Stadsnieuws Sport ProVincienieuWs VerdachteDat heeft de lijk dienaar gedaan. Om het geld van de verzekering heb ik het niet gedaan, zegt verdachte. Op verzoek van den Officier van Jus titie leest de Griffier voor een rapport van verdachte's vroegaren huisdokter, waaruit blijkt, dat deze verdachte herhaaldelijk heeft gewezen op de slechte behandeling van haar gezin en 'haar meermalen heeft aangeraden een wijkverpleegster te nemen Verdachte wilde daarvan echter niets we ten en zeide daar zelf wel voor te kunnen zorgen. 1 IDe Officier van Justitie aan het woord komende, zegt dat er geen ernstiger mis drijf is waaraan men zich schuld g maken kan dan aan moord, dit is het meest af schuwelijke wat een mensch doen kan Deze moord nu, waarvoor verdachte te recht staat, is in koelen bloede en na kalm overleg gepleegd. Dit wordt bewezen door de bekentenissen van verdachte en door getuige de Troye, die gezoen heeft, dat verdachte het vergif in het Voedsel de: wat zij haar man toediende, bovendien door de deskundige verklaringen, die zeg gen Phosphor in de tijk-dealen te hebben aangetroffen. Verdachte zegt door haai man te zijn mishandeld, doch dit kan ge.in reden zijn tot dit afschuwelijke misdrijf. De getuige de Troye is nu ongeveer vier maanden geleden in haar leven gekomen Het was niet noodzakelijk, dat verdach haar man doodde deze was blind en zij had bij hem kunnen wegloopen, 3 kinde ren van verdachte zijn overleden. Als de huisarts haar wenken gaf voor de behan deling harer kinderen, wanneer deze ziek waren, volgde zij die niet op. Spreker heeft niets kunnen ontdekken wat een dergelijk feit als dezen moord, motiveert. Wel zijn wij in het bezit van een rapport, waarin verklaringen van ver schillende menschen waarvan het eind-resultaat is, dat ver dachte goed bij haar verstand is, doch als een laagstaande vrouw moet worden be schouwd. Dat zij moreel zeer laag staat, zal ieder moeten toegeven die deze zaak bestudeert Daarop wijst ook de doodsadvertentie die spreekt van „groote droefheid en mijn geliefden man en vader". In de brieven die zij gedurende haar vangenschap aan getuige de Troye schreef rept zij met geen enkel woord over haar overleden echtgenoot een hulpelooze blinde man. Dit, zegt spreker, stempelt haar tot een moreel laag staand individu. De officier van justitie acht verdachte volkomen toerekenbaar voor alles wat zij gedaan heeft. De daad is afschuwelijk en eischt een strenge straf. Levenslang zal spreker niet vragen doch een zeer zware straf is hier op haar plaats. De officier eischt wegens moord een ge vangenisstraf van 20 jaar. De verdediger, mr. A. J. van der Weel, wees er op hoe direct na het bekend wor den van het feit de gemoederen op heftige wijze in beroering zijn gebracht en groote sensatie werd verwekt. Bij zulk een straf zaak is het wel allereerst noodzakelijk voor een zuivere berechting, dat gemoedsover wegingen worden uitgeschakeld In dien zin, dat men zich terstond los maakt van de, ieder mensch ingeboren verge'd ngsgedach- te, de idee, dat een dergelijke daad wraak eischt en de straf in die mate moet zijn, dat dit primitieve wraakgevoel op de miee^t volkomen wijze wordt bevredigd. Buiten staanders betreuren het in zulke gevallen vaak. dat de doodstraf is afgeschaft en ho pen, dat toch een strenge straf zal worden uitgesproken. Gelukkig is de wraakge- dachte in het geldende strafrecht overwon nen en heeft dit recht zich op een hooger plan gesteld en ontwikkelt het zich steeds verder in betere richting. Het doel van de strafrechtpleging moet zijn de bescherming van de rechtsorde, en opk bij het totstand komen van het wetboek van strafrecht is een rechtvaardiging der straf op den grond slag van en absolute vergeldingtheorie niet