RUITEN80ER N\ 71. Vrijdag 18 Juni 1928 Il8e Jaargang* Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Tot 1 Juli 1928 de Goesche Courant Om een burgemeester. Sport MIJNHARDT's Rechtszaken. ProVincieDieuWs ABONNEMENT Prijs per kwarlaal, in Goes f 2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOMUS COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf 1 ADVERTENTIEN ;e!s f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ONTVANGEN ZIJ, die zich nu op abonneeren, DE NUMMERS KOSTELOOS. Sedert het in Wolphaartsdijk be kend werd dat de heer Koert ontslag als burgemeester had gevraagd en ver kregen, heeft het dorp weinig rustige dagen meer gekend. Deze onrust sproot niet zoozeer voort uit de over weging of er in den lande nog wel iemand te vinden zou zijn, waardig en knap genoeg om het burgervader schap van Wolphaartsdijk op de schouders te nemen, dan wel uit de vraag: „Wie zal de uitverkorene wor den en zou hij tot mijn politieke rich ting behooren. Het laatste houdt de be woners van Wolphaartsdijk nu reeds weken lang in spanning, vooral de menschen der rechterpartijen. Deze zijn er n.l. van overtuigd, dat de nieuwe burgemeester in tegenstelling met den aftredende rechts zal zijn, welke overtuiging zij putten uit de rechtsche meerderheid in den raad. Edoch: rechts en rechts zijn twee. Men kan rechts zijn en b.v. tot de chr.-historischen behooren, maar men kan ook b.v. als anti-revolutionair z'n dagen op dit ondermaansche slijten. De chr.-hïst. in Wolphaartsdijk nu ho pen en gelooven: „De nieuwe burge meester zal rechts zijn en bovendien C.-H."; de anti-rev. inwoners van het dorp zijn de meening toegedaan dat hij als man van rechts en voorts als A.-R. te boek behoort te staan. A.-R. of C.-H. zijn de vier letters die momenteel het twistpunt in de gemeente Wolphaartsdijk vormen. Het zou ons niet lusten om hiervan den stillen, maar toch intensief ge voerden strijd in het naburige dorp iets te zeggen als er niet enkele din gen gebeurd waren, die hoogst zon derling aan doen. In het dorp loopen n.l. reeds twee adspirant-burgervaders rond, een van de A.-R. en de andere van de C.-H.- partij en beiden bieden den inwoners een lijst ter teekening aan, die later als een aanbeveling voor het burge meesterschap ter bestemde plaats ge deponeerd zal worden. Handteekenin gen inzamelen is op zich zelf natuur lijk niet zoo vreemd, het komt zelfs heel dikwijls voor. Als het doel goed 113 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. ,,De jonge man zal zichzelf nog ver moorden," zeide Dr. Randal eens. „Die leeft oneer een voortdurend boo,gen druk.' „Laat hem maar zijn gang gaan," brom die Capp-.r. „Hij is de kracht, dis de ma chine voortdrijft, zonder hem zouden de wielen niet gaan. En dit scheen waar, wamt de wielen gingen in die dagen langzaam, zeer lang zaam rond. Lucas Enrol keerde, gedre ven door een levenskracht, die niet de zijne was, tot het leven terug, en de Scha duw dies Doods lag nog in zijn oogem. Hij leed niet veel pijn, en hij sliep, zooals hij in jaren niet geslapen had', maar-de vooruitgang was langzaam, soms onmerkbaar. Een vreeselijke zwakheid 'hing als een zwaar gewicht op hem. De vroegere dappere opgewektheid had plaats Smaakt voor een voor hem ongewone lus- teloosheid. Hij scheen te moe om zich in te spannen, was blijde uren achtereen te kunnen slapen. Maar wanneer Dr. Capper hem vroeg zich in te spannen, verzette hij zich daar niet tegen. Hij deed zijn best en glim ïs verdient een dergelijke inzameling van goedkeuringen warme aanbeveling. Aan het doel nu