Uit den Westhoek Buitenland Onze Leestafel. ZOMERSPROETEN ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Stadsnieuws Eerzucht. Met eiken dag, met elk uur dat er slechts vage en onbevestigde berichten komen over redding en reddingskan sen van de „Italia" wordt de kans geringer voor het behpud der dappere mannen, die hun levën waagden voor het bereiken van een ideaal, voor het uitvoeren van een gemaakt plan. Van groot wetenschappelijk of prac* tisch nut kon de tocht van de „Italia niet zijn en de enorme kosten waren geenszins gewettigd voor dit onzekere en weinig beteekenende doel. Waarom deed Italië dat dan? Waar om gaf dat land, dat zijn millioenen zeer goed gebruiken kan nu zoo kapitaal voor een sportleven Noord pooltocht? Deze vraag doet een andere gebo ren worden: Waarom besloot Nobile dezen altijd gevaarlijken en moeilijken tocht te ondernemen op een tijd van het jaar die daartoe het minst ge schikt was? Zoo pemzende over deze twee vreem? de verschijnselen komt er nog een onopgelost raadsel bij: Waarom wei gerde Nobile bij zijn opstijging een goede en nauwkeurige kaart aan te nemen van Spitsbergen, waarop wa ren aangegeven, bruikbare landings plaatsen en geschikte verblijfplaatsen? Waarom eindelijk wees de Italiaan- sche regeering aanvankelijk de gul aangeboden hulp van Noorwegen af om naar de vermisten te zoeken? Het „misverstand" waarin deze weigering is veranderd is de gebruikelijke naams wijziging, welke iemand toepast die een betreurde daad wil herstellen. Waarom dit alles? Op elk dezer vragen past het ant woord dat we er voor vonden: eer zucht. Italië is in de laatste jaren vooral onuitstaanbaar trotsch. Het ïs tot ber stens toe vol van eigenwaan en zwij melt van zelfverheerlijking. Het ge looft in een bijzondere roeping, het meent de wereld te moeten voorgaan, verbeteren, beleeren en desnoods over- heerschen. Italië wil dus overeenkom stig dat geloof een voornaam figuur maken. Daarom werd deze dure expeditie, ondernomen. Déarom werd die reis begonnen iii den slechtsten tijd van het jaar oni anderen Noordpool-reizigers die ge reed staan, vóór te zijn. Daarom wees Nobile de kaart af 'die niet door Italianen of in Italiaan- sche opdracht was gemaakt. Daarom wees de Italiaansche regee ring in bespottelijk en wreeden trotsch den bijstand af van Noorwegen. Daarom offerde het 18 menschenle vens en millioenen lire. Hoe is deze Italiaansche hoogmoed voor den val gekomen. De afgewezen hulp werd spoedig graag aanvaard; de niet aanvaarde kaart bleek hard noo- dig; het barre jaargetijde toonde zijn kracht aan de Italiaansche eerzucht en ook indien nog de „Itallia" terug keert, hoe poover zijn de resultaten. Omtrent het bestaan van land bij de Pool is niets meer zekerheid verkre gen, de grenzen van Nicolaas II land zijn niet gevonden, waarnemingen zijn niet gedaan. Mochten althans die 18 levens nog gered worden. wierpenRotterdam te watier deden k -ons dit bezwaar niet zoo groot, als men [het gemeenlijk doet voorkomen. Het schut ten ging vrij vlug in zijn werk te Hans- weiart, hoewel maar twee van -de drie sluizen gebruikt worden. Met de staking in de Rijnscheepvaart echter was misschien toen het verkeer wel niet zoo groot als het veelal wel zal zijn. Wat hiervan zij, de Nederlandsche re geering spant blijkbaar haar krachten iftj om in de mate van het mogelijke de bruikbaarheid van het kanaal door Zuid- Beveland voor de scheepvaart te ver bete ren. Met de oplossing van de moeilijk heden bij de doorvaart van Maastricht, waar ook het noodige wordt gedaan, is het zeker, dat zij er bij nieuwe onder handelingen beter voorstaat dan voor een paar jaar. Het oude prikkeldraad. Bij het zwemmen in het kanaal Sluis- Bruigge verdronk een 19-jarige leerling van 'het Fransche pensionaat „St. Jo seph" te Sluis. Het was juist op de grens; men ver moedt dat hij in aanraking gekomen is met 'het prikkeldraad, dat iia dien oorlogs tijd door het Kanaal is gespannen. 