G0ES6HE COURANT Tieest ue/n mniïxwdh Xj2AVMVübc&fetfm BIJVOEGSEL ProVinciepieuWs Buitenland Voor de Vrouw Rechtszaken. <1 VAN DE VAN VRIJDAG 25 MEI 1928. MAANDAG 28 MEI, 2de n Pinkster dag, zal de GOESCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. De schutsluis te Weir.eldingte, Te WemeM nge is Wceinisiciag de der de schutsluis door dein minister van wa terstaat geopend. Zijtne Excellentie heeft daarbij een rede gehouden waarin hij op 'het belang wees, dat door de totstandko ming van dit kunstwerk wordt gediend. Het werk vormt den sluitsteen van !een reeks van werken, dooir en op kosten van Nederland ondernomen, ten behoeve van scheepvaartverkeer, dat in hooge ma! 4 van internationale beteekenis is. De vaarweg liep tusschen Wester- en Oosterschelde, verbinding gevende door aansluitende vaarwegen tusschen Schelde en Rijin, en was daardoor voor onze zui delijke naburen van groote beteeken s vooir de vaart op Antwerpen, o.m. door het Kneelcrak. Na een geschiedkundig overzicht te hebben gegeven van de pogingen om de zen waterweg, ter vervanging van den onbruikbaar geworden weg, tot stand te brengen, ging de minister voort: In 1909 werd voor de uitvoering van deze werken een post op de ,Staa-sbegroo- t:ng uitgetrokken. De omvangrijkheid van de werken, de bijzemdere technische moei lijkheden, maar niet het minst de oorlogs- jairen met de daarmede gepaard gaarde en nog jaren later nawerkende geldelijke mala se waren oorzaak, dat de uitvoering niet zoo snel vorderde als 'in jhet algemeen wenschelijk ware geweest. Thans zijn wij aan het einde gekomen van hetgeen de i ©gearing in 1909 voor oogem stond. En terugkomende op hetgeen ik in den aanvang zei de, dat met de vol- too'ing van deze derde sluis te Wemel- dinge de sluitsteen is gelegd van een reeks van werken tot vorming van een kanaal van internationale beteekenis, meen ik te mogen zeggen, dat door de openstelli.ng van deze sluis voor bet verkeer de bruik baarheid van het kanaal voor de tegen woordige verkeerseischen en verk.ers- toestanden in belangrijke ma'e heeft ge wonnen, dat de zekerheid meer dan voor heen bestaat, dat een groote bron van vertraging voor dat verkeer dcor die open stelling een mijlpaal mag wouden genoemd in de ontwikkeling, welke deze scheep vaartweg voor wat betreft jzijn tech nische inrichting doormaakt. Wil dat zeggen, dat de ontwikkeling, na hetgeen is verricht, tot stilstand zal komen, dat veler weinschen niet verder reiken? Mij dunkt van niet. De belangheb benden bij de scheepvaart, zoowel de Nederlandsche als de buit© lands cl e, zul len in de totstandkoming van deze sluis in de eerste plaats een verbetering zien van den noordelijken tcegang van de voor naamste verbinding tusschen Ooster- en We ster-Schelde, maar ik hoop, dat zij daarin tevens zullen herkennen een blijk, van het streven der regeering om den be langrijken waterweg tusschen de Wester- Schelde en den Rijn te verbeteren in over eenstemming met. de eischen, d.e het te genwoordig verkeer stelt. Het is niet alleen in deze nieuwe sluis, dat dit streven tot uiting komt. Naast naar kan ik wijzen op de voergenomen ver- hiooigiing van de brug bij Dordrecht in den spoorweg van daar naar Rotterdam, aan de uitvoering waarvan weldra zal wor den begonnen; verder aan de bijzondere aandacht, die wordt gewijd aan die eene der drie sluizen te Hansweert, welker werking te wenschen overlaat. Het spreekt vanzelf, dat ik mij bij het noemen van dfeze voorbeelden bepaal tot datgene, waartoe thans reeds besloten is. Ik wil er op het oogenbÜk niet meer van zeggen; ieder zal trouwens verlangend zijn de sluis in gebruik te zien gesteld. Vooraf moge ik echter nog mijn erken telijkheid betuigen 'jegens allen, die tot de totstandkoming van dit werk hebben mede gear