gedacht ook verbetering van den be trokkene moet doel der straf zijn. Bij het opleggen van een straf aan deze verdach te mag dan ook alken gelden de vraag wel ke straf het belang der maatschappij eischt 'Spr. kan over de feiten zelve kort zijn. waar verdachte volledig heeft bekend en dit door de verklaringen van -deskundigen en getuigen nader wordt bevestigd. Maar zij heeft bekend op een opvallende onaan doenlijke wijze. En dit is een punt waar voor beoordeeling, vrij van elke gemoeds beweging, dringend geboden is, om net te komen tot de gevolgtrekking; onverschil ligheid. Iemand, wie ook, doch zeker een vrouw van 26 jaar, die heeft doorleefd, wat verdachte heeft medegemaakt zou eenige gemoedsbeweging, hebben laten blij ken, doch deze verdachte doet dit absoluut niet en is niet in het minst geroerd, het gaat alles langs haar heen. haar gedachten gaan die kant nauwelijks op. Dit feit op zich zelf doet volgens pleiter, zeer sterk twijfel ontstaan aan de verstandelijke ver mogens van de verdachte. Mogelijk is, dat iemand met normale verstandelijke vermo gens handelt, als verdachte heeft gedaan, onmogelijk is z. i., dat hij op de gevolgen reageert, daarop geheel onaangedaan blijft Dat verdachte reeds op 16-jarigen leef tijd^ met de Jonge in kennis kwam en op 19-jarigen leeftijd met hem huwde, wijst op een afwijking. Men kan zich voorstei len, dat een meisje van zeer hoogstaande karakter met edele motieven zich op d en leeftijd bindt aan een blinden man die nog wel 18 jaar ouder is, maar wiet van iemand als verdachte, bij haar kan spr. dat niet andiers zien dan als e:n bewijs van afwij kende gesteldheid. Spr. heeft met ver schillend e personen die verdach'.e kenn; over haar gesproken, miaair ook met enkele medici. Ben van hen achlte ook zonder expres sell jk onderzoek verdachte toereken' baar. doch twee andere die haar kennen zeggen, dat dit geval tot gevallen behoort waarin zonder zulk een onderzoek nie mag worden aangenomem dat verdachte toerekeningsvatbaar is. Ook een vierde medicus, die verdachte een enkele maal sprak, was van die meening. Een bij uit stek deskundige, specialist, die verdachte niet kende, was van meening, dat een ver strekkend opzettelijk ingesteld onder zeek nootdig zou zijn. Ook gegevens door ver schillende personen in vertrouwen ver strekt, bevestigen de meening van pleiter, dat verdachte de daad niet geheel kan worden toegerekend Tegen spr. zeide ver dachte toen hij vroeg of zij zich van het gebeurde nog wel rekenschap gaf, daar denk ik nooit meer over, dat is nu al_ loopen. Als leek op medisch gebied, waagt spr. het te veronderstellen, dat deze ab solute afstomping van gevoel een symp- toon zou kunnen zijn van dementia pre: waaraan verdachte wellicht lijdende is. Spr meent dat een uitgebreid deskundig onder zoek noodig is, waarvan noch de officier noch hijzelf den uitslag zal kunnen voor spellen. Spr. meent dan ook, dat de recht bank zonder vooraf een psychia'risch on derzoek naar verdachte te doen instellen geien veroor dee lend vonnis zal kunnen uit spreken. En dit te meer, waar hier een veroordeeling zal geiden tot een groot aan tal jaren. Mogelijk is, dat verdachte vol komen ontoerekeningsvatbaar is, mogelijk ook, dat ze behoort tot de psychophatei in wier speciale berechting nog steeds ne|t is voorzien, daar de wet nog op invoering wicht. Ook dan echter kan de wetenschap, dat verdachte e:m psyebopoath is, op het vonnis van invloed zijn. Als verdachte met ziekelijke storing in de verstandelijke ver mogens, een gevangenisstraf van jaren krijgt, dan keert ze ongenezien en preeies even gevaarlijk in de maatschappij terug, het belang van de maatschappij is daar- ede evenmin gediend. Bij de re- en dupliek wijst de officier er