Gemengd Nieuws Allerlei. Wilde jacht op den dief. Vrijdagmorgen is van den heer H. uit Noordwijkerhout een auto, die op de Veemarkt te Leiden stond, gestolen. Aan de politie aldaar werd hiervan mededeeling gedaan en het nummer van den wagen aan eigen agenten en de politie der omringende gemeenten doorgegeven Des middags ongeveer 5 uur ontdekte de Leidsche politie agent Rozemeyer de ge stolen auto iu de Moschstraat te Leiden Ben achtervolging ontstond, doch doordat de politie-agent op de fiets was, gelukte het de auto, een voorsprong te krijgen De agent wist eveneens een auto machtig te worden Inmiddels was de gestolen auto op het Rijnsburgerpad, een zijpad van den Valkenboomweg nabij de Haagsche Schouw, terechtgekomen De dief liet de auto in den steek en nam de vlucht, doch het gelukte tenslotte den ageut, geholpen door den veldwachter uit Oegstgeest, op den Rijnsburgerweg te Leiden den vluchteling te pakken te krijgen Het bleek de 22 jarige O. uit Leiden te zijn. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De auto, welke intusschen beschadigd was, is naar Leiden teruggebracht. Druk bezoek. Sedert de opening der Nenijto te Rot terdam op Zaterdag 26 Mei j.l. werd deze tentoonstelling bezocht door 85.297 be talende bezoekers. Heidebrand. Zaterdagmiddag is op het landgoed van den heer Krüller nabij den weg van Arnhem naar Hoenderloo een groote heidebrand uitgebroken Onmiddellijk, nadat het te Arnhem bekend was gewor den, dat een groot stuk heide in brand slond, trokken honderden belangstellenden naar het terrein van den brand, terwijl ook een brandspuit van Arnhem, alsmede een honderdtal soldaten van het 19e Regiment zich naar het terrein van den brand begaven, om bet blusschingswerk te beginnen. Met stoomploegen werd om het terrein geploegd, zoodat het vuur bij de groeven gestuit werd. Het aantal belangstellenden groeide steeds meer aan, zoodat op een gegeven moment zeker wel 1000 menschen bij den brand tegenwoor dig waren. Met deze groote hulp is men er ten slotte in geslaagd het vuur te blusschen. Ongeveer 25 H.A. grond waren inmiddels afgebrand Beroofd van f 6000. De politie te Rotterdam wordt bezig gehouden met een geheimzinnige beroo- vingszaak, waarbij een melkbandelaar f 6000 kwijtraakte. Vrijdagmiddag had de 65 jarige melkhandelaar W. van S. in Schiedam zaken gedaan. De man, die aan een hartkwaal lijdt, wilde den terugweg per tram afleggen Daar hij in den tram onwel werd, ging hij echter vtrder loopen Onderweg kreeg hij een paar maal een llauwte, doch steeds kon hij zijn weg weer vervolgen Op den Middensteiger alhier kon hij echter niet veider. Voor een der huizen ging hij op een stoep zitten. Twee kantoorbedienden van een kantoor in de nabijheid vonden den man daar bewuste loos l'ggen Zij brachten hem weer bij Tot zijn groote ontsteltenis bemerkte de melkhandelaar toen, dat hij zijn porte feuille, inhoudende een bedrag van f 6000 kwijt was Het verdwenen geld bestond uit vier bankbiljetten van f 1000; f1500 aan klein bankpapier en vijftig gouden tientjes. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, hetgeen echter zeer bemoei lijVf wordt door het feit. dat de bestolene nie: kan opgeven, waar hij beroofd is Vermoed lijk is d t tusschen Schiedam en Rotterdam gebeurd Tot heden is nog niets van den dader ontdekt Schilder ij en-fabriek. De politie te Frankfort heeft de hand gelegd op een. man, die zich bezig hield met het namaken van schilderijen door oude meesters Het is de schilder Bauman. Door een paar journalisten ondervraagd, zeide hij zich van geen schuld bewust te zijn hij was dan ook niet gevlucht, maar alleen