beid, zoowel wat betreft den Rijkswaterstaat als wat aangaat de aan nemers en de leveranciers, die de toelei- detnde vaarwegen en het sluisgebouw hiel pen tot stand brengen. Door aller samen werking is het schoor.e resultaat verkre gen, dat wij thans tot vervulling van zijn bestemming zien geieed liggen. Het oogen blik is gekomen en de tijd is rijp. Laat ik daarom mogen eindigen met den wensch, dat degenen, die hun gaven leenden aan de totstandkoming van dezen nieuwen toegang tot het kanaal docr Zuid- Beveland, met voldoening op hun werk zullen kunnen blijven terugzien en dat de toegang de verwachtingen moge bevredi-' gen, die er van worden gekoesterd. Ik kalmeeren U en houden Uw geest helder Buisje75ch BijApoth.en Drogisten. verklaar deze derde schutsluis, deze Oost sluis, te Wemeldunge, voor het verkeer geopend. Na het uitspreken van zijn rede ver richtte de minister de manupulatie, waar door hefbrug en deuren geopend werden en voer de ..Luctor et Emergo" binnen, waarmee het gezelschap vla de Ooster- Scheld e naar Middelburg vertrok, De plechtigheid weid behalve door den minister van waterstaat, bijgewoond door den Commissaris der Koningin in deze provincie, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford; de lieden van Ged. Staten de heerem v. Rompu, v. Dusseldorp en Stie- ger; de Griffier Dr. B. D. H. Teilegen de hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat N. v. Oordt, en van den prov. waterstaat Ir. v. Leeuwen, voorts door de ingenieurs die bij het plan en bij uitvoering van het werk betrokken zijn geweest en de burgemeester en wethouders van Wemeldinge. Stukken voor de Prov'inciale Sta'en. Rijks renteloos voorschot voorde P. Z. E. M. Iin verband met desbetreffende vragen der Statenleden, deelen Ged. Staten eien en amd&r mede over de onderhandeling door hen met den minister van waterstaat geveerd over een eventueel rijks rente loos voorschot aan de P. Z. E. M. Naair aanleiding van een bespreking met den voorzitter van Ged. Staten, deelde de minister d.d. 13 Oct. 1924 mede, dat als de voortzetting van de stroomvoor ziening uit de centrale te Westdorpemet groot© verliezen bleef gepaard' gaan, er voor Ged1. Staten wellicht aanleiding zou bestaan eenigen geldel ij kein) steun aan de regeer.lig te vragen. Zulks onder over legging van de inoodiige bescheiden. Waar uit een en ander schrijven bleek, dat de minister er prijs opstelde te ontvangen, o.a. verslagen der P. Z. E. M., een over zicht der explcitatierekenainigen en de ver lies- en winstrekeningen, balansen, een overzicht van de uitgevoerde en in ex ploitatie zijnde werken en de balans- waarden daarvan, een overzicht der ta- iieven, door het bedrijf toegepast, en van den opgeweklen en afgeleverden stroom, werden deze stukken toegezonden. Na veidere correspondentie en, besprekingen deelde de minister mede bereid te zijn te trachten aan de P. Z. E. M. voor de jaren 1925, 1926, 1927, 1928, en 1929 resp. vijftig duizend gulden, veertig dui zend gulden, dertig duizend gulden, twin tig duizend gulden en tien. duizend gulden te doen toestaan als renteloos voorschot, zulks onder nader vast te stellen voor- waaiden doch o.a. dat de Provincie en de Mij bereid waren-een concessie te aan waai den en voortdurende stroom uit de centrale te Wes'.dorpe aan Zeeuwsch- Vlaanderen te leveren. Ook zou een re- geer.ngscommissaris worden aangewezen. Ook meende de minister, dat het eigen distributie-bedrijf der P. .Z E. M. zou zou moeten worden uitgebreid. Ook werd op overleg met het departement over de stroomlevering van het overige deel van Zeeland aanbevolen, doch behield de mi nister zich vooral ten opzichte van een kabel door de Schelde, zijn oordeel voor. Het renteloos voorschot zou niet worden terugbetaald alvorens winst werd