MAHTELS JAPOIREJL P. A. DE LIGHT Sport. Kamer <- Overzicht. School en kerk. Binnenland Gemengd NieavVs Iraatste Berichten. Opruiming restende en GOES werd, was spoedig in een gezwind ter plaatse des onheils aanwezig. Aan dit krachtdadig optreden is het te danken dat het gebouw niet in vlammen op gegaan is, slechts enkele oogenblik- ken talmen en alles was een prooi der vlammen geweest. De spuit op de waterleiding werkte uitstekend. Ver scheidene meubelstukken werden door hulpvaardige handen uit het helende perceel bij de buren ondergebracht. Hen woord van lof aan de directie der brandweer en het kordaat optreden van rijks- en gemeente-politie is hier op zijn plaats. Het perceel stond in het midden van een manufacturenwin kel, kleermakerij en een kruïdeniers- kel. Men deelde ons mede, dat wo ning en inboedel zijn verzekerd. De waterschade is aanzienlijk. Persoon lijke ongevallen zijn niet te betreuren. KATTENDIJKE. Tot onderwijzeres aan een der Openbare Scholen te Voorburg is benoemd Mej. E. M. P. Thie, thans onderwijzeres alhier. KRABBENDIJKE. Door Zuster Ver- vloet, wijkverpleegster alhier, is te gen 1 Augustus wegens vertrek, ont slag aangevraagd. Toen zij ruim zes jaar geleden naar hier kwam, stond de bevolking grootendeels sceptisch tegenover de wijkverpleging. Zr. Ver- vloet heeft echter in al dien tijd door haar toewijding en bekwaamheid als zieken-, kraamvrouwverpleegster en enqetrice de bezwaren weten te over winnen. Het was voor haar een zware taak, in de winter soms te zwaar, om de patiënten van hier en Waarde te bezoeken per rijwiel. Veel leed en lijden heeft zij weten te verzachten en vele patiënten zullen haar voor dit werk ongetwijfeld dankbaar zijn en haar noode zien vertrekken. Onze dorpsgenoote Joh. van Doorn, leerling-verpleegster in het gasthuis te Middelburg behaalde het diploma ziekenhuisverpleging. Benoemd tot arbeider-telegrafist alhier, de heer Minderhoud uit Gouda. MIDDELBURG. Zondagmorgen heeft in de Koorkerk te Middelburg dr. J. P. Cannegieter, die naar Oudshoorn vertrekt, afscheid genomen van de Ned. Herv. Kerk alhier. Spr. had tot tekst Matth. 16:26: „Want wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld gewint, en schade lijdt aan zij ne ziel?" Aan de hand hiervan ging spr. na zijn moeizamen arbeid als éénig vrijzinnig predikant in de Ned. Herv. Kerk te Middelburg, gedurende de 15 jaren, dat hij daar heeft mogen arbeiden. Na den tusschenzang vond spr. gelegenheid dank te brengen aan allien, zoowel naar links als naar rechts, die hem in eenig opzicht in zijn arbeid hebben bijgestaan. Tot slot zong de gemeente den schei denden predikant toe Gez. 224 1, waarmede de indrukwekkende dienst was geëindigd. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Vele vrienden en geestverwanten hebben de familie Cannegieter aan hef station uitgeleide gedaan. NISSE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. ontlastte zich boven deze gemeente een kort maar hevig onweder. Een paard van den landbou wer A. Rijk te Oudelande en een paard van den landbouwer J. Goense te Ovezand, die alhier in een weide liepen, werden door het hemelvuur gedood. WEMELDINGE. Door het ber gingsvaartuig „Trio", kapitein Breen, zijn Vrijdagmiddag aangebracht 10 va ten reuzel, welke door de bemanning van gemeld vaartuig op de Ooster- Schelde waren opgevischt en vermoe delijk afkomstig moeten zijn van het motorschip „Luctor", welk schip ook met het stormweer van Vrijdag hevig te kampen moet hebben gehad. Het 8-jarig knaapje van den landbouwer de G. alhier, had Vrijdag avond het ongeluk, terwijl het leerde fietsen, zijn stuur over zijn rijwiel kwijt te raken en in een vrij diepe sloot terecht te komen. Met een ont wrichten arm werd het ventje opge nomen en bij den dokter binnenge bracht, alwaar heelkundige hulp werd verleend. Te Utrecht slaagde voor