Stadsnieuws Sport SïïC- [PUROL Rechtszaken. Binnenland Me: 1928 te 2 uur u.m. de diende schoit- sluis in het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge voor de scheepvaart in ge bruik zal worden gesteld. De minister heelt voorts bepaald, dal met ingang van genoemden datum de be- ciam'lng van de drie schutsluizen zal zijn: van de Westelijkste schutsluis West- sluis"; van de maast voornoemde sluis gelegen schutsluis „Middensluis" en van de nieuwe i:n dienst te stellen schutsluis „Oost sluis". Naar we vernemen zal de minister van Waterstaat bij de opening van de sluis aanwezig zijn. Later begeeft zich Z.Exc. naar het tuinfeest, dat de buitenlandsche journalisten in Wemeidimge wordt aan geboden. Het Schoolmuseum. Zaterdagmiddag hield de vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg haar jaarvergadering in de bovenzaal van de „Eendracht" te Middelburg, onder voor zitterschap van den heer S. Brandsma, Spr. zei, dat het museum aan eetne be hoefte voldoet, het wordt er steeds vol ler met materiaal en het aantal contri buanten neemt ook steeds toe. Vanaf de opening op 28 Mei 1927 is het museum door 301 personen bezocht, wat ongeveer 6 per week is, terwijl het museum te Am sterdam gemiddeld door 8 personen per week wordt bezocht. Door den penningmeester, de heer B. J. A. Stoopman, werd financier! verslag uitgebracht over het tijdvak van de op richting tot 30 April j.l. Hierna bracht de secretaris, de heer P. de Bree, het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Na de oprichting der vereeniging op 4 September 1926 werden circulaires ge zonden naar de gemeente- en school besturen om subsidie en den uitgevers werd een schrijven gezonden, waar.ra hun medewerking gevraagd werd. Aanvankelijk was het succes niet, wat het bestuur had gehoopt. Het bestuur begreep, dat slechts belangstelling kon gewekt worden door een goede propaganda en een installatie, die aan alle eischen zooveel mogelijk vol deed. De goede inrichting was alleen moge lijk doordat eenige kapitaalkrachtige hee- ren uit verschillende deelen van Zeeland, meer dan f 1000 voor dit doel schonken. Dankbaar ziet het bestuur terug naar dien tijd van milde giften. Met voortvarendheid werd' onderhisschen aan de installatie ge werkt en het vertrouwen van de uitgevers gewonnen, zoodat het bestuur het genoe gen smaakte in de gelegenheid te zijn het museum naajr behooren in te richten, mede door de royale houding van de gemeente Middelburg, die op haar kosten de elec- tricifceit liet aanleggen enz. De dag der opening door den beschermheer was een groote propagandadag, vooral omdat de Commissaris der Koningin en de 'heer Rienks, hoofdinspecteur van het L. O. het goede recht van de vereeniging naar voren brachten. Aanvankelijk maakten de heeren Stoopman, Douma, Mollema en Meerholz zich verdienstelijk door tijdens de uren van openstelling aanwezig te zijn, later werd' de heer Meerholz bereid ge vonden de betrekking van administrateur waar te nemen. Door een desbetreffende circulaire werd de f250 subsidie der pro vincie verkregen en klom het aantal sub- sidieerende gemeentebesturen tot 36 met een bedrag van f315, het aantal vereeni- gingein tot 29, waarvan 24 schoolbestu ren, met een bedrag van f 103,50. Op 1 Mei was het aantal leden-onderwijzers 493 en het aantal leden, niet-onderwijzers 163. Spr. eindigde met een opwekking meer leden nog te werven en schoolbe sturen op te wekken een subsidie toe 'te kennen. Het jaarverslag werd goedgekeurd Aangesteld werd een administrateur op een aanvankelijke jaarwedde van f 300. Na eenige