PUROL In Uw ZadeHas GriDnik-Pilletjes Buitenland Binnenland ProvinciemeuWs Gemengd NieuWs. Dame: „Mag ik eens een paar hes- rein dassen van u zien?" Bediende: „Zeker, mevrouw. Voor uw man of moet liet een betere kwaliteujt zijn?" „Kom, kom, jie moest nou niet altijd weigeren mij gekl te leenen. De eernia vriend moet den ander helpen." ,.,Dat weet ik wel. Maar jij wilt al.ijd den ander zijn." Bobbie (met zijn zeilbootje spelend): ,Jk weet een fijn spelletje. Laten we vloot gaan spelen en dan ben ik de ad miraal." Jetjë: „Goed, maar dan moet ik ook admiraal zijn." Bobbie: „DV kan maar eén admiraal zijn." Jetje: „Nou, dan ben ik de vrouw van den admiraal. Dat is precies hetzelfde." wO, Hendrik, ik heb juist ontdek^ dat die dame van hiernaast net zoon hoed heeft als ik." kEn nu wou jij zeker een nieuweq hoed hebben?" „Ja, lieve, dat zal goedkooper zijn dan verhuizen." Onderwijzeres:- „Ik zal je een briefje meegeven voor je moeder om haar te bedanken voor dien heerlijken appel." Jantje: „Zoudt u haar alstublieft voor twee appels willen bedanken?" L& i r<ê- '-■1'-, i' Vriendin: „Ik zag je man vanmorgen. Hij was erg uit zijn humeur, geloof ik, want het schuim stond op zijn lippen." Mevrouw Pasgetrouwd: „Dat kwam door wat anders. Ik heb hem aan het ont bijt Lux in plaats van tapcocavlokken gegeven." „Wat doe je toch, om zoo slank te blijven?" „Ik eet dikwijls bij mijn vriend Mijer. Zijn vrouw kookt erg slecht." Dame (in bakkerswinkel): ,,Is ditbroold versch?" Bediende: „Ik zou het u niet kunnen zeggen mevrouw. Ik ben hier pas dir>J0 dagen." OVERZICHT. Moord in e&n parlement. Een bloedig tooneel heeft zich afge speeld in het Zuid-Slavische parlement, Daar de Montemegrijnsche afgevaardigde Rasjiitsj critiek uitgeoefend, had op de oppositie brak een hevig rumioer uit. Er ontstond een conflict tusschen den spre ker lein zijn partij vrienden en een aantal leden der oppositie. Toen de Raditsjisti- sche afgevaardigde Ivan Pernar persoon lijke beleedignigen tot Rasjltsj richtte, ont aardde het rumoer in een vreeselijk kabaal De voorzitter moest de zitting schoresn. Op hetzelfde oogenblik greep Rasjltsj een revolver en ondanks alle pogingen om hem dit te beletten, loste hij verscheidene schoten in de richting van de oppositie. Twee Raditsjistische afgevaardigden wer den gedood en vier gewond. De dader, die op de vlucht sloeg, doch later gearresteerd is, heeft aan den rechter van instructie verklaard, dlat hij na het plegen van zijn daad niet) uit 't parlement is vertrokken om te vluch ten, doch slechts om eenige particuliere zaken, te regelen. Hij wilde zich tnieï aan de straf onttrekken. Met betrekking tot de motieven tot zijn daad, verklaarde hij, dat hij het niet langer kon aanzien, dat' alles, wat Servisch is, met vuil geworpen werd. Hij heeft zijn bezinning verloren en het bloed was hem naar het hoofd gestegen. Nadat hij eenige brieven geschreven had, heeft Rasjltsj zich bij de autoritei ten aangemeld. Hij is thans bereid zich zelf, zonder vorm van proces, te laten doodschieten. De toestand van den gewonden af ge vaardigde Stepban Raditsj was gister avond laat nog niet veranderd. Daar Ra ditsj lijdende is aan suikerziekte, vreest men spoedig het ergste. De toestand van de andere gewonden is naar omstandigheden met slecht. De lijken der slachtoffers zijn reeds naar Agram overgebracht, waar zij in de zittingszaal van de Croatische partij opgebaard worden. De teraardebestelling vindt Zaterdagmiddag plaats. Naar in politieke kringen verluidt, ts de