het examen analyste (chem. en med.) 1ste gedeelte Mej. M. J. van der Werff, alhier. WISSENKERKE. Door B. en W. de zer gemeente werd 14 dezer aanbe steed het rioleeren van de westzijde van den Veerweg te Kamperland. In geschreven werd als volgt: A. v. Hee te Kamperland f5350,—; C. Verburg te Wissenkerke f3712,—; P. de Kam te Kamperland f3970,— H. Hoek te Wissenkerke f4150,—. YERSEKE. Benoemd tot nachtwacht de heer Jacs. Verlare alhier. De Olympiade. Het N.O.C. deelt ons mede, dat het aantal betalende bezoekers gedurende de hockey-wedstrijden 54.275 bedroeg en dat van de voetbal-wedstrijden 249.677. KORFBAL. 'lste klas Z.K.B. De uitslag voor deze klasse luidt als volgt Middelburg: D. O. S.-V. V. C. 6-2 De stand in deze klasse is: E. L. T. O. I. 5 4 1 0 9 20-8 D. O. S. Zeelandia I V. V. C. V. I. O. S. L. O. V. 4 0 1 3 1 1 1 1 4 0 12 8 19-8 7 13-10 3 11 -21 1 9-18 0 0 4 0 9—16 2e klas Z.K.B. De uitslag voor deze klasse luidt als volgt Wemeldinge: W. K. C.—Olympia 0—1 De stand in deze klasse is: Zeelandia II 3 2 1 0 5 132 Olympia 4 2 1 1 5 5—3 E. L. T. O. II 3 2 0 1 4 4-5 W. K. C. 4 0 0 4 0-3-15 TWEEDE KAMER. In een aangename vacantiestemming werkte de Kamer zich Vrijdag door ruim twinlig wetsontwerpen en conclusies heen O. m. werd aangenomen het eerst voor 14. dagen ingediende wetsontwerp tot onteige ning in de gemeenten Zutphen. Gorssel, Laren en Lochem, noodig voor hetTwenthe Rijnkanaal. Op het laatste oogenblik was het verslag nog beantwoord met een nota waarin de minister zich aecoord verklaart met de deledeu, welke van meening waren, dat met de uitvoering der werker, spoed moet worden betracht, waarin de minister toezegde dezen spoed te zullen bevorderen. Bij de behandeling in de openbare ver gadering vroeg de heer Weitkamp nog een definitieve toezegging en verdere mede deelingen aangaande de overname door het rijk van het kanaal Almelo Zwolle, welke vraag ook reeds in de afdeeliugen was ge steld. Minister van der Vegte antwoordde daarop, dat, wanneer het Twenthe Rijn kanaal in orde is, de overneming van het Overijsselsche kanaal aan de orde komt Pe wijziging van de Kieswet hield even op De heer Zandt vond daarbij gelegen heid de z.g stemdwang weer eens ter sprake te brengen, en een motie, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd den stem plicht uit de Kieswet weg te werken, zal later wel eens aan de orde worden gesteld Het wetsontwerp werd aangenomen met t-7 tegen 21 stemmen. Behalve de stem ming bij volmacht houdt het o.m. ook de bepaling in, dat, indien door toepassing van artikel 100 der Kieswet aan een lijst, welke de volstrekte meerderheid der uit gebrachte stemmen heeft verkregen, een aantal stemmen is toegekend, kleiner dan de volstrekte meerderheid van het aantal te vervu'len plaatsen, aan deze lijst als nog één plaats wordt toegekend. Daar tegenover zal dan de plaats vervallen, toegekend aan de lijst met het kleinste overschot De bepaling dankt haar ont slaan aan hit gebeurde te Aardenburg Het einde van de zitting bracht de in terpellatie Kortenhorst over den ongun- stigen economischen toestand van Zeeuwsch Vlaanderen en de maatregelen, welke ge nomen zijn en genomen zouden kunnen worden om daarbij verbeteringen te brengen De Roomsch-Katholieke woordvoerder heeft een lange serie vragen ingediend, welke beknoptdoor minister de Geer werden beantwoord. De regeering heeft reeds een aantal maatregelen genomen o.a door de instelling van 'u permanente commissie van advies voor de vlasbewerking; verleenen van overwerkvergunningen voor de vlas- industrie; verschaffen van subsidies aan gemeenten voor werkverschaffing; steun en voorlichting van het klompenmakers bedrijf. Verder is overleg gepleegd over en een onderzoek ingesteld naar de belangen van het havenverkeer te Neuzen, de emigratie. De minister klaagde over het gebrek aan medewerking