bespreking kon de vergade ring er zich mede veneenigen, dat het bestuur van 6 op 13 leden werd gebracht, zooveel mogelijk 6 van rechts en 7 van links en zoodat alle deelen van de pro vincie er in zijn vertegenwoordigd. Voor kle 7 nieuwe leden werden gekozen de heer A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten van Zeeland' te Zierikzee met 49 stemmen, 9 op den heer J. W. van Oeveren aldaar en 1 blanco; de heer Bernhardi, arts te Stavemisse met 39 stemmen tegen 19 op den heer J. TazeLaar te St. Maartensdijk en een blanco; de heer J. A. H. Abele ven], inspecteur L. O. te Goes met 39 tegein 19 op den heer J. Pilaar aldaar en 1 blanco; de heer mr. J. M. H. Stieger, lid van Ged. Staten te Goes met 43 stemmen, tegen 15 op den heer mr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand en 1 blanco; de heer J. Ooderdijk, wethouder te Middelburg mei 44 stemmen tegen 14 op den beer P. Pb. Paul aldaar en 1 blanco; den heer J. van der Worp, directeur der Rijks Kweek school to Oostburg met 38 stemmen tegen 19 op den heer J. P. Roosendaal aldaar ten 2 blanco; on do beer H. van de Weyer, inspecteur L. O. te Temeuzen met 42 stemmen tegen 16 op den beer B. A. R. M. Truffimo te Hulst en 1 blanco. Voor de vacature-Mollema waren aan bevolen door bet bestuur de beeretn C. J. Geldoff en C. Roelands beide te Middel burg, terwijl daaraan van uit de vergade ring aan werd' toegevoegd* de beer C. J. L. Sitsen te Vlissingen en dit door de leden, die meenden, dat de beer Mollema moest worden vervangen door een ander lid van bet N. O. G., terwijl de bede andere hee ren lid van den Bond zijn. De voorzitter wees er op, dat bet be stuur alleen er aan gedaebt heeft een ge woon onderwijzer te nemen, daar er reeds andere hoofden in het bestuur zitten. Bij de eerste stemming kregen de heen in Geldhof 19, Roelands 19, Sitsen 20 stem men en een blanco; bij de tweede stemming rasp. 13, 15 ea 17, terwijl bij de herstem ming gekozen werd de heer Roelands met 25 tegen 18 op den beier Sitsen. Baarland. Bij^bescbikking van den mi nister van financiën is aan de gemeente Baarland een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot eein maximum van f2995, tier verstrekking aan de vereeniging, in due gemeente uitsluitend werkzaam ter be- voiderjng van de verkrijging van. onroe rend' gced door landarbeiders, ter uitbe taling van bet door een landarbeider be- nood'gd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Colijnsplaat. lm April zijn ingekomen Piieter de Smit, van WisseinkerkeSuzan- na Janna Brandes, van Middelburg; Ca- tbarina Visser, van Wissenkerke. VertrokkenLena de Smit, naar 's Gra- venbage; Chistina J. Sanclee-geb. Bou- wense, naar Wissenkerke; Abraham Ver burg, naar Stavemisse; Cornelia Verburg. naar Leerdam; Cornells Kramer, naar 's Gravembage; Johannes Wilhelm Hen drik de Jongh, naar Arnhem; Maria Vis ser, naar 's Gravenhage; Rosina Agatha Fouw, naar Vreeswijk. 's Heer Arendskerke. Geslaagd voor lste stuurman Groote Stoomvaart, de beer C. Timmerman alhier. Kloetinge. Zaterdagmiddag is door hel kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk alh.er aanbesteed bet bouwen van een vereeni- g'ngsgebouw. Ingeschreven werd door: P. C. Oele te Kloetinge f7690,S. Dek ker te Kloetinge f 7665, - Gebr. Alle- wijn te Waarde f 7595, J. Drcmker= te Kapelle f7580,Jac. de Jonge te Kapelle f7345,- -; Gebr. Beenhakker ie Kloetinge f7325,Gebr. Schrijver te Goes f7090,Jak. Dekker te Kloe tinge f6880,M. Schrijver te Goes f6730,Het werk is gegund aan Jak. Dekker te Kloetinge voor f6880, Kapelle. De vereeniging