IN0 75 Maandag 25 Juni 1928 ft 15" Jaargang' Tot 1 Juli 1928 de Goesche Courant Buitenland Koloniën. Binnenland Sport, ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE gj «OlMVT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke re-gel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ONTVANGEN ZIJ, die zich nu op abonneeren, DE NUMMERS KOSTELOOS. OVERZICHT. Moeilijkheden in Duiischland. In dtó laatste jaren is 't in Duitsclh- laind n-ooi-t geschied, dat een regaerimjg gevormd werd zonder hevige strubbelin gen en zondier dat ©en of meer malen de kabinetsformateur zijn opdracht lerug gaf. Dat dit bij deze. gelegenheid ook zou geschieden, we hebben er geen ©ogenblik aan getwijfeld. De eisch der Duitsche volkspartij om die regeering ie Pruisen terstond in overeenstemming 'te brengen^- met die in het rijk is het strui kelblok geworden. Er wane.i er echter ook andere, o. a. die van den pantser kruiser en de belastinghervorming, ais- mede de erkenning van den 11 Augus tus, den dag waarop de grondwet dier republiek werd afgekondigd, als natio nale feestdag. Maar op de kwestie der Pruisische regeering is men toch' vast geloop-en Hermann Muller is derhalve naar Hindenburg gegaan om te vertel len dat hij zoo onmogelijk tot een resul taat kan komen. Het heeft schijnbaar echter niet in zijn bedoeling gelegen de opdracht terug te geven, doch met Hin denburg te overleggen hoe het andiers kon dan met de groot® coalitie die Mul ler thans onmogelijk achïje. De presil- dent heeft daar echter blijkbaar geen gat in gezien en, naar blijkt uit de ge volgen, heeft hij .Muller aangeraden liet toch met de groote coalitie te probeerein, maar volgens een andere- methode dan de tot dusver gevolgde, daartoe te ko men. Dat heeft Muller terstond gepoogd. Hij zal nu niet meer werken met de in ter fractionee le onderhandelingscommissie- maar met een veel kleinere commissie van zes leden, die de partijen vertegen woordigen die voor de kabinetsvorming in aanmerking komen. Men denkt dat men jn dit kleine comité veel sneller tot ean oplossing zal kunnen- komen. Tot dusver is daze evenwel nog niet bereikt en we zuilen dus moieten afwach'^en. Hoe men zich de procedure dienkt is ons echter niet geheel duidelijk. Want waarom zou den de moeilijkheden kleiner worden als men ze met z'n zessen in plaats van met z'in twintigen bespreekt? Er zal echter wel achter de schermen gewerkt zijn en nog worden, maar daar kunnen we na tuurlijk niets van verteilen. Men spreekt echter reeds van ©en belangrijke toenade ring on van optimisme. Maar het opti misme is bij Duitsche regeringsvormin gen nooit erg te vertrouwen. En vooral nu niet, daar de Volkspartij, de partij c'i® juist de strubbelingen teweeg gebracht heeft, dat vooralsnog imiiet deelt. 118 FEUILLETON RUITENBOER DOOR ETHEL M. DELL. Haar hart begon sneller te kloppen toen zij in de diepe schaduw kwam. Gewoonlijk had zij geen last van ze nuwachtigheid, maar er hing iets ge heimzinnigs op deze plek, iets, dat haar angstig maakte. Het murmelen van het beekje, dat den vijver voedde, klonk vreemd ver-weg. Zij ging naar de bank, waarop zij dien dag had zitten rusten, en op datzelfde oogenblik begonnen haar polsen onrustig te kloppen. Voor haar bewoog zich iets; een in elkaar ge doken voorwerp, dat in de duisternis monsterachtig leek, maakte zichzelf los uit de schaduw en begon zich lang zaam te bewegen. Even dacht zij, dat het een dier was, doch dan drong de onmiskenbare, ofschoon zachte stap van menschelijke voeten