de KERSEN, Treinongeval in Beieren. Nieuwe Havbank, Kamer - Overzicht. Sport Binnenland Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer tabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten Doos 60 cent. veerde, welke speciaal naar voren kwamen in de laatste 25 jaar. Zoo vermeldt het uitvoerig verslag de aanleiding tot oprichting der ver eeniging en wel het 10-jarig bestaan der R. L. W. in 1905, op initiatief van den tegenwoordigen eere-voorzit- ter, de heer G. J. Kakebeeke. Reeds in 1904 werden pogingen aangewend om te trachten een bond van oud- leerlingen van Rijkslandbouwwinter- scholen over het heele land op te richten, welk denkbeeld in 1908 werd verwezenlijkt. Deze vereeniging trad in 1911 als lid toe. In hetzelfde jaar besloot men een bibliotheek op te richten, waarvan eerst de heer M. B. Smits en, na diens vertrek naar Ned.- Indië, de heer C. J. Snouck biblio thecaris werd. De directeur der R. L. W.-school nam in 1916 afscheid, wegens zijn benoeming tot Inspecteur van den landbouw en werd opgevolgd door den heer Const. Stevens, de te' genwoordige directeur. Het maandblad van den algemeenen Bond, in 1919 voor het eerst versche nen, verdween in 1921 weer. Pogin gen in 1924 aangewend tot oprichting van een kring te Zierikzee, hadden geen succces. Wel te Goes, waar de kring Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren werd opgericcht. In 1924 kwam de kring West-Brabant, Tholen en St. Philipsland tot stand, doch in 1926 werd ze weer ontbonden. Aan het slot sprak de secretaris den wensch uit, dat het op den weg der vereeniging ligt, steeds propagan da te blijven maken voor het land bouwonderwijs en de R. L. W.-school tot het opdoen van vakkennis, waar van in den landbouw de beteekenis nog niet voldoende is doorgedrongen. Het ligt op den weg der vereeniging in deze actief te zijn en de jonge landbouwers er op te wijzen, dat theo rie de praktijk moet voorafgaan. Met de beste wenschen voor vereeniging en school eindigt dit verslag. De heer H. A. Hanken, voorzitter der commissie van toezicht op de R. L. W. S„ complimenteerde hierna de vereeniging. Hij wees er op dat de leerlingen der school in twee winter halfjaren zoo'n uitgebreide leerstof te verwerken krijgen. Spr. zou het leer plan graag in drie winters doen af werken. Hij wekte op tot organisatie en samenwerking in het belang van den Zeeuwschen landbouw. De heer Mesu gaf aan de hand van enkele kaarten aan, uit welke deelen van Zee land jongelui de R. L. W. S. bezoch ten. Ook gaf hij een overzicht van de plaatsen en landen waar de oudleer lingen verblijf houden. In Zeeland bleven er 255, naar andere provincies zijn er 54, in andere bedrijven in Ne derland 24, Oost-Indië 17, Australië 4, België 2, Frankrijk 6, Portugal 1, Amerika 7. Mr. P. Dieleman wees op het be lang van het landbouwonderwijs voor den Zeeuwschen landbouwer. Alleen moet de school in Goes nog drukker bezocht worden, zei spr. Gewezen werd dan op de overneming der Intel- lectueele macht. Veel te veel jongelui studeeren voor dokter, advocaat, in genieur. Handenarbeid is maar al te veel in de verachting. Toch moeten tehorie en practijk, hersen- en han denarbeid, samengaan. Land- en tuin bouw bieden, bij nog meerdere, inten sieve beoefening, aan vele handen werk. Maar dan moet er aangepakt worden en moet er geen wantrouwen tegen de leidende figuren gevonden worden. De voorzitter beantwoordde de ver schillende sprekers. Een voorstel, om telken jare bij elk eind-examen aan de R. L. W. S. een prijs toe te kennen aan den besten leerling, wordt na eenige discussie teruggenomen, teneinde eerst overleg net directeur en leeraren der school Ite plegen. Vervolgens werden eenige films Ivertoond, o. a. de tentoonstelling |te Dortmund, van de Deutsche