Gemengd Nieuws Allerlei. Imatste Berichten. witte Sierduiven, De Koningin op reis. De Koningin en Prinses Juliana zijn Zaterdagavond per extratrein van Het Loo vertrokken voor hun vacantiereis naar Scandinavië Zij kwamen te 6 uur Zondagochtend te Hamburg aan, en maak ten bij ongunstig weer een wandeling Te 8 uur Maandagochtend arriveerden H. M. en H. K. H. te Stockholm Het noenmaal werd gebruikt bij den koning van Zweden, en Maandagavond is de reis naar Abisko voortgezet. Vliegongeval. Na afloop van het Maandagnacht plaats gehad hebbende nachtelijk vliegen ten be hoeve van oefeningen der zoeklichtafdee- ling van de landmacht is het marinevlieg tuig Z 16, van het vliegkamp de Ivooy, nabij Den Helder, bij het landen over den kop geslagen. Vlieger was de officier vlie ger 2de kl. M. C. Moes, waarnemer Jlui— tenant ter zee 1ste kl. C A. Weemhofl',. Laatstgenoemde is licht gewond, hij heeft vermoedelijk een schouderblessuur en werd ter onderzoek naar het marinehospitaal in Den Helder overgebracht Valsche postwissels. De recherche te Rotterdam heeft aan gehouden een 21-jarigen koopman, die op het postkantoor een vervalschten post wissel aanbood. Zoowel het adres als het waardebedrag waren vervalscht. In ver schillende plaatsen van ons land heeft bij zich aan dit misdrijf schuldig gemaakt en op deze wijze zich f 150 toegeeigend. Generaal Sn ij de r naar Indië. Naar "Aneta" verneemt, heeft het be stuur der Nederlandsch-Indische Yereeni- ging voor Luchtvaart te Weltevreden den generaal b.d. B. J. Snijders uitgenoodigd, als haar gast de opening van de Indische luchtverkeerslijnen op Java te komen bij wonen. De generaal heeft deze, van zoo gioote waardeering getuigende uituoodi- ging gaarne aangenomen. Het tijdstip, waarop bedoelde opening zal plaats heb ben, staat nog niet geheel vast. Het veer Moerdijk. Gisteren is de nieuwe pont van Wil lemsdorp naar Moerdijk in de vaart ge bracht. Algemeen wordt deze verbetering geprezen. Reeds dadelijk al de aanleg plaa's Deze bestaat uit een landhoofd en een ponton, waartusschen een brug, welke in het midden een zijdek heeft voor auto's en rijtuigen en aan weerszijden een toe gang voor personen en rijwielen. Het rij dek is met vurenhout afgedekt om het uitglijden der paarden te voorkomen. De afstand tusschen de beide oevers, vroeger 2900 M. bedragende, is door den aanleg van de nieuwe haven aan de zijde van Willemsdorp tot 2400 M. terugge bracht en de boot kan dezen afstand ge makkelijk in den vastges'elden tijd af leggen. De nieuwe veerpont san ruim 20 auto's tegelijk vervoeren, benevens 500 personen, dat is het dubbele van het verkeer, dat thans de Sehollevaer met de reservepont van het Keizersveer samen kunnen ver werken. De auto's zullen in het vervolg rechtuit de veerpont kunnen afrijden. Terwijl de tegenwoordige ponten van het Moerdijksche veer ingericht zijn voor zijlading, is de nieuwe veerpont voor kop lading gebouwd, waardoor de voertuigen de pont kunnen op- en afrijden recht streeks zonder te draaien. Een snelle la ding en ontlading van de pont wordt hierdoor bevorderd en het zal mogelijk zijn auto's met aanhangwagens te ver voeren, zonder dat zij behoeven te worden ontkoppeld. Bij de tegenwoordige veerinrichting moet het vervoer beperkt worden tot voertuigen van ten hoogste 4800 K.G- gewichtvan de nieuwe inrichting kunnen gebruik maken alle voertuigen, die de aansluitende Rijkswegen mogen berijden, d. i praktisch gesproken al het verkeer dat op die route is aangewezen Ook in dat opzicht zal de verbetering van groote waarde zijn voor het vrachtautoverkeer. De gezamenlijke kosten hebben f 376 000 bedragen. Moordenaar vr ij gesproken Een kermisreiziger, die zijn maitresse vermoord had, is door de jury te Parijs vrijgesproken. De beklaagde was een zoon van nette boerenouders. Hij had een vakschool af- geloopen en was opzichter geworden bij den waterstaat. Toen hij te Sa. Omer ge plaatst was, leerde hij Yvonne B. kennen, een gevallen vrouw, die hij trachtte op te