RUITENBOER MIJNHARDT-S kiespijn- N°. 67. Woensdag 6 Juni 1928 118® Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën. Binnenland Rechtszaken. [PLttOL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Tsjang's positie Boven Peking wappert de witte vlag Ts jaag tso lin heelt met zijn troepen en de Noordelijke regeer.'ng de stad ver laten en ze ligt thans op n voor den i tocht der Zuidelijken, die vermoedelijk onder Tsjang kai sjek zullen binnenruk ken. Voor zijn vertrek heeft Tsjang tso in een dringend omzcnd telegram door het heele land verzonden, waarin hij zegt, dat hij de vijandelijkheden, niet langer wil voortzetten, daar liet velk reeds te vee] van den oorlog heeft geleden „Hopende, dat China niet t:n ondier zal gaan door dien gang van zaken en dat het bolsjewistische gevaar» dat ik trachtte te onderdrukken, niet zal her le.en, verklaar ik mijzelf onschuldig en met een zuiver geweten tegenover de we reld en die komende generatie". Dit alles klinkt heel fraa:, maar i zal moeilijk kunnen.' geloovem, dat Tsjang tso lin nu geheel is uitgeschakeld - van dien Chineeschen strijd. Hij zal wel van plan zijn, te Moekden zijn kans af te wachten om opnieuw in te grijpen wan neer de Zuidelijken onder elkaar de bij na onvermijdelijk schijnende ruzie krij gen. De vraag is op het oogenblik maar of de Zuidelijken Mandsjoerije onaan getast zullen laten. Dat is op het oogen blik van veel belang, ooidat er moeilijk heden met Japan te wachten zijn indien er pogingen worden gedaan om den strijd naar de provincie ie verplaatsen. Tsjang tso lin is zijn troepen naar Moekden vooruit gereisd, doch n et zon der ongelukken is zijn reis verloopen. Onderweg is er een bomaanslag op zijn trein gepleegd, die echter betrekkelijk goed afliep. Tsjang werd slechts licht gewond, Twee hem vergezellende ministers kw men er minder goed af. Tsjang was ge noodzaakt zijn reis per auto naar Moek den voort t?' zetten. De brug, waarop de bom gegooid was, stond e\en later in vlammen. Vijf wagons van den dicht be zetten trein wierden vernield. De pla van de ontploffing ligt op korten afstand van het hoofdstation te Moekden, waar een groote menigte en ve e troepen ston den. De lijfwacht van Tsjang tso lin, die zich eveneens in den treh bevond heeft terstond van de machinegeweren gebruik gemaakt. Dertig Chimeezem vielen als slachtoffers van Tsjang's mann- n. De Japansche wacht op het station t Moekden vertrok teen zij van d:n aan slag hoorde, natuurlijk naar de plaats van het onüi il. Ze had daar heel wat moeit? de ord? te herstellen. Dit gelukte eerst nalat twe? Chinieezein, die in het bezit van bommen werden gevonden, wa- Hoek KoningsSraat - Magdalenvistraat. SPECIAAL ADRES ÏN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 109 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Geluk 1" Ruw herhaalde hij het woord. „Weet je wel, dat ze me al leen maar duldt, ter wille van jou. Zij zou mijlen ver hier vandaan gaan, maar ze blijft hier voor jou". „Onzin, Boney!" Een flauw glim lachje kwam over het uitgeteerde ge zicht op het kussen. „Ik weet, dat je haar op een duivelsche manier ge griefd hebt. Maar dat zal ze je ver- -geven dat doen vrouwen of schoon ik geloof, dat ze je makke lijker zou kunnen vergeven, als ze je niet had lief gehad". „Je kletst, kerel!" Woest slingerde Nap de woorden eruit. „Ik zeg je, dat er tusschen ons geen liefde bestaat. Ik heb haar liefde lang geleden ge dood. En wat mij betreft ,L,iefde sterft niet", viel Lucas hem kalm in de rede. „Ik weet er alles van, Boney. En geloof me vrij, ik heb het altijd geweten. En als je me zegt, dat je liefde voor Anne Carfax tabletten ren gefusilleerd. Onder het puin