positie der regeering, hoewel zij niiet voor de daad verantwoordelijk gesteld kan worden, toch geschokt. Het aftre den der rageerin g zal onvermijdelijk zijn De geruchten over bet aftreden van de Croatische leden der regeer mg zijn niet bevestigd. Men wacht den terug keer van den minister van buitenlanld- scbe zaken, Marinkowitsj uit Boekarest, af. In Agram hebben Woensdagavond ma nifestaties plaats gehad voor de woning van Stephan Raditsj. Er werd lulde „Weg met de moordenaars" geroepen. Ernstige incidenten hebben evenwel niet plaats ge had. De club der Croatische afgevaardig den heeft de deekemingsbe'.uilgimg van den minist?r-pr scdent afgewezen en stelt uitsluitend de regeering voor den aanslag verantwoordelijk. v De „Italia". Het is gelukt het kamp van Nobile op te sporen. Boven het kamp heeft men proviand en uitrustingsmiddelen laten vallen. Officieel wordt uit Rome medegedeeld: Het systeem, uitgewerkt om Nobile in staat te stellen de vliegtuigen te leiden is volkomen geslaagd. Maddalena deelt mede dat hij de groep Nobile van 300 K.G. verschillende voor raden voorzien heeft. De ïadio telegrammen van Nobile heb. ban de oude sterkte teruggekregen, zoodat men kan aannemen dat hij thans de nieuwe door Maddalena naar beneden ge worpen accu's gebru kt Het uitgooien van de uitrustingstukken geschiedde op een hoogte van 50 M. Maddalena kon niet landen, en moest dus naar Kingsbay terugkeeren zonder in directe verbinding met Nobile te zijn ge vreest. Behalve kleedingstukken zijn ook voedsel, sigaretten en brieven met aan wijzingen naar beneden gegooid. Het weer is mooi. Van Amnndsen en de 5 helpers die Maandagmiddag met het vliegtuig Lathaw t7 van Tromsoe naar Spitsbergen vertrok ken teneinde te trachten Mobile op te sporen, heeft men evenwel niets meer gehoord. Men vreest het ergste. Verzet. Gisterochtend zou zekere v. d. Beek, wonende te Oud-Leusdenerveld, gem Dalf- sen, door twee veldwachters gehaald wor den voor het ondergaan van hechtenisslraf omdat hij een boek niet betaald had Van der Beek verzette zich hevig daartegen bijgestaan door zijn broer. De veldwach ter' maakte gebruik van zijn vuurwapen, waardoor de broer ernstig in den buik werd verwond. De andere v. d. Beek is najr Zwolle overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten Inbraken. In den nacht van 4 op 5 Juni is in het filiaal van den rijwielhandelaar Sfee man en in den nacht van 11 op 12 Juni bij den rijwielhandelaar Colenbrander in de buurtschap Miste bij Winterswijk inge broken. Er werden in totaal 5 rijwielen, 5 lantaarns en 1 voetpomp ontvreemd, Het onderzoek wees er op dat men de daders in Duitsehland moest zoeken waarom de politie derwaarts trok, teneinde heD in handen te krijgen. Woensdagmiddag werd aan de politie kennis gegeven dat zich 3 verdachte personen in de buurtschap Kotten bevonden. Ze werden aangehouden en bleken te zijn: A. T., F. M. en W. F uit Watterscheid. Op hen werden inbrekers werktuigen, alsmede een ontvreemd rij wiel en 3 lantaarns g.