Uit den Stadsnieuws MIJNHARDT's ProVincienieuWs TYPHUS IN MIDDELBURG. Reeds gedurende meer dan een week heerscht in Middelburg een typhus- epidemie. Verschillende personen wer den door typhus aangetast en tot nu toe wijst niets erop dat men er reeds in geslaagd is om den haard der bacil len te ontdekken. Wel zijn in verband met de ziekte door de overheid een aantal maatregelen genomen en raad gevingen aan de bevolking verstrekt, wel naar men hoopt ertoe zullen bij dragen om niet alleen uitbreiding dei- epidemie te voorkomen, doch om haar tevens uit de wereld te helpen. Tof een van de adviezen, aan de inwo ners van Middelburg verstrekt be hoort de wenk„Drinkt geen water leidingwater zonder het te hebben gekookt". Deze wenk in verband met het lei dingwater geeft te denken. Zoover ons bekend is in de laatste 20 jaren, in geen enkele plaats waar typhus uitbrak een dergelijken maatregel je gens het leidingwater noodig geoor deeld. Het bewijst dat men in Mid delburg niet absoluut zeker is van de deugdelijkheid van het drinkwater, dat men de mogelijkheid: „Het Mid- delburgsche leidingwater is niet vrij van typhus-bacillen", niet geheel durft uitschakelen. Voor de drinkwatervoorziening van de hoofdstad is een dergelijke opvat ting der gezondheidscommissie uiterst belangrijk. Temeer omdat de wenk om het leidingwater tijdens de typhus- epidemie te koken verband houdt met de filtratie van het water voordat het in de leiding komt. Deze filtratie is er n.l. een van hef verouderde systeem en op bacteriolo gische overweging beantwoordt ze niet aan hooge eischen. In Middelburg heeft men destijds (toen het grond water niet langer aan de watervoor ziening werd dienstbaar gemaakt, en men baat zocht bij een prise d' eau met open kanalen) verzuimd de bac teriologische filtratie toe te passen. Dit wreekt zich thans. Hoewel niet is bewezen dat het lei dingwater oorzaak van de verbreiding der typhus is, werd toch al wel het bewijs geleverd (door het kook-advies) dat de waterleiding niet absoluut aan de eischen voldoet. Misschien heeft men nog de gele genheid den put in dit geval te dem pen voordat hef kalf verdronken is. Eervol ontslag. Aan Mej. J. M. van de Velde is op haar verzoek met ingang van 1 November 1928 eervol ontslag verleend als helpster aan de Openbare Be waarschool alhier. Geslaagd. Aan het Gymnasium (Canisiuscolle- ge) te Nijmegen slaagde voor diploma A, de heer W. Witkam alhier. Ontslag gevraagd. Mej. G. M. Abeleven heeft ontslag gevraagd als kweekelinge met akte werkzaam aan de O. L. school B alhier. Autobus-concessies. Bij Koninklijk besluit is ongegrond verklaard het beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen den auto busdienst van L. v. Liere te Kloe- finge. Afgewezen werd ook het beroep van de Ned. Spoorwegen jegens den ondernemer J. v. Fraassen alhier. Deze beide laatste beslissingen op de overweging, dat de bewoners van den rijksstraatweg Goes Middelburg gebaat zijn bij een aufobusdienst langs dien weg. „Euphonia". In het café de „Pool" hield „Eu phonia" Woensdagavond haar jaarver gadering onder presidium van Mr. Stieger. Deze opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de heer Constandse de notülen der vorige vergadering voorlas. De heer Vervaat deelde namens de controle-commissie mede, dat de re kening 1927 in orde was bevonden. De ontvangsten (waarin het batig sal do) hadden fllOl,— bedragen en de uitgaven f1129,—, zoodat er een na- deelig slot is, dat op de nieuwe reke ning