Uit den Westhoek Stadsnieuws Van twee overwegen. Twee onbewaakte overwegen in Zuid-Beveland hebben eenigen tijd ge leden zekere vermaardheid gekregen, zij het dan een vermaardheid met een bloederig bijluchtje wat de eene be treft. De eene is die bij Rilland waar Ir. Kalff, directeur van de Ned. Spoor wegen zich voor Nederland onsterfe lijk belachelijk maakte, toen een auto bus (het leek wel op een godsoordeel uit de middeleeuwen) de coupé ram de waarin de spoorweg-aanvoerder wellicht over het ongevaarlijke en hoogst nuttige karakter van onbe waakte overwegen zat te droomen, de andere is die bij Kloetinge, waar nu ongeveer een jaar geleden een be jaarde man door een trein werd ge grepen en te pletter werd gereden. De K.N.A.C. heeft naar beide over wegen een onderzoek ingesteld en ze is tot de conclusie gekomen dat het gewenscht zou zijn, ze weer te doen bewaken. Het uitzicht bij Rilland zoo wel als bij Kloetinge is voor men- schen die geen bestuursbril der Spoor wegen dragen absoluut onvoldoende. Het rijkstoezicht op de Spoorwegen heeft aan de bezwaren van de K.N. A.C., zooals dat te doen gebruikelijk is, een gewillig oor verleend en de overwegen doen keuren. De conclusie luidt voor den overweg te Kloetinge, dal het uitzicht in alle opzichten meer dan voldoende is, zoodat er geen aan leiding bestaat de afsluitingen te her stellen. Sic. Red.). Betreffende de overweg bij Rilland is het besluit nog niet gevallen. Zijn we goed ingelicht, dan zou evenwel het plan bestaan om daar de afslui tingen weer aan te brengen. Bravo, zal men uitroepen. Men wachte er liever even mede. Want tusschen het opwerpen van een plan en tusschen de uitvoering ervan staat vadertje Tijd nog wel eens. Voor al als het plan uit den boezem van het toezicht op de Spoorwegen komt. Als men nu weet, dat de overweg bij Rilland geen deel meer zal vor men van den nieuwen weg Goes Bergen op Zoom (de weg zal daar ter plaatse ten N. van den spoorweg ioo- pen) dan kan men de grap voorzien. We gelooven dat de overweg bij Ril land weer bewaakt zal worden als het niet meer strikt noodig zal zijn! Als de hoofdweg elders loopt! 't Is weer eens schitterend lijk aan land gaan der „jeunesse" ook een hoeveelheid Dietsch gezinden te kunnen landen die desgewenscht uitleg zouden hebben kunnen geven van wat wel Nederlandsch en niet Belgisch is. Provinciale Staten. De eerste gewone zitting der provin ciale staten van Zeeland is gisteravond onder presidium van Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford gehouden. Afwezig waren de hemen Fruijtiies* en Brandsma. Ingekomen was een adres aan Ged. S:ate« van bewoners van Noord-Eeveland om verlaging van de tarieven op en uit breiding van den veerdienst Wolphaarts- dijkKorbgeme. Daar de kwestie in on derzoek is werd het adres naar Ged. Staten gerenvoyeerd. Het bekende adres van het comité ter verkrijging van electricitert in Goes en omgeving werd tot 2 Ju!» aangehouden daar Ged. Staten tegen dien datum me- dedeelingen of voorstellen inzake de elec- tnficatie der middengroep zullen doen. Bij het voorstel om voor kennisgeving aan te nemen de mededeeling van Ged. Staten betreffende het verstrekken door hei rijk van een renteloos voorschot aan de P. Z. E. M., stelde de heer Overhoff voor het stuk naar de afdeelingen te ver wijzen. Hierover slaakten de stemmen. De vergadering werd daarna in afdee- gesplitst. In de eerste afdee'ing hebben zitting mevrouw Bergsma en de hoeren Mes, Van Dixhoom, Fruijtier, Van Oeveren Hendriks, Joziasse, Kodde, Erasmus, Welleman, Laernoes, Kake- beeke en de leden van Ged. Staten Van Rompu en Diefeman. In de tweede