GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL DE MAAN Voor de VrouW MIJNHARDT's Buitenland Binnenland Koloniën. Sport VAN DE VAN VRIJDAG 8 JUNI 1928. ii. Thans zullen wij iets vertellen over de maan, uit een natuurkundig oogpunt be schouwd. Na vele gedane waarnemingen kan men met zekerheid vaststellen, dat haar opper vlakte een groot aantal oneffenheden be vat, mien heeft duidelijk kunnen waarne men, dat hooge bergen en diepe valleien er elkaar afwisselen. Reeds eeuwen geleden heeft men de maan nauwkeurig bestudeerd. De eerste teekening, die men van de maan maakte, gaf aan de trekken van een menschel ijk gelaat, en werkelijk kan men dergelijke vormen, vooral bij volle maan, duidelijk onderscheiden, ofschoon daarbij dient te worden opgemerkt, dat de persoon, wiens evenbeeld door de maan wordt voorge steld, wel e:n beklagenswaardig kiespijn lijder moet zijn! Hoewel men de vlekken op de maan oppervlak te met het bloote oog kan waar nemen. is toch het aantal, dat door goed© kijkers kan worden onderscheiden, cneim dig talrijker. Naar aanleiding van dóe waarnemingen, zijn er reeds vele kaarten v an de maan ge teekend. Daar de oudste teekenaars van maankaartein meenden, dat de donkere vlekken, die wij' op de maan kunnen waarnemen „zeeën." waren, vindien we op een maankaart herhaaldelijk namen die op zeeën betrekking hebben, b.v. Bui enzee, Stille Zee, Heiderheidszee, enz. Men moet dit woord „zee" echter niet in letterlijken zin opvatten, daar op deze plaatsen evenmin water op de maan aan wezig is als op eenig ander deel dei' üaainoppervlakte. BtehaLve deze reusachtige inzinkingen zijn er door een astronomischen kijker ook tal van bergen op de maan te onder scheiden. Reeds met het bloote oog kun nen wij op het onderste gedeelte der maanschijf een schitterend wit punt waar vemen, van waaruit e:n stralenbundel gaat, Dezen berg, den grootsten, dien men op de maan heeft waargenomen, heeft men den naam Tycho gegeven. Hij vertoont ons een nagenoeg ronden, zeer wijden kra- "ter. waarvan de doorsnede 85 K.M. be draagt. Wanoeier men nu nagaat, dat dit een afstand is, gelijk aan dhn van Den Haag naar Amersfoort, dan kan mien zich een denkbeeld vormen van de reus achtige afmetingen van dergelijke onef fenheden op de maanoppervlak [e. Deze berg is bij nauwkeurig onderzoek geble ken het centrum te zijn van een stelsel van vulcaainketens, die over de geheel© maan verspreid zijn. Door langdurige waar nemingen heeft men reeds meer dan 50.000 bergen op de maan leeren kennen. De hoogte van de voornaamste maan bergen komt, volgens de berekenngen on zer sterrenkundigen, nagenoeg overeen met die der hoogste bergen en vulcanen op onze aarde. De allerhoogste berg is ruim 7600 M. hoog, terwijl de hoogste berg op aarde, de Gaar isankar in het Himalaja Gebergte op de grens van Britsch-Indië en Tibet, 8840 M. hoog is. Toch zouden maanbergen bij nadere, beschouwing e©m ■seel grootsclier cm machtiger indruk ma ken; terwijl wij zooeven bij- den Tycho zeiden, dat de middellijn van dezen berg 85 K.M. was, is de middellijn van den grootsten krater op aarde, den Goemoemg Kendeng op Java, nog geen K.M. lang, terwijl de bekende krater op den Vesuvius, de M cm-la Soinma, slechts een doorsnede heeft van 360 K.M. Behalve dit opmerkelijk verschil tusschen de afmetingen der maaai- en aardkrabers, moet ook nog de aandacht worden gevestigd op het groote onder scheid, dat er bestaat tusschem den vorm en bouw der gebergten. Alle maanbergen zijn hol en hun diepst» gedeelte is bijna altijd lager dan de ge middelde hoogte der maanoppervlakte; dik wijls is de hoogte van den buitensten wql slechts een derde van de diepte van den krater. Over het algemeen bestaat er dus in den nabuurlijken toestand van de maan- en aardoppervlakten een zeer gering ver schil. Wat ons echter omtrent den toe stand der maanoppervlakte bekend is geldt uitsluitend voor het naar de aarde cgekeerde maankalf rond. Het is n.l. al- 'jd dezelfde zijde van de maan, die naar -ze aarde is