Land- virtschaft Gesellschaft en Friesland en zijn vee. Na afloop der vergade ring werd een gemeenschappelijk di ner gehouden in het Schuttershof. Gedurende den maaltijd is nog door jvele sprekers het woord gevoerd, en Verschillende heildronken werden in gesteld. Adhaesie betuigd. Het bestuur van V.V.V. heeft adhaesie letuigd aan een adres van bewoners van foord-Beveland aan Ged. Staten inzake e hooge tarieven van den veerdienst enz. nen zie voor het adres de betrekkelijke ïededeeling onder Provineienieuws Kamer an Koophandel). Huwelijksfeesten, Het echtpaar 3. van Hove-De Poorter, woonachtig in de Ruyterlaau herdacht heden zijn gouden huwelijksfeest Het echtpaar Knieriem-Hoogewerve was Maan dag 60 jaren in den echt veibonden Concert. Morgen Donderdag 14 Juni hoopt de Harmonie „Hosanna" een Volksconcert te geven op de Groote Markt Aanvang 's avonds half negen uur. liet programma vermeldt 1 „Pas Leger", Marche. H. Fay it; A cLinda di Chamounix", Fant sur l'Opera, (1 I onizetti8. „Rê«es sur l'Ocean», .1. Gung'l 4. „Suile de Ballet" de l'Opera Comique, Sam. Vlessing; 1. Prélude; 2 Rigaudon8. badinage; 4 Intermezzo; 5. Gavotte; 6. Rondo finale 5. \Im, Italiënischeu Sty'e, Ouverture, F. Scbubert; 6 a t-abbath Song"; b »Ases Tod", aus der .Peer Gynt" Suite, Ed. Grieg 7 Pallet des Parfums», F. Popy 8 „Fantaisie Romantique", i.egende, L Mon'agne; 9. Finale. Oudheidkundige vereeniging. Alhier ts opgericht eene vereeniging ter beoefening der oudheidkundige geschiede nis, welke ten doel hoeft keunis te be vorderen. van het rijke verleden van. Zuid en Noord- Heveland, het bewaren en zoo mogelijk herstellen van nog historische monumenten, het verzamelen en bewaren van oudheidkundige voorwerpen, het aan leggen eener bibliotheek met kaarten eD teekeningen. Tevens zullen door woord en geschrift pogingen aangewend «orden om de be woners van Zuid- en Noord- Bevelaud bekend te maken met historische gebeurte nissen, personen, toestanden, zeden en ge woonten dier sir ken. l'e vereeniging zal den naam dragen van „De Bevelanden". Het bestuur is als volgt samengesteld: P. C de Gelleke te Goes, voorzitter A. van der I'oest Clement te Nisse, vice voorzitter. A. M Wessels te Kloetinge, eerste Pecre'aris; H. Zuring te Goes, tweede Secretaris, A. de Smit te 's Heer- Arendskerke, eerste penningmeester en W L B. J. Dekker te Goes, tweede penning meester Zwembad ,,'tSas". Het bestuur van „'t Sas» heeft dezer dagen waterpolo mateiiaal, als drijvende doelen, ballen enz aangeschaft, teneinde leden welke zich bij de waterpoloclob der ver. aansluiten, in staat te stellen, deze mooie watersport, volgens de spelregels te beoefenen. Tegen de lamp. J. B., die door den kantonrechter te Oss wegens dronkenschap veroordeeld was tot 12 dagen hechtenis, doch die zich nog steeds aan het huis van bewaring had weten te onttrekken, is gisteren door de politie hier ter stede aangehouden en uaar Middelburg overgebracht teneinde zijn rekening met het rijk te vereffenen Geen kinderspeelgoed. Lucifers behooren niet in handen van kinderen, benzine evenwel nog minder Uit bleek dezer dagen. Ken zoontje van d. van den Ileeren sseweg had voor zijn moeder wat benzine in een fleschje ge tiaald Op den terugweg ontmoette hij twee vriendjes Een daarvan G. hield een brandende lucifer bij 't kurkje, dat onmid dellij k vlam vatte en of dit nog niet ge noeg was, schopte hij 't fleschje kapot, zoodat de vlam in het gezicht van den anderen jongen, een zoonije van de wed. de Boer van den Heerenisseweg sloeg Hevig kermend holde de jongen naar huis waar dr. Snoek de brandwonden heeft ver bonden. Ze bleken niet van zeer ernstigen aard. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 1 nuchter kalf, 4 loop varkens en 50 biggen. TWEEDE KAMER. De Kamerleden hebben gisteren een drukke dag gehad. Behalve een middag vergadering moesten ze een avondbijeen komst doorworstelen In den middag hebben de monden zich fel geroerd over de wijziging der dienst plichtwet. Het stelsel PosthumaBoele bleek wel in den smaak te vallen bij rechts. De grondgedachte van bet stelsel is het in mindering van het contingent rekenen dergenen die vrijwillig bij de militie willen dienen. Een ander ge deelte van het wetsvoorstel vond bij rechts scherpe bestrijding. De regeering is van meening dat aftrek van 4 maan den van de voorgeoefenden te groot is en dat de manschappen na J-J maand legeroefening niet voldoende geschoold zijn. Blijft de Kamer in haar zienswijze volharden dan zal zij den Minister belet ten een wijziging door te voeren die hij voor de bruikbaarheid van een leger on ontbeerlijk acht. Waartoe zal dit conflict leiden Tot aftreden van de minister. In de avondvergadering kwam in be handeling het voorstel van de heeren Fleskens en Smeenk om tijdelijk een in voerrecht op klompen te heffen van 12 pCt. Onze meening en de beteekenis van het voor.-tel vindt men in het hoofdartikel in dit nummer weergegeven, waarnaar we hier verwijzen. De chr historischen dien den een amendement in om niet 12 pCt te beffen doch 8 pCt en dan blijvend zooals voor schoenen en laarzen. (Destijds waren de chr his', tegen ieder invoer recht op klompen Athletiek. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat zij, die wenschen deel te nemen aan de door de Athletiek vereeniging «E VI M.» te Middelburg op 23 Juni a s te orga niseeren athletiekwedstrijden, zich uiterlijk Zalerdag a. s. dienen op te geven aan het secretariaat dier vereeniging K. Singel straat O 270. Na genoemd tijdstip worden geen in schrijvingen neer aangenomen Hulde aan Nederland. Bij die herdenking vau Ihet 300-jarig bestaan van de „R.formed Dutch Church in Am an a hocft Kellogg, de minister van buitenlamdsche zaken op een banket te New York e:n re !e gefioiiden, waar- -n hij er op w.es hoe veal bet Ame. ikaan- sche volk aan Ne.'erlandsche pioniers te c anken heeft. Wij weten, zei hij, dat de genen, die onze constitutie tot stand ge bracht hiebb.n, veel hebben overgenomen van de instituten en idealen van het Ne der'andscfc systeem, zijn constitutie, weit '.en, beginselen van zelfregeering en scho len. Men moet miet bewoimdieirjng kijken naar het heldenleven en het hoogstaande karak ter van het volk in dit kleine land aan de Noordzee welks mannen en vrouwen zoo- weel invloed hebben gehad over de heele wereld. Kellogg noemde vervolgens een aan'al namen van Amerikanen, die van Neder- landsche afkomst waren, Nederland, zei hij '\erder, Iheeft nog an dere verdiensten. Er is g.en laad, dat meier met dad m Noor den vrede heeft ge ijverd. Deze na'ie is een nat'.e, die is- ge wijd aan den vrede en daarom is het op zijn p'aats als ik in dit verband wijs op de onderhaadelngen, die nu gaande zijn over het slu'ten \an een verdrag voor tiet- afschaffen \an iden oorlog. Op denzelfden dag gepromo veerd. Een zeer zeldzaam voorkomendie ge ygebeurtenis heeft zich aan de Le'dsche universiteit afgespeeld. Een vader en een zoon zijn namelijk tegelijk tot arts bevor derd. Het waren de heieren W. P. Steen kamp sr. en W. P. Steen kamp jr. uil Oranje-Vrijstaat. De vader had reeds i(n Amerika een doktierstitel verworven, doch moest hier niettemin zich opnieuw voor bereiden en alle examens afleggen. Vader en zoon werden door de hoogleerarefn hartelijk geluk gewenscht. De vliegtocht naar Indië. De minister van Marine heeft beslist cat dit jaar aan ihet bestaand# voornemen yom drie van die voor den, marinieiluch'th vaartdiensit in Nederlaindisch-Indnë be stemde vllegbooten, type DornierWal, op eigen gelegenheid aai escadrille-verband de reis