RUITENBOER N°. 62 Woensdag 25 Mei 1928 115® Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. Sport School en kerk. PUROL er op PpoVincieineuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, builen Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kieeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. MAANDAG 28 MEI, 2d©n Pinkster- Hag, zal de GOESCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. OVERZICHT. Do Duitsche verkiezingen. Over den uitslag van de Duitsche ver kiezingen, die een verplaatsing naar de linkerzijde biewerstelligdan, is bij onze Qoster-buren heel wat le doen. Onder dien titel „De strijd wordt voort gezet" publiceert „Der Tag" een, artikel, waarin geconstateerd' wordt dat de- situa tie thans zeer verward' is. Doch dit staat wel vast, dat men den liiinkschen partijen en vooral de geradicaliseerde sociaal- democratie de gelegenheid moet schenken de leiding van het Rijk in handen te ne men, teneinde die overspannen verkiezings beloften te kunnen inlossen. Voor die na tionale rechtsche partijen, in heit bijzonder de Duitsch-Nationalen, is een taak te vervullen, ni. om de rijen te ordenen en zich gereed te maken voor den komenden nieuwen tijd. De „Deutsche Zeitung" constateert ook dat een zware nederlaag is geleden; deze uitslag was evenwel te verwachten. De „Tagliche Rundschau" meent, dat het zeer bezwaarlijk zal gaan dezen Rijks dag „arbieiits-fabig" te maken en te deen blijven. Dit keer zal de sociaal-democratie, zonder rekening te houden met de com munisten en de verlangens, welke in eigen rijen worden gekoesterd, de bestuursver- antwoordelijkheid op zich moeten nemen, De „Germainia" constateert dat de uit slag, wat het aantal door links gewonnen en door rechts verloren zetels betreft toch verrassend' is. Wat wel het meest te denken geeft is de zetelwinst der com munisten, zoodat eigenlijk over het alge meen een linksche tendenz is gebleken Het blad meient dat de socialisten uit sluitend' zijn versterkt door vroeger bur gerlijke elementen. Komt de sociaal-demo crade aldus versterkt naar den Rijksdag, dan zal ook in ruimere mate verantwoorde- lijkhe'd op haar rusten. Een dergelijke partij zal practisch moeten aantoonen wat zij van de verkiezingsbeloften kan waar maken. De „Börsenkurier" schrijdt, dat de te genwoordige staatsvorm in den nieuwen Rijksdag tegen iederen aanslag is verze kerd. Ook voor de definitieve ontwikke ling van den Duitschen eenheidsstaat is nu een- grootere kans geschapen. De Griekscbe regieering afgetreden. De Grieksche regeering is afgetreden Kanfandaris, de Grieksche minister van financiën, heeft gelijk werd verwacht, zijn ontslag genomen en het geheele kabinet- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. Za.mis heeft dit voorbeeld gevolgd. Men verwacht, dat de staatspresident dit oint- sfcag zal aanvaarden en Ven'zei os opdracht zal geven tot het vormen van een nieuw kabinet. Eien merk waardig vonnis. De Amsterdamsche kantonrechter dr. Höfielt, heeft vcnn's gewezen inzake over treding van het Motor- en Rijwiel-regle ment. In het vonn:s wend overwogen: Dat het bewezen verklaarde feit, op leverende een overtreding van art. 6 van het Motor- en Rijwielreglement niet straf baar is op grond, dat het heele Mo'pr- en Rijwielregliemieint, hetwelk een uitvloei sel vain art. 2 der Motor- en Rijwielwei :s, bindende kracht mist, omdat niet blijkt dat de Ged. Staten der Provinciën daar over gehoord zijn, ofschoon zulks in voor meld1 art. 2 uitdrukkelijk is voorgeschreven. Naar wordt vernomen zal het O. M. van het vonnis appelleeren. Verduistering H. T. M. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde 3 jaar gevangenisstraf legen den beambte G. der Haagsche Tramweg Mij. wegens verduistering van f 15.000,ten nadeel© dier maatschappij. 