toegekeerd. De beweging er maan om onze aarde zou men dus kun- vergelijken met de beweging van een :p, dat een reis om de aarde maakt, immers zal daarvan altijd de kiel naar aardoppervlak zijn toegekeerd, tot oote gerustheid van alle opvarenden* bij het tegendeel niet bepaald aange- zouden worden verrast. Ook voor die een wandeling rondom de arde zou willen maken is het zeer geluk- ig, dat zijn beenen steeds naar het mid- j lpunt der aarde gericht blijven. Hetj helderste beeld van de beweging van de maan om de aarde geeft ons een reis van een luchtballon. De ballon draait tijdens de rondreis juist eenmaal om zijn as. Als hij bij onze tegenvoeters gekomen is, is zijn richting juist tegenovergesteld aan die welke hij bij ons had Hieruit volgt dus, dat ook de maan om een as wentelt in denzelfden tijd, waarin zij z'ch om de aarde beweegt. Deed zij dit niet, dan zou- dien wij bij iedere omwenteling achtexe.n- vo!gains alle dealen van de maan moeten kunnen waarnemen. Is er dus geologisch betrekkelijk wei nig verschil tusschen maan en aarde, an diers is het uit een oogpunt van natuur lijke historie. Dit komt, doordat de maan. niet, zooals die aarde, door een dampkring is omgeven; is dit toch het geval, .dan is deze lucht zóó ijl, dat geen der voor de aarde georganiseerde wezens, zoowel die ren als planten, er ook maar een', uur zou den kunnen levien. De invloed van den dampkring is in dit opzicht zeer groot. Hij is die onmisbare factor voor den prach- tigen plantengroei, die de geheele aarde overdekt en die vooral in de tropen zoo schitterend tot zijn recht komt. Zonder die middenstof zoui op aarde geen leven denkbaar zijn; bij een rruensch of dier, die ook maar een oogenblik belet wordt, zich de longen ermede te vullen, heeft dit gemis zelfs den dood tengevolge. Ook leeft op aarde geen enkele plant, die in het lucht ledige kan blijven voortbestaan; de in drukwekkendste bosschen, de prachtigste bloemen, de saprijkste en smakelijkste vruchten, dit alles danken wij aan de aan wezigheid van deze 3G0 K.M. boog©damp laag, die onze aarde als een sluier om geeft, en die ook, onder invloed van de reeds vroeger besproken aantrekkings kracht der aarde, deze bij haar duizeling: wekkend snellen tocht door het heelal overal zal blijven vergezellen, Verder is ook die dampkring noodza kelijk voor de vorming van water. Waar een wereldbol niet door dampkring cis omgeven, is ook geen vorming van wolken aan den hemel en dientengevolge ook geen •regen denkbaar. Zouden onze aardsche organismen dus ook al blijven voortbe staan zonder middenstof, <Jie aan de voort durende behoefte van versche lucht in de longen kan voldoen, dan zou toch dit twee de gebrek, het'totaal moeten ontberen van water, de mogelijkheid van blijven voort leven uitsluiten. Hiermede is echter volstrekt 'niet uit gesloten, dat de maan bewoond zou zijn. De verscheidenheid in de natuur is zoo indrukwekkend groot, dat wij ons nooit zouden kunnen vermeten te beweten, dat de maan onbewoonbaar was. Wel staat vast, dat de wezens, waarmede wij op aarde hebben kennis gemaakt, van den mensch af tot de meest primitieve plant toe, voor een voortbestaan op de maan niet geschikt zouden zijn. Maar fret i zeer goed denkbaar, dat een ander soort wezens, die niet die voortdurende behoef te aan zuurstofrijke lucht hebben, die kunnen leven zonder voortdurend vocht tot zich te nemen en die ook de hitte van loodrecht Invallende zonnestralen, niet door een dampkring gebroken, kunnen weer staan, door de zoo rijke natuur op een hemellichaam geplaatst zijn, waar deze drie factoren niet aanwezig zijn. Dit is zeker dat, als dergelijke weziens bestaan deze omgekeerd ook onmogelijk op de aarde zouden kunnen leven, daar hun or ganen dan niet bestand zouden zijn tegen kolossalen druk, dien da dikke onder ste lucht'agen op hen zouden uitoefenvn. Men moet niet uit het oog verliezen, dat deze druk van 1 atmosfeer, 1 K.G. op elke vierkanten c.M. bedraagt. (Wordt vervolgd). Oude lakens. Lakens, dis in het madden beg