VERWACHT Binnenland Gemengd Nieuws Lfaatste Berichten. Na „Euphonia" bij voortduring te heb ben aanbevolen in de gunst van stadsbe stuur en bevolking, eindigde mr. Stieger zijn speech. Hierna voierdiein 'nog het woord die beer Wolss van Kortgeme als voorz. en de beer Blok van Kapelb als eere-voorz. van den bond, welke laatste nog herinnerde aan den pioniersarbeid, dien de tegenwoordige stationschef van Helvoirt, de heer M. v. d. Griend destijds voor den bond 'heeft ver richt. Nadat de ©erewijin was aangeboden, be gaven de afgevaardigden zich weer naar hunne vcrceaiging-n, welke zxh inmiddels op de Groote Markt opgesteld hadden. Vervolgens werd onder een ontzaglijke belangstelling van het jpubliiek de muzi kale wandeling door de stad gehouden, die dank zij de medewerking der politie in prachtige orde verliep. Deelnemende vereeiniginige» waren: „Euphonia", Goes; „Ons Genoegen", Kapielle; „Oefening en Uitspanning" Kat- tendijke; „Houthandel Walcheren", Mid delburg; „Con Affesziome, Kwadendamme „Oefening kweekt Kunst", Wemeldiimge „Concordia", Krabbendijke„Excelsior" Kloetinge; „Ons Genoegen" Nisse; „Ex celsior", 's H. Arendskerke; Mozart", Ierseke; „Voorwaarts", Koudekerke;,,Ril lanclia", Rilland; „Vooruit", Waarde; „Vlijt en Volharding", Souburg; „Excel sior", Middelburg; Apollo", Wissenker- ke; „Prinses Juliana", Baarland; „Schel- degalm", Hansweert en Euterpe", Hein- kenszaind. In alle straten die door de vereenign- gan bezocht werden, bleek hoe men de muziek op prijs stelde. Ramen en deuren gingen wijd open en de lustige deunen haddien toegang tot de huizen en tot de harten der menschen. Te half twee was de ommegang be ëindigd en verzamelden de muzikanten zich op de Markt. Uit 700 instrumenten klonk toen het Zeeuwsche Bondsmarsch hetgeen een zeer massaal effect ople verde. De muzikanten werden zoo luide toegejuicht, dat ze aan een herhaling net konden ontkomen. De directeur van „Euphonia' werd gelauwerd, de muzikanten schalden een fanfare, het publiek appJaudiseerde en zwaaide met handen en zakdoeken Vervolgens nam het concours een aan vang op de Markt, in bat Schuttershof en op de Beestenmarkt gingen de veree- nigjingen hun nummers ten gehoore bren gen. Overal waar geconcerteerd werd wa ren honderden menschen op de been. Bij de loting om de geldprijzen werd Mr. Stieger door den heer Houtekamer namens V.V.V. en het vliegtochtcomité gehuldigd. Bovendien bood 'de heer Hou- tekamer twee medailles aain. De trekking leverde het navolgende resultaat op; De eerste prijs (f 100) viel ten deel aan „Vlijt en Volharding", Souburg; de twee de (f751 aan „Excelsior Kloetinge; de darde (f50) aam „Con Affeszione", Kwa dendamme en de vierde (f 25) aan „O. K. K." te Wemeldingp. De overige korp sen ontvingen alle f 10. Het concours behoorde hiermede tot he,t verleden. De vreugde evenwel nog lang niet. Tot een, zeer laat uur is op twee den Pinksterdag pret en jolijt gemaakt, toen de zon al geruimen tijd ter bedden was, bleef het in de stad nog een, gezellige drukte. Men danste, men zoog en hoste. Kor-t om: Zuid-Beveland was uit. Men v.erde feest zooals Zeeuwen feest weten te vie ren, d.w.z. zonder wanklanken, vroolijk, doch niet uitgelaten. Maandag was voor de bevolking van Goes en omstreken een allergenoeglijkste dag, die volkomen beantwoordde aan de gestelde verwachtingen. Begrafenis I. D. Fransen van de Putte. Het stoffelijk overschot van den heer I. D. Fransen van de Putte, oud-wethouder van Goes, is heden middag op de begraafplaats Oud Eik en Duinente Den Haag ter aarde besteld. Onder de belangstellenden bevonden zich de heeren G. A. Ha- jenius, burgemeester, J. B. de Beau fort, J. C. Massee en vele andere autoriteiten, Zeer veie bloemstukken dekten de baar. Onder deze bevon den zich een krans van commissaris sen van de N.V. Schaerweijder bos- schen te Zeist en van eenige pach ters van het ambacht Cortgene. Aan de groeve schetste burgemees ter Hajenius de verdiensten van den ontslapene, die