Witte Stadbriefjes, MiigsTerwpg „Znifl-Beyalanfl" te Goes. Aanbesteding:. een oudere Dienstb. of Wed„ Kamer - Overzicht. Sport Binnenland Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. Wales Anthraciet Gebr. B. en C. KOLE Kopervitriool. Heels, Halve, Kwarten, Tientjes en Twintigsten. DE HOOFDAGENT: A. A. SOMER Wijngaardstr. 9 GOES De Veilingen van Groenten en Fruit worden voortaan gehouden des Maandags, Woensdags, en Vrijdags des n.m. HALF EEN en des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags des n.m. EEN UUR, N.T. De UITBETALINGEN zullen plaats hebben des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags des v.m. van 9 TOT HALF 12 UUR, N.T. DONDERDAG 21 JUNI a.s. des n.m. I uur N.T. wordt geveild voor de Coöp. Vruchtenveiling G. A. te Terneuzen, de opbrengst van 15 Gemet Aardbeien, (iecunda's) levering station Hoek, en voor de Verkoopvereeniging te Terneuzen, de opbrengst van 16 Gemet Aardbeien, (eveneens Jecunda's) levering Station Terneuzen. HET BESTUUR. te Hoedekenskerke f30 boete of 30 dagen hechtenis; J. L., 23 jaar,werk man te Hoedekenskerke f 30 boete of dagen hechtenis. Baten aan een faillieten boedel ont trekken: J. J. L., 35 jaar, werkman te Wemeldinge, 3 maanden gevange nisstraf. Aannemen van steekpenningen bij leveringen aan gasfabrieken: H. v. M. 37 jaar, opzichter bij de gasfabriek te Middelburg en C. D. v. D., 34 jaar, vroeger gasmeester te Wemeldinge beiden vrijgesproken van het hun ten laste gelegde. De vader. De officier van Justitie te Middel burg heeft hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis der Rechtbank van 8 Juni 1928, waarbij K. K, 50 jaar, vader in het Militair Tehuis te Middelburg ter zake van oplichting 2 maal gepleegd, is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. EERSTE KAMER. De Senaat houdt zich nog steeds bezig met het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen, dat men de plaats wil laten innemen van de regeling die het dusver in het wet boek voor koophandel het vennoot schapsrecht beheerscht heeft. De grondgedachte van het aanhan gige wetsvoorstel is: bescherming der belangen van aandeelhouders van een vennootschap tegen misbruiken, welke directie en commissarissen zouden kunnen begaan. Een sublieme ge dachte!Want de treurige ervaring door vele gevallen aan de hand ge daan, heeft ongetwijfeld geleerd, dat bij de naamlooze vennootschap de be langen van de aandeelhouders op veel steviger wijze dan tot nu toe kon geschieden, moeten worden beveiligd. Tegen die stelling opponeert dan ook geen ernstig-eerlijk mensch. De groote vraag is hier echter: verschaft ditont werp wezenlijke waarborgen tegen die misbruiken'! Volgens de overgroote meerderheid dergenen in midden standskringen, die bevoegd zijn hier een antwoord te doen volgen, moet deze vraag ontkennend worden be antwoord, en daarom is er veel op positie tegen. Ontelbare adressen van Kamers van Koophandel hebben de Eerste Kamerleden trachten te bewer ken. Bij de behandeling in den Senaat zijn er nog slechts 3 voorstanders van het ontwerp gehoord. De andere spre kers waren er ten zeerste tegen. Tot de stemming kwam het tot nu toe nog niet. TWEEDE KAMER. Het wetsvoorstel inzake wijziging der dienstplicht is gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen. „Ra ra, hoe kan dat", zal men zich afvragen, „in het begin der weekwa ren er zooveel