nnen den te worden, kunnen nog lang mse als ze middendoor geknipt worden en de zelf kanten netjes weer aaneen worden ge naaid. De dunne gedeelten hebben dan "veel minder te lijden. Ter meerdere stevig heid kan langs de zijkanten een reep ka toen worden tegen genaaid. Is een laken op verschillende plaatsen versleten, dan kunnen de beste stukken nog heel goed gebruikt worden om er kinder- lakentjes of slaopen van de maken. Wilt ge dunne plaatsen herstellen, ge bruik dan steeds lapjes van hetzelfde lin nen. die onzichtbaar kunnen worden in gestopt Verstel lakens altijd vóór ze in de wa.scii gaan. Wacht nooit tot het gaatje een gat en het scheurtje een scheur is ge worden, maar herstel de kleinste onge rechtigheid. Kunnen oude tafellakens niet meer ver steld worden, dan kunnen de beste stuk ken nog prachtig dienst deen voor k ndor- servetjes, buffetkleedjes, kleed,'es in dien- bakken en broodmand, enz. enz. Stukken damast zijn prachtige doeken voor het na- drogen van glas- e» .zilverwerk. Nuttige wenken. Weet u? Dat grasvlekkcn uit waschbare stoffen Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Sfaal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. kunnen verwijderd worden; door de vlek ken met versche reuzel in de wrijven en ze daarna op de gewone wijze uit te was s einen Dat schroeivlekken uit strijkgoed ver dwijnen als men ze onmiddellijk wrijft met uiiensap? Dat stoffig fluweel prachtig wordt als het wordt gewreven met ©en ander stuk fluweel? Dat donkere vlekken uit bruine schoen tjes kunnen verwijderd worden door voor zichtig te wrijven met benzine? Dat porselein, been en ivoor uitstekend gelijmd kan worden met een papje van wat meel en eiwit? Dat geverfde blikken of ijzeren voor werpen prachtig glanzen gaan als ze met was worden gewreven? OVERZICHT. In tijden van cntwapen'ng. Mussolini heeft in dien Senaat een rede gehouden over 'de buiten'ands'che politiek van Italië, waarbij hij een zeer vrede lievender! toon aansloeg en van zijn per fects vredesgezimdheid blijk gaf. Maar tegelijkertijd heeft hij er voor gezorgd, dat Italië, wat men vroeger noemde „tot de landen gewapend is". Krachtens de militaire wetten kan het land in vredes tijd een leger van ruim 300.000 man op de been hebben welk bedrag bij mobile salie kan stijgen tot 650.000, terwijl bij een langen duur van den oorlog een maxi mum van 7.5 millioen bereikt kan worden. Bij den tsgenwoordigen stand van oorlog voeren, waarbij het meer op de tech nische hulpmiddelen dan op heit quantum menschenmaberiaal aankomt, zou dit ge tal op zich zelf niet zoo heel veront rustend wezen. Maar ook op het gebied van de technische hulpmiddelen spant Italië zich tot het uiterste .n. Afgezien van het gebruiken van de laatste vindin gen op technisch gebied ter bescherming van het menschenmaterlaaizijn alle krachten geconcentreerd op een zoo sterk mogelijke luchtvloot. Tot voor korten tijd had het Italiaian- sche leger de beschikking over ongeveer duizend vliegtuigen. De plannrn e tot het jaar 1930 zijn vastgesteld voor uit breiding van de luchtvloot, reiken tot een totaal van ruim 2000 oorlogsvlieg- tuigen. Dat is met de anclere onderdee'.en van de luchtvloot een militaire macht, die de gjeheele Middel!andsche zee kan bekeer- schen. En de sterke luchtvloot, die Mus solini hebben wil, zal dan ook wel in de eerste plaats moeten dienen om Italië3s heer schappij over de Middelland sche zee te verwerven en bevestigen. Een modern vliegtuig, beladen met 600 K.G. bommen kan een afstand van 1400 K.M. afleggen zonder landing. Dat wil zeggen, dat zoo'n vliegtuig zich 700 K.M. van zijn basis kan verwijderen, daar bommen kan neer wierpen, of gasbommen laten ontploffen en dan weer zijn standplaats opzoeken. En wanneer men nu weet, dat de basis van de afdalingen van de luchtvloot zijn te Milaan, Parma, Rome, Palermo' en Cagliari, dan kan men van uit die plaat sen als het ware cirkels trekken met een straal van 700 K.M., om vast te stellen, welk gebied de Italiaansdhe luchtvloot in