vam den vernielden trein lagein vele dooden. Het incident had een bijzondere beteeken.s doordat het plaats had op eem plek, waar de Japanners de bescherming op zich hadden genomen. Te Moekden dacht de menigte eerst dat de Japanners Tsjang tso ln hadden willen dooden. Ze nam daarop een drei gende houding tegenover de Japansche soldaten aan. Toen Tsjang tso lin echter per auto in de stad aankwam, waren gemoederen weer spoedig tot rust ge bracht. De toestand is echter nog zeer gespannen. De doktoren, die Tsjang tso lin onderzochten, hebben verklaard, dat zijn wonden niet ongevaarlijk zijn. De dief onder 't bed. In het Heuvelterrein te Semarang is een poging tot diefstal gedaan in het huis Nieuwe Tjandiweg 37, be woond door den heer Van Marle. Omstreeks twee uur in den nachl ontwaakte mevrouw, die met haai dochtertje sliep in hetzelfde vertrek, door eenig geluid alsof er iets viel. Mevrouw stapte het bed uit, zag aan vankelijk niets, doch overtuigd, dat zij iets had hooren vallen, keek zij ver der en zag op den grond bij het bed de stukken liggen van een spiegeltje uit haar taschje ontdekte tot haar ontsteltenis tevens onder het bed in een gedoken, een inlander. Mevrouw begaf zich weer te bed, en begon toen luide om hulp te roepen, waarop de heer Van Marle, slapend in de aan grenzende kamer, ter hulp snelde. De dief wachtte niet, sprong, zoodra me vrouw begon te roepen, onder het bed vandaan, opende een raam en was in een oogenblik verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en kwam direct ter plaatse, in de duisternis kon er echter geen sprake van zijn, dat de man ontdekt kon worden. De dief moet in den vooravond, toen de familie zich vóór bevond, zich toe gang hebben verschaft tot het slaap vertrek en zich onder het bed hebben verstopt. Toen hij meende dat alles rustig was om zijn slag te kunnen slaan, moet hij te voorschijn zijn ge komen, het taschje hebben genomen en tot inspectie van den inhoud daar van weer zijn schuilplaats hebben op gezocht. Vermoedelijk is toen bij het ruwe openrukken van het taschje het spie geltje daaruit gevallen en gebroken. Op een tafeltje in de slaapkamer lagen een gulden en eenige dubbeltjes. De gulden bleek verdwenen, maar deze vormt dan ook hef eenige, dat na het bezoek van den dief wordt vermist. dood is, dan zeg ik je, dat je liegt!" Weer glimlachte hij flauwtjes. „Maar ik wil je niet bedriegen, oude jongen. Dat is zoo'n armzalige sport. En bo vendien ik heb je noodig. Daar om Plotseling hield hij op. Een zon derlinge verandering was over Nap gekomen, een verandering, zóó on verwacht, zóó weinig passend bij zijn norsche natuur, dat zelfs Lucas, die haar beter kende dan wie ter wereld ook, op dat oogenblik met verbazing geslagen werd. Want plotseling, on verklaarbaar, was Nap's hardheid van hem verdwenen. Het was als het af brokkelen van een rots, die het ge- beuk van tallooze stormen doorstaan heeft, maar nu ten slotte zwichtte on der het druppelen van een zomer buitje. Hij viel op zijn knieën naast hef bed, sloeg zijn armen om het lichaam van zijn broer met zoo'n wanhoops kreet van doodsangst als Lucas nog nooit gehoord had. Was ik maar dood!" riep hij harts tochtelijk uit. „Was ik maar nooit geboren!" Het was een kreet, die uit het diepst van zijn ziel gewrongen werd, een openbaring van lijden, waartoe Lucas hem niet in staat geacht had. Het opende zijn oogen voor veel, dat Een inbroker nee rg es ca o ten In dea nacht van Zaterdag op Z.iUag te ongeveer half 3 bemerkte Ie portie, van de gemeentebedrijven te Delft bij tiet doen \an de gebruikelijke ronde dat er wanorde in de kantoorgebouwen hears .h te. Toon hij in de loka'iteuten ze'f nia- mand