's Gravenpolder. Woensdag vergaderde de ingelanden van den polder Ooster- Zwake. De rekening 1927-1928 werd vastge steld in ontvangst op 13800,09, in uitgaaf op f3921,98. Nadieelig slot f 121,89. De begrooting 1928-1929 werd vast gesteld op f lld0,93, in ontvangsten en uitgaven. De pol der lasten bedragen f 13 graaf werden geplaatst de heeren I. de per H.A. Op de aanbeveling voor dijk Wilde, J Rijk :n A. J. Blok, zulks p'aats van den heer A. v. Dijl e. Woensdag vergaderde ingelan an den polder Middel-Zwake De reken'ng 1927 1928 uerJ vastg. s'.eld in ont>a:gst n op f5725,45V2. i'i'.gaaf op f5310,49, alzoo ir.iet :en bat.i slot van f414,9öV2. De begroeting 1928-1929 werd op.7 maakt op f2936,39'2 in ontvangsten uitgaven. De polder lasten bedragen f 10 per H.A. Heinkenszand, Ds. Netelenbos, Her predikant alhier, zal 15 Juli a.s. afschel nemen van zijn geme.nte om 22 Juli daar aanvolgende zijn intrede te doen te Roer mond. ier.eke. Naar het Haags.he coroespon- lentieburean mededeelt, is, na langdurige onderhandelingen tussehen het bestuur van de Ned Mij. voor kunstmatige Öesterteeli te te Ieroeks en den heer Kloppenburg overeenstemming bereikt. Zooals men zich zal herinneren, werd indertijd, mede als gevolg van de on zekerheid, geschapen door het optie den van een Am sterdam sche „groep, de heer Kloppenburg uitgenoodigd de be langen van aandeelhouders waar te ne men en werden ten slotte alle oppositie groepen door hem onder zijn leiding li een syndicaat vereemigd. In de daarop aangevraagde en verkre gen buitengewone vergadering! van aan deelhouders werd op voorstel van mi A. F. Teklers besloten, ter behandeling van een 10-tal door den heer Kloppen burg gestelde vragen een speciale ge mengde commissie te benoemen, de sa menstelling waarvan in ondering over leg tusschm bei/de partijen (bestuur en Kloppenburg) zou plaats hebben. Over de samenstelling vain deze commissie is men het echter niet eens kunnen worde. Thans is, na langdurige onderhandel.n- gen de commissie samengesteld Daar'n zullen zitting nemen de heeren; K. J. W. Bernet Kampers, directeur registratie en domeinen, 's Gra\enhage; mr. A. J. F. Fokker v. Crayenstein van Rengerskerke, burgemeester \an Zierik- H. v. Haagen, accountant, lid der accountantsfirma Th. en L. Limperg, Amsterdam; P. A. de Jong, oesterkwee- ker te Tholen; dr. Herman Pieters, ac countant te 's Gravenhage. Als voorzitter zal optreden mr. Fok ker. Vrijdag 8 Juni zal de commissie te s Gravenhage worden geïnstalleerd enen middellijk een aanvang maken met haar werkzaamheden, ten einde zoo mogelijk nog vóór de komende jaarvergadering met haar rapport ter voorlichting van aandeel houders, gereed te kunnen zijn, De eerste helft van 't kreeften seizoen is nu weder gesloten tot 15 Juli De vangst is. vooral door het slechte weer niet gunstig geweest. De aanvoer uit Noorwegen (Pinkster-Maandag kwa men 2000 K.G. aan) drukte bovend.cn den prijs. De hoop is thans gevestigd op Augustus. Voor den bouw van een woonhuis op die boerderij „Zwecdijk" van Jen heer I. Willem sen alhier, werd ingeschreven door: J. C. Waveirijn en Co. te Yerseke voor f9782; Schrijver Goes voor f9720 w. Marteijin te Yerseke voor f 9090; J. van Koeveringen te Schore f8753; Bruijnzeel en Poleij te Yerseke voor f8715; Firma Alewijn te Waarde voor f 8635. Het werk is gegund aan den laags ten inschrijver. Kruiningen. De heer J. Krijger werd in de raadsvergadering van 29 Mei be noemd tot lid van de commiissie tot we ring van schoolverzuim in de vacature ontstaan door de aftreding van den heer H. C. Baarens, niet meer benoembaar. Herbenoemd werden de aflredein.de leden C. P. Jansen