R1IITENB0ER Pyrol lij Huiduitslag en Huidverwonding N\ 60 Vrijdag 18 Mei 1926 llë® Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Het volk regeere! ProVincienieuWs fcpfC'W W W V STER-TABAK Etketid de beste Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Onze moderne samenleving heeft voor al tengevolge, dat de aanraking van den mensch met de werkelijkheid steads ge ringer wordt. Dit is het gevolg hiervan, dat de onderlinge economische verhou dingen steeds ingewikkelder worden. Het gebiek aan contact van de menschen met de werkelijkheid heeft tengevolge, dat ve len, als voor den een of anderen maat regel de wenschelijkheid vaststaat, zich niet het minst bekommeren over de eco nomische mogelijkheid. Deze eigenschap treedt niet alleen dui delijk aan den dag bij het individu dat de werkelijkheid niet aan den lijve voelt, doch ook bij dan Staat zelf, naarmate de in vloed' van ambtenaren en volksvertegen woordigers op den gang van de bedrijven steeds groeier wordt. Groepen van perso nen ,d.e veel minder, in sommige gevallen in het geheel geen contact met de werke lijkheid' hebben, krijgen hoe langer hoe mieer invloed1 op den gang van zaken in het bedrijfsleven. Dat daardoor groote be zwaren zich kunnen voordoen, ligt voor de hand. Een recent en ontstellend voorbeeld hiervan is wel de wijze, waarop men, ge heel ondoelmatig en zonder cernig overleg, weder nieuwe lasten ingevolge de nieuwe Ziektewet wil laden op breede kringen, :n de eerste plaats op onze nijverhe d. Inderdaad staat men hier voor de kern van een groot maatschappelijk vraagstuk. De belangstelling voor dit vraagstuk: hoe aan de werkwijze van Regeering en Parle ment earn vorm kan worden gegeven, waar in meer tot uiting komen de eischen van het maatschappelijk leven, komt op de meest verschillende wijzen tot uitdrukking. Terwijl sommigen uitgewerkte plannen op stellen voor een reorganisatie van het po litieke leven, beperken velen zich tot een meestal weinig gefundeerde criüek. Doch allen zijn het erover eens, dat er langza merhand' een disharmonie is ontstaan tius- schen de werkelijkheid van het maatschap pelijk leven, dat steeds in omvang groeiit en in samenstelling ingewikkelder wordt, en den vorm van de politieke vertegen woord), ging en leiding der gemeenschap Nochtans zijn velen tot berusi.ng, ja tot vergoelijking geneigd', deels uit gemak zucht, deels uit een soort van noodloits- gtevoel, deels ook omdat zij, hoezeer in hun hart andersdenkend, voortdurend ge roepen zijn medewerking te verleenen. En aldus blijft ongebreideld de invloed van degenen, die aan de stembus hun levens positie, hun materieel beslaan danken; van arbeldersleiders die als vrijgestelden zonder zorg kunnen leven wegens de on gelooflijk hooge contributies, die de werk lieden wekelijks aan' hun vakvereeniging moe'.en betalen; van de mannen van het politieke partijwezen ,die in den verkie zingsdag de uitsluitende bron der open bare macht zien; die, gelijk Mr. Zimmer- 102 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. mann terecht schreef, zich geen andere 0 verheids vorming dan door het stembiljet voorstellen. Kortom van al degenen, die van het totstandkomen van een deel van het publiek gezag langs ar.deren weg niets willen weten, omdat het bestaande sy steem hun zucht naar heerschappij over meer dan één kr'ng volkomen bevredigt. Gelukkig leeft echter nog in eiken kring, in eiken stand, het zuiver on-politiek be ginsel: van vrijheid in bedrijf, van vrij heid in vrije beschikking over eigen bezit en van vrijheid in aanwending van eigen arbe'dskracht. Ieder mensch streeft naar bevred ging zijner maierieele en geeste lijke behoeften; de behoeften en de