N° 7 6 Woensdag 27 Juni 1928 lift6 Jaargang. Tot I Juli 1928 de Goesche Courant Buitenland LINTVELT's BAZAR Sport. Kunst. Binnenland ProVincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,- buiten Goes f2, GOME Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. 'ONTVANGEN ZIJ, die zich nu op abonneeren, DE NUMMERS KOSTELOOS. OVERZICHT. Eten nieuwe ncta, Te Londen, Parijs, Berlijn en Brussel is men op het oogenblik druk bezig me* de be studeer ing van een nüeuwe nota van Kellogg inzake ©en antl-oorlioigspact, wel ke aan de regeeringen :s ter hand gesteld. Het nieuwe ontiwerp voorziet in de deelneming aan het verdrag door alle ondertekenaren van het verdrag van Lo carno ien de Britsc!he Dominions, waar door het aantal deelnemers op vijftien zou worden gebracht, n.l. de Ver. Staten, Groot-Britannië, Indië, die Iersche Vrij staat, Canada, Australië, N euw-Zeeland, Duitschland, Italië, Japan, België, Polen en Tsjecho-Slowakije. De bewoordingen van de artikelen van het voorgestelde Pact zijin identiek aan die van 'het ontwerp, dat den 13den April werd overhandigd. Er zijn echter in de inleiding wijzigingen aangebracht om tege moet te komen aan de inzichten der an dere regeeringen, speciaal wat betreft de erkenning van het beginsel dat wanneer i©en staat zijn toevlucht tot oorlog neemt met schending der verdragen, andere par tijen ontheven zijn van haar verplichtingen -tegenover dezen staat. Er worcit op gewezen, dat de deelne ming van de onderteekenaars van Locar- AO het zeker doet zijn, dat het toevlucht nemen tot den oorlog met schending van de overeenkomsten van Locarno, even eens een schending van het hu.dige pad zou bettekenen, en niet alleen de partijen van Locarno, maar ook de parijen van het multilaterale pact van haar verplich tingen tegenover den aanvallenden staal zou ontheffen. Ten aanzien van de kwestie, welke door Frankrijk is opgeworpen betreffende de naties, die neutraliteitsverdragen heb ben onderteekend, zegt de nota dat de Ver. Staten bereid zijn er in toe te slem- men, dat voor de na lies, die tot de oor spronkelijke onderteekenaars van het pact beihoorein, de bepaling zal gelden dat hel toetreden tot hel pact haar rechten ten volle zal beschermen. Blijkens de eerste commentaren heeft Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 119 FEUILLETON RUITENBOER DOOR ETHEL M. DELL. Plotseling kwam er ©en gloed in zijn oogen, die haar scheen te steken, doch deze was reeds weer weg, toen hij ant woordde „Wees verstandig, Lady Carfax.", Kalm maakte hij zijn arm los uit haar handen en draaide zich om, om te gaan. ,«,Neen, blijf toch niet hier," zei de hij. „Ga naar de brug en wacht daar op mij." En weg was hij. Blindelings gehoor zaamde zij hem; blindelings ging, zij naar de brug over het beekje. Zij beefde zoo, dat zij bijna miiet kon loopen* doch ma chinaal dwong zij zich daartoe. Er stomd haar geen andere weg open. Op de brug gekomen, steunde zij met haar hand op de leuning. Zij dacht, dat het harde kloppen van haar hart hiaar zou doen stikken. Zij spande haar ooren in om te luisteren, maar zij hoorde niets; en de eerste oogenblikken ontbrak haar de lichamelijke kracht om zich om te keeren en te kijken. Eindelijk, na enkele minuten verza melde zij den moed, die haar begon te de nieuwe nota van Kellogg in Engeland en in Du t jdhlaind een goeden indruk ge maakt Dat het voorstel in enkele opzichten tegemoet komt aan de bezwaren die Frankrijk tegen het eerste ontwerp heeft ingebracht, schijnt voor die Dultsche en En gel sche regeering geen reden een afwij zende houding tegenover het n'euwe voor aan te nemen. Het is nu maar de vraag, of de Fran- sche regeeriing met de concessies in dn tweede nota gedaan, genoegien zal ne men. Doet ze dit dan kan eindelijk be gonnen worden met een nadere uitwer king van bet plan van Kellogg, waarover al zooveel is gesproken en geschreven. Bela Kun. De Oost-nrijksche minister van justi tie heeft geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het besluit van het Hoog gerechtshof te Weenen, strekkende tot de uitlevering van Bela Kun aan de Hongaarscbe regeering. Hij verklaarde ter motiveering van zijn weigering, dat het verzoek tot