ontbreekt in Wol phaartsdijk volgens ingewijden een en ander. De adspirant-burgemeesters, die de huizen der partijgenooten afloopen zijn n.l. absoluut niet geschikt om de vrijgekomen plaats in de gemeente te bezetten. Ze missen de opleiding en ontwikkeling zonder welke het zelfs een burgemeester van een kleinere gemeente het toch moeilijk kan stel len en dit gemis wordt door geen andere „hervorragende" eigenschap pen ook maar in het minst vergoed. Iemand, zeer zeker tot oordeelen be voegd, vertrouwde ons toe: „Het zou een bespotting van het ambt zijn als een der twee benoemd werd". Over deze benoeming behoeft men zich in Wolphaartsdijk o. i. vooralsnog geen erge groote zorgen te maken, omdat die gelukkig nog van andere invloeden afhangt dan van lijsten, van een aan tal handteekeningen voorzien. De kans der candidaten mag dus hier onbe sproken blijven. Maar wel wijzen we op de teekening die in dit Wolphaartsdijksche burge meestergeval zit, n.l. op het meer en meer voorkomende conflict tusschen het partij-lidmaatschap en de persoon- lijke geschiktheid. Als zoodanig is de strijd die de gemoederen in Wol phaartsdijk momenteel beroert een juiste weerspiegeling van het politieke leven in Nederland, dat sedert de machtsverandering der veel gesmade liberalen in al zijn schakeerïngen niet bepaald fraaier is geworden. We gunnen het rechtsche Wol phaartsdijk gaarne een burgemeester die de eischen, welke zijn taak hem zullen stellen, ten volle zal kunnen inlossen. Of hij rechts zal zijn, A.-R. of C.-H., dan wel R.-K. of links, des noods liberaal, lijkt ons niet in de eerste plaats belangrijk VOETBAL. Uruguay kampioen. Het Uruguaysche elftal is wederom als kampioen uit het Olympisch voetbal-tournooi getreden. Woensdag speelde het den herhalingswedstrijd tegen Argentinië en wist met 2—1 te zegevieren. Nederland—Egypte. Gisterenavond werd op het Sparta- terrein te Rotterdam een vriend- schappelijken wedstrijd gespeeld tus lachte bij ieder bewijs, dat zijn krachten terugkeerden. „Ik geloof, dat het een reusachtig suc ces is, dokter," placht hij te zeggen. „En op den koop toe hebt u mij nog slaap ge geven ook. Het is een zegen te kunnen slapen. Ik heb nog een achterstand vam jaren in te halen." Den dag, dat Dr. Capper ein Nap hem voor het eerst weer lieten staan, was zijn zwakheid nog zoo groot, dat hij be wusteloos werd; doch hij herstelde zich gauw en zou zelfs de proef nog eens heb ben willen doen, als Nap dat toegestaan had. Den volgenden dag doorstond hij het zonder een rilling, en sliep daarna uren achter elkaar nauwelijks even wak ker wordend om te eten. Gedurende dien langen slaap verliet Nap hem, ging een wandeling in de lente- bosschen maken en bleef eenigen tijd weg. Toen hij terugkwam, sliep Lucas nog; hij keek even naar hem en ging toen in de kamer ernaast wat op en neer drentelen. Bij het eerste geluid van Lucas' stem was hij weer bij hem. Lucas glimlachte hem een welkom toe. „Ik voel mie beter," zei-de hij en stak hiem zijin hand toe. Het was voor het eerst, dat hij zoo iets zeide. Nap nam zijm hand en Ie; die weer zacht neer. ,t,Ik zal nu wel gauw opknappen," zeide hij. De moede trek op Lucas' gelaat was ©enigszins verdwenen. „Ik weet niet, waar schen het Nederlandsche elftal en het Olympische team van Egypte. Met de rust was de stand 1 0 voor Egypte. Na de rust werd door ons elftal ge lijk gemaakt, maar na eenige minu ten wist Egypte weer de leiding te nemen, zoodat het einde kwam met n 2 -1 overwinning voor Egypte. LUCHTVAART. Vlieg-ongevallen. Woensdagochtend te elf uur is te 'Kopenhagen