tegenstanders". De oplossing van deze puzzle is eenvoudig. De minister van oorlog heeft zooveel uit het oorspronkelijke ontwerp teruggenomen, dat de wijzi ging, die overbleef, niets meer om het lijf heeft. Zelfs de S.D.A.P. kon er zich mee vereenigen en dat zegt heel wat. Er zal geen vermindering van con tingent komen, de geestelijken blijven vrij van dienstplicht, en worden geen militie-vrijwilligers erkend, ende aftrek voor de eerste oefening blijft vier maanden. Het ontwerp zooals het de goedkeu keuring van alle Kamerleden ver kreeg is de oude dienstplichtwet met enkele administratieve veranderingen. De minister van oorlog heeft het er dit keer maar leelïjk afgebracht. Geen veer liet men hem! Dat de klompen makers door de regeering geholpen zullen worden, meldden we Woens dag nog onder „Laatste Berichten". KORFBAL. Zaterdag worden de volgende wed strijden gespeeld: lste klas Z.K.B. Middelburg: D. O. S.V. V. C. 2e klas Z.K.B. Wemeldinge: W. K. C.— Olympia. De Koningin naar Noorwegen, De Koningin en Prinses Juliana zullen morgenavond per extra trein om 9.30 van het paleisperron naar Apeldoorn reizen. Nadat aldaar de koninklijke trein aan den D-trein is verbonden vertrekken de vorste lijke personen om 9.45 naar Noorwegen. De tuberculose in Nederland Volgens het jaarverslag over 1927 van bovengenoemde Vereeniging stierven ei- in Nederland in 1927 aan tuberculo; 7182 per onei, waarvan 5351 aan long- tuberculo;e en 1828 aan andere vormen van tuberculose. Op 10.000 der gemiddel de bevolking berekend, worden de sterf tecijfers aan longluberculose 7 08, aan andere vormen van tuberculose 2.40 in het geheel 9.48. In de laatste zes jaren was de sterfle aan tuberculose per 10.000 der gemiddelde bevolking: 1922 11,37 1923 10,45; 1924 10,64; 1925 9,88; 1926 9,63 en 1927 9,48. Ht te'o> p der udxr - cuLosesterfie gaat dus nog s'.eed; in da lende lijm al is het verschil lusscblejn 1927 en 1926 niet groot. Het Roode Kruis. Gi termorgen is te Hilversum de alge- meene vergadering gjehoudem van die ver eeniglng „Het Nederl. Roode Kruis" De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd gepresideerd door dea Pr.ns der Nederlanden. Deze herdacht ia zijn openingswoord het overlijden van Gustaaf Ador, den voorzitter van het en'erna t in naai comité van het Roode Kruis en voorts het overlijden van het eere-üd van het Ned. Roode Kruis, lindemant-kolonel Collet e. Daarna v\erJ -de begrooting voor 1928 behandeld. Er werd een voordracht opgemaakt voor het benoemen van een ÜJ van het dagelijksch bestuur, ter ver vanging. in de vacature Josephus Jitlta; die den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt. Besloten werd die algemeene vergade ring in 1929 te Middelburg te houden. Geen kermis, maar f e s t w e e k. Het vorige jaar is er te Utrecht veel te doen geweest over het al dan niet we der invoeren der kerm.s. Hcewel een herstel van dit In 1919 afgeschafte volks vermaak in breede lagen der burgerij on getwijfeld werd gewemsdhh leidde een slecht opgezette actie tot verwerp'ng van eendesbetreffend verzoek aan den ge meenteraad. Thans schrijven B. en W. den Raad, clat zij van oordeel zijn, ook na kenmisne- iréng 'van later tot hen gerlch'.e adressen, dat de kermis zooals zij vroeger bestond, niet mieer past in de tegenwoordige om standigheden, maar dat zij niettemin tot de slotsom zijn gekomen dat er geen be zwaar