ROITERBOËR N°. 66 Uw Haar Maandag 4 Juni 1928 415" Jaargang. Buitenland I Rechtszaken. Koloniën. Sport. ProVincienieuWs ZOMERSPROETEN ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ÉÉÉffli ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes i 2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 1-5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Nieuws uit Genè\e. Voor de Volkcnbonders is er dieze maand weer buitengewoon veel werk aan dein winkel. Meer dan een dozijn bijeen komsten worden te Genève gehouden, wel ke het geheele arbeidsveld van den Vol kenbond omvatten; politieke vraagstukken, de jurisdictie, de veiligheid, de codi ficatie van het internationale recht, de mandaten, de economische en financleele organisatie, verkeers- en transitokwesties De belangrijkste dezer vergaderingen zijn de 50e Raadszitting en de bijeen komst van het veiligheids comité, welks derde zitting vóór het eind der maand te Genève zal worden gehouden, en die zal zijn gewijd aain le. de tweede lezing der in Maart uitgewerkte ontwerpverdragen en het bestudeeren der bilaterale verdra gen; 2e. het «onderzoek der Duitsche voor stellen tot uitbreiding- der middelen ter verhindering van oorlogen.^ Behalve de mandalencominissie en de commissie voor de codificatie van het internationale recht zal de economische commissie op 25 Juni te Genève bijeen komen ter bestudeering van verschillende problemen der handelspolitiek. Zij zal kennis nemen van de voorstellen van den adviseerenden economischen raad en de uitvoering voorbereiden de besluiten no pens de handelsvrijheid,i,de handelspolitiek de douanenomenclatuur, de behandeling der buitenlanders, de internationale over eenkomsten tusschen de» industrieën. De tweede conferentie \voor de ophef fing der invoerverboden en beperkingen komt op 29 Juni te Genève bijeen. Nog een andere Geneefsche conferentie is van belang n.l. de internat.onaie ar beid sconf eren lie, die o.a. net vraagstuk der voorkoming van bedrijfsongevallen heeft behandeld. De sprekers van alle staten, zoowel de vertegenwoordigers dei regieringen als die van de werkgevers en werknemers, waren het eens, dat de beveiligingsmethoden gelijken tred moeten houden miet de imdustrieele ontwikkeling Meemingsverschil bestond over de vraag, of de verplichtingen voor de wettelijke regeling van de beveiliging in een inter nationale bijeenkomst moest worden vast gelegd. De voorzitter, Albert Thomas en een deel van ,den raad van beheer van het internationale arbeidsbureau, was ,voor een dergelijke overeenkomst. De vertegenwoordigers van de werk gevers stonden hier tamelijk eenstemmig tegenover. De Engelsche vertegenwoordi ger verklaarde, dat het zwaartepunt van ië ongevalsbeveiliging in het bedrijf zelf moet liggen en dat rekening moet worden gehouden met de omstandigheden van elk bedrijf. De vertegenwoordigers van de regee. ringen betoogden, dat i alle partijen, zoo wel de regeeringen als de werkgevers en •nemers tot een regeling van deze beveili ging moeten samenwerken. De vvernemers e.ht-r verklaarden eendrachtig, dat zij veel heil verwachten van .een internationale overeenkomst, en de totstandkoming daar 108 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Bertie drukte zijn hand. „Wou je daarom bij me eten?" „Gedeeltelijk", zeide hij, terwijl hij Bertie's hand vast bleef houden. „Maar ook wilde je je overtuigen, dat wij beiden voor hetzelfde strijden, zij het dan ook met andere wapens. Dat wil je je zeker altijd wel herinneren.. Bertie?" Bertie keek hem een oogenblik strak aan. „Dat zal ik", zeide hij dan on stuimig. „Goed", zeide Nap laconisch. „Het zal geen walk over zijn, maar