h gemest en v&iffiaaU de huid Uit den Westhoek Stadsnieuws Buitenland Rechtszaken. Coutisme in Goes. Het is altijd toch maar weer roe rend te zien welke zorgen het Goesche gemeentebestuur aan den dag legt om touristen en andere vreemdelingen het verblijf in de ganzestad zoo aange naam mogelijk te maken. Menige an dere plaats die ook nog wel eens graag enkele maanden in het jaar een bosje vreemde bezoekers meepikt, kan er een voorbeeld aan nemen en lee ren met welk stroopje men het best de buitenlandsche, vooral door hotel houders geliefde, goudvliegjes vangt. „Men moet voor ze zorgen, want het zijn Uw gasten", overweegt het Goes sche gemeentebestuur blijkbaar. „Men moet de touristen het korte opont houd in de stad zoo prettig mogelijk maken en zorgen dat ze zich geduren de enkele uren of dagen in een para dijs gevoelen, waar alle aardsche pla gen en beslommeringen tot vage her inneringen worden", is waarschijnlijk de idee van onze vroede vaderen. En daarom: deden ze in verschillende straten bord jes aanhangen waarop de vreemde automobilist in diverse talen kan le zen hoe hij het snelst de Markt kan bereiken. Het urenlange dwalen in den doolhof van smalle straatjes is er door voorkomen. lieten ze de steenen in de straat die van het station naar de geliefde stad leidt, zoo minitieus gelijk leggen dat de vreemdeling er zich op den veerenden dansvloer in hotel „Bri tannia" te Vlissingen waant. worden gedurende den Zondag in de lommerrijken tuin van stads-Doelen prachtige concerten gegeven die wijd en zijd beroemd zijn. staan gedurende het reis-seizoen zelfs op Zon- en feestdagen de deuren van alle winkels open, zoodat de tou risten tenminste weer niet met de zelfde zware beurs waarmede zij hun intrede deden, de stad behoeven te verlaten. Dit alles en veel meer deed het ge meentebestuur tot stand komen, ten einde den tourist aan zich te verplich ten. En de inboorling profiteert van de goede gaven mee. De jongste vondst der vroede vade ren in het belang van den vreemde ling is dezer dagen bekend geworden en het is zoo'n gelukkige en gewich tige, dat we haar hier niet willen verzwijgen. Men kan haar het best als volgt omschrijven: In verband met de Olympiade wor den hier ter stede dit jaar vele be zoekers verwacht. Daaronder zijn na tuurlijk sportlui als zwemmers, sprin gers, hardloopers, worstelaars enz. Vermoedelijk zijn velen van hen van ongewone afmetinegn, die men vooral in de hoogte dient te beschouwen. In verband met de lengte van deze tou risten heeft het stedelijk bestuur over wogen, dat de zonneschermen, welke in Goes nogal veelvuldig aangewend worden, eigenlijk voor dit jaar wel wat laag hangen. En daarom deed het al de eigenaren van deze nuttige en aangename instrumenten de tijding toekomen dat ze (dat zijn de scher men) zich minstens 2.10 M. van den beganen grond moeten bevinden. Het gevaar dat heel lange bezoekers zich in onze stad den schedel zullen deuken is dus de wereld uit Wat zegt U van zóó'n zorg van Goes voor den tourist? Is 't een zorgje, of is 't er geen? De directie scheen niet te begrijpen, dat 2000 menschen ook recht over eigen lichaam te beschikken, zij gaat niet met haar tijd mede. Overwerk was volgens de arbeiders reeds ge bleken niet noodig te zijn, en zij wa- niet van plan zonder meer hunmooien zomer te bederven. Zij kon toch ook weten er elders bijv. bij Wilton ook reeds tegen het overwerk is gevoch ten. Toen de arbeiders niet gingen overwerken heeft men er ook niets meer van gehoord en werden de di- recti enkele