JUIST OMDAT „HET STOFFEUHUIS" Reiskoffers, Handkoffers, Reismanden, groote keuze lage prijzen FIRMA WED. B. FABFRIJ DE JONGE, Lange Kerkstraat 24 - GOES ProVincienieuWs Rechtszaken. Binnenland Laatste Berichten. DAMESSTOFFEN EN GARNEERINGEN Magdalenastraat II Tel. 339 GOES Onze zaak is steeds VRIJ te bezichtigen heden volstaan) zal het opvallen dat de heer Eckhardt niet onder de Rond vraag is vermeld. Dit is onzerzijds geen verzuim, noch een vergissing. De heer Eckhardt zweeg ditmaal bij de rondvraag als het graf. Waar een circus al niet goed voor is i Hoedekenskerke. In de Donderdag avond gehouden algemeeue ledenve gade ring van de vereeuiging „Het Groene Kruis"en de werklieden pereeniging „Draagt Elkanders Lasten" alhier is beslo'en tot oprichting van eene vereeniging voor ziekenverpleging „Verzekering tegen de kosten verbonden aan de opneming in ziekenhuizen". Aanvankelijk tiaden 16 huisgezinnen met 67 leden toe. Kapelle. De Tuinbouwvereeniging Kapelle en Omgeving kwam gisteravond in de zaal van mej E. Hanson in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer H. Eversdijk. De voorzitter heette de talrijk opge- komenen welkom en deelde mee dat het bestuur als hulpcontroleur benoemde de heer Jan Eversdijk Hz Aangenomen werden zes nieuwe leden. Een drukke bespreking ontlokte het punt hoe de verkoop van aardbeien te regelen. In totaal kunnen de leden bijeen brengen een opbrengst van circa 150 gemet. Het bestuur was eenparig voor dag veiling. Na een drukke bespreking werd besloten om met de groepen die voor dag en E.G. veiling zijn en die voor veiling in ééns en bij het vat afzonderlijk te ver gaderen en daarna te beslissen. Het voorstel van den heer M. Evers dijk Sr. om op de algemeene vergadering het rooken te verbieden werd met groote meerderheid verworpen. Rilland-Bath Gisteren vergaderde de raad. Afwezig de heer A. Blok met kennis geving. Weth., van Boven brengt verslag uit van het verhandelde in de algemeene vergadering der Waterleidingmaatschappij, waarvoor de voorz. hem dank brengt. Namens B. en W. doet de voorzitter enkele mededeelingen over den stand der onder handelingen inzake overname der gas fabriek Na enkele opmerkingen in ver band met de verstrekte inlichtingen wordt met algemeene stemmen jjan B. en W. een blanco-crediet verleend voor het doen instellen van een onderzoek door een des kundige naar de rentabiliteit der gasfabriek. Een adres van den burgemeester om ver lenging van zijn vergunning tot uitwoning wordt door Ged. Staten in handen ge steld van den Raad om advies. Weth. van Boven wil deze zaak gaarne steunen, om dat het niet anders kan, maar toch wil hij het uitspreken dat hij het liefst de in- tellectueelen voor Rilland behoudt De heer van de Sande sluit zich hierbij aan Met algemeene stemmen besluit de raad het adres te ondersteunen, terwijl hij de vaste spreekuren gaarne bepaald zag op Maandag en Donderdag van 9'/, tot 11'/a uur. De raad besluit geen adhaesie te betuigen aan den raad der gemeente Kol- lumerland om herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde en onge bouwde eigendommen.. Hel verslag van den toestand der gemeente en van hetgeen verricht is met betrekking tot de volks huisvesting wordt door B. en W. aange boden. Evenals vorige jaren wordt op voorstel van B. en W. het vermenigvul diginseijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting 1923-29 bepaald op 1. De kosten per leerling der openbare lagere scholen worden voor 1926 vastgesteld op f 11,71. De vergoedingen ex art. 101 der Lager ouderwijsw. wordt over hetzelfde jaar aldus bepaaldChr. school Hoofdweg f 521 08'/2R. K. school f 471,33, school Völckerpolder f 422,05 school Geref gemeente f 597,21. Voor de Chr school Hoofdweg wordt de drie jaarlijksche rekening vastgesteld. Door het schoolbe stuur is uitgegeven f 1422,11, terwijl het maximum dat voor vergoeding in aan merking kwam, bedroeg f 1512,13'/3, zoo dat het bedrag, dat het schoolbestuur alsnog zou toekomen over 1926, met f 87,02'/j kan worden verminderd, De heer V n 't Leven merkt op, dat wel eens wordt beweerd, dat Chr. onderwijs duur is, doch dat dit ook hier weer wordt ge logenstraft. De voorzitter merkt op, dat krachtens de bepalingen der Lager onder