Uit den Westhoek School en kerk. JProVincienieuWs Kamer Overzicht. Stadsnieuws stand kunnen profifeeren. Ramen dicht en gasmaskers voor. vonnis van het kantongerecht, waarbij hij is veroordeeld wegens jagen in ge sloten jachttijd tot f 15 s. 15 d., met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Door B. A. B. te Vlake is cassatie aangeteekend tegen het vonnis, waar bij hij wegens straatschenderij is veroordeeld tot f 15 s. 15 d. Geref. ke/ke.i in Zeeland. Hier ter stede kwam bijeen de Par ticuliere Synode der Geref. Kerken in Zeeland. Het moderamen werd als volgt samengesteld: ds. R. J. v. d. Veen, praeses; ds. A. Scheele, le scriba; ds. A. C. Heij, assessor en ds. F. J. v.' d. Ende, 2e scriba. Vereeniging vai Vrijz. Godslieistigen. Zondag 10 Juni des avonds 6 uur zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van Dr. Van Itterson van Dordrecht. Een mooie gift. De R.-Kath. kerk te Naaldwijk is te klein geworden voor de zich sterk uitbreidende gemeente eri ziet er bo vendien zeer onoogelijk uit. De pas toor heeft alle moeite gedaan om de noodige gelden bijeen te krijgen voor nieuwbouw, maar dat vlotte niet te best, het waren slechts kleine bedra gen die binnen kwamen en verder veel toezeggingen. Daar komt een schatrijke landbouwer, de heer Hof stede te overlijden en blijkt het dat deze zijn geheele bezit, tusschen 3 en 4 ton vermaakt heeft aan het Paro chiaal kerkbestuur voor hef bouwen van een kerk met pastorie, behou dens eenige legaten. De man was on gehuwd, maar van zijn beide dienst boden krijgt de een levenslang 40, de andere 50 gulden per week en zoo zijn nog enkele personen bedacht. Het kerkbestuur heeft er geen gras over laten groeien, maar reeds plan nen laten ontwerpen voor een nieu we kerk op de plaats waar nu nog de hofstede van wijlen den heer Hof stede staat. OiuLrscheidingleii Bi) Kon. besluit is aan Jfor. Mr. J. W. Quarles van Uffond, Commissaris der Koningin in Zeeland, verlof verleend tot het aannemen van het •vreemde ©aretee- ken: Het Grootkruis eer Orde van Leo pold II \an België. Moeilijkheden met wachtgelders, In de Dinsdagmiddag gehouden spoed vergadering van den gemeen jer a ad van Zierikzee, die belegd was op verzoek van eenige raadsleden werd met op één na algemeens stemmen besloten, een deputatie te zenden naar den minister van onderwijs om gedaan te krijgen dat de onderwijze res-wachtgeldster, die hier is benoemd en die zeer waarschijnlijk niet zal voldoen, weer wachtgeld ster wordt, dus hare be noeming wordt ingetrokken en tevens om een minister te vragen, of het nu niet mogelijk is dispensatie te verleenen wat de benoeming van wachtgpidsters betreft en den raad vrije keuze te geven. Tot le den der deputatie werden door den voor zitter aangewezen die heer en Gerritsen en Doelemain. Schutters. Bij de te Biggekerke gehouden schiet wedstrijd werd door den heer C. J, Bos te Nis se behaald een verg. medaille op geweer U 95, de 9e prijs op de vrije baan buks, 8e prijs op de vrije baan M. 95, en een tweede prijs op den eere-wed strijd op geweer M 95 en op den eere wedstrijd buks. Op den cere-wedstrijd buks behaalde de heer J. Weststrabe te 's H. Arends- kerke een tweeden prijs. De heer S. Blok te Kortgene behaalde een verg. medaille op geweer M 95. 