Verplanke, J. Visser, C. Hollestelle en D. van dier Peiji. Oudela.ide. In de Woensdagnamiddag gehouden vergadering van den gemeente raad werd na voorlezing en goedkeuring dier notulen van de vorige vergadering, door den voorzitter meegedeeld, dat bij die laatste beproeving van de brandspuit volgens het door het brandweerbestuuir uitgebracht rapport alles prima in orde was. De heer Mol maakte hierbij de op merking, dat het geheele college van B. W. daarbij geschitterd had door af wezigheid. Op het verzoek van L. Looij om een half jaar ontheffing van hondenbelasting wegens vertrek werd met algemeen© stem men gunstig beschikt. Daarna werd voor de zooveelsto maal de begroeting 1927 aangevuld thans met eien bedrag van f 4,08 ten behoeve van het gemeen te bestuijr van Goes voor het be oeken van de Chr. U. L. school aldaar door een leerlinge uit deze gemeente. Vervolgens kwamen in bespreking de DB FRANSCHE FARMANT-TWEED EKKER der luchtlijn Parijs—Berlijn, die op het Keulsche vliegveld neer stortte en in brand geraakte, waarbij de Fransche bemanning en de eenigste Duitsche passagier, Frau Marx (inzet) om het leven kwamen. Het ongeluk schijnt te wijten aan de ondoelmatige constructie van het veel te zware toestel. door de verschillende eigenaren gevraag de koopprijzen \an enkele strookjes gr cm m dien SJkgatsdhen evvg ter wegneming van een paar bochten en op eene gevaar lijke plaats ter verbloeding van den weg. De heer De BakLr, die nogmaals den toestand daar ter plaatse had opgenomen, bleef bij vroeger uitgesproken meaning, dat de weg overal voldoende breedte had behalve bij J. de Jager en dat, als de breiede bermen werden weggewerkt en erhard, men z. i. kon volstaan met af koop van slechts ©ene strook en, verwijde ring van die hooge heg. Aldus werd beslo ten en nu zal getracht worden met J. Jager een schikking te treffen. De voorzi'.ter deelde ten slotte nog me de, dat de rio'eefrimg in dien Achterweg de gemeente plm. f975 kosthiervoo zal iien leeining worden gesloten ad f800. Schore. Bevolking over de maand Mei. Ingekomen: Jacob Moelker en gezin uit Wemeldinge; Jan Houtiepen uit Toulon (Frankrijk); Johannes W. Mocjns en ge zin uit Zaainslag; Dlmgienls Lindenberg en gezin uit Yerjeke; Elisabeth La. West strate uit Ede (G.); Leimtje Pa. Snoep uit Wemeldinge. Vertrokken: Jan Steutel en gezin naar Wem .del in ge; Francois Dronbers en gez n naar Hansweert (gem. Kruinipgen)EL abeth de Puit en Hubredht 'Cs. Maat en gezin allen naar Kru.in'ngen; Cornells Bruijnzeel naar Grave (N.BJ en Janna M. Laban naar Hoorge en Lage Mierde. Vlissingen Hedenmorgen tei 9 uur heeft de deze week in dienst gestelde torpe- dobootjager „Dé Ruiter", gebouwd bij die Kon. Mij. „De Schelde'' Vlissingen erlaten. Aan de sluizen waren met den com mandant der Marine en enkele andere hoofd-officier:n aanwezig de burgemees ter van Vlissingen en mevrouw Van Woel- dieren en de heer P. G. Laernoes, wet houder van Vlissingen. Verder meerdere familieleden en kennissen van de opva renden. Toien de torpedobootjager de sluis uit voer, speelde het Marinemuiziekgezel- sc'hap het Wi ns Ncerlands bloed; terwijl het muziekgezelschap zich op den strek dam had opgesteld en met het Wilhelmus n een marsdh de marinemannen uitge leide deed die nagewuifd met ,,De Rui ter" weg stoomden naar Nieuwe diep. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand Mei. Ingekomen: H. Breen en gezin van Dordrecht, naar Oostzijde ka naal C 63; J. Sleutel en gezin van Schore naar Bonzijweg C 54; H. A. van Koe ver inge van Ahlen Wesifakn (D.)naar Oranjeboomstraat B 92; Pa. de Mul van Krumingen naar Dan.