wijswet de exploitatie der bijzondere scho len voor de gemeente nooit duurder kan zijn dan van de openbare, De heer Van de Sande is van oordeel, dat men met het duurdere doelt op den nieuwbouw. Door den aannemer J. Nieuwenhuijse wordt boven zijn aannemingssom vergoeding ge vraagd van geleverde planken, die hij bij den rioleeringsaanleg gebruikt heeft. De meerderheid van B. en W. adviseert dit verzoek niet in te willigen, daar de raad uitdrukkelijk heeft te kennen gegeven dat geen planken zouden worden gebruikt daar dit onnoodig werd geoordeeld. Weth. Deurloo heeft bovendien vernomen, dat de aannemer wel degelijk de kosten van planken in zijn inschrijvingsprijs heeft opgenomen. Weth. Van Boven is nog steeds van oordeel, dat de planken niet konden worden gemist en wenscht het gevraagde toe te staan De heer van de Sande en de heer David sluiten zich aan bij de meerderheid van B. en W. De eerste merkt op, dat men hel werk niet dadelijk practisch heeft aange vat en als vakman is hij van oordeel, dat een aannemer ook op eenigen tegenslag berekend moet zijn. Het voorstel van B en W. wordt aangenomen (tegen Weth. van Boven). Naar aanleid ng van een adres van de kerkvoogdij der N, H. kerk om nieuwe wijzerplaten met toebehooren aan te brengen in den nieuwen toren advisee ren B. en W. den raad hiertoe mede te werken. Van gemeentewege kan echter met een duidelijke tijdsaanwijzing worden volstaan, waarboven het ontwerp, dat de kerkvoogdij zou begeeren, echter uitgaat Waar reeds f3UUU subsidie werd verleend en ook andere belangen behartiging vragen stellen B. en W. voor tot dit doel f 100 toe te staan, wanneer de kerkvoogdij de meerdere kosten voor haar rekening neemt. De heer van de Sande zou het geheele bedrag willen toestaan, daar het ontwerp bij de kerk past. Ce heeren David en van 't Leven steunen het voorstel van B. en W,, dat wordt aan genomen (tegen de heer van de Sande) Op een verzoek van Chr. Traas om ge durende den zomertijd zijn herberg des Zaterdagsavonds een uur later te mogen sluiten wordt afwijzend beschikt;- daar zulk een wijziging der politieverordening een p ivilege zou scheppen in strijd met de Drankwet, Het bestuur der Chr. schooi Zaudbaan vraagt krachtens art. 72 der L. O. wet gelden uit de gemeentekas aan voor nieuwe closets, daar de vorige door de vorst zijn gesprongen en voor een nieuwe kast tot berging van leermiddelen. B. en W. adviseeren het laatste toe te staan, doch het eerste betreft geen verandering van inrichting doch is gewoon onderhoud en moet uit de exploitatiekosten bestreden worden. De heer van de Sande acht de geraamde kosten voor de kast wat hoog, z. i. is, er wel een goedkoopere te leveren. Het voórstel wordt aangenomen. Door B. en W. wordt voorgesteld den nog beschik baren grond aan den Hoofdweg niet uit te geven, doch deze té reserveereu, daar u de toekomst toch behoefte zal blijken aan een nieuw Raadhuis. De secretarie is te klein, en in de toekomst zal men steeds meer vast raken met de berging van het archief. Het feit, dat het Raadhuis boven is gevestigd, levert ook dikwijls moeilijk heden op. In verband met het vorenstaande zouden B en W. zich van grond voor woningbouw willen verzekeren door enkele perceelen in het bela-g der volkshuis vesting te onteigenen. Hee't men de be schikking over die gronden, dan kan men altijd nog voor een dezer perceelen het gereserveerde laten varen. Weth. van Boven kan met het voor stel n et meegaan. Hij acht de bezwaren niet zoo groot en meent dat men langs den weg van reorganiseeren wel iets be reiken kan Dhr van de Sande zou vooral ook spoed willen maken met de onteige ning, opdat niemand, die grond zoekt, om die reden de gemeente zou moeten verlaten Het voorstel wordt aangenomen (tegen weth van Boven). De begrooting voor 1927 wordt gewijzigd en op die van 1928 af-en overgeschreven. Aan J. M. de Veij wordt gedeeltelijke ontheffing verleend van schoolgeld, aan A. lndeweij A. van Nispen en C. Tieleman van hon denbelasting. Daarna sluiting. De collecte voor het huldeblijk aan de Koningin Moeder bedraagt fl08.18J. In totaal werden 853 handteekeningen Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens als bestuurder van een rijwiel daarmede over een weg rijden, terwijl