RUITËÜBGEB N°. 89 Woensdag 16 Mei 1996 415e Jaargang, Mededeeling Rechtszaken. Lrand en Tuinbouw LINTVELT's BAZAR Koloniën. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. In verband' met den Zondagsdienst bij de Posterijen op Hemelvaartsdag is de „Goesdhe Courant" heden te 12 uur inplaats van te 4 .uur verschenen. DIRECTIE „GOESCHE COURANT". Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft A. G te Nieuwdorp wegens1 het rijden me', een motorrijtuig, dat geen rood achter licht heeft en waarvan nummer en letter niet behoorlijk zichtbaar zijn en tien tweede het net op eerste vordering het nummer- bewijs toonen, veroordeeld tot 2 maal f 10 boete subs. 2 maal 10 dagen hech tenis. J. M. te Nieuwdorp werd wegens het laten rijden met een motorrijtuig, zonder achterlicht en verlichte letter en nummer en zender dat hij een geldig num- merbewijs had, veroordeeld tot 2 maal f 10 boete subs. 2 maal 10 dagen hech tenis. Wegens het rijden met een motor rijtuig zonder achterlicht en zonder be hoorlijk zichtbaar letter en nummer, werd C. W. B. uit Goes veroordeeld tot f5 boete subs. 1 week tuchtschool. De aardappelziekte. De Plantenziekte-kundige Dienst schrijft onsTe beginnen met 15 Mei zullen dooi het Koninklijk NederLandsch Meteorolo gisch Instituut te De Bilt evenals het vorige jaar waarnemingen gedaan wiondem om vast te. stellen op welke etmalen de weersomstandigheden zoozeer bevorderlijk zijn geweest voor de ontwikkeling der aardappelziekte, dat een spoedig optreden dezer ziekte verwacht kan worden. Als zulk een etmaal is waargenomen zal dit door middel van een bericht aan de land- en tuinbouwers bekend gemaakt geworden. Het dient als waarschuwing diat het tijdstip voor de bespuiting van het loof der voor de aardappelziekte vat bare soorten met Bordeauxsche of Bour gondische pap, is aangebroken. Vooral de eerste berichten zijn voor de aardappelverbouwers van veel belang, omdat dan de ziekte nog niet uitgebroken is of nog niet algemeen optreedt en er dan door bespuiting met bovengenoemde middelen veel bereikt kan worden. Ten einde de berichtgeving zoo snel en zoo algemeen mogelijk te doen zijn, zullen de berichten verspreid worden: le. door het Meteorologisch Ins'.ituu te De Bilt radio-telefonisch (golflengte 1100 M.) door opname in de weerberich- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORCELEIN EN AARDEWERK. 101 FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. „Lieve, lieve Anne!" zeide Dot im pulsief. „Wil je soms mee naar den sa lon? Daar is thee. Maar je kan die na tuurlijk hier ook krijgen, als je dat lie ver wilt." „Neen", zei Anne. „Neen, we zullen naar den salon gaan". Zij maakte een beweging om op te staan en onmiddellijk kwam Nap naar voren. Doch hij raakte haar niet aan. Hij stond' alleen gereed. Toen hij zag, dat zij zich in zooverre hersteld1 had, dat zij met Dot's hulp weer loopen kon, deed hij weer een paar stappen achteruit. „Ik ga maar", zeide hij. „'Jullie kunt het best buiten me. Straks kom ik nog wel terug". En voor Dot er iets tegen in kon bren gen, was hij in de schemering verdwenen. ten d e te 10.45, 11,50, 12,55 en 9 uur s avonds worden uitgezonden. Elk bericht zal steeds :n vier opeenvolgende uitzen dingen worden opgenomen; 2e. door het persbureau Vaz Dias radjo-telefoni sch van Scheveningen Ha ven (voor de pers) en Hilversum (voor het publiek) bij de nieuwsberichten; 3e. in de dagbladen; 4e. in de land- en tuinbouwbladen. Vulkanische uitbarsting. Zondagmorgen om 10 uur heeft een aardbeving plaats gehad bij de dessa Sim- bar nabij Ba teer :n bet regen tschap Band- ja inegoro. De aardbeving werd gevolgd door een vulkanische uitbarsting in het gehucht Timbang, waar op twee plaat sen asch en steenen werden uitgeworpen tot een hoogte van 20 meter. Het ver schijnsel ging gepaard met