Grinnik-Pilletj es Itand en Tuinbouw School en kerk. Sport Kamer Overzicht. ProViQcienieuWs Binnenland Wetenschappen. Gemengd Nieuws Fietstochten „Zoo, zoo, en is u «km samen, einde lijk zoo gelukkig getrouwd1!" zei de oude dorniimé vrietndelijk, terwijl-ie in zijn han den wreef. „Ja da's te zeggen", antwoordde de nijdig uitziende heer; „mijin vrouw is ge lukkig, en ik ben getrouwd!" Jonge moeder (bij fotograaf); „Wat vervelend, dat de kleine nu ja ast in slaap valt. Wat moeten we nu doen?" Vader: „Doe hem eventjes in de don kere kamer, dan zal bij denken, dat het bedtijd is en dan is err geen gevaar meer, dat hij slapen zal". „Ik heb me dikwijls verbaasd over je slagvaardigheid, je gestrengheid, je schitterende welsprekendheid „Ik zie 't al. Je hebt meier dam 10 pop ïioodig. 't Spijt mie, waarde heer, maar ik zit zelf op zwart zaad". Echtgenoot: „Maar lieve, denk toch na, voor dat je spreekt". Vrouw: „Och schat, als ik dat deed, zou ik nooit tijd genoeg hebben alles te kunnien zeggen, wat ik te zeggen heb". „Ik wil nadrukkelijk vermeld hebben in mijn testament, dat er drie liederen gespeeld moeten worden bij mijn begra fenis, notaris". „Ik zal het niet vergieten, welke lie deren wilt u hooren?" „Geef mij nog een zóem, Minnie, voor ik weg ga". „Goed dan. Maar maak een beetje voort, want over een uur komt vader thuis!" Zij (kleurend): „Ik weet, Albert, dat ik mijn fouten heb." Hij: „O, zeker!" Zij (woedend); „Inderdaad! Misschien kun je me vertellen welke?" Een gierig millionmair werd door een vriend' gewezen op de besliste noodzake lijkheid zich meer overeenkomstig zijn po sitie te kleeden. „Ik verbaas me er over", zei de wel- mieendende vriend, „hoe je zoo schunnig gekleed kunt gaan". „Ik ga niet schunnig gekleed", zei de gierige man. „Dat doe je wel", antwoordde zijn vriend1. „Denk eens aan je vader. Hij ging altijd keurig, zelfs chique gekleed. Zijn costumes waren altijd van onberispelijken snit en van de beste stof". „Wel", riep de millioninair triompban- telijk uit, „deze kleeren, die ik aan heb,, waren van mijn vader". Invoer verboden. Volgens de „Leeuw. Ct." zou met ingang van heden de invoer uit Ne derland van varkens en runderen in Italië verboden zijn. Niet meer gratis trouwen. In de Herv. Kerk te Hardenberg werd aan de gemeente medegedeeld, dat voortaan het kerkelijk trouwen niet meer gratis kan geschieden. In den vervolge zal hiervoor moeten worden betaald f 2,50. Het kerkbe stuur heeft hiertoe besloten omdat de kerkelijke collecten ter gelegenheid van een huwelijksinzegening zóó wei nig opbrengen, dat zelfs de kosten van den Bijbel die hef jonge paar wordt aangeboden, daarvan niet kun nen worden betaald. LUCHTVAART. De Bremen vl ieger s naar Europa. Naar vernomen wordt, zullen de Duitsche Oceaanvliegers, baron von Hühnefeld en Koehl, tezamen met ma joor Fitzmaurice in Juni aan boord van de „Columbus" naar Europa te- rugkeeren. De vertegenwoordiger van de bemanning der „Bremen", Harry Brunc verklaarde in naam van de vliegers, dat het oorspronkelijk plan om met de „Bremen" naar Europa te vliegen is opgegeven. Ongeluk met een verkeers vliegtuig. Aan boord van een Fransch ver keersvliegtuig van de lijn Parijs— Berlijn heeft Woensdagmiddag kori na het vertrek van het vliegveld te Keulen, een ontploffing plaats gehad. Het vliegtuig had 700 liter benzine aan boord en is geheel verbrand. De drie inzittenden, een vrouwelijke pas sagier, de bestuurder en de boord- monfeur kwamen om. Het verongelukte vliegtuig was een Farman-tweedekker van het type Go- lyiath, voorzien van twee Bristol Ju- pitermotoren van elk 450 P.K. en kon behalve den bestuurder en den mon teur nog negen reizigers vervoeren. Het toestel was zeer stabiel en had in het luchtverkeer rerds groote diensten bewezen. De bestuurder, een gewezen oorlogsvlieger, vloog sinds geruimen tijd op de lijn Parijs KeulenBerlijn. De tocht van Van Lear Black. Geysendorffer heeft aan de directie van de K.L.M. bericht, dat hij hef raadzaam oordeelt, den tocht naar Kaapstad niet verder voort te zet ten. Scholte en de mecanicien blijven vcorioopïg in Khartoem achter, om de H.