-vonden. Een der verdachten heeft reeds bekend, doch de beide anderen blijven ontkennen Om een fijne sigaar! In de Dinsdag :e Deventer gehouden Raadsvergadering sprak, volgens de Stand het raadslid Roebers zijn groote afkenring uit over een bij de politie gehouden wed strijd in het aanbrengen van over tredingen. Een inspecteur had een fijne sigaar uitgeloofd voor den agent, die binnen een bepaalden tijd de meeste processen-verbaal had opgemaakt. De prijs was gewonnen door een agent, die binnen twee uren 15 personen had geverbaliseerd De voorzitter zeide, dat het geval erg was opgeblazen. Het was een geheel op zichzelf staand feit geweest, een kleine fout slechts, waarover de betrokken po litiemannen niettemin waren onderhouden De reis der Koningin. Blijkens een door het Nederlandscki Correspondentiebui eau voor Dagbladen in Den Haag ontvangen telegram, zijn die Koningin en Prinses Juliana met haar reisgezelschap Dinsdag te Abisko aangie- komen. Het weder is prachtig. De Pool cirkel werd te 1.10 uur Holkndsche tijd bij schitterenden zonneschijn gepasseerd Ongeluk in een laz ijnfabriek. Gisternacht is in de azijnfabriek „De Hoop" van de N.V. voorheen Vermet 6 Fuchs, te Tiel, het mandeksel van een ketel gevlogen, waardoor de heeren J. Odinga, L. de Porter en Jansen uit Erichiem, allen ernstige brandwonden be kwamen. Door den grooten luchtdruk wer den de deuren, die toegang tot de fabriek gaven, ontzet en konden dit worden ge opend. De getroffenen zijn door eeln raampje van ongeveer 80 bij 60 c.M. maar buiten getrokken, waarbij ze veel bloed verloren. Allen bleken min of meer ern stige 1 randwonden gekregjen te hebben. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand l steeds een doos of tube Doos 30-60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Een mooie prestatie. Ten huize van den heer M. L. v. dj. Sloot, wonende aan Jen Achterzcadijk te Barendrev_iit, vertoeven op Ihet oogen blik de 21-jarig? Joseph Dampl, voor malig pleegzoon van het echtpaar Sloo't, en zijn vrLrfd Je 20-jarige Karl Pab- zeldt, uit Weenen. De jong? mannen- hebben, volgens Je „Voorwaarts", Je reis van Weenen naar Barendrecht in minder dan acht dagen per fiets afgelegd. Vrijdag 8 Juni, des avonds half acht, vertrokken zij uit Wee nen. Den nacht en den daarop volgenden dag re Jee zij aan één stuk door tot Aschaffenburg, een afstand van 350 K.M. Dien volgenden nacht werd gerust Te Neurenberg werden zij een ha'v:n Jag op gehouden. Daar vandaan vertrokken zij naar Coblenz, vervolgens naar Keulens toen naar Tiel en van Tiel ineens dioor naar BarenJredht, waar zij 1.1. Zaterdag om vijf uur aankwamen en waar zij met groote blijdschap door vader en moeder Sloot werden ontvangen. Kloetinge. Donderdag kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukkena. verslag van de Vereen, van Ned. Gemeenten b. goed keuring besluit geldleening tot bouwen kluis goedkeuring begrootingswijziging Kon. goedkeuring heffing bijdrage ophaal dienst van huisvuild. Proces verbaal van de op 19 Juni '28 gehouden kasopname. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen, e. Schrijven van Ged. Staten waarin zij het oordeel van den raad vragen omtrent instelling van het schoolartsen'nstituut. Wanneer de gemeente zich daarbij aan sluit zal dit een uitgaaf vorderen van f 500. B. enW. zijn gezien de groote uit gaaf niet voor aansluiting. De Heer De Rijk betoogt met klem dat zoo'n instituut heel nuttig werkt en zeer zeker ten goede zal komen aan de kinders van bet platte land en het geheel in het belang is van de volksgezondheid. De heer Buitenhuis is, al ontkent hij het nut van een dergelijk instituut niet, is niet voor aansluiting omdat de ver antwoordelijkheid van de ouders dan wel licht gaat verslappen en de de overheids bemoeiing te ver gaat, Met 6 tegen 1 stem (de heer de Rijk) wordt besloten om niet tot aansluiting over te gaan. f. Schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Kloetinge waarbij deze inberoep komt van de eiscben van B. en W. gesteld bij bet bouwen