doffe knal len. Een 10 tot 20 meter breede lava stroom van 11/2 meter dikte bewoog zich over een afstand' van 2 K.M. in Zuide lijke richting. De lavastroom verwoestte 14 huizen en een oppervlakte van 10 bouw grond. De weg van Ba toer naar Dieng is over een afstand van 200 mieter ver woest en daardoor onbruikbaar geworden Er zijn nieuwe kraters ontstaan, waar van de eeine 25 bij 50 meter groot is en de andere 60 bij 35 meiber. De omgeving vertoont vele gromdscheuren, waaruit een geluid opstijgt als een borrelend water. Op het oogeublik is de toestand rustig. Voor zoover men kan nagaan is er 1 do ode. (Later). Aineta verneemt nader, dat in een vlak, moeilijk bereikbaar terrein op circa 5000 voet hoogte plotseling twee groote kraters zijn ontstaan. De bevol king uit de omgeving geraakte in een paniekstemming en sloeg op de vlucht. Op dit oogenblik is zij echter naar haar huizen teruggekeerd'. Het verschijnsel begon Zondagmorgen om 10 uur en was om 1 uur in den na middag afgeloopen. Minister Kan te Bruinisse. Te ru:m 12 uur arriveerde minister KJan Maandag per rijks vaar tuig V.I. 4 te Brui nisse, vergezeld van de heeren Krijger, Ld der Tweede Kamer, en Van Hengel .nspecteur der Visscherijen in het lste, 2de en 3de district. Ter verwelkoming wanen aanwezig de burgemeester, de heer Hage, mede :n zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofdbestuur vain den Bond' van Zeeuwsche mossieikweekers, en eemge leden' van het plaatselijk afdee- iingsbestuur .benevens de heer G. Boller Gzn., op wiens initiatief indertijd de bond werd opgericht. Aan boord van het mossel vaartuig 305 weid den minister daarna het z.g. korren van de mossels en oesters gedemonstreerd. Nadat hij op Huize 't Hof de lunch had gebruikt, werd aan het bestuur van de plaatselijke schippersvereeniging Algemeen Schippers- en visschersbekng op het ge meentehuis audiëntie verleend. Daarna werd een openbare vergadering gehouden, waar den visschers de gelegen heid werd gegeven plannen, grieven en HOOFDSTUK VIII. Het hart van een wilde. Het was ongetwijfeld1 een zeer ge slaagde middag geweest. Mrs. Errol glim lachte tegen zichzelf, toen- zij naar Baron- mead terugreed. Alles was goed gegaan. Die lieve Anne had er snoeperig uitge zien en zij was dankbaar, dat zij haar rouwkleeren had afgelegd. Was haar man eigenlijk niet al een jaar lang dood voor haar? Bovendien Anns was jong, nog niet veel meei* dan een meisje. Zij zou wei weer gauw trouwen. En nu- gaf Mrs. Errol zich over aan haar droomien, tot de auto stilhield. Zoo zeer namen die al haar gedachten in be slag, dat zij een oogenbluk vergat uit te stappen. Niet voordat heit portier voor ir geopend' werd, bewoog zij zich. Toen nog steeds glimlachend, dacht zij pas aan uitstappen. Doch op datzelfde oogenblik schrok zij zóó, dat zij bijna achterruit tuimelde. De man, d.e het portier geopend had, was geen bediende. „Lieve God!" hijgde zij. „Ben jij het, Nap, of is het je geest?" „Neen, ik ben het". wetnschen openbaar te makien. Door de heeren Jumelet van Poperiwg van Brui nisse, Olte vain Zierikzèe en Graat van Clinge weid' gesproken over de openstel ling van de Zuiderzee voor het halen van mosselzaad. De toegestane termijn van vijf weken is voor de zeilvaart te kort en men- gaf dsn minister in overweging den termijn voor groote motoren eeniige weken te ver lengen, mits zij dan alleen voor de zeil vaart zouden mogen visschen. De minister zegde zijn medewerking toe, hoewel moet worden voorkomen, dat de Zuiderzee on tijdig wordt leeggevischt. Hij spoorde ver der de visschers aan zich te organiseeren-, daar zonder organisatie in dezen tijd niets meer is te bereiken. De burgemeester in zijn slotwoord' zei de den mini-ster dank voor zijn aanwezig heid en hoopte', dat het woord van 'dein minister over de organisatie ingang