RÜITENBOER N°. 65. Vrijdag 25 Mei 1928 115" Jaargang. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De buitenlandsche Journalisten in Zeeland. 10 cl Ui- A. C. VAN DER REST, VANDAAG GOISCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 een!. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Dinsdag hebben we tijdens de reis over de Schelde met de Koningin Wi-L- helimiina", (toen da regen den gehaelian dag het uitzicht verduisterde) menigmaal de verzuchting hoorew uiten: „Als he'. morgein bij het bezoek der buiitemiandsdhe journalisten toch maar wat beter weer is." De goden evenwel hebben zich dezen vromen wewsch, die m duizenden Zeeuw- sche harten herhaald zal zijn, niet het miinst aangetrokken Woensdagmorgen toen we ons op een vroeg uur naar VLissiingen begaven re gende hetzooals het den geheelen dag daarvoor en ook gedurende den nacht had geregend, zoo als het nog vele dagen in dit jaar zal doen. Het water g'mg zich danig aan, de aarde te buiten, de luchten waren zwart en grijs, wolken raasden langs den hemel, de eene was nauwelijks voorbij of een andere mam de plaats ui. De vel den waren verzadigd van het hemelvocht en koeien en paarden waren mistroostig in de malscbe Zeeuwsche weiden aan het pootje baden. Vroeg cn den morgen maakt Zeeland gez'en door een gorJijn van regen- draden een weliswaar graimdioosen maar eender nog een triesten, melancho 1 ieken in druk. De ochtend van Woensdag was in verband met de dingen die te gebeuren stonden geheel zonder beloften. Om en in hotel „Britannia" was het te half negen al zeer roezemoezig. De auto's waarin de buitenlandsche gas 'en door de provincie geleid zouden worden reden af en aan, men installeerde zich in de hall van het hotel, waar tusschen de on persoonlijke colbertjes en mantels de Zucd- Bevelaindsche dracht sterk de aandacht trok. Vele autobezitters hadden, zichzelf en (of) aanverwanten in het costuum ge stoken dat op den vreemdeling nog altijd een niet te versmaden aantrekking uit oefent. „De dames en heeren doen alsof ze dit costuum niet lederen dag dragen merkte een Zwitsersche collega even na het ontbijt lachend op. Het zal bij jullie al wel precies zoo zijn als bij cns. Gebeurt er iets dan worden de oude drachten uit de kasten gehaald". Een Lach leek ons een beter antwoord dan een verontschuldigende lange vcrkla- ring. „Ja, ja ich weisz Bescheid, gng de Zwitser voort toen hij de diverse typen wat nader had bekeken. Later was het weer deze collega d.e ons vroeg of ter gelegenheid van het be- zcek ook al de molens in Zeeland in be weging waren gebracht. Toen konden we evenwel met een ge rust geweten betoogem, dat de Hollan der zoo ver nog niet op het pad der vreem delingen-zonde was afgedwaald Te omstreeks 9 uur werd te Vlissingen van Britannia met de gasten weggereden 105 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Zij sloeg haar oogen maer.^ „Wil je me zeggen, wait je bedoelt?^ „Begrijpt u mij dan niet? Zij dwong zich om kalm <te antwoor den. „Als je oos huwelijk bedoelt, dat zal nog wel eanigen tijd du«em, misschien zelfs het volgend' jaar pas". „(Waarom? Is u een slavin van de etiquette?' Uit zijn mond' klonken, die woorden belachelijk. Zij glimlachte flauwtjes. „De beslissing ligt niet in mijn hand". „Dat is waar ook. Dat is het pri vilege der koningen. Nog voor uw der tigste jaar zult u een koningin zijn. En uw eerste daad zal zijn uw hofnar weg fce jagen als hij tenminste zoo lang wacht om weggejaagd te kunnen worden." Zij zag zijn wceedem glimlach en be greep, dat hij zijn oud spelletje met haar speelde, doch tezelfdier tijd wist zij, dat er geen vijandschap bij hem bestond. Hoe zij ld'at