een paar dagen op reis geweest, met het plan zich bij zijn terugkomst bij den rechter van instructie aan te melden Wel gaf hij toe, verscheidene werken van schilders uit de Diisseldorfsche en Mün- chensche school te hebben nageteekend hij had ze echter op de keerzijde duidelijk als copieën gemerkt. Men had ze hem dan ook als zoodanig betaald. Voor wat daarna schilderijen-zwendelaars met zijn werk ge daan hebben, acht hij zich niet verant woordelijk. Ook heeft hij geen etsen ver valscht, zooals de beschuldiging luidde, maar alleen een serie origineele bladen met de hand gekleurd en in den kunst handel verkocht. Hij ontving daarvoor van drie tot vijf mark per stuk; de echte exemplaren kosten in den handel honderd mark per stuk. Baumann leefde in uiterst bescheiden omstandighedenmen houdt hem voor een zenuwlijder, die niet heek maal normaal meer is, zoodat de mogelijk heid bestaat dat de bedriegers van zijn onnoozelheid misbruik hebben gemaakt. Geniale waanzin. Voor Robert M. Brown, student in de architectuur aan de Princeton-uuiversiteit in New-Jersey, is techniek alles. Z'jn uitvindingen hebben methode, al valt over den zin ervan nog te twisten. Hij is zóóver met zijn uitvindigen gegaan, dat tenslotte de bouwpolitie van New- Jersey zich met zijn architectonische nieuwigheden niet meer accoord kon ver klaren. Maar de kopstukken der univer siteit zagen in, met een genie te doen te hebben, en stelden een vertrek geheel tot Brown's beschikking En zoo heeft deze student zich thans een kamer ingericht, als wel niet in de geschiedenis der binnen a-chitectuur zal voorkomen. Het bed staat op een plan kier, dat zich ter halve kamerhoogte be vindt, zoodat daaronder nog plaats is voor een piano En met een soort harpoen, die naast zijn legerstede in een standaard staat, kan hij alle voorwerpen in de kamer naar zich toe visscheD, zon der het bed te moeten verlaten Ook Brown s kamerverlichtieg is zeer vernuf tig Door een hoofdschakelaar kan hij van zijn bed uit het licht in alle ge- wenschte kleuren en schakeeringen in schakelen. Twee wekkers doen in de huishouding dienst. De eerste die ge luidloos fuuctionneert, sluit 's morgens automatisch het venster, zet de verwar ming aan en ontsteekt een electrische kachel, waarop alras een ei wordt ge kookt Na een behoorlijke pauze, waarin alles gereed wordt gemaakt, wekt de tweede wekker den zonderlingen slaper. Komt er bezoek bij Robert M Brown, dan behoeft deze geenszins naar de deur te gaan om drze te openen; neen, tal van draden en snoeren in alle hoeken der kamer veroorloven hem, alweer van zijn bed oit, de deuren te openen en te sluiten. Tenslotte heeft Brown in den muur van zijn badkamer een gat geboord, waardoor een gummislang loopt, die naar wensch, heet en koud water in de werk- (en slaap-) kamer brengt. Al deze uitvindingen en mechanismen, slingeren echter niet maar niet zoo wild in de kamer rond, maar zijn verdekt en bekleed. Waarlijk het toppunt van comfort totdat Robert M. Brown op een goeden dag toch uit bed springt en de deur zelf openmaakt Want als de techniek ook al standhoudt, toch zal eens zijn geduld wel ten einde zijn wanneer hij nog lang in deze vleesch geworden iilmgroteske leven moet 1 Door zijn agenten mis handeld. De Berlijnsche vice hoofdcommissaris van politie, Weiss, is gisteravond te Berlijn bij een botsing tusschen politie en com munisten afgeranseld, echter niet, zooals men zou .verwachten, door de betoogers, doch door zijn eigen politiebeamb en. Op twee verschillende plaatsen in Berlijn kwam het namelijk tot ernstige botsingen Nabij den Alexanderplatz zag de politie zich