o.a. op, dat hij den verdediger een slecht psychiater acht, waarop deze rea geert, met te zeggen dat hij de vergeldings theorie niet wil toepassen, maar juist wil zeggen, dat de officier een bekwaam psy chiater is, omdat waar verschillende me dici niet zonder meer kunnen beoordeelen, dat verdachte toerekenbaar is, de officier dit wel kon. Het onderzoek werd hierna gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag 22 Juni In hooger bercep. Door K. K., 50 jaar, vader in het Mi litair Tehuis te Middelburg, is hooger be roep aangeteekend tegen 'het vonnis der Rechtbank te Middelburg van Vrijdag j.l., waarbij hij ter zake van oplichting twee maal gepleegd, is veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. De electrifïcatie. Het comité tot verkrijging van electri citeit in Goes en Omgeving heeft aan de leden der Prov. Staten het navolgende schrijven verzonden „Toen in 1917 door de Provinciale Staten van Zeeland het besluit genomen werd, om de electriciteitsvoorziening van het gewest door de provincie te doen ge schieden, was niet te verwachten, dat thans na 11 jaren de middengroep en speciaal Zuid-Beveland nog steeds van electriciteii verstoken zouden zijn. Er is in die 11 jaren veel gesproken, lange conferenties zijn gehouden, vele plannen zijn ontworpen, maar het resul taat ervan is, dat thans Gedep. Staten mededeelen, dat zij hun voorstel, om een tweede eigen Centrale voor de Midden groep te bouwen, terugnemen, en dien tengevolge Zuid-Beveland weder aan zijn lot wordt overgelaten. Dat dit in Goes, waar e.en vijftigtal particulieren overgegaan zijn om zelf in hun behoefte aan electriciteit te voorzien, groote verontwaardiging heeft opgewekt, is begrijpelijk. Men heeft er nu genoeg van, om door de besluiteloosheid van het Bestuur der PZ.E.M. bij de andere deelen van Zeeland te worden achter gesteld Men wenscht niet langer alleen goed ge acht te worden om de nadeelige saldi van de electriciteitsvoorziening der andere deelen te helpen betalen. Men wenscht zelf electrisch licht en kracht. Er heeft zich met dit doel een comité gevormd te Goes, dat zich met een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland heeft gewend, in welk adres, waarvan hierbij een afschrift gaat, gevraagd wordt om bet Electrificaliebesluit van 1917 op te heffen, of zoo dit niet mogelijk is. Goes en Omgeving toe te s'aan zichzelf te helpen. Het comité hoopt, dat dit adres ngo gedurende de Zomerzitting der Staten, in de Afdeelingen zal worden behandeld, opdat in de Vergadering van 2 Juli a s. een beslissing kan worden genomen. Het rekent hierbij op Uwen steun. Het adres, iu dit schrijven bedoeld: luidt als volgt Ondergeteekenden, met diepe teleur stelling en groot leedwezen kennis ge nomen hebbende van het besluit van Ged Staten om hun voorstel van 24 Eebr j 1 inzake de electrifïcatie van den Midden groep voorloopig terug te nemen, waar door opnieuw voor onafzienbaren lijd alles op losse schroeven wordt gezet en Goes en omgeving wederom van electrisch licht en kracht verstoken blijven: van oordeel dat het dringend noodzakelijk is, dat zoo spoedig mogelijk de electrici teitsvoorzieuing van dit deel van de Pro vincie ter hand wordt genomen v?izoek Uw college met den meesten aandrang het besluit van 1917 in te trekken en in elk geval de Gemeente Goes in de gelegenheid te steil 3n zoo noodig zelf de electriciteitsvoorziening van Goes en even tueel andere Gemeenten in Zuid- en Noord Beveland ter hand te nemen of op andere wijze in de zoo dringende behoefte aai: electriciteit te voorzien. Het Bestuur van het Comité tol verkrijging van Electriciteit in Goes en Omgeving, Jan Dekker, Voorzitter A. J. ^an Heel, Secretaris A M. Simons. J. Donner Jr. Het adres was vergezeld