afdee- ling de boerenOverhoff, De Ridder, Reijlingh, De Pauw, Onderdijk, Dunio- leijn, Moelker, Adriaanse, Boonman, v. d. Wart, Boender, Brandsma en de leden van Ged. Staten v. d. Weijide en v. d. Putte. In de derde afdeelmg de heeren: Van 'tHoff, Wallien, De Baare, Voge laar, Sonke, Van Waesber^he, De Jonge, Timmerman, Catshoek, Staverman, v. d Beke Callenfels, Koster en de leden van Ged. Staten Van Dusseldorp en Stieger. Op voorstel vain den voorzitter werd besloten de volgende openbare vergadering te houden op Maandag 2 Juli des mor gens te half twaalf. Nieuwe voorste Hen. Ged. Staten leggen opnieuw aan de >».atein ovier liiet aaingelioui^etn. vorzoeik van het bestuur van den Qal. polder Borssele om dien polder vrij ta verklaren, alsmede het overzicht bedoeld in art. 132 van het Reglement voor de cal. polders en water schappen, het advies van den Dijkilaad om hiel verzoek in te willigen en het be richt en het rapport ter zake van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat Ged. Staten wijzen er op, dat een gelijk verzoek werd afgewezen bij de Statenbe sluiten van 12 Juli 1910, 19 Juli 1920 en 18 Juli 1923. De redenen voor die her haalde afwijzing bestaan h i. nog steeds ja zelfs kan in den ongunsagpn toestand, welke ook bij de vroegere ainvraigen pni vrijverklaring bestond, niet alleen gee.i verbetering worden geconstateerd, maar ook valt in den finanoceelen toestand se dert het vorige verzoek om vrijverklaring nog eerder een achteruitgang te bespeu ren, waarom'r.nt in de eerstvolgende jar.n geen verbetering is te verwachten in vel band met dc hoog t noodzakelijke verster king en uitbreiding der zeewer'ngswerkm welke te wachten staan. Dit blijkt mede uit het rapport van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat van 26 Mei j.l. inzake de jongste peilingen Ged. Staten stellen dan ook voor het verzoek af te wijzen. Het tweede nieuwe voorste! is dat tot wijziging van de begroeting 1928 en be treft voornamelijk de verhoogingen van de subsidie voor verbet.ring van den weg van Zierikzee naar Brouwershaven met f 37500 en van kosten der elektrificatie der Noord groep met f527000, volgens de desbetref fende voorstellen en de daarmede verband houdende verheuging der aan te gane lee ningen. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabric ken voor de Zeeuwsche eilanden zal Vrij dag a.s. te Middelburg vergaderen. Van de te behandelen voorstellen njoemein we het voorstel om aan de Tweede Kamer te verzoeken goedkeuring te onthouden aan het wetsontwerp inzake invoerrecht op klompen. Het voorstel om niet aan te dringen op doorvaring van de provinciale booten van Zierikzee naar Middelbu.g. Wel zou het volgens het bureau aanbeveling ver dienen als de provincie eien overeenkomst trof met een ondernemer van een vracht- autodienst tusschen Middelburg en het Wolphaartsdijksche veer voor het vervoe ren van goederen. Van den heer J. K. C. Matthajs, no taris te Kortgeme, werd bericht ontvan gen, dat door hem en een 124-tal ande ren, ingezetenen van Noord-Bcveland, aan Ged. Staten een adres was gezonden in zake dein vc.rdienst tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Ook van andere zijde, o.a van de leden der Kamer be reikten het bureau ter dier zake wel reeds klachten, Men meent, dat het tarief voor vervoer van goederen en van auto mobielen te hoog is. Blijkens verstrekte inlichtingen wordt gerekend voor goede ren: 1 tot 5 K.G. f 0,15, tot 10 K.G. f 0,25, tot 25 K.G. f 0,30, tot 50 K.G. f 0,40, en daarboven voor elke 25 K.G. f 0,15. Voor een auto f 1,50. Zeer zeker zijn deze tarieven vrij hoog, vooral voor auto's, doch