CENTRAAL KLEEDING-MAGAZIJN Japonnen en Kinderjurken Persil Motorrijwiel. Sportmotor H D Gemengd Nieuws Allerlei. Laatste Berichten. ff ff moderne Voile, Mouseline en Zijden Doordenhoutschen Weg geraakte de auto in brand, zoodat de jeugdige misdadigers met spoed moesten maken, dat zij weg kwamen. De auto werd zwaar beschadigd Afgaande op verschillende getuigenver klaringen, kon de politie het tweetal aau houden Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld Ook heeft de politie nog proces-ver baal opgemaakt tegeu vier vrienden van de arrestanten Men vermoedt, dat zij aan de verschillende diefstallen medeplichtig zijn. Om zouden zij zich hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in de Ned. Herv. Kerk te Rijswijk, eeuige maanden geleden gepleegd. Herstel der coalitie? Naar »Het Vad." verneemt, is door het Centrum, de Roomsch Katholieke Staats partij in Duitschland, een brief gericht aan de Roomsch Katholieke Staatspartij in Nederland, waarin aan het bestuur dier partij nadere inlichtingen worden gevraagd met betrekking tot de samen werking tusschen de Katholieke en de Protestantsch Christelijke partijen in ons land. Zooals men weet staat de Katholieke partij in Duitschland voor soortgelijke kwesties als haar geloofsgenooten hier te lande met betrekking tot politieke samen werking met andere partijen. De voorzitter vae de R. K. Staatspartij jhr. Rnys de Beerenbrouck, heeft de strek king van dezen brief besproken met de Historische Unie, de heeren Heemskerk en Schokking. De rad i o uitzending op Prinsesedag Door het dagelijksch bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie is aan den minister van Waterstaat een schrijven gericht van den volgende inhoud «Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie, kennis genomen hebben van de overwegingen, welke hebben geleid tot de beschikbaar stelling van den Hilversumschen zender aan den socialistischen radio-omroep op 30 April jl., protesteert met klem tegen deze regeling, waardoor Uwe Excellentie de u tzending, georganiseerd door een socia listische organisatie op dezen nationalen feestdag heeft mogelijk gemaakt wat door de overgroote meerderheid van ons volk in al zijn geledingen is gevoeld als een krenking van de gevoelensvanaanhankelijk heid aan het Vorstenhuis, dringt er bij Uwe Excellentie op aan dat mtatregelen worden genomen welke de herhaling van het nu voorgevallene in den vervolge, uitsluiten". Een inval. De justitie uit Den Haag en politie uit Cegstgeest en Leiden hebben een in val gedaan bij den schipper J. J. v. B. te Oegs geest. De bewoner was tijdens dit onderzoek afwezig. De huiszoeking is gedaan omdat verwacht werd dat zich aldaar goederen zouden bevinden afkom stig van diefstal en verduistering uit Voor scholen. Voorburg en Den Haag. Dit ver moeden werd inderdaad bewaarheid. De schipper, bij wien de huiszoeking werd gedaan, wordt echter zelfs van geeu enkel strafbaar feit verdacht. Verduistering van f200 000 I ezer dagen heefi de Haagsche recherche in samenwerking met de Leidsche politie op de Hooge W oerd te Leiden gearres eerd een zekeren B., wiens aanhouding de justitie in Ned.