104 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Ik snap niets van Luke. Op het oogenblik is hij erg in zijn schik. Zeg, Lady Carfax, als u het misschien prettig vindt, dat ik hier blijf dineerem". „Wel neen", zeide Anne even glimla chend. „Ga jij maar naar Dot. Die zit op je te wachten". Zij zag, dat hij maar al te graag haar voorstel volgde en zij zag hem evien graag gaan. Hij was in zoo'n opgewonden stem ming. Mrs. Errol kwam bij haar in haar ka mer, toen zij zich aan het kleeden was. Maai' Mrs. Enrol had allen tijd gehad om tot kalmte te komen. Zij was zich zelf volkomen meester en sprak over Nap's onverwachte komst, alsof zijn doen en laten haar volkomen koud lieten; maar zij waakte over Anne met een bescher mende moedeloosheid, die zich niet in woor den behoefde uit te drukken. Toen zij naar beneden gingen gaf zij Anne een stijven arm. LUCHTVAART. Van Lear Black. De vlucht naar Kaapstad is voor loop i g uitgesteld in verband met de moeilijkhe- diem der terreinen en een 'technische sto ring, welke bij inspectie van het vliegtuig op het vliegveld te Chartoem is ent- dekt. Deze omstandigheden tezamen ma ken voorshands de voortzetting van de reis niet raadzaam. O n de r w ij z e r s - kloo sterlin gen Op een vraag van het Tweede Kamer lid1 den heer Lingbeek luidende: Wil de minister, als hij gevolg ge aan zijin in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 Maart 1928 (Handelingen bladzijde 1965) gedane toezegg'ng om in lichtingen te verschaffen nopens de wijze waarop onderwijzers-kloosterlingen, werk zaam aan van Overheidswege geldelijk gesteunde inrichtingen van onderwijs in die nabijgelegen landen, worden gess riieerd, diaarbaj tevens vermelden ten einde de vergelijkingen en de gevolg f rek kingen zuiver te doen zijn in hoever in die landen ten aanzien van de wedde- regelingien voor het landspcrsoneel, inzon derheid wat betreft de leeken-cnderwij zers, behalve met de ambtelijke praestar tie, ook rekening wordt gehouden met de ma atschappielij ke levensbehoefte heeft de minister van onderwijs, kuns ten en wetenschappen geantwoord: Ingevolge zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 Maart 1928 ge- Doch voor de beproeving, die beiden zwijgend vreesden, bleven zij dien avond gespaard. Nap vertoonde zich niet aan tafel, zoodat zij samen dineerden. Na afloop daarvan gilng zij zooals ge woonlijk naar Lucas, maar zij vond, dat hij er vermoeid uitzag, en bleef niet lang. Toen zij zich over hem heen boog, om hem een afscheidszoen te geven, hield hij haar hand even vast. „Anne", zeide hij zacht, „ik wou je even zeggen, dat je je voor Nap niet on gerust behoeft te maken. Dat is volmaakt omnoodig". Zij begreep, dat hij haar gerust wilde stellen, boog zich nogmaals over hem 'heen en gaf hem nog een zoen. „O, Luke, kan je hem niet weg sturen?" Met iets vreemds in zijn blik keek hij naar haar op. Dan zeide hij: „Slaap lek ker!" alsof hij haar vraag niet gehoord bad. Zwijgend' g.ng zij weg. Voor 'het eerst bad zij vergeefs iets aan Lucas Errol gevraagd. Zij gmg dien avond vroeg naar 'baar kamer en nam zich voor den volgenden ochtend naar haar eigen huis terug te keeren. Een onuitsprekelijk gevoel van on rust drong haar daartoe. Zij kon niet on der hetzelfde dak blijven met den man, Bij stukloopen vatn hu'd en voeten, door zitten, zonnebrand1 en smetten; maar voor al ook bij brand- ein snijwonden, ont vellingen en allerlei hu'dverwcndingen. Het verzacht en geneest dame toezegging stelt de omdergeleeknde een onderzoek in naar de in verschillende naburige landen geldende salarisiegeling voer onderwijzers-kloosterlingen, werk zaam aan van overheidswege geldelijk ge steurde inrichtingen van onderwijs. Hij heeft daarbij tevens gegevens gevraagd aangaande het stelsel van salarleering voor het landspcrsoneel in het algemeen in die landein, zoodat hij te zijnier tijd in de ge legenheid hoopt te