RUITEIBOER GOESCHHCOURANT ||W BIJVOEGSEL ProVincienieuWs «/ff' ^rfablett tabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek Sport. Rechtszaken. School en kerk. Voor de VrouW VAN DE VAN VRIJDAG 22 JUNI 1928. „Om een burgemeester". Zoowel de A.R. als de Chr. Hist, kiesvereenïging te Wolphaartsdijk, is opgekomen tegen ons artikel „Om een burgemeester". Namens beide vereen! gingen is ons verklaard, dat geen der sollicitanten naar de burgemeesters vacature met een lijst rondging of zal rondgaan teneinde handteekenin gen te verzamelen. Betreffende de wij ze van propaganda maken der twee adspirant-burgemeesters zijn we dus blijkbapr niet geheel juist geweest, hetgeen evenwel aan de strekking van ons artikel niets verandert. Kinderverwaarloozing Ten huize van zekere A. te Groede is onder verdachte omstandigheden overleden aangetroffen een kindje van ongeveer 5 maanden. Aangezien de dokter de vermoedelijke doodsoor zaak niet kon vaststellen en vermoed wordt dat men hier te doen heeft met een geval van ergerlijke kinderver waarloozing, of anderszins heeft de politie op last van de justitie het lijk je in beslag genomen. Verdronken. De 15-jarige W. d. J., wonende te Philippine, is in den Braakman onder die gemeente bij het zwemmen ver dronken. Het lijk is eenige uren daar na opgehaald. „Vrederus't". Te Bergen op Zoom is Woensdag de 24ste jaarvergadering der Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland gehouden, waar aan voorafging een bidstond, geleid door ds. J. H. C. Kamsteeg te 'sHeer Hendrikskinderen, die sprak naar aan leiding van Hand. 3 9. De zeer druk bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer J. J. C. van Dijk. Vertegenwoor digd waren 47 afdeelinegn en 31 cor poraties. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter in warme bewoor dingen den overleden voorzitter ds. J. H. Donner en den overleden vicè- voorzïtter ds. N. M. de Ligt, die van de oprichting der vereeniging de ver eeniging en de stichting hebben geleid. Uit het verslag van den secretaris en den penningmeester teekenen wij aan dat de vereeniging thans telt 68 afdeelingen en 48 corporaties met in totaal 4443 leden. Aan het eind van het verslagjaar werden in de stichting verpleegd 337 mannelijke en 344 vrouwelijke patiënten; het totaal ver' pleegdagen bedroeg 250.752. De exploitatie der stichting leverde een voordeelig saldo op, dat nadat het in de rekening der vereeniging was opgenomen, tot een winstcijfer leidde van f 26.591,78. Daarnaast kon op vol doende wijze op de bezittingen wor den afgeschreven, zoodat de finam cieele toestand een gunstige mag wor' den genoemd. Mededeeling kon worden gedaan dat het bestuur in beginsel had besloten een centraal administratiegebouw te stichten, hetwelk voor een belangrijk deel kan worden bekostigd uit de in den loop der jaren verkregen bespa ringen. 117 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Mrs. Errol was dadelijk na .tafel naar haar kamer gegaan, doch Anne bleef op Capper's verzoek. „Ik zal u niet meer zien/' zeide hij. Zij praatten echter maar* weinig". Nap zat in een hoek te rooketn en sprak bijna geen woord. Bertie kwam pas laat; hij zag er moe en afgetobd uit. „Ik wou, dat jullie me eens raad ga ven, wat ik met dien Tawny Hudson moet beginnen,'' zeide hij. „Ik geloof, dat de kerel krankzinnig is en hij eet heelemaal niet meer ook." Na Lucas' dood was Tawny Hudson niet meer weg te slaan van Bertie, dien hij als een hond volgde; Dot vond ditj hoewel zij diep medelijden had met den half-bloed, in het geheel niet pirettig; hij had iets over zich, dat haar bang maakte. „Ik weet niet, wat ik met 2hem doen moet," zeide Bertae. „Hij is zioo mager als een wolf. Hij zit natuurlijk weer er gens buiten op me te wachten. Ik wou, dat u hem maar mee nam naar Amerika, dokter!" Let vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vcrvalsching Prijs 25. 