ook de vracht voor goederen loopt te hoog op; voor fi.v. 250 .KG. vervoer in een auto betaalt men, f 1J60 plus f 1,50, dat is f3,10 en dat voor een traject van slechts enkele minuten. Een andere klacht betreffende het veer is, dat de laatste boot te vroeg vertrekt. Een boot om 9 uur of half tien, zij het slechts op enkele dagen, zou maar de meening van meerderen ten zeerste in eem behoef te voorzi.n. In verband met een en ander stelt het bureau voor tot Ged. Staten het verzoek te richten de tarieven aan eene herziening te willen onderwerpen en een lateren dienst in, te stellen, althans op enkele dagen per week. Voorgesteld wordt o.a. verder oog om f 200 subsidie te verkenen aan V.V.V. te Zierikzee voor de te organ.seeien feeste lijkheden tijden de landbouwtentoonstelling Autobusconcessies. Bij Kon. besluit is de verguuning dooi Ged. Staten van Zeeland aan J. de Muinck te Borssele gegeven voor het traject Bors- sele-Nieuwdorp-Middelburg, ondanks het beroep van de directie der Ned. Spoor wegen gehandhaafd. Lie vergunning, verleend door Ged Staten van Zeeland aan J. Bauer te Kruiningen voor «het traject Kruiningen- Goes (alleen Dinsdags) werd vernietigd op verzoek van de dir der Ned. Spoorwegen Eveneens werd vernietigd de reeds ver leende concessie aan M. F. M. Wonder- gem te Waarde voor het traject Waarde- Goes, alleen des Dinsdags. Vernietigd werd ook de veileende ver gunning aan P.van Koeveringeu te Waarde voor het traject Waarde--Goes (alleen Dinsdags. Vernietigd werd de verleende vergunning voor het traject Goes-Middelburg (alleen des Donderdags) aan J. de Muinck te Borssele. Al deze intrekkingen van reeds verleen de vergunningen geschiedden op verzoek van de dir. der Ned Spoorwegen onder de overweging dat voor bedoeld markt bezoek de Spoorwegen voldoende in de behoefte van het verkeer voorziet. De verleende vergunning aan J. de Muinck te Borssele voor het traject Krabbendijke Goes werd ondanks het beroep van de dir. der Ned. Spoorwegen gehandhaafd, op grond dat deze dienst in de verkeers behoefte voorziet. Bij Kon besluit is het beroep van dr directie der Ned. Spoorwegen tegen de verleende concessie aan C. Steketee rooi het traject NieuwdorpGoes (alleen des- Dinsdags) ongegrond verklaard. Ongegrond werd ook bevonden liet be roep van de Ned. Spoorwegen tegen J. Dominicus voor het traject Nieuwdorp Goes (alleen des Dinsdags) De vergunning verleend aan J. Dominicus voor het traject NieuwdorpMiddelburg (all een des Donderdags) werd- bij hou. be sluit bekrachtigd tegen het beroep Van de Ned. Spoorwegen, 'JR Eveneens bleef gehandhaafd de verleen de concesde aan C. Steketee voor hei traject NieuwdorpMiddelburg (alleen de.- Donderdags)._ Al deze Kon. besluiten overwegen dat het marktbezoik des I insdag te Goes en des Donderdags te Middelburg van zoo danigen omvang is, dat (er termen zijn voor de verleenmg van vergunningen alleen op die dagen COLIJNSPLAAT. Vrijdag kwam de raad der gemeente alhier, in spoed- eiscchende vergadering bijeen. Afwe zig was de heer W. Potappel. Beslo ten werd tot den aankoop van een reserve-motorkop voor het gemeente lijk electrisch bedrijf. 's HEER ARENDSKERKE. In de Maandag gehouden raadsvergadering, die door 9 leden werd bijgewoond en waarin de heeren Sandee en Linden- bergh met kennisgeving afwezig wa ren, werd o.m. mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van het uitbreidingsplan in den West- Kraaijertpolder dezer gemeente, als mede van de goedkeuring door de Kroon van het in de vorige vergade ring genomen besluit door den raad dezer gemeente tot verhooging der opcenten op de hoofdsom der rijks inkomstenbelasting van 80 op 100. Verder was ingekomen een verzoek van het bestuur der .RK. Bijzondere lagere school te Noord-Kraaijert om de benoodigde gelden te mogen ont- gen voor bijbouw van nog een lokaal aan de bestaande R.K. Bijzondere la gere school te Noord-Kraaijert. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld, opdat dit college met het betrokken schoolbestuur daarover in nader overleg kan treden. Daarna wordt met algemeene stem men vastgesteld eene verordening tof aanvulling van de verordening als be doeld bij art. 1 der Woningwet, zulks in verband met het goedgekeurde straten- of uitbreidingsplan dezer ge meente in den West-Kraaijertpolder. Het heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1928 '29 wordt vast gesteld op 1.50. Bij de behandeling der ingeleverde bezwaarschriften en van de verzoeken om afschrijving van schoolgeld over het belastingjaar 1928 1928 wordt be sloten: de aanslag van J. Verschuure op het kohier te handhaven, die van P. Steenaard, J. Schoolmeester, Johs. van Schaik, C. Braam en M. Nagel- kerke te royeeren. Ontheffing werd verleend van het betalen van school geld over het jaar 1927/1928 aan G. v. d. Driest tof een bedrag van f7,—, aan J. Rijk tot een bedrag van f2,86, aan J. E. Korstanie tot een bedrag van fO,58V2, aan W. Visscher tot een bedrag van f5,20, aan C. v. d. Broeke tot een bedrag van f8,aan J. Knuist tot een bedrag van f3,64, aan J. A. Tielkemeijer tot een bedrag van f 3,64, aan M. van Boven tot een be drag van ƒ2„60, aan J. Klompe tof een bedrag van f10,aan C. Vos tot een bedrag van f 11,20, aan A. Janse tof een bedrag van f23,04 en aan C. Schipper tot een bedrag van f 0,52. Verder komt aan de orde een ver zoek van het bestuur van de Bijzon dere lagere school te 's Heer Hen- drikskinderen om gelden te mogen ontvangen voor aanschaffing van leer middelen. Besloten wordt ook dit ver zoek te stellen in handen van B. en W., teneinde met het schoolbestuur daarover in overleg te treden. Op hef verzoek van hef bestuur der Vereeniging voor Handelsonder wijs te Middelburg om subsidie, wordt met algemeene stemmen afwijzend be schikt. Daarna komen in behandeling ver zoeken van J. Rooze en Corns. Rijk om eene tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het bezoeken hunner kinderen van op meer dan 4 K.M. van hunne woningen gelegen bijzondere lagere scholen. Met algemeene stem men wordt besloten, deze verzoeken in te willigen en aan ieder der adres santen eene tegemoetkoming toe te kennen ingaande 1 Juni 1.1. van f25, per jaar en per kind. Een verzoek van M. Huizen van gelijke strekking wordt afgewezen, als zijnde op onge zegeld papier gesteld. Tot lid van de Commissie tof We ring van Schoolverzuim te 's Heer Hendrikskinderen, werd ter voorzie ning in de vac. P. Oudkerk, die naar elders vertrok, gekozen de heer Jacs. de Schipper. Ten slofte worden in de begroofin- gen dezer gemeente voor het dienst jaar 1927 en 1928 eenige wijzigingen aangebracht. De punten der agenda afgehandeld zijnde, spreekt de heer Schipper de wenschelijkheid uit om voor woon wagens een vaste standplaats in deze gemeente aan te wijzen. De heer van den Dries verzoekt aan B. en W. de sroot loopende langs den parallelweg toegang gevende tot het spoorwegstation aan de halte Noord- Kraaijert te laten schoonmaken, in dien althans mocht blijken, dat de gemeente tot onderhoud der sloot verplicht is. HEINKENSZAND. Men meldt aan de „Maasbode": Notaris van Cleef te Heinkenszand heeft ontslag uit zijn functie gevraagd. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat Heinkens zand in meerderheid Katholiek is. Er is nu nog slechts één Katholiek nota ris op Zuid-Beveland, daar hef vroe ger katholieke notariaat te 's Gra venpolder onlangs aan een anders denkende is toegewezen. Onder Hein kenszand ressorteert ook het geheele dorp 's Heerenhoek. Gisteren werd door een koop man uit deze gemeente een bewuste- looze man aan den weg gevonden. Nadat de dichtsbijwonenden doorhem waren gewaarschuwd werd dokters hulp ingeroepen. Dr. Griep alhier, was spoedig ter plaatse. De man werd binnengedragen. Het bleek te zijn Mol uit Driewegen. De man werd later daarheen vervoerd. Gisterenavond werd alhier een vergadering gehouden door de afdee- ling Heinkenszand van het „Groene Kruis". Deze vergadering was speciaal belegd, teneinde te komen tot stich ting van een vereeniging voor zieken- huisvcrplegïng. De voorzitter der ver eeniging burgemeester Mes, zette hef doel uiteen. Tal van vragen werden door aanwezigen gesteld en door den voorzitter beantwoord. Besloten werd dat het bestuur van het „Groene Kruis" tevens zal fungeeren als be stuur der plaatselijke vereeniging en dat aan de burgerij aanmeldingsfor mulieren zullen worden verstrekt. Een vrij groot aantal belangstellenden was ter vergadering gekomen. KAPELLE. (Vervolg van het ver slag van Maandag). Nu kwam het voor Kapelle belangrijke punt: voor ziening van een begraafplaats in het dorp Kapelle. De voorzitter deelt mee dat is uit gezien naar terrein. Het eerste per ceel dat de aandacht had, is dit van de familie Oele achter het dorp, uit weg Goesche straatweg. Daar het per ceel niet in de bebouwde kom ligt, meenden B. en W. hiervan te moeten afzien. Hef tweede perceel aan den straatweg naar Goes leek ongeschikt en het verkeer is er te druk. Het derde perceel evenals het voorgaande eigendom van de Groene in de Kids- kinderen, leek wel het geschikst. Eerst werd f3000,-- per gemet gevraagd. Na een onderhoud met wethouder Ze- gers is dit gebracht op f2800,Om de burgerij ter wille te zijn wordt er afstand van gedaan. Echter moet de geheele blok gekocht worden en dit is 1.32 H.A. groot. B. en W. stelden zich voor dat de begraafplaats met inbegrip hek enz. totaal f 10 a f 11.000,zal kosten. Een voorstel tot aankoop kan van B. en W. niet uitgaan, aangezien de meer derheid niet van de noodzakelijkheid overtuigd is. Er zijn 2 goede kerk hoven voor het dorp Kapelle. Wethouder Zegers: ,,Er is toch een minderheidsvoorstelV" De voorzitter geeft dit toe. Wethouder Zegers zegt, dat op de agenda staat: „Bespreking enz.". Bij B. en W. is besloten tot aankoop van een begraafplaats voor het dorp Kapelle. De voorzitter: „Ja zeker, de bedoe ling ligt hier in opgesloten". De heer van Wingen: „Dus van B. en W. is geen voorstel te wachten? In de vergadering van 27 Febr. 1.1. was toch besloten tot aankoop van terrein?" De voorzitter zegt, dat B. en W. de prijs te hoog vinden. Er moet te veel grond genomen worden. Wordt hef restant verkocht of verpacht zoo be- teekent dit een aanzienlijk verlies. De heer van Wingen zegt dat de burgerij een begraafplaats wil. Het is haar uitdrukkelijk verlangen. Moet nu hiervoor eens wat meer betaald wor den dan is dit nog zoo erg niet. Wethouder Zegers zegt, dat het vol doet aan de eischen. De heer Fraanje noemf hef bespot telijk om geheel buiten Kapelle edn kerkhof aan te leggen. Spr. zal tegen stemmen. De heer Slabbekoorn pleit voor aan koop van minder grond. Wethouder Zegers antwoordt dat men in geen geval de perceelen wil scheiden. Dit behoeft niet beproefd te worden. De heer v. d. Have wil meer weten van de correspondentie die met de familie Oele gevoerd is. De raad gaat hiertoe over in ge heime zitting. De heer