Rechtszaken. Koloniën. Sport. Stadsnieuws s Graven pol der. Zondagavond kwam de auto van den heer De J. van Kloetinge in botsing met de a ito van den heer de D. uit Goes. Na her'stel'ing van eenige ma- terieele schade konden beiden hunne re'.s vervolgen. Hansweert. jN*a Zaterdag en Zoudag druk te lebben gewekt, is let Maandag nacht aan de firma ïloogenboezem en v d Tak gelukt om het gezonken schip „Circe* met 3 bokken te lichten. Vet schip is in de vlucht haven omhoogge,:et en zal men de lading in andere lichters ove slaan. 's Heer Arendskerke. Tn de Po 1 ouder deze gemeente is Dinsdagmorgen een bejaard man, 'n rek ere B van Goes in een sloot aangetroffen. Voorbijgangers verlosten hem uit zijn netelige positie Kapel'e. De groep aardibeieoteWs ..Al ler Belong", kwam im druk bezochte ver gadering in hét café de Veiling onder voorzitterschap van den herr Johs. Schip per bijeen. In zijn jaarverslag deelde de secreta ris, D. Mal'ekote; mee, dat de vereenig ng 60 leden telt Geleverd werden een op brengst van 47 gemet 91386 K.G. aard beien Yucunda's voor f29 10°/o kooper A. J. v. Liere en een opbrengst van 450 roeden Mad. Malot 6234 K.G. voor f21 90% kooper de rfleer v. d. Ploeg uit Zwijndrecht. Tot controleur benoemde het bestuur den heer Johs. Os se waarde. De penningmeester gewaagde in zijn rekening en verantwoording van een goed slot groot f21,85. Herkozen werden de aftredende be stuursleden Na een drukke bespreking over hoe te verkoopen ■werd besloten te domein veilen. Over exportveiling en verkoop bij het vat volgde een levende bespreking. Bij zeer groote meerderheid werd beslo ten tot verkoop bij het vat, 4 leden stair den voor exportveiling. Staande de vergadering werden opge geven ruim 40 gemet Yucunda's en 750 roeden Mad. Malot. Meerdere opgaven zullen nog volgen en worden ingewacht. Zaterdagmiddag kwam de Vei- lingsvereen. K. B. en O. in algemeene le denvergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer H. A. Nijssen. In zijn openingswoord heette de voor zitter alle leden welkom, de vertegenwoor diger van de Koningin der aarde en de Rijkstuinbouwconsulent de heer v. d. Plas- ache. Met genoegen kon hij meedeelen dat het omzetcijfer circa 5^2 ton bedragende, doet spreken van den groei en den bloei der veiling en die van den» tuinbouw in onze omgeving. Aldus voortgaande wor den arbeidskrachten gevraagd en behoeft niet aan emigreeren gedacht te worden. Spr. wilde niet wijzen op goede sortee ring en verpakking, maar alleen zeggjeto: weet dit, met de kwaliteit vallen of staan onze cultures. Medegedeeld werd, dat de grond achter het veilingsgebouw voor uitbreiding is aangekocht door den heer A. J. van Hee; dat het bestuur vooralsnog niet kon advi- seeren tot aansluiting bij het centraal- bumeau van veilingen dn Nederlanddat de regeling met de S. S. nog niet is be reikt en op bericht nog wordt gewacht voor de morgenuren; die avonduren zijn ge regeld. Verder, dat het bestuur besloot het salaris van den administrateur-boek houder vast te stellen op een maximum kan f 2500 na 8 jaar diensttijd, dit te doen bereiken met een verhooging van f 100 om de 2 dienstjaren; dat den adjunct boekhouder A. C. Schrier op verzoek eervol ontslag werd verleend en in diens plaats werd benoemd de heer P. M. Keim. Rekening en verantwoording geschiedde (door den heer A. D. Snoep, boekhouder. Een saldo-winst werd gemaakt f 8599 63. Een totaal bedrag van f 546513,85 werd geveild nl. 382893 K.G. aardbeien, 108.680 K.G. kersen, 591.659 K.G. kruisbessen, 113602 K.G. zwarte bessen, 33154 K.G. frambozen, 217050 K.G. roode bessen, 57875 K.G. pruimen, 541.369 K.G. peren, 24847 K.G. boonen, 2065576 