wist, zou zij niet hebben kunnen zeggen, maar later besefte zij, dat zij op dat oogenblik was begonnen te mer Circa 70 auto's vcrmldetn dein langen stce^ due gedurende den dag in diverse plaat- sein met belangstelling zou worden nage keken en toegejui cht. Bijna 70 Zuid-Be lande rs had dein zich en hun auto's in dienst gesteld van het vreemdelingenver keer, dat voor enze provincie in den loop der jaren van zoo een geweldig belang zal blijken. In Vlissingen werd eerst naar de Bou levard gereden, waar het standbeeld van Mich iel de Ruijler en de zee de aandacht der bezoekers hadden. Vervolgens leidde de tocht naar Koudekerke. Hier deed do ring rijder ij die ier gelegenheid van do journalisten georganiseerd1 was, allen de auto's verlaten. Ondanks de regen bleef men geruimen tijd het aardige steekspel, dat zelfs voor den ingewijde nog genoeg bekoring heeft, gade slaan. Via Zoule- lamde bereikte men Westkappei. Voor de openbare school werd halt gehouden. De schooldeur ging open en de leerlingen kwa men naar buiten. Beschut door ons natio nale wapen, de parapluie, en door doe ken zong de jeugd het Zeeuwsche volks lied en nog enkele andere liedieren, die een luid applaus aan de excursionisten ont lokten. Woorden als „lovely", „Very very Nice", „Wunderebair", „fabelhaft",, „Adorable", „aardig", waren niet van de lucht. Over Domburg werd' tegen het middag uur Middelburg bereikt. Jammer was het, dat van het schoons van dm tuin van Walcheren door liet grauwe weer zooveel verloren was gegaan. Het landschap kwam natuurlijk niet geheel tot zijn recht om dat (het veel zon en licht van noode heeft. De voornaamste at'raoties van Walcheien wanen voor den buitenlander Wcensdag de rimgstekerij, de kleeding, de kleine hui zen, de dijken en molens, de vriendelijke houding der dorpelingen ende reidan sen die omstreeks 12 uur op de mooie abdij te Middelburg werd uitgevoerd. Het laatste vooral bracht de vertegen woordigers van 22 nationaliteiten in ver rukking. Kan men zich ook iels denken dat meer indruk zal maken dan onze mooie oude dansen, uitgevoerd door meis jes en jongens in Walchersche dracht in de aloude statige omgeving van de Abdij! Hetgeen daar ten beste werd gegeven was een lust voor de oogein. In ,,St. Joris" werd' de lunch gebruikt Behalve de journalisten bergde de groote zaal allen die den tocht door Wacheren hadden medegemaakt, en de heeren Kalff ein Van Manen, directeuren der Neder- laindsche spoorwegen. Tijdens den maal tijd werden eernige speeches gehouden. De burgemeester van Middelburg, de 'heer D urnen Tak heette de gasten in het Fransch welkom. De heer D. Kouwe- naar, voorzitter der „Amsterdamsche Pers" huldigde de directeuren der spoor wegen, die de rondreis der buitenland sche journalisten hebben mogelijk ge maakt. De heer Kalff bracht een dronk ken, dat de duivel uiiit Nap Errol verdwe nen was. Die overtuiging groeide slechts langzaam in haar, doch toen schoot zij voor het eerst wortel, toen begon haar vrees voor dien man te verdwijnen. Zij sloeg haar oogen, weer op. „Waar om zou ik dat doen, Nap?" Hij maakte een diepe buiging. Omdat ik zoo ongelukkig geweest ben mij uw mis noegen op mijn hals te halen. Er volgde een oogenblik stilte, dan stiak zij, gehoor gevend aan haar instinct, waardoor zij zich nu en dan liet leiden en dat haar nooit parten speelde, hem haar haind toe. „Ik vergeef het je". Hij schrikte. Dat had1 hij blijkbaar niet van haar verwacht. Misschien had hij het niet eens gewild1, zeilde zij later tot zich zelf. Maar verlegen toonde hij zich niet. Eens had zij medegemaakt, dat hij niet wist, wat te dben, doch daarover dacht zij liever niet. Hij legde haar