ëlstraat B 65; A. C. J. van den Berg van Kloetinge naar Dorpstraat B 187; C. J. Sinke van Ka- pelle naar Bonzijweg C 40; A. P. Deij van Aardenburg'naar Landzicht A 10; H. J. Jeremiads© van Kattend ij ke naar Oranjeboomstraat B 89b. Vertrokken: J. Moelker en gezin naai' Schore; P. Pasman naar Hoogerheide, Antw. straatweg; J. C. Schipper naar Goes, 'sH, Hendrikskindeiendijk C 16; L. P. Snoep naar Schore, C. H. Ver- heijke, Beverwijk, Toremshaat 29; M. J. C. Visser naar West-Terschelling, To renstraat A 345; T. Warmels en gezin naar Utrecht, Keijzersigracht 13; Ca, Schouwenaar naar 's Gravenhage, Laan van Meierdervoort; Johs. Paaiuwe en ge zin naar St. Maartensdijk; H. J. Danker gezin naar Rekken gem. Eibergen A. H. Dainkaert en gezin naar Kruimm- gen (Hansweert) Dijkstraat 359. Wisaenkerke. Derde Pinksterdag gaf t muziekgezelschap „Apollo op het landgoed ,,Sorgwijk" een muziekuïtvoermg met medewerking van het WLsenkerksche mannenkoor en kinderkoor en de zangver- eieniging „Zang en Vriendschap De uit voering werd door circa 1000 personen bezocht. Op initiatief van de pachter, den heer W. de Jonge, werd een collecte gehouden ten behoeve van een z.eke finan- ciieele en hulpbehoevende. De collecte bracht f32 op. Wilhelmiradorp. Bij te Arnhem gehou den examen voor waterbouwkundig opzich ter slaagde de heer J. P. v. d. Broecke van hier, thans buitengewoon opzichter bij het Hoogheemraadschap „Delfland OVERZICHT. Iets geleerd? Komt de wereld dichter bij den vrede? Heeft d<e wereld van $em oorlog wat geleerd? De laatste vraag is gemakke lijk te beantwoordennatuurlijk heeft de wereld van den oorlog geleerd; hoe zou het anders kunnen? De oorlog heeft in de landen waar die gevoerd is en op de geslachten die hem gevoerd hebben, een onuitwischbaren indruk gemaakt; de een heeft op dien indruk anders gereageerd dan de ander, maar allen zijn het er over eens dat de oorlog zeer verkeerd is ge weest, hoe dan ook. De oorlog moet tot eiken prijs vermeden worden. Dat is te genwoordig het algemeen parool. Maar dat is niet nieuw. Heeft niet Grotius reeds ijverig voor den wereldvrede geij verd ien zijn ideeën niet neergelegd ip een werk dat thans nog altijd den grondslag van iedere vredesbeweging vormtEn in het begin der achttiende eeuw bestonden er al plannen om een soort van Volken bond op te rich tens te Uitrecht, „temidden vtan een volkomen vredelievend volk". Dat is in tussehen pas twee eeuwen later ge schied, temidden van een ander vrede lievend volk. Deze vredelievende volken, dat zijn altijd de kleine of de zwakke volken, zijn er altijd geweest, die zijin steeds anti-militaristisch. Pas als een land tot groofce ontwikkeling geraakt, zooals Nederland in de 17e eeuw, Duitschland op het einde der 19e, wonden zij milita ristisch, moeten zij zich blijkbaar in oor log uitleven. De volken uiten dien drang en de regeeringen gaan daarin mee, dik wijls zelfs schoorvoetend, maar meegaan doen ze toch. Dat is het nu echter, wat de oorlog geleerd heeft aan sommige groote, mach tige landen en volken, dat ze den oorlog niet meer moeten hebben, speciaal in Duitschland en in Amerika, ieder op eigen, geheel verschillende gromden welis waar, maar dan toch ieder, de volken en de regeeringen van den groots ten over winnaar en van den groo'sten overwonnene In andere landen is het nog wat anders. België dat zeer aan het opkomen is of dat nu schijn is of werkelijkheid doet er in deze minder toe *dat vroeger nooit het entameeren van internationale moeilijkheden gedacht heeft, is tegenwoor dig belleques, voor een zeer groot gedeelte des volks althans. Frankrijk blijft altijd hetzelfde, door de eeuwen heen, omdat het zich altijd het uitverkoren volk blijft gevoelen. En Enge'an 1 blijft ook hetzelfde imperialistisch opportuun. Toch nog geen heel erg vaste vredes- stemming! 