gemaakt. Terwijl over de voorwaarden onderhan deld werd, heeft de minister in de ver- ir.derstelling, dat overeenstemming zou zou worden bereikt aan de Sta'en-gene- raal voorgesteld de begrooting zoo te wij- igen, dat over 19251927 f 120.000 aan de P. Z. E. M. kon worden verstrekt. Dit werd aangenomen, doch de Raad van bestuur is vain meening, en Ged'. Sta'en meenen, dat evenals zij de staten er zich mede kunnen vereenigen, dat de over eenkomst zooals de minister die voor legde niiet kan worden aanvaard. Dit is voornamelijk veroorzaakt door het kop pelen van-twee heterogene onderwerpen en wel de bepalingen omtrent het te verlee- nen voorschot en de concessie bepalingen, dus x*esp. van zuiver privaatrechterlijk ein van onmiskenbaar publiekrechtelijk karak ter. De minister was wel bereid aan die bezwaren tegemoet te komen, en ook te voorkomen, dat de uitkeering van het volle bedrag van f 150.000 onzeker zou zijn, waarop Ged. Staten verzochten aan den minister een overeenkomst voor rcntelooze voorschotten, afgescheiden van de con- cesscebepalingien te willen voorleggen, Waar dit nog niet gebeurd is, en bespre- der onderhandelingen zeer vermoedelijk niet ten goede zouden komen, stellen Ged. Staten voor deze mededeel in gen voor ken nisgeving aan te nemen. Bijdragen ha ndelsond'erwijls. Door de Ver. vo-or Handelsonderwijs te Middelburg, de Kath. Middel b. school- ver. te Hulst en de Ver. voor Handels onderwijs te Goes vragen weder een sub sidie voor 1929. Ged. Staten meenen, dat de sinds lang in het uitzicht gestelde wettelijke regeling van het handelsonder wijs, hare verwezenlijking een stap nader is gekomen door het wetsontwerp tot regeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Middelbaar onder wijs, waardoor h. i. steun van de pro vincie zou komen te vervallen. Daar Ged, Staten niet zouden duiven zeggen, wan neer het ontwerp het Staatsblad zal heb ben bereikt, stellen zij voor weer voor een jaar, n.I. 1929 toe te kennen voor de school te Middelburg 10 pet. der netto uitgaven, tot maxima van f8150 voor de Dagscholen en f2400 voer de Avond school; voor die te Goes 5 j>ct„ maximukri f 1150 en voor die te Hulst S15 pet. maxi mum f5730. Tegen het verzoek van Hulst om geen maximum vast te stellen hebben zij bezwaar. Nog wordt voorgesteld aan de Ver. tot verbetering van het Schapenras over 1928 weder f1200 subsidie te verleenen en om £^n te houden de verzoeken van A. Poppe en F. J. Picavet om subsidie voor hunne autobusd ensten resp. tusschen Graauw en Hulst en tusschen Nieuw Na men en Hulst. Doodelijk ongeval. Woensdagmiddag heeft een ernstig on geluk te Aardenburg met doodelijken af loop plaats gehad op het trajeet Stroo- bruggeMaldeghem der Stoomtram Mij BneskensMaldeghem. Even buiten Stroo brugge reed Pol de Taye uit Eede met zijn rijwiel op het pad dat ligt naast de trambaan links van den weg. Doordat hij zeer waarschijnlijk den achteropkomenden tram net hoorde, werd zijn rijwiel door de machine geraakt. Hierdoor kwam hij te vallen en werd nog een 50-tal meters medegesleurd, waarbij hij zoodanig gekwetst werd, dat de dood reeds was ingetreden toen hij werd op genomen. Koninklijke dankbetuiging. De Commissaris der Koningin heeft een dankbetuiging ontvangen van de Ko ningin voor het Dinsdag verzonden tele gram aan H. M. bij gelegenheid van de 100-jarige herdenking van den stoomboot- dienst op de Westerschelde. H. M. spreekt in haar dankbetuiging de beste wenschen uit voor den bloei van dezen dienst. Het conflict bij de Schelde. De Rijksbemiddelaar heeft in het con flict bij De Schelde te Vlissingen niets kunnen bereiken. Door de vakbonden is besloten, als er geen toenadering van de Schelde komt, onvoorwaardelijk heden tot staking over te gaan. De metaalbewerkersbonden hebben