van 8 lijsten met 350 handteekeningen van handel- drijvenden en industrieelen. Het g'ng niiet door. Za'erJagavond arriveerde bier ter sle een 40-tal studenten. Het doel was Zon de Schelde op te varen teneinde te demon5'.ree en tegetn een voor j:ïi nn.eii tceht van enkele Belgen, die hun verlamden naar ihet bezit van dit Hol'andsrle vaarwater op luidruchtige wijze tot uiting. wilde bren gen. De Hollands che studenten voerden als wapien een bezem, wellicht ointieend aan de partij der Nederlands he fasci tetn? Zondagavond bleek bij terugkeer der warme vaderlanders in Goes, dat de tocht beter niet ondernomen had kunnen worden De Belgische-" demonstranten waren nl niet verschenen. Misschien is dit voor do goede verstandhouding met de ..verstan- digen onder onze Zuidelijke naburen" ge lukkig geweest Bovendien was het wel een beetje dwaas om een streek van enkele Belgisch: kwajongens "en heethoofden met een kwajongens1'reek te beantwoorden Kalm toezien is dikwijls waardiger en ver standiger dan hiet organi 5eeren van een te- gendiem ons tratie Van andere zijde meldt men ons dat er wel een schip met 150 Belgen in Hans- weert is geweest. De opa arenden zouden van de politie niet aan den wal hebb ja mo gen komen. De studenten zouden bij wijze van protest het Wilhelmus hebben ge zongen. Het schip zou later door de po- li'ieta'Oiot de „Albatros" tot aan de grens uitgeleide zijn gedaan. Vereeniging voor Mulo. Zaterdagmiddag vergaderde in hotel Centraal" alhier de afdeelïng „Zee land" van de Vereeniging voor M. U. L. O. Alle plaatsen in Zeeland waar U. L. O.-scholen zijn gevestigd, wa ren vertegenwoordigd. Na behandeling van enkele huishou delijke zaken kwam aan de orde de bespreking van de opgaven van het schriftelijk examen. Enkele opmerkin gen daarover zullen opgezonden wor den naar de Regelingscommissie. Vervolgens werd gesproken over „Het eventueel voeren van propaganda voor het M. U. L. O. in verband met het zevende leerjaar". Een bindend besluit voor de gansche provincie werd niet genomen, omdat de plaatselijke toestanden alle heel verschillend zijn. Wel kwam op deze vergadering tot uiting, dat men aan het eigenlijke en eerlijk bedoelde zevende leerjaar niet moet tornen. Met het eigenlijke zevende leerjaar werd dan bedoeld: het sluitstuk van de lagere school, het leerjaar waarin de laatste hand gelegd werd aan de verstandelijke en zedelijke ontwikke ling" van het kind. Maar daar, waar het zevende leerjaar slechts werd: het-een-jaar-overdoen-van-het 6e leer jaar werd: een jaar waarin ook En- gelsch, Fransch en Esperanto werd onderwezen; waar het zevende leer jaar werd misbruikt voor een of an dere vakopleiding, daar zou voor iedere plaats afzonderlijk een actie worden gevoerd voor het M. .U L. O.- onderwijs. Over het algemeen is men in Zee land nog te weinig bekend met de plaats, den aard en het doel van het M. U. L. O. Getracht zou worden ook in onze provincie, dat alles meer en meer bekend te maken. Verschillende mo gelijkheden om tot dat doel te gera ken werden besproken. Tot slot werd besloten in Middelburg een openbare vergadering te beleggen, waarin de heer Lobstein, algemeen voorzitter van de vereeniging voor M. U. L. O. zijn meeningen over het U. L. O.