heffen. Gelijk zoo vaak het geval is, ge schiedde juist het omgekeerde en trok Yvonne hem neer. In driejaar tijds maakte het paartje 50.000 francs op, die de ouders van den jongen hem toezonden. Ten slotte exploiteerden zij een werptent en huisden in een woonwagen. Yvonne maakte al het geld op, dat zij machtig kon worden. Zij ging met andere mannen uit en als zij thuis kwam, schold zij den jongen uit en sloeg hem. Verleden jaar, 8 September, ging Yvonne hem met een schaar te lijf. Toen hem een bijl ouder de hand kwam, pakte hij die op en hieuw in het blinde weg, totdat de vrouw leven loos aan zijn voelen lag. Met een scheer mes sneed hij haar toen den hals af. Het lijk verminkte hij en pakte hij in twee zakken om het te veibergen. Zoo vond de politie het. De ambtenaar van het O.M eischt een „principieele bestraffing" van den beklaag de, onder aanvaarding van verzachtende omstandigheden De advocaat bad toen vrij spel om de jury tot vrijspraak te be wegen, En zoo geschiedde. Op zoek naar een onbe dorven vrouw. Een merkwaardig gezelschap is dezer dagen te Athene aangekomen. 600 Ameri kanen van Grieksche afstamming, die zich in Griekenland een vrouw willen zoeken teneinde deze mee te nemen naar de Nieuwe Wereld. Zij willen beslist een Grieksche vrouw hebben. In Amerika, zeggen zij, vinden zij niet wat zij zoeken. Zij willen een vrouw met een gevoelig hart en met zin voor huiselijkheid, geen overspannen schepsel, dat alleen aan het uiterlijke hangt, dat zich verft en schminkt en met haar beenen flirt. De 600 trouwlustige manuen, die een zoo weinig vleiend oordeel over bun vrou welijke landgenooten vellen, behooren tot een Grieksch -Amerikaansehen bond, die meer dan 10.000 leden telt. En opdat zij in het land hunner afstamming niet uoodeloos lang naar een vrouw behoeven te zoeken, is al wat het huwelijk betreft, zorgvuldig voorbereid. Zij hebben met de Grieksche dames als schriftelijk contact genomen, hebben gedachten uitgewisseld en foto's, en zoo meent elk der 600, dat bij de juiste vrouw ook wel zal krijgen. Die optimisten toch Bezienswaardig! Alsof er nog niet genoeg bezienswaar digheden te Nice zijn, is er nog een nieuwe aan toegevoegd De met toeristen volgeladen autocars, die langs de Cóte d'Azur voortsuizen, steppen tegenwoordig een oogenblik voor een fraaie villa, waar- aa'u eebler niets bijzonders is te zien. De vreemdelingen weten dan ook op 't eerste moment niet waarom dit huis hun wordt getoond. Doch spoedig daarop klinkt de ernstige stem van den gids „Hier woont de wereldkampioene tennis mademoiselle Suzanne Lenglen..." De hoofden in de autocar rekken zich Sommige passagiers staan op Daarna tuft de wagen verder naar een nieuwe, misschien nog belangwekkender beziens waardigheid. 't Kostbaarste bad. Het kostbaarste bad is zeker wel dat, hetwelk alle 25 of 30 jaar bij bepaalde astronomische en astrologische aspecten van den stand van zon en Jupiter door de Bramanen voor het beeld van Venum Gummata bereid wordt. Ook onlangs hadden deze plechtigheden voor het tien meter hooge beeld weder plaats. De priesters verzamelden 1100 pond gemalen sandelhout, een groote hoeveel heid rozenolie, 30 pond saffraan, voorts nog 150 pond geparfumeerd poeder en 30 galons reukolie. Wat dat alles onder een Zuid-Indische zon zeggen wil kan men zich licht inden ken op tien mijl afstand zijn de ver schillende geuren duidelijk waarneem baar. Verder wordt bij die gelegenheid vrij eten en drinken aan de aanwezigen verschaft, wier aantal circa tien duizend beliep. Drama voor de Rechtbank. Te Weenen heeft zich gisteren voor de rechtbrnk een drama afgespeeld, waarbij de bekende journalist Bruno Wolff, een redacteur van het „Neue Wiener Journal" om bet leven is gekomen. Wolff had ge- ruimen tijd geleden een collega, een ze keren Poeffel, er van beschuldigd chantage te hebben gepleegd en eën „revolverjouv nalist" te zijn. Poeffel had daarop tegen Wolff een aanklacht wegens beleediging ingediend. Gisteren zou de zaak voorko men. Onmiddellijk na de opening van de zitting echter sprong Poeffel op Wolff toe en loste zes schoten hem. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een W.B.-bericht meldt nog uit Wee nen: Poeffel wilde beletten dat het door Wolff aangeboden* bewijs van de waar heid werd geleverd. Toen Poeffel zag dat hij dit niet beletten kon, trok hij een browning nit den binnenzak van zijn jas en vuurde die zonder iets te zeggen vijf keer af. Mevrouw Wolff verhinderde dat Poeffel nog meer schoten loste. Poeffel verzocht zijn verdediger, dr. Stux, zijn verdediging op zich te nemen, doch deze weigerde dit met de woorden, dat bij een moordenaar niet verdedigde. Stalen dorp. Een der attracties van de landbouw tentoonstelling te Leipzig is een dorp, geheel van staal. Van de grootste hofstee tot het kleinste hutje, is alles van staal, ook de inrichting Als de voordeelen worden aangeprezen le. minimum verzekeringspremiën, daar brandgevaar zoo goed als uitgesloten is; 2. de mogelijkheid om zeer snel te bouwen binnen drie weken was het geheele dorp „gemonteerd"; 8e. De goedkoopte van het maleriaal, dat een massaproductie mogelijk maakt. In de woest ij n zoek. Eenige Britsehe militaire vliegtuigen zijn sedert Maandagochtend boven de woe stijn aan het zoeken naar een auto die Zaterdagochtend uit Bassorah naar Nasi rijah is vertrokken. Er zaten 21 reizigers in en men heeft na dien tijd niets meer van hen vernomen. Een familiedrama. In een voorstad van Parijs heeft de 50-jarige uitdrager Turpin, die teeke nen van geesfeskrankheid had gege ven, zijn 70-jarige moeder geworgd en daarna zichzelf door ophanging van het leven beroofd. In een achtergela ten brief deelde hij mede, dat hij zijn moeder, die zonder hem gebrek moest lijden, met zich meenam in den dood. Op den avond voor zijn daad had de ongelukkige een krans en twee doodkisten besteld. Dempsey ga at tooneelspe- len. Jack Dempsey en Estelle Taylor hebben gecontracteerd met een im presario te New-York, die hun een enorm hoog salaris heeft geboden voor medewerking in de vertooning van „Het groote gevecht", waarvan de pre mière in September a.s. in een schouw burg op Broadway zal worden gegeven Dempsey zal in de rol van een bokser optreden, zijn vrouw als manicure. Een berucht hotelrat in de val. De beruchte geveltoerist Paul Kass- ner, die vooral als ongewenscht gast in hotels optrad, is te Berlijn in de val geloopen. De politie zocht hem al se dert 18 April vorig jaar toen hij bij zijn vervoer uit een gevangenwa-gpn was ontsnapt. Voor zijn arrestatie had hij in Berlijnsche hotels bedragen van 30.000 ein 43.000 marlt tem nadeele van Lo geergasten ges jolen en was met dat geld naar Wiesbiaden getogen, waar hij in een hotel kostbare diamanten buit maakte. De oude dame, wie de sfeenen toebehoorde, werd juist wak ker toen de dief aan het werk was en schrikte zoo, dat zij een hartver lamming kreeg en overleed. Zaterdag had Kassner met twee me deplichtigen een tocht per huurauto door Berlijn gedaan. Bij 'f uitstappen betaalden ze den chauffeur met de bedreiging hem te zulllen doodschie ten als hij geld wou hebben. Daarop gingen ze een huis binnen. De chauffeur reed dadelijk naar den nabijzijnden politiepost en keerde dra met twee pootige agenten naar het huis, waarin de inbrekers verdwenen waren, terug. Ze schenen echter lont te hebben gerokenzij waren e«* al thans niet meer. Kort daarop ont moette de chauffeur echter het drie tal weer en de politie wist nu hen alle drie te grijpen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Voor een vaandel. De Nationale Landstorm-commissie heeft ter herdenking van het 10-jarig bestaan van den Bijzonderen Vrijwil lige Landstorm, welke in 1918 werd opgericht, nadat een poging had plaats gehad om het wettig gezag omver te werpen, besloten in Septemebr a.s. een Nationalen Landstorm-dag te 's Gravenhage te organïseeren, waar aan een zoo groot mogelijk aantal B. V. Landstormers uit alle deelen zul len deelnemen. Het Goesche Corps van den B. V. Landstorm