mocht vinden bij de visschers. Mefc een beroep op de vergadering zich bij den gereorgani- seerden bond aan te sluiten, werd de ver gadering gesloten. De minister is daarop per auto vertrokken. Stukken voor de Provinciale Staten. Het ambtsgebed. Naar aanleiding van het besluit der Staten van 17 Januari j.l., waarin Ged. Staten weiden uitgenoodigd een wijziging voor te bereiden van het Reglement van Orde waardoor het doen van een „ambts gebed" zou worden voorgeschreven, wil het hen voorkomen, dat in voornoemd reglement moet worden vastgelegd, dal elke zitting der Staten wordt aangevan gen met een, door den voorzitter uit te spreken gebed'. Het formul'er luidende „Almachtig Gcd! Wij bidden U dat Gij ons ondersteunen wilt in het volbren gen der werkzaamheden, welke ons zijn opgelegd, en dat deze bevorderlijk mo gen zijn aan de belangen van dit gewest. Amen", zouden Ged. Staten in het regle ment opgenomen wenschen te z.en. Even wel stellen zij voor <iden voorzitter de vrij heid1 voor te behouden, er in bijzondere omstand.gheden, zulks te zijner beoor- deeiomg, van af te wijken. Zij denken daar bij aan een ramp, als b.v. die, welke en kele jaren geleden aan de visschersviool te Vlissingen en te Arniemuiden is over komen; heeft dergelijke ramp korten tijd vóór de opening der zitting plaats gevon den, dan kan er aanleiding bestaan, daar van bij het uitspreken van het ambtsgebed melding te maken. Verder stellen Ged. Staten voor in het reglement enkele bepalingen nopens te houden stemmingen, meer in het bijzonder waar het geldt het doen van benoemingen of voordrachten, op te nemen, nu bij de wijziging der Provinciale wet de betref fende bepalingen uit de wet zijn genomen. Uitvoering bepalingen der Provinciale wet. Naar aanleiding van de wijziging der Prov. Wet doen Ged. Staten twee voor stellen. Ten eerste, omdat de nieuwe ar tikelen 116 en 117 de mogelijkheid openen» dat de Staten, onder nadere goedkeuring van de Kroon, bepaalde takken van dienst aanwijzen, waarvoor een afzonderlijke be- grooting kan worden vastgesteld, en daar van dan alleen de eindcijfers op de pro vinciale begrooting over worden gebracht. Daarvoor komen alleen in aanmerking de Heel koel gaf 'hij haar een hand en hielp haar uitstappen. „Wij zijn op het zelfde oogenblik aangekomen. Ik had juist een wandeling door het park gemaakt. Hoe gaat het, alma mater?" Zij antwoordde niet, zeide hem zelfs geen goeden dag en ging met looden schoe nen het bordes op. De glimlach was heelemaal van haar gelaat verdwenen. Zij zag er plotseling oud' uit. Hij volgde haar met de uiterste kalmte en toen zij stil bleef staan, hielp hij haar zich van haar bontmantel te ontdoen. Plotseling begon zij te spreken en in haar stem klonk iets dreigends. „Waarom ben je teruggekomen?" Hij fronste zijn wenkbrauwen, doch antwoordde niet. Maar zoo liet Mrs. Errol zich niet afschepen. „Kijk me aan, Napoleon Er rol. En antwoord' me eerlijk. Waarom ben je teruggekomen? Waren er daar geen vrouwen genoeg, om je te amu seeren?" Hij haalde zijn schouders op. „Vrou wen genoeg maar geen amusement. Trouwens daar heb ik ook niet naar gezochtI Waar is Lucas?" „Je gaat niet naar Lucas, voor ik klaar met je ben. Ga mee naar mijn kamer Stoomboo tducins tein op de Weste r schelde met den tramduenst Hansweert-Vlake en de Sfcoombootdieast op de Oosterschelde. Feitelijk wordt trouwens ten aanzien van deze diensten reeds sinds lang gehandeld als thans ook formeel mogelijk wordt ge maakt. De Staten z-ulkn dan ook volgens Ged. Staten wel geen bezwaar hebben, door een uitdrukkelijk besluit den feitélij- ken toestand op welt dijken grondslag te stellen. In de tweede plaats bieden de art. 161 en 161bis der wet, gelijk zij thans ki den, gelegenheid de aan de Staten, in gevolge art. 132 en 135 toekomende be voegd!, eden