wijze waarop naar haar bevrediging gestreefd wordt, verschillen eti zullen wel altijd blijven verschillen. Wie te dien aanzien gelijk denken en gevoelen, gaan samen bij de oplossing van economische en sociale vnagen, en vandaar nu eenmaal de ver schillende groepen en standen doch de samenleving als geheel wil het vrijheids beginsel, ais prikkel voor het levenswerk en het levensgeluk van allen, riet missen. Maar daarom zal ook inderdaad het volk zelf moeten regeeren; zal datgene wat in den huldigen staat van zaken ais klassen- poli'ie k" wordt gevoeld, zijn voedingsbo dem voor een groot deel moeten verliezen, Alleen dan zal de burgerij een meer direct aandeel krijgen in de behartiging harer belangen; zal de beteekenis van kiezers gunst evenredig afnemen en is medewer king rechtstreeks aan de regeling van zijn belangen, voor elke bevolkingsgroep, ver zekerd! Duitsch bezonk aan Vlissingen. Woensdagmiddag kwamen zestig leden van de Kamer van Koophandel te Cre- feid te VLssimgen aan, om daar hun jaar vergadering te houden. Zij werden ten stadhuize ontvangen door B. en W. en toegesproken door den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, die het ge lukkig noemde, dat Vlissingen de eer heeft de vergadering te ontvangen. Hij acht dit begrijpelijk gezien de grooie ver- keersbelangen, de vroeger reeds beston den tusschen het Rijnland en Westfalen aan de eene zijde en Vlissingen en Enge land aan de andere zijde. Spr. wees op de groote uitbreiding der Vlissingsche haven en op Vlissingen als badplaats. De voorzitter der Kamer, de heer Wil- lemsen, sprak de hoop uit, dat Vlissingen zich als havenstad en badplaats moge ontwikkelen tot zegen der bevolking. In het Grand Hotel Brittannia werd de jaarvergadering gehouden, waarin o.a. besproken werden de verkeerswegen over Vlissingen. Na afloop der vergadering bood' de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" een „Hoe weet u, wat ik hebben wil? „Dat weet ik niet. Ik zeg het maar veronder s tellender wijs „En gelooft u, dat dat verstandig is?" Smeekend strekte zij haar handen uit. „Nap, zeg me, dat het niet Anne Car fax is, en ik zal je tot mijn doodsnik zegenen!" Maar hij keek haar aan zonder eenige aandoening te verraden. Na een oogenblik keek hij naar haar handen, doch dat was meer zuivere beleefdheid. „En ais dat zoo was?" Zij verkropte haar zenuwachtigheid' te gelijk met de tranen, die langs haar wan gen liepen. „Dan moge God Lucas bij staan en mij ook want dat zal zijn genadeslag zijn". „Lucas?" Hij vroeg het op een toon, alsof hei hem eigenlijk weinig interesseerde, doch zij antwoordde dadelijk. „Hij heeft haar lief. Hij kan miet meer zonder haar leven. Den geheelen winter door is zij ^zijn steun geweest. Zon der haar zou hij gestorven zijn". Nap praatte erover heen, alsof het hem geen belang inboezemde. „Is hij dan nog niet beter?" vroeg hij. „Ja, hij is een boel beter. Maar hij is ernstig ziek geweest. Niemand weet, wat hij doorgemaakt heeft, en dan moet hij de tweede operatie nog ondergaan. Ik durf er niet aan denken. Hij is nog zoo zwak. Alleen de gedachte aan Anne -1— de gedachte om haar tot zijn vrouw te maken houdt hem staande". Weer praatte hij erover heen. „Wan neer komt Capper weer?" „Heel gauw. Binnen twee of drie we ken. Er iis vandaag een brief van hem gekomen. Lucas was er opgewonden over, en Anne ook. Zij heeft hem ook' zo© lief". Een stilte volgde. Mrs. Errol veegde haar tranen af en trachtte zich te be heer schen. Hij had haar in. zeker opzicht geleerd', hoe nutteloos tranen eigenlijk zijn. Zij vroeg zich af, wat er in hem omging, terwijl hij daar als een sphinx recht voor zich uit zat te staren. Was het haar gelukt