zou behoeven te bestaan om aan bepaalde gelegenheden of gebeurtenissen van nationale of plaatselijke beteekewls, meer iptgebreide feestelijkheden van ge meentewege te verbinden, waarbij dan o/rn. jkermiïvcrmakelijkhedem kunnen wor den toegelaten. Als voorbeelden van der gelijke gebeurtenissen zouden kunnen wor den genoemd de opening van de nieuwe markten, het gereedkomen van de (restau ratie van den Domtoren, het lustrum der Rijksuniversiteit, belangrijke gebeurtenis sen op sportgebied ed. B. en W. vragen ten slotte machtiging tot het nemen earner beslissing in voremstaainden zin. Een conflict voor komen De hoofdinspecteur van Van Geïnd Loos heeft aan de Transportarbeiders- bonden laten weten, dat de door deze organisatie gestelde eischen worden in gewilligd. Van deze beslissing is ook ken nis gegeven aan de directie der Neder land sche Spoorwegen. Het verwachte con flict is hiermede voorkomen. Valsch geld. Te Delft is den Iaatsten tijd veel valsch geld in omloop gebracht. Er wer den althans in een tijdsverloop van 14 dagen ni?t minder dan drie valsche rijks- ikkrs d oor de politie in beslag ge nomen, welke door winkeliers in betaling werden ontvangen. Die nabootsing is over 't algemeen goed gelukt, echter het rand schrift ontbreekt en de klank is minder iver. Een kaffertje geboren. In de kafferzaal op de „Nenijto" te Rotterdam is een kind geboren in het ge zin van het opperhoofd, dien heer Prosper Seek. Ingevolge de gebruiken bij d^zen stam, mogen de andere leden daarvan eerst na drie dagen wetten, tot welk ge slacht het kind behoort. Dinsdag a.s. zal de doopplechtigheid met groote feestelijk heden plaats hebben. Uit de gevangenis ontsnapt. Uit de gevangenis te Wheatom, in Illi nois, zijn Zondag vijf veroordeelden, fwaair onder Charles Cleaves, de manke leider van een bende, die Februari j.l. een spoon; trein in een voorstjad van Chicago van 133.00 dollar beroofde, ontsnapt. Na eem wisseling van schoten met den Sheriff, gingen zij er met zijin automobiel vandoor, drie jachtgeweren en een soort machine geweer met zich meevoerende, die zij uit het gevangeniskamtoor hadden gestolen. Zij werden in twee siteden gesignaleerd, waarna die stoet, die hen achtervolgde hel spoor kwijtraakte. Alle vijf veroordeelden waren veroordeeld wegens roof en in braak. De gevangenen ontsnapten toen een zestigjarigen bewaker hun hun ontbijt bracht. Toen hij voorover boog om de deur t' ontsluiten van de bullpen, een kamer, waarin twintig gevangenen kunnen worden opgenomen, sloeg ©aai boef, ge naamd Whit'.e door die stangen, waar mede de kamer was afgezet, heen, met een sok, in den voet waarvan zich ©en blik geeonden eerde melk bevond, op het hoofd. Een ewcede boef sloeg hem met een sok niet zou'.strooi:rs gevuld, bewus teloos. De twee boeven viachten daarop door de stangen heen de sleutels op en bevrijdden zichzelf ein dr.e anderen, ook Cleaves. Zij sloten dein be vaker in de bullpen, bralien de lade ia hel kantoor open, waarin z.ch wapens be vonden en slaagden er vervolgens in op de binnen plaats der gevangenis be komen, waar de auto van den sheriff stiond Toen zij er met groote vaart van door gingjen, joeg de sh.riff hen uit zijn revolver vijf scho ten achterna. De boeven schoten twee keeren terug. De auto werd la'er verlaten le May- wood, bij Chicago temggpvoinden. Men meent dat de vijf mannen zich thans ite Chi.ago