hand op zaj'm mouw en boog zich voorover. Zij dacht, dat hij haar hand wilde kussen' en angst doorhuiverde haar. Maar hij raakte haar slechts even met zijn voorhoofd aan. „Ter wille van Lucas?" vroeg hij zon der haar aan te zien. „Ter wille van jezelf", antwoordde zij bijna haars olndanks. „Waarom?" „Omdat ik weet, dat je van hem houdt. Omdat ik weet, dat je tegenover hem Loyaal zult zijn". „En tegenover u?" LICHTE BAAITABAK 50C! per'it Pond I2( uit op de internationale pers; de hear Wikbon Igley (Daily News) uitte zich zeer waardeerend over Zeeland en zijn bevolking, de heer Kening uit Gees be groette iin eein Engelsche toespraak de buitenlandsche journalisten. Het dessert van den maaltijd bleek 'te bestaan uit sigaren en sigaretten, die de heer Sinke uit Gees met gulle hand deed ronddeelen. De aanzittenden stelden dit gebaar op hoogen prijs. „Mijns Heeren, Zuid-Beveland ^vacht U", ze'de de burgemeester van Mid delburg aan het slot van de Lunch. En dus maakte het groote gezelschap zich naar Zuid-Beveland op. Het tweede gedeelte van het programma zou niet iin het teeken van den negen staan. Tijdens den rit naar Goes kwam zelfs de zon zoo nu en dan even tusschen de wolken docr gluren. De belangstel ling die Zuid-Beveland voor de bezce kers toonde, was welhaast nog groo'erdan due welke men in den morgen op Walche ren had genoten. Langs den weg Middel burgGoies hadden zich op verschillen de punten de dorpsbewoners verzameld en telkens als een auto passeerde, wer den de handen van jong en oud ten tee ken vain groet geheven. „Hoe vriendelijk is dit volk", vertrouw den twee buitenlandsche collega's el kaar meermalen toe. „Wat zijn julL.e vrouwen en meisjes mooi en sterk en gezond", kregen we van weer anderen te incasseeren Behalve cn de dorpen, waardoor of langs werd gereden, werd in Goes direct een stevigen aanval op de harten der bui tenlanders gedaan. Uit bijna alle huizen straalden vroolijke gezichten, de straten die gepasseerd werden waren afgezet met drommen menschein, waarvan vélen in Zeeuwsche dracht, uit menigen huizen gevel wapperde de nationale vlag. Goes maakte een zeer vroolijken en pp- gewekten indruk, en het was alsof de geheele stad zich tot taak had gesteld blij te zijn en feest le vieren. In Goes werd niet stil gehouden. De gasten werden over de zeedijk naar We- Zij boog haar hoofd. „Ik ben maar een vrouw en ik ben bang, dat jouw on der vinding van vrouwen je niet geleerd heeft eerbied' voor haar te krijgen". Hij begon weer aiam zijn geweer te poetsen. „Mijn ondervinding met één vrouw heeft mij nets anders geleerd, iets, dat ik waarschijnlijk niet vergeten zal". Hiermede eindigde het clndierjboud. Zwij gend' keerde Anne zich om. Hij deed het ook en maakte de deur voor haar open, maar hij keek haar niet aan, noch zij hem. Toen de deur achter haar didht viel, had zij een gevoel, of er een groote stilte in haar leven gevallen was. HOOFDSTUK XI. De brief van Dot. Den dag na Nap's terugkomst ging Dot op Baronmead thee drinken. Zij kwam daar veel. Lucas genoot altijd van haar opgewekte natuur en was altijd blij haar te zien. Maar dien dag was Dot niet vroolijk. Het leek, alsof er iets was, dat haar hinderde. Zij vond Mrs. Errol en Anne niet thuis en daarom ging zij, zooals haar gewoonte was, wanneer de anderen niet thuis wa ren, regelrecht naar de kamer van haar zwager. Toen zij op de buitendeur .klopte, deed Tawny Hudson open. Zij schrok van den gemeenen trek op het gezicht meldinge gereden, dat door het slechte weer op den achtergrond meest geraken en de buitenlanders aan de hoofdplaats vao Zu'd-Bevelatid moest afstaan. We- meldlnge, Kapelie en Kicetinge werden