zal ook deelnemen aan bo venbedoelde betooging en zou hef door de plaatselijke Commissie zoo bijzonder worden gewaardeerd, wan neer aan het Goesche corps voor die gelegenheid een vaandel kon worden uitgereikt, zooals ook reeds andere corpsen verkregen. De kosten voor het gaan naar Den Haag worden door de Landstormers zelf gedragen, doch gaat het boven hun financieele krach ten, om zelf een vaandel te bekosti gen. Het is daarom, dat een beroep wordt gedaan op de medewerking van de ingezetenen van Goes, die er iets voor gevoelen, een bijdrage te geven in die kosten, uit waardeering voor hen, die in tijd van nood, hun krach ten beschikbaar stellen en waartoe een ieder dient mede te werken, die nog iets gevoelt voor het behoud van Vaderland en Vorstenhuis. Het Dames- Comité, dat zich daartoe heeft ge vormd, hoopt in de eerstvolgende da gen lijsten aan te bieden, en zal iedere bijdrage, hoe bescheiden ook, harte lijk welkom zijn. De plaatselijke Com missie van den B. V. Landstorm be veelt deze collecte met warmte aan. De plaatselijke Commissie te Goes: G. A. Hajenius, voorzitter; L. Smit; Mr. J. Pilaar en A. Th. Verbist. Het dames-Comité: Mevr. Hajenius- Smif; Mevr. Pilaar-KakebeekeMevr. Stieger-van Kalmthout; Mevr. Ver bist-Witkam; Mevr. Dekker-de Jonge en Mej. van der Veen. Eenige cijfers uit Berlijn. Aan een brief van den correspondent van het „Hbld." in de Duitsehe hoofd stad, zijn de volgende merkwaardige cijfers ontleend Berlijn is met een oppervlakte van 380 K M.2 de meest uitgebreide stad der aarde, en met zijn 4 2 millioen inwoners de grootste van Europa. Om de grenzen van deze stad 'e voet af te loojen heeft men acht dagen van acht uren wandelen per dag noodig (225 K.M Binnen de grenzen van Groot-Berlijn woont een tiende van de bevolking van geheel Pruisen. Maar er is plaats voor 12 millioen menschen, om dat een vijfde van het oppervlak nog uit bosch, een vijfde uit tuinen, akkers en weiden, en nog een tiende uit plantsoenen, enz bestaat De buitentuintjes der burgers beslaan een oppervlak van 58 millioen M2. en behooren aan 180.000 bezitters. De parken bedekken 11.6 millioen M2., ruim 800 sportterreinen 7.5 millioen M2. Hoogstens 10 pCt. van de inwoners leeft „van zijn rente" drie kwart van de Berlijnsche mannen, een derde van bet aantal Berlijnsche vrouwen oefent een be roep uit. Van deze twee vijfde deel arbei ders, één vijfde beambten of bureauper soneel. In 32.000 ondernemingen snorien motoren met een gezamenlijken prestatie van 2.4 millioen P K, Meer dan een tiende van de bevolking leeft van de kleedings industrie, die in 80.000 bedrijven 250.000 arbeiders (80 000 in huisarbeid) brood verschaft. In drukkerijen en uitgevers- bureaux werken 70,000 menschen. Per dag worden in Berlijn 17 millioen siga retten vervaardigd. Er zijn 250.000 hand werkers (kleermakers, slage s, kappers, bakkers, enz Er zijn hier 54 warenhuizen, 17.000 groote en 56.000 kleinere winkels en zaken, waarbij een half millioen Ber- lijners betrokken zijn. De banken hebben 3200 filialen binnen Berlijn, en 50.000 personen ziju daarin werkzaam. Postcheque- cenirale, rijksbank en Berlijnsche privé banken zetten dagelijks voor 1^ milliard mark om. Het sparen neemt alweer aar dig toe - 400.000 Beriijners hebben een spaarbankboekje het gemiddelde spaar- bedrag is Mk. 450, en het totaal belegde kapitaal 180 millioen. De inwoners van Berlijn zijn te zamen in de belasting voor een vermogen van 12.5 milliard aange slagen. Onder hen bevinden zich 530 millionnairs. Berlijn heeft 232 postkantoren en meer dan 5000 brievenbussen Per dag worden in deze bussen 12.5 millioen brieven ge stopt, voorts 13.000 pakketten afgegeven en 10 000 „Rohr-postbriefe" verzonden. Langs 2 3 millioen km. telegraaf- en telefoondraad alleen in de gemeente Berlijn (voldoende om vijf maal de aarde met de maan te verbinden worden dage lijks 26.000 telegrammen verzonden en 11 /4 millioen telefoongesprekken gevoerd 45,000 telefoongesprekken laten gemiddeld drie