ROITEMBOER N\ 68. Vrijdag 8 Juni 4928 ilS8 Jaargang* Bij dit nummer be-| hoort een bijvoegsel Een onbevredigend verweer. Uit de Radiowereld Rechtszaken. 8# ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. vaart zou toebrengenWamt is het in het belang van die buitenlanders om de gan- sciie ondierneming te sluiten, dan verlii zen honderden Nederlanders werk brood. Inderdaad, dit wetsontwerp is op ge- bouwd op onvoldoende gegevens van het onderwerp, dat het wil regelen. Het past 7 I volstrekt niet op de practijik, maar steunt Het ik eft vele maan: en geduurd, voor-1 op een voorstelling van zaken, die abso- dat de Regeering haar Memorie van Ant-1 luut niet in overeenstemming is met de woord over het wetsontwerp inzake del werkelijkheid. Het valt niet aan te nemen Naamlooze Vennootschappen bij de Eer-1 dat de Eerste Kamer zich tot dat broddel-' ste Kamer heeft ingediend Deze langdu-1 werk zal willen leunen. Met vertrouwen rige aarzeling, aldus bemerkt men al spoe-lmag dan ook haar beslissing worden af- dig, is toie te schrijven aan het feit, dat| gewacht! het der Regeering niet mogelijk is gieble- ken, steekhoudende argumenten aan tel jïï w -eren legen de vele en gewichtige bezwa-1 iYl6(ïiSCl76 JLvllbPick ren, welke in het Voorloopag Verslag wa ren geopperd.Daarom meet de weife-1 n u tó verdediging van de Regeering wel Gebrekkige kinderen. den indruk maken van e.n poover verweer, I L het Tijdschrift voor sociale genees- en had men gevoegelijk boven dit staats-1 kunde schrijft dr. J. van Assen Jzn. ecu stuk als motto kunnen plaatsen de z:n-1 ariikel, waaraan het volgende is ontleend snede welke op pag. 5 voorkomt: „On-I Gewoonlijk ziet men, in het ejnde van voldoende argumenten, hoe vaak en op hoel het eerste levensjaar en in het tweede verschillende wijzen ook herkaa'd, blijvenI levensjaar de O-beenen komen; daarna ven toch slechts onvoldoende argumenten" I de X-knieën. Bij een onderzoek te Ber- Het is uit den aard der zaak niet doen-1 hjn bleken bijna evenveel kinderen bij huin lijk, binnen dit kader het antwoord der I komst op school een skoliose te hebben Regeering op den voet te volgen. Echter I als in de hoogere klassen, zijn slechts enkele hoofdpunten reeds vol-1 Het spreekt vanzelf, dat de behande- doende om duidelijk te maken „dat de aan-1 van deze afwijkingen in principe een- gevoierde bezwaren onverzwakt zijn blij-1 voudig is. Zoo spoiedig mogelijk trachte ven bestaan. I men den zwakte-toestand te verbeteren Bij herhaling verneemt men uit den Ien zorge het zwakke been niet te mond der Regesring, dat „de ophooping I sterk te belasten. Praktisch is het moei- van macht bij enkele personen1 gemakke-1 lijker deze maatregelen te treffen, dan lijk aanleiding kan geven tot misbruiken". I het er theoretisch uitziet. In vele geval- Met welk recht worden alle naamlooze I le^ toch is het onmogelijk den algemeen:n vennootschappen over één kam gescho-1 toestand te verbeteren omdat de omge- rem Met welk recht worden de oprich-1 vLg, waarin het kind leeft, spot met alle ters eeiner naamlooze vennootschap be-1 beginselen van hygiëne en ook aan zijn perkt in hun contractueel© vrijheid I verzorgers niet de begrippen omtrent dcel- De Regeering meent, dat de positie, I ma'ige voeding en de wenschelijkheld e:oer "welke enkele personen in een naamlooze I goed geluchte woning, open voor het zon- vennoiotschap innemen, alleen mag I licht, kunnen worden bijgebracht Jbenustem op verdiend vertrouwen, en datl I'n deze gevallen is het noodig het als waarborg tegen het ophoopen van allel kind uit zijn omgeving weg te nomen. De macht in de statuten, meerdere rechten aan I ervaring heeft allang gelieerd, dat opine- de aandeelhoudersvergadering moeten woa*-1 ming m een z.:ekenhu:s slecht werkt op dien gegeven. Daargelaten, dat dit laatste I deze kinderen. Zij moeten naar buiten, niet van beteekemis kan zijn bij familie-1 daar juist het gebrek aan licht de weef- veininootschappen, waar bestuur en aandeel-1 sle'ls in hun groeikracht benadeelt. Reeds- houders dezelfde personen zijn, diienen I la^g, voordat de groote heilzame mvloed degenen, die een vennootschap oprichten I