-* onderwijs naar voren zal brengen. Bever die.'tl De alhier ge, ali juuee"'e Lr'gad er der Rijksveldwacht A. J. Bakker, is met in gang van 1 Juli a s. bevorderd lot Briga de commandant te Br lelie. Landbouw-Bioscaop. Wallace Beery, die deze v\eek i,n „Kom je ook bij de marine" in d: Landbouw bioscoop gasteert, is eein van de vele op twee be:inen wandelende bewijzen, dat een acteur in 't geheel geen afwijkend of erg opvallend komisdh masker behoeft te heb ben om een ster onder de komieken, te worden. Alles aan Beery is gewoon, hij is niet opmerkelijk knap, net verplet terend leelijk. Kortom een van de typen waaraan er 12 in een dozijn gaan. En toch weet deze acteur zijn puibliek van den oenen ladh in den anderen te sleepen. Hoe dat komt? Omdat hij op tegenstellingen werkt. Men verwacht dat zijn handelin gen van alle gewone menschen, en de truc is nu juist dat hij dit voorkomt. Het leven reageert buitensporig op al zijn oindein; minigen. Als B.ery een boksmatch „pleegt krijgt hij een tegenstander die met hem kan spelen als de kat met de muis, als hij een impressario achtervolgt om hem een pak slaag te geven.... wordt ie bij de marine ingelijfd en naar Frankrijk ver scheept, als hij per ongeluk een kanon afschiet dan boort hij een vijandelijke tor pedojager in de golven. Men ziet.... het leven behandelt hem anders dan men nor maal zou verwachten en dit is het hoofd motief van zijn komisch succes. Als men zich een avond wil amuseeren ■e'pn moet men Beery in „Kom je ook bij de marine" gaan zien. Het is e:n pretentie loos filmwierk met tal van aardige trucjes, die slechts een hoogst enkelen keer (op artistieken grond) wat grof worden. Het tweede hoofdnummer is de „Terug komst van dien geheimzinn'gen ruter", rolprent vol cowboys, paarden, revolvers spanning. Wie de „G-hemz'nnige ruiter" heeft gezien, zal ook w.lien weten welke avonturen hij thans weer beleeft William Desmond vertoont ais ru ter ook in deze film tal van bravourstuk;es Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in Mei op spaarbankboekjes inge legd f 15.269,46 en terugbetaald f 27.548,Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 12.278,54. Het atin- tal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 24. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f300,en afgeschreven niets. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 300,—-. VOETBAL. De Olympische Spelen. ArgentiniëU ruguay. De wedstrijd om het Olympisch voetbal-kampioenschap is gisteren on beslist gebleven (11). Zelfs na ver lenging gelukte het geen der elftallen den stand te wijzigen. Woensdagavond wordt de wedstrijd dus overgespeeld. KORFBAL. Zaterdag zijn de volgende wedstrij den gespeeld: lste klas Z.K.B. M'burg: D. O. S.—Zeelandia I 5—0 Kloetinge: E.L.T.O.-V.I.O.S. 7-1 2e klas Z.K.B. Hansweert: Zeelandia Il-Olympia 0—0 E.L.T.O. I heeft haar positie ver sterkt door V.I.O.S. met 71 te slaan, te meer daar D.O.S. de leiders in deze klasse een zware nederlaag toebracht De stand is nu: E. L. T. O. I. Zeelandia I D. O. S. V. V. C. V. I. O. S. L. O. V. 3 0 1 4 0 0 0 9 20-8 1 7 13-10 1 6 13-6 3 3 9-15 2 1 9-18 4 0 9—16 Olympia heeft in de tweede klasse voor de verrassing gezorgd door een gelijk spel tegen Zeelandia II. De stand in deze klasse is nu: Zeelandia II 3 2 1 0 5 132 E. L. T. O. II 3 2 0 1 4 4-5 Olympia 3 1114 4-3 W. K. C. 3 0 0 3 0 3—14 Colijnsplaat. In Mei zijn ingekomen: Pieternella Karreman uit Rotterdam; Catharina Adriana Verburg uit Wis- senkerke; Jacoba Neeltje de Wilde uit Kats; Marinus Karreman uit Harlin- gen; Jan Bastiaan van Gilst uit Krab- bendijkeCornelis Maris Hanson en gezin uit Wissenkerke; Adriaan jaco- ous de Waard en gezin uit Wissen kerke. Vertrokken: Wilhelmina Maria Ei kenhout naar Kats; Anna Wilhelmina Sturm naar Wissenkerke; Hendrika Moerman naar Kats; Cornelis Johan- nis de Krijger naar Kruiningen; Jo- hannis van der Weele naar Goes; Hendrik Izaak Kievit naar Middelburg 's Gravenpolder. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter deelde mede, dat door de Ned. Spoor weg-Mij. een lantaarn is geplaatst bij het station alhier. Een verzoek van de vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg om een jaarlijksche bij drage werd voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van de vereeni ging voor L. O. op Gereformeerden grondslag om een bedrag van f250,— voor een nieuwe vloerbedekking in de gang van de bijz. school lokte een nog breedvoerige gedachtenwisseling uit. B. en W. waren van oordeel, dat de gang, hoewel niet zoo heel mooi, nog niet dringend verbetering eischte. De heer Joziasse zeide dat B. en W. aan den schoolopziener beloofd hebben, deze te vernieuwen. De zitting werd geschorst, waarna de raadsleden be halve de heer Joziasse den vloer gin gen bezichtigen. Teruggekeerd werd de zitting heropend. In het algemeen werd dadelijke vernieuwing niet noo dig geacht, zoodat het verzoek met 4—3 stemmen werd afgewezen. Aan den heer A. de Vos werd een bedrag toegekend voor een leerling aan de K.R. school te Kwadendamme van fl,5Ü per maand. Op een verzoek om de rooilijn vast te stellen voor een te bouwen woonhuis aan den 's Gra- venpolderschen straatweg, werd beslo ten advies in te winnen bij den .op zichter van den Prov. Waterstaat, zulks in verband met den aanleg van een nieuwen weg. Voorgesteld werd een wijziging der begrooting 1927. De heer Verhulst zei de, dat B. en W. een schutting hadden doen plaatsen, zonder de goedkeuring van den raad, zoodat hij tegen de voor gestelde wijziging is, welke evenwel met 43 stemmen werd aangenomen. Een wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd goed gekeurd. Bij de rondvraag merkte de heer Verhulst op, dat tegenwoordig opme tingen worden gedaan voor een nieuw aan te leggen weg. Hij meent, dat de bestaande weg zeer goed verbreed zou kunnen worden, en acht het niet ge- wenscht, dat nog meer grond aan den landbouw wordt onttrokken. Ook de heer Joziasse merkte op, dat de tuin bouw zich gaandeweg uitbreidt, zoo dat ook hij het allerminst gewenscht acht, dat zoovelen door den aanleg worden gedupeerd. De heer Verhulst stelde daarop voor aan Z.E. den Mi nister van Waterstaat een adres te richten om den weg door de kom der gemeente te houde n, hetwelk met algemeene stemmen werd aangeno men. De heer van Liere meent, dat velen geen weg weten met hun straat- vuil en wenscht, dat een zoogenaam de ophaaldienst wercl ingesteld. B. en W. zeiden toe, naar de uitvoerbaar heid een onderzoek te zullen stellen. 's Heer Arendskerke. Dezer dagen werden de inwoners van het rustige dorpje 's Heer Arendskerke omstreeks het middernachtelijk uur, toen zij reeds ettelijke uren van hunnen ge zonden slaap hadden genoten, daaruit door een wonderlijke sensatie opge schrikt. Luidruchtig orgelmuziek klonk uit de dorpskerk en omzweefde het rustige dorpsplein. Het geval werd te geheimzinniger toen ontboden politie het gansche kerkgebouw afgesloten vond. Na zich toegang te hebben ver schaft ontdekte deze dat het orgel was opengebroken en dat de nachte lijke speler, zooals de inbrekers meer te doen gebruikelijk is, zijn visite kaartje ter plaatse had gedeponeerd. Hij zelf was verd.wenen doch werd later onder een bank aangetroffen waaronder hij was weggekropen. Het bleek een inwomer van 's Heer Arendskerke te z ijn, niet geheel van muzikaal talent ontbloot, die dien avond te veel aan Bacchus geofferd had, en onder ellens invloed er toe was gekomen dit nachtelijk concert te geven. Hij was door een kelderraam het kerkgebouw binnengedrongen. Heinkenszand. Bij de gisteren ge houden „Koningschieterij" door de handboogschutterij „Soranus" alhier, behaalde de heer A. de Jonge het hoogst aantal punten en werd daar door voor 1D28 koning van het gilde. Tevens ontving hij den wisselbeker. Kapelle. De raad der gemeente Ka' pelle kwexm Vrijdagmidc lag in open' bare vergadering bijeen. Afwezig de heer A. v. d. Graaff, Qe voorzitter

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2