van oud leerlin gen der Tuinbouwcursussen te Kapelle heeft als gewoonlijk veer een excursie ge maakt. Ditmaal naar de Belgische kassien- cultuur. Donderdag l.l. vertrokken om 5 uur drie autobussen met 60 leden w.o. enkele begunstigers. Het eerste bezoek gold de cactuskweekerij van dien heer F. de Laat in Contich. Dit bedrijf heeft een bizondere vermaardheid gekregen. Na een uur ging het naar Vilvoorde. De tuinbouw school was het 2de punt van aantrekking. De bestuurder dezer school ontving de bezoekers op hartelijke wijze en al het mogelijke werd gedaan om voor Lichting te geven. Deze school is een bedrijf vain 43 H.A. groot, verdeeld in fruit, bloemen en groen tenteelt. De leerlingen volgen een 3-jarige cursus en werken mee in de prac- tijk, waarvoor ook een weinig loon ontvan gen wordt. Met zeer veel ingenomenheid werd1 alles bezichtigd. De rijkstu'mbouwconsulent van België, de heer Louis Seis, was zoo bereid de Hollanders op het verdere deel van den tocht te vergezellen. Na de school volgde de kassencultuur te Hoeylaart. In Hoeylaart was de aan blik overweldigend. Op de hellingen der heuvels liggen de kassein. Aangekomen bij den heer van Lier, kreeg men perziken druiven te zien. Bizomder interesseerden de kassenbouw, de verwarming enz. Ook Antwerpen en Brussel werd1 getoefd. De vereeniging kan met zeer veel genoegen op deze zoo uitnemend geslaagde excursie terugzien. Kats. In April zijn ingekomen Dina Johanna Snood ijk, uit Middelburg. Krabbendijke. Doordat in den laatsten tijd vele motor- en autorijders door de kom der gemeente Krabbendijke met zeer hooige snelheden bleven rijden, heeft de politie aldaar meenen moeten over te gaan tot bel controleeren dier snelheden, waarbij dus verbaal zal volgen, zoo die 30 K.M. overschrijdt. Daar de controle veelal uitgeoefend' wordt door een per soon op de fiets, zal verbaal worden opgemaakt op het nummer en geen aan houding plaats vinden. Men zij op zijn hoede! Vlissingen. De zeebaden en het bad stoelen-terrein alhier, zullen Za'.erdag 19 Mei worden geopend. De vliegdagen. De K. L. M. deelt ons mede, dat voor de vliegtochten, die van 26 Mei tot en met 28 Mei boven Goes ein omgeving zul len worden gehouden, igebruikt zal worden een der bekende Fokker F. Vila ver keersvliegtuigen, van dezelfde soort als waarmede o.a. de beer Van Lear Black naar Batavia en terug werd gebracht. Deze toestellen genieten over dis gebeeie wereld een buitengewonen roep van ge riefelijkheid. 26 Mei, te 11 uur v.m. zal bet toestel op bet terrein te Wi Hel min ad orp Landen. Beneend. Mr. J. M. Pilaar alhier, is benoemd tot adjunct-commies bij de griffie te M'ddelburg. Kinder-arbeid. De Inspecteur van bet L. O. in dfc Inspectie Goes, vestig!, in het belang van werkgevers en werknemers, de aandacht op art. 24 der Leerplichtwet 1920. Dit artikel luid Onverminderd c'e voor schriften der Arbeidswet 1919, is he'. ver boden, tijdens den volgens die Wet bepaal den leerplichtigen leeftijd, diensten of ar beid te doen verrichten door een kind gedurende den tijd, waarin onderwijs wotrd't gegeven aan de school, waarop het is in geschreven, of gédurfenide den voor het huis onderwijs vandat kind bestemden tijd. Landbouw-Biosooop. De mogelijkheden van de rolprent zijn ten deele zoo groot omdat men :a de film wereld bij de rolverdeeili'ng de beschik king heeft over een vrijwel onbeperkt aan tal arfcisiem. Dit is dus heel wat anders alls bij ee.i tocneelgezelschap. De filmregisseur bestudeert een scenario, kijkt de lange rij zijner filmsterren eens af en weet dan „Voor deze rol moet ik