's Heerenhoek. In de vergadering van ingelanden van den Zuid- Kraanertpo Ider werd de rekening over het dienstjaar 1927- 1928 vastgesteld in ontvang op f 7837,91 in uitgaaf op f4476,05Va. De begrooting voor het dienstjaar 1928- 1929 werd in ontvang en- in uitgaaf vast gesteld op f 19627,34, terwijl het dijkge- schot bepaald werd op f65 per H.A. voor de schotbare gronden en ook voor die vroonlanden. In 1927-1928 bedroeg het respectie velijk f 18 en f 7,40 per H.A. Deze vehhooging is- eetn gevolg van de verhooging em verzwaring van den zee dijk. In de vergadering van ingelanden van den Noord- Kraiaisrtpolder werd de rekening over het dienstjaar 1927-1928 vastgesteld in ontvang op f 9766,25 en in uitgaaf op f 9019,50 V2. De begrooting voor het dienstjaar 1928-1929 werd in ontvang en u'tgaaf vnstg^steM 00 f5669,86V2, terwijl het diijkgeschot be paald werd op f 18,50 pier H.A. schot- baar land en f 16 per H.A. vroonland. (In 1927-1928 waren dit dezelfde bedragen). In de vergadering van stemheb bende inge'and .n van den West-Kraaiert- poider werd de rekening over het dien t- jaar 1927-1928 vastgesteld in ontvang op 1 10348 68 len in uitgaaf op f 8950,04(ri De begrooting voor het dienstjaar 1928- 1929 werd1 ;n ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 9725,36V2» terwijl het dijk- geschot bepaald werd op f 17 per H.A. schotbaar land en op f 10,10 per H.A. vroonland. In 1927-1928 bedroeg dit re spectievelijk f 15 en f 9,20 per H.A. Die heer B. A. Remijm werd herbe noemd tot dijkgraaf en tot afgevaardigde voor het waterschap voor het bekeer der uitwatering door de Sluis in de Piet. Hcedekeiskerke. In de Woensdag ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Hcedekenskerke waren 19 van die 22 ingelanden vertegenwoor digd Die rekening dienst 1927-1928 werd goedgekeurd in ontvang ad f59837,58, in uitgaaf ad f56475,03, dus met een goed slot van f3362,55. Bij God. Staten 'zal er op worden aan gedrongen dat de provincie nu ook spoe dig overgaat tot verhooging] van het ge deelte van den zeedijk over ongeveer 60 M. Het overige van die zeedijk is reeds in 1927 op last van Ged. Staten ver hoogd. De kosten daarvan hebben onge veer f 28000 bedragen, doch is dit werk naar het oordeel der vergadering nutte loos, indien de provincie deze verhoo ging, voor zoover die dijk bij haar in on derhoud is, niet voltooid. Heinkenszand. Toen een slager a'hler gisteren een stier zou slachten en het masker werd gezet, miste het schot. Het dier werd woest, zoodat de slager hem niet kon afmaken. De politie werd ge waarschuwd en het gelukte deze met ©en revolver door een raampje het bee t zoo danig te treffen dat men het kon benade ren en afmaken. Kapel'©. In algemeene ledenvergadering kwam de af deeling tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland bijeen. De afdeeling telt 83 leiden. Voor de vereeniging traden als spwe- keir op Ds. J. D. Schmidt en Ds. A. I Scheele. De collecte bij. die spreekbeurt bedroeg f22,10. De penningmeester deed rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroe gen f 106,82, de uitgaven waren f 98,10, er is dus een batig saldo van f 8,72. De aftredende bestuursleden J. Ze- gers en P. M. Keim werden herkozen. Als afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden benoemd Ds. A. Scheele, J. v. Wingen en M. de Jager Az. Besloten werd f 10 te zenden voor het Kerstfeest en ook een spreke: uit te moo-1 digen dia in het belang der ytictifmg zal optreden. Klce inge. In de maand Mei vestigden zich alhier: van Hoedekenskerke. Ta. van der Linde, B 142; san Hoofdplaat. F. J. Grombeecke, B 115; van Goes, P. J. Crombieecke, B 115; van