van de gevraagde locnsverhoogingen 1 cent per uur laten vallen en verklaarden zich bereid tot overwerk, mits doorbetaling van de feestdagen zou plaats hebben. De directie van de Schelde heeft echter ook deze voorstellen afgewezen. Hansweert. Het lichten van het al hier gezonken schip ,,Circe" is opgedra gen aan de firma Hoogenbcezem en van der Tak te Rotterdam. Er is reeds mate riaal aangekomen, en is men met de werk zaamheden begonnen. OVERZICHT. Japan -en China. Japan is bezig van de groote mogend heden de verzekering te krijgen, dat elk optreden van Japan er op gericht zal zijn, zoo noodig den vrede in Mantsjoerije te handhaven, door de mogendheden niet zal worden beschouwd als in strijd met de geest van de verklaring van Washington. Maar men vreest, dat Japan het protecto raat in Mantsjoerije wil verwerven en deze vrees schijnt ook de Amerikaansche mi nister van buitenlamdsche zaken Kellogg geuit te hebben, waarover men zich in Japan verontwaardigd toont. Men zegt it: laat Amerika maar naar zichzelf kijken, hoe treedt zij op ten opzichte van Nicaragua. Zoo wordt ook in de Ver- eenigde Staten en eveneens In Engeland de ontwikkeling van den toes'and in Chi na nauwkeurig gevolgd. De Japansche premier Tanaka had1 Dinsdag een lang durig onderhoud met den Amerikaanse! en ambassadeur te Tokio over de verkla ringen van Kellogg. Tanaka verklaarde nog eens nadrukkelijk, dat Japan niet kan afzien van zijn maatregelen in dit ge bied. De Japamsche regeerimg zal nooit Mantsjoerije onm'ddellijk laten bezetten, wanneer daar onlusten voorkomen. De Japansche gezant te Peking zou, volgens nadere berichten Tsjang tso lin geadviseerd hebben, zijn troepen binnen zes dagen naar Mantsjoerije terug te 'trek ken. Doet hij dit niet, dan zou Japan deze troepen ontwapenen. Tsjang tso hn zou hierop geantwoord hebben, dat zijn AUTO-RACES IN HET OUDE BOURGOGNE. De zes uurswedstrijd, die gewonnen werd door de sportieve Madame Janine Jenneky (inzet). troepein de wapens niet zonder tegen stand zullen neerleggen. Ook de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Tsjitsjerin, heeft zijn meening over den Chineeschen toe stand geuit. Hij verklaarde, dat de Sov jets noch een directe interventie of mili taire bezetting, zoowel uit een algemeen oogpunt, als tegenover het Chineesche volk kunnen goedkeuren. De politiek van die Russische regeerimg is er een van goede nabuurschap' met China en niiet van absolute interventie in de binnenlandsche aangelegenheden van dit land'. Wat betreft de houding van de andere mogendheden en de rol van den Volken bond', zei Tsjitsjerin: de woorden van vre de door den Volkenbond gesproken, zijn één feit, en de rmlitacre interventie is -een ander feit. Maar daden zijn sterker dan woorden. Van rechts naar links. Er is in Duitschland' veel verbazing te constateeren over den achteruitgang der m'ddenpartijen. De „Vossische Ztg." schrijft diit hieraan toe, dat de kiezersi, in hun ijver om zich tegen, de huidige regeerimg uit te spreken, te ver zijn ge gaan. Onder de leus „tnooit meer Duitsdi-nationaal" zijn ze naar links gestormd, waarbij ze over de midden partijen heenstormden. Er zit wol iets in deze redeneering die overigens voor de democraten een doekje voor het bloe den is maar dat bewijst dan meteen, dat de Duitschers polï.iek nog maar bit ter weinig geschoold zijn. Ze kunnen hun evenwicht nog niet vinden en ver vallen in uitersten. Als getuigenis van den nepublikainschen geest heeft deze nieuwe rijksdag waarde, maar of het een handelbaar en nuttig parlement zal blijken te zijn, mag betwijfeld1 worden en indien men er een reeks moeilijk- jaren mee beleeft, kan het best zijn dat de kiezers bij een volgende gelegenheid weer even hard' naar rechts terug hollen als ze nu naar links gestormd