waarschijnlijk mej. X. hebben, en voldoet die niet abso luut, dan is mej. Y. ongetwijfeld de aan gewezene." Alle typen die op dit onder man ns che in het dagelij'kscbe leven ple gen voor te komen, zijn in de magazijnen van een filmfabrikant uit voorraad lever baar. Dit verklaart dus ook waarom een filmster zelden buiten de rollen treedt die haar of hem het meest liggen. Is er een omschuld-roliletje te vertolken, dan moet Mary Pickford voorkomen, de hooghar tige, met mannen spelende en met de oogen rollende vrouw is Pola Negri, de grillige aantrekkelijke flirt, die den pan toffel naar juiste waarde weet te schatten., vindt wel een bijna ideale vertolking in Gloria Swanson. In bet eerste hoofdnum mer dat deze week in de Lamdbouwbios- coop gaat, kan men de talenten van mej. Swamsom als zoodanig opnieuw bewonde ren. Ze is bet in weelde opgegroeide en tot in de toppen der vingers verwende meisje, dat een gooi doet naar bet record in ge broken harten. Minnaars komen en gaan, kloppen aain mej. Swansoin's hartje, doch niemand1 wordt open gedaantotdat op een goeden dag duidelijk woindt dat ook in het land' der liefde de tragische ernst soms om den hoek komt gluren. Als nu!m- mer zooveel der minnaars tengevolge van zijn liefde voor het verwende meisje aan den rand van het graf toeft, komt de jonge dame tot imke r en blijkt tot grooter dingen in staat dan haai' voorbeen zou worden aangeschreven. Glorua Swanson en baar partners slagen er en den bioscoopbezoe ker geru men tijd in spanning te houden en te boeiien. Behalve dit aantrekkelijke spel van iiefl- de, verliefdheid en flirt, draait bet ver volg van „De geheimzinnige ruiter", welke rolprent rijk is aan alles wat in bet wilds westen welig gedijt. Uit bet oogpunt van ontspanning een aantrekkelijk programma. „Toonkunst." Woensdag voert „Toonkunst in de „Prins van Oranje' Heinrich Hofmaan s „Ascbenbrödel" uit. Solisten zijn de da mes E. Kers tens, sopraan; V. Binnendijk- v. d. Burg, alt; en de beer Pier Bot- tinga, bas. Morgenavond wordt e:n volks concert gegeven. Beroepskeuze. In een achterstaande advertentie wor den mededeelitngen gedaan over de uren dat de directeur van de vereeniging voor beroepskeuze zitting houdt. Demonstratie. Morgen zal op de Markt een demon stratie worden gegeven met een patent gummi-af sluiting em met straalbrekers voor waterkranen. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren werden de volgende wedstrij den om het kampioenschap van Neder land1 gespeeld: AjaxZ. A. C. 22 FeijemoordN. O. A. D. 20 De stand van het kampioenschap van Nederland is tot op hedien-: Velocitas 7 1 0 6 2 8—21 Feijenoord 8 6 0 2 12 179 Ajax 7 3 2 2 8 14—8 N. O. A. D. 7 3 1 3 7 11—11 Z. A. C. 7 3 1 3 7 16—17 Zuidelijke 3e klasse N.V.B. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden voor bovengenoemde klasse luiden als volgt: Middelburg IISinoto 11 De stand van de Zuidelijke 3e klasse is tot op heden: Walcheren rerneuzen Goes Zierikzee M'ddelburg II Hulst Vlissingen II Siooio Zeelandia II 15 9 15 10 16 16 16 15 15 16 16 2 22 43- -20 4 21 43—21 4 21 44—28 4 21 38-26 4 19 41—24 4 18 40—22 2 10 8 19-49 2 11 8 23- 2 14 2 22—77 V riend s chappel ij k Op bet terrein aain den P older schem weg werd' gisteren alhier een vr.endschap- pelijken wedstrijd gespeeld tusscke.i Goes en D.O.S.K.O. uit Bergen op Zoom. Goes wist met 31 te winnen. KORFBAL. lste klasse Z. K. B. Voor bovengenoemde klasse is Zater dag de volgende match gespeeld: Middelburg: L. O. V.