andere eischen gesteld. Het was vooruit te zien, dat de con ferentie van 3 Mei op niets zou uit loopen, en ook een tusschenvoorstel van den Chr. Bond had geen succes, de directie zegt botweg: het kan er niet af, maar welke directie zegt dat niet. Zij stelde voor 1 x/a cent verhoo ging, maar onder beding, dat de ar beiders zouden gaan overwerken. Dit werd verworpen met 2 of 3 na alge- meene stemmen. Toch is toen nog een uiterste poging gedaan, omdat men niet op het standpunt van staken staat voor de staking. De leiding zal nim mer adviseeren tot overwerken, daar voor is te veel geleden en gestreden voor den 8-urendag. Eerst als hef loon verbeterd is, kan een behoorlijke bespreking in verband met de over- werkvergunning plaats hebben. Het is een strijd voor het behoud van het geen men heeft, bij de directie is dat het dividend voor de aandeelhouders. Het gaat om de macht. De directie denkt nu zij 50 jaar de lakens heeft uitgedeeld, zij dit kan blijven doen, maar het raderwerk zal eerst weer goed draaien als de directie den geest des tijds begrijpt. Als zij zegt, dat er 350 tot 360 werkwilligen zijn, dan zegt spr. dat daaronder nog geen 30 vak lieden zijn. Verder oude en invalide arbeiders. Men was bereid den strijd tegen een machtig werkgever aan te binden, om de directie te leeren met de organisatie rekening te houden. Spr. begrijpt niet dat de directie, die voor 5 jaar werk heeft voor een f30.000,— per jaar meer, dit conflict heeft door laten gaan. Spr. zet dan nog nader uiteen, dat de loonen bij de Schelde zeer ten achter zijn en eindigt met een opwekking tot de aanwezigen om mede te werken den strijd tot een goed einde te brengen en met woorden van hulde aan hen, die den strijd aandurfden. Eindelijk iets. Het bestuur van V.V.V. heeft van den minister van Waterstaat een schrij ven ontvangen op het adres over ver betering van den weg door den Ca- terspolder, dat in afwachting van de tot sfandkoming van een nieuwen weg door dien polder, de bestaande kei bestrating van 2i/2 M. voorloopig ver breed wordt tot 4 M. HEINKENSZAND. Gistermiddag werd eein 20-jarige jongen alhier krank zinnig. Vlak tegen. de kooi vain het dorp op dein publishes weg was sipped g heel wat volk op de beein. De burgemeester ein de dokter werden gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. Het bleek noodig, dat hij direct werd weggebracht Mej. B. van de Reepe alhier slaagde aain de rijkskweekschool te Oost burg voor onderwijzeres. KAPELLE. Geslaagd aan de kweek school te Middelburg voor onderwijzer J. D. Fossen alhi :-r. Men schrijft uit Kapelle: Steeds neemt die aardbeieinileelt alhier toe. Reeds 53 H.A. aamplainiing aard beien is er alleen in Kapelle. Straks zal een opbrengst van circa 167 gemet worden verkocht, meest Jucunda's. De oogst zal zeer waarschijnlijk mee vallen. De vereeniging van Oud-leerl. van de Tuinbouwcursus®an kwam onder voor zitterschap van den heer W. Glas in ver dering bijeen. De secretaris, de heer Willeboer, gaf verslag van de excursj naar België. De voorzitter behandelde het onder werp: „Gegevens uit de praktijk bij het .nplanten en aanleggen van boomgiaar- cllan". Allereerst besprak deze de wijze van aanplanten. Uitvoerig stond spr. stil bij de bestuiving en soortenkeuze. Boom gaarden werden opgenoemd waarin fru.t- boomen worden gevonden die 50 jaar oud zijn en die nimmer vruchten gaven Dit is kapitaalverjpiTng In de onmid dellijke nabijheid werd verwezen naar een eigenaar die zijn vruch-tboomen rooide omdat zij na 15 jaar te hebben