-Indië had verzocht wegens vermoedelijke verduistering van een bedrag van ongeveer, f 200.000. B. was administrateur in Indië in een particulier bedrjjf. Hij was te Leiden bij iemand op bezoek en was uiterst ver baasd, dat de politie hem daar, waar bij bijna nooit kwam, gevonden had. Hij zal naar Aederlandsch-Indië worden overge bracht. Het verzoek tot aanhouding is van Medan uitgegaan. De Haagsche politie leidt het onderzoek hier te lande. Door den trein overreden. Nabij den overweg van den Kuipers dijk in de spoorlijn Hengelo Enschedé is Zaterdagavond omstreeks 10 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De machinist van trein 1723 meende op genoemden overweg iets aan de machine te voelen. Bij aankomst in Enschedé bleek er bloed aan den baanschuiver te zitten. Een spoorbeambte werd terstond langs de lijn gezonden. Deze vond het zeer verminkte lijk van den 37 jarigen ï'erbeek uit Zwollekerspel naast de rails liggen. Ver moedelijk is de man door de duisternis misleid en door den trein overvallen en gegrepen. De dood moet terstond zijn ingetreden. Vrouw in het water geduwd. Een geheimzinnig voorval, waarvan de politie de feiten voorloopig nog niet in hnn geheel kan vaststellen, heeft zich Vrijdagavond aan den Omval te Amsterdam afgespeeld. Twee brandwachts hoorden om - etieeks 10 uur hulpgeroep. Toen zij gingen zoeken, waar ditweerklonk, vonden zij, nabij het paadje, dat onder de spoorbrug voert, een vrouw. Deze lag aan den oever in het water,' doch was er in geslaagd zich kramp achtig vast te klemmen aan een ducdalf nabij den oever. De mannen trokken haar op het droge en een hunner waarschuwde de politie. l)e vrouw, die ongeveer vijftig jaar is, verklaarde, dat een man, die zij kende, daar met haar gewandeld had en haar plotseling in het water had geduwd Spoedig bleek, dat aan deze geschiedenis nog meer vastzat. Het schijnt namelijk dat tusschen deze vrouw en den bewesten man een liefdesbetrekking heeft bestaan Althans de man heeft bij de vrouw dezen sterken indruk gewekt. Zij spraken samen af £n wandelden dikwijls in het donker daar in dp buurt. De man zelf gehuwd heeft haar voorgesteld haar financiën te beheeren, althans financieele transacties voor haar uit te voeren. Hierop is de vrouw ingegaan en Vrijdagavond bracht zij op zijn verzoek een bankbiljet van f L000 mede Hiervoor zou hij, zooals af gesproken was, een effect koopen. Zij gaf hem dit toen zij op het paadje nabij de spoorbrug bij den Omval waren. Nauwelijks had hij het geld in zijn be zit of hij gaf haar een duw, waardoor zij in liet water terechtkwam. De dader nam zoo verklaarde zij verder, dadelijk de vlucht Stellig zou zij verdronken zijn, indien niet de beide brandwachts op haar geroep waren gekomen- In verband met deze verklaringen heeft de commissaris den man, die tusschen twee haakjes in financieele moeilijkheden ver keert, laten arresteeren Zijn wettige echt genoote is van het gebeurde in kennis gesteld. Hij ontkent de vrouw in het water geworpen te hebben en eveneens een banukbiljet ontvangen te hebben. Vergiftigd ij s. Na het eten van ijs, werden op een kinderfeest te Lchtelfangen»Kuisen bij Neukirclien twee honderd kinderen ziek Twee van hen stierven reeds. T ij d is geld. Een rijke Amerikaan, die op zijn jacht dat te Cherbourg lag, ziek was geworden zond aan zijn Londensehen specialist een draadloos telegram van den volgenden inhoud: „Daar ik ziek ben geworden ver zoek ik n zoo snel mogelijk per vliegtuig bij mij te komen, omdat ik morgen naar New-York moet vertrekken." De dokter nam het eerste het beste vliegtuig landde in de nabijheid van Cher bourg op Franschen bodem, sprong in een motorboot en behandelde den rijken Ame- rikran zoo voortreffelijk, dat deze den volgenden dag werkelijk naar New-York kon Vertrekken. Een geslaagde studenten grap. De Brusselsche correspondent van de #N. R. C. schrijft Te Namen hebben, naar de bladen mei den, eenige studenteu een grap uitgehaald welke uitstekend