zijn hart te treffen? Of was er misschien achter dat ondoorgron delijke masker geen hart, dat getroffen kon worden Toch had zij altijd geloofd, dat hij op zijn manier van Lucas ge houden had. Plotseling stond hij op. „Als u klaar met me bent, alma mater, dan ga ik". Angstig keek zij hem aan». „Wat wil je gaan doen?" „Ik ga wat drinken", glimlachte hij. „En dan?" vroeg zij opgewonden. „O De Koningin-Mceder. De Koningin-Moed.r heeft zichWceas- dagmiddag naar Middelburg begeven en heeft eenigen tijd ongedwongen en bijna ongemerkt tusschen de mark (bezoekers ge wandeld. Zij heeft daarna een bezeek ge bracht aan de N euwe K:rk en aan de Abdijgebouwen.. Vervolgens is zij per auto» naar Veere vertrokken. De begeerde Sctelde. Door de „Jeunesscs Nabcinales", de lijfwacht van Pierre Nothomb, wordt te gen Zondag 10 Juni een boottocht op de Schelde georganiseerd. Er was eerst spra ke van de Schelde van Antwerpen uit af te varen tot Hansweert. Thans wondt aangekondigd, dat de excursie zal gaan tot Terneuzcn en misschien zelfs tot Vlis singen. Nothomb, Rotsaert en eenige an dere bekende annexionisten maken het tochtje mee, waarvan het doel is, te be- toogen, dat de Nederlandsche Schelde Belgisch moet worden. Kloetinge. Men schrijft ons: Bij de aanbesteding van het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw was de M. Schrijver, aannemer te Goes, de laagste inschrijver. Het werk werd' echter gegund aan den heer Jac. Dekker, de iets hooger had ingeschreven. Dit geschiedde riet, omdat men liet werk niet aan den heer Schrij ver toevertrouwde, doch alleen om aan een vroeger genomen besluit gevolg te geven, n.l., dat bij een gering verschil een inwoner van het dorp de voorkeur hebben zou. Wemridinge. In de op Maandag j.l. te Wemeldinge gehouden raadsvergadering was de heer Karei se met kennisgeving af wezig. Op advies van Ged. Staten heeft een hemummering plaats van de artike len van het in de vorige vergadering ge wijzigde reglement van orde voor de ver gaderingen van den raad. Medegedeeld wordt, dat B. en W. accoord gingen met eeo voorstel van den Inspecteur der Di recte Belastingen om de plaatsing der gemeente in de 8ste klasse voor Perso neel© belasting te handhaven. Voor het nazien der rekening van het burgerlijk arm bestuur d ernst 1927 wordt een commissie benoemd', bestaande uit de heeren A. Doirinicus, J. A. Dominicus en Smits. Over een voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op een verzoek van den heer Looijmans om een tegemoetko ming in de kosten van het bezoeken der R.K. school te Goes, staken de stem men. Vóór stemden de heeren Lcndenr bergh, Hooigesteger en A. Dominicus», liegen de heeren J. A. Dominicus, Smits en den voorzitter. In verband met de ter vorige vergadering verstrekte abusieve gegevens omtrent de belastingheffing stel len B. en W. voor het raadsbesluit van 16 April l.l. tot vaststelling van het ver- Nap, zij logeert hier. Wil je riet weg gaan, zonder haar te spreken?" „Ik heb haar reeds gesproken!" „Heb je haar gesproken?" Zijn glimlach werd minachtend. „Wat zou dat? Gelooft u nu werkelijk, dat zij de eenige vrouw in de wereld is, om wie ik iets geef?" „Ik weet niet, wat ik gelooven moet", zeide Mrs. Errol. i, ,Ik weet alleen, dat jij Lucas' lot in handen hebt." Hij was reeds bij de deur. Hij keerde zich om en maakte een' buiging. „U vleit mij, alma mater!" zede hij. En met zijn glimlach nog op zijn lip pen ging hij weg. HOOFDSTUK IX. Het goddelijk sprankje. „Boney, oude jongen, jou had ik nou juist noodig!" Zoo was Lucas Errol's begroeting van den man, die als een donderslag was komen vallen in de vredige atmospheer, die hem omringde. „Ik vermoed1, dat je het