GOESCHE i COURANT RUITENBOER Purol bij Huiduitslag ienj Huidverwonding N\ 61. Maandag 21 Mei 1928 ilS0 Jaargang. Buitenland Koloniën. Rechtszaken. F ro Vinden ieuWs School en kerk. Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant véj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De niéuwe IlaliaanscLe kieswet. Irn diem Itialiiaainsdheii Senaat is de xiieu- wib kieswet aamgeimomen met 161 pro en 46 anti'. Deze nieuwe kieswet bedoelt natuurlijk te zijn en is het dan ook een uitgesproken poging om het fascistisch regime liin. Italië te verstevigen en vooral te bestendigen, bij middel van het stem biljet. Drie liberale senatoren hadden dien moed1 dit even in het openbaar te vertellen. Cicotti zeilde: „Geen slechter geschenk lean men een mensch, een Staat of een regeering aanbieden, dan dat van onbe perkte macht. Die macht zal hem 'ben slotte tot een zekeren ondergang brengen. De fascistische revolutie ten slotte is in wezen verlicht despotisme; maar hel adjectief valt steeds meer weg en het substantief blijft' De kieswet is in Italië geworden een wassen neus. Deze wet dient om het fascistisch regi me, de fascistische regeering tot in all» eeuwigheid! te bestendigen. Waarom dan niet ineens of zonder Kamer genegeerd? Waarboe de huichelachtige comedie van verkiezingen,, die- Italië tot de risée van Europa, het Italiaansche volk tot een troep rechtloozeo maken? Deze wet is een klap in het aangezicht van die principes, die tot nu toe Italië regeerden', en die vrijwel in die geheele beschaafde wereld gelden. Maar van belang is het te vernemen hoe Mussolini zelf daarover denkt. De Grond wet bestaat niet meer, volgens hem; het is slechts een Heilig Graf, doch leeg en heeft geen verdedigers noodig. Voorts zei hij, dat geen enkele wet eeuwig is, be halve de Tien Geboden. Deze zijn nuttig voor alle hoog'.e-, breedte-en lengtegraden. Twee communisten ter dood veroordee ld. De Landraad heeft twee communisten due zich bij de jongste ordeverstoringen hadden opgeworpen 'bot „rechters" in de communistische rechtbank te Siloeng- kang, tot de doodstraf veroordeeld. Vreeselijk moto r-oil gelu k Woensdagavond 18 April zaten eenxge matrozen van de Kon. Marine in het Ha- vemiestaumant, onder wie zekere Liesdijk, politie-opziener, die als milicien-matroos was opgekomen. Men wedde om vier splitjes, wie het snelst op zijn motorrij wiel kon rijden. Liesdijk reed met een duo-rijder, den korporaalmatroos van der Dijk, tegen zekeren Verhoog. Beide motoren startten en scholen met een vaart, welke door de toeschouwers op 80 K.M. wordt geschat, over den Tandjong Përakweg. Ter hoogte van het Havenrestaurant reed Liesdijk twee iniandische wielrijders aan. Een hunner bleef bewusteloos liggen en is met een schedelfractuur naar de C. B. Z. gebracht. De anidler werd aan dfö hand gewond. Tengevolge van deze aanrijding begon Liesdijk te slingeren, ver loor zijn stuur en viel. Hij vloog een eind over den weg, kwam in de slokan terecht 103 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. en sloeg mat liet hoofd tegen eein ijzeren paal. Zijn schedel werd geheel verbrij zeld. De duo-rijder werd gewond, maar niet ernstig. Het stoffelijk overschot van L.esdijk werd van dia C. B. Z. uit met mi- lóiaire en poiitie-hicnneurs begraven. Ecu trag.sche omstandigheid: de overle 'e ewas pas cciii.gr. weken gehuwd. „Maar ik geloof, dat jij meer voor mij kunt doen dan oen van die drie", zei- de Lucas kalm. „Misschien vindt je het verschrikkelijk egoïstisch van me, maar ik kan je niet missen. Je bent precies een opwekkend drankje voor me. Jij kik kert me op, als ik down ben. Niemand, anders kan me zoo helpen". „Daar zal Capper ook geen „Amen" op zeggen!" „Capper is buiten zijn gebied geen orakel. En bovendien weet ik beter wat ik noodig heb dan hij me kan zeggen". „Juist, volkomen juist! En ongetwij feld is jouw vvensch wet. Maar daaruit volgt nog niet, dat, wat jij wenscht al tijd bet beste voor je is. Zou je niet eerst de koningin raadplegen, voor je de wesp in de korf toelaat „Je spreekt me te graag, in parabels, mijn zoon", protesteerde Lucas.