K.G. appelen, 182.469 K.G. kroet, 45.652 stuks eieren, boomgaarden f 4529. Namens de commissie bot nazien van de rekening 1927-1928 adviseerde de heer F. Dominicus tot vaststelling. Aldus werd - besloten. Benoemd werden voor 1928-1929 heeren H. P. Ganzeman, C. P. Voge laar en F. Dominicus. De contributie der leden werd vastge steld op f 1. Vaststelling heffing van het veilingspercentagegroote veiling, 2 pet. kleine 4 pet., boomgaard 3 pet. en eieren- veiling 1 pet. De emballage regeling werd ingiewiLagd zooals het bestuur die voorstelde. De heer Jansen uit Goes wilde meer viemiiming. Hierop kon niet ingegaan wor den om financieele redenen. Bij voorkómende zaken wekte de heer P. Scheele op tot aansluiting bij het Cen traal bureau Spr. wiees op de ïeclame voor onze artikelen die gemaakt worden en is tegen parasiteeren. De heer H. P. Ganseman was voor aan sluiting en sloot zich volkomen bij den heer Scheele aan. Die heer F. Dominicus kon niet tot aan sluiting adviseeren. De voorzitter verdedigde de bestuurs- idee die goedgekeurd werd. Nadat door den heer De Wit liit Goes der traditie getrouw, gewezen werd om het lijntje strak te houden met verstrekken van aredieten en dit door den voorzitter werd verzekerd, werd deze vergadering besloten. Daarna kreeg de heer v. d. Plassehe het woord tot het houden van een lezing Die heer v. d. Plassehe bepaalde aller eerst zijn gehoor bij de groote belangstel ling bij telers en alle lichamen die de wei- va art wenschen te bevorderen. Spreker staafde d.t met resultaten van de telling 1926. Overal is er uitbreiding van den tuinbouw waar te nemen. Enkele jaren geleden durfde spreker niet komen met aansporing voor kassen bouw en nu! een aantal zijn reeds verre zen. Een algemeene op waking valt waar te nemen. Moesten vele landbouwerszon.n wachten op hofsteden, nu kan men zich werpen op den tuinbouw. Die een kan den ander opwekken en helpen. Niet eerst wanneer de zaak be dorven is uitzien naar verbetering, maar voorkomen, dit zij eisch. Dikwijls wordt gewezen op het afhan kelijk maken \an het buitenland. Spreker wees op de middelen van vervoer en het niet meer zijn van afstanden. Sommigen durfden wijzen op het aan bederf onderhevig zijnde; dit valt weg bij goe.de kwaliteit, sortcering en verpakking. Het toenemend gebruik van. vruchten valt overal waar te nemen en het meer eten van groenten. In plaats van. krenbe- koeken nemen nu de boerinnen witlof en tomaten mee. Spreker wees op goede inrichting der bedrijven, op voldoende bemesting op plan ten, ziektebestrijding, de wijze van ver koop, verbetering van onderwijs, betere verkeersmiddelen, betere organisatie, enz. Er moeten echte tuinbouwers gevormd worden die behalve goede prijzen ook de Lust tot het tuinbouwbedrijf zoo hoog mo gelijk weten pp te voeren. Spreker eindigde met de telers' een goed jaar toe te wenschen, goede vruchten en hoogs prijzen. De voorzitter dankte voor het naar vo ren gebrachte en hoopte dat winst met het gehoorde mag gedaan worden. Middelburg. Naar wij vernemen is de heer H, Dronkers voornemens binnen kort af te treden als directeur van het kantoor Middelburg der Bank Associatie. Hij zal echter als adviseur der Zeeuwsche kantoren aan genoemde instelling ver bonden blijven Op I September a s. zal bet 25 jaar leden zijn, dat de heer Dronkers bij het toenmalige correspondentschap der Crediet vereeniging, nu opgenomen in de Bank- Associatie, opgenomeu werd. Met de electrische trams Middelburg Vlissingen zijn gedurende de Pinksteidagen vervoerd 31.036 passagiers tegen 32.140 in 1927. Den eersten Pinksterdag werden ver voerd 7282, den tweeden 12 005 en den derden 11 749 Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is voor bet doctoraal examen H. C. Ittmann te Middelburg. Ovezand. In de vergadering van het waterschap Ovezand varen 18 ingelanden present of vertegenwoordigd. De rekening werd goedgekeurd in ontvang en uitgjaaf op respectievelijk f 11125.67V2 en f 10204,21 V2 alzoo met f921,46 goed slot. De begroeting werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf elk op f 11689,34 met f 15,60 polder la sitein pier H.A. voor schot- bare gronden en f 12 voor de vroonien. Vrijdag vergaderde de raad. Aan wezig waren de voorzitter, 6 leden en de secretaris. Afwezig J. J. Mol met kennis geving. Op een verzoek van ,,De Hanze" om te willen aandringen op een bezorg'ng der uitgaande brieven aan den middagtrein van ongeveer 1 uur, werd beslaten ter be- voegder plaatse dit verzoek aan te be velen. De begrooting van den vleeschkeu- ringsdienst 1929 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f2950. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur van 1927 werd vastgesteld in ontvang op f 14762,99 en in uitgaaf op f 12497,47V2 alzoo met een goed slot van f 2265,51 V2. Wolphaartsdijk. Donderdag hield de vereeniging Weegbrug „De Hoop" haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de stichtitnigs- kosten met Levering en. plaatsing der weegbrug en het bouwen van het ge bouwtje de som van f2017,11 bedroegen. Aan weegloon was ontvangen f 1295,13 uitgegeven aandeelen 76. Aan dividend werd uitgekeerd aan aandeelhouder* 6%. Als weger werd herbenoemd H. van Leer dam en als reserve-weger D. Meeuwse. Het weegloon voor 1928-1929 werd vast gesteld als volgt: bieten, voor aandeelhou ders 15 cent per 1000 K.G aardappelen, ajuin, hooi en stroo einz. enz. 20 cent per 1000 K.G., vee 25 cent per stuk. Als be stuurslid werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer A. Weij'ns. Het reservefonds is groot f314,77. Wemeldinge. Aan dhr. L. van Koeverir.ge, rijksveldw. brig. tit. alhier, is overeenkomstig zijn verzoek met in gang van 1 Juli a.s. eervol ontslag ver~ leend Met ingang van 1 Juli a s. is tot buitengewoon opzichter bij de Zuid rzee- werken benoemd de beer 0 Kosten Hz. met standplaats Kornweddenzaud (Fr). Yerseke. Voor de betrekking van nacht wacht hebben zich 62 sol'acitanten aange meld. i Orgelbespeling. Men schrijft ons: Prof. Dr. Albert Schweitzer uit Lambarene zal Dinsdag 5 Juni a. s. in de Nieuwe Kerk le Middel burg een org lconcert geven Dat is iets heel bijzonders omdat bet niet vaak ge beurt, dat iemand, die als geleerde een wereldnaam beeft, om ziju kennis van Bach beroemd is en door zijn mooie werk als Arts onder de negers van Midden- Afrika, tot ieder spreekt, komen zal in deze lands'reek, die nu niet bepaald ligt aau den heirweg, waarlangs ook in ons land de beroemdheden trekken. Prof Schweitzer is een heel bizonder man Op elk terrein, waarop hij zijn be langstelling laat gaan, blinkt hij uit. Hij heeft zich begeven in den drang to' direct hulpbetoon, onder de inwoners van l ambarene, waar bij door zijn medische kennis zooveel hulp reeds verschatten kan 't Is de moeite waard zoo iemand gez en en gehoord te hebben. Jammer dat hij zoo bezet is, dat hij hier geen spreek beurt vervullen kan, om le vertellen van zijn werk daar ver weg onder die zwar ten. Wie er van weten wil leze zijn boe ken. Door die te koopen, steunt men zijn werk ook! Maar we kunnen hem nu hooren op bet orgel. En dan speelt hij Bacil, over wien bij de grootste bewondering heeft en dien hij kent als weinigen Bach en Mendelssohn Bartholdij, uit dankbaarheid omdat hij de wederopstanding van Bach's Matthaus passion bewerkte en Ch rles Marie Widor, zijn leermeester