gegroeid, nimmer hadden gedragen. Spreker waar schuwde met Idem: plant toch oordeel kundig, let toch op de soorten; zie uit naar «te bestuiving. Ook op bespuiting der onderbeplanting werd gewezen. Men bespul te niet wanneer de onderbeplanting aardbeien b.v., in vollen bloei staat. De prijs der zwarte bessen aardbeien schijnt goed te zullen worden, want deze week werd door iemand U/2 gemet, beplant met zwarte bessen aardbeien, verkocht voor f2000,— Door de genie.nte zal een nieuw arresianteniokaal gebouwd werden met twee cellen. Aannemer is de heer J. van de Sande voor f 1650,—. MIDDELBURG. Gistermiddag was 'n glazenwassdhcr aan het werk aan den gevel van een huis op de Pot.ermarkt hi:r. De man stond met een voet op den ladder en met den anderen op een voor- uits'.lekend deel van den ge,el, slierde uit On viel op den stoep van het perceel. Een ter hulp geroepen dokten- constateerde, dat de man slechts een dikken voet had bekomen, en de gevallene was dan ook betrekkelijk spoedig van dan schrik be komen. Per auto werd hij naar zijn wo ning overgebracht WEMELDINGE. Tijdens het storm weer van gisteren geraak'en de zeilsche pen Hoop op Welvaart, schapper v. d Adel, De Onderneming, schipper Hoo- gendoern. en Vertrouwen, schipper Fluit óp de Oost r-Sche'de in nood, doordat de tuigage en zeilen overboord sloegen. Het bergingsvaartuig Trio der N.V. Hooge bo ezem en v. d. Tak's Bergingsbedrijf heeft alle schepen behouden te Wemel- dinge binnengebracht, behalve De Onder neming, die door de Trio naar de Kreek is gesLept. YERSEKE. De oesterverzending houdt dit jaar buitengewoon lang aan. Gis teren zijn nog consumptieoesters naar he buitenland verzonden In geen jaren heeft het zoo lang geduurd en was het niet dat met 1 Juli de verzending moet op houden (vanwege het Visscherijbestuur) en dan is gesloten tot 15 Augustus, dan bleef de verzending een geheel jaar aan houden. KRABBENDIJKE. Binnenkort zullen de heer Hondelink en mevrouw Honde link-Van Voorthuijsen beiden arts, onze gemeente verlaten. Ongeveer tien jaar heb ben beiden het lief ea leed gedeeld met de bevolking. Hun ambt brengt nu een maal mede, dat zij gewoonlijk met de meeste menschen in aanraking komen in de minst prettige omstandigheden. Toen heer en mevrouw Hondelink zich' in 1918 als opvolgers van dokter Gei 11 zich hier vestigden, beerschtje juist hier in sterke mate de griep, die zoovelen ten grave sleepte. De grootje practijk eischfje toen veel van hun krachten. In al die ja ren hebben beiden de sympathie van zeer velen weten te verwerven. Vele moeders die wekelijks met hun kinderen op het consultatiebureau verschijnen, zullen me vrouw Hondelink noode zien vertrekken, want zeer veel heeft zij gedaan voor de gezondheid van de kinderen, terwijl haar man zich geheel kon wijlden aan de oudere patiënten. De heer en mevrouw Hondelink zullen zich vestigen te Utrecht, waar de heer Hondelink zich gaat wijden aan het chi rurgische studie (neus-, keel- en oor heelkunde) en mevrouw Hondelink heeft zich verbonden aan een kinderkliniek, waar zij zich kan wijden aan deze tak van wetenschap, die haar zoo lief is. Als opvolger wordt genoemd dokter A. Nieuwenhuise, Zeeuw van geboorte, thans te Bussum, die reeds cenige jaren practijk achter den rug heeft. Een mooi plan. De vereeniging „Hendrick de Keyser" te Amsterdam, die, zooals bekend, zich daadwerkelijk interesseert voor historische en merkwaardige bouwwerken in het land, en die door aankoop reeds menig antiek pand uit sloopershanden heeft, gered, beeft het plan