tot haar door, en onmiddellijk begreep zij al les. Het ding tegenover haar was Tawny Hudson. Maar waarom sloop hij daar zoo? Na het bloedbad. De schietpartij cm- bet Zui-d-Siavische parlement zal dan toch het aftreden van-de Yoegoslavische re^eirng, tengevolge heb ben. Onmiddellijk na dein- -terugkeer van c.en minister van buitienlainidsche zaken Marinkow'utsjdie voor het bijwonen van c!e conferentie van. de kleine Entente Belgrado verlaten had, zal deze met de partij lei Iers oniden han-de'imgcn- a-amknoopeln over -de vorming van een concentratie- kabinet. Vrijdag is Pribitsjewitsj, de lei der dier oppositie door den, koning in audiëntie -ontvangen. Na afloop begaf hij zich naar -den gewonden Raditsj, die hem opdroeg bij de begrafenis te Agjram van die gedo-ode afgevaardigjdien een bood schap van den Kroatis'chein boerenleider beikien-d te maken. Vrijdagmorgen zijn te Agfram de lijken der doodgeschoten afgevaardigden aan gekomen. Aan het station bevond zich eiein vertegenwoordiging, van de burgerij van Agram en de geheel© gemeenteraad, Voor het station had zich ©en uit dui zenden personen bestaande menigte ver zameld. De autoritei tien hadden uitge breide maatregelen getroffen om een her haling der gebeurtenissen van den vori- gein dag te voorkomen. In geheel Agram z-ijn zwarte vlag|gi©n uitgestoken. Het geb-ouw van den Kroati sche® boerenbond, waarhesn de lijken zijn overgebracht, is met rouwfloers gedra peerd. Opruiende woorden, De landraad te Soekaboemi heeft be handeld ©en der Laatste zaken tegen die communisten waarbij die Javaan S.swo 1®' rechtstond, die in Juli 1927 als groeplei der van de Partij Sa-rekat Islam in ©en vergadering o-piru einde woorden tegen, het gezag geuit heeft. Hij werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Van ,n landsche zijde was er enorme belangstel ling voor deze zaak. Een onbetrouwbaar boekho uder. De 21-jarige kantoorbediende F. M. was sedert 4 jaar in betrekking bij den varkenshandelaar G. B. aan de Boezemstraat te Rotterdam. Hij was belast met het voeren van de boek houding. Langzamerhand is hij begon nen met fraudeeren. Slechtbetalende klanten aan wie niet meer geleverd zou worden, vóór dat zij hun schuld hadden vereffend, boekte hij af, alsof zij wel betaald hadden. Het geld voor deze boekingen nam hij van de ge dragen, welke van goed betalende klanten inkwamen, die daardoor als niet betaald hebbende in de boeken bleven staan. Met volgende posten haalde hij dezen achterstand dan weer wat in, waarna hij met andere klan- Waarom trachtte hij hfllr te ontvluch ten? Wat wilde de man? Vlug en op gewonden vlogen die vragen door haar geest; dan rees een vreeselijk vermoe den in haar op. Waar het vandaan kwam, zou zij niet hebben kunnen zeggen, maar plot seling herinnerde zij zich Nap's ge zicht van een half uur geleden, toen er over Tawny Hudson gesproken werd. Zij had er den halfbloed dik wijls van verdacht, dat hij een wrok koesterde tegen Nap. Maar nog meer had zij Nap's groote en niet onder stoelen of banken gestoken minachting voor hem gemerkt. Hij had hem ter wille van Lucas geduld, meer niet. En was het niet meer dan waarschijn lijk, dat de wrok van dien kerel, nu de remmende invloed weg was, was aangewakkerd tot haat? En als hij werkelijk krankzinnig was, wat zou dan niet het gevolg kunnen zijn? Een vreeselijke angst maakte zich van haar meester. Ieder oogenblik kon Nap terugkomen en als Tawny inder daad op den loer lag Zij ging uit de diepe schaduw van den ceder en keek het