uitlevering volstrekt niet het bewijs oplevert, dat Bela Kun in de zaken, door die Hongaarscbe regeering tot het ondersteunen van haar verzoek genoemd, heeft gehandeld om persoon lijke redenen efi dat niet blijkt vast te staan, dat hij heeft gehandeld om an dere dan politieke oogmerken. Eveneens is niet bewezen, zegt de Oostenrijksche minister, dat Bela Kun redhtslreekschien persoonlijken invloed heeft uitgeoefend in de zaak van den moord op Oekrajien- sche officieren. Een vinding op autogebied. In het Vondelpark te Amsterdam is ©en demonstra'.ie gehouden met een vin ding die ongelukken door auto-aanrijdin gen of -botsingen zou moeien' voorkomen. De vinding bestaat uit een nieuw soort autobuffer die het den automobilist mo gelijk zou moeten maken desnoods mei een snelheid van ongeveer 60 K.M. per uur tegen een anderen aulo aan te bot sen, tegen een boom aan te rijden, enz. Zooals te begrijpen is, was de belang stelling uit de auto-wereld voor deze proefneming groot. Ook waren er ver tegenwoordigers van de verkeerspolitie uit Amsterdam de heeren Staal en Schat ting, uit Dien Haag de hoofdinspecteur Snethlage en inspecteur Pool en uit Rot terdam de heer Meier. De nieuwe autobuffer, zoo deelde de uitvinder de heer Schleiff uit Beidijn mede, bestaat uit een rubberbuffer, d.e hij in 1923 op de automobiieltentoom- stelling te Scheveningen uitgedacht heeft. De rubberstang is met twee schaarvormi ge stalen onderdeelen aan het chassis bevestigd en de geheele vinding komt nu hier op neer, dat bij een botsing de kracht van 'dien stoot door het uitzetten van die scharen naar terzijde wordt af geleid, inplaats van door den auto' te worden opgevangen. Rijdt een auto van 1500 K.G. met een snelheid van 30 ontzinken. Zwak en duizelig nog gjeluktie het haar 't hoofd op te ricKten. Heit maanlicht danste in haar oogen, doch met een uiterste krachtsinspanning dwong zij zich om te kijken. Het volgende oogenbliik maakte een zoo groote verbazing zich van haar mees ter, dat al haar angst verdween. Nap stond juist even voorbij de vooruitstekende takken van den cedjer met' de onbe schaamdheid van volkomen meerderheid in lederen trek, terwijl aan zijn voeten de groote halfbloed, Tawny Hudson, kroop en jammerde. Nap sprak. Zij kon niet hooren, wat hij zeide, maar bleef als betooverd kij ken, terwijl eien vreemd gevoel van ontzag haar doortrilde. De man was zoo prach- tig-verheven in zijn zelfvertrouwen. Plotseling zag zij hem bukken en iets van zijn op den grond Jiggenden vijand nemen. Een twijfel greep haar aan. Zij zag den ongelukkigen Tawny nog meer ineenkrimpen en zijn gezicht 'be dekken. Zij zag het maanlicht schitteren op het ding in Nap's hand. Hij scheen het te bekijken, want hij draaide het naar alle kanten en liet het telkens weer schitteren. En dan plotseling slingerde hij het hoog in de lucht. Het maakte een schutterende boog en viel met een plons in het beekje. Van waar zij stond zag zij de steeds grooiter wordemniö kringen. Doch zij bleef er niet naar kijken. Al K.M. tegen een boom, dan heeft de stoot een kracht van 5800 K.G. meter en de auto beschermd door de rubberbuf fers „Casco-PuHer" genaamd, blijft on beschadigd, daar de schok door den buf fer opgevangen en afgjeleid woirdt en niet door den auto. Bovenden zijn er, tot overmaat van veil.gheid, stalen ver bindingsstukken die buffer en chassis ver binden en die iets minder sterk zijn dan het chassis, zoodat wanneer er nog eens iets verbuigt, de verbindingsstukken be zwijken 'en niet het chassis. Met een film werden demonstraties, in Dultschland gehouden, toegelicht Na deze mededeeuingen werden de proefnemingen ge laan. Een auto van on geveer 1500 K.G. van achteren door een Casco-buffer beschermd, need met een snelheid van ongeveer 4 K.M. en werd achterop gereden door een gelijken wa gen, van voren met een dergelijken buffer voorzien, met een snelheid van 37 K.M. rijdende. Hiet resultaat was guns lig en de buffer deed zijn plicht. Wel was, misschien door verkeerde montage, de voorste wagen ©enigszins beschadigd, doch het was slechts gering. Zonder rubberbe scherming ware de aanrijding zeer zeker anders afgeloopen. De volgende proef was de aanrijding