van het natuurlijke zonlicht en van ver en hun krachten geven aan leiding en be-1 schillende kunst 1 ichtbr ommen bestudeerd heer, de bevoegdlheid te behouden, zic'h I was, wist men, dat rachitische k nderen door statutaire bepalingen te beveiligen I buiten gebracht moesten worden. Is een tegen overrompelingen van kwaadwillige I verblijf buit.n niet bereikbaar, dan kan aandeelhouders. Ieder, die aandeelhouder I kunstmatig licht met nut aangewend wor- wenscht te worden in een naamlooze ven-1 den. nootschap, kan zich' tevoren van de sta-| Hiernaast moet de voeding geregeld tuten op de hoogte stellen en dus weten I worden, terwijl levertraan (al of n.et met waaraan hij toe is. Bovendien moet hetl phosphor) de phosphor- en kalkretent.e mogelijk blijven, zich door statutaire be-l weer op peil kan komen, palingen te vrijwaren tegen1 overrompelin-1 Doch ook op een vermindering der be- gen van de zijde van toekomstige belang-1 lasting van het zwakke skelet moet gelet stellenden. Waarlijk, de steller van del worden, terwijl men toch voor voldoende Memorie van Antwoord toont zich !ilei> I beweging moet zorgen met het oog op d© een vreemdeling; wie herinnert zich n.et I circulatie- en, de weef stofwisseling. Het wat nog slechts enkele weken geleden ge-I dragen van goed passende steunzolen is schied is bij de HoUandsche Kunstzijde I v5)or de omhnikkende voeten een prach- Industrie, van welke nationale onderne-1 dge be'hanoe.ing. Immers, de bewegengjen ming buitenlanders zich trachtten meester Ivan den voet worden hierdoor allerminst te maken. Uit dit voorbeeld alleen reeds I belemmerd, terwijl de stand ten opzicht© wetsontwerp aan tde Nederlandsche wel-1 van het onderbeen gecorrigeerd en belas- ting van den voet verminderd wordt. Door 110 FEUILLETON DOOR ETHEiL M. DELL. „Zal je een eerlijk spel met me spe len, Boney? vroeg hij. „Beloof je me dat je niet zult terug krabbelen? Doch dan op een anderen toon „Neen, geef maar geen antwoord. Neem me niet kwalijk, dat ik het gevraagd heb. Nou ken ik je". „Dat geloof ik ook", zeide Nap met een zweem van een glimlach. „Je kent me beter dan ik me zelf ken. Je weet zelf, hoe weinig ik te vertrou wen ben". „Ik vertrouw je, Boney, volmaakt, onvoorwaardelijk, uit het diepst van mijn ziel". De woorden klonken plechtig als eeen eed. Hij stak hem zijn hand toe. „En laat me nu slapen". Nap stond op. Zwijgend bleef hij even met de vriendenhand in de zijne staan, alsof hij wilde spreken, maar liiet kon. Dan bukte hij zich. „Slaap lekker,, oude jongen!" fluis terde hij, bukte zich dan nog dieper en kustte het gerimpelde voorhoofd van den man, die hem vertrouwde. Een half uur later ging de deur van de kamer woest open en keek Tawny Hudson naar binnen. De eene broeder sliep den rustigen, weldadigen slaap van een, wiens ziel tot rust gekomen is. De andere zat naast hem en staarde met strakke blikken voor zich uit. Hij verroerde zich niet, ofschoon hij Tawny Hud son op een niet te omschrijven wijze te kennen gaf, dat hij zijn aanwe zigheid opmerkte en niet wenschte, dat hij dichterbij kwam. En gehoorzamend op het onuitgesproken bevel kwam de man niet over den drempel, doch bleef daar eenige oogenblikken staan met de vurige oogen van een monster- achtigen, boosaardigen Indiaan. Toen hij eindelijk wegging, liet hij de deur op een kier staan; een zon derling glimlachje flitste over Nap's gelaat. Maar nog keek hij niet om. HOOFDSTUK XIV. Bij de poort van den dood. De tweede maal, dat Tawny Huc\- son uij, de kamer van zijn meester g e_ jaagd werd, was een prachtige ler.L. dag. 5 y ite de verbetering van den voetstamd, waar door men bel steumvlak gunstiger legt ten opzichte van het been, ziet men gewoonlijk het begeleidende Echte X-been verdwij nen. De O-beenen groeien vanzelf recht alleen met algemeene behandeling, terwijl ook de coxa vara hierdoor bijna altijd tot genezing gebracht wordt. Bij de verkromming van de ruggegiraat wordt veelal de raad gegeven eens af te wachten „of het ook erger wordt". Deze raad is synoniem met af te wachten „tot dat bet alsjeblieft erger wordt". Bij elke lichte ruggegraatsverkromming moet er on middellijk voor