maal per dag hun belletje hooren. Zeshonderd duizend (een derde deel van geheel Duitschland) gezinnen in Berlijn zijn bij de radio aangesloten. De treinen binnen Berlijn en voorsteden rijden langs 163 stations. Van 20 stations vertrekken treinen naar buiten de Hoch- und Untergrundbahn" heeft zelf nog 65 stations Per dag worden op deze wijze in Berlijn ruim vier millioen menschen ver voerd. Op Zondagen ais er iets „los" is, maken niet zelden nog veel meer personen van trein en Hochbahn gebruik. Per jaar bedraagt het aantal in Berlijn vervoerde personen ruim anderhalf milliard, dat is bijna zooveel als op de geheele aarde leven Er zijn hier 54.000 auto's en 40.000 paarden. Er wonen bier 130.000 buitenlanders WETENSWAARDIGHEDEN. De topazen ontkenen bun naam aan het eiland Topazoo in de Roode Zee In de laatste vier eeuwen heetten al de regeereude vorsten van Denemarken Frederik of Christiaan. Reeds twee eeuwen voor onze jaartel ling werd in China de Valkenjacht be oefend. Hoover voorspelt, dat de Vereenigde Staten omstreeks 1930 een totale bevol king zullen hebben van 124.000000 mensehen. Een olifantenmaag is ruim 1 M. lang en kan met gemak 40 K.G. hooi bergen. De oude sleenen Maasbrug bij Maastricht is in bet jaar 1229 gebouwd. In 1898 heeft madame Curie het radium ontdekt en in de 30 jaren daarna is op de heele wereld nog niet veel meer dan een balt pond radium gewonnen. Vrouwen hebben over 't algemeen don kerder oogen dan mannen. De Londensehe straten hebben een totale jengte van Engeland tot Constantinopel. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren 20. Cornelia Dina d. v. Christiaan van Fraassen en van Cornelia Foeke. Dr, J, G. Scheurer. Men meldt ons uit Apeldoorn Na een hevig hartlijden is heden al- bier op 64-jarigen leeftijd overleden Dr. J. G. Scheurer, lid der Tweede Kamer, Een hevige ontploffing. BERLIJN 20 Juni. Naar de „Berl. Zeitugnam mittag, uit Mexico City verueeml heeft in een bad huis aldaar een hevige ketelontploffing plaats gehad Tot nu toe zijn 19 dooden geborgeD, o. w. 2 kinderen. Dertig personen werden gewond. De omliggende huizen zijn door de ontploffing verwoest. De „Italia". ROME 20 Juni. Officieel wordt gemeld dat in verband met de moeilijkbeden. Nobile en zijn metgezellen vanuit de lucht te zien, rook- bommen door de vliegers zullen worden neergelaten in de nabijheid der vermiste luchtvaarder.», men hoopt dat Nobile deze zal aanstekeu en zoo de vliegers den weg zal wijzen. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid westelijke tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Nog enkele regen buien. Zelfde temperatuur. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Dinsdag werd alhier door nota ris Fiiaar publiek verkocht, weiland in de gemeente Goes, in den Goeschen Pol der groot 3 H.A. 35 A. 70 cA. aan den heer Laurens Duvekot Willemszoon te Coes voor f 10609.51. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni: 22 Wemeldinge, kersen. Kram. 23 Goes, tiuis en erf; inboedel, v. Dijke, 27 Biezelinge, bouwland, Verbist. 27 Heinkenszand, bouwland, Verbist. 28 Ovezande, bouw- en weiland, Verbist 28 Nisse, hoefje met bouwland, Pilaar Ovezande, inspan, de Kok. Juli: 's Heer Arendskerke, (N.-Kraaijert) veldvruchten, de Wilde Heijboer. Augustus 's Heer Arendskerke, kapitalen boe- rerr-inspan, de Wilde Heijboer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juli: 4 Schuttershof, Algem. verg. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" September. 7 Landbouw-Biosooop, „De negerhut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. Juni: 1 22 Goes, bouwen woning, Directeur van Gemeentewerken. ADVERTENTIËN. Heden overleed te Gorredijk, onze best® Vader en Grootvader Mr. WILLEM HERMAN JONKERS. Uit aller naam, H. JONKERS. Goes, 20 Juni 1928. TE KOOP. Oud-Hollandsche Tuimelaars met beve derde voeten, f 5,00 per paar, 4 doffers a f2,— per stuk. Adres: WITTE. Steenenbeer 15, Vlissiitgén.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3