Eventjes denken. Onze damrubriek. Allerlei. Voor de Jeugd. x ~x~ ~T~ eersten, ook den tweeden plicht heeft hij op onnavolgbare wijze nageleefd Rockefeller en zijn zoon //John. D. Jr, hebben tot dusver veel meer dan een mil liard gulden aan openbare liefdadigheids doeleinden uitgegeven, Daar is de ver maarde Rockefeller Foundation, die overal naar sanitair werk streeft, en waaraan on geveer een half millioen gulden is ten koste gelegd. Daar is de met drie ton gouds toegeruste tlgemeene opvoedings raad" die noodlijdende universiteiten en scholen bijspringt. Daar is de naar de overleden vrouw van John. D. Sr. ge noemde Laura Rockefeller herinnerings stichting, die met twee honderd millioen gulden over de geheele wereld de kinder verzorging behartigt. Daar is, met goed honderd millioen gulden, het Rockefeller- instituut voor wetenschappelijk onderzoek de grootste en belangrijkste Amerikaansche stichting voor medisch onderzoek [aan wie de wereld menige gewichtige uitvinding dankt, vooral op het gebied van longziekten kinderverlamming en gelekooits. Daar zijn nog vele andere scheppingen van den Croesus en het is opvallend, dat deze baptist, tegenover deze reusachtige sommen voor missiewerk nog geen dertig millioen heeft uitgegeven. En leest dan eens deze notitie in Rockefeller'skasboek „26Sept 1855 1 Jan. 1856 ontvangen 50 dollar (salaris). Pension en waschvrouw betaald. Iets gespaard. Eiken Zaterdag één cent aan de Zondagsschool gegeven,..". B e r 1 ij n-P a r ij s per Jiocamo IJzeren Gustaaf maakt school Geinspi reerd door zijn idee, met zijn droschke den tocht Berlijn—Parijs vice versa te maken, hebben thans een Fransch tooneelspeler en een Duitsch journalist zich op weg be geven van Parijs naar Berlijn en wel in een auto van het jaar 1819. De wagen is véór zijn vertrek door een Parijsch tooneel speler plechtiglijk /Locarnogedoopt. Of de „Looarno" den ijzeren Gustaaf met zijn betrouwbare 1 p.k zal bijhouden »L i n d b e r g h»-b r e t e 1 s Wij leven snel en onze herinnering aan den luchtheld Lindbergh begint al weer te vervagen. Niet alzoo in Mexico, waar men van alles naar Lindbergh heeft ge noemd hu fels, schouwburgen, cocktails, bretels, enz enz. Het is zelfs de regeering van Calles te machtig geworden en zij heeft daarom een vermaning gericht tot deze commercieele geestdriftelingen en hun te verstaan ge geven, dat het voldoende is, „leve Lind bergh te roepen. Een actrice klaagt. Van mevrouw Patrick Campbell, een F.ngelsche actrice, vertelt het Parijsche blad „Comoedia" „Zij verheugt zich als alle andere mo derne vrouwen, haar beenen te laten zien die welgevormd zijn. Als comédienne echter beklaagt ze zich met de tegen wooidige korterokken-mode niet op be tamelijke wijze die dramatische rollen te kunnen vervullen, welke haar dierbaar zijn. Zij is duidelijker, waar ze zegt, dat men in tragische situaties geen vrouwen ziet, wier knieën vrijwel ontbloot zijn. Bovendien zijn gebaien van groote ont roering niet mogelijk, als men elk oogen blik naar zijn rokken meet grijpen om die wat lager te trekken De auteurs hebben dat al lang begrepen zij schrijven geen andere stukken meer dan voor „peti les femmes". Het is het tooneel van de cocktail Deze klacht getuigt dat het mevr Campbell ernst is met haar vak. Maar er zijn toch nog de vele tragediën, waarvan men in Engeland steeds herhalingen ziet en die nog in het klassieke gewaad ge speeld mogen worden, al zag men dan Hamlet en Eaust in colbert en smoking en Ophelia en Gretschen in e;n deux- pièces. Buitendien zijn er nog de lange sluiers, die te allen tijde zijn getolereerd en waar mee de vrouw van smaak en talent, altijd wonderen wist te doen in de salons, op het tooneel en daar buiten. Maar, welke vrouw zou niet de eerste willen zijn zich weer op te offeren en de