komt. De voorzitter wees er op, dat hoe wel het financieel resultaat niet gun stig is, er nog geen reden bestaat om in den put te gaan zitten. Wanneer ieder lid eens zijn best doet om kunst lievende leden te werven, wat na hef schitterend geslaagd feest, zeker niet moeilijk zal zijn, dan moeten de kan sen wel keerep. De heeren J. Capello en P. Schrij ver werden opgedragen het volgende jaar de rekening na te zien. De begrooting 1928 werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van flOOO,— De aftredende bestuursleden de hee ren Constandse en W. Traas werden herkozen. Bij voorkomende zaken memoreerde de voorzitter de aangename verhou ding en samenwerking tusschen de le den, om dan den directeur den heer Horst hartelijk te danken voor zijn bekwame leiding; ook de heeren Man- hardt en Constandse bracht de spr. hulde voor hetgeen zij voor de ver- eeniging deden. „Goesche Polier". In de gisteren gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den Goeschen Polder werd de reke ning over 1927/'28 vastgesteld in ont vang op f 8432,60 en in uitgaaf op f6385,371/2. De begrooting voor 1928/'29 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f a9354,971/2, terwijl de uitkeering aan de eigenaren der schotbare gron den evenals in 1927,'28 bepaald werd op f 2,per hectare. Visscben. De verpachting van het recht tot visschen in het gemeentelijk vischwa- ter heeft bij opbod opgebracht f25,— per jaar en is gegund aan den heer M. de Busscher alhier voor een tijd vak van 7 achtereenvolgende jaren. Aanbesteding. Hedenmorgen is door B. en W. aan besteed het bouwen van een woning voor den slachthuisbediende op hef terrein van het Openbaar Slachthuis. Ingeschreven werd door: J. F. Baa- rends te Goes f3649,Gebrs. van Sprang te Goes f3925,— M. F. Goe- demondt te Goes f3783,M. Schrij ver Sr. te Goes f3568,—; Fa. J. M. J. Schrijver en Zn. te Goes f3675,— J. de Jonge te Biezelinge f 3490, De gunning is aangehouden. Gegund. Het maken van rioleeringswerken aan den Parallelweg bij het station is gegund aan den laagsten inschrijver, de heer J. de Jonge te Biezelinge. Kantongerecht. Door den kantonrechter zijn ver oordeeld wegens overtreding: Straatschenderij: J. P. K., H. J. W., S.P.P., S.J.P., G.T. en A.J.A. te Rilland-Bath, ieder eene berisping, P. J. W. aldaar f10 s. 4 w. tuchtschool, G. P. d. P., C. i. d. W. en G. d. K. aldaar, ieder een maand tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Drankwet: A. B. te 's Heerenhoek f50 s. 50 d. In een bebouwde kom meer dan 20 K.M. per uur rijden: C. J. S. te Kam perland f 15 s. 15 d. In de kom der gemeente Krabben- dijke eene begrafenisstoet met een auto voorbijrijden: W. L. T. te Bilt- hoven f 5 s. 5 d. Slachtdieren slachten zonder schiet- masker: J. v. d. D. te Heinkenszand f25 s. 25 d., A. Y. aldaar flOs.lOd. Overtreding veiligheidswet: J. W. v. d. W. te Goes f50 s. 50 d. Arbeidswet: J. P. R. te Schore f25 s. 25 d. Met een autobus een bus die stil staat om passagiers uit te laten die bus voorbij rijden: J. v. K. te Krab- bendijke f5 s. 5 d. Met motorrijtuig zonder noodzaak rijden over een rijwielpad: G. M. te Baarland f 5 s. 5 d., A. C. -v. d. M; te Moerdijk, J. .W B. te Wissenkerke f10 s. 10 d. Met auto niet behoorlijk uitwijken: S. B. te Kloetinge, vrijgesproken. Auto besturen zonder voorzien te zijn van een rijbewijs en de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. E. N. te 's Heer Arendskerke 2 X f25 s. 2 X 25 d. Met een auto in een bocht niet rechts houden: J. D. M. te Hans- weert f25 s. 25 d. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: F. W. K. fe Bam berg, A. K. te Graauw f5 s. 5 d. Geen reglementen aan boord heb- P. A. L. te Bergen op Zoom 2 X f2 s. 2 X f 2, D. V. te Antwerpen, A. d. P. te Mariakerk 2 X f2 s. 2 X2d. Met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: A. G. te Kapelle f2 s. 2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: M. C. te Kruiningen f5 s. 5 d. In staat van dronkenschap een ge vaarlijke handeling verrichten: W. d. R. te Biezelinge 14 d. hechtenis. In staat van dronkenschap iemands veiligheid bedreigen: A. d. S. fe Co- lijnsplaaf f25 s. 25 d. Bioscopen. Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag wordt in het Schuttershof ver toond de film „De ontbladerde roos", het offer der Kleine Theresia. Dit Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. ''M Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. filmwerk is uitgebeeld door het Cen traal Bureau der K.S.A. Overal trok de mooie rolprent volle zalen. De Landbouw-Bioscoop heeft we derom twee hoofdnummers op het programma n.l. „In veilige haven" (God gaf mij 20 cent), een Paramount- film en verder „De terugkeer van de geheimzinnigen ruiter". Benoemd. Tot brandgast bij de brandweer is benoemd de heer J. Voois. Oudste inwoner. De oudste inwoner van Goes, de heer F. Borgs, wordt morgen 95 jaar. Momenteel wordt de oudste stadge noot in „St. Joanna" verpleegd. Te water. Gistermorgen geraakte de 80-jarige A. de Koning, die in den boomgaard van den heer van Willigen aan het Koolpaadje aan het bessen trekken was, doordat hij uitgleed in een bree- den waterput. Gelukkig heeft men den ouden man er nog vlug kunnen uit trekken, zoodat hij met den schrik vrijkwam. Twee dochters van hem, die het ongeval zagen, vielen van de emotie in zwijm. Ia warme dagen, Vooral in den zomer als het zon netje stooft, is de temperatuur het ge sprek van den dag. Meestal voelt men zich gedrongen zijn warmte- apprecïatie in graden om te zetten. In Goes zal dit dezen zomer ongetwij feld het geval zijn. De heer A. C. v. d. Rest, ass.-apotheker heeft n.l. aan de pui van zijn zaak in de Lange Kerkstraat een groote thermometer doen aanbrengen. Een ieder is dus in de gelegenheid op ieder moment van den dag te lezen: „Hoe warm het wel is". Het lijkt wel een vriendelijke invi tatie tot den zomer. Hij moge er ge volg aangeven. Verseiigng \ai Vrijz. Godsd'enstigen Zondagavond 6 uur zal een gods dienstoefening gehouden worden on der leiding van Ds. L. P. J. v. d. Chijs van Rotterdam. Ned. Mij. voor nijverheid en handel. Heden en morgen wordt te Middelburg de 151ste algemeene jaarlijksche verga dering der Ned. maatschappij voor nij- verhei 1 en handel gehouden. De vergadering gisteravond ingeleid met een ontvang-1 van de deelnemers door het plaatselijke deparlement en door het dageiijksche bestuur der gemeente Reeds legen dien middag waren verschei den deelnemers in de Zeeuwsche stad aangekomen, waar - als steeds op Don derdag - de typische markt werd ge houden en de merkwaardige gebouwen der stad te bezidhtiigen waren. In de Sociëteit „De Vergenoeging" aan de Markt kwamen de leden, van het hoofdbestuur, donateurs, afgevaardigden van departementen en ertegen woofldigers van allerlei instellingen waaronder Ned Kamers van Koophandel in den vreemde te acht uur bijeen. De voorzitter van het departement Middelburg, lie heer W. Berdenis van Bcrlekom, hield een ope ningsrede, waarin o.a. een