hij in zijn ambtelijke loopbaan ie Goes sedert vele jaren kende en die langen tijd een sieraad van het gemeentebestuur was. Wan neer er iets te laken viel, dan deed hij dat op een wijze welke bijna een lofbetuiging geleek, en wanneer hij iemand lof had te brengen, dan was hij daarin steeds uitbundig. De tijding van zijn plotselingen dood heeft voor al in Goes groote ontroering teweeg gebracht. Namens het gemeentebe stuur dankte spr. den ontslapene voor het vele dat hij in dienst der ge meente heeft gedaan. Hij voegde een persoonlijk,woord van dank hieraan t0Een zoon van den overledene dank te voor de laatste eer aan zijn va der bewezen. Zendingsdag. Een welgeslaagde Zendingsdag werd vanwege de Classis Goes der Geref. Kerken gehouden op een weide van den heer J. de Bokx aan de 'sHeer Hendrikskinderendijk te Goes. Hef muziekgezelschap „Hosanna" te Goes verleende medewerking. Ds. A. R Lanting van Wolphaarts- dijk, sprak een openingswoord; ver der traden als sprekers op Ds. D. K. Wielinga, oud miss. Dienaar des woords te Soemba; Dr. A. H. Vonk, miss. arts te Keboemen; de heer P. Beukema, onderwijzer aan de Chinee- sche school te Solo en de heer P. Lok, onderwijzer aan de Holl. Chr. School te Magelang. Ds. A. Scheele sprak het slot woord. Ruim 800 personen bezochten deze Zendingsdag. Geslaagd. Het eind-diploma der Handels avondschool werd nog uitgereikt aan onzen stadgenoot de heer J. Verburg. Brandje. Teil huize van dein heer A. K. op die Oude Vischmarkt ontstond Maand,agmiJ dag cierl begin van brand. Een paar em mers water zorgden er e,onwel voor dat de brandweer niet behoefde uit te rukken. Hotelrat. Gisteren kreeg de politie alhier uit Middelburg het bericht dat onze stad wellicht fcezoek zou krijgen van een -hotel-gast, die er gewoonte van maakt onder valschen naam in diverse ho tels te logeeren en zonder voldoe ning van zijn rekening te verdwijnen. De hotelhouders werden gewaar schuwd. Aan deze waarschuwing is het wellicht te danken dat de ge signaleerde in Goes zijn slag niet kon slaan. In een rait. Hedenmorgen vernielde een auto, die in de Kerkstraat achteruit wilde rijden een groote spiegelruit van het kleedingmagazijn „Nederland". De auto bekwam geen averij; de inzittende evenmin. Kantongerecht. Door den kantonrechter zijn ver oordeeld wqgens:f Het wonen in eén woonwagen waar in geen vergunning is opgehangen: R. W. te Eindhoven f 15 s. 15 d. Fietsen over een voetpad: J.d.J. te Kapelle f2 s. 1 week tuchtschool, Z. d. G., adaar f3 s. 3 d. Met schip varen door een rijks kanaal zonder reglementen aan boord te hebben: L. B. te Gent 3 X f2 s. 3 X 2 d. Graven zonder vergunning in een zeedijk; P. v. S., L. v. S. en F. H. v. S. te Yerseke fl s. 1 d. Op marktdag op de Groote Markt een paard laten* draven: J. P. te Roozendaal f 5 s. 5 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. J. S. te Hansweert f 10 s. 10 d„ A. J. S. aldaar f 3 s. 3 d., F. G. al daar f 3 s. 3 d. Zonder noodzaak met een auto over een rijwielpad rijden: H. B. v. d. H. te Amsterdam f 10 s. 10 d. Met een auto in verboden richting in een rweg rijden: J. M. te O. en W.-Souburg f2 s. 2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. C. Z. te Schore, M. H. te Kloetinge f5 s. 5 d. Hooger beroep is aangeteekend door J. T. te Goes, verdacht van het met een motorrijwiel de vrijheid van het verkeer belemmeren veroordeeld tot f 3 s. 3 d., door J. M. P. te Goes verdacht van het met een motorrij tuig de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, ver oordeeld tot f25 s. 25 d. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag ƒ.1. waren aangevoerd: 26 biggen. Het „Groene Kruis''. Gisteren is hier ter stede de jaarlijksche- vergadering van het «Groene Kruis" ge houden. Aan het jaarversag ontleenen we Het aantal afdeelingen bereikte het ge tal 52 door de toetreding van Kruiningen- ilansweert-8chore. Het ledental voor Zee land is tot bijna 20.000 gestegen. Na 1 Jan is nog Refranchement toegetreden. Waarschijnlijk zal er nog een volgen De Districts-commissie te Goes heeft het contiact-ziekenvervoer vernieuwd. Met de Prov. Vereen, tot bestrijding der t. b c en het Wit-Gele Kruis worden onderhandelingen gevoerd over de kwestie der wijkverpleging teneinde te komen tot een algemeene, voor de geheele protineie geldende regeling. Pe rekening van den penningmeester geeft aan: ontvangsten f2080.89, de uit- gaven'f19S9.13, alzoo een batig saldo van f 14.Xi76. Ze werd goedgekeurd. Besloten werd, met 86 tegen 8 stem- Imen de volgende alg. vergadering te hou den in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen De nadere bepaling van plaats werd aan het Hoofdbestuur overgelaten l'e drie aftr 11 B-leden, de heeien Plugge, Abrahainse en Nieuwenhuij-e, «erden herkozen en namen hun benoe ming aan. Het tl. B. stelde vervolgens voor: De Prov. Zeeuwsche Vereen «Het Groene Kruis» draagt haar ontsmettings dienst te Vlissingen op aan de afdeeling Vlissingen „liet Groene Kru:s°, onder dien verstande, dat de inkomsten uil dien ontsmettingsdó nst komen aan de Vlbsing sche a'deeling en de uitgaver, tot nog toe onder de uitgaven van de Prov. Vereen, vallende, komen ten laste van de Vlissingsclie vereeniging vanaf cl. 19C6 Hieronder vallen dus de verz-kering vaD den on'smetter tegen ongevallen, ziekte eo dood, het aanschaffen van materiaal voor ontsmetting, toestellen daarvoor benoo- digd, enz Deze overeenkomst geschiedt tot deze van een van be de zijden opgezegd wordt De voorz. zet de voordeelen van dtze regeling uiteen Betreurenswaardige en afkeuringswaardige feiten, die onder den vorigen ontsmetter plaats hadden en plaats kónden hebben door de moeilijkheid van controle vanwege de Piov Vereen, zullen nu uit blijven door betere controle. Le afd. Vlissingen doet de uitgaven en geniet de inkomsten De tarieven blijven dezelfde Het voorstel aangenomen Aan de stichting Den Dolder (waar zwakke, lierstelbehoevende moeders met of zonder kind leden van Groene Kruisverenigingen worden opgenomeu h raison van f250 per dag) wordt een bijdrage van flüO verleend. De alg v< orzitter van het Groene Kruis de heer Fleischer, verkreeg daarna het woord Spr. woonde voor 4 jaren ook de vergadering van de Prof. afd. Zeeland bij Het verblijdt Sprdat deze vergadering nu beter is bezocht dan de vorige, door spreker bijgewoond. Spr. is er van over tuigd, dat er in Zeeland nog veel te doen is voor bet Groene Kruis en dat die arbeid wordt bemoeilijkt door de eigenaardige ligging der onderscheidene deeli u van Zeeland t.o v elkaar. Spr. dankte de vergadering hartelijk voor de gift voor de stichting Den Dolder waar straks ook Zeeuwsche vrouwen wel. kom zullen zijn. Moord. Maandagavond waren de 20 jarige ■I. B uit lrnsum en zijn meisje, Ynskje Speerstra, van denzelfden leeftijd, naar de kermis te Oudesebouw, bij Akkrum, ge weest. Omstreeks middernacht wandelden zij op den straatweg en kregen ze oneenig- heid. De zuster van Ynskje, die in de buurt wandelde, hoorde het meisje om hulp roepen, doch zij en haar aanstaande kwamen te laat; zij vonden Y. met een ige messteken in den berm van den weg liggen. Nadat J. B. de beide toegescho tenen ook nog ernstige verwondingen had toegebracht, sloeg hij de hand aan zich zelf en gaf zich een snede ic den hals Teen de politie ter plaatse kwam, had het meisje reeds den geest gegeven. De moordenaar, die niet levensgevaarlijk ge wond schijnt te zijn, is naar het diaco- Hessenhuis te Leeuwarden overgebracht. Het meisje moet de verloving met J. B hebben willen verbreken. Zaterdagavond is te Augustinusga de 22-jarige H. Alma doodgestoken. Hij kwam samen met den 21- jarigen R Schievink uit een herberg en geen van beiden was beschonken. Scbievink begon op te snijden, dat hij voor niemand bang was, «Nou ik .ook niet,« antwoorde Alma en op het hetzelfde oogenblik trok Scbie vink, die nog nooit iets met A. gehad had, een mes en stak den ander daar mede boven het linkeroog in het