op het or gel in Parijs Dit is misschien voldoende om ieder, die kan, er toe te bewegen deze orgel bespeling bij te wonen De opbrengst is bestemd voor het werk in Lambarene Op zijn tournee door Nederland heeft Prof. Schweitzer algemeene bewondering gewekt. Twee aanhalingen mogen hier een plaats vinden. Mr. Gillay schrijft naar aanleiding van een concert in de Groene Amsterdammer //Het was alsof ik Bach's geweldige ziel uog nooit zoo góed verstaan had Maar toch dwaalden mijn gedachten telkens af naar de man, die daarboven voor de kla vieren zat. en dien machtigen muziek stroom over ons uilzond Ik moest er aan denken, hoe dezelfde handen, die nu //des liebm Hernn Gottes Stimme" deden spelen, voor eenigen tijd woudreuzen velden in Afrika's oerwoud en planken zaagden en daaruit een hospitaal bouwden en arme negers van hun kwalen verloste u En Herman Rutters schrijft in het Handelsblad //Het is een zeldzaam uur geweest, gister avond in de overvol be zette Koepe^erk, een uur, waarvan men de enorme beteekenis misschien later ten volle kan beseffen. En waarvoor men niet dankbaar genoeg kan wezen het te hebben mogen beleven." Deze twee getuigenissen zeggen immers genoeg Rechtbank te Middelburg. Aardenburg. Vrijdag werd o.a. behandeld de be kende Aardenburgsche zaak tegen W. J. v. V., 54 jaar, rustend landbouwer te Aardenburg. Hem werd ten laste ge'egd dat hij op 19 Januari 1927, toen hij wederrechtelijk vertoefde in de vergaderzaal van het College van regenten van het Burger-Gasthuis toen daar eene vergadering van dat college werd gehouden, niet heeft vol daan aar. de vordering van den voor zitter van het college, om de zaal aam slonds te verlaten. De verdachte was reeds eerder ter zake gedagvaard doch was toen daartegen in verzet gekomen. De rechtbank verwees toen de zaak naar de terechtzitting van de Rechtbank, tegen welke beschikking hij weer in hooger beroep kwam. Het Gerechtshof bevestigde de beschikking van de Rechtbank, zoodat de zaak thans behandeld werd. De officier van Justitie eischte f25 boete of 25 da gen hechtenis. Nog werd behandeld de zaak te gen K. K., 59 jaar, vader in het Chris telijk Militair Tehuis te Middelburg. Hem werd ten laste gelegd le. dat hij Th. A. Br. op 8 December 1927, nadat hij met diens neef naar Gro ningen was geweest (voor reclassee- ringszaken) heeft opgelicht voo.' f 64,50 voor te veel gerekende voor schotten; 2e. dat hij op 10 Decem ber 1927 Th. A. Br. heeft opgelicht voor f 55'voor dezelfde doeleinden en 3e. dat hij op 13 December 1927 heeft gepoogd Th. B. Jr. of zijn fa milie per brief voor f 500 op te lichten De verdachte ontkende alle schuld. Eenige getuigen werden gehoord. De officier van Justitie achtte de feiten alle wetfig en overtuigend bewezen en eischte eene gevangenisstraf van 3 maanden. Een gclukige greep. De douane te Tandjong Priok haal de 52 K.G. morphine aan tot een to tale waarde van ruim twee ton. De morphine was verborgen in een uit Parijs afkomstige kist, waarvan als inhoud sokken waren aangegeven; de zending was vermoedelijk bestemd voor China. De met het vervoer be laste persoon, die afkomstig is van hef eiland Formosa, is spoorloos ver dwenen. VOETBAL. Olympiade. Te Amsterdam is Zondag het Olym pisch voetbaltournooi begonnen. De uitslagen zijn tot nu toe: ChiliPortugal 24 BelgiëLuxemburg 53 Zwitserland Duitschland C—4 Egypte Turkije 7-^1 Italië- -Frankrijk 43 Portugal Jougo Slavië 2—1 Argentinië Amerika 11—2 KORFBAL. Zaterdag is de volgende competitie wedstrijd voor de 2de klasse der Z. K. B. gespeeld: KloetingeZeel. II-E.L.T.O. II 4—0 Deze wedstrijd was reeds gespeeld en door Zeelandia II gewonnen met 14—0, maar moest