genoodzaakt, van de vuurwapenen gebruik te maken, waardoor een betooger werd gedood. Het tweede conflict ontstond, toen een groep communisten van de be grafenis van een groep van den Roode Frontstrijdersbond terugkeerde. Volgens de niet tegengesproken lezing van de „Rote Fahne" kwamen vier auto's met politiebeambten aanrijden. De Schupo's begonnen onmiddellijk op de omstanders los te ranselen. Men zag twee of drie agenten een voorbijganger nazetten. Toen de communistische afgevaardigde Hoff mann zich wilde legitimeeren, wilde een Schupo beambte hem met zijn gummistok slaan, doch trof iemand anders Hoffmann was een kennis van den vice hoofdcom missaris. Deze kwam uit zijn auto en ge lastte de politie de gummistokken bij zich te steken. De politie sloeg echter op Weiss los, en hoewel deze herhaaldelijk riep „Ik ben de vice hoofdcommissaris", mocht dit hem niet baten. De gesneuvelde. Generaal majoor Sir Frederick Maurice heeft pas een biografie van generaal Kaw- linson geschreven en in zijn boek vindt men onder andere het volgende grappige voorval verhaald: „W., een gezien generaal, kwam on verhoeds een brigade inspecteeren. Op het laatste oogenblik ontdekte men dat een van de soldaten te dronken was om rechtop te kunnen staan, dus werd hij haastig uit de gelederen weggesmokkeld, op een berrie gelegd en achter het laatste gelid in een deken gewikkeld Toen W. bij zijn inspectie een lichaam (dat hij voor dood hield) op een berrie zag liggen, posteerde hij er zich voor plaatste zieh in de houding en salueerde heel plechtig, terwijl hg zeide «ik salueer den roemrijk gesneuvelde4. Onder de deken vandaan antwoordde een dikke en gesmoorde stem: „Watzeit de ouwe Waar zijn onze dooden. Sir Arthur Keith, een van Engelands vermaarde geleerden, verklaarde onlangs ,/met den dood is alles uit.« De uitspraak heeft veel critiek uitge lokt. Tal van bladen ontvingen brieven en ingezonden stukken van verontwaar digde lezers. Een golf van tegenspraak en verzet deinde over het land, De Daily News ontving o m. een brief van iemand die de vraag stelde„Wan- ueer de dooden leven, waar zijn zij dan ....Waar zijn de inillioenen en nog eens millioenen menschen die vóór ons den dood zijn ingegaan? Voor mij als lid van een Christelijke, gemeenschap lijkt deze kwestie mij zeer belangrijk maar ook zeer moeilijk op te lossen. Elk jaar sterven er 86 millioeu inenschen en volgens de ge leerden is de leeftijd van het menschenras meer dan een half millioeu jaar Ik aan vaard de Bijbelsche mededeeling omtrent het ontstaan van het menschenras en ik weet dat de bevolking der aarde aanvan ke ijk klein was maar toch een onnoe melijk aanta menschen zijn in al die jaren „naar betere gewesten4 vertrokken aldus luidde de bedoelde brief en een ander epistel stelde de vraag, wat denken de meest vooraanstaande leiders op het terrein van bet religieus leven wat denken onze wijsgeeren over de groote vraag waar zijn onze dooden De stroom van vragen gaf de Daily News aanleiding de groote vraag voor te leggen aan „de groote denkers4 onder de Britsche eilandbewoners en dezen ant woordden. Het blad zal de meening verkondigen van Bisschop Knox. Sir Oliver Lodge, Arnold Bennett, G. K. Chesterton, Hilaire Belloc. Hugh Walpole, de Rev. R. J. Campbell e a. Vrouwelijke spion veroor deeld. De vijfde strafkamer van het rijksge rechtshof te Leipzig veroordeelde de vroe gere s'eno typiste, Bertha König uil Ber lijn, wegens verraad van militaire gehei men, met in acht neming der verzachtende omstandigheden, tot twee jaren gevangge- nisstraf, met aftrek van 14 maanden pre ventieve hechtenisbovendien kreeg zij drie