'tZweeft er nog maar zoowat mee. Ook met Kellog's anti-oorlogsver drag, hoewel dat door vele landen groo- tendeels aanvaard werd Zelfs hoopt men dat het verdrag in Juli gereed kan zijn en dat dan alle voorbehouden, zonal niet opgelost, tegen dien tijd dan met den mantel, niet der liefde, maar des vredies, kunnen worden bedekt. In usschen dan tod nog maar een dekmanteltje; men weet heelemaal niet wat er zich onder verbergt, evenmin als onder de allianties en ententes van vóór 1914. En deze nog maar zeer semi-ideale toestand is dan nog slechts bereikt in de Germaansch-Lah)nscbe wereld, do laat ste gedeeltelijk, want Italië en Roemenië vallen daar vrijwel buiten. Want in den Balkan gaat het gekonkel nog even lustig als vroeger en zijn de volken ook nog even verbitterd jegens elkaar als altijd. En dat allemaal alleen omdat iedere staal en natie vreest dat de ander te groot en te machtig zal worden. Daardoor aanhou dend gewrijf tussehen Italië en den jongen staat ZuM-Slavdë, die zich dezer dagen weer zeer duidelijk gemanifesteerd heeft nog wel juist in den tijd, dat het „vriend- schaps\erdrag tussehen de tweo mogend- heden staat hernieuwd te worden. Stu denten en anderen in Servië hebben de Pinksterdagen gebruikt om tegen Italië te demonstreer en. Anderen weer hebben mieenen te bemerken dat uit Italië naar Bulgarije een zending „sinaasappelen" ge zonden werd, die bij nader inzien echter met uit sinaasappelen, maar u.t bommen en granaten bestond. Of het waar is, is vooralsnog onbekend. Ook het Poolsch-Litausche geschil komt niet tot 'n eind, omdat de Latauers van Wilna als hoofdstad geen afstand willen doien. Eerst gaan ze met de Polein onder handelen en onderwijl nemen ze em grond wet aan die Wilna als hoofdstad aanwijst. Dat is niet de manier van een conflict op lossen, dunkt ons. En verder naar het Oosten behoeven we niet te gaan. China, dat weten we wel, of niet, maar dat het er geen pais en vree is, dat begrijpt ieder, of hij het genie heeft van Chineesche namen te kunnen onthouden of niet. Heeft nu het menschdom van den oor log geleerd? Nu, e.n beetje wel, maar het heeft slechts tot wijzigingen in verschil lende verhoudingen geleid, niet tot af doende verbetering. „Mannequin". Bij H. P. Leopold's uitgevers-Mij. te Den Haag is de tweede druk ver schenen van Fannie Hurst's prachtigen roman „Mannequin". Zooals men zich herinneren zal, stelden we destijds bij de bespreking van het spannende en menschelijke boek dit succes in uit zicht. „De Zeeuwsche polder". Wederom een nieuw Zeeuwsch perio diek. „De Zeeuwsche polder" wordt uitgegeven door D. H. Littooij Azn, te Terneuzen. Het is een maandblad onder hoofdredactie van den heer J. F. Magendans te Middelburg en ge wijd aan de belangen van polders en waterschappen in Zeeland. Vaste me dewerkers zijn Mr. H. v. d. Beke Callenfels, Mr. P. Dieleman en A. v. d. Weyde. De electrificatle. Ged. Staten van Zeeland deelen aan de Prov. Staten mede, dat zij van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. een schrijven ontvingen, dat hen aan leiding geeft het bereids toegezonden voorstel inzake de electrificatie van de Middengroep voorloopig terug te nemen. In bedoeld schrijven wordt medegedeeld, dat bij den Raad van Advies twijfel is gerezen of de rich ting waarin de Raad van Bestuur de oplossing van de kwestie der electri ficatie van de Middengroep zocht, wel de meest juiste was. I l i i' 1 I 1 De ingewijde wist dat iets derge lijks te wachten stond. Het zal hen evenwel verwonderen dat Ged. Sta ten zich zoo erg zacht en voorzichtig over de jongste vergissing van de P.Z.E.M. uitdrukken. Bij den Raad van Advies is n.l. geen twijfel gerezen of de oplossing van den Raad van Bestuur wel de juiste was. De Raad van Advies was er wel degelijk van overtuigd dat het plan absoluut niet deugde. Dit maakt wel eenig verschil uit! Intusschenmodderen we maar weer verder. Opnieuw is de electrifi-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2