40 en 75 ct. In hef bestuur werden herkozen de heeren ds. J. de Vries, L. J. van Voorfhuijsen. en G. van de Putte; ge kozen werd in de vacature van den heer P. Scheele, ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge. Aan het eind der vergadering werd door dr. K. Dijk van 's Gravenhage een referaat gehouden over; „Per soonlijkheid en Religieus leven", dat met groote belangstelling werd ge volgd. De vergadering gaf evenals vorige jaren blijk van samenbinding tot het werk der barmhartigheid los van ker kelijke grenzen. •s HEER AERNDSKERKE. Woens dag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht: 1. Een woonhuis en erf in de ge meente 's Heer Arendskerke aan den dijk, groot 6 A. 45 c.A. aan den heer W. G. Witkam te Goes voor f1010, 2. Bouwland aldaar, aan den Noor- deweg, groot 69 A. 20 c.A. aan P. C. Koeijers te 's Heer Arendskerke voor f2387,40. 3. Bouwland aldaar, aan den Oos- fenweg, groot 83 A. aan Adriaan, Jan en Johanna Constant te 'sHeer Abts- kerke voor f2324,—. Samen f 5721,40. KLOETINGE. Bij Kon. besluit is de heer C. Zandee met ingang van 20 Juli herbenoemd tot burgemeester. RILLAND-BATH. Tof lijnwerker aan de Westlandsche stoomtram is aange steld Jac. Walraven Pz. alhier. LUCHTVAART. De „Bremen"-vliegers. De „Bremen"-vliegers zijn in Europa teruggekeerd en Woensdagmiddag te Ber lijn geland. Majestueus zweefde de „Euro pa'het zustervliiegtuig van de „Bremen" door het luchtruim, gevolgd door onge veer 50 vliegmachines. Te 14.15 precies landden de vliegers, door saluutschoten begroet, op het Tem- pelhofer vliegveld. Als de Filmoperateurs hun plicht hebben gedaan, stapt kapitein Köhl, onder groot enthousiasme van d« aanwezigen, die allen het „Deutsohland" lied zing, uit het toestel. Hij begroet de belangstellenden door met zijn pet te zwaaien. Daarna komt Fitzmaurice te voorschijn. Freiherr von Hühnefeld, düe aan de andere zijde is uitgestapt, loopt om de machine heen. Alle drie luchthel- den moeten dan weer poseeren voor de filmoperateurs, die van alle kanten toe snellen om opnamen van vliegtuig en be manning fee maken. Vervolgens worden de vliegers naar het eere-podium geleid, waar een klein meisje hun bloemen overhandigt. Nadat de vliegers de thee in de Rijks kanselarij 'haddien gebruikt» begaven zij zich, door een enthousiaste menigte be geleid, naar hotel Kaiserhof, waar zij gedurende hun verblijf in Berlijn de gas ten zullen zijn van de Rijksregeering Het hotel was feestelijk versierd. De vliegers begaven zich onmiddellijk naar hun aparfeeinenten, maar de groote me nigte die buiten bleef wachten, rustte „Roep hem maar eens binnen, dan zal ik eens kijken." Bertie ging naar de deur en floot. Doch er volgde geen antwoord. „Hudson!" riep hij. „Tawny! WaaJl zit je?" Doch er volgde nog gjeen antwoord. De eenige stem, waaraan Tawny ge hoorzamen zou, zweeg. Berlie kwam weer terug. „Die bliksem- sche kerel! Hij moet mie toch hooren!" „Laat