zijn ook hieromtrent aan de Kamer inlichtingen te verschaffen. Kamer van Koophandel. Aan het in druk verschenen jaarver slag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwscke Eilanden te Middelburg, cntleenen wij het volgende: Her.mnerd wordt aan het overlijden op 4 April van het lid' der Kamer, den heer P. Ooslierbaan te Goes, en aan het zich wegens verandering van woonplaats niet meer herkiesbaar stellen van de heeren Tj. B. E. Kielstra en J. G. van Niftrik Jr. Van de behandelde zaken, allen uit de vergaderingsverslagen bekend', worden uit voerig vermeld, die inzake een ferrydienst VlissingenEngeland; het Rijkswegen- plan; de beëediigiing van makelaars; de wettelijke regeling -der winkelsluiting; de zakelijke bedrijfsbelasting. Naar aanleiding van besprekingen over de wenschelijkheid van electrificat'e van de Kanaalbrug te Middelburg, heeft het bureau nog :n eien uitvoerig schrijven aan den Minister van Waterstaat de noodza kelijkheid 'daarvan met liet oog op het steeds drukker wordend verkeer over die 'brug betoogd'. Op het ©linde van het jaar was nog geene beslissing genomen. Wel is het bekend, dat door den Minister opdracht is gegeven een plan voor elec- tuiflcatie van bedoelde brug op te maken, Herinnerd1 wordt verder aan het lier kennis brengen van de spoorwegen van weinschen 'en klachten. Ook aan het op verzoek van den heer De Vos ingesteld onderzoek naar de veerboot Vlissingen Bneskens worden enkele woorden gewijd en medegedeeld, dat het bureau bij des kuindigen de noodige inlichtingen inwon en in de gelegenheid gesteld werd met da boot een tocht te maken. Het bureau kwam tot de conclusie, dat er geen aan leiding was onmiddellijk gevaren van die boot te vreezen en alleen die practijk zal kunnen uitmaken of de boot aan billijk le stellen elschem voldoet. Verschillende andere werkzaamheden van kamer en bureau worden gemetnoreerd enz., o.a. ten opzichte van autobuscon cessies en algemeene verkeersbelangen in Zeeland. In 1927 werd zes maal advies uitge bracht inzake de benoeming van een ma kelaar, waaraan eenmaal een, ongunstig. die haar eens zoo wreed gemarteld had. Zij kon niet. Dat moest Lucas begrijpen. En hij moest dat nooi't van haar vergen nooit nooit! Zij begreep niets van Lucas' houding. Hoe meer zij erover dacht, des te onbegrijpelijker voind ze die. Zij had een gevoel, alsof hij plotseling haar ijde verlaten had, alsof hij plotseling al zijn sympathie voor haar verloren had en haar nu alleen achterliet. Het was niets voor hem, om haar zoo te behandelen. Het deed haar pijn, wolnidd© haar zooals zij nooit verwacht had' gewond t© zullen worden, bracht haar geloof in datgene, wat zij als eeuwig onveranderlijk be schouwd had, aan het wankelen. En toen herinnerde zij zich de lichamelijke zwakte, waarmede hij zoo lang geworsteld had, en een groo t medelijden overstroomde haar hart. Zij wilde zich niet langer pijn laten doen. Bewaarde hij niet al zijn kracht om harentwil? En kon zij nu niet voor hem deze plotselinge hinderpaal, die op Lr pad verrezen was, dapper het hoofd bieden? Bovendien, had hij haar niet ver teld, dat alles goed zou gaan? En hij had! het gezegd als iemand, die zeker is van zijn zaak. Waarom liet dan die on rust haar niet los?" Waarom? Waarom? Zij stelde zich die vraag, maar zocht niet naar een ant woord'. Zij durfde het niet. In de andere 5 gevallen kwam het to-l beëediging der betrokkenen. Verscheiden malen werd weder gebruik gemaakt van de bemiddeling der Kamer om haindels- adressen in het buitenland te verkrijgen, terwijl ook herhaald', lijk aan buitenlanders adressen vam handelaren in een bepaalde branche werdein verstrekt. Dit is mogelijk door het tot stand loomen van een bedrijf s- reg.sber, als aanvulling van de inschrijvin gen in het Handelsregister. Er werden 373 certificaten van oorsprong en andere- verklaringen afgegeven of handtekeningen gelegaliseerd. In het Handelsregister werden 163 nieuwe zaken ingaschi even en 69 werden er opgeheven, waardoor het aantal inge schreven zaken op 31 December 1927 be droeg 2474. Er hadden 311 wijzigingen in die inschrijvingen plaats. Van de ingeschre venen zijn 1914 alleen handeldrijvende per- seinen, 164 vennootschappen ender firma, 93 Coöperatieve Vereemgingen en 21 an dere vereemigingen. Er is 1 zaiak, die f 400 betaalt, 2 'f 300. 