CH030TRA Uit den Westhoek ProVincienieuWs Stadsnieuws Uit de Pers. Kunst. Kamer - Overzicht. Binnenland «Om een burgemeester". Het hoofdartikel in de «Goesche Courant van Vrijdag j 1. inzake de burgemeester benoeming te Wolpbaartsdijk heeft de aan dacht van het A.-lt dagblad /.de Zeeuw" gehad. Vooral het gedeelte waarin we schreven «We gunnen het rechtsche Wol- phaartsdijk gaarne een burgemeester die de eisehen, welke zija taak hem zullen stellen, ten volle kunnen in lossen. Of hij rechts zal ziju, A.»R, of C-H., dan wel 11 -K. of links, desnoods liberaal, lijkt ons niet in de eerste plaats belangrijk «De Zeeuw" merkt naar aanleiding hiervan op, dat in de dagen der liberale overheerschiiig uit den vrijzinnigen hoek wel eens andere tonen beluisterd zijn ge worden. De eerste, alles beheersehende vraag was in die dagen, tot welke richting een candidaat behoorde, En men herinnert zich ook bet spek takel, dat er losbrak toen met dit on vrijzinnige, ongrondwettige en van be krompenheid en onverdraagzaamheid ge tuigende stelsel gebroken werd. Het ge roep over partijbenoemingen was getn oogenblik van de lucht. En ziedaar, nu komt bier een vryzinnig orgaan verklaren, dat de richting van den te benoemen functionaris er minder toe doet. Wij zijn 't met deze opvatting niet eens. 't Schijnt ons van belang, dat indien mogelijk,eeu burgemeester wordt benoemd, wiens geestesrichting met die van de meerderheid der bevolking harmonieert- Het kan dan ook niet anders dan toe. gejuigd worden, dat de laatste jaren, nu de autoriteiten de zaken wat meer on bevangen bezien dan toen de vrijzinnigheid de lakens uit deelde, met den geest der bevolking wel terdege rekening wordt ge houden. Al zijn we het met de «Goesche Crt.» niet geheel eens, dit neemt toch niet weg dat we met instemming kennis namen van de krasse veroordeeling der vroeger door de vrijzinnigen gevoerde politiek". Tot zoover de «Zeeuw" die niet vooi de eerste maal uit een vrijzinnige beschou wing een verkeerde conclusie trekt. Zoo onbelangrijk a's onze collega het wil doen voorstellen achten we de poli tieke richting van een candidaat zeer zeker niet. We schreven dit ook trouwens niet, maar wel: «De richting lijkt ons niet in de eerste plaats belangrijk». Den tragen verstaander wordt onze bedoeling wellicht duidelijker als we zeggen». Be langrijker dan de politieke richting van een burgemeester lijken ons zijn persoon lijke kwaliteiten, zijn inzicht in gemeente zaken, zijn menschen kennis en zijn karakter'. Wat onze «krasse veroordeeling der vroeger door de vrijzinnigen gevoerde politiek» betreft het navolgende De «Zeeuw" beweert dat de liberale vroeger alleen acht sloegen op de richting van een candidaat, doch wij zouden dit niet gaarne onderschrijven. Hield het feit dat er destijds meer liberale dan chr. bist. of a.r. burgemeesters waren misschien ook verband met bet minder-scherpe toespitsen van het politieke leven van het individu, met het karakter der liberale partij die verschillende godsdienstige gezindten in zich vereenigde. Hadden voorts de a.r. en chr. bist. reeds die plaats op de intellec tueele markt veroverd, die thans de be noeming van a r. en chr. bist. alleszins wettigt. We gelooven niet dat dit he: geval was. Ongetwijfeld heeft die vrijzinnige poli tiek fouten gemaakt. Wie is er vrij van En van fouten kunnen anderen leeren. Als de «Zeeuw» beweert dat de liberalen vroeger zeer vele fouten maakten bij be noemingen en de richting der