gezorgd worden de wer velkolom meer rust te geven. Dit wordt bereikt door dein patiënt 's nachts en en kele uren overdag in 'ngipsbed te laten liggen. Men krijgt den indruk, dat 'n gips- bed niet zoozeer gunstig werkt, omdat de patiënt gedwongen is an rechte noud.ng ta liggen, doch dat de rust, welke het gips- bed blijkens onze ervaringen bij alle moge lijke ziektetoestanden van de wervelko lom (tuber.u ose enz.) geeft, een lie.lzamen invloed heeft. Het spreekt vanzelf, dat het gipsbed zoo gemaakt moet worden, dat de patiënt er aangenaam in Ligt; hij mag er geen geforceerde houding iu hebben, daar dit een ongpwenschten invloed op den algemeenen toestand zou hebben. Ver deeling van golflengten. Naar het „Volk" meldt, heeft in de vergadering van de Union interna tional de radiophonie te Genève, in gevolge de besluiten der Internatio nale Wadïo-Gonferentie van Washing ton, de vcydecling van de golflengten voor Jburopa plaats gehad. Voor den omroep waren op die con ferentie gereserveerd de golflengten 1550188u meter (lang) ien 200—550 (kort). De besluiten zouden 1 Januari 1929 in werking treden. Aan Nederland werd nu door de Union slechts één lange golf (1875 M.) en twee korte golven toegewe zen. De golflengten van Hilversum (1060 M.) en Scheveningen (1950 M.) zullen dus moeten vervallen. De za kelijke omroep komt opnieuw in be handeling in de volgende zitting van den uitvoerenden raad van de Union en de technische commissie, die zal worden gehouden in Augustus a.s. De Nederlandsche regeering be houdt de bevoegdheid, de drie aan ons land toegewezen golflengten te verdeelen over Huizen en Hilversum, Men zal nu mogen verwachten, dat aan den neutralen omroep, de A. V. R. O., die van Hilversum uitzendt, de lange golflengte wordt toegewezen, die in de groofe steden minder aan sto ringen in het algemeen, waarvan die van de tram in het bijzon; Ier on derhevig is dan de korte golflengte. Ligt de korte golflengte te- dicht bij de 600 M., d.w.z. bij die der schepen en kuststafions, dan zullen de luiste raars ook gehinderd worden door de intense radiobericht; yïsseling op de Tot het allerlaatste oogenblik talm de hij en eerst op Lucas'; „Ga Taw ny!" kon hij er eindelijk toe komen te gaan. Zij wilden hem niet eens, zooals Nap, laten blijven tof de chlo roform zijn uitwerking gedaan had. Een grimmige haat laaide op in zijn hart, terwijl hij wegsloop. Wat was die Nap toch, dat hij in een zo o goed blaadje stond? De wolk, die met Nap's komst op Lucas' gelaat gekomen was, had diepen indruk op Hudson ge maakt. Hij had de rimpels en groe ven op het gelaat van zijn meester bes tu- deerd, tot hij ze van buiten kern de. Hij, wist, wanneer angst zijn moe de oogen belette te slapen. Hij wist, wau- neer de geestelijke inspanning me er was dan z,ïjn lichaam kon verdragen. Dat Luctas de terugkomst van zijn broer 'neerlijk vond, betwijfelde hij geen oogenblik, maar dat het voor hem oneindig beter geweest zou zijn, als Nap weggebleven was, daarvan wa' i hij tot n het diepst van zijn ziel °T/ertuigd. En met de zekere intuïtie, tie de onophoudelijke waakza amheid in hem ontwikkeld had, wist h ij, dat Capper er eveneens zoo over dacht. Capper had inderdaad het land over de indringerigheid van het zwarte schaap der familie. Maar Cappen' was blijkbaar machteloos zelfs Cupper, DE WEDSTRIJD HOLLAND-BELG IË, die als eerste van het troost- tournooi te Rotterdam gespeeld werd, is met 31 door de Oranje-ploeg gewonnen. Voor den aanvang van dezen wedstrijd werd de HoUandsche aanvoerder Harry Denis gehuldigd ter gelegenheid van zijn 50sten interland wedstrijd, ter eere waarvan hij werd benoemd tot eere-lid van de N.V.B. De wedstrijd verliep heel vriendschappelijk en werd op kwieke wijze ge speeld. Een gevaarlijk oogenblik voor het HoUandsche doel, waar onez doelman Van der Meulen, weer evenals de meeste keeren zijn reddende armen uitsteekt. Noordzee en in het Kanaal. Dat aan Nederland nog één lange golflengte is toegekend, zal wel voor namelijk moeten worden toegeschre ven aan de zeer goede reputatie, die de Hilversumsche programma's en executanten ook buiten Nederland ge nieten, terwijl ook