van de bevolking met be trekking tot de vlasindustrie, doch kon op verschillende nieuwe maatregelen wijzen welke de Regeering overweegt om de wel vaart van het gewest te bevorderen. Zoo overweegt Waterstaat den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axel, dat 3 millioen zal kosten, ook heeft het plannen in bewerking voor verbetering van opslagplaatsen en kaden te Neuzen. Ook zal de Regeering overwegen de ver betering van de wegen tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Kortenhorst wenschte een com. missie om na te gaan wat er voor den bloei van- het gewest zou kunnen ge beuien doch de minister meende, dal bovengenoemde permanente vlascommissie een groot deel van dat terrein zou kunnen bestrijken. De heeren Leenstra, Krijger, Drop, Loerakker, Boon, Kersten en v. d Bilt, steunden den aandrang om het gewest er boveu op te helpen, in antwoord waarop de minister president meedeelde, dat hij over de ve schillende gemaakte opmer kingen in den eerstvolgenden ministerraad met zijn ambtgmooten van gedachten zou wisselen Toen was 't einde er en, nadat de voorzitter zijn medeleden een aangename vacantie had toegewenscht, ging de Kamer op reces. Schoolgevecht. In het dorpje Aalst bij Gorkum slaat nog slechts een school, de opeübare, maar er is een vereeniging, die er een christe iijke school wil stichten. Heze vereeni- giDg had een propagandavergadering uit geschreven, ie houden in een lokaal der openbare school Op het aangegeven uur vervoegden zich eenige bestuursleden aan de school Hun weid door hei hoofd dier school de toegang geweigerd, want deze zeide, van 't gemeentebestuur geen last geving te hebben ontvangen. De heeren gaven bij de woning van het hoofd zoo danig uiting aan hun woede, dat deze bij den veldwachter een aanklacht wegens huisvredebreuk en vernieling indiende. De vergadering werd daarna in een café gehouden. Er was gelegenheid voor debat, maar die werd aan genoemd hoofd dei school, die er zich voor opgaf, geweigerd, waarop het publiek, met gefluit protes- teerend, de zaal verliet Gemakkei ij ke oplichting. Bij den schilderijenhandelaar P., op den Goudschen singel te Rotterdam ver voegde zich iemand, die een vijftal schil derijen uitzocht en het over den prijs ook weldra eens was Toen hij met een biljet van f 1000 wilde betalen, bleek er geen wisselgeld te zijn, op welke omstandigheden de be zoeker blijkbaar had gerekend. Hij zeide, twee schilderijen te zullen medenemen, terwijl de nog overblijvende drie stukken dan maar aan huis in de jBoezemlaan moesten worden bezorgd, waar hij dan tevens zou betalen. De klant vertrok met de twee zorg vuldig ingepakte schilderijen, maar toen hij weg was, kreeg P. toch argwaan en stuurde zijn loopjongen per fiets erop uit, om den klant te achterhalen. De jongen haalde den man inde Hugo de Grootstraat in|en eischte de beide schil derijen terug, aan welken eisch de klant gehoor gaf, maar er tevens bij te kennen gaf, dat hij van P. niets meer noodig had nu het bleek, dat deze geen vertrouwen in hem stelde. De jongen kwam met de schilderijen bij zijn patroon terug en vertelde zijn wedervaren, waarop de argwaan van P. weer wat zakte en deze den jongen verweet, dat hij verkeerd met den klant had om gesprongen. Hij (de jongen) zou toch veel handiger zijn geweest, indien hij had aan geboden, de beide schilderijen voor den klant te dragen. Het gevolg was, dat de jongen met de schilderijen weer op weg ging, den on bekenden klant opnieuw opscharrelde en hem de schilderijen gaf. Toen wat later de drie andere stukken aan het adres aan de Boezemlaan werden bezorgd, bleek men van een bestelling niets af te weten De handelaar was erin ge vlogen en de oplichter..