van Wingen stelt voor om tot aankoop van het door hem be pleit perceel in de Kidskinderen over te gaan. Het voorstel wordt niet vol doende ondersteund. De heer v. d. Have stelt voor een uitgebreider onderzoek in te stellen en wil een kostenberekening voor het terrein van de familie Oele. Dit voorstel wordt aangenomen. Te gen stemden de heeren Zegers en van Wingen. Wethouder Zegers deelt nog mee, dat hoogere autoriteiten geen be zwaar maakten tegen den aankoop van het terrein bij de Groene. De heer Slabbekoorn vraagt voor lezing hiervan. Dit geschiedt met ge sloten deuren. De heer Fraanje had gaarne eerst uitspraak van Ged. Staten of een ter rein voor kerkhof mag gekocht wor den. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten geen uitspraak kunnen doen, alvorens de raad een besluit heeft genomen. Hierna komt in behandeling de al- geheele verbetering van den Wemel- dingschen grintweg. Na een drukke bespreking wordt besloten aan de raad van Wemel- dinge te berichten dat gezien de wei nige belangen die Kapelle er bij heeft en gelet op eigen weg(en en straten die noodwendig verbetering eischen, van het voorstel om ieder de helft in de kosten te dragen, wordt af gezien. Bij de rondvraag vraagt de heer Fraanje of B. en W. zullen denken om de straatverlichting te Biezelinge. Zeer waarschijnlijk loopt het weereen poos aan eer er weer raadsvergade ring is zegt spr. en het Electriciteits- vraagstuk is ook nog niet opgelost. De voorzitter zegt dat de verlich ting de volle aandacht van B. en W. heeft. De raad gaat ten slotte weder over tot geheime zitting. In Mei zijn ingekomen: C. Moe- liker en gezin, veldarbeider, D 59, van 's Gravenpolder; E. J. Leijs, zon der beroep, A 252, van Kloetinge; A. Beuzenberg, wagenmaker, A 204, van Rilland; C. J. den Hamer, dienst bode, A 10, van Zaamslag; F. M. Geense, dienstbode, E 8, van Krab bendijke; J. Mulder, dienstbode, A 117, van Goes. Vertrokken: H. W. Vermaire,dienst bode, naar Rilland, A 23; H. M. den Boer, dienstbode, naar Goes, Turf- kade 13; H. C. Heijnsdijk, dienstbode, naar Kruiningen C 289; C. Bliek— Abrahamse, zonder beroep naar Wol- phaartsdijk C 95; J. Th. Confine, meesterknecht, naar Breda, Terheï- denstraaf 24; F. Marifs, boomkwee- kersknecht, naar Woensdrecht, Ant- werpsche straat; J. Hengsdijk, landar beider, naar Anna Paulowna B 59; M. Wezepoel—Klap, zonder beroep, naar KattendijkeM. Louise Dek, zonder beroep, naar Bergen op Zoom, le Wouwsche dwarsstr. 30; J. v. Dalen, dienstbode n. Kruiningen C 8; J.Fraanje dienstbode, naar Kruiningen; C. J. Sinke, dienstbode, naar Wemeldinge C 40a; J. Hoogesteger, dienstbode, naar Yerseke A 296a; N. Paauwe, ha venarbeider, naar Rotterdam, Water geusstraat 123b. MIDDELBURG. In de Maandagmid dag gehouden vergadering van den raad van Middelburg is aan dr. J. F. Cannegiefer eervol ontslag verleend als leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium. VLISSINGEN. In verband met de staking is de kermis dit jaar afge last. WEMELDINGE. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt verplaatst de rïjksveld- wachter-brigadier-titulair C. Moerdijk van Schenkeldijk (gemeente*'s Gra vendeel) naar hier. Oud-leerlingen L. W. S. In het Schuttershof is Maandag de algemeene feestvergadering gehouden van de vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergh, welke deze functie sinds 1909 waarneemt als opvolger van den heer Jac. Welleman, de eerste voor zitter. Secretaris is de heer C. O. J. Hendrikse, welke een uitvoerig ver slag uitbracht over de afgeloopen kwart eeuw en vele fata en data tele-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2