verborgen houdeh Dc Italia" Het Woiff-bureau meldde Woensdag uit Rome: De draadlooze verbinding tu ssohen de bemanning van die „Italia" en de Cilita di Milano, welke gisteren zeer zwak was, s vandaag weer volkomen iierstexl Het bericht van Nob.le over het on geval van de „Italia" luidt als volgt: Op 25 Mei te 10 uur 30 bevond het luchtschip z'ch op een hoogte van 500 miet.r, toen het plotee'ing zwaarder werd en snel omlaag viel. De aamrak hg met het pakijs duurde slechte twee minuten, De stuur gondel en een deel van het bocm- stuk braken, terwijl het luch'.schip in Oos telijke rLh'img werd gedreven Alle man schappen uit den stuiurgondel vonden el kaar, als door een wonder onder de brok stukken terug op het ijs. Ook lagen daar bijna alle gereedschappen. Op den avond van 30 Mei, toen men 12 K.M. ten noordoosten van het eiland Foyin was aangekomen, scheidden die Ita- liaansche majoors Mariano en Zappi en de Zweedsche geleerde Malgrin van hun kameraden en begaven zich, van levens middelen voorzien, pp marsch in de rich ting van de Noordkaap (Noordoosttlamd) Zij wilden trachten tién kilometer per dag af te leggen. Bij Nobilie bleven de Tsjecho-Slowaak- sche onderzoeker Benuk-, de luitenant ter zee Viglieri, de ingenieur Troiani en de mecaniciens Cecino en Biagi. De andere leden dec bemanning, die in het luchtschip zijn achtergebleven moeien levensmiddelen voor minstens drie mama den en hun volledige uitrusting bij zich hebben. Van de groep van Nobile zijn twee man gewond; een van hen is reeds bijna hersteld, de andere, die aan het been on der de knie werd gewond, zal bimmem eenagen fijid genezen zijn. Het ijs, waar Nobile zich op bevindt, toont verscheidene scheuren, die zich hier en daar tot kanalen verbreeden. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. De storm. Men meldt ons uit Hindeloopen: Op de Zuiderzee heeft gistermiddag en hedennacht een hevige storm ge woed. Verschillende tjalken verkeer den in nood. Te Enkhuizen is de tjalk „De On derneming", schipper J. v. d. Meer, gezonken. De opvarenden zijn door de U. K. 262 gered en te Urk aan wal gebracht. Nabij Urk verkeert een tjalk in nood. Het rijksbetonnings- vaartuig verleent assistentie. De „Italia". KOPENHAGEN, 15 Juni. Volgens een tot nu toe nog niet bevestigd te legram van den correspondent van de Politiken, zou de door de Hobby uit gezonden slee-expeditie, de uit 3 man bestaande Malm-groep, die zich na het verongelukken van de „Italia" in Zuidelijke richting had begeven, ge vonden hebben. De bemanning van de Citta de Mi lano heeft opnieuw verbinding gehad met de bemanning van de „Italia". In zijn radiogram deelde Nobile mede, dat hij en de zijnen zich veilig voelden. Men weet niet, dat het hem gelukt is zoo ver tot de kust door te dringen, dat men hoopt het land te zullen bereiken, of dat Nobile te ken nen heeft willen geven, dat op spoe dige hulp gerekend wordt. De Russische ijsbreker stuurt recht streeks op kaap Smith aan. Larsen meldt, dat hij een honden bespanning met 2 begeleiders aan land heeft gezet. Zij zullen in het Noord- Oostenland doordringen en daar de póts neerleggen. Het drie-motorig Jiinker-vlïegtuïg is te 4 uur vertrokken om hulp te ver- leenen aan de „Italia". President'? NEW-YORK, 15 Juni. Hoover is door de republikeinen candidaat ge steld voor het presidentschap. Massa-vergiftiging. WARSCHAU, 15 Jun. In het Pool- sche garnizoen Biale Podlaski zijn 300 soldaten onder bedenkelijke vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. Ook onder de burgerbevolking zijn ziektegevallen. Men vermoedt van be dorven vleesch of water. De ziekte gaat gepaard met verlammings-ver- schijnselen. BURGERLIJKE STAND VAN GUES Huw.