vergelijking werd getroffen' tusschen het verleden en den tegenwooirdigeii tijd. Veel is er ver anderd sedert de oprichting der afdee- ling Middelburg der maatschappij in 1815 en nu, zei spr. De agrarische belangen, nog altijd de voornaamste van dit gewest, worden thans op voortreffelijke wijze be harligd door de Zeeuwsche Maatschappij vain Landbouw. Doch daarnaast is de nij verheid tot grooten bloei gekomen. Spr. noemt met trots de Kon. Maatschappij ,vDe Schelde", de Kon. Postvaart „de Zeeland", welke laatste Maatschappij on danks allen tegenspoed, de nationale lijn bij uitnemendheid blijft. Buitendien is Middelburg het centrum van een belang rijken handel in landbouwgewassen en leeft er een kleine, maar energieke in dustrie; de belangrijke Vitrite Works, de houthandel Alberts, de Ijzergieterij en de Zeeuwsche Confectiefabriek. Vlassingen geeft aan zijn haven een groote uitbreiding en buitendien 'is daar een kolenbunkerstation gevestigd; de Over kant, dit is de naam, dien wij' hier aan Zeeuwsch-Vlaanderen geven, bezit eenige zeer interessante industrieele ondernemin gen. De voorzitter der Maatschappij, de heer mr. C. H. Guépin, beantwoordde de ze ontvangstrede. Spr. herinnerde eraan, dat in 1864 voor het laatst de maatschappij te Middelburg vergaderde. Toen bestonden naast Mid delburg ook de departementen Zierikzee en Goes. Spr. eindigde met de beste wenschem voor den bloei, van het departement en sprak de hoop uit, dat heit onder de krachtige leiding moge blijven staan van een voorzitter als de heer Van Berle kom is. Na afloop van deze ontvangst begaf men zich onder het luiden van die klokken van den Abdijtoren ten stad- huize waar de burgemeester van Middel burg, de heer P. Duunon Tak, de gasten ontving en een begroeLngjsre:!e uitsprak, die door den heer Guépin beantwoord werd. Hierna bood het departement Middel burg de vergaderden in den a gome ver lichten tuin van „Het Schuttershof" een concert aan, waaraan verbonden was de uitvoering van dansen door kinderen im Zeeuwsch costuum en het zangen van lie deren door Zeeuwsche meisjes. De k nde rem en de leiders, 'de heeren G. Houtei kamer en Chr. J. Mazure oogstte een warm applaus. In het Schuttershof werd hedenmorgen de algemeene vergadering der maatschap pij geopend door den heer Guépin. Deze heette de aanwezigen welkom en sprak verbolgens over het onderwerp „Zondelr Indie geen volkswelvaart cin Nederland". Spr. heeft dit reeds oude onderwerp gekozen, omdat er blijkbaar nog g|roo<te groepen in Nederland zijn, die het aan houden van de innige relatie tusschen Nederland en N eder lam J sch -ndi beschou wen als een uitsluitend belang van slechts één enkele groep, die niet de 'hunne is en daarom hun interesse niet behoeft. Spr. is gegriefd door een uiting van ©en ove rigens verdienstelijk leider van een poli tieke groep, 'die zegt, dat de Nederland sche arbeider zal juichen, zoodra Indië van den Nederlandscbem invloed zal zijn bevrijd. En ook ld1© theorie, dat de voor spoed die dank zij Indië genoten wordt, gaat ten koste van de bewoners van Indië, acht spr. onjuist. Indië zou het werk van nu niet kunnen uitvoeren zonder Neder land. althans mist in die eerste reeks van jaren. Al heeft zeker een deel der bevol king een stadium van ontwikkeling gekre gen is er slechts een klein deel, dat zich kennis heeft weten le verwerven gelijk aain die der Westers che in telle ctueelen. Juist zijn er tal van voorbeelden aan te halen, dat de welvaart, die ook in Indië bestaat, te