-N.A.D.P. te demonteeren. Zoo spoe dig mogelijk zal ook de machine wor den ingescheept om in ons land her steld te worden. De tocht moet stopgezet worden, omdat een technische fout aan den dag gekomen is. Een der vleugels is minder stijf geworden. Hoe dat geko men is, heeft Geysendorffer nog niet gemeld. De slechte toestand, waarin de lan dingsterreinen verkeeren, hebben de vliegers genoodzaakt, zoo lang moge lijke trajecten te vliegen. Zij hebben dus zoo groot mogelijken benzine en olievoorraad mee moeten nemen. De vleugels hebben dus heel wat meer te verduren gehad dan op een ge wone passagiersvlucht. TWEEDE KAMER. De heer Sawnes had eau motie inge diend, waarin vóór alles kos'telooze ouder domsrente werd gevraagd. Heit is een oude kwestie, reeds in 1911 onder minister Talma en in 1919 onder minister Aalberse breedvoerig be handeld. De vraag is, hoe komen we aan een doelmatige verzorging van onze ouden van dagen. Volgens de sociaal- en vrijzin nig-democraten is de vrijwillige ouder- domsverzekering een mislukking en is staatspensioen de eenige oplossing van het vraagstuk. Ongetwijfeld1 moet men mr. Sannes toegeven, dat zijn stelsel de verzekering meer populair zal doen wor den. De vraag rijst echter aanstonds, of wat hij voorstelt bereikbaar is. Het klinkt alles heel mooi «le f5.voor gehuwden moet f6.worden, daarbij moet een in- valiidiiteitsrente komen als de verzekerde nog maar de helft van zijn loon ver dient (thans een derde), voorts als aan vulling de vrijwillige verzekering en ten slotte als aanmoediging een staatstoeskg daarop van f 1 per f 3, waarvoor men zich verzekert. Inderdaad, dan zit er meer perspectief in, maar dit zal behalve de toeslag gerekend naar 367.000 behoef- tigen reeds 23 millioein 'sjaiars méér kos- qofeen dan thans, ieder jaar nog met 1 millioen oploopeind. De Kamer heeft zich gisteren met de motie bezig gehouden. Reeds thans is te voorzien dat zij zal worden verworpen. Colijnsplaat. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van den gemeente raad was de heer W. Flipse met kennis geving afwezig. Van den heer L. C. Schaitkamp was een verzoek ingekomen om vermindering van hondenbelasting. Zijn aanslag werd teruggebracht van de le naar de Ze klasse Door D. J. de Koster was een verzoek ingediend om vergunning voor het spannen van draden voor radio-distributie. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit verzoek tot wederopzeggens toe te staan, mits de aanslag geschiedt naar ge noegen van B. en W. en geen bezwaar oplevert voor de electrische lichtgeleiding. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1927, werd met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld als volgt Ontvangsten f 2373,88. Uitgaven f 1075,90. Goed slot f 1297,98. Met algemeene stemmen werd vervol gens aangenomen een voorstel van B. en W. betreffende vereeniging der 4 Noord- bevelandsche gemeenten tot één vleesch- keuringsdienst met als centrale gemeente Wissenkerke. Driewegen- Donderdagavond had bij den heer de J. een begin van brand plaats, door dat de benzinelamp in brand vloog Dank zei de hulp der buren die flink wat zout over de vlammen strooiden, werd verder onheil voorkomen. Kloetinge Donderdag kwam de raad dezer gemeente in een openbare vergade ring bijeen. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der voiige vergadering onveranderd vastgesteld Ingekomen zijn van Ged, Staten goedkeuring wijziging begrooting 1927 verslag van de vereeniging „Eigen Erf" te Goes over 1927. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk alhier om het vereeni gingsgebouw achter de rooilijn te mogm bouwen. De voorzitter dicht een en ander (oe, waarop met algemeene stemmen wordt besloten de kerkvoogdij hiervoor toestem ming te geven. Tot gemeente.ontvanger wordt met alge meene stemmen benoemd de heer J. J. Meulendijk, ambtenaar ter secretarie alhier. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd de heer J. J. Meu lendijk met 4 stemmen, terwijl op den heer W. N. van Liere 3 stemmen werden uitgebracht. Het voorstel van B. en W. om een strookje grond van ongeveer 7J M2 achter de gemeentelijke mestbak aan J. Beenhakker te verkoopen onder beding dat alle kosten voor rekening van den kooper komen wordt met algemeene stemmen aangenomen, nadat oj^ voorstel van den heer Straub is besloten in de voorwaarden op te nemen dat de grond tot het doen van herstellingen van den mestbak kan worden betreden. Eveneens wordt aangenomen het voor stel om B. en W. te machtigen bij het Burgerlijk Armbestuur een geldleening aan te gaan, waaruit te bestrijden de kosten van het stichten eener brandvrije kluis ter secretarie. De heer Buitenhuis merkt hierbij op dat het volgens hem in de toe komst gewenscht zal zijn voor zulke kleine bedragen geen geldleening aan te gaan wegens de kosten van rente, doch te pro- beeren zulke bedragen uit de gewone in komsten te voldoen. De heer Straub daarentegen vindt dit een goede wijze van bestrijding der kosten hefSngspercentage der plaatselijke inkom stenbelasting kan hier door meer stand vastig blijven. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten dit jaar het schoolplein te doen teeren. Bij de rondvraag vraagt de heer de Rijk wie den gemeentewerkman op Hemels vaartdag werk heeft opgedragendeze dag is toch een christelijke erkende feestdag en de wet verbiedfop die dag werk te verrichten Hij vraagt zich af of de gemeente hier mee niet in moeilijkheden kan komen. De heer Eversdijk zegt dat het hier de gewoonte is op Hemelsvaartdag wanneer het geen kerk is te werken. Ook de heer Straub vindt hierin geen bezwaar. Nisse. In de gisteren gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den polder Nisse Stelle werd de reke uing over 1927/'28 vastgesteld in ontvang op f4414,32 en in uitgaaf op f 3421,72s. De begrooting voor 1928/'2S werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 2856,47s met een post onvoorzien a- f418,275, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f13 per H.A. (In I927/'28 be droeg dit fll per H.A.) Tot dijkgraaf werd de heer J. Boonman herbenoemd. Schore. Alhier kwam onder voorzitter schap van den Burgemeester in vergadering bijeen de bijzondere vrijwillige landstorm afd. Schore. Een 2-tal nieuwe leden traden toe. Dhr. Laernoes te Vlissingen was op deze vergadering aanwezig en sprak over de reis naar den Haag bij het 10-jarig bestaan op 27 Sept. a.s. Alle aanwezigen verklaarden dat zij aan deze reis wenschten deel te nemen. Getracht zal worden een reiskas te vormen terwijl teven naar middelen zal worden uitgezien voor aan schaffing van een eenvoudige ving of vau esn vaandel. Enkele weken geleden heeft zich alhier een comité gevormd voor de hul diging van dokter Kolff van Oostenrijk, die gedurende een reeks van jaren ge meente-geneesheer en praktiseerend arts was, De werkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat het huldeblijk kauworden aangeboden hetwelk bestaat uit een door de heer Trimpe, alhier gemaakte oorkonde op perkament met bijbehoorend album, waarin de namen der gevers. Voordat een en ander zal worden aangeboden worden de gevers in de gelegenheid gesteld het huldeblijk te bezichtigen ten gemeente huize op Maandag 28 Mei a. s. (2e Pin sterdag) des namiddags van 3 tot 4 uur (oude tijd). Het tere-comité bestaat uit den burgemeester en de beide wethouders en het comité uit dhrn. C. Boonman, M Maas A. Stevense Mzn. J. P. Glerum en H. D. Trimpe. Stemmen bij volmacht. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet konden eenige leden zich met het voorstel om in sommige ge vallen het stemmen bij volmacht mogelijk te maken, niet vereenigen. Zij vreesden, dat dit systeem meer nadeelen dan voor deden zou meebrengen, en achtten het bij bet groote aantal kiezers zelfs een zeer gevaarlijk stelsel. Zeer vele leden konden zich echter wel met de voorgestelde wijziging vereenigen Sommigen wenschten, dat de voorschriften in het wetsontwerp minder streng gemaakt zullen worden ten aanzien van de personen, die van de bevoegdheid tot het aanwijzen van een gemachtigde zullen kunnen ge bruik maken Zoo zouden zij de bevoegd heid ook toegekend willen zien aan kiezers die door hoogen .ouderdom, ziekte of lichaamsgebreken niet persoonlijk op den dag der stemming aan'de stembus kunnen verschijnen. Ook werd de wenseh geuit, dat de regeering voorzieningen zou voorstellen ten aanzien van vrouwen, die gewetens bezwaren hebben tegen de uitoefening van het stemrecht. Zich zelf aangemeld. Woensdagavond laat kreeg de Haagsche politie uit Amsterdam bericht, dat zich daaraan het hoofdcommissariaat van politie had gemeld de meubelmaker C. Gr, die een paar maanden geledenmeteen kameraad, zekeren Guit de strafgevangenis te Scheveningen is ontvlucht. Hij zei, toen bij het Amsterdamsche bureau was binnen gestapt: ffIk heb er genoeg vanpak me maar weer in." Gr,, is naar Den Haag overgebracht en na door den commissaris van politie te zijn gehoord, weer naar de strafgevangenis gebracht, waar hij nog acht maanden moet doorbrengen. Bij zijn verhoor door den heer Kramer vertelde Grdat hij den avond van zijD ontvluchting met zijn kameraad per auto naar Amsterdam was gegaan. Zij waren daar uit elkaar gegaan, en sindsdien had hij G., nog maar één keer gezien. Wat er van hem geworden was, kon hij niet zeggen. De man zag er slecht uit. De misdaad te Maartensdijk. Het lid der Eerste Kamer de heer Men- dels heeft den min. van Justitie de vol gende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat de bnr gemeester van Maartensdijk aan vertegen woordigers van dagbladen uitvoerige me- dedeelingen heeft gedaan van zijn ver lichtingen als hulpofficier van justitie ter zake van het opsporingsonderzoek in de recente moordzaak te Maartensdijk en dat hij volgens die mededeelingen o a den verdachte onm'ddellijk na diens aanhou ding een verhoor heeft afgenomen, dat onafgebroken heeft geduurd van' s avonds elf uur tot den volgenden ochtend vijf uur ten einde te trachten dien verdachte tot bekentenis te brengen f Is het den minis ter bekend of deze mededeelingen juist zijn. Indien zij juist zijn, acht de minister dan een dusdanig verhoor van zes uren achtereen in den voor nachtrust bestem den tijd in overeenstemming met het be paalde bij art. 29 van het Nederl. Wet boek van Strafvordering Indien de mi nister oordeelt, dat hier gehandeld is in strijd met bovengemeld artikel, is hij dan bereid, den desbetreffenden ambtenaar zijn meening te dien aanzien kenbaar te maken Is het den minister bekend, dat dezelfde hulpofficier van justitie den verdachte vóór het raadhuis in het openbaar, ten aan- sehouwe van een menigte dorpsbewoners, heeft doen photographeeren Zou de minis ter willen mededeelen, of deze wijze van doen in het belang van het onderzoek bepaaldelijk geboden was en zoo ja, op welke gronden Zoo neen, acht de minis ter dan een dergelijke publieke verrichting toelaatbaar, althans in overeenstemming met den geest en de bedoeling van het W etboek van Strafvordering Over de Noordpool. Naar het Noorsch Telegraaf-Agent schap mededeelt is, volgen^ een be richt uit Spitsbergen, het IÏSliaansche luchtschip „Italia*' over de Noord pool gevlogen. Aan die telegrammen!d'e de Berlijm- schie bladen over den geslaagden tocht bevatten, ontleenen wij bet volgende: Hel luchtschip bereikte de Poolstreek kont na middernacht en kruiste ongeveer twee uur over de Pool, Het door den Paus gewijde ktruas, alsook de Ilaliaansche vlag, werden naar beneden geworpen; lan den bleek niet mogelijk, daar de winid te sterk en het weder te onzeker was om te