-aang.Pieter Abraham van der Linde 23 j. te Westmaas en Adriana Korstanje 21 j. OverledenPieternella Molhoek 78 j WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 16 dezer: Matige, later afnemende N.- Westelijke tot Westelijke wind, afwis selende bewolking, aanvankelijk nog regen- of hagelbuitjes en weinig ver andering in temperatuur. Later iets warmer. VEILINGSVEREENïGiNG K.B.O. TE KAPELLE. Groote veiling van 13 Juni 1928. Kruisbessen f 14,20 a f 15,20 per 100 Kg. Kleine veiling. Aardbeien f0,33 a f0,43, Aardappels f 0,16 a f 0,25, Aardappels f 0,10 a f 0,11, alles per Kg., Worteltjes f 0,05 a f 0,14 per bos, Postelein f 0,14 a f0,16 per Kg., Kropsla f0,70 a fl,00, Kipeieren f4,80, beide per 100 stuks. MARKTBERICHT. Middelburg, 14 Juni 1928. Op de graanmarkt van heden was weinig of geen aanvoer. Tarwe f 13 a f 14,50. Aanegvoerd door Walchersche boe rinnen (officieele prijsnoteering). Boter f0,8272 a f 0,8772. Eieren f 4,75 a f 5,25. Eendeieren f4,75 a f5,25. Ganseieren f 12, Aanegvoerd door handelaren: Boter f 0,85. Eieren f4,50. Eendeieren f 4,50. (De noteering van marktmeester en marktzetter is gelijk). De particuliere prijs is f0,9272 voor boter en 6 cent voor de eieren. LICHT OP. Vrijdag 15 Juni Zaterdag 16 Juni Zondag 17 Juni 9.52 uur 9.52 uur 9.53 uur VEILINGSVEREENÏGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groote veiling van 14 Juni 1928. Kruisbessen f 12,20 a f 12,80 per 100 Kg. Kleine veiling. Kruisbessen f 12,80 a f 13,Aard beien f24 a f45, Peulen f36, Poste lein f 15, Oude aardappelen f 7,70 a f2.—, Nieuwe aardappelen (groote) f 14 a f 21, Nieuwe aardappelen (po ters) f 9, Nieuwe aardappelen (kriel) f2 a f3, alles per 100 Kg., Bloem kool f 3 a f 16, Kropsla f 0,90 a f 1,40, beide per 100 stuks. ADVERTENTIËN. DEZE WEEK WORDT VERWACHT EEN PARTIJ PRIMA aan zeer voordeeligen prijs. Vraagt prijs en monster. Beleefd aanbevelend, Schengestraat 24, Goes. Heeren Landbouwers en Landbouw- ver eenigingen. IK KAN U AAN BILLIJKEN PRIJS UIT VOORRAAD LEVEREN: fijn gekristaliseerde Englisch Kopervitriool in 50 K.G. baaltjes, op A.H.V., bevat 25 o/o koper en 98/99 °/o zuiverheid. Alles franco boord of spoor Rotter dam. Vraagt offertes aan L. DRINKWAARD te STRIJEN Telefoon No. 1. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN GOES zullen op VRIJDAG 22 JUNI A.S. voormiddags 10 uur ten Raadhuize aanbesteden het bouwen van een woning voor den Slachthuisbe- diende op het Slachthuis terrein aan de Zaagmolen straat. Bestek en teekenïng zijn ad f2,— per stel verkrijgbaar ter Secretarie. Nadere inlichtingen verschaft de Di recteur van Gemeentewerken, op zijn bureau Schoolstraat 1, des voormid dags van 911 uur. GEVRAAGD 1 Augustus te Goes in zeer klein gezin, flink heerenhuis be wonende <jj|? n om zelfstandig de werkzaamheden te verrichten. Brieven met inlichtingen en opgave verlangd salaris onder No. 642, bureau Goesche Courant. met dezelfde kansen, trekkingen en uitkeeringen als de 448e Staatsloterij. Van heden af weer verkrijgbaar

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3