-Zeelandia I 2-4 De competities tand van de lste klasse Z. K. B. luidt als volgt: Zeelandia I D. O. S. E. L. T. O. V. V. C. V.I.O.S. L. O. V. 1 0 5 0 1 4 3 3 2 1 1 0 1 1 2 10 10 1 8-3 8-6 4-3 8-11 6-6 3 0 0 3 0 6-11 2de klasse Z. K. B. Voor deze klasse werd te Hansweert de volgende wedstrijd gespeeld: Hansweert: Zeel. II—E.L.T.O. II 14—0 De stand1 in de tweede klasse is als volgt E. L. T. O. II 3 2 0 1 4 4—15 Zeelandia II 1 1 0 0 2 140 Olympia 2 10 12 43 W. K. C. 2 0 0 2 0 1-5 ATHLETIEK. Singelloop,-.f#. Middelburg. Zaterdagmiddag hééft de Eerste Sin- gelloop plaats gehad, uitgeschreven door de Athletiekvereeniging ,,E. M. M." te Middelburg. De deelnemers vereenigdien zich met bestuur en officials in de melk- salon „De Nieuwe Landbouw" op de Markt en werden van daar in een auto langs dein af te leggen weg, doch :n tegen over gestelde richting naar den stort ge bracht. Er hadden zich 24 dejltne.ners op gegeven, doch slechts 19 waren opgekomen en werden aan het begin van den Singel, j uist op den hoek v an den Veer schen weg opgesteld'. Op een schot, gelost door kapitein M. Rutgers van der Loeff, ver trokken allen en zetten er direct een flin- lien gaing in, zoodat de wielrijders, die als gangmalers of nieuwsgierigen mede reden af en toe 'hun last bezorgden. Gadegesla gen door vrij veel belang stellenden en zoo noodig dein weg gewezen door de pad vinders die langs den weg waren gesta- tionineerd', ging het langs alle Singels toil het eindpunt, waar honderden belangstel lenden de eindspurt gade slagen. Vain de 19 deelnemers bereikten er 12 het eind punt. Voor acht deelnemers was een prijs beschikbaar. De prijs winners waren: A. Palmers van Athl.-ver. 1923, Amsterdam in 12 m, 40 vier-vijf de sec.; C. Sinke van E.M.M. te Middelburg, in 12 m. 41 vier-vijfde sec.; J. H. Joziiasse van E.M.M. te Middelburg in 12 m. sec.: verder H. J. de Vos van Zeelandia te Middelburg; Colman van E.M.M. te Middelburg; F. Dirkse van E.M.M. te Middelburg; Tb. de Voogd van V.I.O.S. te Koudekerke; P. dia Plaa van V.I.O.S. te Koudekerke. Verder bereikten het eindpunt: J. C. de Jonge te Middelburg; J. G. de Jager van U.D.I. te WolphaartsdijkA. P. Jonge- pier van V.I.O.S. te Koudekerke en P. Zucdweg van V.D.B. te Heinkenszand. Chantage. De ex-verpleger, die chantage heeft gepleegd op iemand, van wien hij een geheim wist, zoodat het slachtoffer hem in totaal f 15.000 heeft betaald, is door het gerechtshof te Amsterdam wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. Verdachte had n.I. den advocaat, die de zaken van het slachtoffer behartigde, gedreigd te zullen dooden en ook diens vrouw en kind te zullen neerschieten, indien hij de verlangde som geld niet kreeg. Zoo ontduikt men de wet. Verleden jaar werden onder de gemeente Nieuwendijk bij Waalwijk, enkele minnende paartjes geverbaliseerd, wegens het zitten in het gras langs den dijk van e?n weg. Bij de thans gehouden grasverpachting der wegen bestond veel animo. Verschillende jongelui hebben eenige gedeelten van dien weg gepacht met de bedoeling, zich daar met hun respectievelijke meisjes vrijelijk te kunnen ophouden. Want door een bij drage in de pachtsom verkrijgt men het recht om langs de gepachte wegen te gaan zitten. Er zal di> jaar we) druk gebruik van gr maakt worden. Groote brand. Zaterdagnacht heeft te Schiedam een zware brand gewoed, waarbij een groote kistenfabriek en een opslagplaats van vaten en chemicaliën der Handel Mij v/h G. de Boer te Den Haag geheel in vlammen zijn opgegaan. Voorts is een materialen- loods van de N. S. achter de kistenfabriek uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Be oorzaak is onbekend De brandweer is den geheelen