den vent aan zijn lot over!" zei de Nap. „Meer is hij niet waard." ,uMaar ik kan hem toch niet laten sterven," zeide Bertie. Nap keek 'hem smalend aan en verviel weer in zijn zwijgen. ,Ik zal hem meenemen, als je hem kwijt wilt zijn)" zeide Capper. „Zeg hem dat maar, als je hem ziet." „Dank u!" zeide Berfe.e. „Maar ik oof wiet, dat hij het doen zal. Nap steekt de volgende week naar Amerika over. Misschien dat ik hem over kan ha len dan mee te gaan." Hij keek Nap aan. „Ik weet, dat je den kerel niet mag, maar het zal niet lang zijn." „Waarschijnlijk niet," zeide Nap, strak naar de punt van zijn sigaar starend. Er was iets an zijn toon, dat Anne deed opkijken, maar zooals gewoonlijk zeide zijn gelaat haar niets. Zij zag alleen dat de cynische trekken om zijn mond weer scherper waren dan zij in langen tijd o-pgemerkt had. met voor I^iolhlll en zijn metgezellen zich op het baloon hadden vertoond, waar zij geestdriftige ovaties in ontvangst hadden te nemen. Op het Tempelhof er vliegveld waren naar schatting een half mil li oen menschen Een vergiftigde put. De rechtbank te Maastricht veroordeel de Cornelia Goossen te Su storen, ter zake van hst werpen van vergiftigde stoffen in een drinkwaterput, vermoedelijk om haar buurvrouw, die miedie van dien put ge bruik maakte, te vergiftigen, tot 1 jaarr gevangenisstraf. De e.sch was twee jaar. Valsche aangifte. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 31-jarigen praktizijn, die bij de politie aangifte deed, dat hij in den avond van 12 Maart 1927 bij het betreden van het donkere trapportaal van een perceel aan de Que Rijnstraat», waar hij als vrijwillig armbezoeker der Evang. Luthersche Gen», moest zijn, door een naar beneden komend persoon werd aangevallen. Deze onbekende had hem, naar zijn aangifte, niet alleen ernstige slagein op het hoofd toegebracht maar had hem ook met een bijlende vloeistof in het gelaat en over de kleeren gegooid. Boven dien was hij, volgens zijn opgaaf, bij die gelegenheid een portefeuille met f600 kwijtgeraakt. Vain die f600 behoorde f300 aan de Evang. Luth. Gem. toe. De Vierde Kamer der Rechtbank al daar had hem op 3 Jan. 1.1. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens bet doen van aangifte van een strafbaar feit, wetende, dat het wiet is gepleegd. Van dit vonnis waren zoowel de ver dachte als het O. M. dat vier maanden gevangenisstraf had gevorderd, in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal bij het Hof had bevestiging van het von nis geëischt, met dien verstande dat een hoogere s'traf, n.l. zes maanden gevange nisstraf, zou worden opgelegd. Op een enkele overweging na bevestigp de het Hof het vonnis. De opgelegde straf werd echter veranderd in vier maan den gevangenisstraf. Achterlijke en begaafde kinderen. In „de Groene Amsterdammer" schrijft Ida Heijermans over adhterlijke en de kinderen. Zij komt tot de volgende slotsom: Alle domme, sufferige en achterlijke kinderen kunnen door opvoeders zonder barmhartigheid <on inzicht vergroeien tot stumperige weerWozen en misdadigers Alle begaafde jongens en meisjes, in den steek gelalen door een opvoedingsr- stelsel, dat allen over één kam scheert, zie óf geestelijk overvoert óf hongeren laat, kunnen worden de lastige, onhandel bare jongeren, die ten onder gaan door den druk van het onverstand der opvoe ders; zij kunnen uitgroeien tpt associalen. die hun gaven op verderfelijke