ik ge loof, dat wij samen het wel klaar zul len spelen". „Amen", zeide Bertie met vuur. Nogmaals drukte Nap zijn hand en ging dan weg. Voor het eerst in hun leven was er een vriendschappelijke verstandhouding tusschen hen. Voor het eerst in zijn leven besefte Bertie, dat er een menschenhart achter dat ondoordringbare masker klopte. an beschouwen als een stap iin de goede richting. Verschillende op de conferentie naar voren gebrachte voorstellen, zullen thans behandeld worden door drie commissies. Een der commissies bestaat u t 42 leden en zal de algemeene veiligheid .vraagstuk ken behandelen, een commissie van 18 le den zal zich uitslu tend met die automati sche koppeling bezighouden^ terwijl een commissie van 24 leden belast zal wor den met de 'be-tudeermg van de veilig heid der havenarbeiders. Na die gifgajramp te Hamburg. Het rijkskabinet hoorde Vrijdag het rapport van de door den rijksminister voor economie aangewezen beambten over het phos geenongeluk te Hamburg. Volgens het rapport was het in den gesprongen ketel aanwezige phosgeen, e>en als de in magazijn nog voorhand.n voorra den uit de demobijiisatiievoorraden vain het oude leger. Die voorraden behoefden niet alle ver nietigd te worden. Veeleer gaf het „bureau de liquidation de materiel de guerre" pro ducten met de economische gebruiksmoge lijkheid in zekeren vomvang vrij. Of de hier betrokken betrekkelijk ge ringe resteerende voorraad indertijd uit drukkelijk werd vrijgegeven, kon tot nu toe niet vastgesteld worden. De wet in zake oorlogsmateriaal is n.et geschonden. De Hamburgscbe politie deelt over het onschadelijk maken van den voorraad phos- geemgas, welke nog in de Stolzenburgp che fabriek aanwezig is, het volgende mede: Twee derde deel van de pbosgeei schen zijn reeds op een lichter geladen. De rest wordt thans aan boord gebracht. Het vaartuig wordt dan verhaald naar een plaats aan de beneden-Elbe, waar geen menschen in de buurt won.n. Daar wordt de voorraad op een stoomschip overge laden. Op een zelfde voorzichtige wijze ge schiedt dan het vervoer van het gas, dat nog in de cylinders aanwezig is. Het phosgeengas zal in den Atlantisc'hen Oce aan worden geworpen en wel op een plaats, welke daarvoor in elk opzicht ge schikt is te achten, en vooral voor het ver keer en voor de visscherij geen gevaar of nadeel oplevert. In strijd met andersluidende geruch ten wordt uitdrukkelijk verklaard, dat sol daten van de rijksweer uitsluitend voor het verieenen van hulp bij het overladen op den lichter zijn aangewezen, terwijl op het vervoer en het onschadelijk maken van het gas wordt toegezien door Ham burgscbe beambten. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Vol doet iedereen. Rechtbank te Middelburg. Toch zijn meubilair. J. J. L„ 35 jaar, wierkmam te Wemel dinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 Febr. j.l. te Wenueldinge, toen hij failliet was verklaard aan den curator Mr. J. Erasinus, valschelijk heeft gezegd, dat hij niets in eigendom had en dat het meubilair :n zijne woning toebehoorde aan HOOFDSTUK XIII. De eindnederlaag. Het was al laat i n dien avond, toen Lucas na een lange en vruchtelooze poging om te slapen, zijn oogen open sloeg en Nap aan het voeteinde van zijn bed zag staan. In de kamer brandde een lamp, die echter heel laag gedraaid was. Eenige oogenblik- ken vroeg hij zich af, of de bewe ginglooze gestalte, die hij zag, daar misschien door een spel van schadu wen getooverd werd. Doch toen hij zich even verroerde, zag hij de stalte ook bewegen en begon hij da delijk te spreken. „Zoo, oude jongen, ben jij daar? Ik had je niet binnen hooren komen! Nap kwam geruischloos