dit rijwiel niet voorzien is van tenminste één rem F. H. te 's Heeren- hoek f 1 boete subs. 1 week tuchtschool Vrijgesproken werd M. H. te Goes, beklaagd van een overweg van een spoor weg berijden met een grootere snelheid dan 10 KM. per uur. Rechtbank Middelburg, In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken Het nalaten van hulpverleening aan een in nood verkeerend schip. J. Z, 52 jr., schipper, wonende te Yerseke, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Vrijspraak. Overtreding Motor- en Rijwielwet J. A A., 24 jr, chauffeur te Goes, vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter f 10 boete of 10 dagen hech tenis A. v F., 20 jr., chauffeur te Goes, vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Hooger beroep. J. P. 37 jaar, koopman, wonende te Hansweert heeft hooger beroep aan- geteekend tegen een vonnis, van den Politierechter te Middelburg van 13 Maart 1928, waarbij hij ter zake van overtreding van 's Rijksbelastingwet is veroordeeld tot een geldboete van f 70.80 of 25 dagen hechtenis. Van der Stel veroordeeld. De rechtbank te Zutfen wees heden vonuis in zake de civiele vordering van J. G. van Goor, adj. directeur der gas fabriek te Zaandam, contra A. van der Stel te Apeldoorn. De heer van Goor had legen den heer van der Stel een civiele actie ingesteld op grond van artikelen in het Volk d d. 30 Juli 1927 getiteld: De corruptie in de gasindustrie. Nieuwe Beschuldigingen en d d. 9 Augustus 1927. De rechtbank wees eisehers vordering toe en veroordeelde gedaagde om eischer tien gulden als schadevergoeding te be talen. Ook werd gedaagde in de kosten van geding verooideeld. In een gelijke zaak van den heer J. van Hoeve, directeur van de gemeente lijke lichtbed rijven te Castricum, contra den heer van der Stel wees de rechtbank een slechts in de overwegingen eenigs- zins afwijkend, doch overigens identiek vonnis. Liefdesdrama. Iu de strafzaak tegen den 24 jarigen Italiaanschen beeldjesmaker Dominico Nardi, die gisteren voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank terechtstond terzake dat hij inden middag van 23 Jan, j.l. zijn vroegere verloofde, de 20-jarige Geertruida Glabbeek, nabij het Konings plein te Amsterdam met twee revolver schoten heeft gedood, eischte het O. M waargenomen door mr. de Bléeourt, ver oordeeliug van verdachte wegens moord tot zes jaar gevangenisstraf. Ditspraak 7 Juni a s. Gevaarlijke proefneming, Tijdens het schaftuur heeft de 85-jarige chauffeur H. in de vuurwerkfabriek van de firma Kat te Leiden, gisteren een sleu tel bemachtigd van een der werkplaatsen en buiten medeweten van zijn patroon proeven genomen met picrinezuur. Toen hij dit met eeu koperen pen in een huls wilde dnwen, vloog de huls uit elkaar, waardoor de man vrij ernstig aan hand en arm werd verwond, terwijl de 14-jarige jongen v. Sch., die in zijn nabijheid stond vrij ernstig aan het hoofd gewond werd Beiden zijn naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Het filmen der Olympische Spelen. Naar aanleiding van de mededeelingen van het bestuur van den Ned. Bioscoop bond, inzake het niet filmen der Spelen, heeft de adjunct-secretaris van het N.O.C., graaf van Bylandt, aan het „Hbld medegedeeld, dat liet N.O.C. aan den Bioscoopbond heeft doen weten, dat het niet geneigd was zich te verplichten film operateurs en persfotografen over één kam te scheren, en dat het niet voor niets de spelen wilde laten verfilmen. Het N.O.C. zei „doe een bod, wij willen de Neder- laudsche industrie een recht van prefe rentie geven, doch den buitenlanders moeten wij in deze internationale spelen eveneens een goede kans geven, en wij geven geen recht voor niets 1* De Bond deed echter géén bod, een buitenlandsohe combinatie wèlwij gingen hierop in. Nu is, nadat aanvankelijk deze combinatie haar verplichtingen was nage komen helaas eerst eenige maanden ge leden gebleken, dat er in den boezem der combinatie geknoeid werd men was bezig de voorwaardeljjk verkregen rechten weer over te dragen aan anderen. Kortom, wij moesten breken met de „Züricher* com binatie. Een Italiaansch filmonderneming deed een nieuw aanbod. Het N.O.C. onderhandelde met d onderneming, toen, nu een tien dagen geleden, de Bioscoopbond zich wederom tot ons wendde en bleek zijn vroeger ingenomen standpunt, om niets te betalen, niet verlaten te hebben 1 De Italiaansche onderneming, waar mede wij thans tot overeenstemming zijn gekomen, garandeert ons een percentage van de winst, neemt alle kosten op zich. De spelen zullen, te beginnen met de voetbalwedstrijden, geheel verfilmd war den, bovendien zullen de Zuiderzeewer ken, Nederlandsche indu.