nacht bezig is geweest het vuur te bestrijden. Hoewel er geen gevaar voor uitbreiding meer bestond, was de brandweer ook Zaterdagmorgen vroeg nog aan het blus- schen. Het blusschingswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door de zware rookwolken, die uit het gebouw opstegen. Het geheele gebouw werd verwoest, evenals een achter de fabriek gelegen opslagplaats der N. 8. De schade is zeer aanzienlijk en bedraagt waarschijnlijk '/a a 2 ton. alles was verzekerd. Bestrijdingvan den dans. Met ingang van 16 Mei worden te Eindhoven verscherpte maatregelen tegen het clubdansen genomen. Aan clubdansen mogen alleen deelne men zij, die ingescheven staan op de bij Jen commissaris der politie ingediende lijsten. Dit is een oude bepaling. Voorts moeten zij vanaf dien datum in het bezit zijn van een door „Bevolking* af te geven identiteitskaart met photo. Op de derde plaats mogen aan het club dansen geen personen beneden de 18 jaar meer deelnemen, tenzij ouders of voogden op de achterzijde der kaart schriftelijk hun toestemming daartoe hebben gegeven. Twee oplichters. Eenigen lijd geleden werd melding ge maakt van de aanhouding van zekeren D., te Den Haag, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het doen van valsehe aangifte van diefstal van juweelen ter waarde van ruim f 6000, ten einde in het bezit te komen van de verzekerings premie van gelijk bedrag, welke premie dan ook reeds aan D was uitgekeerd door de Verzekeringsmaatschappij, bij welke de juweelen waren vtrzekerd. D. werd na eenige dagen in het Huis van Bewaring ingesloten. Zijn compagnon, i. geheeten, werd eveneens aangehouden, maar bij gebrek aan bewijs weer vrijge laten. Thans is de justitie er toe overge gaan bedoelden G. te gijzelen, daar hij weigerde verklaringen af te leggen. Bij onderzoek zon het aan de politie gebleken zijn, dat beide personen op eigen aardige manieren aan den kost kwamen, u 1 o a door het plaatsen van huwelijks advertenties, waaidoor zij in kennis kwa men met dames, die in vele gevallen over eenig kapitaal te beschikken hadden. Naar hetgeen ter kennis yan de politie kwam, gebeurde het niet zelden, dat nadat de connectie met de dames eenigen tijd was aangehouden, de heeren de beschik king over het geld der dames, met wie zij in relatie stonden, hadden gekregen, onder een of ander voorwendsel, bijv. om een automobielzaak over te nemen. De politie zeide in verband biermede dat verscheidene dames voor aanzienlijke sommen gedupeerd zijn. Tegen het aangaan van een huwelijk zagen de heeren ook niet op. Beiden zijn eenige malen getrouwd geweest. Tusschen huwelijksdag en scheiding verliepen slechts enkele maanden. B o e f j es. De Haagsehe politie heeft dezer dagen twee jongens van ongeveer 19 jaar aan gehouden, die verdacht worden zich schul dig gemaakt te hebben aan verscheidene diefstallen, welke in den laatsten tijd te Den Haag gepleegd zijn. In het bijzonder legden de jongens zich toe op het stelen van onbeheerd staande automobielen van de parkeerterreinen. Zij maakten dan met de gestolen auto een ritje door de stad en lieten na eenige uren den wagen op een stille plaats achter. Zoo hebben zij zeven maal een auto ge stolen en telkens werd de wagen later door de politie teruggevonden, meestal beschadigd. Reisplaids, klokjes, horloges, taschjes, portemonnaies en voorts alle overige voorwerpen van waarde werden uit de auto gestolen. Eenige weken geleden gingen de jongens er van door met een anto, welke op het Buitenhof geparkeerd was. Op den "Be-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2