naast hem staan. „Praat niet", zeide hij. „Slaap' „Ik kan niet slapen. Ik hield me maar alsof. Ga zitten". Doch Nap boog zich over hem heen en legde zijn handen op zijn polsen. Zijn druk was krachtig en levenwek kend; hij bleef de polsen vasthou- den, als om er nieuw leven aan te geven. „Je kan slapen, als je het probeert," zeide hij. Glimlachend schudde Lucas zijn hoofd. „Ik ben geen goed sujet voor zoo iets. Maar ik stel je bedoeling op prijs." Ccrnelis de Schipper, terwijl deze bewe rengen opzettelijk onwaar waren daar dit meabilair hem toebehoorde. Eisch 6 maanden gevangenisstraf Zonderlinge liefhebberij. P. S., 28 jaar, tuinknecht, en J. L., 23 jaar, werkman, bei.'ein te Hoedekenskerke, werden verdacht dat zij in dein nicht van 2 op 3 Jan. j.l. te Hoedekenskerke een e.scheboom, toebchoorende aan J. de Reij hebben beschadigd. Eisch ieder f30 boete s. 30 d. hecht. Gas met een luchtje. C. P. v. D., 34 jaar. vroeger gasmees- ter te Wemeldinge, werd beklaagd, dat bij als gasmeester of directeur der gasfabriek te Wemeldinge als giften beeft aangeno men en ontvangen van S. Kcmens, verte genwoordiger van de N.V. de Neder- landsche Gasmeterfabriek ..George Wil son" te 's Gravenhage, op 17 Maart 1923 ongeveer f35, op 1 Nov. 1924 ongeveer f50, op 24 Jan. 1924 ongeveer f35, op 13 Dec. 1924 ongeveer f150 en op 12 Dec. 1925 ongeveer f 150, terwijl hij wist althans moest begrijpen, dat die giften hem gedaan werden, naar aanleiding van de levering die de Vennootschap aan de fabriek had gedaan, teneinde hem te be wegen, om zonder daardoor in strijd met zijn plicht te handelen, in zijns bediening iets te doen of na to laten, door b.v. bij leveranties niet al te streng to zijn en zich welwillend over do gedane leveranties u t te laten en zoo mogelijk zelf ook bestel- lingen bij de Vernootschap te doen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Idem. H. v. M., 37 jaar, opzichter aan de gemcenlegasfabriek te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij giften heeft aan genomen van dezelfde vennootschap en wel in Nov. 1922 f40, in 1924 f40, in 1926 f 60. dienende deze giften, om zonder daardoor in strijd met zijn plicht te han delen in zijne bedien ng iets te deen of na te laten. Eisch f50 boete s. 25 d. hecht. Een dreigbriefschrijver. Voor de arr.-rechtbank te Breda stond terecht de arbeider G. A. D. uit Eijnaart, beschuldigd van poging tot afpersing van den landbouwer V, aldaar. In den avond van 20 Januari 1.1. ontving V. een brief uit Roosen daal, waarin hij en zijn gezin bedreigd werden met moord en brand, indien hij niet op een bepaalde plaats f900 in een flesch deponeerde. Beangst door het schrijven, betrok V. langs een omweg de politie in deze zaak, hoewel de briefschrijver met ernstige gevolgen dreigde, wanneer dit zou gebeuren. In afspraak met den brigadier deed V. een zilverbon van 2,50 in een wijnflesch en deponeerde deze op de manier en de plaats, door den anoniemen briefschrijver aange- gegeven. De flesch werd in 't oog gehouden, doch toen zij 's avonds verdwenen was, had niemand gezien wie haar wegnam. Al spoedig werd D. verdacht de schrijver te zijn. Bij hem werd in beslag genomen eenig post papier, waarop de brandbrief geschre ven was. Politiebeambten hadden D. ontmoet op den weg naar Roosendaal tegen den tijd, dat de brief er gepost was. Bovendien was door een her bergier-winkelier van het dochtertje van D. de zilverbon van f2,50, dien de politie in de flesch deed sluiten. ontvangst genomen. In deze zaak werden 9 getuigen gehoord. Verdachte ontkende. De officier van Justitie achtte de ten laste legging bewezen en eischfe