candidaten boven alles stelde, welnu dan zouden wij hierop willen antwoorden «Leert uit deze fouten. Laat de a r. partij er thans voor waken niet zooals de vrijzinnigen in vroegere jaren te doen. Laat de vraag tot welk recht een candi daat behoort de a.r partij niet beheer- sehen. Laat de persoonlijke kwaliteiten voor gaan*. Of de a.r. partij, de r k de chr. bist. deze leering uit het «verfoeilijke", «onvrij zinnige», „onverdraagzame», „ongrond wettige», „bekrompen» liberale systeem getrokken hebben dagen en tegen laatstgenoemden een maand gevangenisstraf. Door W. J. v. V... 54 jaar, rustend landbouwer te Aardeaburg is hooger be roep aangeteekemd tegen bet vonnis der Rechtbank te Middelburg van 8 Jum: j.l. waarbij bij ter zake van liet binnendr.n- gen in een lokaal waar die regenten van bet Burgerweesbuis ©ene vergadering. had den is veroordeeld tot ©etue geldboete van f 25 of 25 dagen hechtenis. Kindermoord. Voor het Bossche Gerecht bof Leeft vestiging van het vonnis der rechtbank Het Hof zal 2 Juli u.tspraak doen. in 'hooger beroep terechtgestaan een 30- jarig fabrieksarbeider uit Teteringen. d.e door de rechtbank te Breda tof vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld terzake van moord op het kindje van zijn wouw, een zoontje van eeeige dagen, dat hij een kussen op het hoofdje had gelegd Het O. M., dat acht jaar geëischt had en verdachte was in hooger beroep ge gaan. Voor het gerech's'hof zei ie vera cat de baker hem had aangeraden zoo te doen. Deze baker echter ontkende per tinent. De advocaat-generaal requbeerde be- Nachtelijke melkers, Eeinige landbouwers te Züeiriltzee was bet den laat sten tijd opgevallen, dat meer dere hunner melkkoeien dós des nacfohs ondier de gemeente Zierikzee in .de wei die liepen, des morgens bij liet melken weinig of geen melk gaven. Men vermoeide, dat des nachts de koeien d<oor personen de daartoe geen reciht badden, werden, uit gemolken. Er werd in de omgeving de wacht gehouden en een dezer dagen dies nachts omstreeks 2 uur hoorden de wakers een geruisch alsof in 'n emmer gemolken werd. Naderbij komende, zagen zij 2 personen, die bezo£ waren met het melken der koeien. Zoodra deze onraad bemerkten» namen zij de vlucht en lieten de emmers, die van melk waren voorzien, in den steek. De politie stelde een onderzoek in en deze mocht het gelukken de nachte lijke melkdieven op te sporen en proces verbaal tegen hen op te maken. Die blijde intrede. Volgens het verslag van de installatie van dien nieuwen burgemeester van Ouweir- kerk, den heer J. Romeijn Jz., voorko mende in de „Zierikz. N.bode" heeft de waarnemende burgemeester we.houd.er K. van der Stolp©, in zijn installatie-rede, o.a. het volgende gezegd: ,,Ik wil net nalaten te zeggen, dat ik dit niet met veel geestdrift doe, omre den .ik zelf ook als sollicitant naar het ambt, de benoeming gaarne zelf had ontvangen, temeer nog. daar op een klein gedeelte na, de geheels gemeente heeft- medegewerkt om mij benoemd te zien. Nu dit anders is uitgevallen, is het voor mij eenngroote iegensiWf'. Het is wel')-eerlijk, maar of het Vr'e.i- delijk .is en vertrouwen geeft op een aan gename samenwerking laten wij bu-'en beschouwing. HANSWEERT. De Zweedsche zee- boot Bellis die in aanvaring is ge weest nabij Antwerpen met de zeeboot „Diamant" en zwaar beschadigd was, is binnendoor naar de werf in Rotterdam vertrokken. Bij het binnenkomen, van de haven voer de boot omhoog. Door 5 sleiepbooten werd geruimen tijd