een zeer ernstig vlieg ongeval gebeurd. Een door een offi cier bestuurd vliegtuig, waarin zich als passagiers twee zeecadetten be vonden, dat voor een oefentocht was opgestegen, vloog op zeer geringe hoogte boven de stad en kwam op een gegeven oogenblik in aanraking met het dak van een huis. De schok was zoo hevig, dat alle drie inzit tenden uit de machine werden geslin gerd. Een van hen viel dwars door het dak en de beide anderen kwamen op het plaveisel terecht. Allen waren op slag dood. De machine, die nu zondci bestuurder was, zette haar vlucht nog even voort en stortte ein delijk in de villawijk van Kopenha gen neer, waarbij een jongen zware verwondingen bekwam. Gisterochtend tien uur is een Jun- kers-verkeersvliegtuig van de Zwitser- sche Mij. Adasfra in de buurt van Frankfurt door een wervel-storm tot een noodlanding gedwongen. Daarbij werden drie passagiers zwaar gewond; het echtpaar dr. Raabe uit Goslar en de heer Richter, dirigent te Hagen in Westfalen. D.e aviateur Chadron brak een been. Het vliegtuig landde in een weide en verwondde tevens drie daar spelende jongens. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 30 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. ste finesses de faits et gestes dezer kattenhistorie was behandeld, werd besloten na de zomervacantie de ge tuigen, die mevrouw zou dagvaarden, te hooren. De snoezepoezen. Voor het kantongerecht te Utrecht is behandeld de kwestie van een dienstmeisje, dat haar betrekking plot seling had verlaten wegens het moe ten verrichten van allerlei bezigheden, die niet geacht kunnen worden van een gedienstige te mogen worden ge vergd. Het betrof hier een dame met acht poesen, die aan tafel aten, met allerlei égards behandeld moesten worden, die gekookte eitjes kregen bij het déjeuner en soep en dessert bij het diner, terwijl het dienstmeisje bovendien was verplicht, deze katten 's avonds een nachtzoen te geven. Als getuigen werden drie vroegere dienstmeisjes gehoord, die allen ver klaarden, dat de katten van mevrouw steeds met onderscheiding behandeld werden. Een dame merkte op, dat mevrouw meende, dat in de dieren wel eens de ziel van een overledene zou kunnen huizen. Vandaar alle plichtplegingen. Nadat tot in de klein ik nu zou zijn, als jij er niet geweest was," ze iele bij. „Maar weet je wel, dat jij er verschrikkelijk slecht uit ziet!" „Onzin!" Doch Lucas bleef hem onderzoekend aanstaren. „J© hebt te veel van je zelf aan mij gegeven, en ik ban te zelfzuchtig geweest om daarop te letten. Maar nou zal ik wel beter oppassen, Boney. Nu ik zelf weer spelen. Tot nog toe heb jij dat voor mij gedaan. Daar zal ik je van bevrijden." „Kom, kom!" zeide Nap. „Van avond ga je maar je eigen kamer en in je eigen bel slapen. En dan moeten we morgenochtend eens praten." Doch toen de ochtend kwaim, was zijn energie eeinigszins verdwenen. Hij had niet zoo goed geslapen als gewoonlijk, ein hoewel hij geen pijn had, ontbrak hem alle lust, om zich lichamelijk te oefenen. „Ik wou vaindaaig wel eens vacantia hebben," zeide hij tegen Capper. „Ji moet me eens lekker in de zon laten zit ten." Hiet was een tijid lang koud en zon- loos weer geweest, maar dien dag scheen de zon in vollen gloed. De warmte stroom de door het open venster en vulde de kamer met een levenwekkenden lentegeur, „Ik neem een dag vrij en ga eens lek ker genieten," zeide bij. „En neem jij ook eens een dagje vacamtie. Ga met moe der een autotocht maken. Je zult eens zien, wat ik morgen voor wonderen doe, als ik eens ©en dagje geluierd heb." De onbewaakte