park in. De man was verdwenen. Hij moest zich verborgen hebben tusschen het struik gewas; zij wist, dat hij dicht bij er gens op den loer moest zijn gaan lig gen, want het geluid van voetstappen ten een gelijke machinatie uithaalde. Het gevolg was, dat de administratie geheel in de war is geraakt. In dien tijd is M. getrouwd. Zijn meubelen heeft hij op afbetaling gekocht. De termijnen heeft hij geregeld betaald, maar het was grootendeels met geld, dat hij door middel van onjuiste boe kingen aan zich kon trekken. Voorts heeft hij o.a. een duur radio toestel op die wijze gekocht. Bij een onlangs ingesteld accoun tantsonderzoek bleek, dat twee goed betalende klanten nog ieder voor een post van f 3000,in de boeken ston den, hoewel zij een kwitantie voor deze bedragen konden overleggen en de bank-instelling, door welker be middeling de betalingen waren ge schied, kon bevestigen, dat deze be dragen voldaan waren. Daartegenover werden kwitanties bij M. gevonden voor bedragen, die als te zijn betaald in de boeken voorkwamen. Deze kwi- tanties hadden dus in hef bezit van de z.g.n. betaald hebbende klanten moeten zijn. Bij zijn verhoor viel M. al spoedig door de mand. Hoe groot het bedrag is, voor welk de firma is benadeeld, kan met geen mogelijkheid worden nagegaan. M. is aangehouden. De steekpenningen van de „Telegraaf". Onlangs had het „Volk" gemeld, dat de minister van financiën den deurwaarders der directe belastingen verboden had advertenties te plaatsen in de „Telegraaf", omdat de directie van dat blad steekpenningen uitreikte om deze advertenties machtig te wor den. Dit baarde nog al opzien, omdat de „Telegraaf" zich zeer verontwaar digd had getoond over de corruptie in de gasbedrijven; dat het blad zich zelf aan deze leelijke omkooppraktij ken schuldig maakte, heeft het voor zijn lezers zorgvuldig verzwegen. Intusschen heeft de directie van de „Telegraaf" binnenskamers haar slech te manieren erkend en beterschap be loofd, naar het „Volk" thans meldt. Op 16 Juni j.l. heeft de minister van financiën den volgenden brief aan de deurwaarders gezonden: „Ten vervolge op dezerzijdsche aan schrijving van 14 April 1923, n. 134, heb ik de eer u mede te deelen, dat de directie van het dagblad de „Te legraaf" heeft verklaard, voortaan geen kortingen meer te zullen verlee- nen op advertentiën, geplaatst door deurwaarders der directe belastingen. In verband hiermede wordt het ab soluut verbod van adverteeren in be doeld dagblad opgeheven". De „Telegraaf" zal, veronderstelt het „Volk", ook dit wel verzwijgen. had opgehouden. Zou hij denken, dat zij hem niet gezien had, vroeg zij zich af. Zou hij hopen, dat zij zich omkee- ren en langs denzelfden weg, als zij gekomen was, terug zou gaan en hem vrij zijn plan, wat het ook zijn mocht, zou laten uitvoeren? Dan kreeg zij een gevoel, alsof haar hart stil stond, want heel in de verte zag zij Nap met zijn lichten stap over het door de maan beschenen grasveld komen. Op dat oogenblik nam haar angst een tastbaren vorm aan, een afschuw voor dat ding, dat daar in de scha duw achter haar loerde, maakte zich van haar meester, dreef haar tot han delen. Zij ging hem in het maanlicht tegemoet. Zij voelde een aandrift, om hard te loopen, doch zij bedwong zich, daar zij vreesde daardoor de ramp, waar voor zij bang was, te zullen verhaas ten. Hudson mocht haar bedoeling niet begrijpen, niet weten hoe angstig haar hart klopte. Nap zag haar niet dadelijk. De ach tergrond van de boomen maakte, dat zij in het donker