lastige lange rok te aanvaarden, indien ze er zeker van was dat bij het verdwijnen der korte rokken-mode, de auteurs weer eens een behoorlijk stuk zouden gaan schrijven i Mishandeling van een dienst bode. De politierechter te Rochester heeft een bewoonster dier plaats tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld wegens mishande ling harer 17-jarige dienstbode. De N. S. P C. C. (vereeniging tot voorkoming van wreedheid tegen kinderen), had zich haar lot aangetrokken. Ze was eind Novem ber in dienst gekomen als meisje alleen op een loon van 5 shilling (drie gulden) per week, maar kreeg slechts eenmaal 4J shilling; haar mevrouw hield het verdere loon in omdat het meisje lekkernijen had gekocht. Aan allerlei mishandelingen stond het kind bloot, vooral als het waschdag was. In Januari schreef het meisje aan haar vader om geld om weg te kunnen aan. Haar meesteres kwam er achter en iet haar een tweeden brief aan haar vader chrijven dat de eerste brief een leugen as. De vader antwoordde dat zij voor-i zichtig moet zijn met wat zij schreef. Later klaagde zij bij de naaister, waarop zij ge stompt en geslagen werd en gedreigd werd met een pak slaag in den kelder waar niemand haarschreeuwen zou kunnen hooren In tegenwoordigheid harer kinderen bad haar meesteres ondanks haar velzet haar haar kortgeknipt. Ook de kinderen deden aan de mishandeling mee Een inspecteur der kinderbescherming haalde het arme meisje ten slotte weg De hardhandige mevrouw verklaarde voor den rechter, dat het meisje slech voor haar werk en naar zij meende ach terlijk was Zij had haar ontslagen maar het meisje had haar gesmeekt te mogen blijven Het bleek, dat de beklaagde al eens vroeger schadevergoeding had moeten betalen voor mishandeling van een diens! bode Zij gaf de schuld der mishandeling aan haar kinderen, die het land hadden aan het meisje. Schoonheid per centimeter. In Grosberyjamtown bij Millstonefire in den staat Massachusetts werd de schoon heidskoningin van dit jaar onder groote belangstelling van het badend publiek na heftigen strijd gekozen. Miss Putsy Chilly is 22 1 /2 jaar oud, heeft donker haar, en kobaltblauwe oogen Zij eet niet anders dan meelpap bij het ontbijt en heeft nog nooit een druppel alcohol gedronken Haar lievelingsfilm is „De roos van den ster venden bandiet". Integenwoordigheid van talrijke deskundigen werden de nauwkeurige afmetingen van de voorbeeldige figuur van miss Putsy vastgesteld Lengte 168 M, gewicht 114 pond, hals 32 c.M., arm 25 c.M., buste 85 c M., taille 68 c.M heupen95c.M dijen 55c.M., enkels 24 c.M Wanneer een dergelijke mededeeling we reldkundig wordt gemaakt, is de weer klank buitengewoon. Honderdduizenden vrouwen stormen naar haar kamer en meten na. Meten koortsachtig na. Hoe dichter het resultaat het bekroonde resultaat nadert, des te hooger stijgt de stemmingscurve. In het tegenovergestelde geval stelt de ijzeren wil een veldtochts plan voor de toekomst op: zooveel centi meters in de richting schoonheid. Men meet zichzelf met groote nauwgezetheid men meet de vriendin (met een min of meer uitgerekten centimeter), men meet de groot moeder, de baby. En voor allen zijn gedurende langen tijd de schoonheids proporties van miss Putsy Chily uit Gros rerryjamtown in den staat Massachusetts maatstaf. Deze meetwoede behoort tot de on schuldige hobbies. Het ligt voor de hand het geheim van de schoonheid in haar erkende openbaringen zakelijk te analyseeren De mode stelt voortdurend nieuwe wetten op en de vrouwen zwemmen met iederen stroom mee. Telkens weer wordt een reken kundig ideaal op een of ander lichaams deel van toepassing verklaard. Bij onze moeders was het de taille, waarvan de omvang tot een minimum werd teruggebracht,waarbij men door hardnekkig inrijgen millimeter na millimeter won. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk was trotscher op haar taille van 48 c.M., dan op de Habsburgsche kroon. Tegelijkertijd speelde de lengte van de haren een be langrijke rol en toen Anna Esillag zich met haar „1.85 M., lange Loreleyhaar liet fotografeeren, werd in vele kamers menige vlecht nagemeten. Toen kwam het heuplooze tijdperk en men duwde alles weer naar de taille, om er in 's hemelsnaam maar als een op geschoten jongen uit te zien. Smalheid van de heupen werd het hoogste ideaal. Eenigen tijd geleden werd alle aandacht op de beenen geconcentreerd en was de vrouw gerehabiliteerd, wanneer zij maar behoorlijke beenen had. Wat zich voor het overige nog aan haar bevond was min of meer bijzaak. In den laatsten lijd bereikte de meet woede haar hoogtepunt. Want nu waren er plotseling verschillende punten van het grootste belang de rechtheid, de slank heid, de smalle enkels. Het ziet er zelfs naar uit, dat de beenen hun tijd weer ge had hebben. Het streven vooral bij avondkleeding om den rok langer te maken, levert daarvan het bewijs. Nog is het niet duidelijk op welk punt zich het nieuwste schoonheidsideaal zalkristallisee Het is niet onmogelijk, dat men uit pure zucht naar tegenstrijdigheid het gezicht plotseling weer belangrijk gaat vinden, Dan zal er weldra weer naarstig worden gemeten, want niemand wil natuurlijk een neuslengte voor zijn. Huwelijkspracht. Te Rothesay op het Emgelsche eiland But-e is lady Jieiam Cridhton Stuart, dochter van den markies van Bute, wiens geslacht afstamt van het koninklijke huis der Stuarts, in het huwelijk verbon den met James Barlie. een zoon vate lord Abingdon. De huwelijksvoltrekking ge schiedde ai de prachtige kapel van den markies, due in geen twee eeuwen voor zulk een -doel is gebruiikt en waarvajn de waarde op éen millioen gulden geschat wordt Voor het eerst deed een dltaair dienst, waar man twaalf jaar aan gewerkt en dat zes ton gekost heeft. Het is ver-, i.r.l met goud, z lver en koper. De bruid h:eft een Venet aansche ja,- pon van ivoorkleurig satijn gedragen en de rok ervan was aam den ou,derka|nt ver.-i.rd met een borduursel van zilver en paarlen. Haa-r sluier- en lunge sleep waren van Brusselse-ha kant De bruid heeft bij de ontvangst der 100 gasten de brui'oftstaart gesneden. Dit gewrocht was twee meter hoog en had vier verdie pingen. Het bovengedeelte stelde de spits van de kapel voor en Van onderen had het gebak een omtrek van 1.7 me .er. De drie ander.' verdiepingen waren nabootsingen van kasteden uit de modje'eeuwen, die vijftiende eeuw en de twinti-gs'e eeuw. De bruid wilde op het eiland trouwen, omdat zij in de kapel bevestigd is en er voor het eerst het avondmaal gebruikt hoeft. Een van lady Jean s mooiste huwe lijksgeschenken is een tapijt van ruim 13 (bij 7 mieter, dat een jachttafereel voorstelt Er is twaalf jaar aan gevorkt. Acht man nen waren begonnen het te weven, toen de oorlog uitbrak. Twee van hen sneu velden en hun voorletters en de diata van bun overlijden zijn op het tapijt aan gegeven op de plaats™, waar zij he' laitst aan gewerkt hadden. Tussdhen hun initialen is de levensdraad verzinnebeeld, die door sen schaar worrd't doorgeknipt. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. (Oude tijd). Dage 23 Juni 24 25 26 27 28 29 Hoogwater Vrm. Nam 7.12 7.59 8.49 9.47 10 48 11.53 0.15 7 31 8.14 9.08 10.06 11.12 0.5-3 Laagwatcr Vrm. Nam 0.32 1.20 2.11 3.05 4 06 5.07 6.05 0.44 1.39 2.36 3.36 4 38 5.39 6 35 VRAAGSTUK van H. Renooy, te Berkhout. Zwart: 10. Wit: 13. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 1, 7, 8, 10, 12, 14, 16, 19, 20 en een dam op 36. Wit 13 schijven op 23, 25, 26, 28, 29, 31, 33, 37, 38,40,43 en 45. Wit speelt en wint. Oplossing probleem van D. Kleen, te Winkel. (voorlaatste nummer). De diagramstand in cijfers was Zwart 11 schijven op 7—9, 12, 17, 18, 23, 24, 26, 28, 30. Wit 12 schijven op 21, 25, 27, 31, 34, 37, 39, 40, 41, 43, 44 en 47. Wit speelt hier achtereenvol gens 43—38, 37 x 48, 4843, 2721, 47—41, 40—35 en 35 x 4. Een goed ver werkte ontleding in een goeden stand. Jammer is, dat het drukfoutenduivel- tje ons hier eens geplaagd heeft, het geen anders vrijwel tot de zeldzaam heden behoort. De zwarte schijf op 24 moest namelijk een zwarte dam zijn. Verschillende van onze meer ge routineerde oplossers hebben dit ech ter reeds zelf al ontdekt bij het zoe ken naar den winstgang. Oplossing probleem van G. Mantel Jr., te Hengelo. (vorig nummer). De diagramstand in cijfers was Zwart 12 schijven iop, 11—13, 15, 17, 20, 23, 24, 25, 30 en 35. Wit 10 schijven op 19, 22, 27, 28, 36-39, 44 en 45. Wit speelt en wint door 4440, 19 14, 36x9, 9—3 (zwart 20x9) motief stand en nu den schitterenden rond- 13x3, NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Landmeten. Een tuin, vain laingwejrpigen vorm, is driemaal zoo lang al-a breed. Als deze tuin één mieter breeder was. zo-u de op pervlakte 149 M2. bedragen. Wat zij-n de afmetingen VRAAGSTUK No. 2. Een koopman in moeilijkheid. Iemand ging in New-York een winkel binnen en kocht er ter waarde van 34 cent Teen hij zou betelen, merkte hij, dat hij alleen één dollar had, eau drie cent-stuk ca -een twee-cent-stuk. Die winkelier had slechts een halve on een kwart dollar. Een ander, die oo-k in, dein winkel was bood aan om te hielpen; ma-a-r hij had niet anders dan tw-ee tien-can t- stuk kon-, één vijf-cent-stuk, écn twee-cent-s'.uk en e:n cent. Met behulp hiervan, wist de winke lier den kooper toch het verschuldigds geld terug t-e geven ea o-ok den ander bet geleende weer terug te betalen. Hoe speelde hij dat klaar? Ter nadere toelichting dieine, dat oen dollar f 2,50 is ien gelijk is aan 100 Arme rikaansche centen. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons voorlaatste nummer. Yo. 1. Raden. M-enheeft silech ■bs 25 af te trekken vain de verkregen 'eindsom, dit geeft n I. toil rest een getal van twee cijfers, waarvan elk cijfer het aan'.ial oogen op een der beide dobbelsteenen aangeeft. Gesteld dat iemand 61 gooit ein be handelt hij bijv. dil. aantal van zes op de, 'in het vraagstuk aamgegjevein wijze, dan krijgein we: (6 X 2 plus 5) X 5 plus d is 86. 8625 is 61. Hieru'i zien we, dat het ui'komt. Had den we in plaats vain de zes oogein, het ééme oog van den anderen dobbelsteen als uitgangspunt gjetnomen, dan zou de uit komst als volgt wezen: (1X2 plus 5) X 5 plus 6 is 41. 4125 is 16. Ook deze uitkomst is dus goed. Met een kleine wijziging is dit ook toe' te passen met drie dobbelsteenen: Ver menigvuldig het aantal oogjen van den eenen dobbelsteen met twee. Voeg er dari vijf bij. Vermenigvuldig hdt verki4eg(ene met vijf. Voeg hieraan toé het aantal oogen van den tweeden' steen Vermenig vuldig tot totaal met 10 ein voeg ten laat ste het aantal oogen van dien clér jea stieeh er aan toe. Nu trekken we van het verkregen getal 250 af en die rest geeft ons een getal van drie cijfers, die elk 't aantal oogen op één der steenen aangeven. Gesteld, dat iemand 5, 4 en 2 gooit, dan hebban we: 5 X' 2 plus 5 is 15; 15 X' 5 is 75; 75 plus 4 is 79; 79 X 10 iis 790; 790 plus 2 is 792. En 792—250 is 542, alweter de goede cijfers. No. 2. De drie erfenisjes. Daar het bedrag der uitkeer.ngen even redig is met 't aantal dienstjaren, krijgt dus het dagmeisje één tegen het tweede meisje drie en de keukenmeid zes gulden. Dat zou te samen tien gulden zijn, ze krij gen echter te samen f 840. Tien op 840 gaat 84 maal. Dus 't dagmeisje krijgt 84 gulden, het tweede meisje 252 gulden en de keukenmeid 504 gulden. MARKTBERICHT. Middelburg, 21 Juni 1928. De graanmarkt was door de gehou den paardenmarkt verlaten. Aangevoerd door Walchersche boe rinnen. Officieele prijsnoteering. Boter f 0,90 a f0,95. Eendeieren f4,50 a f5, Eieren f4,50 a f5, Ganseieren f 14, Aangevoerd door handelaren: Boter f0,90. Eieren f4,50. Eendeieren f4,50. De noteering van marktmeester en marktzetter zijn gelijk. Particuliere prijs boter fl,— en eieren f5,50. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 20 Juni 1928. Groote veiling. Kruisbessen f 12,40 a f 13,30, Aardbeien Jecundas Voorkoop f 27 a f 31, Aard beien Madam Moutot f 23 a f 24, al les per 100 Kg. Kleine veiling. Aardbeien f27 a f42, Kersen f27 a f36 Aardappelen f10 a f 13, Postelein f 13 a f 14, Boontjes f 77 a f 81, alles per 100 Kg., Worteltjes f9 a flO per 100 bos, Bloemkool f15, Eieren f4„50, beide per 100 stukg, NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Mijn geheel noemt een dorp in Gelderland, dat met 12 letters ge schreven wordt. Een 4, 2, 1, 11, 12 is een wapen. 5, 4, 8, 7 is een stadje in Noord- Holland. 1. 11, 9, 4, 5, 6, 3, 8, 12, 4 is! een provincie in ons land. Een 7, 2, 10, is een scherp voorwerp. Een 4, 6,5,1 is een reddingsvoorwerp. Een 6,11, 7 zit op de meeste fietsen. 2. Zoek uit elk der onderstaande zinnen één woord. Deze woorden moe ten een bekend spreekwoord vormen. Wie van jullie is vandaag nog niet uit geweest? Je moet je boeken niet zoo vuil ma ken, Theo. Wij gaan even hooren, hoe het met de zieke is. Annie wil graag meegaan. Je moet nog even op je moeder wachten. Vindt u het koud? Wij voelen er niets van. 3. Ladderraadsel. X X X X X X ~T~ le (bovenste) sport iets waf sommige dieren op den kop dragen. 2e sport een kei zerrijk in Azië. 3e sport een academiestad in ons land. 4e sport een vaartuig. 5e sport het tegenovergestelde van groot. 6e sport een groe ne struik, waarvan roode bessen komen. 7e sport timmermansgereedschap. 8e sport een insect. 9e sport een knaagdier. 10e sport een klein vruchtje, dat in het wild groeit. De woorden bestaan allen uit 5 letters en de middelste letters vor men, van boven naar beneden gele zen, den naam eener vorstin. 4. Van welke kleur kan men door omzetting der letters een dier maken? Voor kleineren. Met b ben ik een visch, met 1 wordt ik gedragen, met k kan ik bran den en met p ben ik een kleur. Wie raadt dit? e 2. Welke Hollandsche stad kun je maken van; ADEM 3. Verborgen plaatsen in Nederland Bob van Stevel plaagt zijn broertje ook altijd. Luister je goed? Ja, ik hoor natuur lijk alles, wat je vertelt. Voor het Kerstfeest gaven Lodewijk en Annie hun moeder een mooie lamp. De laatste soldaat verliet het kamp en allen trokken verder. 4. Welk gras groeit niet in de wei? OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren. 1. Autobus, bof, bus, saus, stout, bast. 2. Platina. 3. Genua, Bari, Bern, Dundee, Wezel. 4. Sliedrecht. Voor kleineren: 1. Beer, peer, meer, leer, veer. 2. Oog, boog. 3. Kerstfeest. 4. Schipbreuk. GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Wat in 'het leven het meest opvalt, Is die kleinigheid van het groote en de groot heid van het kleine. MAANDAG. Wie verspilt voordat hij genoeg wint, zal bedelen voordat hij het denkt. DINSDAG. Arbeid is de beste troost. WOENSDAG. De zwaarste spijzen voeden niet het best. DONDERDAG. Niemand weet wat hij kan, voordat hij het heeft geprobeerd. VRIJDAG. Een vro-uw heeft op sommige punten zulke fijne voelhorens, dat zij dikwijls de dingen voelt zonder ze te kunnen be wijzen en dan heeft ze 'theel dikwijls bij het rechte eind. ZATERDAG. Des werelds gunst is als de wind Die lieflijk suist dopr 'twoud, Zorg dat, hoie vleiend gij ze ook vindt, Ge haar niet te veel vertrouwt. LICHT OP. Vrijdag 22 Juni Zaterdag 23 Juni Zondag 24 Juni 9.54 uur 9.54 uur 9.54 uur

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3