overwegen. De Minister van Waterstaat hoeft he den de door hem ingestelde commissie inzake het vraagstuk der onbewaakte spoorweg-overwegen geïnstalleerd me; een rede. waarin hij der commissie verzocht hem afzonderlijk zoo mogelijk zelfs eeni-gs zins spoedig haar oordeel omtrent het al of nilj t toelaatbare van de voor de on- afgesloton overwegen bij Kethel, Akkrum en Rilland-Bath verleende on heffingen te doen kannen, 's Mini sters rede werd be antwoord door den voorzitter der com missie ir. \an der Vegt, oud-hoofdinspec teur generaal der spoor- ©n tramwegen. Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot heden geschiedde de omzetting van bouw- in tuingrond op Walcheren en Zuid Beveland in vlugger tempo dan In de an dere dealen van Zeeland, Toch wordt ook in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer aan tuinbouw gedaan. Zoo is nu opgericht de Coop, vruchten: eil'n-g .Zeeuwsch- Vlaanderen G. A.', gevestigd te Ter Neuzen. Het ledental dezer verecuigng is reeds sinds de oprichting sterk toege nomen. Daar op het moment de nieuwe ve.ling nog niet in staat is zelf te veilen- wegens het ontbreken van gebouwen en personeel zal dit jaar na-mens haar voor hare leden worden geveild via de veiling te Goes, doch het ligt in de bedoeling van het be stuur -die maatregelen ia treffen, welke er toe zullan leiden-, dat de vereemigimg het volgende jaar over een eigen veilin gebouw zal beschikken. Propagandatocht voor de Nenijto. Donderdag waren te Middelburg de C. van Hasselt, -de bekenden sportman uit Rotterdam en M. Wisse, dis geheel belangloos met hun auto een tocht van ruim 3000 K.M. door ons land maken, om alom -door biljetten enz. den weg te wijzen naar Rotterdam en speciaal naar de Nenijto. Die hee-ren, die ook naar Westelijk Zeeuwsch-Vlaan-deren wa ren geweest en speciaal naar Sluis, Aar- denburg, Oostburg en Breskeus en daarna Vlissingen en Middel-burg hadden bewerkt om hun propagandamateriaal te plaatsen of te doen plaatsen, waren zeer voldaan en dankbaar voor de groote medewerking in Zeeland ondervon den De staking bij De Schelde. Uitgaande van den Middelburgsche Bestuurdersbond werd gisteravond in den tuin van het Schuttershof te Mid delburg eene openbare vergadering gehouden, waarin de heer van Span ning, propagandist van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en leider der modernen in het conflict met de Schelde voor een 300 tot 400 man het woord voerde over dat conflict. Waar de directie zegt, dat de arbei ders door opruiing tot het conflict werden gebracht, zegt spr., dat toen hij voor 2 jaar te Vlissingen was, juist den dag te voren de klinkers der fabriek in staking waren gegaan, dat kon dus niet aan hem liggen. Maar wel heeft spr. tot zijn genoegen gemerkt, dat ook in Zeeland een op standige geest onder de arbeiders is wakker geworden, en dit is voor de Schelde te begrijpen, waar de loonen zoover achterstaan bij de gelijksoor tige bedrijven in Holland. Spr. zegt dat in den nazomer van 1927 beschei den eischen zijn gesteld en meent, dat bij bedrijven met de hoogste loonen, de misère het kleinst is. Men moet in die bedrijven andere factoren zoo goed moeglijk doen zijn om de con currentie mogelijk te maken. Op 7 Oct. 1927 werd loonsverhooging van 3, 4 en 5 cent gevraagd en door be taling van Christelijke feestdagen en vacantiedagen. De manier waarop de directie die eischen tegenover de ver tegenwoordigers der vier organisaties afwees, was reeds reden voor een conflict geweest. Zij had een houding van wat hebben jelui er mede te ma ken, wij zijn hier