aan Ged. Stabein over te dirar gen, onder door de Staten te stellen regelen. Art. 132 houdt in, dat de Prov. Statetn besluiten tot het koopen, ruilen of ver vreemden, het bezwaren of verpanden van prov. eigendommen, het treffen van da dingen daaromtrent en het aanvaarden der aan de provincie gedanp legaten, of schen kingen. Art. 135 zegt, dat de S-ta'en be- oordeelen of beslissen of de provincie rechtsgedingen zal voeren. Overdracht van deze bevoegdheden ach ten Ged. Staten wenscbelijk. In dezen tijd, nu, onder meer, een behoorlijke verzor ging van liet wegennet s teeds meer de aan dacht en de krachtdadige ^medewerking der Provincie vordert, zullen de bedoelde bevoegdheden vaak moeten worden uitge oefend in gevallen, waarin een spoedige beslissing gewenscht is, hoezeer weder om die gevallen niet steeds van voldoende belang zullen zijn, om don omslag en de kosten van een buiten,gewone zitting der Staten te rechtvaardigen. Met het over laten der beslissingen aan Ged. Staten zal zoowel het algemeen, als het bijzondere provinciaal belang gebaat zijn. Verzekering motorveerboot. Ged. Staten herinneren er aan, dat de booten van de Prov. Stoomboo '.dienst niet verzekerd zijn, en in verband daarmede een reservefonds is gevormd, teneinde daaruit de kosten van schade var ingen te kunnen bestrijden. Dit fonds .beslaat thans uit schuldbrieven >en inschrijving op het grootboek, samen nominaal groot f 864,950 fot de imdienststelling van de motorveer boot „Kon'ngin Wilhelnrima" kon dat fonds het risico van mogelijke schade zeer goed dragen, aangezien toch de bouw kosten der overige booten, ^lk op zichzelf, veel minder beliepen,, zoodat zelfs in ge val van „geheel verlies" van een daar van het fonds voldoende middelen tot zijne beschikking behield om het risico voor de andere schepen te blijven dragen, Door het indienststellen van de „Koningin Wiilihelmina" wordt echter laan het fonds een veel grooter .risico opgelegd, aangezien dit schip eene waarde van f 500.000 vertegenwoordigt. Ged. Staten achten het fonds nog niet groot genoeg om ook dit risico te dragen. Voorloopig werd de verzekering, die J. en K. Suit's scheepe werven voor het schip hadden gesloten overgenomen, zij loopt tot 12 Juli a.s. en de premie bedraagt ongeveer 1 pet. De minister van waterstaat 'heeft geen be zwaar om die premie bij het verlies op den Westerscheldedienst te trekken. De pro vincie dekt dus met een uitgaaf van onge veer f 1000 per jaar een verlieks van f500.000. Zonder verzekering draagt het Rijk bij verlies van het schip of schadeva- ring niets bij en bij geheel verlies van het „Waarvoor?" Hij bleef onbeweeglijk staan. „Ik heb je iets te zeggen". „Ga u voor, alma mater. Ik ben ge heel tot uw dienst." Mrs. Errol keerde zich, zonder verder een woord te zeggen om en hij volgde liaar, terwijl zij haar bont om haar schouders wierp. Zij liep de trap op, als was zij moe, de man achter haar echter met de lenigheid van een kat. Doch alle besluiteloosheid was verdwe nen, toen zij in haar eigen kamer hem strak aankeek. Eerder was er iets in haar, dat denken deed aan een moederd.er, dat in 'het nauw gebracht wordt. „Niap," zeilde zij en 'haar diepe stem beefde, „als je eemig gevoel hebt, als je tol een sprankje genegenheid' of dankbaarheid in staat bent, dan maak je rechtsomkeer en ga je weer terug, waar je vandaan komt." Nap legde het bont over de rug van een stoel. Er was geen spoor van aandoening op zijn gelaat te zien. „Hoe zoo? Ik dacht al te merken, dal u erg blij was me te zien!' „Doe de deur op den knipEn kom nu hier zitten, waar je mijn gezicht kan zien en kijk dan of ik de waarheid zeg." schip houdt het Rijk op bij te dragen in de afschrijving en de rente van het vooir den bouw uitgegeven kapitaal, terwijl hel ook niet bijdraagt in de storting in hel