„Daar kan ik met mijn hersens niet bij". Het gebroken geweer.... De krijgsraad veroordeelde den soldaat Pcraand1, diie bij een militaire revue op 5 Mei j.l. ostentatief zijn geweer stuk brak, tot een jaar gevangenisstraf we gens het weigeren van gehotorzaamlieid aan en beleed1:ging van een meerdere, en tot twee maanden gevangenisstraf we gens vernieling van zijn geweer. Huldeblijk Koningin-Moeder. Uit verschillende plaatsen bereiken ens die resultaten van de collecte, gehouden :n verband met het der Koningin-Moeder aan te bieden huldeblijk. In Kapelle werden 620 handtekeningen geplaatst en f 132,02 ingezameld, in Wil- hekn'inadorp en Kattendijke 280 handtee- keningen en f42,49; in Wolphaartsdijk 300 h andteekeningen en f 98,44, in Hoiede- kenskerke 255 handteekenngen en f 36,28. te Driewegen 104 handtekeningen en f 23,63. Hansweert. Den heer C. Kruithof, particulier klerk ter Inspectie alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot rijksklerk en overgeplaatst naar Tilburg. Kruiniugen. Alhier is een ware „melk- oioirlog" uitgebroken. De prijs was 14 cent per liter. Doordat concurrence kwam van een. nieuwe leurder, is de prijs geregeld gedaald en thans gebracht op 10 cent per liter. Zondag 20 Mei werd de heer J. Koolslra bevestigd1 door Ds. A. Scheel© van Kaprile als predikant bij de Geref. Kerk alhier. Zijn Eerw. had1 als tekst Johannes 2115-17. Des namiddags deed Ds. Koolstra intrede met als 'tekst Jo hannes 12 26a. Op Hemelvaartsdag had hier een auto-ongeluk plaats. De auto van den heer M. te Krabbendijke reed, bemand met een 5-tal heersn en 3 dames, in de sloot langs den grindweg, nadat eerst van nabij kennis was gemaakt met de daar staande haag. De auto werd op het mo ment van het ongeluk besluuid door ennbe- voeglijke handen en werd zwaar bescha digd. De politie maakte prooes-verbaal op. Nisse. In dè Donderdag j.l. gehouden vergadering van stemgerechtigde leden der Neid1. Herv. Kerk te Nisse, tot het be roepen van een predikant, is de aandacht „Dan zullen we het anders zeggen. Geloof je, dat Anne Carfax je er dank baar voor zal zijn, ais je mij vraagt in dezelfde boot te roeien? Geloof jij, dat zij dat verzoek zal steunen?" Terwijl hij dat zeide, keek hij, zonder een spier te vertrekken', zijn broer scherp aan. Lucas trok zijn wenkbrauwen samen en bleef zwijgend liggen. Dan ging Nap voort. „Misschien zal ze er zich ki schikken ter wille van jou. Sommige vrouwen doen alles voor den man, om wien zij wat gieven, en ik meen, dat jouw welzijn haar het naast aan het bairt ligt. Maar dit i9 wel wat veel ge vergd1. Je wilt toch niet de kans loopen haar van hier weg te jagen". Lucas keek hem ernstiger aan. „Bo- ney", zeide hij ten slotte, „ik zou er heel wat voor over hebben, om in jouw ziel te kunnen lezen". De cynische glimlach kwam op Nap's gelaat terug. „Wie spreekt er nu in pa rabels? Maar ik ben bang, dat ik je niet zal kunnen laten zien, wat ik niet heb". Lucas deed, alsof hij dit antwoord niet gehoord had. „Waaruit maak jij op, dat ik meer voor haar ben dan een ander man?" „Uit allerlei omstandigheden". „Omstandigheden „Omdat ik haar hier als kind dos hui gevestigd op het volgende zestal predi kanten: Ds. Lindonk van Hoedekenskerke, Ds. Kalshoven van Ovezande, Ds. War- nus van Nederhcrst den Berg, Ds. Bui- rimek van Rhenen, Ds. Kamsteeg van 's Heer Hendrikskindeiren en Ds. Hoo- gendijk van Kats. Uit dit zestal zal in de volgende vergadering een predikant worden gekozen om in deze gemeente te beroepen. Vrijdag j.l. hield de Coöperatieve Boerenleenbank te Nisse, onder voorzit terschap van den heer J. Mol haar ge wone jaarlijksche algemeene \ergaderimg. Uiiit de rekening over 1927 blijkt o.a. dat is ontvangen aan spaargelden f 71.912,58 terugbetaalde voorschotten f 12.161,93; van de leden in loopende rekening f 119.702,41; van de Centrale Bank f 48.093,08aan rente van verstrekte voorschotten f5005,43; aan rente c'n loo pende rekening f4449,83; aan rente in de Centrale Bank nihil. Uitgegeven is aan terugbetaalde spaar gelden f74.142,49; aan verstrekte voor schotten nihil; aan leden in Loopende re kening f 101.537,00; aan Centrale Bank f 77.283,30aan spaarbankren'.e f 4204,95 aan rente loopende rekering f 798,16; aan rente Centrale Bank f2936,15. Op de reserve gebrachte winst bedrceg f 1022,51. Het saldo of de winst van dit jaar bedroeg f881,91. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. J. van Dijke en als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de heeren Joh. Jansen en J. A, Rh. Bommel jé. Als I'd van den raad1 van toezicht werd herkozen de lieer M. Nieuwenhuijse. Op 31 December 1927 bedroeg het ledental 140, het aantal spaair- 275 en het aantal rekening-courant-boek- jes 38. Onder groote belangsteling vierde Vrijdag 18 Mei' j.l. het echtpaar Meeuw- senTollenaar hun gouden huwelijksfeest. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" bracht 's avonds den jubilarissen een se renade. Rilland. In de Zaterdag gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Reigersbergschen polder, werd de «ne^ kening over 1927'28 vastgesteld in ont vang op f59.109,56 en an uitgaaf op f54.652,85. De begroeting voor het dienstjaar 1928- '29 weid1 in ontvang en in uitgaaf vastge steld op f22.248,79 met een post on voorzien ad1 f 1043,76, terwijl het dijk- geschot. bepaald' werd op f 18,per H.A. (in 1927-'28 bedrceg dit f 17 per H.A.). Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf werden ge plaatst de beeren J. Blok Jz. Jr., (aftre dend), W. F. van Goirsel'en P. Bruijnze|el|, allen wonende ie Rilland. Schone. Zondagmiddag ontlastte zich boven onze gemeente een kort doch hevig onwedeir. Eén der paarden in de weide van den landbouwer J. Mol, werd door het hemelvuur getroffen, waarna het op zes vind. En uit andere dingen uit heel veel andere dingen, die ik niet kan verklaren, maar die ik opmerken moet, als ik mijn neus in dien wind steek. Je behoeft er niet verlegen om te worden. Ik vind1 het even prettig als jij zelf!" Doch Lucas' gezicht kiaa'ide niet op. Er volgde een benauwende stilte. Dan begon hij weer zeer ernstig en alsof het hem moeite kostte: „Nap, ik geloof niet, dat je tegen mie zult liegen, als ik je zeg, dat ik liever wal sterven dan belogen worden. Ik weet, dat je eens van haar gehouden hebt!" „Ik 'houd van de meeste vrouwen", zeide Nap onschuldig. „Wat zal je es aan doen? Dat ligt nu eenmaal in mijn natuur. En ik moet zeggen, dat de mees ten er niet erg op gesteld schijnen te zijn". „Maar Boney Anne Carfax?" Nap lachte. „O, daar ben ik van ge nezen heelemaal genezen. Het pad der eeuwigdurende deugdzaamheid is niets voor mij. Ik houd ervan gauwer mijn doel te bereiken". Hij stond op en strekte