geweien hebt", zeide hij, de gespierde hand vast in de zijne drukkend. „Je komt als een ant woord op een gebed. Waar ben je al dien tijd geweest? En waarom heb je niet geschreven? Ik heb er erg over ge tobd, dat ik niets van je hoorde". „Lieve Hemel!" Hij ging zitten, terwijl hij zijn hand meirngvuldigingscijfer op 1,2 in te lekken en dit cijfer opnieuw vast te stellen op 1. zooals dit laatstelijk gold. Dit voorste! Wendt m»et algemeene s'.emimei aangeno men. Vastgesteld wordt een besluit tct wijziging »der begroeting voor het gasbe drijf dienst 1927. Bij vpcrkoir.er.de zaken wordt medegedeeld, dat B. en W. voor stellen in verband met de hooge kos'em riet over te gaan tot het doen opmeten door het Kadaster van het perceeltje bouwgrond, gedeelte voormalige Bomzij- weg, dat verkocht zal werden. Volgens meting van het gemeentebestuur bedraagt de oppervlakte 256 M2., jnet inbegrip valn de zijkanten van den weg. Aldus wordt besloten. Voorts wordt medegedeeld, dat aan de O. L. school tot assistent is be- ncemd met ingang van 1 Juni a.s. de heer A. Kieviet te Krabbemdijke. De jaar wedde wordt bepaald op f600,De voorzitter deelt mede, dat aan de regee ring toepassing is verzocht van art. 56 2e lid' der L. O.-wet ter zake van de benoeming va,n een onderwijzer boven het wettelijk aantal. Besloten wordt op 23 Mei a.s. ter gelegenheid' van de open stelling van de nieuwe sluis en van het al hier te houden tuinfeest ter gelegenheid van heit bezoek der buitenlandsclhe jour nalisten van de openbare gebouwen te vlaggen. De heer Lindenbergjh vraagt of het in de bedoeling ligt dit voortaan den Raad te vragen. De voorzitter zegt voor nemens te zijn, dat in bijzondere gevallen te doen. De heer J. A. Dominicus meent, dat blijkbaar de Raad jrierover te beschik ken heeft. De heer Lindenbergh meent, dat het wenschelijk is een eind te maken aan de kwestie, die hangende is omtrent de muziektent. De heer Smits zegt destijds in overweging te hebben gegeven de teint 'te verplaatsen in den tuin bij de schoolwo- ring .in de Wilhelirinastraat. De voor zitter zegt, dat B. en W. deze plaats niet geschikt vinden en houden vast aan de door hen aangewezen plaats bij het station. De heer Lindenbergh steunt het voorstel van B. en W. van destijds. Na breedvoerige bespreking wordt be sloten in de volgande vergadering een de finitief besluit te nemen. De heer J. A. Dominicus acht het wen schelijk op het pleintje op „De Loo" Wat kunstmest te strooien en het gras kort te houden. Spr. doet voorts voorlezing van een schrijven van Dr. Deckers waaruit blijkt dat de Bisschop in het bisdom Hfanr- lem meent d'at het den katholieken niet verboden is hun kinderen te zenden maar een Protestantsche tuinbouw school, zoo als eenige maanden geleden bij de behan deling van een adres om adhaesie-betuir giing betreffende een te Kapelle op te richten bijzondere tuinbouwschool, tot sta ving van het voorstel van B. en W. werd opgemerkt. Spr. vertrouwt, dat dit den Raad' aanleiding zal geven, om alsnog ad- haesie te betuigen. De heer Lindenbergh in die van zijn broeder liet. Het cyni sche was uit zijn gelaat verdwenen, maar hij gaf op geen van beide vragen ant woord. „En ga je nu vooruit? Het is zeker een heele lange geschiedenis geweest." „Vervloekt lang, Boney," zuchtte Lu cas,Van den winter dacht ik, dat het mis liep. Maar nou ben ik betier, heel veel beter." Hij ving de onderzoekende blik ken vah zijn broer op. „En hoe luidt je vonnis?" glimlachte hij. „Dat zal ik je zeggen. Je ziet er niet bepaald vet uit." Nap's vingers voelden langs zijn pols. „Heeft Capper gezegd, dat hij een geraamte wilde opereeren?' „Onzin! Ik heb meer dan genoeg vleesch aan