eigenaresse le worden van het Gothische huis aan de Turf kade, thans nog eigendom van den hear Wessel. Voor al de gevel van het pand, een kostbaar Gotisch erfstuk, heeft de aandacht der vereeniging getrokken en de bedoeling is dat hij met steun van rijk, provincie en gjemeente zooveel mogelijk an den oor- spronfoeJijken toestand zal worden ge bracht. Is dit geschied dan moet het pand natuurlijk ieen bestemming 'hebben, eri liefst een die zooveel mogelijk in over eenstemming is met de artistieke waarde ervan. We vernemen dat hier ter stede daar toe door enkele personen het initiatief is genomen en dat men wil komen tot oprichting van een vereeniging, die heit pand van „Hendrick de Keyser'' zal huren. Zijn we goed georiënteerd dan zal in het Gotische huis aan dis Turf kade eerlang een museum voor Goes en Zuid- Bieveland worden gevestigd. O.a. zal al betgeen zich thans in de z g. oudheids kamer van het stadhuis bevindt (het komt er niet tot zijn recht) in dat museum een plaats vinden. Bannen afzienbaren tijd zal Goes dus in hst bezit komen van een museum, dat de „steenrotse" te Middel burg evenaardt. Voor de stad onzer in woning beteekent dit een aan'rekkelijk heid te meer. Toen het vorige jaar de historische tentoonstelling achter den rug was heb ben we, zooals fmen. zich herinneren zal, warm de wenschelijkheid van een museum als thans in wording is, bepleit. Daarom verheugt het ons des te meer dat men tot een dergelijke instelling schijnt te zullen komen. Als die op te rich ten vereeniging zich behalve met huur van het Gotische pand ook nog zal be lasten met propaganda om Zuid-Beve- kndsche historische voorwerpen aan het museum af te staan, dan zal Goes weldra kunnen bogen op een instelling, die de interesse van inwonenden en vreemdeling heeft. De slechtte schutter. Mej. Th., die Woensdagmiddag in de Zaagmolenstraat wandelde werd ter hoog te van het hoenderpark van de heeren Hoogesteger en Rijn door een schot hagjel in den voet ge'.troffem. Dit schot was af komstig uit het geweer van den heer R., die ;n het hoenderpark jacht op musschen maakte. Mej. Th. werd naar het zieken huis vervoerd. Daar werd de hagel uit den voel verwijderd en verband aangelegd. Zij kon na behandeling huiswaarts keeren. Het musschen schie'.en aan een1 straat waar nogal verkeer is blijkt een gevaar lijke sport! Onderwijzers in vegader'ng In de „Prins van Oranje' is heden morgen de 91ste algemeen© vergadering gehou .en der vereeniging, van n ierwijzers in Zuid- en Noord-Beveland. Als be stuurslid werd herkozen de heer W. 't Hooft, in de vacature-Maas werd geko zen de heer J. Eversdijk te Kats. Weg ns plaatsgebrek moe en we het volledige verslag der vergader ng tot Maan dag laten staan. In en uit. In de eerste helft der maand Juni ves tigden zich hier ter stede: A. Corstanje, Lange Voirststraat 79, van Bazel; A. W. Vervuren, arbeider Ned. Spoorwegen, Schengestraat 45, van Dordrecht; J. M. Kloet, dienstbode, Oost ingel 148, van Wolphaartsdijk; F. A. de Coninck, koopman, Lang? Vorst- straat 61, van Vlissingen; P. A Lippens, kleermaker, Schejngestraat 17, van Kloe tinge; A. C. E. Wijkhuizen, officier Le er des Heils, van Breda, Ravelijn 10; J. S. van de Velde, dienstbode, van Wolpha ar tsdijk, Wi belmünas'iiraat 6; J C. van Fraassefn, dienstbode, van Arn hem, Oostsingel 104; J. v. d. Weel©, koopman, van Colijnsp'aat, Voorstad 12 B. Tholenaar, los werkman, van Kloe- tinge Niieuwstraat 51; W. P. Huiszoon, dienstbode, van Wiiseenkerke, Stations- weg 20. Vertrokken: J. S'.avers, dienstbode