bekeken en daarop ging het met een ste vig vaartje naar Goes toe, waar bij aan komst de markt geheel gevuld was imet belangsleHemden. Voor het s'adhuis werd uitgestapt, en aan de excursicnis'.en wer den door Zuid- Beveland sche meisjes bloe men overhandigd. Spoedig hierop reden een:ge mooie oud-Zeeuwsche wagens voor de een kostelijken aanblik opleverden. Uit menigen mond kwamen uitroepen van verrassing en bewondering. Van de markt werd vervolgens onder tonen der muziek naar het feestterrein gewandeld. Hen derden sloegen her de komst der gas ten gade. Veilings gebouw en goederen loods der spoorwegen waren door vaar dige handein met vlaggen en wimpels ver sierd', en het geheel zag er echt feeste lijk en zeer verzorgd' uit. Het is bijna onbegrijpelijk dat in den zeer korten tijd welke beschikbaar was, zoo iets mooi's tot stand1 kon worden Dracht. Onvergetelijk zal voor cns en voor alle collega's de aankomst in de goederenloods zijn. Liangs het pad dat in het midden van de loods was vrij ge laten, stonden twee hagen van menschen ouderen en kinderen, allen in Zuid-Beve- landsch costuumshet goud blonk, de beukjes schitterden, het was een spel van kleuren, zooals we zelden te voren zagen. „Dit vergeet ik niet al word ik honderd jaar", verbelde ons een vrouwelijke collega uit Finland, „wat is dit oneindig mooi". Ze weid' even stil van de pracht, die om haar stond en ook anderen konden zich aan de kleuren bijna niet verzadigen. Later, tijdens de dalnsen en na het zin gen door het „Zuid-Bevelandsch a Ca- pella koor bleek vooral 'hoe getroff de buitenlandsche journalisten waren door 'hetgeen men voor hen gedaan had. „Goes is het glanspunt van de rondreis," werd door menigeen- verzekerd. Enkele uren hebben de journal sten zich in de gebouwen opgehouden en genoten van alles. De ingewijden zuilen, het be treurd1 hebben, dat bij de bestorming der buffetten eenige wanorde ontstond, doch den collega's is dit niet opgevallen. Het geheele feest te Goes kan als schitterend geslaagd' worden beschouwd. Behalve voor de dansen en voor het koor van den heer Tamminga interesseerden de gasten zich ten zeerste voor de prach tige paarden, die door diverse heeren ter beschikking waren gesteld'. „Wij heb ben de mooiste uitbeelding van de kracht en van den rijkdom van Zeeland gezien die te bedenken was," verzekerde men ons toen de kloeke dceren trappelend en nerveus voorbij stoven. Mooi. was dit, zooals het dansen mooi was en de costumes, en het zingen, en allies wat tot de ontvangst behoorde. v L Dit wat het verslag van het bezoek der journalisten betreft. Het zou even wel niet volledig zijn, als hier n.et even de aandacht werd gevestigd op het tot DIJ Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat GOES Telefoon 168. van den halfbloed en scherp als een speldeprik, schoot door haar de herinne ring aan haar eerste bezoek op Baron mead en den haat tegen Nap Errol welken zij dien dag in de oogen van dien miae gezien had'. Zij had er nooit meer aan gedacht. Doch nu stond het haar weer levendig voor den geest, vervulde het haar met onbestemde vrees. „Hoe is het met je meester, Tawny?' „Niet zoo goed vandaag, mevrouw' antwoordde hij, maar toch deed hij de deur open en nood-igde hij haar uit bin nen te komen. Zij deed het. De kamer grensde vlak aan die, waarin Lucas Lag, en Hudson was daar altijd te vinden, wanneer hij niet in de ziekenkamer was, behalve de enkele vrije uren, die hij had. „Mag iik naar hem toe?" vroeg Dot, „Of wil hij liever niet gestoord worden? Hudson ging naar de gesloten deur en luisterde, zijn groot rood hoofd bijna op het sleutelgat gebogen. Na eenige o ogenblikken richtte hij zich