ankeren en de personen, die het lucht schip eventueel zouden hebben verlaten, dan licht in groot gevaar konden zijn ge komen. Na Spitsbergen te hebben verla ten, vloog Nobile eerst, dein raad van het meteorologisch station volgend, in Nöord- Westelijke richting, teneinde de Pool over GroeiJand te bereiken. Daar in het gebied tusschen de Noordpool, Spitsbergen en Frans Jozef land, een sterke Noord-Wes telijke wind waaide, heeft het luchtschip op zijn tocht het een en ander te verduren gekregen. De Itaia wordt heden tegen middernacht te Kingsbay terug verwacht. Het we<Ier in het hooge Noorden was van daag goed. Generaal Nobile zou op den terugtocht ftrachlem te vliegen over het onbekende gedeelte van het Noorden van Groenland en pogen tot Grant land door te vliegen en vandaar over Kaap Morris Jesup terug te keeren. Hij zou dan een meer Zuidelijke route inslaan dan door de vliegers Wilkins en Eel son op hun tocht van Point Barrow naar Spitsber gen werd gevolgd. Een krankzinnige moordenaar, Be Madrileensche bladen bevatten een telegram uit Taragonne, meldende dat een jeugdige dorpeling geweerschoten beeft gelost op een groep jongens en meisjes, die hij builen het dorp had gelokt. Hij doodde zeven kinderen, wier lijken hij onder slroo verborg Zes andere kinderen werden ernstig gekwetst. De moordenaar nam vervolgens de vlucht door de velden, doodde nog een jongetje, wiens lijkje hij onder struiken verborg en keerde daarop naar het dorp terug Daar schoot hij een vrouw dood en verwondde met schoten een vrouw en een meisje, die hij daarna met bijlslagen afmaakte. De moordenaar vluchtte toen opnieuw het veld in, waar hij nu door politie en dorpelingen wordt gezocht. De mijnramp te Brownsville Volgens de laatste gegevens bedraagt het aantal slachtoffers, die bij de ont ploffing in de Mathes-mijn te Brownsville omgekomen zijn, 46. Er wordt echter aan toegevoegd, dat er weinig hoop bestaat om de andere 152 mijnwerkers, die op gesloten zijn, nog levend terug te vinden. De p h o s g e e n - v e r g i f t i g i n g te Hamburg. Vandaag hebben zich nog 49 personen in de ziekenhuizen laten onderzoeken, van welke er 12 ter obser vatie opgenomen zijn. Op het oogenblik bivinden zich in de onderscheiden zieken huizen nog 85 licht ongestelden, 39 per sonen zijn vrij zwaar en 6 zwaar ziek van welke er nog 8 in onmiddellijk le vensgevaar verkeeren. Vanochtend is een zieke overleden, zoodat nu in liet geheel te Hamburg 6, te Wilhelmsburg 3 en le Altone 1, totaal 10 personen overle-. den zijn. 448st» STAATSLOTERIJ. 5e klasse 7e lijst. Trekking 23 Mei. f15000: 185(54 f 1000: 20936 f 400: 2209 f 200 33 2549 6575 9347 12047 f 100: 3147 3771 4921 5003 11062 12135 13371 14393 14817 15476 16652 17736 17841 18954 20098 20202 20246 5e klasse 8e lijst. Trekking 24 Mei. f 1000 5360 6043 11113 17329 18196 f 400: 5282 10926 f 100: 194 3183 3826 5270 7581 8470 15309 15514 17577 17618 18823 20156 VEILINGSVEREEN1GING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 23 Mei 1928. Aardbeien f 1,a f 1,25 per K.G., Kropsla 4 a 5 et. per stuk, Rhabarber 7 cent per bos, Spinazie 13 a 17 ct. Postelein 32 ct., Br. boonen 40 c., Aard appels 4 a 8 ct., alles per K.G., Kip eieren f5,10 per 100 stuks. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Wielrijders en tramverkeer. Bij het rijden ten opzichte van trams zijn de volgende punten in acht te- nemen: 1. Langs een stilstaande tram niet passeeren als er niet voldoende ruim te voor de in- en uitstappende passa giers overblijft. 2. Een tram mag niet links worden ingehaald, als men daardoor op de linkerhelft van den weg Komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbij- de trams doorglippen, is hoogst ge- vaarllijk. GEZONDHEIDSRAAD. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten [verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube, 80 ct. PUROL

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2