naar Utrecht, Wilhielminapark 18; J. van Zweden, dienstbode, naar Kapelle D 7 D. Kor o tan je dienstbode, naar Tilburg Boerhavestraat 31; F. C. Maijs, civ. ingen eur, raar Zietikzee, St Jaeobs'raat D 420; B. J. Nonnekens, monteur, naar Dordrecht, Ma'.ena's pad 52 zwart; W Boutens, bakkersknecht, naar Arnemui- den; E. M. Plompe, dienstbode, naar H l •rsberg, Oranje Nassaustraat 6; L. A. Leendertse, dienstbode, maar Wemeld'ng C 106; A. J. Lok-Jeromimus, naar Haar lem, Padangstraat 12; J. Biesheuvel, of ficier Leger des Heils, naar Heerlen, Treebeek, Schildstraat 8; J. de Ronde erpleegster, naar Versail'es 10 Rue Porte de Bue; J. Willemstein, monteur, naar Kapelle; W. G. de Jonge, dienstbode, naar 's Heer Abtskerke B 9; J. H. H van der Goot, kinderjuffrouw, nadr Ant werpen, Maria Thèrësuafaaa 19; J. Baa- rends, strijker, naar Zeist D. S. Nahuijs- laan 21; J. de Vries, kleermaken, naar Nieuw en St. Joosland A 118;j;J. A. Smallegange onderwijzer, naar Pretoria, Markt 65; W. A. Ruitenbeek, onderwij zer, naar Pretoria Markt 65; A. Jacobs, onderwijzer, naar Pretoria, Markt 65; M. J. van Koeveringe, dienstbode, naar We meidinge B 71. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Mej. G. van Din- terai, Den Haag. Briefkaarten buitenland: G. v. d. Schim kei, IJmuidem; A. de Rijke, Goes. Landbouw-Biosooop. Het eerste hoofdnummer dat deze week in de Landbouw-Bioscoop draait is; „Als vrouwen haten". Het twee de is de 2e serie van „Den geheim- zinnigen ruiter". Kantongerecht. De kantonrechter veroordce'de wegens overtreding Het loopen zonder vergunning over eens anders grond: L. O. te Ovezande^ d. W. te Nisse, f 1 s. 1 d„ K. v. D. te Schor e f3 s. 1 w. tuchfsch. Straatschenderij: D. R. v. E., P. D. teGoes, eene berisping. Op den openbaren weg een trekdier zonder toezicht jHaten staan: A. K. te Goes fis. ld. Wettelijke opgeroepen als getuige voor het kantongerecht niet verschijnen: L. S. te Goes f 10 s. 10 d. Een kind arbeid laten verrichten bij eerst© herhaling: C. C. te Werkendam f30 s. 30ld. Zonder vergunning visschen in eens an diers vischwaterJ. G. Jzn. te Hansweert vrijgesproken. Als geleider van vee met dit vee zon der noodzaak de linkerzijde van den weg houden: W. d. J. te Schor? f 3 s. 3 d. Met een roeiboot vasschen zonder num mer en letter: P. P. te Yerseke f5 5 d. Met een motorrijwiel zonder noodzaak over een rijwielpad rijden: J. A. M. G. te Biezelinge f 5 s. 5 d. Met motorrijwiel rijden zonder spiegel: W. A. v. d. V. te Biezelinge f 1 s. 1 d. Met een motorrijwiel stoppen zonder leent eeken te geven: L. v. d. B. te Krab- bendijke f 3 s. 3 d. Met motorrijtuig rijden geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vordert: C. H. te Krabbemdijke f5 s. 5 d. Met een motorrijtuig de va'Iigheid van het verkeer in gevaar breng en: M. D. V. te Rilknd-Batüi f 25 s. 25 d. Met een rijwiel geen signaal geven: A. R. Bzn. te 's HeemeniioeJi 1l) s. 10 d. Met een rijwiri d© vellighêii van het verkeer in gevaar brengen: B. B. te Kwa- ceindamme f 10 s. 10 d., W. 1. d. G. te Groede f 10 s. 10 d„ P. O. te Wiihal- minaclorp f 15 s 15 d. 's Avcnds fietsen zonder lich:C. T. te EUawoutsdijk f5 s. 5 d. Als schipper op zijin vaartu g varende in een rijkskanaal geen reg'ennenlen aan boord hebben: J. B. v. H. te Merxem E. S. te Antwerpen B. v. K. te Hamime 2 X f2 s. 2 X 2 d. Als schipper zijn naam niet op zip vaartuig hebben: P. d. R. te Sas vain Gent, J. P. d. K. te Gent f5 s. 5 d. Doopsgezinde Gemeente, Zondag 17 Juni des morgens te half elf uur: Ds. J. Koekebakker. OVERZICHT. De nieuwe Rijksdag. In tegenwoorJigh©jd van de vertegieair woor .tigers der vreemde mogendheden en veel belangstellenden heeft de nieuwe Duif sche Rijksdag Woensdag zijn eerste zit ting gehouden. Nadat het oudste lid in jarein, de 82-jarige soc.