zijn hand bo ven zijn hoofd1 uit. „Anne Carfax kan je van mij cadeau krijgen. Niet, dat ik haar al weg te geven heb. Maar ik zou ze niet willen houden, als ik dat wel kon. Wij behooren tot verschillende sjpherenl" de plaats dood bleef. Het dier was ver zekerd. Wolphaartsdijk. Bij het jaarlijksche ko- ni'ngscbie'.en voor de handboog alhier, be haalde de heer J. C. Koert het koning schap voor 1928. Yerseke. Na een afwezigheid van 41 jaren hoopt de heer J. L. Moerdijk, van Nijlslroom (Transvaal) een vacantiereis ie maken naar zijn familie te Yerseke. De heer J. L. Moerdijk a.s Inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Afrika, Ondanks «de vele tegenwerking zal ook ten onzent een afdeelieg van den Mosselbond komen. Bijna alle groot© kweekers en de meeste kleine vereenigen zich. Dit hebben we naast de van hooger hand uitgevoerde pressie ook vooral te danken aan de gunstig financieele op brengst in 't afgeloopen jaar. Het plan bestaat dusdanig de zaak te regelen, diat riet meer op een ongewenscht ©ogenblik uitgetreden kian worden. Geslaagd' aan de Rijks-Universi teit te Utrecht (theoreth. (tandheelkundig examen 1ste gedeelte) Mej. M. J. Pols, De wijziging der 1 e e r 1 i n ge n s c h a a 1 Verschenen is de Memorie van ant woord aan de Eerste Kamer van den heer Zijlstra, inzake zijn voorstel van wet tot wijziging der wet van den 30sten Juni 1924 fen van art. 28 der Lagerenderwijswet 1920 De voorsteller zet uitvoerig uiteen, dat hier geen sprake Is van een misbruik van het recht van initiatief of van een uiting van zucht tot concurrentie met de Reg ring, noch van de mogelijkheid van een conflict tusschen de Staten-Generaal en de Regeering. Dat hij met het voorstol kwam, vloeide voort uit het feit, dat de Regeering wel den leerplicht wild© vervroegen, waardoor het lot der kleine scholen nog te zwaarder werd, maar inzake de leerlingenschaal werkeloos bleef. Vereenigen de Staten-Generaal zich in haar geheel met het voorstel, dian hoopt de heer Zijlstra, dat de Regeering bereid zal zijn, het uit te voeren. Naar aanleiding van de opmerking van eenige leden, die het ongewenscht achten, de Regeering te dwingen tot de aan, de uit voering van dit initiatief-ontwerp verbon den uitgaven, zegt de voorsteller, dat er van een poging tot het uitoefenen van eenb gen dwang toch geen sprake kan zijn. In dien er maar eenig gevaar voor zulk een element zou kunnen 'rijzen, zouden de po- liiliieke beginselen, die hij belijdt, hem ver hinderen ooit gebruik te maken van het recht van initiatief. Wat de kosten van het voorstel aangaat, deze werden door het departement van onderwijs op f 1.850.000 geraamd. De heer Zijlstra meent, diat zij in elk geval niét hooger, wel lager zullen blijken. „En toch „Maar beste jongen, dat is al zoo'n oude geschiedenis", viel Nap hem bijna heftig in de rede. Dacht je nu heusch; dat er één vrouw bestaat, die mij al dien lijd kan boeien? Ik zeg je toch, dat dat vuurtje uitgebrand' is. Waarom rakel jij nou de asch weer op?" „Ik zoek naar de Goddelijke Sprank", antwoordde Lucas. „En heb je die gevonden?" Hij zeide het glimlachend, maar zijn woorden klon ken wild. „Als ik die vond", vastberaden kwamen de woorden over zijn lippen „als ik die vond, dan zou ik haar aan willen blazen tot een vlam om jouwen- en harentwil!" „Voor harentwil?" Er kwam iets woests in Nap's oogen. Het was, alsof er plotseling een geprikkeld dier uit keek. Lucas moest het gezien hebben, want oogenbliikkelijk veranderde zijn manier van doen. „We zullen er niet verder over spre ken", zeide hij. „Maar ik kan vooreerst geen afstand van