reglementair over gespeeld worden te Kloetinge. De stand in deze klasse is nu: Zeelandia II 2 2 0 0 4 13—2 E L. T. O. II 3 2 0 1 4 4-5 Olympia 2 10 12 4—3 W. K. C. 3 0 0 3 0 3—14 Tweede Pinksterdag heeft de korf balclub E. L. T. O. uit Kloetinge ter gelegenheid van het Concours Hip- pique te Axel een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Rapide" gespeeld. E. L. T. O. dat met 6 invallers speel de, wist toch nog met 1—0 meester van het terrein te blijven. Het was een mooie wedstrijd, die, vooral na de rust, door veel publiek werd ge volgd. De heer A. van Liere zorgde voor de overwinning van E. L. T. O. LUCHTVAART. Pinkster-vluchten. De K. L. M. heeft de beide Pink sterdagen en op den Zaterdag van Pinksteren te zamen aan meer dan 1300 pleziervliegers den luchtdoop ge geven. Ook op de beide Paaschdagen werd eenzelfde groot aantal bereikt. DE ZONNIGE PINKSTERDAGEN. Waarom er niet gevlogen --werd. Zaterdagmorgen toen we ons op Waal haven In Rotterdam bevonden, vanwa<K het vliegtuig voor de passagier svlucih ten te Goes zou starten, beloofde alles zoo mooi.te worden. Die zomer was plots over de wereld gekomen, de zon blonk en zette alle din gen in het licht van optimisme,de - regen dier laatste weken werd vergeten. Ieder een was het er over eens dat de vluchten boven Goes en omgeving het niet beter hadden kunnen treffen, en dat honderden Zeeuwen ongetwijfeld met de Fokker de lucht in zoudiein gaan om de provincie in zomertooi en in klaterend zonnelicht uit de hoogte te beschouwen. Eilaas.... het mocht niet zijn. Toen we na een prachtige rustige vlucht over het Hollaindsche en Zeeuwsche Landschap bin nen het half uur het vliegterrein in dien Wilhelminapolder bereikten bleek spoedig dat er bezwaren bestonden en dat voort zetting der vluchten ernstig overwogen diende te worden. Doch hierover aanstonds meer. Eerst willen we een korten indruk geven van de vlucht Rotterdam-Goes, die jjnede dank zij het schitterende weer lang in onze herinnering zal blijven. Reeds bij een vo rige gelegenheid toen we per K. L. M.- toestel vlogen, schreven we dat een tocht boven het waterrijke Zeeland een waar genot is en dat het Zeeuwsche landschap op enkele honderden meters hoogte gezien een overweldigenden indruk maakt. Za terdag toen onze provincie zich in de zo merzon baadde, kwam de rijke schakeering van het terrein nog beter tot haar recht,. Men kijkt in de lucht de deugd, de malsch- heid, de frischheiid en rijkdom van onze landen, afDie piloot, de heer J. J. Hondong loodste zijn toestel in een aan genaam evenwicht boven Zierikzee, waar even gecirkeld werd, daarna de Schelde over naar Goes. Hier daalde de Fokker tot geringe hoogte en in een Inker bocht kregen we daarop de stad onzer inwoning te zien. Spoedig volgde toen de landing op het vliegveld in Wilhelminadorp. Na een eer site verkenning taxiede het toestel de met wit be lappen gemerkte weide af. Daar 'het terrein iets te kort was moest bij de landing de noodrem worden ge bruikt, die eenige schade bekwam. Het comité, dat de vluchten voorbe reidde, alsmede de heer Elout van de K. L. M., en eenige genoodigden, wiaren op het terrein: aanwezig. Nadat heit defledt aan den staartsbeun door de mecaniciens verholpen was, werden een tweetal korte vluchten gemaakt met vertegenwoordigers van de pers en met andere invité's, 'die een alleszins gunstig verloop hadden. Al leen de landingen stemden den heer Hon dong niet tot tevredenheid!, het terrein was te ongelijk en de mogelijkheid dat het toe stel gedurende het uitLoopen om zou slaan was niet buitengesloten. De heeren Elout en Hondong durfden dit risico niet te aanvaarden en daarom besloten zij