van een stevigen boom; met een 35 K.M. vaartje (de snelheid' werd offi cieel gecontroleerd), botste de wagen te gen den stam. Het resultaat was* niet geheel zooals het verwacht werd, de rubberstang brak doormidden, een veer der auto werd l icht beschadigd, de voor ruit barstte, maar (och kon de wagen, als of er niets gebeurd was, terug rijden, Was de botsing zonder of met een stalen buffer gebeurd, dan was het ongeval ver moedelijk anders afgeloopen. Iin eik ge val heeft de vinding, al was zij niet zoo als was aangekondigd, bewezen voor be haar aandacht was in spanning op het tooineel, dat daar voor haar werd Het was nu bijna afgeloopen. Tawny Hudson had zijn hoofd opgericht en zij zag nu de meest verachtelijke slaaf sche onderdanigheid op zijn gezicht. Hij scheen om iets te smeeken en na een.ge oogen blikken lichtte Nap een hand op en maak te daarmede een zonderling gebaar boven hem. Dan keerde hij zich om en kwam naar haar toe. tier wijl Tawny Hudson opstond en in de schaduw wegsloop. Roerloos wachtte Anne op hem. Zij wist nu, wat er gebeurd was. Hij had ge worsteld met den wil van dien man, zoo als hij dat eens met den hare gedaan had. En hij had overwonnen. Zij vermoedde, dat zij hem zou zteui naderen met den ko ninklijken gang van een overwinnaar, en onwillekeurig deinsde zij terug, bang als zij was hem in zoo n stemming te ontmoe ten, daar zij zich haar eigen zwakheid maar al te pijnlijk bewust was. Hij kwam naar haar toe en bleef voor haar staan. „Vergeef het me, Anne," zeide hij. Verbaasd staarde zij hem aan. „Jou vergeven? Maar wat?" „Ik had niet het recht om in jouw te genwoordigheid de zwarte kunst in prak tijk te brengen, maar er was geen an dere weg. Ik heb den armen, kerel bang gemaakt tot hij zijn zinnen verloor. Ben jij ook niet bang geworden?" veiliging bij aanrijding, van groote waarde te zijn. Wordt de buffer nog meer ver volmaakt, dan zal hij wellicht nog be tere diensten kunnen bewijzen. Een dure voordracht. Te Parijs wordt tnans een tentoon stelling van vrouwenportretten gehouden onder den titel ,,d'Ingres a Picasso", die ui t tv ra ar cl door een kunstlevend en mon dain publek druk wordt bezocht. Op deze tentoonstelling trad, verleden week Zaterdag, Paul Valéry op met ©en voor dracht over portretkunst, waar de plaat sen niet minder dan 500 fr. kostten. De zaal was vol, vertelt „Comoedia". De moord te Maarte n ?d ij k. Op de vragen van den heer Mendels betreffende het optreden van den bur gemeester van Maartensdijk bij het op sporingsonderzoek in een moordzaak al daar, antwoordde de minister van Jus titie dat niet is kunimen blijken, dat de burgemeester van Maartensdijk aam ver tegenwoordigers van dagbladen uitvoerige miededeelingen zou hebben gedaan van zijn verrichtingen als hulpofficier van jus titie ter zake van het opsporingsonder zoek in de recente moiordzaak te Maar tensdijk. Wel is. vast komen te staan, dal de burgemeester den vermoedelijken da' der onmiddellijk na djens aanhouding een verhoor heeft afgenomen, dat onafgebro ken heeft geduurd van 's avonds 11 uur tot den volgenden ochtend 5 uur. Een verhoor van een verdachte van zoo „Ik begrijp het niet goed," zeide zij. „Ik ben alleen dankbaar, dat je niets overkomen is." „Dat is heel vriendelijk van je," zeide hij en zij hoorde geen ironie in zijn stem. Hij ging nu met zijn armen op de bru|g leunen en staarde ©enige oogenblikken in het Zwarte waiber. „Als dat een week vroeger gebeurd was," g?ng hij dan op heel rusfcigen toon voort, „zou ik me met 'het meeste pleiziiier door dien kerel hebben laten doodsteken. Ik zou hem dan zelfs dainkbaar geweest zijn. En jij zoudt dan ook reden tot dankbaarheid gehad hebben, want Luke zou dan van daag bij je geweest zijn." Zij kromp bij die woorden in elkaar. „Ik begrijp je niet." Hij richtte zich op en keek haar vast beraden aan. „Dan zal ik miaken, dat je het begrijpt, dat je het eens en voor al begrijpt. Het is een afschuwlijk verhaal, maar het is beier, dat je het hoort. Ik zal het zoo kort mogelijk maken. Mijn heel© leven door ben ik een groote ellen deling geweest, maar dat behoef ik je niet te vertellen, dat weet je. Den eer sten keer, dat ik je zag, wilde ik je