bleef. Doch toen zij daaruit verdwenen was, merkte hij haar dadelijk op en versnelde zijn pas. Nauwelijks vijftig yards van den ce der waren zij bij elkaar. Ademloos zeide Anne: „Ga nog een eindje met KORFBAL. lste klasse Z.K.B. ZatcrJag is de volgende wedstrijd ge speeld Middelburg: D.O.S.E.L.T.O. 2 -3, en Donderdag sp:elde ook te Mid delburg V.I.O.S. - L.O.Vi 3—7. De uitslag voor deze klasse luidt als volgt De stand in deze klasse is: E. L. T. O. 6 5 1 0 11 23 10 D. O. S. 6 4 0 2 8 21-11 Zeelanlia 5 3 11 7 1310 V. V. C. 6 114 3 11-21 L. O. V. 5 1 0 4 2 16-19 V. 1. O. S. 4 0 1 3 1 12-25 2de klasse Z.K.B. Voor deze klasse speelde Zaterdag te Kapelle: OlympiaZeetaindia II 0-6. De uitslag voor deze klasse luidt als volgt; De stand in deze klasse is: Zeelandia II 4 3 1 0 7 19 i Olympia 5 2 1 2 5 5-9 E. L. T. O. II 3 2 0 1 4 4-5 W. K. C. 4 0 0 4 0—3-15 ATHLET1EK. Zaterdag zijn er atletiekwedstrijden te Middelburg gehouden, u'tgpschreven door „E. M. M." Los hoogspringen: M. Sc'li'pper met als hoogste sprong 1,65 M., Ie prijs. Hinkstapsprong: M. Sth:pper, met als verste sprong 11,57 M., Ie prijs. 800 M. hard loopenP. Zuijdweg, 2e prijs. 1500 M. hardloopen: P. Blomaard, 3e prijs. Ned. Mij. voor nijverheid en nandel. (Vervolg). Het jaarverslag werd na eenige op merkingen goedgekeurd, evenals de re kening over 1927 met een goed slot van f 2412,50 en de begroeting voor 1929. Behandeld werd een voorstel tot in stelling van een commissie voor herzien der wet van de Maatschappij, dit werd aangenomen; evenals het voorstel tot ma ken \an studiereizen naar het Duitsche Museum te Munchen. Behandeld werd daarna de kwestie der corruptie in -den handel. Z. h. sti. werd na langdurige 'discussie een motie aange nomen van het hoofdbestuur om een commissie in te stellen, die zal onderzoe ken hoe tegen de corruptie in den- ban del zal moeten worden opgetreden, ter wijl het hoofdbestuur werd gemachtigd zoo noodig reeds maatregelen te nemen. In de namiddagvergaderjng heeft de heer H. W. O. de Bruyn, secretaris van de vereeniging Het Nederlandsche We gencongres, een rede gehouden over het vraagstuk van de oeververbind.ng van de groote rivieren. Spr. kwam tot de volgende conclusies: mij terug. Ik heb je wat te zeggen". Zonder verbazing te laten blijken, keerde hij zich om. Ofschoon hij haar opgewondenheid zien moest, vroeg hij niet naar de reden daarvan. Zij liepen nog een heel eind voort, voor Anne weer sprak. „Je zult het wel heel vreemd van mie vinden, maar ik heb zoo'n vreeselijken angst gehad. Ik ik wil, dat je me begrijpt, Nap, en me niet dwaas vindt of me uit» lacht". „Ik zou het geen van beide kunnen, al wilde ik", zeide Nap. „Wie heeft u zoo'n angst aangejaagd? Tawny Hudson?" „Ja, Tawny Hudson". Anne was nog buiten adem; zenuwachtig keek zij over haar schouder. Willen we wat gauwer loopen. Hij hij ligt in die boomen daar op den loer en heusch, ik geloof niet, dat hij te vertrouwen is. Ik geloof ik kan het niet hel pen, dat hij op jou ligt_ te wachten, om je kwaad te doen". Nap bleef staan. „Zoo? Dan geloof ik, dat ik maar dadelijk dat zaakje zal gaan opknappen". „Neen, neen!" hijgde zij. „Ben je gek, Nap?" Hij keek haar vreemd aan. „Geen kwestie van, Lady Carfax, ofschoon ik geloof, dat ik het zijn zou, als ik nog verder met U ging. U blijft hier, 1. Een zoo spoedig mogelijke totstand koming van alle bruggen over onze groote rivcieren is dringend noodig. 2. De voorbereiding van dezen bouw moet zoo kracb'ig mogelijk worden ter hand genomen. 