tevergeefs getracht de boot vlot te sleepen. Dezein nacht met het opkomen van het water is de boot zonder hulp vlot gekomen. De sleepboot „Hoek van Holland' die van VLissimgen was gekomen, heeft de boot daarna binnengesleept en verder door het kanaal geassisteerd. HEINKENSZAND. Bij Kon. besluit van 16 Juni-, is aan dein heer F. van Cieef, op zijn verzoek met ingang van 1 September, eervol ontslag erleend uit zijn betrekking van Notaris te Hein- kenszand. KAPELLE. Voor het examen ge meente-administratie, afgenomen door de Ned. Ver. voor gemeentebe'amgen, slaag de de heer S. J. van Dijke alhier. KRABBENDIJKE. De heer J. Ver- lare onderwijzer aan de Chr. School alhier werd benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Amsterdam. Gistermorgen overleed de heer Adr. Hirdes. De overledene was gedu rende eenige jaren wethouder en hij was vanaf 1911 tot heden lid van het bur gerlijk armbestuur van Krabbendijke en Nieuwlande. In belde colleges heeft hij getoomd een open oog te hebben voor de belangen van de gemeente en het wel zijn van de armen. KAMPERLAND. Geslaagd voor het examen akte L. O. aan de Groen van Prinstererkweekschool te Doetinchem de heer P. J. Lamain te Kamperland. KRUININGEN. Maandagvoormiddag reed de vrachtauto van den heer Wal raven van Rillland in de sloot langs den weg bij den nieuwen molen, ten gevolge van het uitwijken voor een auto, die in snelle vaart van tegen- overgestelden kant naderde. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Geslaagd voor hét acte examen L. O. Mej. E. Th. Ho lies telle alhier. OVEZAND. De collecte voor den Ge wapenden Dienst op 18 Juni gehouden, heeft opgebracht f 15,22Va. WOLPH AARTSDIJK. De voorzit- eieiniiging gieen lijst voor het verzamelen van hand betekeningen ten gunste van een chr. hist, burgemeester is aangeboden. Gaarne maken wij in verband met het hoofdartikel „Om een burgemeester", n ons blad van Vrijdag j.l. hiervan meldng. ter der Chr. Hist. K'esvereemiging al hier. cleelt mede, dat vanwege zijn ver- Verbetering havenkom. Teen de vorige week de haven droog gelegd was, heeft men kunnen opmerken dat de diepte der havenkom aan de kade wel «enigszins te wenschen owrliet. Voor al aan cle kanten had het' slib een vrij aanzienlijke hoogte bereikt. Misschien heeft men zich afgevraagd waarom het slib, toen het water to ch verwijderd was, niet werd weggehaald Het antwoord op deze vraag luidt: „Het zal spoedig ge schieden", en wel met behulp van een baggermachine. Binnen enkele maanden zal met het uitdiepen der havenkom een begin worden gemaakt. W ereldreizigers. Toen het beroep van werelreiziger pas was uitgevonden en de concurrence den kop nog niet tad opgestoken, bereisde men de wereld (of een stukje er van) en, men verkocht prentbriefkaarten. Dat was simpel maar het was voldoende. Door den verkoop van kaarten (waarop meestal het portret van den wereldreizi ger) kon in het onderhoud worden voor zien, want nagenoeg iedere brave en dege lijke hokvaste wereldburger had enkelt centen over voor hem, die door de reis koorts was bezeten en die huis en have verliet om door de landen te zwerven. Toen de oorlog van 1914 teneinde was en de werkloosheid en de toenemende luiheid van het opgroeiende geslacht wereldreizigers uit den grond stampten kwam de klad in het aanvankelijk zoo wiLstgevende vak. De hokvaste burgers zagen bijna iederen dag vermetele wereldreizigers, kaarten met hun portretten werden dood gewoon De wereldreiziger werd door