Hoek, A. J. Gcurand, A 170; van 's Gravenhage, P. J. van der Linde, B 174; van 'sGraven- hage J. Eversdijk, A 142; van Goes, G. A. van der Knaap, B 85; van 's Heer Arendskerke, J. van Schalk, B 173; van 's Heerenhoek, M. Blonunaert, C 49. Vertrokken: J. Dagevos, naar Goes, Oude Singel 70; A. Kesse'aar, naar Rot terdam, Putscklaan 47J. M. v. d. Weeie naar Heeze (N.B.); A. C. K. van der Klooster naar Ouddorp; F. J. Boone, naar Heinkenszand; J. C. Th omen, naar Rheden; S. Clerx, naar Middelburg; A. Daane naar Rotterdam, Bandeliogstr. •45; E. J. Leijs, naar Kapelie A 252; Wed D. G. Elenbaas, naar St. Maartensdijk, Molendijk; A. C. J. van dien Berg, naar Wemeldinge; J. H. C. 1. VeMiuijse, naar Voorburg, Vromenstijmpark 64. Krabbendijke. Ds. F. H. Muller, vroe ger predikant aLhver, beeft zijn beroep naar Eindhoven aangenomen. Hij is thans predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Gorickem. Dit jaar is het veertig jaar geleden, dat het muziekgezelschap Concordia alhier werd opgeripht. Sedert de oprich ting waren directeur de heer J. Ouds hoorn, I. Lybaart, Jac. Welleman, G. Govaierts, C. Tollenaar, M. Kriensie ei thans staat het gezelschap onder leiding van den heer joh. Polderman. Plannen worden geopperd om een festival te hou den. De heer J. M. T. had het onge luk met zijn rijwiel iu aanraking te ko men inet de auto van mej. L. uit Goes, zoodanig dat het voorwiel geheel ver nield werd Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Kwadendamme. De uitslag van het concours gehouden door de handboog- schutterij „Victoria" alhier is als volgt Hoofdvogel, P. Rcmijnse, „Ons Ge noegen", Oudelande; le klep, A. Mol „De edele handboog", Oudelande: 2e klep, E. Nagelkerke, „Vooruitgang zij ons streven", Kwadendamme le zijvogel, P. Zuidhof, „Victoria", Kwadendamme; 2e zijvogel, E. Verdonk, „Concordia", 's Heerenhoekle hoofdkal, B. Vermeu- le, „Willem Teil 11", Ovezand; 2e. hoofdkal, P. v. d. Dries, „Eensgezind heid", 's H er.inhoek; le kl. kal, P. v. Sehaik, „Ons genoegen", Oudelande; 2e kl. kal, G. Zuidhof, „Vooruit gang zij ons stre\©n", Kwaclieinxiammie. Ril.'and-Bath. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk is toezegging van beroep gedaan aan Ds. A. A. Wildschut te Hoo- gesmilde (D.) Vlissin^en. Er zijn nog steeds tal van nieuwsgierigen die de taak der politie zeer bemoeilijken. Zij vormen met ver schillende stakers ophoopingen van men- schen, welke ophoopingen de politie niet kan toestaan. Aan verzoeken om uiteen te gaan, wordt meestal geen gevolg, gegeven en dan moet tot daden worden overgegaan. Woensdagavond werden vele rake klappen uitgedeeld en menigeen mocht een sauve qui peut zoeken. De polit e zal als zich weer dergelijke samenscholingen voor doen, spoediger ingrijpen en de nieuws gierigen hebben het zichzelven te wijten als zij klappen oploopen. Yerseke. Te 's Graveinhage slaagde voor 3de stuurman groote vaart, de heer J. A. de Jager alhier. TWEEDE KAMER. Het belangrijkste uit de Kamerzitting van gisteren is voor ons gewest wel de in terpellatie-Kersten over de in den laatsten tijd getroffen maatregelen t.o.v. het inter communale autobusverkeer, n.l, in ver band met de bestaande wettelijke bepa lingen. Eenige maanden geleden had de heer Kers'en rfeeds vragen gesteld over een speciaal geval jGoesWolfaartsdijksche Veer) en daarop had de 'Minister van Waterstaat geantwoord, dat de gronden voor weigering van een autobusdienst niet bestonden in vrees