mocht slagen. Zij lieten in de plaatselijke bladen een communiqué verschijnen, waarbij de komsl van het Hindoesche prinsenpaar Nyot Dragpore, op reis van Parijs naar Berlijn werd aangekondigd tegen den volgenden middag. Honderden „Namurois" en vele buitenlieden uit de omstreken bevonden zich dan ook op het gestelde uur op hei stationsplein en op het perron verdrongen zich deftige heeren met hooge hoeden, dames in groot toilet en fotografen. De trein stopte, de prins en de prinses in schitterend Hindoeseh costuum, stapten uit, lieten zich welwillend kieken en groet ten met vriendelijk handgewuif de juichen de menigte, waarna, onder groote belang stelling naar een hotel in het centrum dei stad werd gereden. De prinsen bleken echter geen woord Fransch te verstaan tot ze op het oogenblik, dat de eigenlijke receptie zou aanvangen onder de algemeens verbazing heengingen, na eerst nog hunne vriendelijke gastheeren in onvervalseht Waalsch van i\ amen, Sen woord van dank Je hebben toegestuurd. Toen pas kwamen de inrichters der re eeptie tot bet besef, dat zij door twee onverbeteilijke grappenmakers waren beet genomen. Een Deensehe wee1debe1 as ting. De minister van financiën Neergaard heeftdezer dagen in een liberale vergadering te Kopenhagen, naar de Deensche draad looze dienst meldt, meegedeeld dat hij voornemens was om ten behoeve van rente en aflossing der onlangs gesloten staats leening in verband met de reconstructie der Deensche Landmandsbank een belasting te heffen van weelde-artikelen. Volgens dagbladberichten zon de belasting waar schijnlijk worden geheven van sigaretten, cigarillo's, chocolade en bier. Een maal, dat hem heugen zal! Een Fransche planter en koelie-werf- agent, André Naturel, die van de Nieuwe Hebrideu le Sydney is aangekomen om een vrachtschip te koopen, heeft in een onderhoud meegedeeld, dat hij kort ge leden uitgenoodigd werd om een bezoek te brengen aan den stam der Bignambas op het Paeific-eilandje Mahcolo. Deze stem omvat 5r00 van de stoerste bewo- ,ers der Nieuwe Hebrideu die nog de praktijk van het kannibalisme kennen. Hij nam de invitatie aan en bij zijn aankomst werd een groot feest gegeveD. Tot zijn verbazing en ontsteltenis werd daarbij een aantal inboorlingen geboeid aangevoerd en geslacht Hij was machte, loos om iets te beginnen en zag zich ge noodzaakt toe te kijken hoe de slacht offers werden gekookt, waarna hij aan moest zitten aan het kannibaalsch diner en meegenieten van het gerecht Na de orgie beraadslaagden de stam hoofden, en ook de heer Naturel werd tot hoofdman uitgeroepen. Zijn beide armen werden met vreemde teekens getatoeëerd, een operatie die hem wekenlange pijn be zorgde Naturel is thans de eenige blanke die veilig bij de Bignambas kan leven BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jannetje d v JanGorsseen van Cornelia Pieternel'a Flipse Jan Atte i v. Klaas Dijkema en van Anna Wisse Agatha Jacoba d. v. Adriaan Johannis Schrijver en van Cornelia Melse. Het doTp der twaalf apostelen. I« <1© reusachi ge Hotngaaarsche poestas ligt ia het district Szaboles het dorpje Iforany. De oude boer Alexander Berec bracht er van de markt an Nydiregyhaza een dikken, met oude letters gedrukten bijbel mee naar huis. Hij1 ging er in lezen enzette geein voef^meer in de kerk. Daarentegen las hij zelf eiken Zondag zijn gezin uit den bijbel voor. 