de prioriteitsrech ten van Nederland op een lange golf zullen hebben gewogen. Een veldwachter voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft terechtgestaan de gemeenteveldwach ter A. H. Z. van Wijdenes, verdacht van verduistering van tweemaal f 3,50 welk geld, toebehoorende aan het vee. verzekeringsfonds, hij onder zich had als administrateur van de noodslacht- plaats. Onlangs heeft verdachte hier voor 12 dagen in voorarrest gezeten, waaruit hij, dank zij de bemoeiingen van zijn verdediger mr. Belonje, werd ontslagen. De verduisteringen zouden dateeren uit 1924. Verdachte beweerde altijd alle gelden, ook deze f 7,— te hebben afgedragen, waartegenover de heer Boot, destijds gemeente-ontvanger, die hem zoo onmeedoogend uit de te genwoordigheid van zijn meester had weggejaagd, was niet bij machte om Nap te verwijderen. Er was een geheimzinnige kracht in Nap, waartegen niemand zich scheen te kunnen verzetten. Hij, Hudson, had die wel honderdmaal gevoeld, had er, ondanks zichzelf voor moeten bui gen. In zijn eigen zwart hart noemde hij het zwarte toovenarij en daardoor groeide zijn haat bijna tot waanzin aan. Hij beschouwde hem als een dui- velsch wezen, dat met helsche mach ten, die ieder oogenblik tegen zijn vijanden aangewend zouden kunnen worden, begiftigd was. En hij vreesde zijn invloed op Lucas, ofschoon hij ondanks al zijn monsterachtige fanta sieën het feit van Lucas' meerderheid erkennen moest. Hij had een zieke lijke vrees, dat op een goeden dag zijn meester onverwacht zou aange grepen worden, want in Nap s toewij ding had hij niet het minste vertrou wen. En met die vrees wakkerde een gloeiende jaloezie dien haat steeds aan. Geen van de diensten, die hij zijn meester bewezen had, of Nap had hem dien ook eens bewezen, doch vlugger, flinker, met die duivelsche handigheid, welke Capper zelfs moest bewonderen en die Hudson nooit zou opmerkte dat hij ze dan ook geno teerd zou hebben. De burgemeester van Wijdenes, de heer De Goede, noemde verdachte vergeetachtig en zei- de, dat de ontvanger zijn werk heel goed verrichtte. De president der rechtbank merkte op, dat het raads- rapporf anders zegt. Het O. M. stelde in zijn requisitoir vast, dat de zaak aan het rollen is gebracht door een tekort van f 177, in de administratie van de begraaf plaats, waarvan het onderzoek uit kwam ten voordeele van den ontvan ger. Daarop viel de aandacht op den veldwachter, van wien spr. zijn slor dige administratie aanhaalde. De ver leiding was groot, omdat controle ont brak. Spr. bepaalde zich tot de f7, omdat voor de andere verduisteringen bewijzen ontbreken. Hij noemde het een ernstig misdrijf en eischte vijf piaanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Belonje te Alk maar, gaf toe, dat verdachte slordig is, maar hij staat overigens goed be kend. Pleiter betwijfelt of verdachte er op uit was opzettelijk verduiste ringen te plegen. Hij meende, dat hef bewijs niet is geleverd en vroeg ver- dachte's vrijspraak. kunnen bereiken. En in zijn binnenste wist de man, dat de meester, dien hij verafgoodde, zich liever liet helpen door Nap dan door hem. En zoo wachtte hij dien lentedag met moordlust in zijn hart om zijn vijand uit de gesloten kamer, te zien komen. Doch hij wachtte vergeefs. Geen hand raakte de deur aan, waartegen hij stond. Binnen in de kamer hoorde hij slechts onbestemde bewegingen en nu en dan Capper's stem, die duide lijk en scherp een bevel gaf. Op zijn verzoek waren er twee doktoren en twee verpleegsters om hem bij het doen van zijn wonder te helpen: twee doktoren, twee pleegzusters en Nap. Langzamerhand drong de waarheid tot den grooten halfbloed, die daar buiten stond te wachten, door. Tegen Capper's zin in, waarschijnlijk on danks diens verbod, bleef Nap bij de operatie zelf. Hef vermoeden groei de snel aan tot zekerheid en een krampachtige verontwaardiging, die aan waanzin denken deed, maakte zich van hem meester. Ongetwijfeld had Capper er vergeefs tegen gepro testeerd, maar hij hij, Tawny Hud son, kon hem dwingen. Woest keerde {iij zich nu om en rukte aan de knop van de deur. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1