voor concurrentie, doch in zorg voor een goede en duur zame regeling van het vervoer, die door een te veel aan onderling concurreerende vervoermiddelen zou kunnen worden ge schaad. Dit was ook thans het grootste motief. De heer Kersten bracht de autobus- diensten op Tholen ter sprake De minister antwoordde dat van dit eiland 4 aan vragen waren voor een autobusdienst, 2 hiervan zijn geweigerd, en de 2 andere zijn toegestaan, één voor het Noordelijk en één voor het Zuidelijk gedeelte van het eiland. De mterpellant heeft dit onrecht genoemd, aangezien, op andere plaatsen soms wel S autobusdiensten op het zelfde traject werden toegestaan. Volgens den minister is de genomen beslissing echter volkomen gerechtvaardigd, aangezien van te voren vaststond, dat een exploitatie van alle aangevraagde diensten niet loo- nend zou zijn. Met het oog hierop is aan de jongste onderneming concessie geweigerd. Verder merkt de minister op dat de autobusdienst Wolphaartsdijk-Goes moets worden stopgezet, omdat deze dienst groot nadeel berokkende aan den nog kort geleden geopende tramdienst, waarvoor groote geldelijke offers zijn getroost. Spr. deelde verder mede dat de tot dus ver genomen beslissingen geheel overeen stemmen met de wettelijke bepalingen. Op de ernstige klachten van den inter- pellant over beuadeeling van het platte land, dat hoogen prijs stelt op autobus- verbindingen, beriep minister van der Vegte zich op de verkeerseconomie, welke prevaleert. Dit was ook de strekking van de wet op de openbare vervoermiddelen en een juiste toepassing van deze wet gaat voor den Minister boven de belangen van hen, die een autobusdienst exploiteerden en die in het belang van een goed en duurzaam verkeer soms benadeeld moeten worden. Wetswijzigingen, door den inter- pellant gevraagd, werd dan ook door den bewindsman geweigerd. En eveneens wees mr. van der Vegte af den aandrang van ds. Kersten voor Zondagsheiliging; de Minister beriep zich op het karakter van het Kabinet, dat de indiening van een Zondagswet uitsluit, achtte een absoluut verbod op Zondag onmogelijk en wees er nog op, dat er autobusdiensten loepen, die de menschen naar dekerk brengen. Intusschen bad de staatk. gereformeerde mterpellant de gelegenheid benut om zijn anti-revolutionairen vrienden te verwijten, dat de aanhangers van bet jolig christen dom om deze dingen weinig meer geven! Uit de andere redevoeringen bleek ook, hoe weinig ingenomen men is met de wijze, waarop vele autobusondernemers en het publiek gedupeerd zijn ten voordeeJe van spoor en tram. Tot practiscbe hnlp aan de autobus ondernemers zal de Kamer evenwel niet komen. De „goede oude tijd". Wij zijn een heel eind van den „Goeden Ouden Tijd" af.... Toen de koning van Frankrijk, Lo- dewijk XIV, zei: „De Staat? De Staat, dat ben ikl" Toen Marie Antoinette op de mede- deeling, dat de armen geen brood hadden, antwoordde: „Waarom eten zij dan geen pastei?" Toen booswichten, die de galg ver dienden, de macht over leven en dood van anderen in handen haddentoen het leven van eminente onderdanen van de buien en grillen dier regee- rende heeren afhing. Toen de vorstelijke waardigheid „bij Gods genade" eene heilige traditie in Europa was, terwijl wij thans een ko ningin aan de verkiezing voor een of ander regeeringsllchaam zien deel nemen. Toen ook in ons land mannen en vrouwen om hun godsdienstige over tuiging vervolgd, gemarteld en ter dood gebracht worden. Toen op honderd en een