een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. „Probeer het", drong Nap aan. Doch de blauwe oogen bleven wijd open staan. „Neen, oude jongen, dat is een te hooge prijs zelfs voor slaap". „Wat bedoel je?" Er klonk iets woests, ja uitdagends in zijn vraag. Lucas antwoordde heel kalm: „Ik bedoel, dat ik bang voor je ben, Boney!" „Onzin!" „Dat mag jij vinden, maar ik weet, wat je probeert te doen?" „Wat probeer ik dan te doen? Lucas zweeg even en keek recht in het harde gelaat boven zich. Dan ging hij door: ,,Ik weet, dat je pro beert me in je macht te krijgen als je kan, me oogkleppen voor te doen en me heelemaal te leiden volgens jouw oordeel. Ik had nooit veel ver trouwen in jouw oordeel, Boney. En ik denk er geen oogenblik aan mij door jou te laten leiden". Er klonk geen verwijt door in zijn vermoeide stem, alleen onwankelbare vastberadenheid. Nap's druk op zijn polsen verzwak te. „Vertrouw je me dan niet?" „Je methoden vertrouw ik niet, beste jongen, niet je motieven". „Maar niet mijn eer?" Naps lippen trokken zenuwachtig bij die woorden. Lucas aarzelde even. „Ik geloof, V erdronken. De le marconist van het stoomschip Blommersdijk", de heer A. P. Gadri. uit Leiden, is na een bezoek aan de Samarinda" van de valreep gevallen en verdronken. KORFBAL. Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van de sportvereeniging „V. I. O. S." te Middelburg, werden aldaar serie-wedstrijden gespeeld. ,,V. V. C. uit Goes wist zich van den tweeden prijs meester te maken. A.s. Woensdag wordt te Kloetinge de volgende competitie-wedstrijd voor de 1ste klas Z. K. B. gespeeld: E. L. T. O.-V. V. C. Provinciale S'.aten. Electrificatie Noord greep. Naar aanleiding van een schrijv.n van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M waarvan Ged. Staten met genoegen kennis nemen, stellen zij voor aan de P. Z. E. M ten behoeve van de electrificatie van de Noordgroep een nadar crediet te veriee nen \an f527.000. In dat schrijven wordt etr aan herin nerd, dat f 485.000 is verleend voor een deel der Noordgroep en dat daarvan aan alle gemeenten op Schouwen-Duiveland St. Phi'ipsland en Tholen medadev is gedaan. Sedert kwamen vele brieven in, waarin wordt aangedrongen op aan dat je aan je eigen zedenwet trouw zoudt blijven", zeide hij eindelijk. „Maar je gelooft toch niet, dat een man, die me vertrouwd heeft, een gemeene poets bakken, in strijd met die zedenwet is?" Weer aarzelde Lucas en gedurende dat zwijgen richtte Nap zich op en stond barsch, onverzoenbaar, hard als graniet, te wachten. „Maak van je hart geen moord kuil", zeide hij cynisch. Op datzelfde oogenblik begon Lu cas te spreken en in zijn toon trilde iets als hartstocht. „Boney Boney oude jongen, heb ik je beleedigd" God weet, dat ik probeerde recht vaardig te zijn. Maar ben je recht uit? Ben je eerlijk? Ik zou mijn ziel willen geven, als ik je kon vertrou wen. Maar beste jongen, vergeef mij ik kan het niet." „Waarom niet?" „Omdat", heel langzaam en moei lijk kwamen de woorden eruit „ik weet, dat je tracht mij een blinddoek voor mijn oogen te binden. Ik weet, dat je jezelf en een ander op offert om mij te misleiden. Je doet het om mij verdriet te besparen, maar zoo waar als God leeft, Boney, je martelt me door dat te doen veel meer dan je beseft. Liever tienmaal sterven dan dat te verduren. Ik kan veel sluiting ook van andere gemeenten en dik wijls klonk er misnoegen uit, dat een ge meente niet in het plan van eersten aanleg was opgenomen. Adressen kwamen in van Burgh, Duivendijke, Ellemeet, Haamste de, Noordwelle, Oud-Vossemeer, Re- nesse, Serooslterke, Stavenisse ea St. An- na'and, alsmede van de Ver. van Burge meesters en Secretarissen ea Ontvangers op Sthouwen-Duive'and en van de Ver. bevordering van het Vieemdelingen- verkcer in de gemeenten Haamstede en Burgh. Voor den raad van Bestuur is die levendige belangstelling het bewijs, dat het verlangen naar electriciteit tot nog toe verborgen bleef wlegens den eisch van garantie door de gemeente, al dient e.