weer op en draaide zacht de kruk om. Hij giaf haar een wenk en gung geruisch- loos de kamer binnen. Dot, die bleef staan, waar ze was., hoorde Lucas dadelijk praten en- denman fluisterend' antwoorden. Oogenblikkelijk daarna kwam hij weer terug. „Wil mevrouw maar binnengaan? vroeg 'hij. Zacht ging zij naar binnen, blij, dat stand1 komen van het feest. De commissie de alles voorbereidde verdient een har telijk wooi'd van waardeering. De regen heeft de oorspronkelijke plannen in het water doen vallen, doch het is treffend oals in korten tijd -een nieuw plan werd uitgedacht en uitgevoerd. De namen van allen die 1&eel uitmaakten der commissie zullen we hier. niet noemen, doch we wil len een uitzondering maken, voor dien van Dir. Jenny Weyerman. Deze heeft opnieuw getoond', dat de organisatie van een groot feest bij hem in veilige handen is. Wat voor dit j ournalistieke feest noodig werd geoordeeld kwam er. Het organisa tie-talent van den dokter 'heeft ons op nieuw met bewondering vervuld. Er moes ten veel menschen zijn, in allerlei klee- derdrachten. Ze kwamen er. Er moesten kinderen zijn. Ze waren er. Politie moest in alle steden en dorpen richting aange ven en straten afzetten. Ze deed het. De Nederlandsche spoorwegen moest 500 vrij- bdjetten verstrekken. De vrijbilejtten wer den ter beschikking gesteld En zoo zouden we door kunnen gaan. Rest thans een woord' van dank aan allen die schonken of leenden en werkten teneinde een grootsche ontvangst mogelijk te maken, Tabak en pijpen, sigaren, sigaretten zijn aangeboden dioor den heer Sinke (merk sigaren: Staatsraad en Velasques; merk sigaretten: Caravellis en Broches; merk tabak: Oldcnkott) en door de fir ma Duvekot (merk tabak: Van Nelle. Koffie en thee is aangeboden door den heer Veeois namens de firma IJzendijk en Zn. Bowl is aangeboden door de firma Van Straalien, Monsieur en Erkelens. Knetitebrood en tulband is aangebo den door de Zuid-Beveliandsche bak kers. Limonade en biskuits voor de kinderen zijn aangeboden door den heer Veeniis Boter is aangeboden door de boterfa- briek to Wemeldinge en te te 's Heer Aremdskerke. Melk is aangeboden door den heer W. Dekker te Wemeldinge. Vrachtauto's voor het vervoer der be- moodigdheden naar Wemeldinge en terug zijn aangeboden door de firma Wed. de Jongh; de N.V. J. en A. van der Schuit's Stoomboot-reiederijde firma Duvekot; den heer A. van der Have te Kapelie en de afdeelóng Ovezande van de Hanze. Chocolade en koek voor de kinderen is aangeboden door de afdeekng Ovezande van de Hanze. Medewerkende muziekkorpsen waren ze het gemeetne, booze gezicht niet meer zag. „Kom binnen," zeide Lucas har telijk. „Ik vind het lief van je, dat je eens naar me komt kijken." Zij nam zijn uitgestrekte hand en keek hem bezorgd aa.n Zij zag, dat hij in vele uren niet geslapen had1: Ofschoon Jiij tegen haar glimlachte, lag er een moede trek om zijn lippen, die vragen deed of hij pijn had, „Ga zitten," zeidle hij vriendelijk. „Het is niets. Ik heb weer eens een slechten nacht gehad'. Je kan ook niet verwach ten, dat ik altijd goed slaap". „Hoe vervelend1," zeide Dot. „Maar niet verwonderlijk. Ik heb een opwindenden dag gehad gisteren. Je hebt toch zeker gehoord, dat Nap terug is? „Ja." Dot's gezicht betrok zeerd'ui- dlelijk. „Ik 'heb hem gezien." „Wat scheelt er aan?" Impulsief liet zij zich gaan. „Is het niet verschrikkelijk, dat, wanneer datgene, waai" je zoo naar verlangd 'hebt, gebeurt, al de anderen er boos om zijn? Hij keek haar snaaks aam. „Dat ben ik volkomen met je eens. Maar is het ook onbescheiden te vragetn, wat er gebeurd is en wie boos is?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1