6 f 100, 7 f 50, 49 f 30,64 f20, 117 f 10, 282 f5 'en 1728 f2,50. Het aantal mondelinge inlichtingen be droeg in 1922 489, het -aantal schriftelijke 28, in 1923 1103 en 107, 1924 1244 en 109, 1925 1252 en 132. 1926 1359 cn 110, 1927 1703 en 132. In verband met den toestand van h-an del en nijverheid- word eerst gewezen op de geringe werkloosheid te Vlissingen, doch de ongekend groote te Middelburg, dan wordt er op gewezen, dat er in het gebied der kamer 40 faillissementen wer den uitgesproken tegen 32 in- 1926. Her haald wordt dan bet grootste deel van de destijds vermelde openingsrede door den voorzitter gehouden in de eerste vergade ring in 1928. Betreffende de Kon. Mij dé Schelde te Vlissingen worden gegevens verstrekt, reeds bekend uit haar jaarverslag, betref fende N.V. Vilrite Works c.a. dat 100 miJlicen fittings werden afgeleverd tegen 88 millioien in- 1926 en verwerkt werd 680.000 K.G. koper. Ook betreffende en kele andere industrieën zijn mededeelin- gen opgenomen. Betreffer.de de graanhandel wordt o.a. opgemerkt, dat deze zeer slap is geweest. De resultaten van de oestercampagne 1926-1927 waren bevredigend, en in den mosselkamdei trad eeine verandering ten gciede in, die echter niet van langen duur is geweest. Voor de Zeeuwsche boomkweekers was 1297 evenals 1926 een gunst'g jaar, doch de zaaizaadhandel heeft in Zeeland geen gunstig verloop. De handel in bouwmate rialen had' in 1927 een vrij gunstig verlcop> doch voor dien in landbouwwerktuigen trad geen groote verbetering in. De toestand in den handel in ijzer en staal en ijzerwa ren was bevredigend. In het bankiers- en kassier sbedrijf deden zich geene bijzon derheden voor. De handel in consumptieartikelen wordt gelijk gesteld aan die van 1926, derhalve vrij bevredigend, de zaken in luxe en weeli- de-artikelen waren niet slechter dan het vorige jaar, de zaken in huishoudelijke artikelen hadden evenals in 1926 slechts een matigen omzet. De handel in ijzerwa ren, bouwgereedschappen en landbouw- arbikelen was wel wat ongunstiger dan het En toch ging zij 's morgens uiterlijk kalm en vastberaden naar beneden. Nog maals dwong zij zichzelf om eenvoudig te doen, wat haar het naast voor hand lag. Toen zij beneden was, kwam Nap uit een kamer onder aan de trap. Hij keek iwelijks naar haar, doch het was dui delijk, dat hij daar op haar had zitten wachten. „Mag ik u even spreken, voor u naar moeder gaat?" vroeg hij. Met heel haar ziel had' zij willen wei geren. Toch gaf zij zonder zichtbare aar zeling aan zijn verzoek gehoor en ging de kamer in, waaruit hij gekomen was. Hij volgde haar, deed de deur dicht ein ging naar de tafel, waarop verschil lende vuurwapens lagen, die hij, terwijl hij wachtte, blijkbaar aan het schoonma ken geweest was. Plotseling nam hij een olielap op en begon, met zijn donker gezicht over zijn werk gebogen en zijn tanden op elkaar geklemd, opn.euw te poetsen. Anne wachtte een paar minuten. Zijn houding verbaasde haar. Zij was zoo ge wend aan zijn onderzoekenden blik, dat het uitblijven daarvan haar bang maakte. „Wat heb je nu te zeggen?" vroeg zij eindelijk. Bij den eersten klank van baar stem vorige jaar. De branidstoffenbandei had te kampen met zeer slechten aanvoer uit Duiitschland; de toestand in de klein- industrie was zeer ongeregeld, doch de toestand1 was wel iets beter dan in 1926. Iin het schoenmakersbedrijf was