eerste instantie „bewerken" kan. Die be werking wordt natuürlijk nog vergemakke lijkt doordat er een aantal hulpstations zijn, waar de vliegtuigen op hun tochten tusschen1 andingern kunnen maken. Wanneer men de boven aangegeven be werking op de kaart toepast, en dus na gaat, welk terrein door de Italiaansche luchtvloot bestreken kan worden, dan ziet men, dat dat is de gebee'e Middelland- sche zee van de lijn Barcelona—Algiers tot aan de kust van Palestina. Tusschen die beide punten is er geen plaats jn de Middellandsche zes die niet door Itali aansche vliegtuigen bereikt kan worden direct van hun basis ut. Dit feit is voor Engeland en Frankrijk van de allergrootste beteekenis. Met name Frankrijk moet zich wat zijn positie in de Middellandsche zee betreft, onaange naam getroffen gevoelen door deze Itali aansche suprematie, al strekt die zich dan voorloopig ook nog niet uit op het stuk Westelijk van de Spaamscke en Oos telijk van de Italiaansche kust. Van den anderen kant is het grondgebied van Italië een gemakkelijk bereikbaar operatieter rein voor de Fransche luchtschepen, die van Toulon uit opereeren kunnen, en voor de Zuid-S!avische, die hun basis in Lai- bach hebben. Bovendien kunnen de Fran- schen van uit hun steunpunten op Corsica Sardinië, Sicilië de gehee'e Italiaan- sche Westkust gemakkelijk bestoken. VREEDZAME ONTPLOFFINGEN. Onder leiding van den commandant der genie is te Rotterdam een aanvang gemaakt met het opblazen der oude fundeerïngen van de voormalige gasfabriek, aan de Oostzeedijk aldaar. De commandant brengt de lading springstof tot ontsteking. Tot dusverre was de Italiaansche oor- logs-industrie zoo goed als in haar geheel in Noord-Italië gevestigd, wat gezien de techniek van de moderne oorlogsvoering eien verzwakking van Italië's positie is. En die zwakke poTfc'e kan noch door vesting werken in het gebied van de oorlogs industrie noch door vliegtuigen verbeterd worden. Beide zijn geen voldoende be scherming voor 'groote industrie-com plexen, waar oorlogsmateriaal moet wor den vervaardigd. Daarom ligt het dan ook in de bedoeling van Mussioi'ni, de centra van oorlogsindustrie net meer ge concentreerd te houden in het Noorden van het land, maar ze over het gehee'e grond gebied van' Italië te verspreiden. In Engeland maakt men zich over deze plannen van Mussolini niet zoo heel druk. In de eerste plaats niet, omdat Enge land zich door zijn verschillend© steun punten voor zijn vloot voldoende bevei ligd acht, voor zoover het den weg naar Imid-ië betreft, maar ook omdat Enge land gelooft in de eerstkomende jaren geen moeilijkheden te zullen krijgen met Italië over MiddelLandsche zee-kwest'es, Gezien de enorme afhankelijkheid van Italië ten aanzien van den aanvoer valn grondstoffen, waarbij het op Engeland's hulp moet kunnen rekenen, zal Italië geen actie tegen Engeland beginnen. Een goede ver standhouding met Engeland is voor Italië een levenskwestie; zijn enorme be wapening is zeker niet tegen Engeland gericht. Dat weten andere mogendheden en daarom zijn zij over die enorme bewa pening nu niet precies zoo heel gerust. Min der ondersteunden. In „De Schakel", het gemeenschappe lijk orgaan der instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon te Amsterdam van Miei, wordt medegedeeld, dat het aantal min of meer geregeld ondersteunden ook in April nog sterk afgenomen is: tegenover over 545 toekenningen van onderstand stomdien 1160 intrekkingen, zoodat het aan tal steungevallen deze maand dus met 615 daalde. De laatste drie maanden is het totaal aantal ondersteunden, dat beg.n 1928 pim. 12.000 bedroeg, reeds met meer dan 1000 afgenomen. Hetzelfde gun stige verschijnsel vinden wij ook terug in het werkloosheidspercentage, dat in Ja nuari nog 12 2 was en in Maart reeds tot 7.9 was gedaald. Dienstregeling Ned. Spoor wegen. Onder de aandacht van belanghebben de personen en lichamen wordt gebracht dat mogelijke wenschen en bezwaren met be'.rekking tot de op 15 Mei 1928 ingegane dienstregeling der Neder! andsche