danken is aan den invloed en het werk der Nederlanders. Een scheiding tusschen Nederland en Indië zou een ramp voor Indië beteeke- nen. Daarbij komt dat bij een „los van Nederland" een andere natie zich zeker in Indië zou vestigen. Gezien ook de steeds toenemende bevolking van Neder land, waar began het droogleggen der Zui derzee allerminst een voldoend correctie zal opleveren, is het gelukkig Indië jaar lijks duizenden werkwilligen wil ontvan gen als medewerkers tot haar opbloei. Daarbij komt dat vele ina jaren terugkee- ren in staat h ier een zekeren welstand te verspreiden, ten bate van middenstand en fiscus. Wijzende op de Schelde zegt spr., dat 95 °/o (der orders aldaar aan Indië zijn te danken en dus 2030 werklieden met hunne gezinnen direct leven van de relatie met Indië en daardoor ook het grootste gedeelte der sitad Vlissingjen. Spr. wijst dan op de vel© machines noodig voor de 180 suikerfabrieken op Java; en wat dat betcekent voor Stork te Hengelo, Werkspoor te Amsterdam en Figee te Haarlem. De beide groote stoomvaart lijnen, de Nederland en de Rotterdam- sche Lloyd, met hun groote orders aan de Nederland sche werven; de Nederland in 1927 alleen voor 4V2 mil'ioen. Daarnaast de Kon. Paketvaart Mij., de verschillende dokmaatschappijen, de uitvoer van Twent sche textielgoedaren naar Indië, het be drijf der Kon. Mij. tot Expl. van Petro- leumbrommen; die aan 40.000 inlanders en ruim 2000 Europeanen werk geeft; de Spoor- en tramwegen, de Balion Mij., de Gas Maatschappij en de groote cultuur- lichamen op Java ien Sumatra, noemt spr. allen als evenveel bewijzen van het groote belang dat Nederland bij Imdiië heeft. Spr. wijst dan op' den groot en export van tal van artikelen naar Indië als bijv. in 1927 voor 2V2 millioien aan melkpro ducten, voor 6 ton aan ingemaakte groen ten, voor 13 ton aan kunstmest, voor ruim 6 millioen aan ijzerwerk, voor 2 mil'ioen aan chemische producten, voor ruim 50 millioen aan manufacturen, voor 2 mil'ioem aan drukwerken, voor 11 millioen aan si garen, voor 14 millioen aan fabrieks- en landbouwtoestellen, voor bijkans 3 milli oen aan gedistilleerd en bier, en voor bij na 2 millioen aan verfwaren. Spr. wijst dan eerst nog op het groot aantal per sonen die als onderwijzer, medicus, in genieur, planter, militair onderwijzer en in vele andere betrekkingen in Indië werk zaam zijn. Ais dit ophield, zouden ook weer de instellingen van middelbaar en hooger onderwijs ontvolkt worden. Vervolgens behandelt spr. de export van Indië naar Nederland, waarbij o.a. ook de arbeiders der veembedrijven zulk een groot belang hebben, als mede de be dienden der exporthuizen, bankinstellin gen, enz. enz. Verdronken. Woensdagmiddag is bij het losmaken van een staaldraad van een meerpaal voor bet verhalen van een stoomschip in de kanaalhaven te Ter Neuzen, de ongehuw de bootwerker Com. S.heele, oud 42 jaar te water gevallen en verdronken. Na 20 minuten dreggen is zijn lijk opgehaald. Bestuur der visscherijen. Bij Kon. besluit van 16 Juni is aan den heer P. F. Fruytier, te Homtenisse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stro omen, voor het dis trict Zeeland, bezuiden de Westerschelde, zulks met dankbetuiging voor de door hem in die functie aan den Lande bewezen diensten. Festival te Yerseke. Men schrijft ons: Vrijdag 29 Juin; hoopt het muziekge zelschap Mozartzijn 40-jarig bestaan te herdenken, door het houden van een Bonds-festival. Reeds een!ge maanden geleden werd uit de burgerij