-dem. afgevaardigd" de Bock Gofha de bijeenkomst geopend had, sprok de voorz. woorden van deel neming, maar aanleiding van het groote spoorwegongeluk bij Siegjelsdorf, waarbij 28 passagiers zijn omgekomen en vele ge wonden naar de ziekenhuizen zijn ver voerd. Daarop hield de voorzitter een rede waarin hij wees op de zware taak, welke op de nieuwe leden van den Rijks dag rust. Van den Rijksdag, verklaarde de voor zitter, verwachten millioenen weduwen cn weezen, oorlogsinvaliden:, rentetrekkers en kleine renteniers, leniging van den nood. De Rijksdag kan dien nood lenigen, als hij wil, welke opmerking de nat.-sociaiis- ten 'en communisten aanleiding gaf tot de interruptie: „Maar hij wil niet. Laat alle hoop varen!" Overigens is deze eer ste zitting heel kalm verloopen, rustiger dan men te Berlijn gewend is. Kwam diiit misschien, omdat de regeeringsbanken le dig waren? Gisteren heeft de verkiezing van een nieuwen voorzitter plaats gehad. Geko- zen werd de afgevaardigde Löbe. Deze hield een rede, waarin o.a. werd gez©gd: De nieuwe Rijksdag staat voor oude problemen, problemen, die nog geen op lossing konden vinden: Onderzoek van het verkiezingssysteem, de wijziging van het reglement van orde om tot een ratiomee- ler, bij de moderne behoeften aangepaste oplossing te komen en tjot handhaving van dien vorm van behandeling, die het volk van zijn hoogste vertegenwoordiging mag verwachten. (Levendig© bijval, en onrust bij de communi s ten en de nation aal-socia listen.) Sedert het jaar 1920, toen ik voor het eerst dit hooge ambt mocht bekleeden, zijn wij politiek een goed stuk vooruit gekomen, maar nog altijd ligt er een zware druk op ons, de verplichtingen van buitenlandsch politiekem aard, de schode- vergoedingsbetaiingiem., die juist in dit jaar hun hoogste bedrag bereiken en de be zetting van Duitsch gebied. Deze harde oorlogslasiten hebben de verhulling van vele gerechtvaardigde wenschen verhin derd. De buitenlanders krijgen een ver keerd beeld van de Duitsdhe lasten, als zij dit trachten te verkrijgen langs de ge bruikelijke wegen van het wereldverkeer. De druk van deze oorlogslasiten wordt op andere plaatsen verwerkt en door ont beringen gedragjendoor den Duitschen middenstand, die nog altijd geen gjezomde basis voor zijn bestaan heeft kunnen viin- den, door het kantoorpersoneel en door de arbeiders, die vergeefs naar vast© be- trelkkingen zo©ken, en door de boeren, wier noodtoestand door alle partijen wordt erkend. (Bijval.) Ik spreek de verwachting uit, dat het ons in de voor ons liggende zittingsperio de mogelijk zal zijn door de vaststelling van het schadevergoedingsbedrag en door een verkorting van de ontmomingstermij- nen den gezonden grondslag te verkrijgen, die voor de vervulling van de nationale sociale en economische wenschen nood- :akelijk i,s. Dan zal het ons ook mogelijk zijn om met te groot-eren nadruk die politiek der volkeren-verzoening en der toenadering, waarvan de uitslag der verkiezingen zulk een overweldigende bekrachtiging heeft gegeven, voort te zetten. (Toejuichingen) Rechtbank te Middelburg. In de zifting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken Vernieling: P. S., 28 jaar, tuinknecht

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2