naar Oost-Indië te doien maken, nog geen gevolg gegeven zal worden. Bij nauwgezette overweging der voor- en, na deelen aan zoo'danigen overtocht ver bonden is, ook op grond der ervaring in de laatste maanden opgedaan, gebleken^ dat de risico's aan zoo'n reis verbonden, waarbij over de hulpmiddelen yam goed geoutilleerde zeevliegkampen slechts cin beperkte mate beschikt kan worden, thans nog te groot zijn om met vrij groote ze kerheid te kunnen zeggen, dat die vlieg tuigen in goede conditie in Indië zullen aankomen. Wanneer met die vliegbootem meer pral tijk op lange trajecten en bij verschillende weersomstandigheden zal zijn opgedaan, zal het volgend jaar nader worden over wogen of dan uitzending van vLegbooten in escadrilleverband gewenscht is. De ontsporing b ij Neuren berg. Thans zijn alle slachtoffers, die bij de spoorwegramp in Duitschland zijn omge komen' herkend. Er zijn geen Nederlan ders onder. Behalve twee Hongaren man en vrouw, zijn het allen Duitschers. Naar de Lokal A nzeiger uit Fürth ver neemt is de recherche in tegenstelling met de spoorwegmij, van meening dat de oor zaak van het ongeluk een aardverschui ving is, Op de plaats waar de locomotief is ontspoord, heeft men n. 1. spleten en gaten in den spoordijk ontdekt. Of deze zijn ontstaan door de regens van de laatste dagen of als gevolg van een fout bij de verlegging van den dijk, die onlangs heeft plaats gehad, moet nog worden uitge maakt. De vorstelijke echtscheiding. De //Daily Mail «-correspondent te Brus sel schrijft, dat prins Carol, die in het hotel Chateau d'Ardenue te Houyet (bij de Eransche grens) vertoeft, zeer bedroefd is over den eisch tot echtscheiding door zijn gemalin prinses Helena ingediend Ruiin een week gel eden is de Koemeensche hofmaarschalk in België gearriveerd om den prins het verzoekschrift om echt scheiding ter teekening voor te leggen. De prins weigerde te teekenen en hem werd daaiop te verstaan gegeven, dat de echtscheiding toch zou worden doorgezet. Prins Carol,destijdskroonprins, de oudste zoon van koning Ferdinand, huwde op 10 Maart 1921 met prinses Helena van Grieken land Hij had te voren een morganatisch huwelijk gesloten met mevrouw Zizi Lam brino welk huwelijk later ongeldig werd verklaard. Uit het huwelijk met prinses Helena werd op 25 October het tegenwoordige koninkje Michael geboren. Het kroonprinselijk, paar vervreemdde van elkaar in 1926 toen prins Carol in kennis kwam inet mevrouw Lupescu, de dochter van een vermogenden koopman. Het hof verzette zich krachtig tegen deze verbintenis. Carol deed daarna afstand van zijn rechten op den troon en vertrok naai Italië, waarheen mevrouw Lupescu hem volgde. In Februari vorig jaar bezocht prinses Helena Rapallo (Italië) in de hoop een verzoening met haar echtgenoot tot stand te kunnen brengen, Carol liet zich echtei niet vermurwen. Hij vertrok naar Parijs- en later naar Kngeland, waar zijn //politieke activiteit" onlangs sterk de aandacht trok hetgeen oorzaak werd van zijn uitwijzing Tweed© Kamer. De Tweede Kamer heeft heiden de mo tie-Drop, tot die iinsibelling van een rijks bureau voor dien verkoop van klompen, verworpen met 46—32 stemmen. Het wetsontwerp tot heffing van een invoerrecht op klompen werd aangenomen me; 45 -34 st. Tegen stemde dn lin kerzijde en de hear Lingbeak, Visscher (ar.) en Braat. Aangehouden. DEN HAAG. De politie heeft aan gehouden den met verlof hier vertoeven- detn 35-jarigen P. A. Q., commies bij bet binnenlandsch bestuur te Padang, ver dacht van verduistering van eenige dui zenden guldens ten nadeale van het rijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni: 15 Kapelle, kersen, van Dissel. 15 Kapelle, woonhuis met open grond en erf, Kram. 18 Kloetinge, kersen, van Dissel. 19 Goes, weiland, Pilaar. 