bem.rkle, ging hij naar buiten en zag een man wegloopem De portier som meerde hem te blijven staan, doch de man coded hieraan niet, waarop de porten een schot ter schrikaanjaging loste. Teen de man daarna over eon hak klom, los' de portier e:n tweede schot, otwe'k den omgenooden gast door het been g'ng. De kogel was hom dwars door de knie ge gaan. De portier maakte alarm en spoe dig daarna werd de man door de politie per aulo naar het ziekenhuis ve voord. Op hem werden bevonden eon stel inbrekers- werktuigen, rente-zegels en e n bedrag aan geld, afkomstig van het kantoor. De aan gehoudene is een Duitscher. d e nog maar slechts 4 dag.n in ons land -vertoefde. Hij gaf -voor te zijn zekere J. en 28 jaar oud. Een hardnekkige juffer. Zaterdagavond laat werd op den Leid- schen weg bij Den Haag, -door twee polilie-agenten een juffrouw, die daar fietste, aangehouden omdat zij zander licht reed. Zij weigerde van haar fiets te stap pen en wilde eveneens geen naam en adres opgeven. Tenslotte wilden de agenten haar meenemen naar het politie-bureau. Maar de wielrijdster weigerde halsstarrig teloo- pen. De agenten maakten korte metten en pakten haar op om haar op die wijze naar het bureau aan de Louise Hemiëtte- straat te dragen. Maar de Kenau wist zich zoo goed te verweren, dal zij deze pogingen moe ten s-taken. De agenten zetlen de stijfhoofdige dame weer op den grond en toen ging een der ag.nten naar het bui eau om d.n arres lanten-auto te requireenen. Toen deze ter plaatse was aangeko men, werd de stijfhoofdige fietsster in dein auto geladen én zoo naar het bureau gebracht. De politie was echter nog n.et aan het einde van de avonturen met deze lastige arrestante, want nauwelijks op het bureau gekomen, kreeg zij een tce.al, dat zoo lang duurde, dat zij per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis gebracht moest worden. Door een tram geg-r ep en. Toen de [ram ZutphenEmmerik Zon dagavond even bui'.en Hummelo was, kwant uit een zijweg van de boerderij Prieste- rinkhof een Geldersth karretje rijden. Een botsing was niet meer te vermijden. De tram greep het karretje juist op zij. De drie inzittenden, die 36-jarige land bouwer H. W. Lubbers uit El-drik, met zijn echtgenoote en hun vierjarig zoontje, werden zeer ernstig gewond. De man en het kind hadden beiden een eannst, schedelbreuk gekregen. Hun toestand is hopeloos. De vrouw, die eveneens een schedelbreuk kreeg, hoopt men in het le ven te houden. Het karretje werd totaal vernield. Het paard bleef ongeleerd. hij te voren slechts vaag vermoed had. Liefderijk legde hij zijn hand op hef gebogen hoofd. „Maar jongen", pro testeerde hij. „En dat juist, nu je zoo noodig bent." Een diepe snik doorschokte Nap. Wie heeft mij noodig? Ik ben niets dan een lastpost op de wereld, een smaad, een vloek 1" ,Je bent het hoogste in het leven van die vrouw, beste jongen", anfc woordde de vermoeide stem. „Klamp je daaraan vast. Het zal je steunen, zooals God dat altijd gewild heeft". Nap bromde iets onverstaanbaars, maar de zachte aanraking van zijn broer's hand scheen hem te helpen. Hij werd er stil onder, alsof er een tooverkracht op hem lag. Na eenige oogenblikken ging Lucas voort op zijn drenserigen toon, waar in toch zooveel liefde lag. „Dacht je nu heusch, dat ik je beentje wou lichten, Boney? Je schijnt me al heel slecht te kennen. O, het is waar, dat ik' een tijdje gedacht heb onmis baar voor haar te zijn. En misschien is dat ook wel zoo geweest. Zij had niet veel om van te leven. En ook dacht ik, toen je in Arizona niet op dook, dat je haar ontrouw geworden was. En toen vond ik het 't beste te nemen, wat zij nog te geven had en te trachten haar zoo gelukkig tel tien rumoerig congres. 