ten ondergang brengen'. Het lag volstrekt niet in mijn plan verliefd op je te wor den, ik heb er me zelfs zoo hard mogelijk tegen verzet. Goede vrouwen heb ik noemt kunnen uitstaan. Maar ik wilde een nieu we hebben, en, bij God, die heb ik ge kregen." Hij hield even op en zij z^g, langen duur en in den nacht ligt zeker bui ten de grenzen van het normale. In het onderhavig geval betrof het echter ©en gruwelijk en buitengewoon ernstig misdrijf een strafzaak, waarbij de eisch van een tot klaarheid brengen zóó lu'd sprak, dat een onmiddellijk en zoo nauwkeurig mo gelijk verhoor van den verdachte plicht was. Uitstel ien laksheid m deze zou met meer recht stof tot critiek hebben ge geven. Strijdigheid van bedoeld verhoor met het bepaalde in art. 29 van het Wetboek van Strafvordering vermag de minister onder de omstandigheden, zoo a ls zij voor- 1 'gen, niet te zien. Inderdaad is gebleken, dat de burge meester van den verdachte éénmaal een photo vóór het raadhuis beeft dom ma ken door een beambte der Ulrechtsche recherche, belast met de photographic en de dactyloscopie. In het gebouw kon dit, naar de burge meester mededeelt, met het oog op de noodige belichting, niet geschieden, ter wijl het raadhuis geen binnenplaats heeft. Ofschoon wordt medegedeeld, dat voior het maken der photo de verdachte slechts een kort oogenblik naar buiten is ge bracht, kan de minister zonder meer moei lijk aannemen, dat gesteld het nemen van een photo was in dit stadium der zaak gewenscht of noodzakelijk zulks niet op andere wijze had kunnen geschieden. Hij betreurt dus, dat het nemen van een photo op cle bedoelde wijze is geschied* evenzeer als het hem onaangenaam heeft getroffen, dat door persphotografen ver schillende niet voor publiciteit geschikte photo s, zoo van den verdachte als an derszins, zijn kunnen gemaakt worden. De minister stelt zich voor om hiervan, met alle waardeering overigens van de in dezen betoonde activiteit, den burgemees ter-hu lp officier van justitie en de betrok ken politiebeambten te doen blijken. Goedkoop© trein. Djonderdag 5 Juli a.s. zal er een goed koop© trein loopen van de stations aan de lijn Vlissingen-Roosendaal naar Rot terdam en Den Haag, en terug. We herinneren er aan, dat de reizi gers zich tegen regen kunnen verzeker ren. Hiervoor zie men de advertentie in dit nummer en de aanplakbiljetten. Landstormkorps. Van 4 op 5 Juli a.s. zal een groote nachtoefoning ;n de omstreken van Bre da worden gehouden door het Land storm korps Motordienst. De afmarsch geschiedt van uit Ka- pelle lom 3 uur n.m. De secties Tholen en Zierikzee voegen zidh te Bergen op Zoom bij de afdeeling. Gedurende de oefening zal een wed strijd worden gehouden in het juist over brengen van berichten door automobi listen, motor- en wielrijders, voor iedere categorie zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. l hoe zijn harde trekken zich langzaam ontspanden. „Ik werd in mijn eigen nek gevangen. Ik geloof, dat er een toover- kradht jjn je is. Dodh hoe dat zij, je ving me. Ondanks mijzelf begon ik eerbied voor je te krijgen. Na dien avond gin(g mijn begeerte alleen nog naar jou uit.' Weer hield hij op, maar zij zeide niets. Zij luisterde slechts. „Maar je hield mie op een afstand, zonder dat ik er iets tegen kon doen. Dat was om krankzinnig te worden. Toen reeds wist Lucas het of vermoedde het tenminste. Maar hij- kwam niet tus- scihenbeide. Hij zag, dat je me temde. En dat deedt je dat deedt je ook. Maar die afranseling heeft alles bedor ven. Dat maakt mij gek. Ik dorstte naar wraak. Lucas beval mij naar het buitenland te gaan, maar ik had toch niet kunnen blijven. Ik was als een beze tene. Mijn haat tegen je man was sterker dan mijn liefde voor jou. Dat zeg ik je eerlijk, Anne, wamt je moet weten, hoe ik ben. Ik besloot mij op hem te wreken door jou, omdat ik wist, dat ik toen eenigszins je liefde gewonnen had. En zoo ging ik naar je toe sprak met je en toen kon ik het niet. Je liefde ik veronderstel, dat ik het zoo noemen mag versperde den weg. Je liefde was je behoud. Je vertrouwde me en daarom wilde ik op mijn knieën voor je vallen en aanbidden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1