manier ge bruiken; zij kunnen ook worden de niet begrepen genieën -die ten koste van over bodig zwaar lecvd zich ondanks alles en allen, toch omhoog werken. Zij kunnen allen- ten onder gaan. Het gebeurde en het gebeurt Om het te voorkomen moeten óók de ouders aan den arbeid gaan. Reeds ge schiedt dit meer dan vroeger. De school wordt door hen niet meer beschouwd als iets, dat door hen en hun kinderen snaair te ondergaan is gelijk een 't>uik welke over hen heen trekt. DAT IS SPORT! Het fraaie zesmeter-jacht „De Ruyter", dat deelnam aan de Zaterdag en Zondag gehouden zeilwedstrijden op de Zuiderzee. De ouders beginnen gelukk.g ten- op zichte van de school tie ontwaken, te be grijpen, dat, wanneer er daar over het wel en wee van hun kindieren beschikt wordt, zij er bij moeten zijn, het er over iets andiers en iets boogers gaat dan on dier wijs techniek alleen. Zij zijn net meer allen passief. Gelukkig, al zijn het nog maar enkelen, die z.ch laten hooren en opstandig zijn en een volkomen samenwer king \an huis en school eischen. Niet lang daarna ging, Burtie weg. Zijn afscheidsgroet aan Capper zeide hij bijna fluisterend, en Anne zag, dat het hem moeite kostte zijn zelfbeheorsching te be waren. Toen hij haar de Rand gaf, was hij niet in staat om iets meer te zeggen. Zij was blij, dat Nap opstond, vriend schappelijk zijn arm door dien van Bertie stale en met hem meeging. Nog een half uurtje zat zij me6 Cap per te praten, dan stond ook zij op-, om naar haar kamer fee gaan. „Ik zite u morgenochtend nog wel," zeide zij. v „Maar ik ga al vroeg." ,,Toch zie ik u nog wel, Slaap lekker!" Capper hield haar hand in de zijne, zijn grauwe oogjes namen haar onderzoe kend op. „En wat gaat u nu doen?" vroeg hij plotseling. ,-,Voiorloopig blijf ik nog bij Mrs. Er- rol. Later over een maand, denk ik zal ze wel haar intrek nemen op Dower House ien dan ga ik naar huis terug." /,Maak het u dan maar niet al te stal!" „Daar zal ik het wel te druk voor heb ben." „Zoo? Lady Carfax, op gevaar af u beieedigen, maar ik moet u iets zeggen „U zult er mij niet mede beieedigen. Ik geloof wel, dat ik weet, wat u zeggen zult." „Hoogstwaarschijnlijk wel, maar ik vind het beter het toch maar te zeggen. U herinnert u misschien nog wel, dat we Recept. Rijstrand met rhabarber-compöte. Rhabarber kookt dadelijk tot moes en en dat is voor een compote, die uit gave stukjes moet bestaan, nu niet juast den meest gewenschtsen toestand. We gaan dus zoo voorzichtig moig|e- lijk te werk en volgen tevens een andere methode dan voor het moes koken. Eerst maken we een suikerstroop van 2 gewone theekopjes water met 2 ons sui ker, dat we zachtjes aan den kook laten komen, bij voorkeur in een wijde, ond.epe pan. We leggen dan in den stroop de in- tus-schen goed gewasschen en in nette stukjes gesneden rhabarber er als een laagje in, keeren de stukjes nu en dan om en visschien er elk stuk, dat door en door zacht is, dadelijk uit. De op deze wijze vrij gekomen plekjes vullen we dan met nieuwe rhabarber stukjes aan. Zijn ten slotte alle gare stukjes verza meld, dan wordt de in de pan achter ge bleven suikerstroop er overheen gegoten, waarna de compote gebruikt wordt om ei4 de middenruimte van den infeusschen op den schotel gekeerden rijstrand mee te vullen. Zien geboden voor een mazelen- moeder". Onlangs gaf een bekend vrouwelijk arts onderstaande tien geboden voor een „ma- zelen-moeder", id.w.z. een moeder, die haar kinderen, welke aan mazelen lijden, moiet verzorgen; 1. Voorkom zoo mogelijk de besmet ting voor het kimd tusschen de 6 maanden en 6 jaar en het kind waarbij gij reden hebt te vreezen voor tuberculose. 