't Is op het congres dier Nederandsdhe secli - dier Intern. Arbeiter H'lfe (I. A. H dat Zondag te Amsterdam werd gehouden, niet maUch toegegaan, Er was nd. oweeniglheid over die ui.itslu'.t'.ng van die z g. groep-Wijnkoop op de huishou delijke vergadering. Toen deze binnen mo.hten komen was er een hevig geroep Man „gooit ze er uit". En daar bleef het niet bij. Poften werden van ta'eitjes af gebroken, om als uitsmijtwapens te fun- geeren Vooral de 'heer en me rouw Brom mert, Wo L'erj en Stan Ponsen' moesten het ontgelden. Zij werden van verschillende zijden aangevallen en speciaal Brommert kreeg er van langs. Mevrouw Brommert drong tu sc'hen die vechtenden in en smeekte de aanvallers haar man niet zoo t? mis handelen. Daarop sprong- Lou de Visser, bet Tweede Kamerlid, van het podium, sloeg oen dier Wijnkoop-mantn n met een knuppel-wandel stok op het hoofd, zoodat de man bewuste'003 neerviel, en mevrouw die hem verzocht haar min te bevrijden, kreeg met denzelfden stok een s'ag op het hoofd, zoodat zij neerviel. Terwijl vrouw op den grond lag, daalde de stok voor den tweeden keer op haar neer. Ver- scheidenen officeelen communisten werd dit te bar en onder 't uitroepen van „lafie vrouwenbeul" drong men De Visser opzij De vechtpartij was inmiddels vrij al gemeen geworden en op dat oogenblik greep de politie 'n, die de aanwezigen uit de zaal :n uit het gebouw de Har monie verwijde-die. Artes'aties vonden n et plaats. Benige gewonden, waaronder Brom mert en zijn vrouw, hebben zich in het B innengasth ui s laten v erb'n 'en De eerste nieuwe ha r ing Aan de Koningin en de Koningin-Moe der is uit Vlaardiingen de eerste n'euwe Hol land sche haring, goedgekeurd door den opper-keurmeester, aangeboden. Deze haring was aangebracht door dun stoomharinglogger „Oranje Nassau" VL 29, van de r-ederij „Doggermaatschappij" te Vlaardingen. Geheime distilleerderij ontdekt. Te Groningen is een zeer geraff ineer de ontduiking der drankwet ontdekt. De caféhouder R. J. W. R. aan den Heere- weg werd er reeds lang van verdacht, dat hij een geheime distilleerderij bezat, doch herhaaldelijke onderzoekingen had den geen resultaat. Thans is wederom een onderzoek ingesteld em op den geur van den drank afgaande ontdekte men onder dien vloer van een kamer een ver trek, waarin een distilleierapparaat met bijbehoorende ingrediënten stemd. Verdeir kwam men tot de ontdekking dat het voer dit toestel bemoodigde gas op fraudu leuze wijze verkregen werd. De caféhouder is gearresteerd. Doodelijk motorongeval De 24-jarige ongehuwde motorrijder J. van der Ban uit Nieuw-Helvoet, as in volle vaart op den Brielschen straatweg tegen een ijskar opgereden. Die motorrijder sloeg over dien kop en overleed eenige oogenblikken later. Het maken als in de gegeven omstandighe den mogelijk was. Maar nooit heb ik me verbeeld, dat ik de grootste plaats in haar hart innam. Ik wist maar al te goed, dat een vrouw wat zij eens gegeven heeft, niet nog eens geven kan. Ik verwachtte dat ook niet. Ik heb het haar nooit gevraagd. Zij gaf mij, wat zij kon, en ik ik deed hetzelfde ten opzichte van haar. Doel met dien koop zouden wij nu geen van beiden tevreden meer zijn. Neen, neen. Wij zullen dit spel spelen als mannen als (broers. En jij moet jouw rol daar in vervullen. Geloof me, Boney, ik wil niets liever dan haar geluk en wanneer ik er bij mijn dood m geslaagd ben die arme vrouw gelukkig te maken, dan zal ik niet ver geefs geleefd hebben." Nap keerde zich plotseling om. „Spreek toch niet van sterven. Jij mag nog niet sterven! En geloof je nu werkelijk één oogenblik, dat ik haar ooit geluk zou kunnen geven?" „Dat denk ik wel, omdat