3. In volgorde van urgentie zijn nóodig: a. de brug bij Keizersveer. b. de bruggen bij Nijmegen. Gorinchem en alle bruggen in de verlxndhg van Rot terdam naar het Zuiden. c. de bruggen bij Arnhem en Vianen. d. de overige bruggen. 4. De op het rijks we geop Lan voorko mende wegen zullen zijn aan te vullein met a. een ringweg Noordelijk om Rotter dam. b. e©n aansluiting van dien ontworpen Betuweweg, Oostelijk om Dordt naar den weg Dordt Moerdijk. c. een weg van Den Bosch (Vuebt) via Heusóen naar Gorinclhem. d. een weg van Dordt viia Kop van 't Land naar Gorincbem (of naar Keizers veer). e. een weg van Bergen op Zoom met ©en zijtak naar Zijpe. 5. In afwachting van de "totstandko ming van de vaste oevrverbindimgen in de rijkswegen behoort het. gebruik van de bestaande overgang smi didieilen vrij te zijn en behoort de exploratie van die midde len te worden bekostigd uit het rijksaan deel uit het wegenfonds. De vergadering nam bij acclamatie de volgende motie (aan: De algemeen© vergadering, enz., ge hoord de besprekingen inzake het vraag stuk der oeververbindingen over de groote rivieren, is van oordeel, dat de eenheid der zuidelijke provinciën met het overige deel van ons land vordert, dat zoo spoe dig mogelijk met de uitvoering dezer ver bindingen een aanvang wordt gjemaakt en draagt het hoofdbestuur op dit oordeel ter kennis van bevoegde autoriteiten te bren gen. Nadat de vergadering was geschorst., het gezelschap zich per auto naar Vlissingen, waar eerst een bezoek werd gebracht aan de torpedojager de Ruyter in de Buitenhaven. Het mooie, op de werf de Schelde gabouwde schip werd bezichtigd. Na de bezichtiging van de werf de Schelde bood deze maatschappij den af gevaardigden van de Maatschappij voor Nijverheid een tocht' op een der booten van de maatschappij Zieeland aain. Aan boord werd het middagmaal gebruikt. Omstreeks tien uur was het schip weer, na een buitengewoon mooi© tocht langs de Zeeuwsch Vlaamsche en Belgische kust, voor den wal te Vlissiingen. De afgev. vereenigden zich toen in hotel Britannia, waar zij nog geruimen tijd genoeglijk bij een bleven. In de Zaterdagmorgen voortg(©zebte ver gadering, werd na verwelkoming van den minister van arbeid, en den commissaris der Koningin, aan de orde gestold' het doen van mededeelingcn door de depar tementen. Over de wederkeerigheid in de 1 politiek voerden verschillende heeren het woord. Bijna alle waren onvoorwaardelijk terwijl ik op onderzoek uitga". En met die woorden wilde hij weg gaan, doch op dat oogenblik maakte wanhoop zich van Anne meester. Haar gespannen zenuwen konden dat niet uithouden. Zij greep zijn arm en hield dien vast. „Je mag niet! Je mag niet! En als je het doet, ga ik met je mee. Je je gaat niet alleen". „Ik ga alleen", zeide Nap, maar hij bleef nog staan, en keek haar aan, zooals hij haar aangekeken had dien dag, al lang geleden nu, dat hij hul peloos in haar armen in de sneeuw gelegen had. „Ik ga alleen", herhaal de hij op beslisten toon. „En u wacht hier tot ik terugkom". Zij voelde, dat hij al zijn kracht in spande, om haar te dwingen, en iets in haar waarschuwde haar, dat hij op dat oogenblik sterker was dan zij. Zij begreep die meerderheid van hem niet, maar beseffen deed zij die wel. Haar zenuwachtige druk op zijn arm begon te verslappen. ,Ga niet, ga niet!" smeekte ztf. „Ga niet. Ik kan het niet toestaan. Het het is te veel. Nap, als i als jou iets overkomt, zal het mijn dood zijn". (Wordt vervolgd). L.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1