2. Laat licht ien lucht vrij in de zieken kamer komen. Maak de kamer niet war mer dan 18 graden C. 3. Wees niet bang voor wasschen en verschoonen, die stichten hier geen kwaad, in het begin van onze kennismaking eens een gesprek gehad hebben over Nap. Ik zeide u toen, dat hij een ontembaar, onbe trouwbaar' wild beest was. Welnu, u hebt me bewezen,- dat i-k ongelijk had. U hebt een wonder gewrocht, u hebt Lem getemd. Lucas zelf he *®ft me dat den dag vóór zijn dood gezegvd- „O, neen!" ze/«de Anne vltig. „Lucas heeft dat wonder gewrocht. Hij was do to ovenaar." „Maar alleen had W dat, g^00* *k» toch niet klaar kunnen ispftlsmi. Zoo lang als ik hem ken-, heeft h'ij^ het geprobeerd en het is hem niet gelukt. Hij ,tnejd even op en keek haar vriendelij k - hij voort. „Beste Lady Cat"fax, u behoeft niet -bang te zijn u aan hein toe te ver trouwen." l Hetel vriendelijk klopte? Capper naai' op den schouder. „U beiden Le-bt een matt van hem gemaakt. Lucas fo'eeA.t he^on- ikkelingsproces aan u over^ektten. „Ah!" zeide zij droef; en Gat was al les', want haar oogen stonden* plotseling oi tranen. Zij ging naar de deur en eenige o ogenblikken staan. Het la 2d van een nachtegaal trilde door de stil'jd. het pas een jaar een jaar pas —"da de blinddoek van haar oogen weggeno men was? Een jaar pas, sinds haar iwt voor het eerst geklopt had voor hot ,eeui/vig blijvende liefde-lied? Zij hau een gevoel. ec eeuwen over haar^ maar j_ 4. Bestrijd de koorts niet door koorts- werende middelen, maar door afwasschin- gen. 5. Geef tegen den prikkelhoest bij het oudere kind kleine stokjes ijs. Stoom bij het kleinere. 6. Zorg zooveel mogelijk voor voldoen de voedselopname. 7. Wapien u met geduld tegenover het lastige humeur van de(n) kleine(n) zieke. 8. Leer het kind bij het. snuiten het cene neusgat open te houden, infecfeeus vocht kan anders in de verbindingsbuis tos schen neus en oor komen. 9. Laat u niet misleiden door de schijn bare gezondheid na den eersten koortsdag. 10. Beschouw het koortsvrije mazelen- kind niet als volkomen gezond. De vat baarheid is gedurende eenigen tijd nog verhoogd. heen gegaan waren. Langzaam stroomde haar tranen. Weer kwam tot haar dat vreemde gevoel, alsof iets haar trok, bijna alsof een stem nep. De tuin lag stil en geheimzinnig in het maanlicht. Ziji zag een slraal op een hoek van het meer, waar hij scheen als een zilveren wig. Eenige oogenblikken bleef zij beslui teloos staan; dan stapte zij zonder iets te zeggen of achter zich te kijken in de magische stilte. HOOFDSTUK XVIII. De laatste beproeving. Welke impulsie zij volgde, wist zij niet; maar zij wilde den nachtegaal hooren, clen lentegeur indr.nken, den heelenden balsem op haar hart voelen. Haar voeten droegen haar geruisc'hloos over het gjfas naar den lichtglans op het water en b'racH ten haar op het pad, dat langs de bafrik onder den ceder liep, waar Nap düem avond, die haar nu reeds zoo ver leek, naar haar toegekomen was en haar gezegd had, dat hij haar nog lief had. Langs diit pad zouden hij en Bertie naar Dower House gegaan zijn; langs dit pad zou hij waarschijnlijk alleen terugkomen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1