vergrijpen de doodstraf stond, terwijl bij ons de doodstraf ook voor de grootste mis daden al lang afgeschaft is. Toen dronkenschap zoo algemeen was, dat zelfs bij officieele gelegen heden de mannen dronken onder ta fel vielen. Toen er zoo'n vooroordeel tegen schouwburgen bestond, dat de kran ten in Washington geen theater aankondigingen of advertenties durf den te publiceeren. Zelfs in Lincoln's tijd waren de menschen zóó klein geestig, dat zij zijn bezoeken aan den schouwburg streng becritiseerden; en velen meenden, dat zijn dood in Ford's Theater een straf van God was voor zijn zonde. Toen de arbeiders vijftien uren per dag voor vijftien centen, of minder, per uur moesten werken, hoewel men toen voor dat bedrag nog minder koo- pen kon dan thans nu alles door de techniek massa-fabrlcatie begint te worden. Wij zijn inderdaad een heel eind van den „Goeden Ouden Tijd" af, waar sommige menschen met wee moed aan kunnen denken; den tijd, toen lompheid, ruwheid, gemeenheid en onmenschelijkheid in het gewone leven regel geen uitzonderingen waren. Verbetering. Het bruggetje dat de verbinding vormde tusschen het Ravelijn en den Westsingel, en waarover men zich in een der raadszittingen nog wel eens vroolijk heeft gemaakt, is verdwenen. Gemeentewerken hebben het afgebrö ken en zijn daarop met het storten van grond begonnen. Thans bereikt men het Ravelijn van den Westsingel af ook over een flinken breeden weg, die alleen nog wat erg modderig is. Maar ook dit laatste bezwaar zal wel spoedig verholpen worden.Vooral voor de bewoners van het Ravelijn en voor allen die er tijdelijk moeten zijn (o.a. het belastingkantoor bevindt er zich) beteekent deze verandering een verbe tering. Een nieuwe toegangsweg tot de stad is in het leven geroepen. Een andere, die in het leven ge roepen staat te worden, kan ons min der bekoren. Het betreft de plannen om een betere verbinding te maken tusschen den Westwal en de Wijn gaardstraat via de Agnesgang. Deze verbetering zal, naar het ons lijkt met vrij aanzienlijke kosten gepaard gaan. De vraag doet zich voor: „Is een betere communicatie tusschen Westwal en Wijngaardstraat deze uit gave waard?" O.i. moet zij ontken nend worden beantwoord. Benoemd. De heer F. Mays alhier is benoemd tot lid en de heer R. van der Welle tot plaatsvervangend lid van de exa mencommissie voor de hoofdakte. Prachlige staat van dienst. Morgen zal de heer G. Semeijn, een der oudste inwoners van onze stad, 65 jaren in dienst zijn bij de firma Wed. B. Faberij de Jonge, Lange Kerkstraat. Een dergelijk lang .dienstverband bij een particuliere on- derneïng behoort ongetwijfeld tot de uitzonderingen en daarom verdient het hier de aandacht. Het zal den jubilaris zeker niet aan bewijzen van instemming ontbreken. Haven droog. We herinneren er aan dat Maandag a.s. met het jaarlijksche onderhouds werk van de haven een aanvang wordt gemaakt. Gedurende een week zullen de omwonenden, vooral als de zon wat mede wil werken van den lagen Comité ontvangst vreemde journalisten. Men verzoekt ons opname van het navolgende: Het Comité voor de ont vangst der vreemde journalisten ver zoekt ieder, die meent nog iets van het comité te vorderen te hebben, de nota in te dienen bij den penning meester, den heer J. M. van Bom mel van Vloten te Goes, voor Woens dag 13 Juni 1928. Landbouw-Bioscoap. Wederom een programma met twee hoofdnummers, dat ons wordt voorge- -zet. Het eene heet „Kom je ook bij de Marine", met