zijn. Een uitermate bedachtzaam beleid zou wel licht in staat zijn, het Duitsche volk werkelijk begrip voor taak en roL^ van zijn parlement te geven en di'.e bezinning te wekken, welke volken van andere po- li'ieke scholing er van weerhoudt, telkens in uitersten te vervallen. Men twijfelt er op het oogemblik echter aan, of een der gelijk bele.d mogelijk zal zijn. De nieuwe rijkskanselier zal wel uit de socialistische fractie gekozen moeten, worden, maar men heeft daar bit'.er weinig geschikte can didates De Pruisische oud-premier Se* vering heeft zich als een goed bewind voerder leeren kennen, maar dat ver zwakt juiist zijn kansen in de eigen partiji, die een sterken radicalen inslag heeft gekregen, terwijl Severing tot den gematig den vleugel behoort. Overigens heeft hij zoo vaak met de volkspartij overhoop ge legen, in de dagen van Pruisen s groote coalitie, dat het twijfelachtig is, of die hem aanvaarden zou. Een andere can- didaat is Otto Braun, de tegenwoordige Pruisische premier, maar die is niet sterk en 't staat te bezien of hij de func'ie zou aanvaarden. Trouwens, feitelijk komt bel eerst Hermann Muller, de oud- kan tellier aan de beurt, doch die heeft tijdens zijn veilige kanselierschap zooveel reden tot critiek gegeven, dat eigenlijk n emand hoopt dat hij thans weer tot de leiding der re geering geroepen zal worden. Misschien zou men buiten de sociaal democratische partij wel geschikter can- didalen kunnen vinden, maar het moet al heel vreemd loopen indien de socialis ten van het kanselierschap afstand' zou den doen. Nuttige wenken. Koffiedik wordt gewoonlijk als niet meer bruikbaar weggegooid'. Als men het echter goed droogt en er speldenkussens mee vult, zal men nimmer roestige spel den en naalden hebben. Een aangesneden citroen kan men be waren, dioor op den aangesneden leant wat zout te strooien. Bloemvazen kan men schoonmaken met warm water en kran ten snippers Indien U zakdoeken strijkt als ze nog vochtig zijn, zullen ze mooier glanzen en ze zullen langer schoon blijven. Om linoleum te reinigien, zonder het al te veel te wrijven, is het raadzaam, het soms met verdunde melk af te nemen. Hars vlekken verwijdert men doer ze te wrijven met flanellen lappen, gedrenkt in zuivere spiritus. Sponzen kan men reinigen in: koud wa ter, waarin men een weineg zoutzuur doet. De geneeskundige kan gevaar bij de ge boorte voorkomen, mits hij vooraf de om standigheden kent. Daarom moet de jonge vrouw zich zoo vroeg mogelijk tot haar dokter wenden. Het best is* dat het meisje, dat w.l gaan trouwen,, zich vóór haar hu welijk tot den dokter wendt, vooral wan neer zij als kind rachitis „Engelsche ziekte" gehad heeft. Gebruik geen electrisch speelgoed, dat op de lach'.le iding wordt aangeslo ten door middel van een voorschakelweerstand in den vcs*m van een lomp, maar schaf daar voor een kleinen, deugde! ijken, transfor mator aan, waardoor de spanning op het speelgoed'niet hooger wordt dan 20 volt. Corruptie in het gasbedrijf. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer De Grast, voorheen directeur van de gasfabriek te Vaals, thans direc teur van de gasfabriek te Beverwijk die terecht stond verdacht van het aannemen van steekpenningen, terwijl hij nog te Vaals als directeur fun geerde. De rechtbank sprak verdachte wegens gebrek aan bewijs vrij. De eisch was f 500 boete subs. 100 dagen hechtenis. Met een mes gedood. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 17-jarigen W. H., landarbeider te St. Jacobi-Parochie veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend. H. had Marten Aartsma met een knipmes in het hoofd gestoken, tengevolge waar van hij is overleden. De eisch was vijf jaar gevangenisstraf geweest. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1