een festival-comité samen gesteld. In het ©ere-comité hebben nog vier hee ren zitting, die in 1888 mede dien stoot gaven tot het oprichten „van bovengenoemd f anf aregezelschap Ook het bestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zeeland zal door zijn aanwezigheid blijk geven, dat het deze festiviteit op hoogen prijs stelt. Het programma vermeldt 13 deelnemen de gezelschappen met plm. 650 muzikan ten, zoodat verwacht mag worden, dat Yerseke dien dag door vele muzieklief hebbers zal bezocht worden. De besturen van verschillende buirrt- veneenigingen, zeiden reeds toe een eerepoort te zullen plaatsen, alsook aan de straatversiering te helpen. Een 10.000 ro£en, nu al door de rappe banden van jeugdige rozenknipstertjes ver vaardigd, zullen met het groen aan de stralen en pleinen een feestelijk aanzien geven. De ringri jderij vereeniging, „Juliana" zal dezen dag het jaarlijksdhe ringsteken met paarden h ouden. Ook de ouden van dagen limi de stichting „Vredelust" zullen niet vergeten worden en een tractabie ontvangen. Om elf uur v.m. heeft op het gemeente huis de officieele ontvangst plaats van de deelnemende gezelschappen, respectievelijk met hunne voorzitters en directeuren. Hier na wordt een optocht geformeerd, welke door het grootste deel der gemeente zal trekken. Nadat de feestmarsch ten gehoore ge bracht is, zullen de concerten aanvangen, en wel op de Paardenmarkt en op den Dam, waarom daar tea* piiaatse een hulp tent wordt opgeslagen. Tot 's avonds 11 uur zal er geconcer teerd worden. Het festival zal midden in de gemeente worden gehouden, zoodiat een ieder er van kan genieten. Reizende bibliotheken. Men schrijft ons: In het a.s. najaar zullen voor de één en en twintigste maal reizende bibliotheken naar alle oorden van ons land worden ge zonden. In al die jaren hebben zij in den wintertijd, wanneer op het platteland zoo veel werk stil ligt en er veel vrije tijd is, aan duizenden menschen een nuttige en tevens prettige ontspanning bezorgd. Zij zijn in de eerste plaats bestemd voor dor pen en gehuchten, waar de gelegenheid tot het verkrijgen van goede lectuur gjeheel ontbreekt. Elke zending bestaat uit 100 of 50 zorgvuldig gekozen boekenromans en jeugdboeken, daarnaast enkele populamr- wetenschappelijke boeken en tijdschriften. De keuze geschiedt in overeenstemming met den lezerskring, waarvoor elk bibli otheekje .is bestemd: neutraal of positief- christelijk. Herhaaldelijk weiden reeds bibliotheekjes samengesteld zoowel ten be hoeve van nuts departementen als van chris telijke jon ge lings vereen! gingen. Nieuwe aanvragen, zooveel mogelijk met opgave van aard en grootte van den lezerskring, dienen vóór 15 Juli a.s. te worden gericht tot de Centrale Vereemi- ging voor Reizende Bibliotheken le Broek in Waterland, bij voorkeur door één of meier notabele ingezetenen, een predikant, schoolhoofd of onderwijzer(es), die be reid is, als b'oekbeheerder op te treden. De (kostelooze) toezending geschiedt in den loop van den herfst; zoo noodig kan gratis een boekenkastje in gebruik worden gegeven. De lezers betalen 3 cent per boek per week; deze gelden dienen bij het terugzenden der kist in 't voorjaar aan de Vereeniging te worden' afgedragen. Vakboeken op het gebied1 van techniek en 'handwerk, land-, en tuinbouw worden door bemiddeling der boekbeheerders het geheele jaar door aan belangstellenden tegen een klein leesgeld franco per post verzonden. A 1

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2