Wallace Beery in de hoofdrol. Het tweede hoofdnum mer is „De terugkomst van den ge- geheimzinnigen ruiter", met William Desmond en Lola Todd. Kantongerecht. Door den kantonrechter zijn ver oordeeld wegens overtreding Jagen in gesloten jachttijd: J. G. te 's Heerenhoek f 15 s. 15 d. met ver beurdverklaring van het geweer; J. G. te Ovezande f 15 s. 15 d., A. V. te Ovezande f 10 s. 10 d., uitlevering geweer of f 5 s. 5 d. Straatschenderij: B. A. B. te Vlake f 15 s. 15 d. •Niet beletten dat de hond die hij bij zich heeft wild opspoort: P. Z. te Goes flO s. 10 d. •Zonder vergunning vee laten loo- pen over eens anders grondJ. d. K. te Wissenkerke f5 s. 5 d. (Zonder vergunning loopen over eens anders grondF. v. d. V. en A. d. K. te Kapelie f 5 s. 1 week tuchtschool, A. v. B., J. d. G. en C. L. te Kapelie een berisping. Openbare weg afsluiten: P. C., A. J. F. en F. W. te Goes vrijgesproken. Buiten noodzaak een beroep uit oefenen waartoe de wet een toela ting vereischt: P. A. S. te Krabben- dijke f300 s. 60 d., 2 maal f200 s. 2 maal 2 mnd. ArbeidswetC. D. te Goes f 5 s. 5 d. Zonder vergunning olie en benzine opgeslagen hebbben: C. D. en L. d. J. te Góes ieder 2 m. f15 s. 2 m. 15 d. Zonder vergunning van B. en W. te Rilland een gebouw öprichten: W. v. Z. te Rilland-Bath f 10 s. 1 Od. Schelpdieren rapen aan voet van een zeedijkG. N. te Goes f 3 s. 3 d. Visschen in Schelde zonder vergun ning P. J. M. P. te Goes f 1 s. 1 d. A. d. N., P. C. V. en A. J. P. te Goes f3 s. 3 d., L. v, B. te Kieldrechl f5 s. 5 d. Met voertuig rijdende geen richting aangeven wanneer men van richting wil veranderen: J. H. te Hoedekens- kerke f 15 s. 15 d. Met voertuig zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. P. te Nieuw en St. Joosland 2 maal f 15 s. 2 maal 15 d. Als schipper in een rijkskanaal va rende met zijn vaartuig, niet voorzien zijn van de noodige reglementen: C. M. te Antwerpen 2 maal f 2 s. 2 m. 2 d. Buiten noodzaak rijden op een rij wielpad anders dan met een rijwiel: J. H. v. d. D. te 's Heer Arendskerke f10 s. 10 d. Met een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. v. L. te Kapelie vrijgesproken. 'Zonder noodzaak rijden met auto over rijwielpad en zonder nummer en letter: W. K. P. te Colijnsplaat flO en f5 s. 10 en 5 d. Met auto rijden zonder rijbewijs: C. J. d. K. te Goes f 5 s. 1 week tuchtschool. Auto besturen onder invloed van al coholhoudende drank: J. A. d. W te Goes f50 s. 25 d., ontzegging de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden. Met een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: N. J, W. te Ossendrecht f25 s. 25 d. Als voren en zonder rijbewijs rij den: A. J. W. te Goes f 15 en flO s. 15 en 10 d. Als voren en zonder licht rijden: J. A. D. te Veere f25 en f 15 s. 25 en 15 d. Met auto rijden en geen signaal ge ven met den hoorn wanneer de zulks noodig is: G. E. M. H. te Baarn f15 s. 15 d. Met een auto te Wemeldinge in ver boden richting in een straat rijden: J. A. J. M. te Roermond f 3 s. 3 d. Met een rijwiel de linkerzijde van een rijwielpad houden: S. S. te Goes f3 s. 3 d. Met een rijwiel niet rechts uitwij ken: H. J. te Wolphaartsdijk berisping. Fietsen zonder licht: J. B. te Nisse f5 s. 5 d. In staat van dronkenschap de open bare orde verstoren: J. G. A. T. te Hansweert f 15 s. 15 d. Dronkenschap 2e herh.L. K. te Heinkenszand 14 dagen hechtenis. Door J. G. te 's Heerenhoek is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2