jaren eerverlies en vervallen de 1600 mark spionnage-gelden. Zij is de dochter van een Pruisischen majoor en was voor den oorlog als par ticulier secretaresse werkzaam bij den bekenden militairen graaf von der Goltz en graaf York von Wartenburg, en in de jaren 1914 tot 1920 iu de geheime kanselarij van het departement van Oor log Door den Franschen spion Reynolf daartoe aangezet, spioneerde zij van 1925 tot 1927 voor de Franschen en ver schafte hen daarbij de noodige geschrif ten. Voor de oogen der moeder verpletterd. En Wolff telegramuit Behweidritz meldt d d. Voor een vrachtwagen willende uit wijken, reed een met vier personen bezette auto uit Waldenburg, die door den eigen aar zelf bestuurd werd op een drukken hoek het trottoir op. Daar stond een boerenvrouw uit Bunsel- witz met haar beide kinderen voor de eta lage van een winkel. De niets kwaad ver moedende kinderen werden door de auto gegrepen en tegen de etalagekast gedrukt Een knaapje van 4| jaar werd gedood, het andere kind kwam met lichte kwets uren vrij. De moeder bleef ongedeerd. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid dee Red.) Aan de bewoners van Zuid- en Noord-Beveland. Zooals U bekend zal zijn, is op 10 Mei j.l. opgericht „de vereeniging voor Ziekenhuis verpleging in Zuid- en Noord-Deveiand". hen bestuur werd gekozen. Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld. Decon- triDutie werd bepaald op 5 cent per week f2,óü per jaar) per lid met een maximum van 20 cent per week per gezin (f 10,40 per jaar). Ook de groote gezinnen betalen dus nimmer hooger dan dit laatste bedrag. Voor inwonend dienstpersoneel en kinderen boven 18 jaar moet afzonderlijk be taald worden. Voor deze contributie krijgt ieder ingeschrevene per jaar recht op ver goeding voor 25 verpleegdagen a f2,50 Het ligt zeer zeker in de bedoeling zoo spoedig dit mogelijk is, ook tege moet te komen in de operatiekosten. Ongetwijfeld is er voor deze ver eeniging groote belangstelling. Wij ra den ieder, die zich als lid wil doen inschrijven, aan, dit spoedig te doen, want zij, die op 1 Juli a.s. als lid in geschreven zijn, treden direct in alle rechten. Na dien datum krijgt men die rechten pas drie maanden na toe treding. Van vele zijden heeft men ons ge vraagd: hoe gaat het met die aan melding? Hierop zij dit geantwoord: Zooals reeds eerder is gepubliceerd, genieten vereenigingen op Zuid- en Noord- Beveland, die meer dan 100 ingeschre venen (dus de kinderen inbegrepen) aanbrengen en zelf voor de inning der contributie willen zorgen, een korting van 20 pCt. op die contributie. Mogen wij nu vriendelijk verzoeken aan al deze vereenigingen spoedig aan onzen secretaris het benoodigd aan tal aanmeldingsformulieren schrifte lijk aan te vragen? (Adres: Klok- straat 5, Goes). Verder zullen er individueele leden zijn, d.w.z. personen, die zich recht streeks buiten elke organisatie om, aan ons als lid willen opgeven. In Goes zal er voor dezulken een zituur worden gehouden, dat spoedig gepu bliceerd zal worden, terwijl er door ons Bestuur in alle dorpen, zoo mo gelijk, een bode zal worden aange steld. Deze zal dan gaarne de leden inschrijven. Wij zullen met alles grooten spoed betrachten om de vereeniging 1 Juli in werking te doen treden en doen daarom op alle meewerkende orga nisaties en toekomstige leden een dringend beroep op medewerking. Namens het Bestuur: Mr. MES, Voorzitter. A. DE LANGE, Secretaris. Een draadloos station zonder masten. Wij zijn gewoon aan het begrip draad looze zendiuriehting de voorstelling van een serie hooge masten te verbinden, zoo als ieder, die over de Veluwe heeft ge reisd die