het laat ste kwartaal slap, de winkels verkochten te weinig luxe schoeisel door den slechten zomer. In 1927 was de toestand in het schildersbedrijf wederom bevredigend, de smederijen zijn in hoofdzaak reparatie- werkplaatsen, de loop van zaken in het locdgiietersbedrijf was vrij ongunstig. Bij de bakkerijen wordt geklaagd over te wei nig broedverbruik en het onbillijke, dat men op het platteland reeds om' 5 uur (mag ginnen te werken. De Z. L. M. deelde ver schillende reeds bekerde gegevens over den toestand van dein landbouw mede. De garnalenvisscherij te Vlissingen had een vangst d e het geheeLe jaar beneden het normale bleef. De vermelde gegevens betreffende de Zieelainid, en de stoomtram „Walcheren" zijn reeds gepubliceerd', terwijl van de Elec tr.sche tram VI i s singein- Midde Lburg wordt gemeld, dat het vervoer statiominair bleef en het elec tr.sche bedrijf zich nor maal ontwikkelde. De scheepvaart is in hoofdzaak beperkt tot vaste.lijoen van vracht s toombo o ten en beurtschippers. Die resultaten waren ta melijk bevredigend, doch de concurrentie van stoomboo ten en tromdensten wordt ter dlege gevoeld. Voor de particuliere vaart was 1927 niet gunstig, temeer waar ook de bietenoogst vrij schaars was. Ten slotte wordt he: onerd aan de havenwer ken, de werken voor den aanlegplaats der ferryboot en die voor de nieuwe keer sluis te Vlissingen. Een eeuw veerdienst. De verbinding tusschen de diverse ge deelten van Zeeland moge thans nog aan leiding zijn tot allerlei ontevredenheid vergeleken bij ruim 100 jaar geleden is ze prachtig. Vóór 1828 immer was van een geregelden veerdienst b.v. geen sprake. De dienst weid ruim 100 jaar geleden te hooi en te gras uitgevoerd en wie van Walcheren naar Zeeuwsch Vlaanderen walde reizen, kon onmogelijk vooruit zeg gen wanneer hij den „overkant" berei ken ZOU'. De eerste geregelde veerdienst op de Westerscbelde dateert van 1828. Gisteren precies 100 jaar geleden openden enkele Middelburgsche handelshuizen den eer sten geregelden stoombootdienst tusschen Vlissingen en Breskens, die later in han den der provincie zou overgaan en de reizigers tusschen het middelste en het zuidelijke gedeelte van onze provincie een veiligen overtocht ging waarborgen. Gisteren 100 jaar geleden, werd aan de Schelde de lans gebroken voor een prach tig verkeer tusschen de onderdeelen der provincie. Het baart geen verwondering dat Gede puteerde Staten het eeuwfeest van hun bootdienst niet onopgemerkt wilden doen voorbijgaan. Ze hadden tal van personen in en buiten de provincie genoodigd om Dinsdag 22 Mei een tocht met de nieuwe veerboot Koningin Wilhelmima te maken, aan boord van welk vaartuig het gedenk waardige feit aan de vergetelheid zou wor den ontrukt. 'hield1 hij op met werken, doch hij keek haar nog niet aan. „Voor mijzelf niets", zeide hij, op zeer beslisten toon sprekend'. „Doch daar mijn verblijf hier u misschien onaange naam is, acht ik het gewenscht u maar dadelijk te zeggen, dat ik in dezen niet uit vrijen wil handel. Mijn broer lieeft dat besloten en, zooals u weet" er klonk mu ironie in zijn stem »,|zijn wil is wet". „Dat begrijp ik", zeide Anne ernstig, maar terwijl zij sprak, vroeg zij zich af welk motief Nap tot die verklaring dweng. Hij richtte zijn hoofd' op en zij zag nu even den vurigem glans in zijn oogen. „U hebt Lucas lief, Lady Carfax?" Haar hart kreeg een schok, die haar vreeseiijk pijn deed. De eerste ©ogenblik ken kon zij niet spreken. „Jia", zeide zij dan„ik heb hem lief!" Nap trok machinaal aan de lap, wel ke hij in zijn hand' had en die begon te scheuren. Zij zag, hoe hij het ding aan flarden ruide. Plotseling scheen hij te beseffen, wat hij deed en gooide het in een hoek. Hij keek haar nu recht in haar oogen. „Hebt u den datum voor uw kroning al vastgesteld?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1