%. kend, dat vele gemeenten, vooral op Schou wen-Duiveland, zij het zonder enthousias me, de garantie aanvaardden. In een en ander vond de Raad van bestuur aanlei ding te vragen ook de overige voor de Noordgroep benoodigde gelden te doen toestaan. Daarvan zou hij voorshands nog willen uitzonderen ds gelden, welke noodig zijn voor de voorziening van de gemeenten Tholen, St. Maartensdijk en Scherpe- ni-se, daarentegen schijnt het gewenscht, dat er gelegenheid komt ook de kom van Sint Philips'and, waaromtrent reeds over leg gaande is, van stroom te voorzien, waarvoor naar raming een bedrag van f 12000 noodig zal zijn. Waarvan de totaal geraiaimde som van f 1.000.000 reeds f485.000 werd toege staan, blijft er nog f 515.000 over, waarbij dan komt f 12000 voor Sint Philipsland. De Raad van Bestuur herhaalt de op merking, dat in deze bedragen slechts de kosten der laagspanningsnetten in dc kom men begrepen zijn, doch dat het wel in de bedoeling ligt, daaruit ook de kosten van aanleg van netten buiten de kommen te bestrijden, zoodat later wel een aanvul- lingscrediet noodig zal zijn. Buiten de kommen zullen geen netten worden, ge bouwd. dan indien de rentabiliteit door garanties verzekerd zal zijn. In de kom men zou de Raad echter te dien aanzien de noodigc vrijheid willen hebben en ga ranties alleen dan willen vragen, zooniet redelijker wijze een rendabe'e exploita tie zonder garanties verwacht mag wor den. Ter voorkoming van misverstand wordt er met nadruk op gewezen, dat, zoo dezo crediet aanvrage wordt toegestaan, daar van niet het gevolg zal zijn, dat de geheele Noordgroep voor den komenden winter van stroom voorzien zal zijn. Eerst nadat het besluit tot leuning van f485000 door de Kroon was goedgekeurd, kon met de voorbereiding een begin worden gemaakt ein tot bestelling van de noodige materia len kon eerst worden overgegaan toen da zekerheid bestond van goedkeuring van het contract mot de P. N. .E M. door dein minister van waterstaat. Daarmede zijn enkele kostbare maanden verstreken, zoo dat voorshands de bouw beperkt zal moe ten blijven tot het gedeelte van Schouwen- Duiveland beoosten Zierekzee. doorstaan, maar dat niet dat niet". Er volgde een stilte, een stilte, die levend was door velerlei emoties. Nap's gestalte teekende zich tegen het lamplicht af. Hij scheen nauwlijks adem te halen, en toch was in dat roeroos en zwijlgend staan iets van heftigheid. Lucas lag als uitgeput ook stil. Dan verzamelde hij echter weer al zijn krachten. „Er is maar één uit weg op, Boney. Het dient nergens voor om me langer om den tuin te leiden. Ik weet toevallig, wat jou hier teruggebracht heeft en ik ben dankbaar, dat ik het weet. In de eerste plaats is het toch haar geluk, dat ons hef meest ter harte gaat, niet? En daarom was ik in de eerste plaats zoo allemachtig blij jou te zien. Daarom zal het me geen pijn doen haar naar jou te laten gaan". Eindelijk verbrak Nap zijn stilzwij gen. „Je bent gek, kerel 1" „Neen, Boney, neen ik heb meer ge zond verstand dan jij. Wanneer iemand een leven leidt zooals ik, dan heeft hij tijd, om de dingen van alle kanten te bekijken. Hij moet het wel leeren of hij wil of niet. En ik ben geen schoft. Het lag nooit in mijn bedoeling mij tusschen haar en haar geluk te plaatsen?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1