van een vereni gingsgebouw (het betreft bet bouwen, van een nooddeur in een der zijgevels). De Kerkvoogdij wil die nooddeur in de achtergevel plaatsen. De heer Straub vindt het erg dat in een der zijgevels een nood* deur geplaatst moet worden omdat het ge bouw dan ontsierd wordt en ook omdat de stevigheid van het gebouw er minder door zal worden Meerdere leden zijn van meening dat een nooddeur in de achtergevel voldoende is. Na een langdurige bespreking waarbij de heer Straub de zooals door Kerkvoogdij wordt gewilt heeft uiteengezet, wordt op voorstel van den heer Buitenhuis besloten op het verzoek der Kerkvoogdij afwijzend te beschikken. B..en W. zuilen bij het verleenen van de vergunning rekening houden met het gevoelen van den raad, betgeen hierop neerkomt dat de vergun ning verleend zal worden zooals kerk voogdij wenscht te bouwen. Naar aanleiding van een schrijven van de vereeniging van tot zekerheidstelling verplichte gemeenteambtenaren, waarbij deze te kennen geeft dat de door den Raad bepaalde zekerheid van den ont vanger (f4750.— te hoog is, stellen Burg. en Wethouders voor de zekerheid nader te bepalen op f 3000.aangezien de ontvanger ingevolge de nieuwe instruc tie niet meer dan f3000.in kas mag hebben en de goedkeuring van den Bur gemeester vereiseht wordt èn voor opname van gelden bij de Coöperatieve Boeren leenbank alhier èn voor opnemingen bij den post-cheque en girodienst. Na een langdurige bespreking waarbij vooral de heeren van Liere en Straub op handha ving van het oude bedrag f4750.aan drongen, de heeren Eversdijk Hoogs! raate en de Rijk op aanneming van het voor stel van B en W. wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 4 tegen 3 stemmen (voor Eversdijk, Hoogstraate en de Rijk). Wegens vermeerdering van het aantal kiezers stellen B. en W. voor de gemeente in 2 stemdistricten te verdeelen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vastgesteld wordt een nieuwe instructie voor den ambtenaar ter secretarie in ver band met diens benoeming tot gemeente ontvanger. Hierna heeft beëed'ging plaats van den nieuw benoemden gemeente ontvanger De begrooting 1927 wordt gewijzigd. Bij de rondvraag bespreekt de heet Zweedijk den toestand waarin de weg Tervate en de Vogelzangsohe wegeling verkeeren. De voorzitter zegt dat de weg Tervate een eind geleerd zal worden bij wijze van proef. Het VogeBangsche wegeling waclv op toes einming van een daarbij betrokken eigenaar. De heer de Rijk vestigt de aandacht op den Heernisseweg, wellicht is hier verbetering in te brengen. De vooizitter zegt dat B. en W. de toestand onderzoeken zullen De heer Straub wijst op putten in de Kerkstraat; de voorzitter zegt dat bij B. en W. het p'an bestaat om deze liet vol gende jaar te verleggen. Brand in een o n d e r g r o nd scb station. Te Berlijn is Woensdag brand uitge broken in het station Bismarckstrasse van de ondergrondscbe spoor. Een trein van de Zoologischer Garten naar het Wilhelms plein reed juist de tunnel naar het station in, toen de bestuurder zag dat aan den anderen kant van den tunnel een beambte het brandsein aftrok Hij remde dadelijk sloot den stoom af en riep de passagiers van den trein toe zich in veiligheid te breu- gen. Onder de passagiers die niet wisten wat er aan de hand was, brak een paniek uit en vele vrouwen vielen in onmacht. Door het bezadigd optreden van het treinper soneel en eenige passagiers konden echter allen uit den tunnel komen. De brand die uitgebroken was in een olieschakelaar, had inmiddels vrij