't Duurde poet lang of die voorlezing werd ook door anderen bijgewoond; steeds meer men schen verzamelden zich in het huis van den bijhelboer, steeds minder kwamen in de kerk. Een jaar geleden had vrij wel heel het dorp, een honderdvijftig zinnen, met den pastoor geen relatie meer, riep hem ter bruiloft, doop, noch begrafenis. Wij hebben geen kerk van no ode, zeiden de Ibranyers, we willen zoo leven als de bijbel het voorschrijft ein in de bijbelsche tijden de ware menschen geleefd' hebben. Het eerst wenden ze zich het rooken af en toen de brandewijn. Van stevige drinkers en lustige vechtbroieders werden ze kalme, rustige menschem, die niet eens meer vloekten. Als er een geen huis had, bouwde de gemeen'e op gemeenschappelij ke krachten er een voor hem. En als ergens een, zieke was, verpleegden ze hem op de beurt, maar een dokter haalden ze niet, want ziekte, genezing en dood zijn Godes gebod. Ze kapten de wijnstokken en hakten de pruinieboomen om, omdat uit hun vruchten benevelende dranken ge stookt worden. Later kapten ze ook alle andere vruchtboom-en, omdat vruchten wel prikkelen, maar niiet den honger stillen. Ze ontzegden zich de benoemde natio nale spijzen, gulaseh en papricas en ge bruikten heeliemaal geen specerijen meer. Het vleesch loogden ze uit en het bloed begroeven ze. Deswege en omdat ze geen kerkelijke belasting meer betaalden begon 't praatje te koopen, dat ze gemeen gevaar, krank zinnig warein. Een maand zoo wat geleden klopten gendarmes 's avonds laat aan de huisdeuren van twaalf Ibranyer boeren, De twaalf begonnen zonder een woord te spreken, zich ia,an te kleeden. „We volgen de wetten en gehoorzamen de autoriteiten", zeilden de bijbelsche boeren. Deze twaialf boeren lazen en verklaar den afwisselend de Heilige Schrift en daa'r men ze daarvoor niet in de gevange nis kon stoppen, bracht men ze naar een krankzinnigengesticht. Ze werden over zes gestichten verdeeld, waar ze wekenlang op hun geestestoestand1 onderzocht wer den. De dokters moesten echter erken nen, dat de leiders der Ibranyer secte geestelijk normaal, nuchter en helder zijn, Zoo herkregen van de „twaalf apostelen" er tien, o.m. een vrouw, Rachel Scasz de vrijheid en slechts de apostelen Siman Tar en Joliann Berec zijn nog gast van ee|n rijkskrankzinnigengesticht ;n Boedapest. Doch zooals het altijd gaat, de vervol ging verleende aan de beweging der Ibra nyer boeren nog fanatieker kracht. We gaan als het zijn moet, zeggen de hoeren van, het „dorp der twaalf apostelen naar het gekkenhuis en ook de doos in, maar naar de kerk gaan we niiet De beweging is nu ook naar de om liggende dorpen overgeslagen. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1928. COLIJNSPLAAT. Geboren 20, Kaatje d.v. Jacobus Eversdijk en Antonia Amandia Nieuwenhuijse; 29, Santina d.v. Hendrik de Regt ejn Janna Verburg. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Daarom klaagt Gij ook over de dure wasch en valt het wasschen U zoo zwaar Neemt" Zelfwerkend Waschmlddel. Gij behoeft dan de wasch slechts gedurende een kwartier eenmaal te laten koken en.. ze is vrij van vlekken, sneeuwwit en welriekend. Zeep of zeeppoeder hebt Gij niet meer noodig. Persil is rijk aan f>rima zeep. welke er zoo fijn moge* ijk in verdeeld is. Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" bld. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabrikante Henkei Cie.. A. G., Düsseldorf. LICHT OP. Dinsdag 15 Mei Woensdag 16 Mei 9.17 uur 9.18 uur WEERBERICHT. Hoogste bairometeirsfanid 769.5 te Va- lentia. Laagste barometerstand1 754.1 te Jaomiayein. De verwachting tot den avond van 15 dezer luidt: zwakke tot matige winden uit W. tot N. richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei 15 Ziierikzee, hotel „Du Commerce", slagerij en veestallen, Korteweg. 