracht, dat aan den heer Eijsboutjs, fabrikant van torenuurwerken fee Asten, is opge dragen het schoonmaken en overplaatsen van het torenuurwerk. Het schrijven van Ged. Staten betreffende aanstelling van schoolartsen komt in behandeling. Over eenkomstig het praeadvies van B. en W. besluit de raad zich in beginsel te ver klaren tegen invoering van het instituut schoolarts, waarmee een bijdrage in de kosten komt te vervallen. Overwogen werd bij deze beslissing, dat het instituut schoolarts ongunstig moet werken op de verantwoordelijkheudsplicht der ouders; dat de noodzakelijkheid der invoering voor ©ene plattelandsgemeente als Rilland- Bath niet kan worden erkend; dat in ver band hiermee de betrekkelijk geringe voor deden, die van dit instituut worden ver wacht, niet opwegen tegen de belang rijke kosten aan het instituut verbonden; terwijl te-n slotte de financioele regeling voor het bijzonder onderwijs niet zonder bedenking werd geoordeeld, zij het dan ook dat in aanmerking dient genomen te worden, dat de financieele opzet slechts in grove trekken is aangegeven. De be groetingen voor 1927 en 1928 werden gje- wijzigd. Aan mej. J. A. Boot werd een half jaar ontheffing verleend van haar aanslag in de hondenbelasting. Daarna sluiting. VLISSINGEN. Het aan al werkwilli- n op de Schelde is heden weder met 2 toegenomen -en gestegen' tot 399. WAARDE. Maandagavond kwamen de leden van de Veneemlglng voor zie- kenhuisverpleging bijeen. De voorzitter der vergadering deelde mede, dat er ruim 150 leden waren, zoo-dat de plaatselijke vereeniging tot stand gekomen is. Het ledental is nog steeds groeiende. Tot be stuursleden zijn gekozen de heeren J. Bom, Joh. J. Pieper ein ds. C. de Waa. De laatste zal voorzitter zijn, terwijl de heer Pieper als secretaris-penningmees ter zal fungeeren. WOLPHAARTSDIJK. Maandag hield de raad dezer gemeente een open bare vergadering. Afwezig, was de heer Joh. Lindenbergjh. Eenige ingekomen stuk ken, waarbij een afwijzende beschikk.ng van Ged. Staten op een beroep van Joh. Driedijk, betreffende art. 101 van de L. O.-wet, werden vo-or kennisgeving aan genomen. Op een verzoek van de veree niging „Eigen Erf" om een voorschot voor aankoop grond voor uitgifte van een plaatsje werd met aigemeene stemmen gunstig beschikt. Aangekocht zal worden een perceel bouwland gelegen in Oud- Sabbingepolder, groot 81 Are, ©„gendom van L. Hubrechtse voor de som van f 3600. Op dat peroeel zal een plaatsje worden gebouwd door A. van der Vliet waarvoor 27 Are van genoemd perceel worden gebruikt. De rest zal worden uitgegeven voor los land dn pacht, totdat eien nieuwe aanvrage voor het stichten van een plaatsje inkomt. Het totale voor schot dat zal worden verstrekt, is f5982 Het verzoek van de bewoners van het voormalige villaterrein, om gelden be schikbaar te stellen voor verbetering vain den uitweg, werd aangehouden tot eien volgende vergadering. Op een verzoek van A. van Strien Jz. om ontheffing van hondenbelasting, werd afwijzend besch.kt. Inzake de circulaire van Ged. Staten, inzake schoolartsen', werd besloten van wege de hooge kosten niet in te gaan. De staat vain oninbare posten honden belasting werd vastgesteld op f 5. De ge meen tebegrooting 1927 werd gewijzigd en verhoogd met f 195,70 welk bedrag kan worden gevonden uit die post van onvoor zien. I Die electrificatle Gedeputeerde Staten komen thans met nadere voorstellen tot elecV.ficatie der middengroep. Zij stellen de Provinciale Staten voor: Een eigen centrale te doen stichten en daarvoor een voorloopig crediet van f 1335.000 te verbenen. Kunnen de Provinciab Staten zich hiermee niet vereenigen dan stellen Ged. voor de electricibeit van -de Vlissingsche centrale te betrekken en daarvoor een voorloopig crediet van f 1 060.000 te ver- Op de toelichting tot de voorstellen lbo pen we in ons volgend nummer terug te komen. Gemeenteraadi De agenda voor de openbare verga dering van dein raad op Donderdag a.s., wordt nog aangevuld met het voorstel tot wijziging van de begjrootfng voor het Gasbedrijf voor 1927. Onbewoonbaar. 