groote uitbreiding gekregen, zoodat de brandweer het vuur met groot materiaal moest be strijden. Hoe groot de aangerichte schade is staat nog niet vast. De staking in de haven van Antwerpen. De staking der Antwerpsche haven arbeiders heefi zich nog uitgebreid, daar de voormannen zich bij de s'akers hebben gevoegd. De politie arresteerde verschillende sta kers wegens het inbreuk makeu op de vrijheid van arbeiden. Het socialistisch vakverbond heeft naar aanleiding van de weigering der werk geversorganisatie om in onderhandelingen te treden, de interventie van den raad van arbitrage gevraagd. De gevolgen der staking doen zich in de haven gevoelen. De gewone schepen uit Huil ontvingen order zich naar andere havens te begeven, Nederlandsche firma's te Terneuzen hebben den scheepsmake laars voorgesteld hun goederen in Neder land te lossen. Het „bbld. van Antwerpen» schrijft het volgende Aan de haven van Antwerpen werken ongeveer 16.000 man, als alles goed gaat Gedurende de laatste dagen vonden er 12 duizend bezigheid. Van die 12.000 zijn er volgens een scha'ting ongeveer tienduizend in staking. Intusschen lijdt de haven ontzaglijke verliezen en strijken de buitenlandsche havens al de voordeelen op van dit verlies Het is een algnneene vlucht der schepen. Het aantal der aankomende schepen is beduidend verminderd. De „Patagonier" zal te Ter Neuzen lossen. De „Eastern Dawn» met 5000 ton goederen voor Antwerpen bestemd, werd naar een andere haven gezonden. Nog andere schepen, te VJissingen aan gekomen, kregen bevel naar elders te varen, namelijk de „Letworth", de „Raven shoe" en de Hollandsche motor „Seine" Deze laatste is naar Amsterdam vertrok ken. De Duitsehe stoomboot „Thesens* wacht op orders De n Londonier" verliet Antwerpen naar Argentinië, slechts met een deel der voor het schip bestemde lading De „Roi Albert", die maar gedeeltelijk geladen werd door een ploeg die trouw bleef, zal ook vertrekken zonder op het volledigen der lading te wachten. De vlucht der door de staking weer houden schepen duurt voort. De „Negada* vertrekt met 1000 ton goedereD die nog te Antwerpen gelost moesten worden, evenals de „Fushimu Mam", die ongeveer dezelfde hoeveelheid lading te lossen had De „Sumatra" vaart weg zonder 1500 goederen voor dit schip bestemd. De „Matsumote Maru" zonder 500 ton te laden, de „Sehlesien" kon ook de laatste 500 ton niet laden. Dat is slechts een illustratie van een klein deel der Scheldekaden. De „Watusi" vertrekt ook zonder voort te laden. De „Usumari", die nog verwacht wordt, zal slechts zijn passagiers aan wal laten gaan en aanstond^ terug naar Ham burg vertrekken. De Hullboot komt niet naar Antwerpen, gezien den toestand, evenals de „Nijkerk", die rechtstreeks van Rotterdam naar Zuid- Afrika gaat, de gewone aanlegplaats Ant werpen ditmaal overslaand. Wat er tevoorschijnkwam. De filmster Mary Pickford en haar echigenoot, Douglas Fairbanks, keerden dezer dagen van huu vacantie in Europa terug met drie en dertig volgeladen koffers In deze koffers bevonden zich o. a. hand schoenen, parfums, fijne zijden doekjes, costuums, enz, die, naar de douane autoriteiten oordeelden, veel meer waarde hadden dan vijftien honderd pond sterling, zooals door Mary Fiekford aangegeven. Doch Maiy verklaarde, dat vele leveran ciers haar speciale prijzen berekend had den voor reclame en in de hoop op recom mandatie, hetgeen wel aannemelijk klonk. De douane nam echter twaalf koffers in beslag en eiscbte bijbetaling van invoer rechten. Gezochte waar. Te