16 Vlake, beestiiaal en motorrijwielen, de Kok. 23 Hansweert, huis en erf, van Dissel. Ovezande, inspan, d? Kok. Juni Kapelle, bouw- en weiland, Verbist. Schore, bouw- en weiland1. Verbist. Heinkenszamd, bouwland, Verbist. 's Heer Ar end's kerke, bouwland, Ver bist. Nisse, bouw- en weiland, Verbist. 's Heer Abtskerke, bouw- en wec- land1, Verbist. Juli 's Heer Arcndskorke, (N.-Kraaijert) veldvruchten, de Wilde Heijboer. Augustus 's Heer Ar-endskerke, kapitalen boe- ren-inspan, de Wilde Heijboer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei: 15 Landbouw-Blo scoop, „Mijn vrouw heeft temperament" en „De geheim zinnige ruiter". 15 Prins van Oranje, volksconcert Toon kunst. 16 Prins van Oranje, concert Toonkunst. 17 L aodb ouw- Blo sco op, „M ijn vrouw heeft temperament". Landbouw-Bioscoop, Raspoetin „De Heilige Duivel". September. 7 Landbouw-Bioscoop, „De negerhut van Oom Tom". AANBESTEDINGEN. Mei: 21 Goes, uitvoeren rioleringswerken, Dir. van Gemeentewerken. De Giindhorst. Men meldt ons uit U tvechl Hedenmorgen heeft in het paleis van justitie plaats gehad een verificatle-verga- deang in hel faillissement van de Giind horst. Uit het verslag van den curator bleek dat hst totaal van de activa bedraagt f 27.350,40, eventueel vermeerderd met een regeer'.ngs-subsidie van f 18.000, De vordering bedraagt concurrent f 1.165.119.73, preferent f 16.820,62. Uit dien stand van zaken blijkt, dat de prefe rente vorderingen zullen kunnen worden toegewezen en slechts esn klein percen tage aan de concurrents schuhfoischers. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Men is verplicht in geval van ziekte alles te doen om te genezen en zoo spoe dig mogelijk zijn arbeidsgeschiktheid te herkrijgen. Daartoe behoort het tijdig in roepen van geneeskundige hulp. In plaats daarvan zich door ondeskundugen te laten behandelen, is ten zeerste af te keuren, want daardoor wordt niet alleen het le ven van den behandelde :n gevaar ge bracht maar kunnen ook besmettelijke ziekten die niet tijdig worden herkend verspreid worden. GEZONDHEIDSRAAD. MARKTBERICHT, ROTTERDAM, 14 Mei 1928. Vlasaanvoer5100 Blauw f 1,10 a f 1,60, 5160 Groningen f 1,20 a f 1,30, 3200 Wit f 1,25 a f 1,55, 5000 Geel f 1,25 a f 1,5b, 450 Dauwroot f 0,95 a f 1,15. AardappelenZeeuwsche eigenheimers f0,a f 0,—blauwe f7,50 a 18,25, oonten f 7,50 a f 8,25. Ajuinaanvoer nihil. Groote Egytische f a f Kleine ajuin f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f20,25 a fHaver Canada f 15,50 a fMais Laplata f289. Binnenlandsche: Tarwe f 12,25 a f 14,75 Gerst Chevalier f a it i 1 Haver H a n Erwten V a ii Schokkers n a n "j Bruineboonen H J a i Maanzaad H si, a ti 33,— Karwijzaad W 35, a n 37,— Koolzaad 23, a tt 25,- Mosterdzaad (geel) u a n Kanariezaad 1/ a it 3 Lijnzaad (voer) u 17,— a n 18,- l ijnzaad (zaai) it 3 a Boekweit 15, a a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 917, eerste kwaliteit f 0,62 a f 0,65 tweede f 0,58 a f 0,60 derde f 0,54 a f 0,56 zouters f 0,a f0,export f0,54 a f 0,56. Handel redelijk. ADVERTENTIËN. Verloofd RACHEL STEINZ en J. HOLLESTELLE Hzn. Thuis 17 Mei van 34Vs uur 'sHesr Hendriltskinderenstraat 37. Goes. 14 Mei 1928. Te koop ©en uitstekend onderhouden 1 cyl.-electr., voorzien van duo. schok- brekers, K.M.-teller. Heeft slechts 6000 K.M. afgelegd en verkeert in voortreffe- lijken staat. Te bevragen GARAGE J. M. KOOLEN, GOES. MAGDALENASTRAAT 7 GOES ONTVANGEN ZIE ÉTALAGE'S Aanbevelend, H. HOLLESTELLE

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3