nabij Kootwijk heeft waarge- genomen Er wordt thans in Dnitschland en wel aan de Walchensee een station voor draadlooze telegrafie ingericht dat geen masten of torens voor de bevestiging van de antenne bezit. Het Walchensee- werk, een van de voornaamste kracht bronnen van Duitschland, verzorgt, door waterkracht gedreven niet alleen geheel Beieren tot baksen toe, Baden en Wur- temberg met electrischen stroom, maar zal ook het nieuwe zendstation bedienen. De Duitsche Telefunkenmaatschappij maakt tiierbij, zooals zij reeds op Java heeft ge daan, gebruik van een tweetal bergtoppen in plaats van masten, cl. den ten Noord westen van het meer liggenden 1757 M. hoogen „Herzogenstand" en den op onge veer 2J K.M. afstand liggenden „Stein" in de nabijheid van de Kochelsee. Tus schen deze bergtoppen is met groote moeite de antenne gespannen. Was dit op zich zelf reeds verre van gemakkelijk, er moes ten bovendien nog bijzondere bescher mingsmaatregelen worden genomen tegen het in het hooggebergte telkens verande rend weer. Sneeuw en rijp kunnen de draden van de antenne zoodanig verzwaren, dat zij breken, wanneer de verhoogde spanning niet wordt geneutraliseerd. Om dit te bereiken heeft men de dra den over een rol gelei 1 en vervolgens aan een wagen bevestigd, die op een hellend vlak staat. De last van den wagen wordt met dien van de antenne in evenwicht gebrachtwordt de belasting van de an tenne vergroot, dan wordt de wagen daar door omhoog getrokken. Zoodoende wordt de lengte van de draden tusschen de berg toppen grooter en wordt de spanning op geheven. Wanneer is kunst geen kunst? Met de even moeilijke als eigenaardige vraag, wanneer kunst geen kunst is. houden zich op 't oogenblik de Amerikaansche douanebeambcen bezig en komen bij het oplossen van deze kwestie tot de meest eigenaardige conclusies. Zoo deelt het Amerikaansche blad Cicerone mede. De invoer van kunstwerken naar de Vereenigde Staren is n 1. belastingvrij, maar nu matigen de douanebeambten zich het recht aan te beslissen, wat kunstwerken zijn en wat niet. Zoo kan het gebeuren dat de uit spraak van deze heeren een groote moeilijk heid kan worden, zelfs een internationaal belang, immersjkunstenaars van alle landen kunnen hun werken naar Amerika sturen. Van de z.g. abstracte kunst hebben de h"eren blijkbaar niet het minste idee, want het gebeurde dat er werken van den be roemden, te Parijs wonenden Roemeenschen beeldhouwer Constantin Brancusi in het douane kantoor aankwamen. Deze kunst werken van marmer, brons, koper en hout, brachten een ware opwinding onder de douanebeambten teweeg, die niet wisten waarvoor zij deze kunstproducten houden moesten. Zij stelden nu als regel vast, dat een kunstwerk, wilde het op dezen naam aan spraak maken, naar de natuur gemaakt moest zijn en dat dus het werk van Bran cusi geen kunst was. De beeldhouwwerken werden dus niet vrij van rechten verklaard, waren zij alleen als marmer, hout of ko per ingevoerd, dan zouden er slechts ge ringe invoerrechten voor betaald behoeven te worden. Daar men hel nu over het doel van deze„dingen4niet eens kon worden, stond men den voorloopigen invoer ervan toe. Toen nu bleek dat de werken voor ongeveer 10.000 dollar verkocht waien geworden, moest er veertig procent invoer rechten van betaald woraen. Dit op grond dat het „juist geen kunstwerken waren4- L?e werken werden dus verkocht als wel degelijk kunst, maar er moest invoerrecht betaald worden, als waren zij „geen kunst4. Kleine, groote en dikke menschen. De gemiddelde grootte van een mensch is ongeveer 165 c.M. Maar erzijn enkele groote afwijkingen. Blijft de lengte bene