heer en meester. Het stokpaardje der directie is, dat de onkosten duurder zijn te Vlissin gen dan elders en zij vergelijkt met Dordrecht en met de Scheepshelling te Arnhem, maar zij moet het doen met een gelijkwaardig bedrijf als Wil ton. Een vergelijking met de loonen van 1914 gaat niet op, want toen wa ren die ook te laag. Waar ook gezegd wordt, dat de werklieden toch kunnen sparen, zegt spr. dat het aantal spaar ders bij de Rijkspostspaarbank te Vlissingen achteruitgaat en bij de Nutsspaarbank van de 5171 spaarders er 3000 hoogstens flOO,— hebben in gelegd. Als men als argument hoort noe men, dat er geen schoonmaaksters te krijgen zijn, dus het dan de arbeiders goed moet gaar, wordt men kriebelig. Toen in Januari van dit jaar de perio dieke verhoogingen zeer tegen vielen en de Metaalbond inzake het door betalen van feest- en vacantie-dagen nog de oude regeling van 1/g dagloon handhaafde, werd besloten te trach ten meerdere verbeteringen doorge voerd te krijgen. Dit was alles be kend aan de directie, toen de kwestie van het overwerk kwam. Capper nam hiem eens goed op, trok aan zijn baard, knapte met zijn vingers en gaf toe. „Een dagje rast zal je geen kwaad -doen." En Lucas lag zich -den geheelan och tend in het zonnetje te koes-leren. Slap-em echter -deed hij in 't geheel niet. Zijn o-o-gen, die peinzend stonden, kelten he-t grootste gedeelte van den tijd naar de stofjes, die In de zonnestralen dansten Nap wilde hem niet storen, maar bleef in de n-abijlheid. Hij met zijn zekere inliuï- tie wist, dat Lucas hem vroeg of laat zou laten komen. Bijna wist hij, wat hij hem te zeggen had. Eindelijk liep hij hem, kalm en vast beraden. „Boney". Dadelijk was Nap bij hem. „Kom eens even hier, oude jongen-. Neen, ik heb niets no-odi-g alleen maar eein praatje onder vier oogen. Zeg, Boney. logeert Anne hier no-g altijd? Na zijn operatie had hij- haar bijiua dagelijks gezien, maar hij was te luste loos geweest om haar iets te vragen. Hij had slechts tegen ha-ar geglimlacht en nu en dan -een oogemb likje ha-ar hand vast gehouden. „Zij gaat heen en weer. Maar ik ge loof, dat zij vannacht hier blijft. „Maar, Boney -dan wil ik, dat je vanavond met haar spreekt. Hij keek zijn broer met zijn ouden, vriendelijken glimlach aan. „Het is voor mijn eigen bestwil, -oude jongen, dat ik het vraag. Ik heb van-nacht niat erg goed geslapen. Ik dacht te veel aan jullie tweeën. En ik wil, dat zij vanavond alles w-eet. Ik zal ge ruster slapen, als zij het weet." Nap zweeg. Er kwamen scherpe lij nen op zijn gezicht. „Wil je het haar zeggen, Boney?" „Wat moet ik haar zeggen?" „Zeg haar de waarheid, jongen, zóó, dat zij alles begrijpt. Breng kaa-r aan haar verstand, dat mijn- vurigste wensch haai" geluk en het jouwe is." Hij stak zijn hand uit naar de roerlooze ga-d-aante na-ast zich. „Dit ééne ding nog, Boniey. Bedenk, dat ik hierom -en hiervoor tot Het leven teruggekomen ben. Het zal mijin geluk ook zijn. Ik wil 'het gevoel hebben, dat tus schen jullie alles in orde is. God weet, dat ik dat liever wil, d-an wat anders ter wereld ook." Nap nam de toegestoken hand en hield die in de zijne. „Maar ze zal me niet willen hebben. Ze heeft me alleen vergif fenis geschonken ter wille van jou. „Onzin, jongen. Dat was de reden n-ietl" „Ik wou, dat je me dit bespaarde," zeide Nap, plotseling heftig. „Het is meer -dan ik doen kan zelfs voor jou." „En toch ge-loof ik, dat je het doen zult. En wanneer je het gedaan hebt, kom of liever komen jullie samen het me dan vertellen." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1