- had het niet moeilijk gehad! De schilderijen waren hem den tweeden keer letterlijk in de handen gestopt. Autobus ongeval. Zaterdagavond werd de autobus van den dienst ApeldoornEde nabij Harskamp aangereden door een uit een zijweg komenden vrachtauto van H., te Wekerom. Beide auto's sloegen om. De inzittende passa giers werden allen min of meer gewond. Dr. Beumer, uit Otterlo, verleende de eerste geneeskundige hulp. Het ergste was mej. B., uit Ede, er aan toe. die inwendige kneuzingen opgeloopen had. Met den auto van dr. Beumer werd zij naar het zieken huis te Arnhem overgebracht. Een paar dames, die door het vallende glas diepe snijwonden gekregen hadden, bloedden hevig. De chauffeur van de autobus hadden van rechts komenden vrachtwagen door opgaand stuikgewas niet zien aankomen Explosie op een IJ muider logger. In het z.g. mangat van een IJmuider logger, welke in een der houten „Hera»- dokken op de Dijksgracht te IJmuiden ter reparatie ligt, is brand ontstaan, die een explosie tengevolge had, waardoor een werkman aan beide handen brandwonden bekwam en een brandwacht bedwelmd werd. Naar het mangat van den IJmuider logger IJM 331, waar vischnetten met carbolineum doortrokken, opgeborgen lagen, waren vonken uit een laschapparaat over- gesprongen. Door het carbolineum ont wikkelden zich gassen, welke de explosie veroorzaakten Een werkman, die poogde het vuur te blusschen, werd door de ontploffing tegen den grond geslagen en bekwam brand wonden aan beide handen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die met eenige motorspui en op de Dijksgracht verscheen Een brandwacht daalde in Jiet mangat af, maar moest, toen op het dek bleek, dat hij bedwelmd was geraakt, naar boven gehaald worden. Zoowel de gewonde werkman als de brandwacht werden naar hun woning ver voerd. Het brandje zelf had niet veel te beteekenen. Met een straal op de motor spuit werd het vuur gebluscht, terwijl verder in het ruim lucht gepompt werd, om de gassen eruit te verwijderen. Noodlanding op een dak. Zaterdagavond heeft de adjudant-ouder officier De Vries van het vliegkamp Soes- terberg eenige benauwde oogenblikken be leefd. Hij was achter de gasfabriek te Utrecht bezig een ballon te vullen, waarin dr. Cannegieter van het Meteorologisch Instituut te De Bilt gewoonl k zijn weer kundige waarnemingen doel. Tijdens de werkzaamheden woei een straffe wind over het terrein, die zóó lang aan de ballon tornde, dat deze lossloeg De Vries raakte in een der touwen van het nog niet be vestigde schuitje beklemd en werd, zonder dat iemand hem helpen kon, de hoogte ingesleurd. De adjudant, die zijn tegenwoordigheid van geest behield, wist zich vast te klem men aan de louwen Van het terrein der gasfabriek zweefde hij hooger en hooger aan den grimmigen stormwind ten prooi. Hij dreef in de richting van de Malie baan en vervolgens naar den Biltschen- straatweg Bij de Willem Bareudtsstraat geraakte een touw verward in de telefoon draden bij de woning van dr. Schuurman Steekhoven, zulks tot geluk van den uit geputten De Vries, die zich losliet en op het dak van dr. Schuurman veilig een noodlanding maakte. Wonder boven wondef bad hij geèn kwetsuren opgeloopen De ballon dreef voort in de richting van De Bilt. waar zij ten slotte op een weide bij de Oost- broekschelaan neerkwam. Het eigenaardig schouwspel werd door duizenden gadegeslagen. ROTTERDAM, 18 Juni 1928. Vlasaanvoer200 Blauw f 1,20 a f ,70, 7000 Groningen f 1,80 a f 1,75, 900 Wit f 1,10 a f 1,35, 4000 Geel f 1,80 a f 1,75, Dauwroot f 0, f 0,Geen handel Aardappelen Zeeuwsche geen aanvoer. Westlandsche, kleine f 0,18 a f0 20 Grooten f 0,20 f0,25 per Kilo. Granen buitenlandsche, flauw. Meel f 17,80 a fHaver Canada f 13 50 a f—Mais LapJata f230. Binnenlandsche: Tarwe f 1S,_ a f U75 Maanzaad 86,a 38,— Karwijzaad 38,— a 35,— Mosterdzaad (geel) 25,a 27,— Kanariezaad 12,a 13, Boekweit 15,25 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1080, eerste kwaliteit 0,64 a f 0,66 tweede