reservefonds. Ged. Staten achten het ge wenscht de verzekering in elk geval nog voor een jaar te verlengen en dan niets voor de motorveerboot in het reserve fonds bij te dragen. Zij doen een voorstel in dien geest. u Veerdienst Zijp© Anna Jacoba-polder. In 1926 werd besloten aan de Rotter dam sche Tramweg-maatschappijen voor drie exIravaarten per weekdag vop het veer Zijp©-Anna Jacobapolder een subsidie van f 3 per enkele yvaart te verleenen. Dit voor een proeftijd van 2 jaar. Deze proef tijd zal 3 October a.s. af loopen. Ged. Staten stellen echter voor hem le verlen gen tot 1 Januari 1929, opdat eerst na volle 2 jaar over het resultaat kan worden geoordeeld en zij dan in de najaarsverga dering nadere voorstellen kunnen doen. Tramlijn Hoofdplaat Breskens. Aan het toegezegde renteloos voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschappij voor de aan te leggen lijn HoofdplaatBreskens, werd bepaald, dat voor 1 November 1926 moest worden aangetoond dat de gelden beschikbaar waren en voor 1 Augustus 1928 de lijn ;n exploitatie moest zijn. Thans wordt voorgesteld deze termijnen te brengen op 1 November 1928 en 1 Januari 1930, omdat de behandeling van het wetsont werp voor toekenning van het Rijks ren teloos voorschot vertraging heeft onder vonden, doch thans bij de Tweede Ka men* is binnen gekomen en wel in den loop van 1928 zal worden verheven tot wet. De directie heeft toegezegd dan direct en met kracht den aanleg ter hand te zullen nemen, om het werk, onvoorziene omstand.gheden voorbehouden, in den loop van 1929 gereed te doen zijn. Bijdragen blinden onderwijs. Ged. Staten stellen voor over 1928, evenals over 1927, hen te machtigen voor eiken behoeftigen blind© uit Zeeland, die in eenig behoorlijk ingericht gesticht voor blinden verpleegd wordt, een bijdrage toe le kennen van f 50,berekend voor een jaar. Dit voorstel wordt mede gedaan naar aanleiding van de adressen der be sturen van „Bartimeus", Vereeniging tot bevordering van Christelijke opvoeding en onderwijs voor blinde kinderen en jonge lieden te Utrecht en van de Stichting In stituut of Gesticht voor Blinden te Grave, die in 1927 respectievelijk f 195,83 en f 250,subsidie ontvingen. Subsidie Wijkverpleging. Op eene conferentie, gehouden 19 April j.l. door een commissie uit Ged. Staten, met vertegenwoordigers van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging het „Groene Kruis" en de R.K. vereeniging „Het Wit- GeJe-Kruis in het bisdom Breda" is over eenstemming bereikt betreffende de kwes tie van de subsidie der wijkverpleging in dien zin, dat „Het Wit-Gele Kruis" toe zegde, in den loop van 1929 eene rekening en verantwoording in te zenden, welke alleen op de provincie Zeeland betrekking Hij glimlachte. „Dat behoef ik njet met mijn oogen te zien, alma mater. Ik heb altijd uw gedachten met mijn oogen dicht kunnen lezen." „Dat geloof ik ook, Nap", zeide zij met iets droefgeestigs in haar stem. „Het was uw schuld niet, dat u niet fijner geschapen bent. U hebt uw best ge noeg gedaan." Hij ging echter toch zitten en keek haar aan, zooals zij gevraagd had. Het eleo trische licht viel ook op zijn gelaat, maar maakte haar niets wijzer omtrent hem zij zag alleen d'at flauwe, cynische lachje, dat zooveel verborg. Zij schudde haar hoofd en speelde ze nuwachtig met haar handen. „Dat best dloen van mij is al heel armzalig. Ik weet zelf maar al te goed', hoe slecht me dat gelukt is. Tot onlangs scheen het er maar weinig op aan te komen, maar nu zou ik het licht uit mijn oogen willen ge ven, als ik ©enigen invloed op je had". „Hoe zoo?" vroeg hij weer. Zij maakte een wanhopig gebaar. „Ja, jij kunt hier makkelijk zitten glimlachen. Het kan jou niet schelen, wie er lijdt, zoolang jij alles krijgen kunt, wat je hebben wilt." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1