de con currentie gedwoDgen eeu speciale attractie in te voeren teneinde opnieuw in de oogen dsr kaarten koopende menigte een bij zonder wezen te worden. Het wereldreizigersberoep werd als zoo vele andere beroepen een handelszaak, wier welslagen van een reclame-trie af hing. Weldra zag men de wereldreizigers met speciale attracties den boer op treklten De een duikelende over den kop de wereld door, de andere fietste in Marker-kleeding door de landen, een derde reisde in een woonwagen. En men verkocht kaarten Hoe beter de attractie, des te greoter werd de omzet. Dank zij de vindingrijkheid van de wereldreiziger ging het beroep een nieuw tijdperk van welvaart tegemoet Van deze vindingrijkheid zijn we dezer dagen in Boes getuige geweest. Maandag n 1 werd onze stad ^aangedaan*» door twee wereldreizigers die een nieuwe vinding propageerden Als attractieve bijzonderheid voerden ze op hun reis een in een rolwagen zitten den gebrekkigen stumperd mee. Het medelijden der gemeente was op gewekt en de kaartenverkoop liet niets te wenschen over Wanneer zullen we toch eens ophouden om dit soort wereldreizigers aan een in luiheid en bedelarij verkregen boterham te helpen De stationsweg. In aansluiting op den „Westhoek" in ons nummer van Vrijdag J.l. kan worden medegedeeld dat weldra de Stationsweg de aandacht van gemeentewerken zal heb ben. De diepste kuilen zullen gevulld worden. De verbetering moet zich tot een matige verzorging; beperken, omdat het volgende jaar de Stationsweg een ge heel© vernieuwing zal ondergaan. Water uit Goes, In verband met de typhus, die in Mid delburg heerscht, betrekt een Middelburg- sche limonade-fabrikant reeds gedurende enkele dagen water van de waterleiding hier ter stede. Geslaagd. Mej. Cath. J. Slieinz alhier, slaagde te Middelburg voor het examen acte Lager Onderwijs. Benoemingen. Tot dagelijksch opzichter bij de her stellingswerken aan de schutsluizen te Veere, is aangesteld de heer J. S. Dek ker, leerling van den Cursus voor Water bouwkundig opzichter te Goes. Tot opzichter aan de Zuiderzeewerken (standplaats Kornwerderzand) is met In gaing van 1 Juli a.s. benoemd de heer C. Kosten, buitengewoon opzichter van dien Rijkswaterstaat alhier, oud-leerling ieem heerlijke chocoladepasteii I op brood of beschuit Ia. Prijs per flacon f.1.- al van den cursus voor Waterbouwkundig opzichter alhier. De heer J. I. Sturm, klerk aan dé Hypotheekhewaring alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot rijksklerk aan het Hypo'iheekkantoor te Breda. Bezoek va.i stakers Gistermiddag hebben een groot aantal Vlus'ngsche stakers een „trip" naar Goes gemaakt, waar zij de Markt bezochten De leider sprak de excursuonisten daar vanaf het bordes van het stadhuis toe Velen van hen waren getooid met rood© klaprozen. De stoet, voorafgegaan door een hoornblazer, trok veel bekijks. Betrouwbaarheids rit De Zeeuwsche Auto- en Motorrij- dersclub houdt ditmaal haar jaarlïjk- sche betrouwbaarheidsrit op 28 Juni op de eilanden Tholem, St. Philip s-- land en Schouwen. Des morgens 8 uur (Z.T.) wordt vanuit Goes vertrokken en allereerst naar Tholen gereden, vanwaar men na een rondrit over het eilland, via St. PhiÜpslaniJ naar Schouwen over steekt om vandaar weer per boot naar Zuid-Beveland terug te keeren. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 1 nuchter kalf en 67 biggen. Waaghalzerijen, Ee«HaagschePost"isniet best te spreken over den tocht van Mobile met bet lucht scliip «Italia» naar de Poolstreken en schrijft daarover het volgende Ten opzichte van Mobile hebben we dezelfde bezwaren als ten opzichte van de roekelooze vluchten over den Atlantischen en andere Oceanen. "Waarvoor dienen die waaghalzerijen, waarvan de «helden* niet alleen hun eigen leven op het spel zetten, maar ook de levens van anderen, die mo reel worden gedwongen hen op te sporen en te redden? Zij dienen tot niets, be halve tot reclame van ijdeltuiten, die kort- stondigen roem zoeken, via Keuter, radio, de geïllustreerde pagina, en de bioscoop. Dat een toebt gelijk die van Nobile, weten schappelijke-waarde heeft die opweegt tegen de gevaren, en zelfs tegen de kosten, ge looft geen menschen zelfs al had de ex peditie die waarde, dan zou men best een jaar of tien of twintig kunnen uitstellen, totdat de steeds verder geperfeetionneerd wordende vliegtuigen geheel betrouwbaar zijn. Het menschdom heeft nu al een paar duizend jaren geleefd en gewerkt zonder van de Noordpoolzee het fijr.e te weten en kan zonder nadeel best een poosje langer wachten op .inlichtingen, die vermoedelijk zoo goed als geen waarde hebben. Van de Oceaanvluchten geldt hetzelfde. Wie drie duizend mijlen aan één stuk over zee wil vliegen, behoeft dat niet noodzakelijk tus- schen Amerika en Europa te doen, en al dus zijn leven op het spel te zetten, maar hij kan het in bijna volmaakte, althans in veel grooter, veiligheid probeeren langs, bijvoorbeeld de kusten der Oostzee. Maar dat doet niemand; er zou niet veel over in de krant komen. Men zegge niet dat die dwaze tochten uitvloeisel zijn van die heerlijke menschelijke eigenschap, de zucht naar avontuur en zoeken, hel streven om het schier onmogelijke en ge vaarlijke te volbrengen. Wij zullen dat eerst gelooven, wanneer zulke tochten in stilte worden ondernomen, en wanneer bun helden alle vermelding in de pers verbieden, inplaats van tevoren artikelen aan kranten - syndicaten te verkoopen, por tretten bij de fotobureaux te deponeeren, of zooals de thans op ijsschotsen rond zwalkende Nobile-expeditie, een lijfjour nalist mede te nemen. Columbus, Magel baen, Bareutz en Hudson roerden nooit de groote trouien daarbij verspilden zij hun durf niet aan nuttelooze projecten. Men moest al die dikdoenerij met vlieg tuigen eenvoudig verbieden, en de één- dags-belden die hen ondernemen, te ver staan geven, dat men geen menschen- levens in gevaar zal brengen om de ramp zalige gevolgen hunner roekelooze dwaas heden ongedaan te maken. Henri Brondgeest f- Een telegram van Aneta uit Weltevre den d d. 17 Juni meldt, dat de bekende tooneelspeler Henri Brondgeest, 60 jaar oud, is overleden. Terwijl hij liep te win kelen langs Noordwijk te Weltevreden, werd Brondgeest door een hartverlam ming getroffen, Diederk Herdrik Brondgeest werd 16 October 1867 te Cheribon (Java) geboren en kwam op elfjarigen leeftijd naar Ne derland. Hij werd te Breda opgeleid voor een militaire carrière en werd in 1889 luitenant bij bet derde regiment huzaren. Doch weldra voelde hij zich tot het plankenleven aangetrokken en van 1890 dateert zijn loopbaan als tooneelspeler. Hij trad, nadat hij reeds als cadet een enthousiast tooneeldilletant was geweest, het eerst op bij de gebr. Van Lier. Daarna kreeg hij een engagement bij de Vos en van Korlaar te Rotterdam. Ver volgens kwam bij aan het Nederlandsch Tooneel te Amsterdam, doch keerde spoe dig weer terug naar Botterdam, waar hij een engagament aannam bij Legras en Haspels, later bij