München is in een juwelierswinkel ingebroken, waarbij de daders voor een waarde van veertig duizend mark aan horloges, brillanten, ringen elc. hebben medegenomen. De inbrekers hebben in een vertrek op de eerste verdieping een opening in den vloer gemaakt, waardoor zij den winkel konden binnenkomen. Het schijnt dat de bandieten den laatsten tijd reeds vaker op dergelijke wijze diefstallen gepleegd hebben. Eet nu ij s 1 In Atiantic-City, zooals in alle mode- plaatsen van Amerika, is ice-cream de borrel bij uitnemendheid geworden. Moet men zich immers niet in het publiek spenen van cocktails Maar doordat bet ijs bij eenigszins be hoorlijke warmte snel smelt, is in de betere inrichtingen ice-cream een zeer dure ver snapering. Fred. Rasmussen, die tegenwoordig secretaris-generaal is van het „Interna tionaal verbond van ice-cream-fabrikan- ten", heeft nu een proclamatie uitgevaar digd, waarin gezegd wordt, dat voortaan de prijs van ice-cream met de helft is verminderd. Waardoor dit gebeuren kon Doordat van nu af voor de toebereiding gebruik wordt gemaakt van „droog ijs", dit wil zeggen van koolzuur in vasten vorm. Daar dit droge ijs niet smelt, kan het onbepaald gebruikt worden. Dienten ivolge verwacht men een enorm ijsge- uik en een grooten toevloed van publiek dezen zomer in de elegante etablisse menten van Amerika. Zelfs voor million- nairs tellen bezuinigingen mee. Een koe de oorzaak van een vliegongeluk. Op den Zaterdag vóór Pinksteren vloog in de buurt van Elberfeld- Barmen een Junckers-verkeersvliegtuig in brand. Van de inzittende kwamen de piloot en twee passagiers om het leven. Een onderzoek werd ingesteld en dat bracht aan het licht dat het ongeluk veroorzaakt is door... den hoorn van een koe. De piloot die een noodlanding moest maken, was reeds dicht bij den grond, toen hij met een der vleugels den hoorn van een daar grazende koe raakte. De hoorn brak af, doch schoot in de benzi. netank, waarna de wegvloeiende benzine door de aanraking met het warme metaal vlam vatte, hetgeen de catastrophe teweeg bracht. Trouwen op proef. Bij het Mexicaansche parlement is een wetsontwerp ingediend, waardoor het mo gelijk wordt gemaakt dat men een huwe lijk aangaat voor den tijd van twee of drie jaren. Na ailoop van dezen termijn kan het huwelijk worden veranderd in een definitief huwelijk. De in de woest ij n vermiste auto. Reuter meldt uit Basra Het militaire vliegtuig, dat uitgezonden was om in de woestijn een vermisten auto te zoeken, heeft deze na lang zoeken ge vonden op een afgelegen plaats van de woestijn. De passagiers waarbij twee vrou wen, bevonden zich in volkomen uitgeput- ten toestand, na zich voortgesleept te heb ben over de brandend heete vlakten. Een Arabier was dood gegaan. Moderne Croesus. Ik geloof, dat het een religieuze plicht is, zooveel mogelijk geld eerlijk en fat soenlijk te verdienen. Dit groote credo van de jacht naar den dollar werd in 1899 door Jobn. D. Rockefeller geschreven; de oliemagnaat, toen 60 jaar oud, stond destijds op het toppunt van zijn bedrijvig leven. Nog steeds is hij, gelijk toen, de beste representant van de Amerikaansche economische structuur. Maar het gezicht van liet Amerikaansche kapitalisme, zooals dat in „John. D". is belichaamd, wordt door deze uitspraak nog slt chts onvoldoende weergegeven. En zoo voegde de groote man er nog eens aan toe: „Ik geloof, dat het een religieuze plicht is, zooveel moge lijk geld weg te geven». Niet alleen dien

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2