den 1 M., dan spreekt men van dwergen en bij een lengte van 2 M. en meer van reuzen. Het abnormaal klein blijven is aan verschillende oorzaken te- wijten, zooals Engelsche ziekte storing in de schildklier en storing in de verharding van het kraak been Het gebeurt nogal eens dat dwer gen op lateren leeftijd opnieuw beginnen te groeien, zelfs nog na het dertigste levens jaar. In alle landen leven dwergen of hebben er geleefd en er bestaan betrouwbare be schrijvingen van We noemen den 60- jarigeu dwerg, Hilany Agyfe van den Sinaï, lang 08 c M.den Frieschen boer Wiebe Lokes, 26 jaar oud en 66 c.M. lang, den dwerg Olie Olsen uit Noor wegen, 50 jaar oud en 96 c M. lang. Van een Schotschen dwerg, die 18 c.M. lang was en in een paslei op tafel werd gezet door Koningin Maria, is vermeld, dat hij op zijn 30ste levensjaar nog 27 c.M. groeide. Reuzen komen minder voor dan dwer gen. Meestal zijn ze ook in een of ander opzicht achterlijk, soms verstandelijk, soms ook lichamelijk, wat de innerlijke organen betreft. Maar er zijn ook reuzen bekend, die groote lichamelijke kracht bezaten. De Romeinsche keizer Maximinus Thrax was 2.50 M, lang en kon met zijn vuist den kinnebak van een paard verbrijzelen. Tom my Payne, een Engelsche reus, was op 21 jarigen leeftijd 2 22 M. lang en kon een vol belasten ezel dragen. Een Duit- scher Wilhelm Otto mat op 1 O-jarigen leeftijd 2 14 M. en was in staat een arm, met 50 K.G. in de hand, driemaal achter een uit te steken. De grootste mensch, voor zoover be kend, was de Fin Cajanus, die 2 83 M. mat. Dan komt de Oosterrijker Winkel meier, 20 jaar oud en 2.78 M. lang. Oud worden reuzen maar zelden, op 30 a 40-jarigen leeftijd is het meestal met hen gedaandan raakt het lichaam snel in verval en sterven ze. Een derde lichamelijk afwijkend type vormen de dikke menschen, waarvan het abnormale in het gewicht schuilt. Een gewicht van 100 K.G, is al aanzienlijk, maar in Amerika moet er iemand geleefd hebben van 500 K.G, en een tolbeambte van Durlach moet 800 K.G. gewogen hebben. Dat zijn gewichten, waarbij dat van een vet varken niets is. BURGERLIJKE STAND VAN GOES, Geboren: Wilhelmina Jacoba Johan na d.v. Jan Kopmels en Adriana Ca- tharina Maria Sophia Bazen; Maria d.v. Marinus Oostdijk en Johanna Martina de Pan. Overleden: Josephus Ferdinandus Antonius Boosten 52 j., ongehuwd. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 8 dezer luidt: zwakke tot matige tijdelijk wellicht toenemende veranderlijke wind, waarschijnlijk toenemende bewolking met aanvankelijk weinig of geen regen, weinijg verandering in temperatuur. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 4 Juni 1928. Vlasaanvoer4050 Blauw fl,a f 1,55, 3000 Groningen f 1,15 a f 1,40, 1000 Wit fl,— a f 1,55, 9200 Geel f 1,15 a f 1,55, 500 Dauwroot f 1, a f 1,10. Handel traag. AardappelenZeeuwsehe eigenheimers f 0,a f 0,blauwe f 10,a 110,50, bonten f 10,a f 10,50. Ajuinaanvoer nihil. Groote Egytische f a f Kleine ajuin f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 19,afHaver Canada f 15,a fAd ais Laplata f284. Binnenlandsohe: Tarwe f 18,— a f 15,- Gerst Chevalier n t a H Haver a H Erwten n a Schokkers h a n Bruineboonen a Maanzaad 82,— a K 88,— Karwijzaad n S3, a 35,— Koolzaad H a H Mosterdzaad (geel) f 25,- a It 27,- Kanariezaad n l a H """*7 Lijnzaad (voer) 16,— a n 18,- Lijnzaad (zaai) a n Boekweit H 14,75 a if VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1108, eerste kwaliteit f 0,67 a f 0,69 tweede f0,62 a f 0,65 derde f 0,57 a f 0,60zouters f 0,a f0,export f 0,61 a f0,65. Handel traag.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3