het Rotterdamsch Too- neelgezelsehap, in den grooten b'chouw. burg, waar hij twaalf jaren bleef Toen begon Brondgeest met eigen krachten te werken, het Bron d geest-en se mbL in den Tivoli Schouwburg ontstond Vervolgens maakte hij eeu tournée door Nederlandsch- lndië, welke uitstekend slaagde. Daarna werd nog een tweede 'ournée gemaakt- Door financieele malaise kon hij, in Hol land teruggekeerd, het niet volhouden. Na vier en een halven maand ziek te zijn geweest, vertrok hij wederon naar Indië. Brondgeest vervulde gedurende zijn tooneelloopbaan alle mogelijke emplooien in oud en nieuw werk. Josephine Bak er naar ons land. Josephine Baker is sinds eenigen tijd in onderhandeling met Nederlandsche theatermenschen over een tournée door Nederland. Verleden jaar heeft eenHaagsch impressario haar een engagement aange boden met een garantie van 1000 francs per dag, maar Josephine vond dat toen niet genoeg. Voor zij naar Wennen ging antwoordde zij op een vraag uit Amster dam, dat zij een garantie van 2000 frans per dag eischte. Thans evenwel in men tot overeenstem ming gekomen. In Augustus zal Josephine Baker in Scala in Een Haag optreden. Per avond verdient ze 1600 gulden. EERSTE KAMER. Met 24 tegen 21 stemmen heeft de Senaat gisteren het wetsontwerp inzake de wijziging van de wetgeving op de Naarn- looze Vennootschappen aangenomen. Op een trein geschoten. Toen Maandagavond trein 11J 9 uit Amsterdam aan het station Leiden aan kwam, heeft een reiziger aan den stations chef aldaar kennis gegeven, dat even voorbij Haarlem, op den trein was ge schoten. De kogel doorboorde de ruiten van een derde-klas coupé, zonder een der inzittenden te treffen, lie stationschef be richtte het geval aan de politie te HaarJein, die een onderzoek heeft ingesteld, tot heden zonder resultaat. Mr. D. E o c k 70 jaar. Mr. D. Eoek, oud-gouverneur-generaal van Nederl-Indië, oud-minister van kolo niën, voorzitter van de L-berale Seaats- partij, is gisteren 70 jaar geworden en heeft van zeer vele zijden gelukwenschen en andere blijken van sympathie ontvan gen Een groot aantal bloemstukken werd den jubilaris te zijnen huize toegezonden. Onder de telegiafiscke gelukwenschen waren er een van Prins Hendrik, afge zonden uit Bremen, een van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, voorts van leden van den Raad van Nederl.-Indië van den raad van departe mentshoofden, van den voorzitter en 31 leden van den Volksraad, van den gou verneur vau West-Java en van de directie der Javascke Bank. Ook uit alle deelen van Nederland gewerden den 70-jarige schriftelijke en telegrafische gelukwenschen. Vereening van Nederlandsche gemeenten. Blijkens het verslag der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten over 1927 steeg het ledental in dat jaar door toetreding met 22 en nam het af door annexatie van Schoten en Spaarndam en opzegging van 3 gemeenten met 5. Einde 1927 waren van de 1079 gemeente er 758 lid met (volgens telling op 31 Dec. '26) 6.803,252 inwoners. Alle gemeenten met meer dan 10.000 inwoners zijn thans lid met uitzondering van Bergn, Dantuma- deel, Ede, Maasbree, Venray, Wassenaar en Weert. Met uitzondering van Zeeland, bestaat in alle provinciën een afdeeling van de vereeniging. Klompen-invoer uit België. Van de grens wordt gemeld, dat de laatste dagen uit België groote hoeveel heden klompen ons land worden binnen gevoerd en in de grensplaatsen opgesla gen.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2