de vluchten geen doorgang te doen hebben. Er werd een conferentie met den heer H. A. Hanken belegd en deze kon het besluit der heeren billijken. De regens der laatste dagen hadden het terrein, dat eenigen tijd' geleden werd goedgekeurd, tot een gevaarlijk vliegveld gemaakt. De heer Elout trof de noodige maatregelen en dank zij zijn doortastend optreden was in Zeeland spoedig bekend dat de vluch ten boven Goes afgelast moesten worden. Voor velen zal dit een geweldige teleur stelling geweest zijn, want de aniimo voor die vliegerij was in Goes en omgeving groot Ook de heeren der K. L. M. beschouwen het als een jammerlijk iets. We juichen het evenwel toe dat ze, gezien de kans op ongelukken, zich een geldelijk verlies getroosten. Wederom een bewijs dat de K. L. M. zich de woorden: „Veiligheid voor alles", ook weet te herinneren al beteekenen zij voor de maatschappij een verliespost. Veel werk in Goes was dus voor niets gedaan. De heer Houtekamer had voor niets alles in beweging gezet om in Goes een bijzondere attractie te brengen; de heer Hanken had zonder resultaten zich weer eens geheel ter beschikking gesteld Van hen, die leven in de Goesche brouwerij willen brengen. De bier genoemden hadden al het mogelijke gedaan om de vliegdagen te. doen slagen, en. was het ongelukkige toe val niet tusschen beiden gekomen, dan zouden ze genoegen aan bun initiatief en bereidwilligheid hebben beleefd.v Het heeft niet mogen zijn. In den na middag zette de Fokker wederom koers naar Rotterdam. De vliegdagen te Goes waren door omstandigheden, die niemand voorzien kon, in het wiegje gestorven. Wat wel doorging. Zoo slecht het den vliegdagen verging zoo voorspoedig ging het de muziekfees ten. De natuur bleek op tweeden Pinster dag haar beste beentje voor te zetten, en meeds in de morgenuren stond het bij een ieder vast: „Dit festival zal onder de best denkbare omstandigheden gehouden worden". Goes zag er dank zij de zon, dank zij de duizenden memschen in Pank- sterkleedij voor 12 uur al echt feestelijk uit. Het was of de vlekkelooze lucht zich iin de gezichten van allen weerspie gelde. Te twaalf uur werden de besturen van „Euphonia" en van die overige korpsen in de raadszaal door het college van B. en W. ontvangen. Ook ver schillende raads leden waren van de ontvangst getuige. Burgemeester Hajenius heette de aan wezigen welkom en complimenteerde den Zeeuws chen bond van fanfare- en har- monie-vereenig.nigen met zijn tweede lus trum en „Euphonia" met haar veertigsteh jaardag. Spr. wees op den invloed van de muziek die den mensch uit de dagelijksche beslommeringen bracht en hen naar hooger sferen weet te brengen. Vandaag is er slechts één dissonant, zei burgemeester Hajienius, n.l. het gemis van den heer Fransen van de Putte, die vorige week ons door den dood ontvallen is. Gedu rende zijn leven heeft hij heel veel vo-or ,;Euphonia" gedaan. Spr. besloot zijn tin telende rede miet een woord van waardee ring voor de grootte deelname aan het feest en met de beste wenschen voor den Pinksterdag. Mr. Stieger beantwoordde de harte lijke verwelkoming en herinnerde aan de sympathieke houding van Goes jegens de muziekvereenigingen. Hier ter stede heeft men altijd veel voor muziek gevoeld, zei spr., hetgeen onlangs nog bleek toen de raad besloot het subsidie aan de plaat selijke korpsen te verhoogen. Een levensschets van „Euphonia" wilde spr. niet geven. Eén zaak wilde hij slechts memoreeren; al had „Euphonia" haar in zinkingen en opklimmingeneen ding bleef hetzelfde en dat was de sympathie der bevolking. Daarom wordt nu der burgerij dit festival aangeboden.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2