hoofd. Alma is in den nacht aan de gevolgen overleden. De dader is naar Leeuwarden overgebracht. Zich dood gedronken. Zondagavond werd bij de politie te Arnhem gemeld dat een vronw in de Boekhorststraat dood in haar woning was gevonden. Bij een onmiddellijk inges'eld onderzoek bleek dat de vrouw in haar huis was gevallen, vermoedelijk tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank Het lijk werd door de politie in beslag genomen. Gruwel ij ke misdaad. Dezer dagen heeft te Bunschoten een gruwelijk misdrijf plaats gehad. Een spe lende jongen op het erf van J. L had een kinderlijkje zien liggen aan c!en sloot kant. Hij waarschuwde J. L. die zeide niet het lijkje van een kind maar wel van een konijn in den sloot te hebben geworpen. De burgemeester van Bun schoten nam den bedelaar J, L. en diens half toerekenbare dochter een langdurig verhoor af. Zij ontkende echter iets te weten. Uit een nader onderzoek bleek echter, dat de dochter niet lang te voren bevallen moest zijn. De sloot werd afge- dregd en allerlei Jichaamsdeelen als hand jes enz. werden opgevischt. Fr zijn zeer ernstige vermoedens tegen J L en diens dochter. Beide werden gearresteerd en ter beschikking van de Justitie te Utrecht gesteld Betaling gestaakt. Zaterdag heeft de gemeente Posterholl bij Roermond haar betalingen gestaakt, bij een geschil, gerezen omtrent de uitbe taling van f 28.000 voor geleverde elec- triciteit door een inwoner dier gemeente voordat de levering door de stroomverkoop maatschappij in l.iraburg werd overgeno men. De raad van arbitrage had genoemd bedrag aan eischei als vordering erkend De burgemeester wilde deze schuld veref fenen doch de meederheid van den raad besliste andersom En Zaterdagmiddag heeft de deurwaarder beslag gelegd op de gemeente-financiën ten bedrage van 11100. N e n ij to. Zaterdagmiddag is de groot: ivijver- heklstamtoomstellinig te Rotterdam, kort weg „Nenijto" genoemd, geopend. Vele autoriteiten, van wie we noemen Prins Hendrik, woonden de plechtigheid bij De algemeene voorzitter de.- tentoon stelling, de heer B. C. D. Hanegraaff, sprak het openingswoord, waarna de mi nister van arbeid, prof. de. Slotomaker de Bruine een rede hield. Hij wees er op, diait da Nemijto aam heit publiek ©am uitnernieuiitl© gelegenheüd geeft, om onze nijverheid uit eigen aan schouwing te learem kenincm. Na het uitspreken van zijin reide, ver zocht de miniijter den praims, de tentoon stelling te willein opeinem. Daarop sprak de waarnemend - bur ge- meester van Rotterdam, de heer L. de Groot. De Italia zoek. Het laatste bericht van de Italia, dat naar de Noordpool is gevlogen, is Vrijdag morgen 9 uur te Koniugsbaai ontvangen Verder heeft men niets meer gehoord Geen wonder, dat men zieh ongerust be gint. te maken, omdat het luchtschip slechts voor 90 uur benzine aan boord had. Het zou na het opraken van de brandstof nog wel in de lucht kunnen blijven, desnoods weken, maar onbestuur baar en prijsgegeven aan weer en wind De bemanning, die uit 19 koppen bestaat, heeft leeftocht voor 8 weken aan boord. Amundsen gaf te verstaan, dat hij zeer pessimistisch gestemd isindien men er niet in mocht slagen, zeide hij, dedraad- looze verbinding met het luchtschip te herstellen, zou het zoeken naar Nobile betzelfde beteekenen als het zoeken naar een naald in een hooimijt. De Noorsche vlieger luitenant Luetzow- Holm is met een marinevliegtuig naar Tromsii vertrokken, vandaar zal hij zich aan boord van de zeehondenvanger Hobby naar Koningsbaai begeven. De Hobby zal bet uitgangspunt zijn voor alle verdere hulpvluchten. Reuter seint uit San Francisco d.d 28 dezer Een radio-station, dat door de roep. letters A.S.R.A. 03 geïndentificeerd werd als wordende bediend door een lid vau den personeelsstaf der «Universiteit van het Verre Oosten" te Wladiwostok, zond gisteren in vier talen hulptroepen uit voor de «Italia". Het bericht dat hier en te Poitland opgevangeu werd tusschen 5.05 en 7.40, luidt: „S O.8. A.S.