je doen. Begrijp dat goed. Ik heb je noodig 1" „Het zij zoo", zeide Nap. „Ik zal blijven en getuige zijn bij je huwelijk En bij diie woorden boog hij zich over Lucas heen en napi zijn hand1, die hij Vervolgens toont de heer Zijlstra aan, dat de minister zich nog niet over dit voor stel heeft uitgèljai.en en er zich dus ook niet te gen heeft verklaard: Gemeentel-aadl De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te 7V2 uur namiddags in openbare ver gadering bijeen komen. Ingekomen stukken. Vsaacek.jmL.afsclu-ij.vaig van belasting. Voorstel betreffende de in-gebruik-ge- ving van gronden aan den Stationsweg. Verzoek van de American Petroleum Company om vergunning tot het aanbren gen van een steigertje in de haven. Voorstel tot aanwijzing van een ander lokaal voor het stembureau in slemdis- s'rict I. Voorstel tot vaststelling der recognitiën voor het hebben van uitweg op den Oost- wal krachtens Raadsbesluit van 22 Maart 1928. Verzoek van den heer Joh. Klooster man om uitweg naar den Oostwal, ver koop van een strookje grond aldaar en toestemming in dan afkoop van cijns. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1927. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1928. Voorstel tot wijziging der begroeting van het Grondbedrijf voor 1928. Voorstel tot wijziging der begroeting van het openbaar centraal slachthuis voor 1928. Voorstel tot het aangaan van geldlee- ningen ad f249.575,en f 110.693,90 voor uitgevoerde en uit te voeren werken en ter conversie van bestaande leeningen. Voorstel tot bet aangaan eener geid- leening ad f60.000,tot dekking dier kosten van de kerkrestauratie. Voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer der gemeentelijke in- komstenbelaat.ng voor het dienstjaar 1928—'29. Voorstel tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering eener straatbelasling. Voorstel tot het stichten van een ambts woning voor dén slachthuisbediende. Verzoek van de aannemers van den bouw van het slachthu.s om een geldelijke vergoeding wegens de onmogelijkheid, bui ten hun schuld', om het werk bijtijds op te leveren. Verzoek van den beer F. C. A. Hoor- nick om ontslag van de pacht van ge meentegrond aan den Oosthavendijk. Voorstel om het gemeentelijk wischwa- ter wederom publiek te verpachten. Voorstel tot het opnieuw bepalen der prijzen van de gemeentelijke bouwter reinen. Voorstel tot vaststelling der vergoe ding aan de bijzondere lagere scholen, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over 1926. Bezwaarschrift van Mej. Weldl. J. Huigs tegen haar aanslag in het ver- vergunningsrecht. Stemlokaal. Zooals men zich herinneren zaL ver zochten 5 kiesvereerugiagen kort voor de eenigen tijd in de zijne hield. „Blijf maar goed vooruitgaan, Luke. Het is hoog tijd, dat je weer heele maal de oude wordt". HOOFDSTUK X. De vergiffenis Idier koningin. Zood'ra Anne dien avond op Baronmead kwam merkte zij een verandering. Bertie kwam haar met een donderwolk op zijn gezicht tegemoet. Zoolang Nap er niet was, had' zij die uitdrukking nooit op zijn gelaat gezien. „De verloren zoon is teruggekeerd^, zeide hij kortaf. „Misschien weet u het al Zij vond' het onnooidig te doen, alsof zij hein niet begreep. Zij had zich voorge nomen den toestand onverschrokken on der de oogen te zien. „Ja, ik weet het. Een uur geleden heb ik hem bij jou thuis ontmoet!" „Bij mij thuis!" Even zag Bertie est uit, alsof hij een moord wilde begaan, doch bij het zien van Anne's bleek ge zicht bedwong hij zich. „Hij is - niet gebleven. En heeft Luke hem al gezien?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1