ze je liefheeft". „Maar ik zeg je, dat ze me niet zou willen hebben, als ik haar vroeg?" „Daar weet je niets van. In ieder geval moet je haar in de gelegenheid stellen. Als ze die niet aangrijpt, dan zij niet de vrouw voor wie ik haar houd"* paard van de ijskar sloeg op hol. Later kon het dier gegrepen, worden. De wa der van het slachtoffer, die van een ver gadering te Bnelle huiswaarts keerde, en e\en na het ongeval passeerde, vond zijn zoon badende in zijn bleed op den weg De buitenlandsche journalisten. De AntWvrpsche correspondent van de Maasbode meldt d.d. 3 Juni: De reis der buiten.andsche journalis ten door Nederland heeft daar in. jour- naTistieken kringen heel wat ontevreden heid gewekt. Men verwijt de organiseerende lichamen, de Amsterdamsche pers en de Neder Land- sclhe Journalisten Vereeniginig, dat zij wat Antwerpen betreft een zeer ongelukkig© keuze heeft gedaan. Alleen de Antwerpsche liberale pers een minderheid werd ULtgenoodigd, terwijl de andere Antwerpsche bladen, de Katholieke, totaal gepassieerd werden. De keuze voor Antwerpen wekt hier nog meer bevreemding, wijl de twee uit- genoodigd© liberale bladen bekend staan als weinig sympathiek voor Nederland. Verduistering. De rechtbank te Den Haag uitspraak doende in de zaken die betrekking hebben op de in September j.l. ge pleegde verduistering van f 15.000,— ten nadeele der Haagsche Tramweg maatschappij en de daarop gevolgde heling, veroordeelde den gewezen trambeambte G., die de verduistering pleegde, tot 2 jaar gevangenisstraf. Aan de 6 verdachten van heling, onder wie de 3 gebroeders R., wer den gevangenisstraffen opgelegd van 1 Vs tot 3 jaar, terwijl een der ver dachten werd vrijgesproken. Een berooving. Gisteren deed de 4e Kamer der rechtbank te Amsterdam uitspraak in de strafzaak betreffende de berooving van een 78-jarigen banklooper op den Singel in den morgen van 15 Fe bruari j.l., welken banklooper een tasch,' inhoudende f 15.000,aan geld en een aantal effecten werd ontrukt. De rechtbank verklaarde de beide verdachten, de 26-jarige H. van Kik kert en de 30-jarige P. Veldhuijzen, beiden uit Amsterdam, schuldig aan het ten laste gelegde, overwegende dat van K. en V. een ernstig feit op brutale wijze hebben gepleegd en voorts dat zij eenige weken tevoren plannen hadden gemaakt voor het ma ken van een soortgelijk misdrijf, legde zij Van K. 3 jaar en 9 maanden en V. 4 jaar gevangenisstraf op. Het O. M. had voor ieder 3 jaar gevangenisstraf gevorderd. Smetten Sfuk/oopen „Zij is een heilige", zeide Nap hef tig. „En jij, Lucas jij bent er ook ook een. Jullie bent als voor elkaar geschapen. Zij zou duizendmaal geluk kiger zijn met jou. Waarom wil je, dat zij met een ploert trouwt?" Er kwam een schaduw op Lucas Errol's gelaat, doch maar voor een kort oogenbllik. „Je bent geen ploert, Boney, dat heb ik altijd gezegd. En de liefde van een goede vrouw zal je redding zijn. Neen, je hebt ongelijk. Ik zou haar geen echt geluk kunnen geven. Er is maar één man in de we reld, die haar dat geven kan. En die man ben ik niet!" Hij hield op; zijn oogleden vielen zwaar neer. „Zeg, Nap, ik geloof, dat ik nu zou kunnen ,slapen." „Ja, beste jongen, dat zal wel". Nap stond plotseling op, zette alle zwakheid van zich af; slechts een voor hem niet gewone zachtheid bleef. Dat zal je", zeide hij weer. „Maar nog één ding. Je zult de volgende weken al je kracht voor je zelf noo dig hebben. Wil je ter wille van mij hier verder niet over praten, totdat je weer heelemaal beter bent? Zij zou je hetzelfde vragen, als zij het wist." Lucas sloeg zijn oogen weer op en keek zijn broer onderzoekend aan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1