—R.A. 03 Lucht schip «Italia* met generaal Nobile in nood. Luchtschip voorzien van draadlooze op golflengte van 4045 meter. Onmid dellijke hulp verzocht". De correspondent t; Oslo van bet «Berl Tagebl seint, dat de Italianen in KiDgsbay aannemen, dat Nobile met zijn luchtschip misschien naar het Oosten is afgedreven en thans hoopt, de kust van f'iberië Keizer Frans Jozef land, Nico- laas II land of Nova Zembla te bereiken. Het uitblijven van berichten verklaart men voorloopig door een waarschijnlijk defect aan de radio-installatie. Deze optimistische opvatting wordt ech ter door velen niet gedeeld. niet, dat als gij beden een advertentie plaatst, morgen de nieuwe klanten in Uw winkel komen. Alleen bet voortdurend onder de aandacht brengen van Uw zaak doet U de vaste klanten behouden en bezorgt U op den duur nieuwe af nemer». NEDERLAND—URUGUAY Men meldt ons uit Amsterdam: Het Nederlandsch elftal, dat den wedstrijd hedenavond tegen Uruguay, spelen zal, is als volgt samengesteld: Van der Meulen, doel; Denis en Van Kol, achter; van Boxtel, Massy en Van Heel, midden; Elfrïng, Buiten weg, Freeze, Ghering en Weber, voor. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Anna Maria d.v. Carl Go- vert Daleboudt en Geertruida Corne- nelia Vermeulen; Maria Anna d.v. Petrus Johannes Siemons en Anna Maria Agnes Mikina; Maatje Marga- refha d.v. Pieter Frederik Schijf en Margaretha Schrijver. Overleden: Jacomina Weezepoel 62 j., echtgenoote van Jan Beuns; Ja- koba Donga 8^ j., weduwe van Hen- dricus Johannes Molhoek. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Ons dagelijksch brood. In het Broodbesluit is o. m. be paald, dat de bereiding, verpakking, behandeling en het vervoer van brood, uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, mogen niet plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huid ziekten aan het hoofd, aan de han den en (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aan raking komen. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn te gen stof, vuil en insecten. GEZONDHEIDSRAAD. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 29 Mei 1928. Aardbeien f 131 a f 145, Spinazie f 15, Aardappelen (groote) f7,40 a f 8,30, Aardappelen (drielingen) f 6,50 a f7,90, alles per 100 Kg., Bloemkool f 13 a f33, Bloemkool (uitschot) f7, Komkommers f 14 a f 20, Kropsla f 4 a f 4,50, Koolplanten f 0,10 a f 0,13, Kipeïeren f 5, alles per 100 stuks, Wortelen flO, Rhabarebr f6,60 a f 6,90, beide per 100 bos. LICHT OP. Woensdag 30 Mei 9.38 uur Donderdag 31 Mei 9.39 uur 448ste STAATSLOTERIJ. 5e klasse 9e lijst. Trekking 29 Mei. f 10004025 6179 9277 13343 14956 17214 f 400: 1092 4385 7210 10632 f 200: 6633 8735 13156 18876 f 100: 3363 5061 5119 5942 6716 7750 7786 8372 8609 10248 10439 10564 12328 14230 14306 14307 15812 16506 18027 18177 19745 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 779.6 te Janmayen. Laagste barometerstand 761.5 te Parijs. Verwachting tot den avond van 31 dezer; Zwakke matige Noord-Ooste lijke tot Oostelijke wind, half tot zwaarbewolkt, droog weer, iets war mer. J - MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in aardappelen, groei: tn en fruit. Nassaukade 158 Amsterdam. Marktoverzicbt der vorige week. Het koude weder blijft aanhouden en overal ruimen de aardappelen op. De vraag is grooter voor alle soorten. Vooral Zeeuwsche Bonten en Blau wen en ook klei en zand-Industrie hebben deze week weder een flinke rijzing te boeken. Drentsche zand- Eigenheimers zijn geruimd. De aan voer van Nieuwe Malta is grooter en de prijzen iets stijgender. Winter- Malta nog enkele kleine partijtjes aanwezig. Nieuwe Malta f 21,50 a f 24, Oude Malta f 15,a f 16, Prijzen waren heden 29 Mei 1928 ZEELAND: p. H.L.of 70 K.G. Laagst Hoogst Bonten f 9,— f 10,— Bonten poters f 5,50 f 6,- Blauwen f 9.- f 10,— blauwe poters f 5,50 f 6,- Klei Industrie f 5,50 f 6,- Zand Industrie f 5.— f 5,50

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3