Spoor- gen vóór 1 Augustus 1928 aan den voor zitter van den Spoorwegraad te 's Gra- vienhage moeien zijn medegedeeld, om bij de vaststelling van de volgende dienst regeling in overweging te kunnen worden genomen. Dood gevo'nden. 20 Mei j.l. heeft een rechercheur to Rotterdam twee mannen betrapt, die zich hadden schuldig gemaakt aan een inbraak op de Karnemelkshaven. De rechercheur heeft toen een der daders neergeschoten, die daarna ter verpleging in het zieken huis aan den Cools ingel is opgenomen. De ander wist aanvankelijk te ontkomen, maar later op den dag is hij op den Schiedam- sche Dijk gearresteerd. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Dezer dagen heeft men den man dood in zijn cel ge vonden. Doodelijke aanrijding. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft in de Woenselschestraat te Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. An* towetta, het 7-jarig dochtertje van den heer P. Reintjes, ■wonende in de Otter straat, was met eenig© vriendinnetjes in de Wcensedseheslraat aan het spelen. Plot seling komt uit de richting Eindhoven een vrachtauto met aanhangwagen aan gereden, bestuurd door den 26-jarigem chauffeur J. Theunissen uit Roosendaal, in, dienst van een aannemersfirma te Eind hoven. Bij het naderen van den auto sto ven de kinderen in twee groepjes uiteen. Eén hunner, g. noemde Antonetta, keerde echter weer terug naar den anderen kant van den weg. Daarbij kwam het kind met het hoofd tegen een spatbcifP van den auto terecht, waardoor het tegen den grolnid smakte. Met erstigen schedelbreuk werd de kleine in een nabijgelegen woning binnengedragen, waar zij aan de beko men verwondingen is overleden. Geble ken is dat den chauffeur geen schuld treft. Revolvers voor communisten. Een Europeesche klerk op het resi dentie kantoor te Soekaboemi, is op staanden voet ontslagen, wegens laak bare handelingen welke ten doel had den op clandestiene wijze revolvers in handen te spelen van ongunstig bekend staande personen met com munistische neigingen. Ten behoeve van dit doel eigende hij zich onrechtmatig revolver-vergunningen toe. Tot heden zijn 16 revolvers achterhaald. Het on derzoek wordt voortgezet. De ontsla gen klerk had reeds 11 dienstjaren. VOETBAL. De Olympische Spelen. Gisteravond heeft Uruguay een wed strijd gespeeld tegen Italië. Uruguay won met 32. Het is gisteravond een der mooi ste en een der spannendste wedstrij den geworden uit dit aan verrassin gen zoo rijke voetbal-tournooi. Uru guay heeft zich in den eindstrijd ge plaatst. Maar men moet niet vragen hoe. Het is een dubbeltje op zijn kant geweest. Want wanneer de Ita liaansche voorhoede voor de rust ook maar een paar van de vele haar geboden kansen zou hebben benut, dan zou Italië zegevierend uit den strijd zijn gekomen. Het heeft ech ter zoo niet mogen zijn. Op gelukkige wijze maakte Uruguay, nadat Italië de leiding had genomen gelijk en op niet minder gelukkige wijze ontstond ook het derde doelpunt, dat den Ita- liaanschen doelman, doordat de wind, die den bal eenigszins deed afwaaien, verraste. Maar in de tweede helft heeft Ita lië prachtig verdedigd niet alleen, maar het ook de Uruguay'sche verde diging zóó moeilijk gemaakt, dat het een wonder mag worden genoemd, dat de Italianen nog maar één doelpunt hebben gemaakt. Wanneer deze wedstrijd iets geleerd heeft, dan is het zeker wel, dat Uru guay niet onoverwinnelijk is. Hef zeker 25.000 man sterke publiek heeft genoten van een prachtigen spannen- den wedstrijd, waarin de Italianen door hun vurig willen en hun machtig enthousiasme zeker niet voor de Zuid- Amerikanen hebben ondergedaan. KORFBAL. Woensdagavond is te Kloetinge de match E.L.T.O.—V.V.C. (4-1) ge speeld. Reeds in 't begin wist A. van Liere van E.L.T.O. een 2—0 voor sprong te geven, welke stand nog voor de rust tot. 3—0 werd opgevoerd door Nieuwenhuijse. Als belooning voor het harde zwoegen van de V.V.C.-aanval wist Zuijdweg tegen te scoren. Ten-

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1