20 "s Heer Arendskerke, woonhuis, schuurtje en erf; bouwland, Pilaar. 22 Wemeldinge, kersen, Kram. 27 B;ezelinge, bouwland, Verbist. 27 Heinkonszand, bouwland, Verbist. 28 Ovezande, bouw- en weiland. Verbist 28 Nisse, hoefje met bouwland, Pilaar Ovezande, inspan, de Kok. Juli 's Heer Arendskerke, (N.-Kraaijert) veldvruchten, de W.lde Heijboer. Augustus 's Heer Arendskerke, kapitalen boe- ren-inspan, de Wilde Heijboer. WEERBERICHT Hoogste barometerstand 770 7 te Bres- lau. Laagste barometerstand 745.0 te Abisko. De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt: matige tot zwakke Z. tof Z.W. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: MariaCatharina, d. v. Dingenis Nonnekes en van Marie Magdalena Tierie. Virginia Louisa Johanna Dorothea d. v. Leonardus de Coninck en van Pieternella van Eijkeren. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groote veiling van 12 Juni 1928. Kruisbessen f 16,— a f 16,60 per 100 Kg. Kleine veiling. Kruisbessen f 16,70 tot f 17,60, idem uitschot f7,Spinazie f3,Groene boontjes f92,Peulen f50,Dop erwten f 31,Hazelnoten f 24,—, Postelein f12,—Aardbeien f 32,a f 45,—, Oude aardappels f 8,a f 12,60, Oude aardappels (poters) f6 a f 6,50, Nieuwe aardappels f 21 a f25, Nieuwe aardappels (poters) f5 a f 8,40, alles per 100 Kg., Rhabarber f 5,80 a f 7,30, Bloemen f 8,a f 10, Sjalotten f3, Wortelen f2 a f 17, alles per 100 bos, Bloemkool f2 a f17, Savoije kool f 5, Kropsla f 0,10 a f 1,20, Komkommers f 13 a f 18, Kool- planten f0,08, alles per 100 stuks. Groote veiling van 13 Juni 1928. Kruisbessen f 14,80 a f 15,10 per 100 Kg. Kleine veiling. Kruisbessen f 14,60 a f 14,80, Aard beien f28 a f45, beide per 100 Kg., Kropsla f0,10 a f0,30, Bloemkool f12, beide per 100 stuks, Rhabarber f4,50 a f5,Bloemenf f7, beide p. 100 Kg. VEILINGSVEREENIGING „E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Veiling van 11 Juni 1928 Kruisbessen f 17,30 a f 17 en f 16,80 per 100 K G. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 11 Juni 1928. Groote veiling. Kruisbessen f 16,20 a f 18,80. Kleine veiling. Aardbeien f0,30 a f0,40 per K.G., Kropsl# f 0,20 a f 1,per 100 krop, Pos ielein f 0,14 a f 0.16 per KG., Wortel tjes f 0,07 per bos, Rhabarber f 0.06 per bos, Nieuwe aardappels f023 per K.G. ADVERTENTIËN. Hartelijk dank aan allen die mij op 9 Juni j.l. hunne belangstelling hebben betoond. G. SEMEIJN. Goes, 13 Juni 1Q28. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING; tegen contante betaling in de navolgende boomgaarden: 1. van den heer A. DEKKER Jz. a. d. 's Gravenpolderschen straat weg, tegenover het „Huisje ten Halve"; 2. van den heer R. CLAUS, achter diens Villa, aan den Nieuwen weg; 3. van den Pier PILAAR te Drie wegen, tegenover de hofstede van Weduwe Bruggeman; 4. van het BURGERLIJK ARMBE STUUR te Goes; a. de Vetzak, onder Schore, aan de Schoorsche Brug (met uitzon dering van de gemerkte boomen). De kooper moet de gemerkte boomen mede wachten en ladders voor het plukken van de kersen dier boomen beschikbaar stellen tegen vergoeding van f 20, b. in den Smokkelhoek, nabij Biezelinge. Informatiën te bekomen ten kantore van Notaris PILAAR. Biljetten van eiken boomgaard af zonderlijk in te leveren ten kantore van genoemden Notaris op ZaterdaQ 16 Juni a.s. vóór 's middags 12 uug (N.T.) Reist toch Diet langer zouder onze bekende polis, geldig voor alle spoor- trara- en autobusongevallen over de geheele wereld, i a. f 5000,- - bij overlijden Per b. f 10000.— bij invaliditeit c. f 5000,— max. bij gedeeltelijke invaliditeit, bedraagt de premie slechts f2,50 per jaar. Zegelkosten f 0,50 Groote Markt 16, Goes. (Opgave naam, woonpl., beroep en geboortedatum is voldoende. Post- giro No. 19154)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3