f 0,59 a f0,62 derde f 0,55 a f 0,57 zouters f 0a 0,export f 0,60 a f 0,65. Handel redelijk. Een nieuwe Russische troon pretendent. Terwijl de z.g. „grootvorstin Anastasia" in Amerika vertoeft, waar haar optreden in den strijd om het bezit van de erfenis van Nicolaas II voorbereid wordt, ver scheen in Polen een nieuwe pretendent, die beweer, de ex kroonprins van Rusland, grootvorst Aleksej te zijn. Evenals vele avonturiers, die beweerden aan den dood ontsnapte kinderen van den tsaar te zijn, verscheen „Aleksej' in Wolhynië, het door Polen geannexeerde KI -Russische gewest, dat steeds keizersgezind was. De „kroonprins" werd aangehouden aan de Poolsche grens, die hij overschreed zonder visum Bij hel verhoor verklaarde hij „Aleksej Nikolajewitsj, de zoon van keizer Nicolaas II» te zijn. Na het verhoor bracht de Poolsche politie den „Kroon prins" onder sterk geleide naar de ge. vangenis te Rowno over, aldus het Hbld. De gearresteerde is gekomen uit Centraal Rusland, waar hij lange jaren in een gevangenis opgesloten zat. Volgens zijn zeggen heeft hij jaren doorgebracht in de ondergrondscbe gevangenis der Boetykri en in de kelders van de beruchte Loeb- janka (de centrale gevangenis van de Tsjeka), De pseudo-kroonprins beweert, dat het geheele keizerlijke gezin nog leeft, maar dat alle leden van het gezin zijn opgesloten in verschillende verwijderde gevangenissen. Nicolaas II zou zich in een concentratiekamp op een der Solow jetsky-eilanden bevinden De avonturier kent geen enkele vreemde taal Het Rus sisch spreekt hij met een vreemd accent, dat eenigszins aan het Georgisch doen denken. Te oordeeleu naar zijn uiterlijk moet hij 28—30 jaar oud zijn. Hij ver toont niet de minste gelijkenis met de keizerlijke familie. Ondanks al deze feiten en de ongerijmdheid van zijn verklaringen, gelooven zeer velen, dat de avonturier inderdaad grootvorst Aleksej Nikolawitsj, de ex-kroonprins van Rusland is. De Poolsche autoriteiten bewaken den avon turier en laten de Russen, die hem willen spreken, niet tot den „kroonprins" toe. MARKTBERICHT. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 19 dezerMatige westelijke tot zuidwestelijke of zuidelijke wind, zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groote Veiling van 18 Juni. Kruisbessen f 13,40 a f 14,40 per 100 Kg. Kleine Veiling. Kruisbessen f 14,10 a f14 30, Aard- beien f25 a f36, Oude Aardappelen f 6, Nieuwe Aardappelen f 12. Alles p. 100 Kg. Bloemkool f10 a f 11, Kropsla f 0,10 a f 1,10. Alles per 100 stuks. Wortelen f12 a f14, Kroten f9. Alles p. 100 bos. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 18, Pieternella Cornelia, d.v. Engel Hollestelle en van Elizabeth de Waard te Kloetinge. Overleden 18, Jacob Mol, 58 jr., te Drie wegen; Pieter van Eenennaam, 30 jr., echtgenoot van Cornelia Wilhelmina Ver meulen. De „Italia". KONINGSBAAI, 18 Juni. De vlie gers Larsen en Holm Luetzow zijn teruggekeerd van een tocht boven hef gebied waar Nobile en de zijnen zich zouden bevinden. Van de vermisten is geen spoor ontdekt. De vooruit zichten der redding zijn evenwel beter geworden, daar onmiddellijk nadat de vliegers boven het betreffende gebied waren geweest, een radio-bericht van Nobile werd ontvangen. Hij had de vliegtuiegn gezien en gaf zijn positie nauwkeurig op. De vliegers zullen he den opnieuw opstijgen en ze vermoe den de vermisten te kunnen vinden. Over den Oceaan. LONDEN, 18 Juni. Te 12.40 heden middag is Miss Earhart met haar vliegtuig „Friendship" in de haven Llanly in het graafschap Wales aange komen. Zij heeft den tocht over den Oceaan dus volbracht en is de eerste vrouw die van Amerika naar Europa vloog. ADVERTENTIËN. De Heer en Mevrouw REBEL Dekker geven kennis van de geboorte van eene DOCHTER. Amsterdam, 18 Juni 1928. Jacob Marisstraat 81.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3