23 December 1927 werd onbewoon baar verklaard de woning Molendijk 1, en werd tevens entruiming daarvan ge last binnen 6 maanden. Aangezien de bewoner néet tot ontrui ming zal kunnen overgaan, alvorens er en geschikte woning beschikbaar komt in welk verband B. en W. denken aan de woningen aan en bij het Pi-eter Jas perseplein, geven zij den raad in overwe ging, den ontruimingstermijn met 6 maan den te verlengen. Benoemd. Tot telefoniste 2e kl. bij den Interlo- calen dienst is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de leerling telefoniste .J M. H. La-mers van het post- en telegraaf kantoor alhier. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voo-r het practisch- potheker-examen 2e ged. de heer L. H. van Berk Jr. alhier. Mej. T. Steinz alhier slaagde Voor het examen nuttige handwerken. Vergadering. In café „Nationale" kwamen de kan t-oor- en statiomhouders bij die Post- en Telegraafdienst in Zeeland in vergadering bijeen. Na bespreking der agendapunten werd de volgende samenvatting door de ing vastgjesteld en aanvaard: toe Goes, f 5 s. 5 d„ C. v. N. te Kruil- ningen f 10 10 d. Zonder noodzaak met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: F. J. B. te Goes, f 2 s. 2 d. Met -een vaartuig varen in een Rijks kanaal zonder voorzien te zijn van regle menten: E. G. te Hazen, J. A. H. te Wenieldinige 2 X f2 s. 2 X 2 d, Door J. E. N. te 's Heer Arendskerke is hooger beroep aangeteekend tegjen het vonnis van dit kantongerecht waarbij zij is veroordeeld wegens het als be stuurster van een motorrijtuig daarmede rijden zonder rijbewijs, en daarmede de veiligheid van het verkeer u'n gevaar bren gen tot 2 X f25 s. 2 X 25 d. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 72 biggen. In motorolie gebakken. Na het eten van panne koeken is het geneele gezin van den heer De V., wo nende aan de Ringvaart te Haarlemmer meer, plotseling ziek geworden. Bij on derzoek bleek, dat de pannekoeken wa ren gebakken met olie, <iin een winkel ter plaatse gekocht, en dat men zich daar vergist had bij de aflevering: in plaats van bakolie had men motorolie gegeven. Vooral een jongetje van 7 jaar is er erg aan toe geweest. In het hol van den leeuw. De kantoor- en statiiiomhouders in Zee land besprekende hun onvoldoend gere de loon- en rechtspositie, stellen vasl dat de kantoorhouders sedert 1923 een zeer beduidende in komsteinverminderlng hebben ondergaan door het toepassen van kortingen en werktijd ver lenging, en dal zij in loon en rechtsregeling beneden el ke regeling in het vrije bedrijf staan. Dat vele kantoorhouders bij vestiging zeer hooge bouw- of verbouwingskosten moes ten maken, den rentevoet ein vastgestelde aflossingsbedragen tot heden vrijwel de zelfde zijn gebleven, terwijl daarentegen de salarissen sterk daalden. Dat de in 1926 voorgestelde classificatie-regeling, der hulpkantoren een voortdurende bedreiging van het salarispeil beteekent omdat bij doorvoering daarvan een groot aantal kan toorhouders practisch nimmer een hoo- gere kantoorklasse zal kunnen bereiken en waardoor mieer werk zal moeten worden verricht voor minder loon. Met aigemeene stemmen wordt besloten het Bondsbestuur te verzoeken bij de thans in bewerking ijnde technische salarisherziening tea- be voegder plaatse met gro-ote klem aan te dringen op verbetering van de loonregeling dier kantoor- en statiomhouders. Post Per trein. Met ingang van 1 Juli zal voor het postvervoer gebruik worden gemaakt van de lokaalspoorwegen Goes-Ho. kerke-Borsselen-Goes. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding van; Het venten te Kapelie zonder vergun ning: V. B. W., C. H„ M. V. te Ettem f5 s. 5 d. Zonnescherm niet minstens 2.10 M. boven zijn stoep hebbenJ. H. W. te Goes f 0,50 s. 1 d. Fuik ophalen in vischwater waarvan hij niet rechthebbende is: J. G. be Hans- weert, vrijgesproken. Met een voertuig op een overweg van eien tramweg verblijven als de team na dert N. C. IJ 'sH. Arendskerke f 15 s. 15 d. 's Avonds fietsen zondier l.cht: J. L te Schore terug aan ouders. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer ill gevaar brengen: J. W„ J. W. Een vrouw werd naar het raieis van Justitie te Utrecht overgebracht, omdat ze te Baarm villa bewoners bezocht, van wie zij onder het aanwenden van valsche voorwendselen geld trachtte los te pra len, hetgeen haar bij drie families gelukte. Bij de vierde fam lie was zij minder ge lukkig. Nadat zij eerst door mevrouw was aangehoord, bleek ook de heer des huizes bij het geval zeer geïnteresseerd te zijn, althans hij stelde haar allerlei vragen omtrent naam, woonplaats, fa milieomstandigheden enz. Hoewel het verhaal van de vrouw roerend was, scheen hij eenigsz'ns wantrouwend en belde „de polite" op. De>ze bracht haar zonder veel omhaal van woorden naar het bureau over, waar zij voor den commissa ris van politie werd geliaid. Tot haar groote verbazing bleek deze ^dezelfde te zijn als haar laatst bezochte „vliuaibewe ner". De aangehoudene, M. V. K„ bleek uit Amersfoort afkomstig cm zich reeds te voren aan oplichting schuldig gemaakt te hebben. Een zenuwachtige chauffeuse. Bij „Het Kalfje" onder Amstelveen is een auto midden tussdhen de bezoe kers gereden. Een meisje van negen jaar is zóó gewond dat het op weg naar het Binnengasthuis is bezweken. In den auto, die het ongeluk veroor zaakte waren twee dames gezeten. Hij was de Kalfjeslaan uitgekomen en moest om op den Amsteldijk te komen, om een vluchtheuvel draaien. De wagen schoot scherp door naar dien Amstoel. Maar de chauffeuse wist nog bijtijds het stuur te wenden. Zij kwam toen plotseling voor een wielrijder, draaide haar stuur daar voor nog meer naar links en had toen moeten remmen. Vermoedelijk heeft zgj door zenuwachtigheid op het verkeerde pedaal getrapt, want in plaats dat de wa- stapte nam hij een sprong te mid den van de menigte. Auto-ach tervolging. Zaterdagavond wilden een ge agenten de Torenstraat te 's Gravenhage een automobilist verbaliseeren, die zich aan een overtreding schuldig maakte. De man weigerde zijn naam en adres op te geven en die agenten wilden hem daar om mee naar het politiebureau nemen. Toen de man in die buurt van het bureau was, trachtte hij eensklaps mei zijn auto er vandoor ie gaan. Een der agenten loste een schot uil zijn revolver, maar de automobilist reed met des te grootere snelheid door. Toen sprongen de beide agenten op de motor en begonnen een wilde jacht op den vluchteling. Het gelukte hun den automobilist in te halen en een dier agenten klom onder het rijden op de autb en greep den chauffeur aan. Een worsteling ontstond, waarbij de auto tegen een lantaarnpaal botste, welke afknapte. De wagen werd zwaar beschadigd. De agent werd vrij ernstig aan zijn been verwond. Hij mocht echter de vol doening smaken te zien, dat zijn arres tant veilig aan het bureau werd afgele verd. Doodgedrukt. In de garage van den heer Smit aan de Hooge Nieuw straat te s Gravenhage zou J. N. G. Maandagochtend den be stelauto eenigszins verplaatsen. Hij bracht den motor in beweging en een 14-jarige knaap, Joh. v. d. Steur, zou aanwijzia-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2