-trieën enz. enz. worden opgenomen. Wat zal nu het resultaat kunnen zijn van het „verbod" van den Bioscoopbond? Ten hoogste dat alleen in Nederland geen Olympische spelen op het witte doek zullen komen. Almelo 30.000 inwoners. Woensdagmorgen werd aangifte gedaan van de geboorte van de gebooite van den 30 OOOsten inwoner der gemeente Almelo Van het gemeentebestuur ontving de vader voor den jonggeborene een spaarbank boekje met f 25. Verschillende nering doenden hadden voor den dertigduizend sten stadgenoot cadeaux beschikbaar ge steld, o. a. een wieg en een kinderwagen. Huw. Aangifte: Petrus Lok, 44 jaren, te Magelang en A driana JohannaJeronimus, 45 jaren te Goes Gehuwd: Cornelis Overgauw 26 jr. en Neeltje Johanna Heijnsdijk, 25 jr., Bas- tiaan Tholenaar, oud 19 jr. en Cornelia Scherp, 19 jr. Staking in Vlissingen. Men meldt ons uit Vlissingen De staking bij de „Schelde* is heden om 7 uur begonnen. De politiemacht ;s versterkt. Van de ongeveer 2000 werk lieden zijn er plm. 200 aan het werk jaan. Alles heeft een kalm verloop. Èr wordt gepost. Een Olympiade-film. Men meldt ons uit Amsterdam Het hoofdbestuur van den Ned bios coopbond heeft bericht ontvangen van de Spitzen orginisation für die Deutschen Filmindustrie te Berlijn, omvattende het geheele film- en bioscoopbedrijf in Duitsch land, dat aan alle Duitsehe filmverhuur ders en bioscoop-exploitanten last is ge geven geen film betrekking hebbend op de Olympische spelen te Amsterdam te vertoonen. MARKTBERICHT. Middelburg, 24 Mei 1928. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe f 11—f 13,50. Aangevoerd door Walchersche boe rïnnen (officieele prijsnoteering). Boter f 0,85 a f 0,95. Eieren f5,25 a f5,75. Eendeieren f5,25 a f5,75. Ganseieren f 14, Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,821/2 a f0,87i/2. Eieren f 5, 448ste STAATSLOTERIJ. Uitgekomen in Goes en omgeving met eigen geld 1602, 1616, 1626 1627, 1636, 1646, 16714. Nieten: 1608, 1640, 16722, 16724. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 25 Mei 1928. A.ardbeïen f 150 a f 158, Spinazie f 15 a f 19, Aardappelen (groote) f 8,10, Aardappelen (poters) f 6,90, alles per 100 Kg., Komkommers f 25, Kropsla f 3,50 a f 5,60, Bloemkool f 26 a f 40, Bloemkool (uitschot) f 7, alles per 100 Rhabarber f 1,80 a f 7,70, Radijs f 0,70, a fl,30, beide per 100 bos, Bloemen f 6,70 per 100 potten. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. ADVERTENTIËN. Heden overleed plotseling te Wiesbaden, onze beste Man, Va der en Grootvader, de Heer ISAAC DIGNUS FRANSEN VAN DE PUTTE, 'sGravenhage, 24 Mei 1928. M. F. FRANSEN VAN DE PUTTE—Borel Goes 1 Mr. J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE. W. C. FRANSEN VAN DE PUTTE-Waghto. en kinderen. H ilversum .- E. M. HEYNING—Fransen van de Putte. Mr. J. C. HEYNING. en kinderen. Goes: D. JONKERS-Fransen van de Putte. H. JONKERS en kinderen. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De begrafenis zal te 's Gravenhage plaats hebben op nader bekend te maken datum. Heden overleed plotseling te Wiesbaden onze geliefde Broe der, Zwager en Oom ISAAC DIGNUS FRANSEN VAN DE PUTTE, in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam, P. H. KAKEBEEKE- Fransen van de Putte. Kloetinge, 24 Mei 1928. OPENBARE VERKOOPING. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op VRIJDAG 1 JUNI 1928, des namiddags 2 uur (N.T.) aan de stal, aan de 's Gravenpolderschen straatweg te Kloetinge, ten verzoeke van de beeren L. WILLEMS Co. te Roosendaal, a contant of op crediet verkoopen: 2 Koeien, gek. en a/d de rek. 4 Kalf vaarzen, gek. en a/d rek. 4 Pinken (l'/2 jaar), Eenig jong Vee. Betaaldag 1 December a.s. wij de grootste sorteering brengen is HET aangewezen adres ook voor UW inkoopen Tweeden Pinksterdag geopend

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3