mij. Maar vertel me nou eens wat van jezelf. Wat heb je uitgevoerd? Ik wil het weten!" „Ik?" Nap wierp zijn hoofd in zijn neik. „Ik heb niets te vertellen. Je weet, wol ak ging do»en. Nou, dat heb ik gedaan e(n dat is alles." „Ik weet eigenlijk niet goed, wat je ging doen. Je bent in Arizona niet opgedoken. Ik wist niet, wat ik er van denken moest. „Maar je hebt toch nooit verwacht, dat ik naar Arizona zou gaan, zeide Nap in volle overtuiging. „Daar ben je toch te verstandig voor. „Dank je, Boney, voor je vleiend oor deel! Misschien was ik het wel. Maar ik heb toch al dien tijd gehoopt, dat je flink genoeg zoudt zijn om den duivel op een behoorlijken afstand te houden." zegt zijn bewering destijds te hebben ge grond op hetgeen hij daarover in de krant had gelezen. Spr. zegt, dat, Wanneer door hem zou gezegd zijn, dat het verboden was R. K. leerlingen naar een Protest- school te zenden, dit ©enigszins sterk zou zijn uitgedrukt. De voorzitter meent, dat de Raad thans dit punt niet in behandeling lean nemen, doch geeft den heer Domini cus in overweging d'esgewenscht tegen een volgende vergadering een voorstel bij den Raad in te dienen. De heer Smits merkt op, dat bij het rieuwe bouwplan aan den Kanaalweg een schutting is geplaatst, die het uitzicht be lemmert en zag vervolgens gaarne, dat bij het a.s. tuinfeest het publiek toegang tot het terrein verkreeg. De voorzitter dient den heer Smits van antwoord' en zegt, wat dat laatste betreft, dat de door spr. daartoe aangewende po gingen op een mislukking zijn uitgeloopen. Sluiting. Politieverordening te Zoutelande. Woensdag stond voor het kantongerecht te Middelburg wederom terecht W. H. B. pensionhouder van de „Tien Torens" te Zoutelande. Hem was ten laste gelegd, dat hij op Zondag 6 Mei 1928, zijn in richting voor h""t publiek geopend had gehad. Verdachte erkende het hem ten Laste gelegde. De Ambtenaar vain het O. M. requi- reerde diat verdachte zou worden schul dig verklaard, doch dat op hem wegens de lichtheid van het feit, geen straf zal worden toegepast. Mocht de Kantonrech ter hiermede accoord gaan, aldus het O. M., dan zou deze bepaling der Zoute- landsche politieverordening riet langer voor het kantongerecht vervolgd worden, daar instelling van een vervolging zonder dat straf volgt, weinig zin heeft. De kantonrechter onmiddellijk uit spraak doende, verklaarde verdachte B. schuldig, doch paste wegens de licht heid van het feit geen straf toe. Nap lachte, strekte zijn arm boven zijn hoofd uit en maakte een heftig ge baar, alsof hij iets van zich wierp. „Kan het je misschien interesseeren te weten, dat de duivel zijn aantrekkings kracht op mij verloren heeft?" vroeg hij plotseling. Er kwam een glans in Lucas' blauwe oogen. >,Is dat waar, Boney?" Nap leunde achterover en keek naar het plafond'. „Het is volstrekt geen verdienste.* Ik vond', dat ik eenzaamheid noodig had; daarom ben ik maar de Rockies gegaan en daar gebleven tot het mij verveelde. Dat ia alles". Weer zocht de magere hand van den man op het bed' de zijne en drukte die. „Oude jongen, dat doet me razend veel plezier. Eindelijk heb je jezelf gevonden. Ik heb altijd wel geweten, dat dat gebeu ren zou vroeger of later". Nap's lippen trokken even zenuwach tig. „Vertrouw er maar niet al te veel op. In ieder geval moet je er niet de conclusie uit trekken, dat ik heel rustig als een zoete Ij'ongen thuifc blijf. Eerst wil ik nog wat gaan reizen." „Nog riet, beste jongen, nou» heb ik je noodig". „Jij! Dat is werkelijk edelmoedig van je. Maar jij hebt toch moeder en Bep- tie en Anne Carfax om je op te monte ren. Zoo noodig zal ik niet zijn", (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1